Silvia123
12.11.08,12:00
Prosím Vás môj známy, dostal od UPSVaR najskôr príspevok na začatie vykonávania SZČO vo forme paušálneho príspevku -ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,-tento príspevok použil na kúpu pracovného náradia -drobného majetku podľa pondnik.zámeru vo výške 97000,-. Takže do zdaniteľných príjmov aj výdavkov som mu zahrnula za rok 2007 sumu 97000,-. Otázka č.1: urobila som to dobre? Som dopletená z toho, že on ale musel tieto bločky predložiť úradu práce a dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk. (Dostal teda ďalších 90% z predložených 97000) V zmluve má že príspevok na preukázané dodatočné náklady mu budú poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov -on ale preukázal paušálne náklady vlastne-teda tie prvé, tak tomu nerozumiem. Skôr si už teraz myslím, že on tieto bločky na paušálny príspevok nemal predkladať ako bločky na dodatočné náklady -na tie mal predložiť ´dalšie, ktoré by si kúpil z vlastných prostriedkov, ale nie som si istá, myslím že mu to tak kázali, veď tam mali jeho zámer, ale čo s tým keď je to už proste tak??? Ako sa z toho dostanem??? Dúfam že nebude musieť túto dotáciu vrátiť? Otázka č.2: A čo ďalej? mám to brať tak že v roku 2007 dostal paušál 98650 -z toho minul 97000, zostalo mu minúť v roku 2008 z paušálu 1650,-Sk -takže tieto peniaze minie ako prvé a potom do príjmov mi už teraz pôjde vždy len 90% z nákladov? Bude to dobré, lebo na tých bločkoch mu vždy napísali že mu z nich dávajú 90% , ale tá prvá sumu dotácie mala byť 100%-ntná, tak to blbo vyzerá keď mi to tam napísali. Nemám si to všímať? (Viedol klasické jednoduché účtovníctvo) Dúfam, že mi nikto nepovie že v roku 2007 som to mala brať ako nepoužitú dotáciu a keďže tam mám na tých bločkoch orazené že vyplatené 90% dotácie v 2/08 tak že to má byť v príjmoch roka 2008 :confused:, to by zase nesedelo s podnikateľským zámerom a ani s tým že skutočne použil prostriedky z dotácie v roku 2007. Ako mám postupovať prosíííííím Ja sa na vás skutočne s týmto spolieham, lebo mám bolenie brucha že som to dovrzgala...
Silvia123
12.11.08,11:11
Ešte chcem dodať, že som s ním práve volala a povedal, že ho dokonca pochválili že to majú uzavreté, všetky peniaze má vyplatené a tak. Môžem to brať teda tak že dostal 98650 v roku 2007, použil 97000,-, na rok 2008 mu zostalo zdokladovať 1650,- a zbytok si musí vydokladovať vždy 90% do príjmov a 100% do nákladov? A tie dátumy z úradu na bločkoch si nebudem všímať -budem to brať proste len tak že na základe ich predloženia dostal ďalšiu dotáciu, nemôžem to predsa brať tak že ten konkrétny doklad je tou dotáciu vyplatený -lebo to je blbosť -on je vyplatený tým prvým príspevkom z dotácie. Prosím kto mi s týmto pomôže, budem ho ospevovať do nebies... lebo fakt som zúfala...
hanelie
12.11.08,11:12
ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,
PNZD
cez ID prijem podľa skutočných výdavkov
zostatok / nevyužitá dotácia zostáva v PNZD / pre rok 2008
bločky - / originály mali zostať v účto, kópie je vydokladovanie účelu využitia dotácie - OK


dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk.
toto sa mi akosi nezdá
Silvia123
12.11.08,12:24
Hanelie, presne tak som to spravila -príjem dotácie v roku 2007 98650 =PNZD, použitie dotácie vo výške 97000 = POZD +VOZD,
zostatok 1650 zostalo ako PNZD,
ale čo teraz keď tie bločky na 97000 vo februári ukázal na úrade práce -musel im predložiť aj origináli a 2 kopie, žiadali to od neho a tie origináli mu vrátili s tým že mu tam treskli pečiatku že uhradené z prostriedkov ESF a ŠR vo výške 87300,- (90%) a zároveň mu túto sumu poukázali na účet, neskôr niekedy v máji prišiel s bločkami za ale 28000 a poukázali mu zbytok dotácie, teda 23680,-. Čo s tým teraz? Ako to účtovať v roku 2008? Tie prachy skutočne dostal a taktiež mali tam všetko na UP aj jeho podnikateľský zámer, proste všetko a povedali mu že to má dobre, len ja neviem či to bude aj účtovne dobre! Mám to účtovať tak ako som písala? Teda tento rok pokračovať tak že zaúčtujem použitie dotácie tých 1650 a potom 90% z ďalších výdavkov do príjmov až do výšky 110980,-??? A kašľať na tie pečiatky čo mi tam dali???
hanelie
12.11.08,12:57
ja som sa stretla s prípadom, keď vyplatili celú čiastku na účet do 30 dní od schválenia -

poukázali mu zbytok dotácie, teda 23680,-. Čo s tým teraz? Ako to účtovať v roku 2008?
takisto ako v roku 2007
v PNZD sa nakumuluje určitá čiastka - nedelí sa na
1650 a potom 90% zas ID príjem /POZD / a VOZD / skutočné výdavky

A kašľať na tie pečiatky čo mi tam dali???
to je v poriadku - v účte to nevadí
Zita5
12.11.08,13:33
Nezabudajte aj na Postupy účtovania JU .V roku 2007 ste postupovali podľa

§ 10b
Účtovanie dotácií
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38097-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-do-31-12-2005-a.html#hore)


(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

ROK 2008 je to §§

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.




Pre Vás platí odstavec 2/ v oboch prípadoch , pokiaľ má SZČO zmluvu s UPSVAR , že najskôr musí preukázať obstaranie majetku . Vychádzajte zo zmluvy .

Prikladám ešte aj Pokyn k dotáciám
Silvia123
12.11.08,16:47
Presne tak, som zaúčtovala v roku 2007 keď mi prišla dotácia vznik záväzku a potom som odpočítala čerpanie dotácie, preto mi tam zostalo 1650,-Sk v záväzkoch. V zmluve má uvedené citujem:
Urad PSVR sa zaväzuje
1/ poskytnúť príspevok v celkovej výške do 209630 Sk na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti nasledovne:
1.1. príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania SZČO vo forme paušálneho príspevku vo výške do 98650.
1.2. príspevok na preukázané dodatočné náklady vo výške do 110980.
2/ príspevok na preukázané dodatočné náklady poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov.

