petacuckova
12.11.08,08:17
Dobrý deň. Bola som na školení a tam sa spomenulo tlačivo E 101 o ktorom väčšina zúčastnených ani nepočula. Študovala som to na stránke SP. Niečo mi ale nie je zrejmé, prosím Vás preto o pomoc.
Máme zamestnancov, ktorí majú výkon práce a pracujú na Slovensku, ale pri vybavovaní zákaziek do zahraničia ( a tiež obchodné rokovania konateľov )majú služobnú cestu do zahraničia- Česká republika, Srbsko a Čechy, najdlhšie na 3 dni, zvyčajne 1 deň.V priemere je takýchto služobných ciest maximálne 1o v mesiaci, niekedy vôbec približne u 4 zamestnancov. Aj v takomto prípade treba vybaviť na SP formulár E 101, aj keď majú výkon práce a pracujú na Slovensku ?
Ďakujem za odpoveď.
SAIVI
12.11.08,07:52
...neviem či myslýme na to iste - tlačivo E101 sa týka zdravotného poistenia v zahraničí? ...ak je to ono, synovi som predtým pred každou cestou dávala vystaviť takéto tlačivo v zdravotnej poisťovni (formát A4) kde sa vpisovalo od kedy do kedy bude v zahraničí... Teraz má takú kartičku ako bankomatová karta EURÓPSKY PREUKAZ ZDRAVOTNéHO POISTENIA s platnosťou na niekoľko rokov.. Ale možno si mýlim tie formuláre, a vy mátťe na mysli niečo iné, tak sa ospravedlňujem..
petacuckova
12.11.08,07:57
To je iné tlačivo, ale ďakujem za odpísanie aj tak .
Prajem pekný deň.
hanelie
12.11.08,08:27
neviem či myslýme na to iste - tlačivo E101 sa týka zdravotného poistenia v zahraničí? ..


E 101 je potvrdenie o sociálnom a dôchodkovom poistení občana SR pre účely vyslania / pracovného/ do zahraničia - štáty EU resp EHS

min. počet dní vyslania však neviem, ale na www.socpoist.sk táto info určite bude
petacuckova
12.11.08,10:35
Ja viem, aké je to tlačivo.Práveže som nič ohľadom toho konkrétnejšie nenašla. Neviem teda, či sa to týka len zamestnancov, ktorí majú výkon práce a pracujú v zahraničí, alebo je potrebné to tlačivo aj pri bežnej zahraničnej ceste zamestnanca.Na stránke SP sú len všeobecné veci a dosť rozsiahle tlačivá. Ak s tým máte niekto skúsenosť, prosím o radu.
Rozalka
12.11.08,16:53
Kolegyňa bola nedávno na školení, bolo toto tlačivo spomenuté v takej súvislosti, ak zamestnanca vyšleme von pracovať - nie na služobnú cestu. Počas doby, keď vykonáva prácu "vonku", bude sa zaňho odvádzať aj poistné - mám taký dojem - v zahraničí.
atka4
22.09.09,15:05
Kolegyňa bola nedávno na školení, bolo toto tlačivo spomenuté v takej súvislosti, ak zamestnanca vyšleme von pracovať - nie na služobnú cestu. Počas doby, keď vykonáva prácu "vonku", bude sa zaňho odvádzať aj poistné - mám taký dojem - v zahraničí.

Vyslanie na krátkodobú pracovnú cestu do Čiech
03.04.2007 | Zamestnanec, Poistenie a zárobková činnosť v EÚ Je povinný mať zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu do Českej republiky na krátku dobu (do Prahy na 2 dni za cieľom nákupu tovaru) formulár E 101?
Vysielanie zamestnancov sa riadi ustanovením článku 14 (1) (a) nariadenia Rady (ES) č. 1408/71 zo 14. júna 1971 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva v znení neskorších zmien a doplnkov, v zmysle ktorého sa na osoby zamestnávané na území jedného členského štátu podnikom, pre ktorý zvyčajne pracujú, ktoré tento podnik vyslal na územie iného členského štátu vykonávať pre tento podnik prácu, aj naďalej vzťahuje legislatíva prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané trvanie tejto práce neprekročí 12 mesiacov, a že osoby nie sú vyslané nahradiť iné osoby, ktorým skončila doba vyslania.

