plada
12.11.08,09:14
Ahojte, poraďáci,
v polovici tohto roka sme zmenili správcu, ten dal všetky dokumenty, týkajúce sa domu novému správcovi. Blíži sa koniec roka a my máme problém - starý správca nechce urobiť vyúčtovnanie za obdobie, ktoré sme boli v jeho správe. Nový správca má síce podklady, ale program a kontrolu jednotlivých úhrad nevie, tak neviem, ako ďalej :mad:. Kto má robiť vyúčtovanie pri zmene správcu, poraďte mi?
Plada
Halli
12.11.08,17:06
Ahojte, poraďáci,
v polovici tohto roka sme zmenili správcu, ten dal všetky dokumenty, týkajúce sa domu novému správcovi. Blíži sa koniec roka a my máme problém - starý správca nechce urobiť vyúčtovnanie za obdobie, ktoré sme boli v jeho správe. Nový správca má síce podklady, ale program a kontrolu jednotlivých úhrad nevie, tak neviem, ako ďalej :mad:. Kto má robiť vyúčtovanie pri zmene správcu, poraďte mi?
Plada

Toto je presne to, čo som písala, že som sa o tom bavila s tvorkyňou zákona na ministerstve a tá ani nevedela, čo mi má povedať, len omielala, že je v zákone nejaký zadrhel, ktorý to dovoluje.Zákon si absolutne odporuje a hrá sa tu zas o slovíčka... Je to ale nesmierna hluposť. Ja už som jedno RV tak urobila za predošlého správcu, ale druhý krát už to idem dať právnikovi. Hlavne , že predošlý správca hrabal každý mesiac za správu poplatok a ja som urobila potom za neho prácu zadarmo.

Keď už k tomu dojde , jednoznačne žiadajte absolútne všetky podklady vrátane úhrad, odpisov vodomerov a všetko po jednotlivých vlastníkoch , z čoho sa dá vypočítať ročné vyúčtovanie, lebo bohužiaľ na to doplatia len ľudia, keď sa budeme s nimi naťahovať. Ja im to teraz nedarujem , nech si naše OSBD uvedomí, že si takto u nikoho priazeň nezíska a keď sú chrapúni, nech čakajú, že odídu ďalšie a ďalšie paneláky z ich správy. A urobím im ešte patričnú reklamu :rolleyes:
plada
12.11.08,19:16
Slávica, ja mám takéto riešenie - chcem navrhnúť bývalému správcovi túto alternatívu - keďže nechcú urobiť vyúčtovanie, chcem spísať petíciu medzi vlastníkmi, kde chcem žiadať o vrátenie poplatku za správu. Myslím, že v zákone sa píše o tom, že správcovi prináleží odmena za správu, len ak urobí ročné vyúčtovanie. Síce si moc nefandím, ale skúsim to. Ešte chcem podotknúť, že bývalý správca nám, teda novému správcovi, neodovzdal projektovú dokumentáciu domu. Najskôr tvrdili, že sa stratila a včera mi konateľ spoločnosti povedal, že voľakedy za socíku sa domy stavali bez projektovej dokumentácie, im ako správcovi dom odovzdali bez dokladov. No čo si o tom myslíš? Chceme robiť strechu a potrebovali sme výkres rezu strešnej konštrukcie. Bývalý správca mi oznámil, aby sme si urobili skúšobný vrt do strechy a tak zistíme jej skladbu. No nie je to choré?
Plada
sthruska
13.11.08,06:22
Žiaľ s tými projektmi je to pravda. Rieši sa to aj tak, že sa skopíruje projekt bytovky s takým istým stavebným systémom. Lepšie ako nič.
Halli
13.11.08,07:42
Slávica, ja mám takéto riešenie - chcem navrhnúť bývalému správcovi túto alternatívu - keďže nechcú urobiť vyúčtovanie, chcem spísať petíciu medzi vlastníkmi, kde chcem žiadať o vrátenie poplatku za správu. Myslím, že v zákone sa píše o tom, že správcovi prináleží odmena za správu, len ak urobí ročné vyúčtovanie. Síce si moc nefandím, ale skúsim to. Ešte chcem podotknúť, že bývalý správca nám, teda novému správcovi, neodovzdal projektovú dokumentáciu domu. Najskôr tvrdili, že sa stratila a včera mi konateľ spoločnosti povedal, že voľakedy za socíku sa domy stavali bez projektovej dokumentácie, im ako správcovi dom odovzdali bez dokladov. No čo si o tom myslíš? Chceme robiť strechu a potrebovali sme výkres rezu strešnej konštrukcie. Bývalý správca mi oznámil, aby sme si urobili skúšobný vrt do strechy a tak zistíme jej skladbu. No nie je to choré?
Plada

No Plada držím ti palce, lebo ak ti chce byválý správca robiť problémy, tak bude...Povedia ti, že viedli učtovníctvo a iné veci, za čo je poplatok za správu. V tom zákone je iba to, že ak nepredloží finančné hospodárenie domu správca, po ukončení roka,tak mu neprináleží tento poplatok, čo je však v čase ukončenia správy už pasé...Myslím, že ani žiadna petícia ti nepomôže, lebo bohužiaľ tvorcovia zákona dali možnosť urobiť sumár vyučtovania na celý dom, bez jednotlivých vyučtovaní a buchnuť to do celkovej sumy vo vysporiadaní záväzkov a pohľadávok. A takto to aj prednášajú na školeniach. Mám to overené z ministerstva od pani Z....jednej z tvorkýň zákona. je to neuveriteľné ako sa u nás robia zákony :mad:

