Dusho
11.11.08,17:48
Mám auto na leasing, stala sa mi dopravná nehoda ale nie mojou vinou.V havarijnej poisťovni mam spoluúčasť 5%. Je možné vymáhať túto sumu od toho, kto zavinil nehodu???
Ďakujem za odpovede
k.i.n.o.
11.11.08,17:51
Ak vinník nehody nahlásil škodu a tvoje údaje svojej poisťovni, kde má PZP, tak táto ti preplatí (zjednodušene povedané) spoluúčasť. Môžeš požiadať svoju poisťovňu, ktorá ti bude škodu kryť z havarijného poistenia, aby za teba "vymohla" od poisťovne vinníka nehody krytie spoluúčasti. V konečnom dôsledku by si mal mať uhradenú celú opravu auta.
comodo
11.11.08,18:25
No spytam sa i ja , nemal som nastastie este taku smolu , ale ak nie som vinnik nehody , nemala by byt cela skoda preplatena zo zakonnej poistky vinnika ? Preco tu pouzivat moju poistku, kde potom napr. nasleduje malus v dalsom roku?
k.i.n.o.
11.11.08,18:38
No spytam sa i ja , nemal som nastastie este taku smolu , ale ak nie som vinnik nehody , nemala by byt cela skoda preplatena zo zakonnej poistky vinnika ? Preco tu pouzivat moju poistku, kde potom napr. nasleduje malus v dalsom roku?
ak si škodu uplatníš len z PZP vinníka, strhnú ti amortizáciu, takže nedostaneš úhradu za celú opravu. Preto je lepšie uplatniť si to z vlastnej havarijnej. V predchádzajúcom príspevku som v zátvorke uvedol slová "zjednodušene povedané", pretože tvoja poisťovňa si nevypýta od poisťovne vinníka len spoluúčasť, ale aj reverz (či ako tomu nadávajú), len to už teba netrápi, hlavne že máš zaplatenú celú opravu.
A malus pripadá do úvahy napr. pri poškodení živlom, vandalizmom s nezisteným páchateľom, nehodou s nezisteným vinníkom alebo ak si vinníkom ty. Ak je známy vinník a nie si to ty, tak sa malusu neobávaj.
comodo
11.11.08,18:45
Ahá. Dík za info. Snad to nebudem musiet pouzit. Inak dnes som si vsimol zaujimavy clanok o tomto v CR , kde sa mozno dockaju zmeny. Ak Vas to zaujima http://www.novinky.cz/clanek/154054-dohady-o-cene-auta-pred-nehodou-maji-skoncit.html
k.i.n.o.
11.11.08,19:07
Ahá. Dík za info. Snad to nebudem musiet pouzit. Inak dnes som si vsimol zaujimavy clanok o tomto v CR , kde sa mozno dockaju zmeny. Ak Vas to zaujima http://www.novinky.cz/clanek/154054-dohady-o-cene-auta-pred-nehodou-maji-skoncit.html
Zaujímavý článok. Takéto úvahy môžu mať dve stránky.

Na jednej strane - mám staršie auto, nemám havarijnú poistku (neoplatí sa...), niekto mi do auta nabúra, zdemoluje polovicu karosérie a z jeho PZP dostanem zlomok sumy, ktorú musím zaplatiť za opravu - poisťovňa odpočíta amortizáciu, teda zaplatí mi len "reálnu" škodu, čiže zničené 15-ročné náhradné diely, ktoré už samozrejme nemali zďaleka takú cenu ako diely nové. Ako ja k tomu prídem? Nič som nezavinil a prídem o kopu peňazí...

Na druhej strane - ak by platilo to, čo je navrhnuté v tom článku - tak vzniká oveľa väčší priestor na špekulácie, napr. mám to isté staré auto a ... ale nie, návody tu uvádzať nebudem ;).

Každopádne želám všetkým, aby sme informácie z tohto teoretizovania nepotrebovali využívať v praxi.