Ustanovenia týkajúce sa vyslania sa použijú aj v prípade splnenia podmienok vyslania, ak vyslanie trvá len 1 deň (napr. účasť na konferencii, seminároch, výstavách, podpisovanie obchodných zmlúv, atď.). Žiadosť o vystavenie formulára E 101 je potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu vzhľadom na začiatok doby vyslania na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, aby sa formulár E 101 mohol vydať pred začiatkom danej doby. Môže však byť vydaný aj po ukončení doby vyslania. V takomto prípade má retroaktívny účinok a splnenie podmienok vyslania zamestnávateľom skúma príslušná pobočka Sociálnej poisťovne spätne. Podotýkame, že formulár E 101 je potvrdením o uplatniteľnej legislatíve a vydáva sa aj v prípadoch, ak sa osoby nachádzajú v situáciách, kedy sa uplatniteľná legislatíva určuje podľa ostatných článkov osobitných pravidiel ustanovených v oddiele II. nariadenia, teda nielen z dôvodu vyslania zamestnanca.
Vaša Sociálna poisťovňa

http://www.socpoist.sk/vysielanie-pracovnikov-do-krajin-eu--ehs-a-svajciarska/1553s
http://www.socpoist.sk/vzory-tlaciv-suvisiacich-s-vydanim-e-formularov/1168s
http://www.socpoist.sk/e-formulare/5178s
http://www.socpoist.sk/dochodkove-systemy-v-niektorych-statoch-europy/16895s
http://www.socpoist.sk/poradna-pre-eu/1232s
ivo_b
19.03.10,08:55
Kolegyňa bola nedávno na školení, bolo toto tlačivo spomenuté v takej súvislosti, ak zamestnanca vyšleme von pracovať - nie na služobnú cestu. Počas doby, keď vykonáva prácu "vonku", bude sa zaňho odvádzať aj poistné - mám taký dojem - v zahraničí.

Problem ale je, ze Zakonnik prace definuje vyslanie jednou vetou takto:
§ 5
(4) Vyslaným zamestnancom je zamestnanec, ktorý počas určitej doby vykonáva prácu na území iného členského štátu, ako je štát, v ktorom bežne pracuje.

Zamestnanec predsa na sluzobnej ceste PRACUJE, ci nie?

Socialna poistovna tvrdi, ze:
"Inštitút vyslania sa uplatní aj v prípade krátkodobého vyslania, ktoré môže trvať aj jeden deň. "

Aky pravny predpis hovori o tom, ze pojem vyslanie sa vztahuje iba na situacie, ak vyslany zamestnanec vykonava pracu v zahranici pre zahranicnu firmu?
petacuckova
04.08.10,08:46
Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Zaslala som do SP formulár E 101 pre zamestnanca. Nemáme však uhradené sociálne poistenie za dva mesiace. Zo SP mi poslali mail, že jednou z podmienok na vystavenie formulára je uhradené poistenie a keďže ho nemáme, formulár nám vrátia a máme ho prihlásiť v mieste výkonu práce....
Vôbec neviem, ako mám postupovať. Zamestnanec bol vyslaný do Francúzska. Ako ho tam mám prihlásiť a mám tam za neho odviesť aj poistné za obdobie služobnej cesty ???
Ešte ma napadla jedna vec, formulár E 101 sa dá vybaviť aj po ukončení služobnej cesty ( retroaktívne ).... tak by som mohla počkať kým poistné firma uhradí a potom znova zaslať žiadosť o vystavenie ?

