muco1
11.11.08,16:53
Ahojte,
viete niekto poradiť s nasledujúcou otázkou - v rámci stavebného povolenia mi z vodárni prišlo vyjadrenie, že "v súlade so schválenou dokumentáciou pre územné rozhodnutie je na mojej parcele navrhované trasovanie verejného vodovodu a žiadajú zapracovať do projektovej dokumentácie jeho navrhovanú polohu a preukázať rešpektovanie ochranného pásma" Zároveň ma informujú, že v ochrannom pásme je zakázané robiť napr. oplotenie, čo by v praxi znamenalo, že medzi pozemky nemôžem dať plot. Je toto v poriadku a môžu ma ako majiteľa takto obmedziť bez toho, aby som im stavbu vodovodu na mojom pozemku odsúhlasil? Alebo to naše zákony umožňujú? Poznámka pre istotu - na pozemku nie je žiadne vecné bremeno.

Vďaka za názory, pokiaľ ste niekto v tejto problematike doma.
HRman
13.11.08,08:11
odpoveď je Ano, mozu. Lebo je to vo verejnom zaujme a ten je nad sukromny zaujem a vlastnik musi "strpiet". Hovori o tom aj stavebny zakon. Ak by sa napr.stala daka "havarka" a je to na sukromnom pozemku trebars aj oplotenom, vo verejnom zaujme aj bez suhlasu a vedomia majitela (ak nie je doma) plot rozsvakaju a zasiahnu (v primeranej miere tak aby minimalizovali skody na sukromnom pozemku. Skody su povinny opravit resp.odskodnit majitela). Snad je najjednoduchsie riesenie predat im ten kusok pozemku-ochranne pasmo. Ak maju oni zaujem to kupit a vy nemate zaujem to predat, tak nastupuje institut vyvlastnenia vo verejnom zaujme (tiez za peniaze)