adaz
12.11.08,12:24
Ahojte, myslíte si že sa trh s biopotravinami na Slovensku rozbehne? Zvyknete si kupovať biopotraviny? Ak áno/nie prečo?
ďakujem za vaše názory.
velvet
12.11.08,11:39
Myslím že trh s biopotravinami je už pekne rozbehnutý. No ešte dlho potrvá, kým sa udomácni. Minule som videla biokura. Bolo také milé, zlaté, ako väčší brat holuba...a cena za 1kg bola 300 Sk :eek:
Takže radšej si kúpim tie NEbio a za tú cenu mám najmenej 3 :D
luigi72
12.11.08,11:44
Presne tak. Žiaľ, naše príjmy ešte nie sú na takej úrovni, aby sme sa mohli neustále stravovať zdravo a kupovať aj (alebo len) biopotraviny.
Bionda
12.11.08,12:35
Myslím, že v Čechách je situácia oveľa lepšia- myslím tým cena- veľkosť- najmä čo sa týka napr. toho kuraťa.
O kvalite mäsa je to v prípade bio oveľa oveľa lepšie- porovnať sa nedá (mäso je pevnejšie, nie je tak vodnaté... chuť neporovnateľná.).
Bohužiaľ ak by sme si chceli kupovať úúplne bio produkty- bez akejkoľvek chémie, tak je to nemožné- ovocie, zelenina by bola samá diera od škodcov, ak by vôbec čosi zostalo, čo sa týka chovu, tak je to trošku rozdielne v tom, že zas závisí čím chovajú zvieratá, aby to neboli smesky, ale napr. kukurica- najmä tá dopomôže ku výkrmu, len to dlhšie trvá:) preto to nie je tak výnosné. Každí z chovateľov- ktorí sa tým živia, by bol asi najradšej, aby za 3 mesiace bola z teľaťa krava-
durisovad
12.11.08,12:46
Raz som sa odhodlala a kupila liter bio-mlieka za 50 Sk. Necitila a nevidela som vsak ziaden rozdiel oproti tomu ne-bio, ktore stoji 20 Sk.
adaz
12.11.08,14:20
dakujem za odpovede. Rozmýšľam nad otvorením obchodu s biopotravinami, ale ako vravíte najväčšou brzdou je prehnane vysoká cena.
anklar
12.11.08,14:40
Tak, toto ma zaujíma. Od čoho bolo to kurča bio?
Na dedinách ešte niektorí ľudia chovajú hydinu. Takže, keď si dobrá hospodárka sama vychová kurčatá (vyliahnuté z vajec jej vlastných sliepočiek) na zrne tak to je bio?
Keď v zeleninovej záhrade a ovocnom sade nie sú nikdy aplikované žiadne chemické postreky, v takej záhrade je všetko bio? Aj tie červíčky?:D
Bionda
12.11.08,15:10
áno anklar, keď to nekŕmiš všelijakými hormónami- aby rýchlo vyrástli- najlepšie z kuriatka za 2 dni kurča na zabitie:) , keď sa chová na zrne, kukurici- tak je bio
Ano a tie červy- to jest bio :) (veď keď od toho ani červík nezdochol :D tak je to biologické :D
Bionda
12.11.08,15:12
ale zas musím uznať, že môj otec síce chová bio morky, pasie ich, zdravo chová bez smeskovej chóvy apod. krája im poctivo žihľavu , zrno, vlašské orechy .... ale bez toho , aby im na začiatku dal aj určité lieky- mladé by mu zdochli zaručene, alebo by okriveli....
Bionda
12.11.08,15:14
dakujem za odpovede. Rozmýšľam nad otvorením obchodu s biopotravinami, ale ako vravíte najväčšou brzdou je prehnane vysoká cena.
adaz, ale zas myslím si, že je to perspektívne, závisí však aj kde- v ktorom meste to chceš otvoriť.
anklar
18.11.08,11:20
áno anklar, keď to nekŕmiš všelijakými hormónami- aby rýchlo vyrástli- najlepšie z kuriatka za 2 dni kurča na zabitie:) , keď sa chová na zrne, kukurici - tak je bio
Ano a tie červy- to jest bio :) (veď keď od toho ani červík nezdochol :D tak je to biologické :D
Bionda, neviem, kde si vyrastala Ty, či poznáš chuť neumelého:) kurčaťa. Ja sa ešte pamätám na také. Teda vyprážané. Bola som decko s pevnými zúbkami ale, mne sa to biokurča žulo trochu ťažšie. Malo hustú a pevnú svalovú masu. A kým kuriatka narástli a došli do veku, keď už boli dobré na vyprážanie, prešlo niekoľko mesiacov. Teda, za seba konštatujem, že "nebiokurčatá" považujem za efektívnejšie aj čo do množstva mäsa, aj na "mechanické spracovanie":D.
Ale paprikáš bol z nich absolútne vynikajúci.:)
Bionda
18.11.08,15:03
velvet: Takže radšej si kúpim tie NEbio a za tú cenu mám najmenej 3