Ďakujem za každú radu...
lucisa
05.08.10,08:37
Pokiaľ je tam krátkodobo (teda podľa SP menej ako 12 mesiacov) a je platený len firmou na Slovensku, teda nepoberá žiadny príjem od zahraničného zamestnávateľa, tlačivo nepotrebuje. Vtedy sa jedná o klasickú služobnú cestu, za ktorú poberá cestovné náhrady a mzdu od svojho zamestnávateľa na Slovensku. Tlačivo sa používa na to, aby ak je to cudzinec a poberá príjem v zahraničí, aby sa vedelo, kde je ťažisko jeho záujmu - t.j. kde je potrebné odviesť zdravotné a sociálne poistenie.
zvs-enco
05.08.10,08:55
Pozdravujem Vás ,
áno tieto tlačivá E 101 vypisujem už asi 1,5 roka. Ako je tu priložené od Aťka , vzory-tlačív, prvé a druhé vyplňujem po príchode zo zahraničia zo služ. cesty.Dátumy musia sedieť s vyúčtovaním / diéty čo dávaš/ , lebo aj to posielam na SP. Prikladám pracovné zmluvy ľudí, ktorých som tam napísala,/ ale toto stačí raz za rok/.A ešte cez elektron. poštu, ako posielaš mesačný výkaz, aj tam musím nahlásiť človeka, ktorý cestuje od-do. /RLFO -cez zmenu/.
Dúfam, že som trošku pomohla, a u Nás na sociálke sú zlaté kočka, poradia.
S pozdravom Viki.
Daniela12345
05.08.10,09:05
Ja mám k tejto téme tiež otázku:Sme firma na Slovensku - konateľ spoločnosti nie je zamestnanec , nemá žiaden príjem v spoločnosti, nie je prihlásený do SP a často cestuje na služobné cesty do ČR. Raz ročne - pri ročnej uzávierke predloží cestovné príkazy za celý rok, kde si naúčtuje cestovné a stravné. Potrebuje aj on E 101? Neviem ako to máme riešiť. Ďakujem za odpovede.
Je potrebné pre vyslaných zamestnancov vybavovať nejaké doklady aj v ZP?
zvs-enco
05.08.10,09:27
Danielka, s tým Ti neviem pomôcť.Aj My máme konateľa spoločnosti, ale u Nás neúčtuje cestovné a stravné. To mu robia vo firme , kde je aj na TPP. A viem, že tam má vybavený formulár E 101 na celý rok. To treba ísť na SP osobne, oni povedia čo k tomu potrebuješ.
S pozdravom Viki.
Nutricia
05.08.10,09:40
Pozdravujem Vás ,
áno tieto tlačivá E 101 vypisujem už asi 1,5 roka. Ako je tu priložené od Aťka , vzory-tlačív, prvé a druhé vyplňujem po príchode zo zahraničia zo služ. cesty.Dátumy musia sedieť s vyúčtovaním / diéty čo dávaš/ , lebo aj to posielam na SP. Prikladám pracovné zmluvy ľudí, ktorých som tam napísala,/ ale toto stačí raz za rok/.A ešte cez elektron. poštu, ako posielaš mesačný výkaz, aj tam musím nahlásiť človeka, ktorý cestuje od-do. /RLFO -cez zmenu/.
Dúfam, že som trošku pomohla, a u Nás na sociálke sú zlaté kočka, poradia.
S pozdravom Viki.
My máme tiež zamestnancov, ktorí chodia na služ. cesty na 1-5 dní do zahraničia a posielam na SP len zmenu miesta výkonu práce cez RLFO, nakolko mi p.na soc.poistovni povedala, že tie formuláre E101 netreba ked majú cestovné poistenie.
Prosím ta môžeš mi popísať presnejšie ako to robíš a ktoré E-101 vyplnuješ? a čo všetko k tomu prikladáš?

Dakujem
petacuckova
05.08.10,10:24
Ja viem, že aj keď je platený len firmou na Slovensku tlačivo potrebuje. Mám to overené v SP BB. My máme 5 ZC, ktorí pravidelne cestujú na 1-2 - dňové SC do zahraničia, vybavujem kupu E 101 aj na jeden jediný deň a ešte ani raz mi zo SP nedali avízo, že by to nebolo treba....
petacuckova
05.08.10,10:26
Ja mám k tejto téme tiež otázku:Sme firma na Slovensku - konateľ spoločnosti nie je zamestnanec , nemá žiaden príjem v spoločnosti, nie je prihlásený do SP a často cestuje na služobné cesty do ČR. Raz ročne - pri ročnej uzávierke predloží cestovné príkazy za celý rok, kde si naúčtuje cestovné a stravné. Potrebuje aj on E 101? Neviem ako to máme riešiť. Ďakujem za odpovede.
Je potrebné pre vyslaných zamestnancov vybavovať nejaké doklady aj v ZP?
V prípade konateľa sa posiela na vybavenie formulára E 101 žiadosť, cestovný príkaz a zmluvu o výkone funkcie konateľa...
petacuckova
05.08.10,10:32
My máme tiež zamestnancov, ktorí chodia na služ. cesty na 1-5 dní do zahraničia a posielam na SP len zmenu miesta výkonu práce cez RLFO, nakolko mi p.na soc.poistovni povedala, že tie formuláre E101 netreba ked majú cestovné poistenie.
Prosím ta môžeš mi popísať presnejšie ako to robíš a ktoré E-101 vyplnuješ? a čo všetko k tomu prikladáš?