Takže keď vychádzam z bodu 2, tak pri použití dotácie by som nemala zahrnúť koľko do výdavkov, tak aj do príjmov, ale do príjmov len 90% nie??? A kameň úrazu je ten že neviem ako to všetko riešiť, lebo podľa mňa ja nemôžem zaúčtovať pohľadávku, keď mi zo starej dotácie zostalo ešte 1650,-Sk a on na základe tých bločkov dostal ďalšiu dotáciu -to mi vznikol skôr ďalší záväzok nie? Asi je to zvláštny prípad že?
Silvia123
12.11.08,16:52
No vlastne ten paušálny príspevok som dala 100% do výdavkov aj 100% do príjmov, ale teraz tie dodatočné náklady by mali byť 90% do príjmov, 100% do výdavkov podľa zmluvy nie? On v podstate ešte nemá všetky dodatočné náklady zdokladované, ešte mu chýbajú bločky, ale peniaze z dotácie na to už má vopred, preukázaním tých prvých bločkov z paušálneho príspevku. Alebo máte opačný názor? A ďakujem veľmi mi odlahlo, keď ste mi napísali, že nevadí že si tie bločky z roka 2007 orazili dátumom z roka 2008 a napísali tam sumu vo výške 90% -lebo som myslela že to je veľký prúser.
veronikasad
12.11.08,17:37
Ešte raz som si pozornejšie prečítala tvoj príspevok v tejto téme. Nerozumiem, prečo mu doklady z roku 2007 preplácali ako dodatočné náklady roku 2008. Tých 90 % mu predpokladám aj prišlo na účet - bude to POZD r.2008. Ale nebude mať voči tomu výdavok, lebo keď sú to doklady z r.2007 - tu už nejde o výdavky pred začiatkom podnikania, DU mu ich ako VOZD r.2008 neuzná, aj keď by si urobila dodatočné DP za rok 2007. Je to viac ako zamotané.

Možno by bolo riešením, ak tie druhé peniaze ešte neminul, vrátiť ich na UP a do konca roka si zohnať nové doklady a tie si dať preplatiť.
Silvia123
12.11.08,18:42
Lenže on to spravil presne tak ako mu kázali, v tom je problém, on nebol nejaký výmyselník, jemu to tak proste kázali, že keď bude mať doklady na tú dotáciu čo dostal, že ich musí predložiť, tak ich tam predložil a na základe toho dostal ďalšie peniaze, aby mohol nakúpiť další materiál -mne sa to tiež zdá byť zvláštne, možno sa tam pomýlili, ale zase čo by boli padnutí na hlavu, nemôžu predsa poskytnúť niekomu peniaze len tak -veď si to musia skontrolovať či to sedí s podnikateľským zámerom a tak a jemu to vlastne sedí, on presne vydokladoval tú prvú dotáciu a oni mu dali ďalšie peniaze vedome, lebo on dokonca hovoril že to sú bločky na základnú dotáciu, tak ...
hanelie
13.11.08,06:50
ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,
najskôr dostal hotové peniaze bez vydokladovania - zakúpil náradie - ukázal bločky, dostal druhú časť

percentuálne hodnoty by som do toho asi nemiešala -
ola
13.11.08,07:25
najskôr dostal hotové peniaze bez vydokladovania - zakúpil náradie - ukázal bločky, dostal druhú časť

percentuálne hodnoty by som do toho asi nemiešala -

Presne tak... Tie percentá, ktoré sa nám tu motajú - neúčtujeme.
Účtujeme konkrétne čísla ;)

Treba si všetky doklady o nákupe odložiť.
Príjem - PNZD (pokiaľ neuplatní v DP výdavky percentom - paušál, v prípade že uplatní musí ísť celá výška do POZD)

Ono nás trochu mýlia aj pojmy, používané na UPSVaR a na DU.
Paušálne výdavky na úrade práce znamenajú poukázanie celej čiastky príspevku na účet poberateľa.

Paušálne výdavky na daňovom úrade znamenajú na konci účtovného obdobia uplatniť percentuálne 60%, prípadne 40% v daňovom priznaní.

Účtovať postupne tak ako sa príspevok míňal cez ID - VOZD. V prípade zostatku nejakých prostriedkov (pokiaľ neuplatní v DP výdavky percentom) ostávajú naďalej do budúceho účtovného obdobia ako PNZD.
veronikasad
13.11.08,07:33
V prípade Silvinho známeho ide o dotáciu pre občana so zdravotným postihnutím. Tam sú iné pravidlá pri dokladovaní na Úrade práce ako pri "bežnej" dotácii na samozamestnanie. Treba to konzultovať na ÚP, zrejme došlo k omylu. Nemyslím, že by chcel prijímateľ dotácie robiť nejaké podvody.
Vydokladovať musí obidve časti dotácie. V prípade druhej časti dotácie sa prepláca 90 % skutočných výdavkov a tu došlo zrejme k omylu, že mu preplatili náklady z roku 2007, ktoré už má zúčtované v účtovníctve.
ola
13.11.08,07:50
Od 1. mája 2008 sa zmenil Zákon o službách zamestnanosti, novelizovaný zákonom č.139/2008.
V roku 2008 zanikol pojem - dodatočné náklady (preukazovanie nákupu bločkami, prípadne faktúrami) na zriadenie, alebo prevádzkovanie CHD - občana so zdravotným postihnutím.
V tomto prípade mu bola poukázaná ďalšia časť priznaného príspevku v plnej výške (uznaných 90%). Podľa nového, sa už nemusí príspevok dokladovať nákupom a na tom základe sa mu prepláca, ale sa poukazuje v plnej výške jednorazovo.
Samozrejme všetky doklady o kúpe musia byť riadne zaúčtované a archivované. Predkladajú sa až následne pri kontrole z úradu práce.

Tiež odporúčam uvedené prekonzultovať s miestnym Úradom práce sociálnych vecí a rodiny. Poberateľ príspevku mal byť o zmenách písomne upovedomený.

