Zita5
12.11.08,06:44
Z Pokynu vyberám tak často dotazované :
Ostatné nájdete dolu v Pokyne - zo stránky www.drsr.sk



Príklad
Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť a dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov si kúpi osobné motorové vozidlo 25.12.2008. Toto motorové vozidlo si kúpi ako občan, fyzická osoba, tzn., že doklady nie sú vystavené na fyzickú osobu podnikateľa (s jeho obchodným menom, IČO, DIČ). Keďže predajca dodáva technický preukaz až po zaslaní od výrobcu vozidla, čo býva aj desať dní, daňovník dostane na automobil tzv. „prenosnú značku“, s ktorou je oprávnený používať vozidlo na cestných komunikáciách. Dňa 26.12.2008 sa však rozhodne, že bude využívať auto na podnikanie a o obstaraní auta začne účtovať (zavedie ho na kartu dlhodobého majetku atď.). Je možné uplatniť si daňový odpis už v roku 2008?
V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Po zaradení do užívania tohto majetku v súlade s ustanoveniami postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva je možné takýto majetok začať aj daňovo odpisovať zo vstupnej ceny určenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov v súlade s ustanoveniami § 22 až 29 zákona o dani z príjmov.
Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008.
Skutočnosť, že daňovník kúpil motorové vozidlo ako občan, nie ako podnikateľ pod svojimi identifikačnými údajmi, nemá vplyv na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového
3
vozidla ako daňového výdavku prostredníctvom odpisov v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov.

Postupy účtovania v sústave JÚ ustanovujú v § 20 postup a pravidlá na odpisovanie dlhodobého majetku. Ide o účtovné odpisy, ktoré sa však väčšinou v jednoduchom účtovníctve rovnajú daňovým odpisom.

.................................................. ....................................

Príklad
Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v byte (dome). O časti nehnuteľnosti účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie, tzn., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného majetku. Napriek skutočnosti, že uvedenú časť nehnuteľnosti využívanú v súvislosti s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými predpismi, z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, čo znamená, že všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov (opravy, technické zhodnotenie a pod).
Aj v prípade, ak by o tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie ale v súvislosti s podnikaním si túto časť nehnuteľnosti vybavil zariadením (sedačka, počítač, regále na spisy a pod.) a o týchto by účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie, tieto sú rovnako obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, t.j. zaradenie alebo nezaradenie časti nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje oddelene od vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie.
[/SIZE]
KvetkaK
10.12.08,07:32
"Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008."

To som prekopírovala časť z toho pokynu. Chcem sa teda opýtať, lebo na porade sú rôzne názory. S.r.o. si 19.12.2008 dovezie auto z Rakúska. Ak si nevybaví evidenčné číslo do konca roka, a bude mať zatiaľ len prenosné značky, nemôžem takéto auto zaradiť do užívania a teda ani uplatniť za rok 2008 daňový odpis?
KvetkaK
10.12.08,09:32
Posúvam....
Vladimír Ozimý
10.12.08,09:39
Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré
a) nie je schválené na premávku na pozemných komunikáciách,
b) sa nezhoduje so schváleným typom alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou,
c) poškodzuje pozemné komunikácie nad prípustnú mieru,9) (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621646', '0', '0', '0', '113439'))
d) nie je prihlásené do evidencie vozidiel v Slovenskej republike,5) (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621646', '0', '0', '0', '113435')) ak tejto povinnosti podlieha, alebo do evidencie vozidiel iného štátu okrem novozakúpeného vozidla podliehajúceho prihláseniu do evidencie vozidiel,5) (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621646', '0', '0', '0', '113435')) ktoré je vybavené platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom,
e) nie je vybavené platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom alebo osobitným evidenčným číslom, alebo zvláštnym evidenčným číslom,10) (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621646', '0', '0', '0', '113440')) ak takej povinnosti podlieha, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu,
f) nemá doklad o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ak sa vyžaduje podľa osobitného predpisu,11) (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621646', '0', '0', '0', '113441'))
g) nemá
1. osvedčenie o evidencii podľa § 23 ods. 1 (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621627', '3621627', '4685273', '4685273', '0')) alebo
2. technické osvedčenie vozidla podľa § 23 ods.
h) nemá platné osvedčenie o technickej kontrole podľa § 52 (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621632', '3621632', '4685807', '4685816', '0')),
i) nemá platné osvedčenie o emisnej kontrole podľa § 70 (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621634', '3621634', '4686098', '4686102', '0')),
j) nemá identifikačné číslo vozidla VIN zhodné s identifikačným číslom vozidla VIN uvedeným v osvedčení o evidencii alebo technickom osvedčení vozidla, ak bolo také číslo vozidlu pridelené,
k) pri kontrole originality vozidla, ak takej kontrole podlieha, bolo podľa § 84 ods. 2 písm. c) (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621637', '3621637', '4686350', '4686350', '0')) hodnotené výsledkom nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách,
l) je dočasne alebo trvalo vyradené z premávky na pozemných komunikáciách podľa § 24 (javascript: fZzSRInternal('29898', '3621628', '3621628', '4685318', '4685334', '0')).

Podľa § 88 zákona 725/2004 vozidlo, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie podľa odseku 1, je vlastník vozidla povinný osobne prihlásiť, a to do siedmich dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v dokladoch vozidla ako držiteľ vozidla

takže jednoznačne spôsobilé motorové vozidlo na prevádzku je len to ktoré je zapísané do evidencie motorových vozidiel. ak kúpite auto 19.12 tak by ste ho mali zaregistrovať do 7 dní podľa zákona potom by ste mali splnené podmienky aj na zaradenie aj na odpisovanie :) ak tak nevykonáte nemôžte majetok zaradiť a odpisovať...
hanelie
10.12.08,09:40
kvetka,
presne tak - nebude môcť


Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008.
KvetkaK
10.12.08,09:42
Ďakujem vám. Nebola som si istá, lebo na porade som našla aj iný názor.
Janurka
10.12.08,10:48
Ďakujem vám. Nebola som si istá, lebo na porade som našla aj iný názor.
Nadviažem, pretože nie som si istá, či si to správne vysvetľujem. V pokyne z DR je príklad, keď daňovník kúpi nové motorové vozidlo. KvetkaK sa pýta na dovezené vozidlo /predpokladám, že nie nové/ z Rakúska. V odpovedi od p. Ozimého pod bodom d/ je uvedené: "nie je prihlásené do evidencie vozidiel v SR, ak tejto povinnosti podlieha, alebo do evidencie vozidiel iného štátu, okrem novozakúpeného vozidla podliehajúceho prihláseniu do evidencie vozidiel, ktoré je vybavené platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom". Chápem to tak, že daňovník, ktorý kúpi nové vozidlo a má platnú tabuľku so zvláštnym ev. číslom, nespadá pod písmeno d/ a tým pádom veta z pokynu DR: "Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky techn. funkcie a to aj pridelené ev. číslo na vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť odpisy k 31.12.2008", je podľa mňa trochu čudná. Alebo som to pochopila zle?
hanelie
10.12.08,11:02
Chápem to tak, že daňovník, ktorý kúpi nové vozidlo a má platnú tabuľku so zvláštnym ev. číslom, nespadá pod písmeno d/ a tým pádom veta z pokynu DR: "Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky techn. funkcie a to aj pridelené ev. číslo na vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť odpisy k 31.12.2008", je podľa mňa trochu čudná. Alebo som to pochopila zle?
platná tabuľka so ZEĆ sa rozumie platná pre to konkrétne číslo / lebo sú aj iné skupiny ZEČ /

inak platí to, čo je uvedené v pokyne - tzn. pridelenie "normálnych" evidenčných čísiel a príslušných dokladov podmieňuje možnosť odpisov / v tomto prípade za rok 2008
Vladimír Ozimý
10.12.08,11:31
Nadviažem, pretože nie som si istá, či si to správne vysvetľujem. V pokyne z DR je príklad, keď daňovník kúpi nové motorové vozidlo. KvetkaK sa pýta na dovezené vozidlo /predpokladám, že nie nové/ z Rakúska. V odpovedi od p. Ozimého pod bodom d/ je uvedené: "nie je prihlásené do evidencie vozidiel v SR, ak tejto povinnosti podlieha, alebo do evidencie vozidiel iného štátu, okrem novozakúpeného vozidla podliehajúceho prihláseniu do evidencie vozidiel, ktoré je vybavené platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom". Chápem to tak, že daňovník, ktorý kúpi nové vozidlo a má platnú tabuľku so zvláštnym ev. číslom, nespadá pod písmeno d/ a tým pádom veta z pokynu DR: "Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky techn. funkcie a to aj pridelené ev. číslo na vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť odpisy k 31.12.2008", je podľa mňa trochu čudná. Alebo som to pochopila zle?