Dakujem

Zhrniem to, ako to robím ja. Zamestnanec mi oznámi SC do zahraničia. Ak je to SC do krajín EU, pošlem RL - zmena nahlásenie štátu a po skončení deň návratu na Slovensko, vypíšem žiadosť o vystavenie formulára E 101 a spolu s pracovnou zmluvou ( ak ide konateľ tak zmluvu o výkone funkcie konateľa )a cestovným príkazom pošlem do SP. Na základe toho mi vystavia E 101. Ak idú napr. do Srbska, čiže do krajiny, ktorá nie je v EÚ, formulár sa nevystavuje, automaticky spadá pod legislatívu nášho štátu a v tom prípade nahlásim len zmenu štátu cez RL.
Ak mám písomné vyjadrenie zo SP, môžem to doložiť.
Nutricia
05.08.10,11:23
Zhrniem to, ako to robím ja. Zamestnanec mi oznámi SC do zahraničia. Ak je to SC do krajín EU, pošlem RL - zmena nahlásenie štátu a po skončení deň návratu na Slovensko, vypíšem žiadosť o vystavenie formulára E 101 a spolu s pracovnou zmluvou ( ak ide konateľ tak zmluvu o výkone funkcie konateľa )a cestovným príkazom pošlem do SP. Na základe toho mi vystavia E 101. Ak idú napr. do Srbska, čiže do krajiny, ktorá nie je v EÚ, formulár sa nevystavuje, automaticky spadá pod legislatívu nášho štátu a v tom prípade nahlásim len zmenu štátu cez RL.
Ak mám písomné vyjadrenie zo SP, môžem to doložiť.

Čiže takto chodievate na SP aj "stokrát" do mesiaca? po každej SC?
a ktorú žiadosť o vystavenie E101 posielaš?
To vystavenie E101 trvá ako dlho?
čiže na jedného zamestnanca budem mať aj 20 E101 do roka?