anklar:Bionda, neviem, kde si vyrastala Ty, či poznáš chuť neumelého:) kurčaťa. Ja sa ešte pamätám na také. Teda vyprážané. Bola som decko s pevnými zúbkami ale, mne sa to biokurča žulo trochu ťažšie. Malo hustú a pevnú svalovú masu. A kým kuriatka narástli a došli do veku, keď už boli dobré na vyprážanie, prešlo niekoľko mesiacov. Teda, za seba konštatujem, že "nebiokurčatá" považujem za efektívnejšie aj čo do množstva mäsa, aj na "mechanické spracovanie":D.
Ale paprikáš bol z nich absolútne vynikajúci.:)

anklar, ja som vyrástla v dome, kde sme si všetko dochovali a dopestoval systémom bio ( naši to prevádzkujú takto ešte aj dens). Ja som len poukázala na to, že vo veľkofarmách - nebio, nejde o to, aká bude kvalita, ale aby za čo najkratší čas bolo čo najviac kureniec. Ja práve s tým nesúhlasím, ja si aj myslím, že práve vzhľaom k cenám by ľudia mali dostať lepšiu kvalitu ( vo všetkom!) už len keď vidím tie vodnaté šunky a cena ako inde v zahraničí za naozaj kvalitnú mäsovú šunku:eek: to je hrôza.
dobsony
18.11.08,15:23
A u nás na všetko napíšu že bio, len preto aby vedeli predávať drahšie. / Dúfam ale že nie každý /. A či je to bio alebo nie, ani nevieme zistiť.
Ja len v tom verím, že čo doma pestujeme mrkvu, petržlen a zeleninu, to je určite bio, lebo keď aj musíme sem tam používať chemikálie aj vtedy je dodržaná lehota, odkedy sa dá konzumovať.
velvet
18.11.08,17:55
Bolo by super, keby sa ľudia vrátili k pestovaniu a chovu...teda aspoň tí na dedinách :---...lenže veľmi dobre viem, že sa to popri inej robote veľmi nestíha...aj ja bývam na dedine, ale keď mám ísť do záhrady, tak mi vlasy dupkom vstávajú :D...ono by to bolo iné, keby sa človek venoval len tomu... ľudia z mesta keď chcú "bio", by nemali vyvaliť toľké peniaze v obchodoch, ale mali by sa popýtať po dedinách, kto čo má...
Čo sa týka "bio" obchodu, je to dobrý nápad, ale treba sa zamerať aj na rôzne alergie, a ponúkať ľuďom čo potrebujú aby si uľahčili niekedy naozaj vážne choroby.
gabi33
18.11.08,19:45
ja si občas kupujem biopotraviny, ale sú naozaj dosť drahé
Fabiana
19.11.08,18:25
Bio hydina v skratke

