pupavqa
12.11.08,12:00
K 31.12.2008 chcem ukončiť živnosť. Poradíte mi prosím čo všetko mám spraviť? Rada by som si to vybavila čím skôr, lebo koncom roka nechcem behať po úradoch, dúfam, že je možné vybaviť to skôr. Ďakujem
mysimis
12.11.08,17:00
V prvom rade si musíš zájsť na príslušný okresný úrad - odd. podnikateľskej činnosti, kde si vypíšeš žiadosť o zrušenie ŽL. Následne sa odhlásiš zo SP, ZP, DÚ. Ak predávaš alkohlické nápoje tak treba zájsť aj na príslušný colný úrad.
Rasto78
05.12.08,08:27
Mám otázočku a nechcem zakladať nové vlákno, keď ukončím živnosť a zaregistrujem sa na úrade práce, z úradu práce peniaze nedostanem keďže si neplatím poistenie v nezamestanosti, takže ani zo sociálnej poisťovne nedostanem nič, je to tak?
wagner
05.12.08,13:13
A čo by si chcel dostať zo sociálnej posťovne?
veronikasad
05.12.08,15:31
Mám otázočku a nechcem zakladať nové vlákno, keď ukončím živnosť a zaregistrujem sa na úrade práce, z úradu práce peniaze nedostanem keďže si neplatím poistenie v nezamestanosti, takže ani zo sociálnej poisťovne nedostanem nič, je to tak?
Sociálna poisťovňa vypláca dávky v nezamestnanosti - na tie ti ako píšeš nárok nevznikol.
Dávky v hmotnej núdzi - pokial príjem žiadatela a spoločne posudzovaných osob nedosiahne životné minimum - vypláca Úrad práce, soc. vecí a rodiny
Rasto78
15.12.08,09:27
Vďaka za vysvetlenie.
AnnaK
15.12.08,09:37
K 31.12.2008 chcem ukončiť živnosť. Poradíte mi prosím čo všetko mám spraviť? Rada by som si to vybavila čím skôr, lebo koncom roka nechcem behať po úradoch, dúfam, že je možné vybaviť to skôr. Ďakujem
Dá sa to urobiť aj vopred, ale v žiadosti o zrušenie živnostenského oprávnenia musíš zadať dátum 31.12.2008. Keďže už na okr.úradoch existujú jednotné kontaktné miesta, na daňový úrad a príslušnú zdravotnú poisťovňu potom ísť nemusíš. Ale na Sociálnu poisťovňu musíš ísť osobne s odhláškou - registračným listom FO a s papierom o zrušení živnosti. Pozor, ak si platiteľom DPH. Daňový úrad musíš písomne požiadať o zrušenie platiteľa DPH a určenie posledného zdaňovacieho obdobia. Ak podáš žiadosť ešte v decembri, určia poslené zdaňovacie obdobie december 2008 príp. 4. štvrťrok 2008. Inak by si musela podávať daňové priznania aj naďalej.
Zita5
15.12.08,10:09
Dá sa to urobiť aj vopred, ale v žiadosti o zrušenie živnostenského oprávnenia musíš zadať dátum 31.12.2008. Keďže už na okr.úradoch existujú jednotné kontaktné miesta, na daňový úrad a príslušnú zdravotnú poisťovňu potom ísť nemusíš. Ale na Sociálnu poisťovňu musíš ísť osobne s odhláškou - registračným listom FO a s papierom o zrušení živnosti. Pozor, ak si platiteľom DPH. Daňový úrad musíš písomne požiadať o zrušenie platiteľa DPH a určenie posledného zdaňovacieho obdobia. Ak podáš žiadosť ešte v decembri, určia poslené zdaňovacie obdobie december 2008 príp. 4. štvrťrok 2008. Inak by si musela podávať daňové priznania aj naďalej.

Súhlasím s AnnaK , ale s jednou poznámkou .
Riešila som ukončenie podnikania klienta v minulom roku, kde si podával žiadosť 19.12.2007 .Bol štvrťročný plátca DPH , podnikanie ukončil k 31.12.2007 .
DU mu určil posledné zdaňovacie 1.štvrťrok 2008 .
Marianna01
15.12.08,10:19
Dá sa to urobiť aj vopred, ale v žiadosti o zrušenie živnostenského oprávnenia musíš zadať dátum 31.12.2008. Keďže už na okr.úradoch existujú jednotné kontaktné miesta, na daňový úrad a príslušnú zdravotnú poisťovňu potom ísť nemusíš. Ale na Sociálnu poisťovňu musíš ísť osobne s odhláškou - registračným listom FO a s papierom o zrušení živnosti. Pozor, ak si platiteľom DPH. Daňový úrad musíš písomne požiadať o zrušenie platiteľa DPH a určenie posledného zdaňovacieho obdobia. Ak podáš žiadosť ešte v decembri, určia poslené zdaňovacie obdobie december 2008 príp. 4. štvrťrok 2008. Inak by si musela podávať daňové priznania aj naďalej.

Súhlasím s AnnaK , ale s jednou poznámkou .
Riešila som ukončenie podnikania klienta v minulom roku, kde si podával žiadosť 19.12.2007 .Bol štvrťročný plátca DPH , podnikanie ukončil k 31.12.2007 .
DU mu určil posledné zdaňovacie 1.štvrťrok 2008 .

Ja mám opäť perličku - podnikateľ zrušil v 09/2008 živnosť, platcom DPH bol od 6/2008. DU mu odmietlo zrušiť registráciu, nakoľko nebol platcom DPH 1 rok. Samozrejme som sa musela odvolať - však ja nemám čo iné robiť, a vysvetliť správkyni, prečo mu majú registráciu zrušiť. Nakoniec mi dali za pravdu, ale v očiach klienta vždy vyzerám ja ako blbec, nie ten, kto ten blbec skutočne je...
AnnaK
15.12.08,10:20
Zita ďakujem. Tento týždeň ide podnikateľ na daňový úrad, končí podnikanie 31.12.2008. Takže sa pripravíme na podávanie DP ešte aj za 1. Q 2009.
Paula
15.12.08,10:24
Zita ďakujem. Tento týždeň ide podnikateľ na daňový úrad, končí podnikanie 31.12.2008. Takže sa pripravíme na podávanie DP ešte aj za 1. Q 2009.


Asi majú rôzny meter tie naše milované DÚ, ja poznám prípad s tým istým dátumom ukončenia a posledné obdobie pre DPH určili 4.Q/08 .
Marie00
18.01.09,09:44
Ahojte,
chcem sa spýtať, je potrebné doručiť ohlásenie o ukončení živnosti osobné na prislušný živnostenský úrad? A je možné uviesť dátum ukončenia živnosti aj skorší t.j. zajtra je 19.1.2009 a ja chcem ukončiť k 12.1.2009.