Dakujem
zvs-enco
06.08.10,11:14
Áno, koľkokrát ide do mesiaca na SC , toľkokrát sa to robí.
1, RLFO len zmena,
2, žiadosť o vystavenie E 101 + cestovný príkaz = pošlem na SP.
Keď to raz urobíš už to budeš vedieť. Veď sme šikovné kočenky.
S pozdravom Viki.
jaja99
06.08.10,12:08
My posielame E101 pri nástupe každého zamestnnaca - vodiči MKD. Prikladáme PZ, výpis z OR, povolenie MDPaT, koncesnú listinu. Vodiči majú osobitné formuláre.
Od apríla 2010 sa menil obsah formulárov E 101 - klasické aj pre vodičov.
Pri nehode v zahraničí E101 bol prvý doklad čo pýtali v nemocnici - konkrétne DE Mníchov. Potom na vodiča hľadeli ako na nemca poisteného v Nemecku - taký rozsah ošetrenia dostal.
Medzinárodný preukaz ZP vydaný našou ZP slúži len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť (on tam ležal 4 mesiace a prekonal 10 operácií) a cestovné poistenie krylo prepravu pacienta domov. Všetky zdravotné úkony išli cez sociálnu poisťovňu.
Nutricia
06.08.10,12:22
Áno, koľkokrát ide do mesiaca na SC , toľkokrát sa to robí.
1, RLFO len zmena,
2, žiadosť o vystavenie E 101 + cestovný príkaz = pošlem na SP.
Keď to raz urobíš už to budeš vedieť. Veď sme šikovné kočenky.
S pozdravom Viki.
Dakujem
a ktorú žiadosť vypisuješ?
poprosím ta napíš mi presný názov tej žiadosti o E-101-čku.
Nutricia
06.08.10,12:25
My posielame E101 pri nástupe každého zamestnnaca - vodiči MKD. Prikladáme PZ, výpis z OR, povolenie MDPaT, koncesnú listinu. Vodiči majú osobitné formuláre.
Od apríla 2010 sa menil obsah formulárov E 101 - klasické aj pre vodičov.
Pri nehode v zahraničí E101 bol prvý doklad čo pýtali v nemocnici - konkrétne DE Mníchov. Potom na vodiča hľadeli ako na nemca poisteného v Nemecku - taký rozsah ošetrenia dostal.
Medzinárodný preukaz ZP vydaný našou ZP slúži len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť (on tam ležal 4 mesiace a prekonal 10 operácií) a cestovné poistenie krylo prepravu pacienta domov. Všetky zdravotné úkony išli cez sociálnu poisťovňu.
my máme obchodákov a ja neviem kedy presne oni idú na SC,to viem až ked mi vyúčtujú cesták.
žiadate o E-101-čku ešte pred služobnou cestou, aby si ju mohol vziať so sebou?
alebo je nejaká , ktorá sa vybavuje len prvýkrát a platí v rámci celej EU?
Nutricia
06.08.10,12:36
Opakované krátkodobé zahraničné služobné cesty
23.11.2009 | Výber poistného | Poistenie a zárobková činnosť v EÚ Sme spoločnosť so sídlom na území Slovenskej republiky, ale nakoľko naši vlastníci sídlia na území Nemecka, často majú naši zamestnanci služobnú cestu na 1 až 2 dni do Nemecka. Takéto služobné cesty máme aj do Českej republiky, lebo tam máme nášho najväčšieho odberateľa. Je nutné žiadať o formulár E101 aj pri služobných cestách v dobe 1 až 3 dni. Takéto cesty sa opakujú mesačne, niekedy aj týždenne. Ak áno, tak pred každou cestou je nevyhutné dať vystaviť uvedený formulár a následne aj registračný list - zmena štátu? Nedá sa to v dostatočnom predstihu, pretože niekedy sa to rozhodne z jedného dňa na druhý. Máme takýchto zamestnancov približne 30.
Ak zamestnanci s určitou pravidelnosťou vykonávajú svoju činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ a táto skutočnosť vyplýva aj z ich náplne práce, túto situáciu možno považovať za zvyčajný výkon činnosti zamestnancov na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ podľa článku 14 (2) (b) nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodiny, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva v znení neskorších zmien a doplnkov (nariadenie). Takéto osoby oznamujú svoju situáciu inštitúcii štátu bydliska, to znamená, že na Slovensku, Sociálnej poisťovni, podaním príslušnej žiadosti na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom. V tomto prípade zamestnávateľ oznámi zmenu štátu výkonu práce zamestnanca na registračnom liste fyzickej osoby len raz, pretože na formulári E 101 SK, ktorým sa zamestnancovi potvrdí príslušnosť k slovenskému systému sociálneho zabezpečenia sa uvedú všetky členské štáty, v ktorých zamestnanec bude činnosť vykonávať, vrátane Slovenska. Ak majú zamestnanci uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, formulár E 101 sa vystaví bez dátumového ohraničenia do.

Ak zamestnanci vykonávajú svoju činnosť na území iných členských štátov dočasne, nie však dlhšie ako 12 mesiacov, na túto situáciu sa vzťahuje článok o vyslaní zamestnancov, článok 14 (1) (a) nariadenia. V tomto prípade zamestnávateľ a zamestnanec podajú spoločnú žiadosť o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania, príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a zamestnávateľ pri každom začiatku vyslania oznámi zmenu štátu výkonu práce zamestnanca Registračným listom fyzickej osoby. Žiadosť o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania sa podáva v dostatočnom časovom predstihu pred vyslaním. Formulár E 101 je možné vystaviť aj dodatočne, vtedy má retroaktívny účinok.
Vzory žiadostí o vystavenie formulárov E 101 sú uverejnené na internetovej stránke www.socpoist.sk, v časti Poistenie a zárobková činnosť v EÚ. Žiadosti sa podávajú príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, kde Vám poskytnú v tejto súvislosti podrobnejšie informácie.

Vaša Sociálna poisťovňa

toto som našla na stránke soc.poistovne, čiže podla toho stačí požiadať len o jeden formulár E-101?