Ešte dodávam, že toto sa týka Národného projektu II. z ESF, ktorý prebiehal v roku 2007
Silvia123
13.11.08,09:27
Fuha, normálne si sadám k počítaču ako na trňoch, mám z toho strach aby som to nedobabrala viac ako to je. Ale v tom dám za neho ruku do ohňa, že je to veľký poctivec a určite z jeho strany nedošlo k nejakým špekuláciám, robil len to čo mu kázali. Prosím ťa Ola vidím, že máš v tom prehľad, ako by si to účtovala v roku 2008? -tak ako som písala? Najskôr odpočítať tých 1650 a potom postupne ďalšie výdavky vo výške 90% do príjmov. Ja si myslím, že nemôže dať do príjmov toľko čo do nákladov, keď to má v zmluve o poskytnutí dotácie uvedené, že mu preplatia 90% z tých 110 t., jednoznačne tých 10% musí ísť z jeho peňazí, ide mi o to aby bola vydokladovaná celá dotácia, nie že si napíše 100% do výdavkov aj do príjmov a potom keď mu príde kontrola tých 10% mu bude chýbať a bude musieť vrátiť. Viem že som otravná, ale už sa hádam blížime ku konečnému riešeniu, všetkým za záujem pomôcť mi veľmi ďakujem
Silvia123
13.11.08,09:42
Neviem či na úrade práce nejako pochodí, naposledy keď sa tam pýtal mu povedali že nie sú účtovníci...
Silvia123
13.11.08,10:10
Ešte dodávam, že toto sa týka Národného projektu II. z ESF, ktorý prebiehal v roku 2007[/quote]


Mimochodom on má na pečiatke uvedené Kód NP II a pod tým uhradené z prostriedkov ESF a ŠR. Kde by som sa o tom viac dočítala?
ola
13.11.08,11:28
Prosím Vás môj známy, dostal od UPSVaR najskôr príspevok na začatie vykonávania SZČO vo forme paušálneho príspevku -ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,-tento príspevok použil na kúpu pracovného náradia -drobného majetku podľa pondnik.zámeru vo výške 97000,-. Takže do zdaniteľných príjmov aj výdavkov som mu zahrnula za rok 2007 sumu 97000,-. Otázka č.1: urobila som to dobre? Som dopletená z toho, že on ale musel tieto bločky predložiť úradu práce a dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk. (Dostal teda ďalších 90% z predložených 97000) V zmluve má že príspevok na preukázané dodatočné náklady mu budú poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov -on ale preukázal paušálne náklady vlastne-teda tie prvé, tak tomu nerozumiem. Skôr si už teraz myslím, že on tieto bločky na paušálny príspevok nemal predkladať ako bločky na dodatočné náklady -na tie mal predložiť ´dalšie, ktoré by si kúpil z vlastných prostriedkov, ale nie som si istá, myslím že mu to tak kázali, veď tam mali jeho zámer, ale čo s tým keď je to už proste tak??? Ako sa z toho dostanem??? Dúfam že nebude musieť túto dotáciu vrátiť? Otázka č.2: A čo ďalej? mám to brať tak že v roku 2007 dostal paušál 98650 -z toho minul 97000, zostalo mu minúť v roku 2008 z paušálu 1650,-Sk -takže tieto peniaze minie ako prvé a potom do príjmov mi už teraz pôjde vždy len 90% z nákladov? Bude to dobré, lebo na tých bločkoch mu vždy napísali že mu z nich dávajú 90% , ale tá prvá sumu dotácie mala byť 100%-ntná, tak to blbo vyzerá keď mi to tam napísali. Nemám si to všímať? (Viedol klasické jednoduché účtovníctvo) Dúfam, že mi nikto nepovie že v roku 2007 som to mala brať ako nepoužitú dotáciu a keďže tam mám na tých bločkoch orazené že vyplatené 90% dotácie v 2/08 tak že to má byť v príjmoch roka 2008 :confused:, to by zase nesedelo s podnikateľským zámerom a ani s tým že skutočne použil prostriedky z dotácie v roku 2007. Ako mám postupovať prosíííííím Ja sa na vás skutočne s týmto spolieham, lebo mám bolenie brucha že som to dovrzgala...

V tomto prípade pochybil, podľa môjho názoru úrad práce. V účtovníctve za r. 2007 to máš správne. Pri prvom-paušálnom príspevku nemal čo kam chodiť ukazovať bloky. Neviem či to on nesprávne pochopil, ale bločky sa preukazovali až na ďalšie dodatočné náklady a z tých mu prináležalo tých 90%. Treba riadne preštudovať zmluvu.
Ak mu prišli ďalšie peniaze na účet v plnej výške, tak by to mali byť tie ďalšie/dodatočné/ náklady, ktoré vlastne zmenou zákona zanikli a vyplácali sa ako paušálne.
Mal dostať celý príspevok vo výške 90%.
Účtovníctvo vedieš presne tak, ako v roku 2007 pri paušálnom/jednorazovom/príspevku.

Áno tety na úrade práce nie sú účtovníčky, to je pravda. Ale pravda je aj v tom, že žiaľ v mnohých prípadoch nerozumejú ani vlastnej robote
Silvia123
13.11.08,11:46
Ono je to všade tak, aj na danovom úrade nikdy nevedia poradiť, ale keď prídu na kontrolu sú samá znalosť :)
mimča
13.11.08,20:05
Súhlasim s Ola, príspevok 98650,- mu bol poskytnutý na začatie vykonávania SZČO, je potrebné viesť o ňom evidenciu no bločky nie je potrebné predkladať na preplácanie ÚP.. takže tieto bločky, dal preplatiť ÚP "neoprávnene".. pracovníčky ÚP však tiež nepochybili, - v tomto prípade sa ich musím zastať..
Podľa dohody o poskytnutom príspevku sa predkladali bločky, na prelácanie dodatočných nákladov... takže ak by postupne nakúpil veci, ktoré mali slúžiť na dodatočné náklady ( pred podpísaním dohody musel ÚP predložiť so zámerom predbežnú kalkuláciu na čo chce použiť príspevok na začatie SZČO ako aj na dodatočné náklady) bločky mohol dávať preplácať postupne alebo aj naraz zrejme (aj z predošlého roky - tu mal stanovenú dobu, do kedy je potrebné vyčerpať dotáciu) z jednotlivých súm preplácal ˇUP 90.. no ako som spomínala nakúpené veci museli byť spomenuté v predbežnej kalkulácii...
Práve pred mesiacom som mala kontrolu..
mimča
13.11.08,20:10
Ešte dodám že ak podpísal dohodu v r. 2007 čo pravdepodobne áno tento projekt zanikal a dodatočné náklady bolo potrebné o vyčerpať max. do júna 2008.. no čo sa týka samotného príspevku na podnikanie dostaneš jednorázovo sumu a môžeš ho použiť max. do dvoch rokov od podpísania zmluvy.. (napr. na odvody ak ich mal zahrnuté v kalkulácii pri predloženom podnikateľskom zámere)
mimča
13.11.08,20:39
Hanelie, presne tak som to spravila -príjem dotácie v roku 2007 98650 =PNZD, použitie dotácie vo výške 97000 = POZD +VOZD,
zostatok 1650 zostalo ako PNZD,
ale čo teraz keď tie bločky na 97000 vo februári ukázal na úrade práce -musel im predložiť aj origináli a 2 kopie, žiadali to od neho a tie origináli mu vrátili s tým že mu tam treskli pečiatku že uhradené z prostriedkov ESF a ŠR vo výške 87300,- (90%) a zároveň mu túto sumu poukázali na účet, neskôr niekedy v máji prišiel s bločkami za ale 28000 a poukázali mu zbytok dotácie, teda 23680,-. Čo s tým teraz? Ako to účtovať v roku 2008? Tie prachy skutočne dostal a taktiež mali tam všetko na UP aj jeho podnikateľský zámer, proste všetko a povedali mu že to má dobre, len ja neviem či to bude aj účtovne dobre! Mám to účtovať tak ako som písala? Teda tento rok pokračovať tak že zaúčtujem použitie dotácie tých 1650 a potom 90% z ďalších výdavkov do príjmov až do výšky 110980,-??? A kašľať na tie pečiatky čo mi tam dali???