Zvláštne evidenčné číslo sa prideľuje obchodníkom ktorý predávajú automobily. Je to zadefinované v tom par. 88, kde je zadefinované Povinnosť podľa odseku 1 (evidencia v zozname motorových vozidiel) sa nevzťahuje na novovyrobené vozidlá, ktoré sú určené na predaj a ktorých vlastníkom je právnická osoba alebo fyzická osoba oprávnená na podnikanie a ktorých výroba alebo predaj je predmetom podnikateľskej činnosti právnickej osoby alebo fyzickej osoby oprávnenej na podnikanie.
Ale ak vy ho zakúpite už ste spotrebiteľ a musíte auto zaevidovať do evidencie podľa § 88 ods. 1 Ak tak nevykonáte do 7 dní porušíte zákon. Kým nie ste v evidencii nemali by ste auto používať na iné účely ako na nutné úkony ktoré vedú k zápisu
Janurka
10.12.08,18:05
Nechce mi to prideliť body, tak aspoň takto: srdečná vďaka.
Jana Acsová
15.12.09,13:17
Doplnenie k problematike z rovnakého zdroja - pokyn DRSR pre podvojné účtovnícvo z júla 2009:


Doplnením odkazu 23 do poznámky pod čiarou o zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.
Zmenené ustanovenie § 33 ods. 1 sa použije v účtovníctve účtovnej jednotky v období a spôsobom uvedeným v prechodných ustanoveniach t.j. v § 86f ods. 1 a 2 tohto opatrenia.

Text pokynu v prílohe.
zuza8
16.12.09,22:43
Prosím, Vás chcela by som sa spýtať.Ak si konateľ s.r.o. odkúpi osobné auto "kúpno-predajnou zmluvou" od seba ako fyzickej osoby, môže si dať auto do majetku firmy, ale aj do nákladov? Osobné auto má 6 rokov a odkúpil by si ho v hodnote 3320,00€. Je to menšia suma ako sa pohybujú tieto autá. Ako mám postupovať? Díky za odpovede.
Anja111
17.12.09,05:22
Prosím, Vás chcela by som sa spýtať.Ak si konateľ s.r.o. odkúpi osobné auto "kúpno-predajnou zmluvou" od seba ako fyzickej osoby, môže si dať auto do majetku firmy, ale aj do nákladov? Osobné auto má 6 rokov a odkúpil by si ho v hodnote 3320,00€. Je to menšia suma ako sa pohybujú tieto autá. Ako mám postupovať? Díky za odpovede.
FO môže auto predať svojej s.r.o. na základe kúpnej zmluvy. Zaradí ho do obchodného majetku a riadne odpisuje 4 roky...
zuza8
17.12.09,08:52
Anja, díky. To znamená že si môže dať aj vyššiu sumu? Nemôžu to napadnúť daňováci? Aj keď je to staršie auto sa to odpisuje na 4 roky? A ešte otázočka. Musí firma potom nahlásiť oznamovaciu povinnosť DÚ -že bolo fyzickej osobe (čiže je to konateľ) vyplatené v hotovosti za osobné auto? A vyplýva niečo tiež tejto fyzickej osobe niečo s toho že to predala s.r.o.? Stohoto má konateľ strach aby neplatil ešte nejaké dane - ako fyzická osoba, ktorá predala auto sro. Alebo má dať radšej sumu pod 100 000,- Sk beriem starú cenu a stoho vlastne nevyplýva podávať sro nahlasovaciu povinnosť. Ako to mám urobiť aby to bolo správne a bez "ujmy". Díky.
Anja111
17.12.09,09:06
Anja, díky. To znamená že si môže dať aj vyššiu sumu?
Áno.
Nemôžu to napadnúť daňováci? Aj keď je to staršie auto sa to odpisuje na 4 roky?
Áno. Pre s.r.o. je to nový DHM...
A ešte otázočka. Musí firma potom nahlásiť oznamovaciu povinnosť DÚ -že bolo fyzickej osobe (čiže je to konateľ) vyplatené v hotovosti za osobné auto?
Áno.
A vyplýva niečo tiež tejto fyzickej osobe niečo s toho že to predala s.r.o.? Stohoto má konateľ strach aby neplatil ešte nejaké dane - ako fyzická osoba, ktorá predala auto sro.
A bolo to auto používané na podnikateľskú činnosť, zaradené v OM SZČO? Ak nie, tak nebude platiť žiadnu daň, lebo predaj súkromného hmotného majetku nie je predmetom dane...
Alebo má dať radšej sumu pod 100 000,- Sk beriem starú cenu a stoho vlastne nevyplýva podávať sro nahlasovaciu povinnosť. Ako to mám urobiť aby to bolo správne a bez "ujmy". Díky.
... v texte.
GiZMo1221
29.04.10,20:39
ahojte, mal by som tazku k odseku z pokynu:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov."

ide mi problem oslobodenia od platenia dane z predaja bytu, ktory som prenajimal (a vlastnim ho > 5 rokov) a "uctoval" (=uviedol v tabulke) prijmy a vydaje v DP. ako vydaje som mal len platby OSBD, elektrinu a kablovku.
moze teda DU tvrdit, ze byt bol obchodny majetok? ("uctoval som", ale neodpisoval som a ani som nerekonstruoval)
podla toho odstavca z pokynu sa da povedat, ze sa jedna o majetok o ktorom neuctujem (teda neni OM podla Zakona o dani z prijmov) a zapocital som len vydaje na riadnu prevadzku
marjankaj
29.04.10,21:01
Anja, díky. To znamená že si môže dať aj vyššiu sumu? Nemôžu to napadnúť daňováci? Aj keď je to staršie auto sa to odpisuje na 4 roky? A ešte otázočka. Musí firma potom nahlásiť oznamovaciu povinnosť DÚ -že bolo fyzickej osobe (čiže je to konateľ) vyplatené v hotovosti za osobné auto? A vyplýva niečo tiež tejto fyzickej osobe niečo s toho že to predala s.r.o.? Stohoto má konateľ strach aby neplatil ešte nejaké dane - ako fyzická osoba, ktorá predala auto sro. Alebo má dať radšej sumu pod 100 000,- Sk beriem starú cenu a stoho vlastne nevyplýva podávať sro nahlasovaciu povinnosť. Ako to mám urobiť aby to bolo správne a bez "ujmy". Díky.