celkom tomu nerozumiem ako to mám v našom prípade spraviť, či len raz ročne alebo pri každej SC?
jaja99
06.08.10,16:21
Naši vodiči vykonávajú PC v celej EÚ + Švajčiarsko + VB. E101 majú vydanú odo dňa nástupu na PC na dobu neurčitú (ak majú PP na dobu neurčitú).
Neposielam cestovný príkaz ani nič podobné. Ale to je asi osobité u vodičov. V našom prípade nikdy nejazdia po území SR. Všetko vyplním v samotnej žiadosti. Pripájam žiadosť pre vodiča a aj klasickú žiadosť.
Zmenu miesta výkonu neoznamujem cez RLFO.
Nutricia
09.08.10,06:49
Dakujem Jajka ale ja potrebujem akurát ten druhý prípad, čiže služ.cesty tak 1-3 krát do mesiaca.
Vyjadrí sa mi niekto k tejto probl.
lucisa
19.08.10,07:07
Vkladám vyjadrenie zo SP, ktoré som si vyžiadala u nás na pobočke:
" Ak zamestnanci vykonávajú svoju činnosť na území iných členských štátov pre svojho zamestnávateľa dočasne, nie však dlhšie ako 24 mesiacov, na túto situáciu sa vzťahuje článok o vyslaní zamestnancov, článok 12 (1) nariadenia ES č. 883/2004 a články 14(1),14(2) a 15(1) nariadenia č. 987/2009.

V tomto prípade zamestnávateľ a zamestnanec podajú spoločnú žiadosť o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania, príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a zamestnávateľ pri každom začiatku vyslania oznámi zmenu štátu výkonu práce zamestnanca Registračným listom fyzickej osoby. Žiadosť o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania sa podáva v dostatočnom časovom predstihu pred vyslaním.

Ustanovenia týkajúce sa vyslania sa použijú aj v prípade splnenia podmienok vyslania, ak vyslanie trvá len 1 deň (napr. účasť na konferencii, seminároch, výstavách, podpisovanie obchodných zmlúv, atď.).

Žiadosti o vystavenie formulára E 101 je potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu vzhľadom na začiatok doby vyslania na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, aby sa formulár E 101 mohol vydať pred začiatkom danej doby. Môže však byť vydaný aj po ukončení doby vyslania. V takomto prípade má retroaktívny účinok a splnenie podmienok vyslania zamestnávateľom skúma príslušná pobočka Sociálnej poisťovne spätne. Podotýkame, že formulár E 101 je potvrdením o uplatniteľnej legislatíve a vydáva sa aj v prípadoch, ak sa osoby nachádzajú v situáciách, kedy sa uplatniteľná legislatíva určuje podľa ostatných článkov osobitných pravidiel ustanovených v oddiele II. nariadenia, teda nielen z dôvodu vyslania zamestnanca.

Teda vo Vašom 1. aj 2. prípade sa podáva žiadosť o vystavenie formulára E 101 na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, a tá po preskúmaní podmienok vyslania vydá formulár E 101, alebo pri nesplnení podmienok vyslania zamietne žiadosť o E 101 - z čoho však potom vyplývajú ďalšie skutočnosti.

Vzory žiadostí o vystavenie formulárov E 101 sú uverejnené na internetovej stránke www.socpoist.sk, v časti Poistenie a zárobková činnosť v EÚ. Žiadosti sa podávajú príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne."
Nutricia
19.08.10,08:08
Dakujem,
problém je akurát v tom, že nevieme zabezpečiť v dostatočnom časovom predstihu podanie žiadosti o E-101 nakolko niekedy resp.často sú to cesty, ktoré nevieme naplánovať dva mesiace dopredu.SP má na vystavenie E-101-čky 45 dní.A kedže by si tú E-101 mal vziať zo sebou na SC, tak si to neviem celkom predstaviť.
Viem že aj v týchto prípadoch aj ked sa podá žiadosť oneskorene má retroaktívny účinok len sa to potom vymyká účelu.Mne kým po 45 dnoch príde potvrdená E101-čka medzitým mám na SP už dalších 10 žiadostí na toho istého človeka.
Ide mi hlavne o to ako to funguje v praxi .Pani na SP mi povedala, že zatial to nie je povinné a ked má zamestnanec cestovné poistenie tak to nemusíme robiť.Je to administartívne dosť náročné ked mesačne by som u nás musela robiť cca 30 žiadostí.
nattali
20.08.10,12:40
Pokiaľ je tam krátkodobo (teda podľa SP menej ako 12 mesiacov) a je platený len firmou na Slovensku, teda nepoberá žiadny príjem od zahraničného zamestnávateľa, tlačivo nepotrebuje. Vtedy sa jedná o klasickú služobnú cestu, za ktorú poberá cestovné náhrady a mzdu od svojho zamestnávateľa na Slovensku. Tlačivo sa používa na to, aby ak je to cudzinec a poberá príjem v zahraničí, aby sa vedelo, kde je ťažisko jeho záujmu - t.j. kde je potrebné odviesť zdravotné a sociálne poistenie.