Prečítaj na čo mohol použiť príspevok na začatie podnikania.. teda tú prvú sumu - ak to bola napr. suma na odvody a nájom .. upravíš túto sumu..

ak bločky dával preplácať - za sumu 97000,- nakúpil náradie ide celá suma do výdavkov s tým že 90% sumy mu k dátumu kedy bločky dal preplatiť ide do pohľadávok voči ZP... ak prídu na účet pohľadávka je splatená... a ty účtuješ ako príjem...
takže ide to do zdaniteľných výdajov a zároveň po uhradení ÚP do zdaniteľných príjmov
Na pečiatky odporúčam nekašľať..Pri kontrole sledovali presné pooužitie prostriedkov a následne aj zaúčtovanie, dokonca aj či sedia predložené doklady kontrole s tými, ktoré boli predložené na preplatenie... :rolleyes: divila som sa, nakoľko kontrola prebiehala v októbri, tak ku stanovenému dňu kontroly bolo potrebné predložiť aj peňažný denník a tiež nemala saom ešte poštou doručený výpis za mesiac október čo je logické a prvej časti príspevku platím odvody a nájom - tak žiadali stiahnúť aj všetky úhrady v októbri cez IB aby mohli odkontrolovať sumy zaplatené v októbri..
marjankaj
13.11.08,22:28
Prosím Vás môj známy, dostal od UPSVaR najskôr príspevok na začatie vykonávania SZČO vo forme paušálneho príspevku -ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,-tento príspevok použil na kúpu pracovného náradia -drobného majetku podľa pondnik.zámeru vo výške 97000,-. Takže do zdaniteľných príjmov aj výdavkov som mu zahrnula za rok 2007 sumu 97000,-. Otázka č.1: urobila som to dobre? Som dopletená z toho, že on ale musel tieto bločky predložiť úradu práce a dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk. (Dostal teda ďalších 90% z predložených 97000) V zmluve má že príspevok na preukázané dodatočné náklady mu budú poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov -on ale preukázal paušálne náklady vlastne-teda tie prvé, tak tomu nerozumiem. Skôr si už teraz myslím, že on tieto bločky na paušálny príspevok nemal predkladať ako bločky na dodatočné náklady -na tie mal predložiť ´dalšie, ktoré by si kúpil z vlastných prostriedkov, ale nie som si istá, myslím že mu to tak kázali, veď tam mali jeho zámer, ale čo s tým keď je to už proste tak??? Ako sa z toho dostanem??? Dúfam že nebude musieť túto dotáciu vrátiť? Otázka č.2: A čo ďalej? mám to brať tak že v roku 2007 dostal paušál 98650 -z toho minul 97000, zostalo mu minúť v roku 2008 z paušálu 1650,-Sk -takže tieto peniaze minie ako prvé a potom do príjmov mi už teraz pôjde vždy len 90% z nákladov? Bude to dobré, lebo na tých bločkoch mu vždy napísali že mu z nich dávajú 90% , ale tá prvá sumu dotácie mala byť 100%-ntná, tak to blbo vyzerá keď mi to tam napísali. Nemám si to všímať? (Viedol klasické jednoduché účtovníctvo) Dúfam, že mi nikto nepovie že v roku 2007 som to mala brať ako nepoužitú dotáciu a keďže tam mám na tých bločkoch orazené že vyplatené 90% dotácie v 2/08 tak že to má byť v príjmoch roka 2008 :confused:, to by zase nesedelo s podnikateľským zámerom a ani s tým že skutočne použil prostriedky z dotácie v roku 2007. Ako mám postupovať prosíííííím Ja sa na vás skutočne s týmto spolieham, lebo mám bolenie brucha že som to dovrzgala...


Stále sa v tom neviem zorientovať.
1. začiatkom roku 2007 dostal 98650,-
2. vpriebehu roka 2007 minul 97000,-
3. kedy predložil bločky úradu práce?
4. kedy dostal tých 110.980,-Sk na účet, alebo sú to preukázané dodatočné náklady?
5 kedy dostal ďaľších 90% z 97000 teda 87300,-

Nemohla by si napísať presne postupnosť príspevkov aj s dátumami ako prišli na účet a priložiť aj zmluvu s úradom práce (oskenovať)?
Takto budeme iba hádať ako to vlastne je. Možno iba Veronikasad niečo tuší, keďže sa s tým asi už stretla.
V čom je vlastne problém? S daňovým úradom alebo s úradom práce? Ak s úradom práce, tak bez tej zmluvy ti tu asi nikto neporadí, keďže si ju videla iba ty.
Silvia123
15.11.08,11:57
Prečítaj na čo mohol použiť príspevok na začatie podnikania.. teda tú prvú sumu - ak to bola napr. suma na odvody a nájom .. upravíš túto sumu..

ak bločky dával preplácať - za sumu 97000,- nakúpil náradie ide celá suma do výdavkov s tým že 90% sumy mu k dátumu kedy bločky dal preplatiť ide do pohľadávok voči ZP... ak prídu na účet pohľadávka je splatená... a ty účtuješ ako príjem...
takže ide to do zdaniteľných výdajov a zároveň po uhradení ÚP do zdaniteľných príjmov
Na pečiatky odporúčam nekašľať..Pri kontrole sledovali presné pooužitie prostriedkov a následne aj zaúčtovanie, dokonca aj či sedia predložené doklady kontrole s tými, ktoré boli predložené na preplatenie... :rolleyes: divila som sa, nakoľko kontrola prebiehala v októbri, tak ku stanovenému dňu kontroly bolo potrebné predložiť aj peňažný denník a tiež nemala saom ešte poštou doručený výpis za mesiac október čo je logické a prvej časti príspevku platím odvody a nájom - tak žiadali stiahnúť aj všetky úhrady v októbri cez IB aby mohli odkontrolovať sumy zaplatené v októbri..