V PÚ sa odpisuje účtovne podľa odpisového plánu(teda koľko si stanoví ÚJ sama) Daňovo sa bude odpisovať 4 roky, lebo automobil sa zaraďuje do 1. odpisovej skupiny.
cloe
29.04.10,21:05
ahojte, mal by som tazku k odseku z pokynu:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov."

ide mi problem oslobodenia od platenia dane z predaja bytu, ktory som prenajimal (a vlastnim ho > 5 rokov) a "uctoval" (=uviedol v tabulke) prijmy a vydaje v DP. ako vydaje som mal len platby OSBD, elektrinu a kablovku.
moze teda DU tvrdit, ze byt bol obchodny majetok? ("uctoval som", ale neodpisoval som a ani som nerekonstruoval)
podla toho odstavca z pokynu sa da povedat, ze sa jedna o majetok o ktorom neuctujem (teda neni OM podla Zakona o dani z prijmov) a zapocital som len vydaje na riadnu prevadzku

Ak si nemal byt zaradený v obchodnom majetku, teda nemal si ho zapísaný na karte DHM, tak nemôže tvrdiť, že je to obchodný majetok. A podľa toho, čo píšeš, tak si uhrádzal len výdavky na riadnu prevádzku.
GiZMo1221
30.04.10,08:44
Ak si nemal byt zaradený v obchodnom majetku, teda nemal si ho zapísaný na karte DHM, tak nemôže tvrdiť, že je to obchodný majetok. A podľa toho, čo píšeš, tak si uhrádzal len výdavky na riadnu prevádzku.
bol by som rad keby to tak bolo.
ale nezapisanie na kartu DHM este nemusi znamenat, ze to OM neni. zakon (par2 bod m) hovori, ze ked uctujem, tak to je OM a potom musim zapisat na kartu DHM. otazka je co presne je to uctovanie resp. ako mozem aplikovat ten odstavec z pokynu DRSR

inac, tuna (http://www.porada.sk/1377659-post85.html) odpovede na moje otazky smerovali k tomu, ze dan budem musiet zaplatit.
este tu je(od #83) (http://www.porada.sk/t41822-p9-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html) zaujimava diskusia, ale neskoncila nijako, riesili skutocne energie a odpisy
Anja111
30.04.10,09:15
bol by som rad keby to tak bolo.
ale nezapisanie na kartu DHM este nemusi znamenat, ze to OM neni. zakon (par2 bod m) hovori, ze ked uctujem, tak to je OM a potom musim zapisat na kartu DHM. otazka je co presne je to uctovanie resp. ako mozem aplikovat ten odstavec z pokynu DRSR

inac, tuna (http://www.porada.sk/1377659-post85.html) odpovede na moje otazky smerovali k tomu, ze dan budem musiet zaplatit.
este tu je(od #83) (http://www.porada.sk/t41822-p9-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html) zaujimava diskusia, ale neskoncila nijako, riesili skutocne energie a odpisy
Účtovaním sa tu myslí: uplatňovanie odpisov do VOZD...
marjankaj
30.04.10,10:21
bol by som rad keby to tak bolo.
ale nezapisanie na kartu DHM este nemusi znamenat, ze to OM neni. zakon (par2 bod m) hovori, ze ked uctujem, tak to je OM a potom musim zapisat na kartu DHM. otazka je co presne je to uctovanie resp. ako mozem aplikovat ten odstavec z pokynu DRSR

inac, tuna (http://www.porada.sk/1377659-post85.html) odpovede na moje otazky smerovali k tomu, ze dan budem musiet zaplatit.
este tu je(od #83) (http://www.porada.sk/t41822-p9-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html) zaujimava diskusia, ale neskoncila nijako, riesili skutocne energie a odpisy

Ja si myslím, že je to dosť nejednoznačné s tým majetkom. Porovnajte napríklad automobil nezaradený do majetku, účtujete paušálnu náhradu za 1 km. Tak mal by byť zaradený do majetku alebo nie?
Pozrite aj §6 ods(11) a §22 . Odvolávajú sa jeden na druhý. Excel by sa v takomto prípade zacyklil.:eek:
GiZMo1221
30.04.10,10:36
Účtovaním sa tu myslí: uplatňovanie odpisov do VOZD...
no, na VOZD som musel pouzit google :) (výdavky ovplyvňujúce základ dane)

takze, fakt sa to tyka iba odpisov? to asi ziaden FOO standardne nerobi...
marjankaj
30.04.10,10:42
Účtovaním sa tu myslí: uplatňovanie odpisov do VOZD...

A keď preruším odpisovanie, tak je to OM alebo nie? Veď si odpisy neuplatňujem?:eek:
GiZMo1221
30.04.10,10:52
Ja si myslím, že je to dosť nejednoznačné s tým majetkom. Porovnajte napríklad automobil nezaradený do majetku, účtujete paušálnu náhradu za 1 km. Tak mal by byť zaradený do majetku alebo nie?
Pozrite aj §6 ods(11) a §22 . Odvolávajú sa jeden na druhý. Excel by sa v takomto prípade zacyklil.:eek:
- nejednoznacnost pre obycajneho cloveka je uplne zrejma :(
- priklad s autom: videl som tu nazory (http://www.porada.sk/t41822-p3-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html) (#28), ze ked prenajimam byt a uplatnujem si pausalne vydaje, tak vtedy sa byt neberie ako hmotny majetok.
Anja111
30.04.10,11:39
A keď preruším odpisovanie, tak je to OM alebo nie? Veď si odpisy neuplatňujem?:eek:
Chcela som to vysvetliť čo najjednoduchšie a vidím, že sa mi to nepodarilo... Dá sa to pochopiť všelijako.
Podľa mňa však už to, že prerušíš odpisovanie, znamená, že uznávaš, že máš nehnuteľnosť zaradenú v OM. Teda máš právo ju odpisovať, hoci si to nevyužil... V tom prípade sa pri predaji nehnuteľnosti táto považuje za odpisovaný OM.
Anja111
30.04.10,11:42
- nejednoznacnost pre obycajneho cloveka je uplne zrejma :(
- priklad s autom: videl som tu nazory (http://www.porada.sk/t41822-p3-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html) (#28), ze ked prenajimam byt a uplatnujem si pausalne vydaje, tak vtedy sa byt neberie ako hmotny majetok.
Tiež som toho názoru, že či už hnuteľný majetok alebo nehnuteľnosť, sa pri využití paušálnych výdavkov nepovažujú za OM.
marjankaj
30.04.10,12:02
- nejednoznacnost pre obycajneho cloveka je uplne zrejma :(
- priklad s autom: videl som tu nazory (http://www.porada.sk/t41822-p3-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html) (#28), ze ked prenajimam byt a uplatnujem si pausalne vydaje, tak vtedy sa byt neberie ako hmotny majetok.

No v tých paušálnych výdavkoch sú zahrnuté aj odpisy.:eek:
Teraz je problém, či je to OM podľa §2 písm. m alebo nie.
Podľa §22 to tak nemusí byť, podľa §6 to tak môže byť a podľa § 2 to tak má byť?:eek::eek::eek:


m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,



§22
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.



§6
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
promont maja
30.04.10,12:24
Mala som takú skúsenosť ( dosť dávno, ešte vtedy bola cestná daň). Obrátila s dopytom na DRSR s otázkou: " Čo si máme vysvetliť pod pojmom ... používať automobil v súvislosti s podnikaním. Prišla odpoveď, že ide o taký automobil, ktorý je zaradený v obchodnom majetku s odvolávkou na Obchodný zákonník ... z toho by potom vyplývalo, že ak si tento automobil ( alebo aj iný majetok) nezaradiš ( t. j. protokolom o zaradení do evidencie obchodného majetku, čo má za následok jeho zápis na kartu dlhodobého majetku a jeho odpisovanie. t j. opotrebenie majetku,nakoľko ho v súvislosti s dosahovaním príjmov používaš) do evidencie, tak nemôžeš hovoriť o obchodnom majetku.

... ale pri príjmoch z prenájmu, môžeš mať založenú živnosť ale aj nemusíš. ... a vždy pritom ide o § 6 ZDP.

Je potom nanajvýš potrebné obrátiť sa s dopytom na DRSR. Otázka by sa týkala toho, či je poberanie príjmov z prenájmu bez založenia živnosti v intenciách § 6 ZDP podnikaním ..., a keďže dnes už vieme, že je, tak potom máš aj obchodný majetok = zaradenie do evidencie ... a z toho vyplývajúce ďalšie...