tak táto odpoveď je riadne mimotemy.... môžno vieš o čom hovoríš, ale isto nie o formulári E101. Tak poporiadku:
FIRMA
1. musí mať za obdobie, za ktoré žiada E101 zaplatené poistné v socpoist (predchádzajúce sú samozrejmosť)
2. musí spĺňať podmienku 25%ného obratu na SK
3. musí v danom období splniť podmienku 10% zamestnancov na SK

- všetky tieto + ďalšie info sú v pokynoch na posledných 4 stranách Žiadosti o formulár E101.

4. formulár sa žiada pre každého zamestnanca, ktorý pracovne vycestuje do zahranicia čo i len na jeden deň (teda aj pre firemného šoféra by ste mali, ktorý ide pre riaditela na letisko do Budapesti - oficiálne, ale administratívne je to veľmi náročné a zaťažujúce ako pre z-ľa tak aj pre soc poist, preto stačí niečo vybaviť aj dodatočne) - čo sa týka štátnych zamestnancov, sú tam nejaké výnimky, ale tie celkom neovládam...
5. pri vyslaných zamestnancoch je potrebné zmeniť na registri štát výkonu práce na obdobie, na ktoré žiadate vystaviť formulár E101
6. k žiadosti sa dokladá pracovná zmluva zamestnanca a kontrakt medzi zamestnávateľom a užívateľským zamestnávateľom (t.j. firmou, kde zamestnanca vysielam - obsah zmluvy je na kazdej firme, ale čo tam musí byť je doba na akú trvá spolupráca a čo bude zamestnanec robit) + čestné prehlásenie o prípadnom preklade kontraktu z cudzieho jazyka

To je zatial všetko, čo ma v tej rýchlosti napadlo... ;)
nattali
20.08.10,12:55
Dakujem,
problém je akurát v tom, že nevieme zabezpečiť v dostatočnom časovom predstihu podanie žiadosti o E-101 nakolko niekedy resp.často sú to cesty, ktoré nevieme naplánovať dva mesiace dopredu.SP má na vystavenie E-101-čky 45 dní.A kedže by si tú E-101 mal vziať zo sebou na SC, tak si to neviem celkom predstaviť.
Viem že aj v týchto prípadoch aj ked sa podá žiadosť oneskorene má retroaktívny účinok len sa to potom vymyká účelu.Mne kým po 45 dnoch príde potvrdená E101-čka medzitým mám na SP už dalších 10 žiadostí na toho istého človeka.
Ide mi hlavne o to ako to funguje v praxi .Pani na SP mi povedala, že zatial to nie je povinné a ked má zamestnanec cestovné poistenie tak to nemusíme robiť.Je to administartívne dosť náročné ked mesačne by som u nás musela robiť cca 30 žiadostí.


to závisí od úradníčky ... naša "teta" na sociálke ;) je nám formulár schopná vydať do jedného alebo dvoch dní...podľa potreby. Vodiči MKD - to je o inom, to sa posiela poštou do BA a to fakt trvá dlhšie, asi tam toho maju oveľa viac :o
kikimi
16.03.11,19:34
tak táto odpoveď je riadne mimotemy.... môžno vieš o
4. formulár sa žiada pre každého zamestnanca, ktorý pracovne vycestuje do zahranicia čo i len na jeden deň (teda aj pre firemného šoféra by ste mali, ktorý ide pre riaditela na letisko do Budapesti - oficiálne, ale administratívne je to veľmi náročné a zaťažujúce ako pre z-ľa tak aj pre soc poist, preto stačí niečo vybaviť aj dodatočne) - čo sa týka štátnych zamestnancov, sú tam nejaké výnimky, ale tie celkom neovládam...
6. k žiadosti sa dokladá pracovná zmluva zamestnanca a kontrakt medzi zamestnávateľom a užívateľským zamestnávateľom (t.j. firmou, kde zamestnanca vysielam - obsah zmluvy je na kazdej firme, ale čo tam musí byť je doba na akú trvá spolupráca a čo bude zamestnanec robit) + čestné prehlásenie o prípadnom preklade kontraktu z cudzieho jazyka

To je zatial všetko, čo ma v tej rýchlosti napadlo... ;)