No takže toto by bol pekný prúser, pretože on dostal v roku 2007 dotáciu 98650,- Sk a použil ju podľa podnikateľského zámeru -teda nakúpim náradie za 97000,- -takže táto suma je POZD aj VOZD. Takže potiaľto to má úplne správne, ale...
Chyba nastala že mu kázali prísť s bločkami keď nejaké bude mať na predloženie úradu práce, takže bud mu to zle povedali, ale on to tak pochopil -alebo nesprávne pochopil, ťažko povedať, ale on predložil práve tieto bločky za 97000,- na základe ktorých mu vyplatili 90% dodatočných nákladov vo výške 87300 v roku 2008 a zároveň mu tieto bločky opečiatkovali dátumom z roku 2008. Ale ja ich už nemôžem dať do účtovníctva roku 2008 predsa ako príjem podľa týchto pečiatok z úradu práce, keď ich tam mám už v minulom roku. Proste problém je ako to zaúčtovať keď je to tak ako to je... Keby to zaúčtujem tak ako píšeš, tak v roku 2007 by mal prakticky nulové priznanie a tých 97000 by mu šlo do roka 2008, ale to podľa mňa tiež nie je správne lebo on čerpal z tej prvej dotácie a do príjmov si má zahrnúť čerpanie v tom období kedy mu prišla aj dotácia... takže je to začarovaný účtovný kruh... Obávam sa toho najhoršieho a síce že o tú dotáciu príde... keď mu prídu na kontrolu...
Silvia123
15.11.08,11:59
A ešte som zabudla on začal podnikať ku koncu roka, takže nemal žiadne ďalšie výdavky, takže nemá nejakú možnnosť si prehadzovať výdavky na čerpanie dotácie...
Silvia123
15.11.08,12:32
Ešte uvažujem nad tým, že ak mu kázali prísť s tými bločkami, možno to bolo presne kvôli tomu, že ten projekt na dodatočné náklady zanikal a chceli aby prvé bločky rýchlo stihol použiť aby stihol vyčerpať túto dotáciu, len ja som to mala v tom prípade vedieť a neúčtovať použitie tej prvej dotácie v roku 2007, nechať ju "akože" nevyčerpanú a účtovať o pohľadávke na dodatočné náklady v roku 2007 ako píše mimča... lenže zase tie výdavky by nesedeli s podnikateľským zámerom a neviem či by to bolo zase všetko v poriadku keby sa na to pozriem očami daňového úradu, lebo jednoznačne šlo o čerpanie tej prvej dotácie... šibe mi z toho...a sníva sa mi o tom...je mi z toho špatne
marjankaj
15.11.08,15:35
Pôvodný príspevok:
Prosím Vás môj známy, dostal od UPSVaR najskôr príspevok na začatie vykonávania SZČO vo forme paušálneho príspevku -ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,-

Príspevok č.25 :
A ešte som zabudla on začal podnikať ku koncu roka, takže nemal žiadne ďalšie výdavky, takže nemá nejakú možnnosť si prehadzovať výdavky na čerpanie dotácie...

Ak začal podnikať ku koncu roka (2007?), tak ako mohol dostať dotáciu začiatkom roka 2007? Ktorý príspevok platí?
marjankaj
15.11.08,15:50
No takže toto by bol pekný prúser, pretože on dostal v roku 2007 dotáciu 98650,- Sk a použil ju podľa podnikateľského zámeru -teda nakúpim náradie za 97000,- -takže táto suma je POZD aj VOZD. Takže potiaľto to má úplne správne, ale...
Chyba nastala že mu kázali prísť s bločkami keď nejaké bude mať na predloženie úradu práce, takže bud mu to zle povedali, ale on to tak pochopil -alebo nesprávne pochopil, ťažko povedať, ale on predložil práve tieto bločky za 97000,- na základe ktorých mu vyplatili 90% dodatočných nákladov vo výške 87300 v roku 2008 a zároveň mu tieto bločky opečiatkovali dátumom z roku 2008. Ale ja ich už nemôžem dať do účtovníctva roku 2008 predsa ako príjem podľa týchto pečiatok z úradu práce, keď ich tam mám už v minulom roku. Proste problém je ako to zaúčtovať keď je to tak ako to je... Keby to zaúčtujem tak ako píšeš, tak v roku 2007 by mal prakticky nulové priznanie a tých 97000 by mu šlo do roka 2008, ale to podľa mňa tiež nie je správne lebo on čerpal z tej prvej dotácie a do príjmov si má zahrnúť čerpanie v tom období kedy mu prišla aj dotácia... takže je to začarovaný účtovný kruh... Obávam sa toho najhoršieho a síce že o tú dotáciu príde... keď mu prídu na kontrolu...

Takže to nebola kontrola z úradu práce. To by musel dostať oznámenie listom. Teda mu to kázali ústne. To tam mal chodiť s bločkami napr. každý mesiac, aby mu preplatili 90% alebo ako tomu mám rozumieť?
Podľa mňa je dôležité, čo je v zmluve a tou sa aj budú riadiť pri kontrole.
Silvia123
15.11.08,18:00
marjankaj ja som v tom prvom príspevku nenapísala na začiatku roka 2007, ale na začiatku podnikania v roku 2007 ak pozorne čítaš a začal podnikať koncom roka 2007, ja si myslím že som to napísala zretelne.
Silvia123
15.11.08,18:15
Ja som tam s ním nechodila, tak nemôžem vedieť ako to presne bolo, iba to čo mi povedal, ale môj názor je taký, že podnikateľský zámer slúži od toho aby bol dodržaný a ako som už písala ešte ho aj pochválili a bolo to vlastne zato ako mu bločky pekne sedia s podnikateľským zámerom -že skoro presne sumy náradia ako napísal... No proste situácia je taká aká je, neviem ako ju riešiť, preto som na porade, lebo hľadám najlepšie možné riešenie a začínam mať pocit že ma chytáte za slovíčka a popritom som všetko napísala úprimne a tak ako to bolo, možno pochybil úrad práce -ale doplatí na to ten chudák ak sa budú riadiť podľa zmluvy, lebo hovorené slovo nič neznamená a mňa zase veľmi mrzí, že som mu nevedela dobre poradiť v roku 2007 a teraz je už možno neskoro a len hľadám najlepšie riešenie ako som povedala...
mimča
15.11.08,18:35
Silvia123 a čo mal vlastne v dohoderesp. v podnikateľskom zámere uvedené ako dodatočné náklady? teda načo použije tento príspevok?
Ja som striktne musela použiť príspevky podľa toho čo som uviedla v podnikateľskom zámere - túto časť potom prípli aj ako súčasť dohody s ÚP.. použitie bolo položkovite rozpísane v kalkulacii v dvoch častiach podľa príspevkov.
Takže jednoducho nemohli oraziť bločky ktoré mali byť evidentne
použité na čerpanie paušálneho príspevku
marjankaj
15.11.08,18:37
Vychádzam z týchto predpokladov:
V roku 2007 dostal paušálny príspevok vo výške 98650,- Sk.
V priebehu roku 2007 minul 97000, -Sk .
Vo februári 2008 predložil bločky na 97000,- Sk a preplatili mu z nich 90% teda 87300,- Sk
V máji 2008 predložil bloky na 28000, - Sk a preplatili mu z nich 23680, - Sk
To sú asi všetky údaje, ktoré mám k dispozícii.