Toto je ale iba môj názor.
GiZMo1221
30.04.10,12:35
či je poberanie príjmov z prenájmu bez založenia živnosti v intenciách § 6 ZDP podnikaním ..., a keďže dnes už vieme, že je.
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?
marjankaj
30.04.10,12:43
Chcela som to vysvetliť čo najjednoduchšie a vidím, že sa mi to nepodarilo... Dá sa to pochopiť všelijako.
Podľa mňa však už to, že prerušíš odpisovanie, znamená, že uznávaš, že máš nehnuteľnosť zaradenú v OM. Teda máš právo ju odpisovať, hoci si to nevyužil... V tom prípade sa pri predaji nehnuteľnosti táto považuje za odpisovaný OM.

A vieš si predstaviť, že by som ju chcel odpisovať? Napríklad by som zaradil byt, ktorý som nadobudol v roku 1995 do OM tento rok a teraz by som mal odpisovať ako 16. rok? Odpisová doba sa postupne menila z 50 rokov na terajších 20? Ja mám na to tabuľku, ale kto nemá, tak bude študovať zákony od roku 1995.:eek::eek:
Pozri §24 ods(5)
marjankaj
30.04.10,12:47
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?

V §2 písm.m) sa nepíše o príjmoch z podnikania, ale o príjmoch podľa §6(teda aj o príjmoch z prenájmu)
marjankaj
30.04.10,12:59
Ešte raz k tomu automobilu.
Ak využívam vlastné vozidlo nazaradené do OM, podľa §19 ods(2) písm(e) si môžem uplatniť paušálne výdavky 0,183 € /km.
Ale podľa §2 písm(m) automobil používam v súvislosti s dosahovaním príjmu a teda je považovaný za OM.
A teraz by som si nemohol uplatňovať paušálne výdavky, ale mal by som odpisovať?:eek::eek::eek:
marjankaj
30.04.10,13:04
Ale to nedáva odpoveď na otázku, keď daňovník uplatňoval skutočné výdavky, ale neuplatňoval odpisy. :eek:

Zmizol mi príspevok od BEA, na ktorý som reagoval.:eek:
GiZMo1221
30.04.10,13:35
Ale to nedáva odpoveď na otázku, keď daňovník uplatňoval skutočné výdavky, ale neuplatňoval odpisy. :eek:

ano, ano, prosim :)
dufam, ze sa damy a pani odbornici dohodnu
Zita5
02.05.10,04:58
Odpoveď k príspevku http://www.porada.sk/1388495-post16.html

Citujem z pokynu :

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
9
V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

To znamená , že ak majetok zaradený v OM nie je , tak všetky prípadné zrealizované opravy,úpravy , maľovanie a veci podobné sú výdavkami pre osobnú spotrebu daňovníka.
Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom .
------------------------------------------------------------------------
Čo sa týka zdaňovania pri predaji tak uvádzam nasledovné :


Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť evidoval podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmu, potom je pre účely splnenia podmienok pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa vyradenia z obchodného majetku do dňa jej predaja.

Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť neevidoval podľa § 6 ods. 11 zákon o dani z príjmov, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do dňa jej predaja.
V prípade, ak ide o daňovníka, ktorý vedie účtovníctvo (t. j. nejde o daňovníka, ktorý má príjem podľa § 6 ods. 3 zákon o dani z príjmov):
– a o nehnuteľnosti účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula medzi dňom vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku a jej predajom.
– a o nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na prenájom, potom je pre účely splnenia podmienok pre oslobodenie príjmov z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do jej predaja a nie dĺžku doby, ktorá uplynula medzi vyradením nehnuteľnosti z obchodného majetku a jej predajom.

Takže skúmate pri predaji vlastne dobu od nadobudnutia nehnuteľnosti po jej predaj podľa Zákona o dai z príjmu


§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

Takto ja chápem prenájom , pri ktorom nemám nehnuteľnosť v OM, čiže ju neodpisujem , uplatňujem len súvisiace náklady s prevádzkou .
Zita5
02.05.10,06:26
Ešte raz k tomu automobilu.
Ak využívam vlastné vozidlo nazaradené do OM, podľa §19 ods(2) písm(e) si môžem uplatniť paušálne výdavky 0,183 € /km.
Ale podľa §2 písm(m) automobil používam v súvislosti s dosahovaním príjmu a teda je považovaný za OM.
A teraz by som si nemohol uplatňovať paušálne výdavky, ale mal by som odpisovať?:eek::eek::eek:

Príklad
Daňovník s príjmami zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, využíva na dosiahnutie predmetných príjmov osobný automobil, ktorý obstaráva formou finančného prenájmu. Počas prenájmu o tomto majetku neúčtuje (nemá ho zahrnutý v obchodnom majetku). Ihneď po skončení prenájmu a nadobudnutí vlastníckeho práva, automobil predá.
Príjem z predaja je podľa § 9 ods. 1písm d) zákona o dani z príjmov oslobodený od dane.


Raz je to Pokyn DRSR , ktorý je uverejnený na verejnej stránke pre daňovníkov a daňový úrad ak vydá von nejakú informáciu , tak raz a navždy pokiaľ tam neuvedie zmenu a dátum zmeny ......je to platné .
GiZMo1221
02.05.10,06:44
Zita, najskor vdaka za prispevok.
ale este by som mal par otazok:


Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť neevidoval podľa § 6 ods. 11 zákon o dani z príjmov, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do dňa jej predaja.

cize u mna sa jedna o danovnika, ktory eviduje podla § 6 ods. 3 zákona?



V prípade, ak ide o daňovníka, ktorý vedie účtovníctvo (t. j. nejde o daňovníka, ktorý má príjem podľa § 6 ods. 3 zákon o dani z príjmov):

predpokladam, ze tato cast odstavca (+dve odrazky) sa ma netyka...?



§ 9 Príjmy oslobodené od dane

nechapem. znamena to, ze musim tam mat 2 roky trvaly pobyt a pretoze som prenajimal, aj vlastnit 5 rokov?
Zita5
02.05.10,07:01
Zita, najskor vdaka za prispevok.
ale este by som mal par otazok:

cize u mna sa jedna o danovnika, ktory eviduje podla § 6 ods. 3 zákona?


predpokladam, ze tato cast odstavca (+dve odrazky) sa ma netyka...?


nechapem. znamena to, ze musim tam mat 2 roky trvaly pobyt a pretoze som prenajimal, aj vlastnit 5 rokov?


Ja som Vás brala ako daňovníka podľa §6 odst.3
Ak to tak nie je tak to upresnite .
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)
(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.


Čo sa týka posúdenia :
- trvalý pobyt 2 roky

- ak nespĺňate tak posudzujete vlastníctvo 5 rokov


Pri nehnuteľnosti vloženej do OM sa posudzuje či uplynula 5 ročná lehota odo dňa vyradenia z OM .
marjankaj
02.05.10,07:20
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?

Lebo aj firma (napr. s.r.o.) môže vlastniť nehnuteľnosť a tam je to príjem "z podnikania".
Ak máš nehnuteľnosť v OM tak je to príjem z podnikania, ak v osobnom vlastníctve, tak je to príjem z prenájmu.(to je tak ľudovo povedané)
GiZMo1221
02.05.10,07:38
Ja som Vás brala ako daňovníka podľa §6 odst.3
Ak to tak nie je tak to upresnite

ano, vzhladom na vysvetlenie OM, to tak snad bude
vychadzam z : "Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom"



Pri nehnuteľnosti vloženej do OM sa posudzuje či uplynula 5 ročná lehota odo dňa vyradenia z OM .
teda ak som nehnutelnost nemal v OM, tak sa berie vlastnictvo poslednych 5 rokov...?
marjankaj
02.05.10,07:43
ano, vzhladom na vysvetlenie OM, to tak snad bude
vychadzam z : "Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom"


teda ak som nehnutelnost nemal v OM, tak sa berie vlastnictvo poslednych 5 rokov...?