Základné kritérium je kŕmenie krmivom z ekologického poľnohospodárstva, pričom podiel konvenčných krmív môže tvoriť maximálne 15%.
V chovoch hydiny musí byť prístup k vodnej ploche, alebo vodnému toku. Musia sa vytvoriť také podmienky, aby mali chované zvierať možnosť voliť svoj pobyt buď vo výbehoch alebo pod prístreškami, kde v horúcich dňoch nájdu tieň. Nosnice musia mať prístup k znáškovým hniezdam. Hydina musí mať vo výbehoch vytvorené možnosti úkrytu pred dravcami. Hrabavá hydina musí mať popoliská pre uplatnenie hrabavého reflexu. Krmivo je vo forme pastvy, zeleného krmiva, okopaniny, úsušky objemových krmív, obilie. V kurínoch musia byť bidlá a roštová podlaha – zberné miesta trusu. Max. koncentrácia nosníc – 4000ks.ha-1.
Základné parametre pre nosnice:
Max 12kg živej hmotnosti nosníc na 1m2
Najmenej 30cm dĺžky bidla pre jednu nosnicu
Najmenej jedno znáškové hniezdo pre 3-4ks
Fabiana
19.11.08,18:29
A u nás na všetko napíšu že bio, len preto aby vedeli predávať drahšie. / Dúfam ale že nie každý /. A či je to bio alebo nie, ani nevieme zistiť.

Bez dodržania legilatívy nemožno použiť označenie bio, eko.

http://ec.europa.eu/agriculture/organic/eu-policy/legislation_sk

citácia zo stránky:

Podľa tohto nového Nariadenia, výrobcovia biopotravín v EÚ budú povinní používať logo EÚ pre ekologickú výrobu. Dovozcovia biopotravín sa môžu rozhodnúť pre používanie loga EÚ. Logo EÚ sa vo všetkých prípadoch bude kombinovať s označením pôvodu. Aby mohol byť produkt označený za ekologický, minimálne 95 percent poľnohospodárskych zložiek finálneho produktu musí byť ekologického pôvodu. Všetky ostatné finálne produkty vyrobené podľa týchto predpisov môžu obsahovať iba odkazy na ekologické zložky v zozname surovín. Používanie GMO (geneticky modifikovaných organizmov) je v ekologickej výrobe úplne zakázané. Produkty obsahujúce GMO nebude možné označiť ako ekologické, s výnimkou tých, ktoré v dôsledku náhodnej kontaminácie obsahujú do 0,9 % zvyškových množstiev GMO. Dovoz ekologických produktov bude povolený, len ak krajina pôvodu poskytne rovnaké alebo obdobné záruky.
Fabiana
19.11.08,18:30
Biopotraviny
Výber biopotravín Keď ekologický produkt opúšťa bránu farmy, vo väčšine prípadov zostáva ešte niekoľko štádií, ktorými musí prejsť, než sa dostane na Váš stôl. A každé z týchto štádií zahŕňa rovnaký stupeň starostlivosti, profesionality a dodržania ekologických pravidiel, ako sa požaduje od ekologických poľnohospodárov, aby za zaistilo, že finálny produkt bude pravý a hodný Vašej spotreby.
Verzia stránky pre tlač Na začiatok stránky
Spracovatelia

Ekologickí spracovatelia a pri rozšírení trhovníci a distribútori potravín majú rovnakú účasť na cieľoch ekologických poľnohospodárov – na poskytovaní čerstvých a prirodzených potravín z procesov vytvorených na rešpektovanie prírody a jej systémov.

Dôležité zásady pre spracovanie ekologických produktov zahŕňajú:

* prísne obmedzenia pre používanie prídavných látok a pomocných technických látok,
* prísne obmedzenia chemických syntetických vstupov,
* zákaz používania geneticky modifikovaných organizmov (GMO).