Daňové priznanie za rok 2007:
POZD 97000,- Sk
VOZD 97000,- Sk

Daňové priznanie 2008
POZD 1650+87300+23680=112630, - Sk
VOZD 28000,- Sk + X

X - čiastka, ktorú ešte treba minúť v roku 2008(X >= 84630,- Sk), ak ju neminieš, rozdiel treba vrátiť na ÚP a samozrejme o toľko znížiš POZD aVOZD


Čo sa týka úradu práce, tam treba postupovať podľa zmluvy. Ak omylom uhradili 90% z paušálneho príspevku (asi predpokladali že to sú dodatočné náklady), tak tých 87300,- Sk treba asi vrátiť(viď. Zmluva). Ale toto bude treba zistiť na úrade práce. Najlepšie písomnou formou, aby si mala o tom doklad). Nemôžeš s nimi komunikovať tak, že oni mu niečo povedia a on (tvoj klient) to potom povie tebe. On to možno chápe celkom inak ako ty. Keby sa v tom vyznal, tak si bude robiť účtovníctvo sám.
mimča
15.11.08,18:40
Neide o chytanie za slovíčka ;o)
ak ho pochválili ako sedia bločky podľa rozpísaného náradia - myslím, že práve to mal určené na použitie dodatočných nákladov..
marjankaj
15.11.08,18:49
Ja som tam s ním nechodila, tak nemôžem vedieť ako to presne bolo, iba to čo mi povedal, ale môj názor je taký, že podnikateľský zámer slúži od toho aby bol dodržaný a ako som už písala ešte ho aj pochválili a bolo to vlastne zato ako mu bločky pekne sedia s podnikateľským zámerom -že skoro presne sumy náradia ako napísal... No proste situácia je taká aká je, neviem ako ju riešiť, preto som na porade, lebo hľadám najlepšie možné riešenie a začínam mať pocit že ma chytáte za slovíčka a popritom som všetko napísala úprimne a tak ako to bolo, možno pochybil úrad práce -ale doplatí na to ten chudák ak sa budú riadiť podľa zmluvy, lebo hovorené slovo nič neznamená a mňa zase veľmi mrzí, že som mu nevedela dobre poradiť v roku 2007 a teraz je už možno neskoro a len hľadám najlepšie riešenie ako som povedala...

Ja ťa nechcem chytať za slovíčka, ale pri kontrole ťa budú chytať aj za pomlčku. Preto som chcel vidieť aj tú zmluvu, lebo tu naozaj ide o slovíčka. To že ho pochválili, mu pri kontrole nepomôže (ak mu niečo nájdu). Bločky mu síce sedia s podnikateľským zámerom, ale paušálny príspevok a príspevok na dodatočné náklady je asi rozdiel. Takáto ústna komunikácia cez niekoho tretieho(tvojho klienta) to asi nie je najlepšie. Ty to myslíš úprimne aj tvoj klient, úradníčkam na ÚP to je asi jedno ( veď písomne nedali stanovisko), ale kontrola pôjde podľa predpisov (záleží od kontrolóra). Dúfam,že ti to dobre dopadne.
marjankaj
15.11.08,20:01
Dokedy mal minúť paušálny príspevok 98650? Pozri sa do zmluvy. Ak je tam 2 roky, tak ho môžeš minúť ešte v roku 2009. Takto by si v roku 2007 a 2008 najprv minula preukázané dodatočné náklady až potom paušálny príspevok. Ale to naozaj treba dobre prečítať celú zmluvu.

Inak zda sa mi nelogické, že najprv musíš zo svojich peňazí minúť 97000,- Sk aby si dostala 87300,-Sk od ÚP. Keď niekto žiada o príspevok na začatie podnikania, tak peniaze väčšinou nemá.
Silvia123
16.11.08,18:18
Ešte ma napadlo jedno riešenie v súvislosti s tým ako ste mi niektorí radili, (aj súkromne). Pôjdem tam s ním na úrad práce či sa nedajú vymeniť tie výdavky v podnikateľskom zámere teda tie čo má ako paušálne nech prepíšu na dodatočné a opačne, napíšem mu dodatočné daňové priznianie za minulý rok, v ktorom bude mať VOZD=97000,- a POZD=0, zároveň záväzok voči úradu práce vo výške 98650 a pohľadávku voči úradu práce vo výške 97000.
A tento rok keď mu prídu peniaze teda tých 90%z 97000=87300 bude ako POZD, ďalšie bločky dám už do VOZD a zároveň ako POZD v tej zbytnej sumy dotácie teda 23680 to bolo tuším a zostane mu vydokladovať tá prvá dotácia 98650, ktorú budem mať zatiaľ len v záväzkoch. Len otázka zostáva či to tak vôbec pôjde -zmeniť paušálne za dodatočné v podnikateľskom zámere a či je to vôbec dobrý nápad ísť na úrad práce, aby mu náhodou ten príspevok nezhabali :( A to účtovanie by malo byť potom takéto pravda? Ale zatiaľ je to len teoretická rovina, neviem či to tak pôjde... A PS: ak som niekoho naštvala alebo urazila tak sa ospravedlňujem a ďakujem všetkým za ochotu a snahu pomôcť mi zvlášť mimče, veronikesad a marjanke
Silvia123
16.11.08,18:30
Inak zda sa mi nelogické, že najprv musíš zo svojich peňazí minúť 97000,- Sk aby si dostala 87300,-Sk od ÚP. Keď niekto žiada o príspevok na začatie podnikania, tak peniaze väčšinou nemá.

Nie zle si to pochopila on dostal vyplatené 98650 -na začiatku podnikania tak prakticky mal z čoho nakupovať, ibaže mal nakupovať ako prvý materiál, ktorý mal v dodatočných nákladoch a malo to vyzerať akože ho nakupuje zo svojich a dáva si preplácať 90% z nich až do výšky tých 110t. a tých 98650 mal zatiaľ viesť len v záväzkoch voči úradu práce s tým, že ich musí do 2 rokov vydokladovať. Takto to malo byť ako som to všetko vďaka vám pochopila, ale bohužial to tak nie je pretože on si najskôr vydokladoval paušálne náklady len nie v plnej výške ale vo výške 97000 a tie mu potom akosi preplatili ako dodatočné...
marjankaj
16.11.08,20:08
Nie zle si to pochopil on dostal vyplatené 98650 -na začiatku podnikania tak prakticky mal z čoho nakupovať, ibaže mal nakupovať ako prvý materiál, ktorý mal v dodatočných nákladoch a malo to vyzerať akože ho nakupuje zo svojich a dáva si preplácať 90% z nich až do výšky tých 110t. a tých 98650 mal zatiaľ viesť len v záväzkoch voči úradu práce s tým, že ich musí do 2 rokov vydokladovať. Takto to malo byť ako som to všetko vďaka vám pochopila, ale bohužial to tak nie je pretože on si najskôr vydokladoval paušálne náklady len nie v plnej výške ale vo výške 97000 a tie mu potom akosi preplatili ako dodatočné...