Takže príjemnú zábavu s vyúčtovaním , lebo ak sa chceš naťahovať cez súdy doplatia na to ľudia. Skus im však určite pohroziť a uvidíš... Mne ešte strhli aj z fondu to čo sa nesmie, nebudem to opisovať bližšie, ale ja to v tomto prípade preto budem riešiť cez právnika.
Halli
13.11.08,07:49
Žiaľ s tými projektmi je to pravda. Rieši sa to aj tak, že sa skopíruje projekt bytovky s takým istým stavebným systémom. Lepšie ako nič.

Ešte sa dá niečo zohnať v štátnom archíve, ale je to bieda, poväčšine tam nič nenájdu.:(
evula0
14.11.08,06:32
Pri prechode správy by mal byť spísaný protokol o prevzatí a odovzdaní dokumentácie (všetkej, nie len projektovej). Ak niečo chýba, je to potrebné vyslovene vymenovať a požadovať k tomu písomné stanovisko odovzdávajúceho( to vyjadrenie o stavbe bez projektu tam určite nenapíše). Situáciu to nerieši ( i keď niekedy sa to zázračne nájde), ale môže to byť dôležité následne pre určenie zodpovednosti, prípadne vymáhania náhrady škody alebo nákladov na nápravu.
plada
14.11.08,15:09
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď, Slávica, suseda ide na budúci týždeň do archívu pozrieť, potom dám vedieť. Bývalý správca ma odporučil na pani Z------(z ministerstva, presne ako si predpovedala) a vraj ho môžeme dať aj na súd, on sa rád pozrie, ako to prehráme. A čo sa týka projektovej dokumentácie, podľa konateľa bývalého správcu sa vraj byty za socializmu stavali bez projektovej dokumentácie, lebo vraj oni prevzali náš dom po dostavaní bez dokumentov. No proste bordel a hrúza. Uvidím, ako budem na tom so zdravím, či sa mám pustiť do boja cez médiá alebo nie.
Plada
Halli
14.11.08,17:25
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď, Slávica, suseda ide na budúci týždeň do archívu pozrieť, potom dám vedieť. Bývalý správca ma odporučil na pani Z------(z ministerstva, presne ako si predpovedala) a vraj ho môžeme dať aj na súd, on sa rád pozrie, ako to prehráme. A čo sa týka projektovej dokumentácie, podľa konateľa bývalého správcu sa vraj byty za socializmu stavali bez projektovej dokumentácie, lebo vraj oni prevzali náš dom po dostavaní bez dokumentov. No proste bordel a hrúza. Uvidím, ako budem na tom so zdravím, či sa mám pustiť do boja cez médiá alebo nie.
Plada

Chráň si svoje zdravie a kašli na boj... Ja som jedno vyučtovanie už za OSBD urobila a vyšlo mi s rozdielom 15,-sk, ani nevieš ako som sa tešila, že som to zvladla ;)... a myslím, že si to aj ľudia v tom paneláku vážia :rolleyes:, nóóó to si fandím...:D, ale väčšina určite áno,ako som počula... no hlavný je môj pocit, že som ich nenechala "v štichu", lebo boj cez súdy na Slovensku je ako boj s veternými mlynmi a tak som v kútiku duše aspoň hrdá sama na seba ;)

A čo sa týka toho "truľka" čo ti povedal, že sa rád pozrie ako prehráte, tak vedz, že ON prehral už teraz...:rolleyes: Ja už viem o ďalších 4roch panelákoch, čo chcú ísť preč zo správy tunajšieho OSBD, ibaže ja mám tiež len jedno zdravie a moja hranica už je vyčerpaná, tak dúfam sa nájde niekto, kto to skusí ako my...
lustigm
14.11.08,18:32
Chráň si svoje zdravie a kašli na boj... Ja som jedno vyučtovanie už za OSBD urobila a vyšlo mi s rozdielom 15,-sk, ani nevieš ako som sa tešila, že som to zvladla ;)... a myslím, že si to aj ľudia v tom paneláku vážia :rolleyes:, nóóó to si fandím...:D, ale väčšina určite áno,ako som počula... no hlavný je môj pocit, že som ich nenechala "v štichu", lebo boj cez súdy na Slovensku je ako boj s veternými mlynmi a tak som v kútiku duše aspoň hrdá sama na seba ;)

A čo sa týka toho "truľka" čo ti povedal, že sa rád pozrie ako prehráte, tak vedz, že ON prehral už teraz...:rolleyes: Ja už viem o ďalších 4roch panelákoch, čo chcú ísť preč zo správy tunajšieho OSBD, ibaže ja mám tiež len jedno zdravie a moja hranica už je vyčerpaná, tak dúfam sa nájde niekto, kto to skusí ako my...

Málokto to chce robiť pre ten masový nezáujem bývajúcich (prípadný klebetný záujom pár vyrývajúcich a závidiacich).