To čo tu píšeš? Snáď vieš, či máš nehnuteľnosť v OM.
My tu nevieme nič.
Ani či máš živnostenský list, alebo či podnikáš na základe iného oprávnenia. Alebo nepodnikáš vôbec a máš iba príjmy z prenájmu bytu.
Uveď potrebné skutočnosti, alebo si to sám vyčítaj z paragrafov zákona o dani z príjmu. Toto nie je kvíz, kto uhádne, kam ťa zaradiť.:eek:
Zita5
02.05.10,07:49
ano, vzhladom na vysvetlenie OM, to tak snad bude
vychadzam z : "Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom"


teda ak som nehnutelnost nemal v OM, tak sa berie vlastnictvo poslednych 5 rokov...?

Vy sa nemôžete zaraďovať pod §6 odst.3 len z dôvodu vysvetlenia OM.
To s tým nemá nič spoločné.

Jednoducho buď ste súkromná osoba FO a prenajímate byt a dosahujete príjem podľa §6 odst.3 , alebo ste živnostník, prenájom máte ako jeden z predmetov činností v živnostenskom liste a tým prenájom je aj vaším podnikaním z ktorého dosahujete príjem podľa §6 odst.1 písm.b .
GiZMo1221
02.05.10,09:19
Jednoducho buď ste súkromná osoba FO a prenajímate byt a dosahujete príjem podľa §6 odst.3 , alebo ste živnostník, prenájom máte ako jeden z predmetov činností v živnostenskom liste a tým prenájom je aj vaším podnikaním z ktorého dosahujete príjem podľa §6 odst.1 písm.b .
dakujem za vysvetlenie. u mna plati:
- som FOO, prenajimam podla §6 odst.3
- byt som nezaradil do OM, neuctujem ani nevediem evidenciu podla § 6 ods. 11, ale uplatnil som vydavky na riadnu prevadzku (co som mohol).
- byt mam vo vlastnictve >5 rokov, ale nemam tam trvaly pobyt => som oslobodeny od platenia dane podla §9 odst.1b
mozete mi to prosim potvrdit, ak to je spravne? dakujem
Zita5
03.05.10,04:14
dakujem za vysvetlenie. u mna plati:
- som FOO, prenajimam podla §6 odst.3
- byt som nezaradil do OM, neuctujem ani nevediem evidenciu podla § 6 ods. 11, ale uplatnil som vydavky na riadnu prevadzku (co som mohol).
- byt mam vo vlastnictve >5 rokov, ale nemam tam trvaly pobyt => som oslobodeny od platenia dane podla §9 odst.1b
mozete mi to prosim potvrdit, ak to je spravne? dakujem

Noo , takto ako ste to napísali v tomto duchu , si podľa pokynu vysvetľujem aj ja , že by to tak malo byť .
Lenže ja nie som podstatná .Ale.....ja by som ešte na Vašom mieste napísala dopyt na DRSR cez stránku www.drsr.sk , čo na to daňoví pracovníci . Mať proste založenú odpoveď resp.vyjadrenie na Váš dopyt . Lebo koľko ľudí toľko názorov , koľko daňových úradníkov toľko pohľadov na vec.....
A po mojich skúsenostiach , odpovede Daňového riaditeľstva v prevažnej väčšine obsahujú citovanie paragrafov dotknutých zákonov z oblasti , na ktorú sa daňovník pýta . Veľa krát ich odpoveď nie je uspokojivá,
je vyhýbavá a nie je priama na zadaný dopyt .
Ja by som tam uviedla poznámku , že žiadam jasnú odpoveď , či som povinný pri predaji bytu zdaňovať príjem , alebo nezdaňovať z dôvodu oslobodenia na základe Vášho podrobne napísaného dopytu .
Môžete tam citovať aj výklad z Pokynu .... .
promont maja
03.05.10,04:29
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?

.. opravujem svoje tvrdenie ... presvedčila ma Zita5 vo svojich príspevkoch.
Kvaka
03.05.10,10:43
Noo , takto ako ste to napísali v tomto duchu , si podľa pokynu vysvetľujem aj ja , že by to tak malo byť .
Lenže ja nie som podstatná .Ale.....ja by som ešte na Vašom mieste napísala dopyt na DRSR cez stránku www.drsr.sk , čo na to daňoví pracovníci . Mať proste založenú odpoveď resp.vyjadrenie na Váš dopyt . Lebo koľko ľudí toľko názorov , koľko daňových úradníkov toľko pohľadov na vec.....
A po mojich skúsenostiach , odpovede Daňového riaditeľstva v prevažnej väčšine obsahujú citovanie paragrafov dotknutých zákonov z oblasti , na ktorú sa daňovník pýta . Veľa krát ich odpoveď nie je uspokojivá,
je vyhýbavá a nie je priama na zadaný dopyt .
Ja by som tam uviedla poznámku , že žiadam jasnú odpoveď , či som povinný pri predaji bytu zdaňovať príjem , alebo nezdaňovať z dôvodu oslobodenia na základe Vášho podrobne napísaného dopytu .
Môžete tam citovať aj výklad z Pokynu .... .
Máte pravdu, ak je zákon nejednoznačný, každý správca dane môže zaujať iné stanovisko. Preto je dôležitý pokyn nadriadeného orgánu, ktorým je DRSR, oni to obvykle konzultujú s MFSR. V prípade prenájmu nehnuteľnosti podnikateľom, ktorý má na prenájom zriadenú živnosť, je to jednoznačné, nehnuteľnosť je v OM. Problémom bolo najmä to, ak fyzická osoba nepodnikateľ prenajímala nehnuteľnosť podľa § 6 ods. 3 zákona o DP, a neuplatňovala paušálne výdavky. V takomto prípade mohla uplatňovať skutočné výdavky na prevádzku bytu, tak, ako sa píše v pokyne, napr. energie, vodu, a iné služby spojené s užívaním bytu, ale mnohí sa pýtali najmä na to, či si môžu uplatňovať aj výdavky na opravy, rekonštrukciu, teda na zhodnotenie nehnuteľnosti, pričom uplatnenie týchto výdavkov vrátane odpisu nehnuteľnosti už prináleží do evidencie v rámci účtovníctva, ak je nehnuteľnosť v OM. A otázka je skôr taká, či si FO nepodnikateľ môže uplatniť aj takéto výdavky, a ak si ich uplatní, či nehnuteľnosť nie je považovaná za OM. Odsek 11 v § 6 zákona o DP sa týka len spôsobu preukazovania výdavkov u FO nepodnikateľa. Ja to chápem tak, že FO nepodnikateľ alebo uplatňuje skutočné výdavky a nehnuteľnosť je v OM, alebo uplatňuje paušálne výdavky, v ktorých je zahrnuté všetko, teda aj náklady na energie a služby.
bea
03.05.10,11:14
Možno pomôže to, že na stránke DR je takáto odpoveď na otázku:

Vlastním nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, ktorú som prenajímal. Nie som podnikateľ, je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane ?

Odpoveď
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Mne z toho vyplýva, že byt nie je v OM len vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky.
Kvaka
03.05.10,11:58
Možno pomôže to, že na stránke DR je takáto odpoveď na otázku:

Vlastním nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, ktorú som prenajímal. Nie som podnikateľ, je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane ?

Odpoveď
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Mne z toho vyplýva, že byt nie je v OM len vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky.
No to je presne to, čo si aj ja myslím, a čo som napísala vyššie. Lebo ak uplatňuje preukázateľné daňové výdavky, podľa § 6 ods. 11, vždy vedie aj potrebnú evidenciu. Inak to nejde.
marjankaj
03.05.10,13:06
Možno pomôže to, že na stránke DR je takáto odpoveď na otázku:

Vlastním nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, ktorú som prenajímal. Nie som podnikateľ, je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane ?

Odpoveď
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Mne z toho vyplýva, že byt nie je v OM len vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky.