A v čom je rozdiel medzi paušálnymi nákladmi a preukázanými dodatočnými nákladmi? ˇUčel je ten istý? Ak áno, DÚ aj úradu práce to môže byť jedno. Uviedla sim že tých 97000,-Sk boli paušálne náklady, ale keď mu ich preplatili ako dodatočné náklady, potom mi z toho vychádza, že účel je ten istý.
Neviem, či mu určili, že najprv má minúť paušálne náklady alebo dodatočné.

V roku 2007 dáš do POZD aj do VOZD tých 97000,-Sk a v roku 2008 dáš sumu, ktorú minieš do konca roku a vroku 2009 zvyšok.
Tá suma 98650,- Sk je uvedená v zmluve v tejto výške? A tie dodatočné náklady sú uvedené len percentom?

Keď hovoríš, že mal z čoho nakupovať dodatočné náklady a aj nakupoval, tak asi nemal zakázané minúť najprv dodatočné náklady. Dosť zle sa radí, keď nevie presne, čo je v zmluve. Možno sa mýlim, ale pre DÚ je jedno, či ti prišiel na účet pauálny príspevok alebo príspevok na dodatočné náklady (najmä keď účel je ten istý).

Najprv si dobre preštuduj zmluvu a až potom choď na úrad práce. A daňové priznania nerieš teraz, ale až potom, keď budeš vedieť, čo a ako.
marjankaj
16.11.08,20:31
Ešte ma napadlo jedno riešenie v súvislosti s tým ako ste mi niektorí radili, (aj súkromne). Pôjdem tam s ním na úrad práce či sa nedajú vymeniť tie výdavky v podnikateľskom zámere teda tie čo má ako paušálne nech prepíšu na dodatočné a opačne, napíšem mu dodatočné daňové priznianie za minulý rok, v ktorom bude mať VOZD=97000,- a POZD=0, zároveň záväzok voči úradu práce vo výške 98650 a pohľadávku voči úradu práce vo výške 97000.
A tento rok keď mu prídu peniaze teda tých 90%z 97000=87300 bude ako POZD, ďalšie bločky dám už do VOZD a zároveň ako POZD v tej zbytnej sumy dotácie teda 23680 to bolo tuším a zostane mu vydokladovať tá prvá dotácia 98650, ktorú budem mať zatiaľ len v záväzkoch. Len otázka zostáva či to tak vôbec pôjde -zmeniť paušálne za dodatočné v podnikateľskom zámere a či je to vôbec dobrý nápad ísť na úrad práce, aby mu náhodou ten príspevok nezhabali :( A to účtovanie by malo byť potom takéto pravda? Ale zatiaľ je to len teoretická rovina, neviem či to tak pôjde... A PS: ak som niekoho naštvala alebo urazila tak sa ospravedlňujem a ďakujem všetkým za ochotu a snahu pomôcť mi zvlášť mimče, veronikesad a marjanke