AKY KONTRAKT UVEDIES PRI SOFEROVI, KTORY IDE IDE NA LETISKO DO BUDAPESTI PRE RIADITELA??? (pytam sa, lebo mam podobny problem)
lily1983
28.11.11,12:53
Dobrý deň. Prosim o radu. Moj otec si založil živnost na slovensku. pár dní na to, vycestoval
do holandska pracovat ako maliar. Jeho zamestnávatel je ale slovenská firma. Nechcu mu vystavit tlačivo E101
nakolko nesplnil podmienku 2 mesacneho podnikania na slovensku pred odchodom do zahraničia..
Čo robit v takejto situacii? Ďakujem pekne, pekny zvyšok dňa. L
Bionda
22.12.11,07:47
.. prešla som celú tému a názory sa dosť líšia, máme obchodného riaditeľa, ktorý je aj majiteľom s.r.o-čky a to keď urgentne potrebuje vycestovať ku zákazníkovi ( za ktoré f. berie od tal. spoločnosti provízie ) napr. ako dnes ráno - toto fakt nemám šancu splniť... a vlastne keď máme zákazníkov v 6tich štátoch toto ako mám vedieť , že v predstihu riaditeľ vycestuje a keď má v jeden deň stretnutie s 5timi zákazníkmi v tom tlačive tieto veci vôbec nie sú zjavne vyznačené...a môj názor je taký , že je úplne hnusné, aby si súkromné firmy akoby "pýtali" povolenie na to , aby sa pozvaní zúčastnili napr. "mecheche" večieroku zákazníka.
Bionda
22.12.11,08:05
a ešte by som sa opýtala ako toto tlačivo E101 môže byť pre obchodníka, ktorý má napr. 5 stretnutí v jeden deň a napr. sa stalo že ide na Pobaltie a má stretnutia na 4 dni a počas tejto cesty prechádza do druhého štátu event. začne v Poľsku . A u zákazníka sa zdrží napr. 30 min. ... ?? Inak má uzatvorené všetky možné nadštandardné cestovné poistenia.
Nakoľko my zas nemáme až tak fundované tetky na SP dá mi niekto odpoveď ako túto situáciu riešiť? Ďakujem
Bionda
22.12.11,08:28
A ešte jedna otázočka, riešilo by situáciu ak by tento náš riaditeľ mal štatút cezhraničného zamestnanca???? Ďakujééém
neo_22
13.05.14,05:36
Ahojte, no mne sa zdá tento systém trochu zamotaný. Ak vysielam zamestnanca na zahr. služobnú cestu povedzme na 3 dni a je zamestnancom SK firmy, predsa mu nebudem vystavovať potvrdenie o tom, že odvody za neho odvádzame my? Prostredníctvom tlačiva E101. Zdravotné poistenie rieši tlačivo E106, ktoré garantuje, že zamestnanec bude mať zabezpečenú zdravotnú starostlivosť ako miestny občan v tej danej krajine vyslanie(ale toto platí iba pre dlhodobo zamestnaných, rádovo roky). Ak vysielam človeka na ZSC, tak mu zabezpečím komerčné cestovné poistenie, pre prípad úrazu a pod., ale potvrdenie o tom, že na neho platíme odvody tu na Slovensku, sú mu na týždňovej služobke na čo?
neo_22
16.05.14,11:35
No, po telefonáte (15.5.14)so SP sú závery takéto:
1. tlačivo je potrebné aj pri jednodňovej ceste
2. žiadať ho môžete spätne, napr. aj od dnes do začiatku roka 2014
3. teoreticky by ho nebolo treba, ale ak vám príde kontrola, a zistí, že máte zamestnancov, ktorí cestujú do zahraničia a formuláre A1 (nový názov pre tlačivo E101)nebudete mať, máte problém
4. význam tlačiva pre cestujúceho zamestnanca a zamestnávateľa je nulový, iba pridáva administratívnu robotu
5. je ho potrebné žiadať pri cestách v rámci EÚ, mimo EÚ sa nič takéto nerieši
takže, hor sa do práce
janka6805
23.02.16,09:16
Chcem sa spýtať ak mame šofera kamionu, ktorý pravidelne jazdi do Nemecka a čiech je potrebne vypísať žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy a podať to na SP? Treba ho zakaždým nejako prihlasovať a odhlasovať keď výstupy a vstupy na SK? ďakujem za pomoc