To je naozaj kvalifikovaná odpoveď.
Po slovensky. Skrátka je to oslobodené až po piatich rokoch, či to bolo v OM alebo nie. Rozhoduje, či mal z toho príjmy alebo nie.
promont maja
03.05.10,13:36
To je naozaj kvalifikovaná odpoveď.
Po slovensky. Skrátka je to oslobodené až po piatich rokoch, či to bolo v OM alebo nie. Rozhoduje, či mal z toho príjmy alebo nie.
No, je v tom malý rozdiel:

- v prípade zaradenia do evidencie je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený až po piatich rokoch od jej vyradenia, t. j. ak si ju odpisovala napr. 20 rokov a po týchto 20-tich rokoch si ju prestala využívať v súvislosti s poberaním príjmu z prenájmu, tak až po 25 rokoch od jej nadobudnutia ...
- v druhom prípade ( ak máš príjmy podľa § 6, ods. 3) tak po 5 rokoch od jej nedobudnutia.
marjankaj
03.05.10,14:15
No, je v tom malý rozdiel:

- v prípade zaradenia do evidencie je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený až po piatich rokoch od jej vyradenia, t. j. ak si ju odpisovala napr. 20 rokov a po týchto 20-tich rokoch si ju prestala využívať v súvislosti s poberaním príjmu z prenájmu, tak až po 25 rokoch od jej nadobudnutia ...
- v druhom prípade ( ak máš príjmy podľa § 6, ods. 3) tak po 5 rokoch od jej nedobudnutia.

Už mi už toho šibe.:eek:
Mohli to dať rovno do nejakej tabuľky. Aj ak si uplatňujem paušálne výdavky, môže byť v obchodnom majetku. A ak si uplatňujem skutočné výdavky, tak v OM byť nemusí.
Kvaka
03.05.10,14:25
No, je v tom malý rozdiel:

- v prípade zaradenia do evidencie je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený až po piatich rokoch od jej vyradenia, t. j. ak si ju odpisovala napr. 20 rokov a po týchto 20-tich rokoch si ju prestala využívať v súvislosti s poberaním príjmu z prenájmu, tak až po 25 rokoch od jej nadobudnutia ...
- v druhom prípade ( ak máš príjmy podľa § 6, ods. 3) tak po 5 rokoch od jej nedobudnutia.
Len pre upresnenie, v druhom prípade to oslobodenie platí po 5 rokoch od jej nadobudnutia len v prípade, ak o nej neviedla evidenciu podľa § 6 ods. 11, samozrejme ak nesplnila podmienku trvalého pobytu.
Odsek 11 v § 6 zákona o DP sa týka spôsobu preukazovania výdavkov u FO, ktorá má príjmy podľa § 6 ods. 3. Ja to chápem tak, že táto FO alebo uplatňuje skutočné výdavky, vtedy je povinná viesť aj ich evidenciu,a nehnuteľnosť je v OM, alebo uplatňuje paušálne výdavky, v ktorých je zahrnuté všetko, teda aj náklady na energie a služby.
Kvaka
03.05.10,14:32
Už mi už toho šibe.:eek:
Mohli to dať rovno do nejakej tabuľky. Aj ak si uplatňujem paušálne výdavky, môže byť v obchodnom majetku. A ak si uplatňujem skutočné výdavky, tak v OM byť nemusí.
To prvé podľa mňa platí, ak má príjmy z prenájmu iné ako sú v § 6 ods. 3, môže a nemusí mať nehnuteľnosť zaradenú v OM. Ak má, vedie o nej účtovníctvo, tak si môže uplatniť všetky daňové výdavky, aj ako paušálne.
Ak má príjmy podľa § 6 ods. 3, tak si myslím, že ak uplatňuje výdavky, tak musí o nich viesť aj evidenciu a automaticky sa taká nehnuteľnosť považuje za OM.
GiZMo1221
03.05.10,14:41
To prvé podľa mňa platí, ak má príjmy z prenájmu iné ako sú v § 6 ods. 3, môže a nemusí mať nehnuteľnosť zaradenú v OM. Ak má, vedie o nej účtovníctvo, tak si môže uplatniť všetky daňové výdavky, aj ako paušálne.
Ak má príjmy podľa § 6 ods. 3, tak si myslím, že ak uplatňuje výdavky, tak musí o nich viesť aj evidenciu a automaticky sa taká nehnuteľnosť považuje za OM.
a teraz uz len definovat co su vydavky :)
kedze v pokyne stoji:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmo"

no nic, napisem asi na DRSR
Kvaka
03.05.10,14:48
a teraz uz len definovat co su vydavky :)
kedze v pokyne stoji:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmo"

no nic, napisem asi na DRSR
No asi teba napísať, lebo ako čítam § 6 ods. 11, tak stále mi to vychádza tak, že ak uplatňujem výdavky, musím ich aj evidovať.
marjankaj
03.05.10,14:54
No asi teba napísať, lebo ako čítam § 6 ods. 11, tak stále mi to vychádza tak, že ak uplatňujem výdavky, musím ich aj evidovať.
A prečo si myslíš, že ak uplatňuje paušálne výdavky §6 ods.(10), tak nemusí viesť evidenciu?
Pozri §22 ods (9).
Kvaka
03.05.10,15:00
A prečo si myslíš, že ak uplatňuje paušálne výdavky §6 ods.(10), tak nemusí viesť evidenciu?
Pozri §22 ods (9).
No lebo ja som myslela, že sa stále bavíme o FO, ktorá má príjmy podľa § 6 ods. 3.
marjankaj
03.05.10,15:11
No lebo ja som myslela, že sa stále bavíme o FO, ktorá má príjmy podľa § 6 ods. 3.

Aj ten si môže uplatňovať paušálne výdavky podľa §6 ods.(10)
Zita5
03.05.10,15:18
Citujem z pokynu :

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
9
V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

To znamená , že ak majetok zaradený v OM nie je , tak všetky prípadné zrealizované opravy,úpravy , maľovanie a veci podobné sú výdavkami pre osobnú spotrebu daňovníka.
Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom .
-----------------------------------------------------------------------------------
Ešte raz som citovala sama seba z predchádzajúceho príspevku .
Modro vyznačený text , mi ale hovorí ako ja chápem, že energie pri nezaradenom OM môžem účtovať , nakoľko som povinná ich platiť na riadnu prevádzku nehnuteľnosti .V opačnom prípade nie som schopá v nej dosahovať príjem , nakoľko ma vypnú z energii......Tento odstavec ma nabáda vlastne k tomu , že v prípade účtovania len energii sa nejedná o OM a preto pri predaji a následnom posudzovaní príjmu podľa §9 túto nehnuteľnosť neposudzujem ako vyradený obchodný majetok čiže 5 rokov od dátumu vyradenia .

Zákon o dani z príjmov nám správu odpoveď nedá , Pokyn by nám mal viac napovedať , ale aj ten nie je dokonalý.
Je pravdou , že najlepšie ako vyjsť z tejto situácie sú paušále výdavky , ale i napriek tomu by ma zaujímalo stanovisko DRSR.
Kvaka
03.05.10,15:27
Aj ten si môže uplatňovať paušálne výdavky podľa §6 ods.(10)
áno, môže si uplatňovať paušálne výdavky, o tom tu stále hovoríme, ale kde má FO nepodnikateľ napísanú povinnosť viesť evidenciu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? On má povinnosť iba vtedy viesť evidenciu, ak uplatňuje skutočné výdavky, toto je v § 6 ods. 11. Možno tomu zle rozumiem, ale mne to tak nejako vychádza. Zita5 to teraz presne vystihla, ani pokyn nie je podľa mňa dobrý, nemôže ísť nad rámec zákona.
marjankaj
03.05.10,15:38
áno, môže si uplatňovať paušálne výdavky, o tom tu stále hovoríme, ale kde má FO nepodnikateľ napísanú povinnosť viesť evidenciu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? On má povinnosť iba vtedy viesť evidenciu, ak uplatňuje skutočné výdavky, toto je v § 6 ods. 11. Možno tomu zle rozumiem, ale mne to tak nejako vychádza. Zita5 to teraz presne vystihla, ani pokyn nie je podľa mňa dobrý, nemôže ísť nad rámec zákona.