Tie paušálne výdavky a dodatočné si určil on sám v podnikateľskom zámere? Neviem prečo, ale myslel som,že mu ich určil ÚP v zmluve. Bez tej zmluvy asi len tipujem.
Silvia123
17.11.08,08:49
Nemám funkčný scaner, tak nemôžem tú zmluvu oskenovať. Už som ale písala tú dôležitú časť z tej zmluvy, tak napíšem ešte raz:
Úrad PSVR sa zaväzuje
1/poskytnúť príspevok v celkovej výške do 209630 na prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČO nasledovne:
1.1. príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania SZČO vo forme paušálneho príspevku vo výške do 98650 (prišlo na účet 9/2007)
1.2. príspevok na preukázané dodatočné náklady vo výške 110980 Sk (došlo 2008)
2/ Príspevok na preukázané dodatočné náklady poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov.
Ďalej má v zmluve napísané v bode 4/ poskytnutý nenávratný finančný príspevok použiť v súlade so žiadosťou a predloženým podnikateľským zámerom na úhradu nevyhnutných oprávnených nákladov na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČO v celkovej výške 209630,-Sk
4.1. príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania SZĆO vo forme paušálneho príspevku vo výške 98650
4.2. príspevok na preukázané dodatočné náklady vo výške 110980
5. Predkladať úradu PSVR v 2 vyhotoveniach Žiadosť o úhradu platby a v prípade príspevku na dodatočné náklady zároveň aj originál a 2 kópie dokladov preukazujúcich skutočne vynaložený oprávnený náklad na preukázané dodatočné náklady. Poslednú žiadosť o úhradu platby vrátane podporných dokladov predložiť do 31.7.2008 (-no a tu je zrejme aj kameň úrazu on mal predkladať bločky len na dodatočné náklady a nie tie paušálne! -lenže on tomu nerozumel a čo mu kázali to spravil a tá pani z úradu práce povedala že to má dobre a výdavky mu sedia, tak si s tým hlavu nerobil, hlavu si z toho robím teraz ja)!
Ale áno on si rozdelil v podnikateľskom výmere výdavky na 2 časti, v jednej boli paušálne výdavky vo výške 98650,-Sk rozpísané a v druhej časti boli dodatočné náklady vo výške110980,-. On dostal na účet tú prvú časť dotácie teda tých 98650, tak pekne začal nakupovať náradie podľa rozpisu v prvej časti dotácie. Medzitým mu na úrade práce povedali, že ak má už nejaké bločky nech ich donesie, tak ich doniesol a oni mu ich preplatili v roku 2008 vo výške 90% sumy z bločkov ktoré im odovzdal -teda mal bločky za 97000, tak mu vyplatili 87300,- a na tie bločky mu napísali, že boli vyplatené vo februári 2008 vo výške 90% . Ale ako písala mimča myslím že keď mu príde kontrola mal by mať všetko v najlepšom poriadku a to nemá.
marjankaj
17.11.08,18:02
Ak tomu rozumiem, tak on vlastne minul príspevok na dodatočné náklady (97000+28000= 125000, Sk). Z týchto mu preplatili 90%. Z paušálneho príspevku ( 98650) neminul nič? Ak nie, tak má peniaze k dipozícii. keby ich bolo treba vrátiť. Ale podľa mňa ich môže do konca roku minúť, veď píšeš, že je to (4.1. príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania SZĆO vo forme paušálneho príspevku vo výške 98650). Pre istotu by som to overil na úrade práce, keď mu to preplatili, asi z tých bločkov nebolo vidieť, či išlo o paušálne alebo dodatočné náklady. Ja naozaj zatiaľ nevidím rozdiel medzi tými paušálnymi a dodatočnými výdavkami okrem tej sumy a tých pečiatok na bločkoch. Ale časovo mal dodatočné minúť do 31.7.2008 a paušálne do 2 rokov od poskytnutia. V daňovom priznaní to nebudem rozlišovať, či sú paušálne alebo dodatočné, ale podľa toho koľko mi prišlo a koľko som mal výdavky.
Silvia123
18.11.08,08:34
Tak si myslíš že daniarom to bude jedno z ktorej to je dotácie kúpené? to môžem nechať tak ako to mám zaúčtované? Proste v roku 2007 mám v účte POZD=97000 a VOZD=97000 teda akoby čerpanie z tej prvej dotácie, ktorá prišla v roku 2007 (on v skutočnosti aj náradie má kúpené podľa podnikat.zámeru -všetko čo napísal že kúpi z prvej dotácie, ale keď príde úrad práce neviem či nebudú trvať na tom aby som preúčtovala POZD vo výške 90% z 97000 do roka 2008 akože čerpanie z druhej dotácie a podala dodatočné za rok 2007. Je to nekonečný príbeh, ale myslím, že daniarom by sa to dalo vysvetliť tak že som účtovala podľa podnikateľského zámeru a na základe minutej prvej dotácie a predloženia bločkov z nej dostal druhú dotáciu, ale ako to vysvetliť úradu práce... inak on robil čo mu kázali -len to bolo ústne a nemá to podložené a to je tiež zle...
mimča
18.11.08,12:13
Nemám funkčný scaner, tak nemôžem tú zmluvu oskenovať. Už som ale písala tú dôležitú časť z tej zmluvy, tak napíšem ešte raz:
Úrad PSVR sa zaväzuje
1/poskytnúť príspevok v celkovej výške do 209630 na prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČO nasledovne:
1.1. príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania SZČO vo forme paušálneho príspevku vo výške do 98650 (prišlo na účet 9/2007)
1.2. príspevok na preukázané dodatočné náklady vo výške 110980 Sk (došlo 2008)
2/ Príspevok na preukázané dodatočné náklady poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov.
Ďalej má v zmluve napísané v bode 4/ poskytnutý nenávratný finančný príspevok použiť v súlade so žiadosťou a predloženým podnikateľským zámerom na úhradu nevyhnutných oprávnených nákladov na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČO v celkovej výške 209630,-Sk
4.1. príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania SZĆO vo forme paušálneho príspevku vo výške 98650
4.2. príspevok na preukázané dodatočné náklady vo výške 110980
5. Predkladať úradu PSVR v 2 vyhotoveniach Žiadosť o úhradu platby a v prípade príspevku na dodatočné náklady zároveň aj originál a 2 kópie dokladov preukazujúcich skutočne vynaložený oprávnený náklad na preukázané dodatočné náklady. Poslednú žiadosť o úhradu platby vrátane podporných dokladov predložiť do 31.7.2008 (-no a tu je zrejme aj kameň úrazu on mal predkladať bločky len na dodatočné náklady a nie tie paušálne! -lenže on tomu nerozumel a čo mu kázali to spravil a tá pani z úradu práce povedala že to má dobre a výdavky mu sedia, tak si s tým hlavu nerobil, hlavu si z toho robím teraz ja)!
Ale áno on si rozdelil v podnikateľskom výmere výdavky na 2 časti, v jednej boli paušálne výdavky vo výške 98650,-Sk rozpísané a v druhej časti boli dodatočné náklady vo výške110980,-. On dostal na účet tú prvú časť dotácie teda tých 98650, tak pekne začal nakupovať náradie podľa rozpisu v prvej časti dotácie. Medzitým mu na úrade práce povedali, že ak má už nejaké bločky nech ich donesie, tak ich doniesol a oni mu ich preplatili v roku 2008 vo výške 90% sumy z bločkov ktoré im odovzdal -teda mal bločky za 97000, tak mu vyplatili 87300,- a na tie bločky mu napísali, že boli vyplatené vo februári 2008 vo výške 90% . Ale ako písala mimča myslím že keď mu príde kontrola mal by mať všetko v najlepšom poriadku a to nemá.

Podľa toho všetkého pochybili pracovníčky ÚP...preplatili to čo nemali preplácať.. prvá časť dotácie vo forme paušalného príspevku sa nedokladuje (nepreukazuje) tak, že sa s nimi chodí na ÚP.. hm teraz je to už prakticky "jedno" kto urobil chybu - potrebné je to "napraviť" vidím to len na konzultáciu s pracovníkmi ÚP - ono v každom prípade ak nebudete jednať s nimi pri finančnej kontrole úradu práce by na to prišli a dotyčný by o príspevok mohol prísť...
mimča
18.11.08,12:20
Daniari sa nezameriavajú na čerpanie dotácie.. isté je, že čo z ktorej dotácie nakúpil nebude jedno pri kontrole z úradu práce...z daňového hľadiska účtuješ takto:
Paušálny príspevok 98650,- - príjem celého príspevku ako PNOZD a Záväzok voči ÚP
Jednotilvé nákupy (určené na dotáciu ako VOZD) a na konci roka cez interný doklad preúčtuješ sumu, ktorá bola z dotácie minutá do POZD...

Dodatočné náklady: jednotlivé nákupy do VOZD a 90% výdavkov do pohľadávok voči ÚP... ak ÚP preplatí týchto 90% ide to do POZD...
Silvia123
18.11.08,17:10
Čo by som za to dala keby mám všetky tieto informácie pred tým ako tú dotáciu vôbec dostal a aby som to mala zaúčtované správne tak ako to napísala mimča, to by si tie výdavky mohol celkom inak rozdeliť, ale možno to niekomu kto takú istú alebo obdobnú dotáciu dostane pomôže. Vyzerá to tak že už nenašpekulujeme nič, proste stala sa chyba, viem presne ako to malo byť a ako to je, už zostáva len jedno -buď sa pokúsiť to vyriešiť vopred na úrade práce, alebo sa modliť že kontrola nepríde, čo pri takejto sume dotácie je šanca asi tak 1%. Ďakujem všetkým za pomoc, už je to len na mne a na tom dotyčnom ako sa k tomu postaví.