Daňovník môže jeden rok uplatňovať skutočné výdavky a ďalší yase paušálne.

§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
Kvaka
03.05.10,15:53
Daňovník môže jeden rok uplatňovať skutočné výdavky a ďalší yase paušálne.

§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
Áno, ak tak daňovník robí, tak vtedy vedie evidenciu, ale len preto, že už mal nehnuteľnosť v OM, a to vtedy, keď mal uplatnené skutočné výdavky a uplatňoval aj odpisy. Potom samozrejme na neho platí pri prerušní odpisovania postup uvedený v § 22 odseku 9. V tomto prípade sa nedá uplatniť oslobodenie od dane z príjmov pre predaji takejto nehnuteľnosti po 5 rokoch od jej nadobudnutia.
Zita5
03.05.10,16:37
1/Kúpim nehnuteľnosť na podnikateľský účel .Zaradím ju do dlhodobého majetku a stáva sa obchodným majetkom .Účtujem o nej v súlade s Postupmi JU, v súlade so Zákonom o účtovníctve .V priebehu roka účtujem o výdavkoch v súvislosti s touto nehnuteľnosťou - energie ,smetné ,daň z nehnuteľnosti .Na konci roka účtujem o odpisoch a zostatkovú hodnotu nehnuteľnosti vykazujem v účtovných výkazoch k 31.12. príslušného roka - Výkaz o majetku a záväzkoch .

Nehnuteľnosť považujem za obchodný majetok .
-Ak by som túto nehnuteľnosť predala , príjem z prenájmu zdaňujem , nakoľko je v čase predaja obchodným majetkom .
-Ak by som ju vyradila v istom období pred predajom , tak posudzujem
5 rokov odo dňa vyradenia z OM

2/ FO má nehnuteľnosť , využíva ju na dosahovanie príjmu z prenájmu .Neúčtuje o tejto nehnuteľnosti v účtových knihách , nie je zaradená v obchodom majetku ,nevykazuje túto nehnuteľnosť v koncoročnej závierke v obchodom majetku t.j. nevykazuje ju vo Výkaze o majetku a záväzkoch .
Účtuje len o prevádzkových výdavkoch , ktoré je povinná zaplatiť - elektrina,plyn,voda

Nehnuteľnosť nepovažujem za obchodný majetok
- ak by som túto nehnuteľnosť predala , tak posudzujem buď dva roky trvalého pobytu a ak ie tak 5 rokov vlastníctva

3/FO má nehnuteľnosť .Po desiatich rokoch sa rozhodne túto nehnuteľnosť vložiť do OM, nakoľko dosahuje príjem z prenájmu tejto nehnuteľnosti .Riadne o nej účtuje ako v bode 1./nebudem sa opakovať/

Nehnuteľnosť považujem za obchodný majetok.
Ak by som túto nehnuteľnosť predala , príjem z prenájmu zdaňujem , nakoľko je v čase predaja obchodným majetkom .
-Ak by som ju vyradila v istom období pred predajom , tak posudzujem
5 rokov odo dňa vyradenia z OM

P.S. Neuvádzam zámerne paragrafy , lebo už mi je z ich nedobre:)
Ale asi takto to ja chápem aj podľa Pokynov ....
GiZMo1221
03.05.10,16:48
Účtuje len o prevádzkových výdavkoch , ktoré je povinná zaplatiť - elektrina,plyn,voda

co vsetko by sa dalo povazovat za prevadzkove vydavky?
- kablovka? poplatky za TV+rozhlas? rezia pri hladani prenajmu (poplatky pre realitku? inzeraty? nutne overenie listu vlastnictva, OP?)...?
promont maja
04.05.10,04:13
co vsetko by sa dalo povazovat za prevadzkove vydavky?
- kablovka? poplatky za TV+rozhlas? rezia pri hladani prenajmu (poplatky pre realitku? inzeraty? nutne overenie listu vlastnictva, OP?)...?
... musíš mať aj na pamäti ustanovenia Živnostenského zákona:

§*4 Činnosti spojené s*prenájmom nehnuteľnosti

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a*nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

... čiže podľa môjho názoru iba Zitou5 spomínané spotreby energií ... a všetko nad toto, napr.: upratovanie, telefóny, stráženie objektu je tzv. poskytnutím komfortu nájmu ... či?
GiZMo1221
04.05.10,04:50
.
... čiže podľa môjho názoru iba Zitou5 spomínané spotreby energií ... a všetko nad toto, napr.: upratovanie, telefóny, stráženie objektu je tzv. poskytnutím komfortu nájmu ... či?
dobra otazka. ale su sluzby, ktore si prenajimatel na svoje meno proste neobjedna a nejedna sa o ziaden komfort. napr. kablovku moze objednat len majitel (v dome je len kablovka, stare anteny boli demontovane). alebo rozhlas+tv musi platit majitel elektrickej pripojky ...
Zita5
04.05.10,04:58
dobra otazka. ale su sluzby, ktore si prenajimatel na svoje meno proste neobjedna a nejedna sa o ziaden komfort. napr. kablovku moze objednat len majitel (v dome je len kablovka, stare anteny boli demontovane). alebo rozhlas+tv musi platit majitel elektrickej pripojky ...

Tak neviem , nároky sú stále vyššie a vyššie . Tak zaraďte byt do OM a máte o starosť menej .:) Môžete potom účtovať všetko aj stráženie nehnuteľnosti ....
GiZMo1221
04.05.10,05:06
Tak neviem , nároky sú stále vyššie a vyššie . Tak zaraďte byt do OM a máte o starosť menej .:) Môžete potom účtovať všetko aj stráženie nehnuteľnosti ....
to boli viacmenej hypoteticke otazky do diskusie
promont maja
04.05.10,06:35
Tak neviem , nároky sú stále vyššie a vyššie . Tak zaraďte byt do OM a máte o starosť menej .:) Môžete potom účtovať všetko aj stráženie nehnuteľnosti ....
... no neviem, ak by si dal do spomínaných nákladov aj stráženie nehnuteľnosti, tak by si asi mal potom založiť aj živnosť, nakoľko tieto služby nie sú základnými službami spojenými s nájmom. Podľa môjho názoru iba refakturácia spotreby energií v presne známych množstvách za presne známe ceny nájomcovi nezakladá tzv. podnikateľskú činnosť so založením živnosti. Všetky poskytované služby nad tento rámec sú potom tzv. komfortom nájmu a súvisia s príjmami z prenájmu na základe živnostenského oprávnenia ... či?
GiZMo1221
04.05.10,07:44
Lenže ja nie som podstatná .Ale.....ja by som ešte na Vašom mieste napísala dopyt na DRSR cez stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , čo na to daňoví pracovníci . Mať proste založenú odpoveď resp.vyjadrenie na Váš dopyt . Lebo koľko ľudí toľko názorov , koľko daňových úradníkov toľko pohľadov na vec.....

ake mate skusenosti s reakcnou dobou po zadani dopytu? dakujem
GiZMo1221
04.05.10,07:52
... no neviem, ak by si dal do spomínaných nákladov aj stráženie nehnuteľnosti, tak by si asi mal potom založiť aj živnosť, nakoľko tieto služby nie sú základnými službami spojenými s nájmom. Podľa môjho názoru iba refakturácia spotreby energií v presne známych množstvách za presne známe ceny nájomcovi nezakladá tzv. podnikateľskú činnosť so založením živnosti. Všetky poskytované služby nad tento rámec sú potom tzv. komfortom nájmu a súvisia s príjmami z prenájmu na základe živnostenského oprávnenia ... či?
ja by som to videl skor v rovine, ci sluzby vytvaram a poskytujem (mam s tym nejaku pracnost) alebo len nechavam preplatit ucty (1:1 bez provizie) - zvycajne v pripadoch, kedy si to najomnik sam nemoze zabezpecit
Zita5
04.05.10,08:58
ake mate skusenosti s reakcnou dobou po zadani dopytu? dakujem

V tejto dobe by nemal byť problém , ale počítajte tak od dvoch do 21 dní.
promont maja
04.05.10,10:01
dobra otazka. ale su sluzby, ktore si prenajimatel na svoje meno proste neobjedna a nejedna sa o ziaden komfort. napr. kablovku moze objednat len majitel (v dome je len kablovka, stare anteny boli demontovane). alebo rozhlas+tv musi platit majitel elektrickej pripojky ...

Noo ... neviem, či je to tak ... čo nájomcovia bytov pod správou napr. Bytového družstva, ktorí nie sú zároveň aj vlastníkmi bytu? ... napr. poplatky súvisiace s kábelovkou, či v súvislosti s koncesionárskymi poplatkami znášajú oni.
bea
04.05.10,10:29
Ja som posielala na DR otázku ešte 14.3.2010, ale odpoveď som na poradu ani nepripojila, lebo som ju považovala za zbytočnú. Posúďte samy:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Príjem z predaja bytu nie je oslobodený od dane v prípade, že predávajúci nemal v byte trvalý pobyt, resp. mal trvalý pobyt kratšie ako dva roky, alebo mal trvalý pobyt ale nie bezprostredne pred predajom, alebo neuplynulo aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva. Oslobodenie od dane sa nevzťahuje tiež na byt zahrnutý do obchodného majetku, kde sa pri posudzovaní oslobodenia príjmu z predaja bytu uplatňuje podmienka uplynutia piatich rokov od vyradenia bytu z obchodného majetku.

odbor služieb pre verejnosť


Váš dopyt:

Dobrý deň,
prenajímam byt ako občan. Neevidujem ho ako prenajímaný majetok a uplatňujem paušálne výdavky vo výške 40 %. V byte som mala trvalý pobyt viac ako 2 roky . Ak budem byt predávať, bude príjem z predaja oslobodený od dane?
Za odpoveď vopred ďakujem.
GiZMo1221
04.05.10,12:09
Ja som posielala na DR otázku ešte 14.3.2010, ale odpoveď som na poradu ani nepripojila, lebo som ju považovala za zbytočnú.
mam silny pocit, ze dostanem rovnaku odpoved, ktora nijako nepomoze :(
bea
04.05.10,12:13
Možno budeš mať viac šťastia a budeme sa mať o čo oprieť. Treba skúsiť.
Marína
04.05.10,14:23
mam silny pocit, ze dostanem rovnaku odpoved, ktora nijako nepomoze :(
Podľa môjho názoru je vhodné dopyt adresovať na dve pracoviská.
Príklad tu http://www.porada.sk/1214515-post11.html.
Tu http://www.porada.sk/1391622-post28.html bol dopyt na dve v SR a jeden v ČR.
GiZMo1221
07.05.10,13:38
V tejto dobe by nemal byť problém , ale počítajte tak od dvoch do 21 dní.
tak mi prisla odpoved a potrebujem aby mi ju niekto pomohol vysvetlit:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov, ak je splnená podmienka oslobodenia príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov (t.j. mali ste trvalý pobyt v danej nehnuteľnosti aspoň 2 roky bezprostredne pred jej predajom) alebo ak je splnená podmienka oslobodenia podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov (t.j. odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva, resp. jeho vyradenia z obchodného majetku, uplynulo aspoň 5 rokov). Pre oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti stačí splniť len jednu z týchto podmienok.

Daňovník, ktorý pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov uplatňuje skutočné výdavky (preukázateľné), a vedie buď evidenciu podľa § 6 ods. 11 cit. zákona alebo evidenciu v rozsahu jednoduchého účtovníctva sa môže rozhodnúť či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku (účtuje o nehnuteľnosti v knihe dlhodobého majetku), alebo prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku.
Ak teda daňovník nehnuteľnosť nemá zaradenú v obchodnom majetku, resp. ju neevidoval podľa § 6 ods. 11 ako odpisovaný majetok, a daňovník nehnuteľnosť predá až po uplynutí viac ako 5 rokov od momentu nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva, potom je príjem z predaja oslobodený podľa § 9 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov.

Váš dopyt:

Dobry den,

mala by som otazku ohladom oslobodenia od platenia dane pri predaji bytu.
Presna otazka znie:
som povinna pri predaji bytu zdanovat prijem, alebo nezdanovat z dovodu oslobodenia (§9 odst.1b), pre tento konkretny pripad:
- som FO Obcan, byt prenajimam podla §6 odst.3
- byt som nezaradila do obchodneho majetku (OM), neuctujem ani nevediem evidenciu podla § 6 ods. 11, ale uplatnila som vydavky na riadnu prevadzku (*1) (elektrina, kablovka, poplatky OSBD, poistenie) pre znizenie zakladu dane (nikdy som neuplatnila vydavky na odpisy, rekonstrukciu, nakup zariadenia/spotrebicov alebo ine zhodnotenie bytu)
- byt mam vo vlastnictve >5 rokov, ale nemam tam trvaly pobyt


(*1) vychadzam z: "Pokyn DR SR
k obchodnému majetku, ktorý je využívaný daňovníkom s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov", odstavec:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov"
rozumiem spravne, ze sposob uplatnovanie vydavkov nijako neovplyvnuje to ci sa byt stava OM? ze sa len ja sam rozhodnem? (zvyraznil som relevantnu cast)
Kvaka
07.05.10,14:54
Áno, vyzerá to tak, že ten predaj bytu bude oslobodený od dane z príjmu, ak uplynulo 5 rokov odo dňa jeho nadobudnutia do vlastníctva, aj keď vediete evidenciu a budete si uplatňovať skutočné výdavky. Správca dane napísal, tak asi vie prečo.

Ja zase nerozumiem, načo je § 11 v takom znení, v akom je, lebo zavádza, nikde tam nie je napísané, že pri uplatňovaní skutočných výdavkov sa evidencia podľa § 11 písm. b) a c) nevedie.
Zita5
08.05.10,02:31
tak mi prisla odpoved a potrebujem aby mi ju niekto pomohol vysvetlit:
rozumiem spravne, ze sposob uplatnovanie vydavkov nijako neovplyvnuje to ci sa byt stava OM? ze sa len ja sam rozhodnem? (zvyraznil som relevantnu cast)

Odpoveď je v tom zmysle , ako som si vysvetľovala Pokyn DRSR a ako som aj tu v téme uvádzala napr.:http://www.porada.sk/1390163-post35.html .
Ja osobne som s tou odpoveďou spokojná .Takže si ju vytlačte , založte .
Odpoveď je jasná pre Vás , jednoducho ak nebude majetok zaradený do OM a budete uplatňovať do výdavkov len tie spomínané energie , tak pri náhodnom predaji bytu sa bude posudzovať len doba vlastníctva a tá musí byť 5 rokov .Potom je príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený .

Na záver Vás chcem veľmi pekne poprosiť , keby sa táto odpoveď dala do tejto témy....

http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html

Ďakujem .
GiZMo1221
08.05.10,05:57
Na záver Vás chcem veľmi pekne poprosiť , keby sa táto odpoveď dala do tejto témy....

http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html
Ďakujem .
pridane.
este raz dakujem za pomoc s problemom
Mirkaska
14.02.11,11:21
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na prípad daňovníka, ktorý vlastní 2 byty a tieto prenajíma. Doteraz uplatňoval paušálne výdavky, za rok 2010 chce skutočné.
Jeden byt v roku 2010 rekonštruoval, zaradí ho teda do OM. Odpisy nebude uplatňovať (preruší).
Moje otázky:
1. môže mať jeden byt zaradený do OM a druhý nie?
2. na jednom byte je stratový a na druhom v zisku - môžu sa zisk so stratou navzájom "kompenzovať" ?
3. chcem si potvrdiť, že ak by mal celkovo stratu, môže si ju v nasledujúcom roku odpočítať.

dakujem
Mirkaska
15.02.11,10:17
posúvam, prosím o odpoved