Verzia stránky pre tlač Na začiatok stránky
Požiadavky

Rovnako ako poľnohospodári, aj spracovateľský sektor musí spĺňať určité požiadavky, aby produkty mohli používať logá a označovanie EÚ a rôznych členských štátov EÚ. Nové európske nariadenie o ekologickom poľnohospodárstve obsahuje toto:

* výroba produktov najmä zo zložiek poľnohospodárskeho pôvodu,
* používanie len tých neekologických poľnohospodárskych zložiek, ktoré boli schválené Komisiou alebo členskými štátmi EÚ,
* používanie len veľmi obmedzeného počtu prídavných látok a pomocných technologických látok, ktoré sú za určitých okolností schválené Komisiou,
* zákaz používania ochucovadiel a farbív,
* zaručenie, že ekologické a neekologické potravinové zložky sú počas celej doby skladované, manipulované a spracovávané oddelene.

Verzia stránky pre tlač Na začiatok stránky
Inšpekcie

Najdôležitejšou požiadavkou je, aby spracovatelia v ekologickom sektore EÚ boli predmetom inšpekcií aspoň raz za rok, aby sa zistilo, či sa dodržiavajú právne požiadavky, ako aj dodatočných prehliadok, ak je to nevyhnutné.
Verzia stránky pre tlač Na začiatok stránky
Sortiment

Zatiaľ čo ekologické poľnohospodárstvo sa pokúša udržať poľnohospodárstvo v spojení s jeho tradíciou a minimalizuje narúšanie prirodzeného usporiadania, ekologické spracovanie odráža nesčíselné množstvo chutí a kulinárskych zručností moderného spotrebiteľa.

A tak, spolu so škálou vysokokvalitného chutného ovocia, zeleniny, mäsa, moderné ekologické produkty môžu, a zahŕňajú:

* detskú výživu
* vína vyrobené z biohrozna
* pivo
* jogurty
* múčniky
* cestoviny
* chlieb a pečivo
* raňajkové cereálie
* sušienky
* studené jedlá
* ovocné šťavy
* konzervované ovocie a zeleninu
* hotové jedlá
* kávu
* čaj

V skutočnosti, pretože ekologickí farmári majú tendenciu vyberať druhy menej známych rastlín a hospodárskych zvierat s väčšou odolnosťou proti škodcom a chorobám a lepším prispôsobením sa miestnym a sezónnym podmienkam, disponuje sektor ekologického spracovania dokonca väčšou škálou produktov.

http://ec.europa.eu/agriculture/organic/organic-farming/what-organic/organic-food_sk
Fabiana
21.11.08,15:19
Takto sa chovajú zvieratá vo veľkochovoch - tie nebio.

Pozri video na prvej stránke

http://www.chooseveg.com/animal-cruelty.asp
bolacka
13.10.09,11:57
Raz som sa odhodlala a kupila liter bio-mlieka za 50 Sk. Necitila a nevidela som vsak ziaden rozdiel oproti tomu ne-bio, ktore stoji 20 Sk.
bio neznamena ze to mlieko bude markantne lepsie..bio znamena ze mlieko pochadza z ekologickeho hospodarstva, to znamena ze kravicka bola krmena biosenom, resp susenou travou z certifikovanych poli, pripadne inymi normalnymi plodinami a nie vselijakymi chemikaliami, ktore sa dostanu do masa..

..a v druhom rade ovela podstatnejsom..kazde mlieko je vysokopasterizovane co znamena ze ti to mlieko skor poskodi ako pomoze...ak mlieko jedine surove z nejakeho salasa...to je mlieko..a tam budes citit aj rozdiel..
calawen
13.10.09,12:28
Ja kupujm hlavne biocestoviny - a to z toho dôvodu, že nezoženiete NEbio cestoviny jačmenné, ražné, kukuričné - proste iné ako pšeničné, nakoľko syn zle znáša, ak mám ja v strave pšenicu. S múkou som to vyriešila tak, že nakupujem z mlyna a čuduj sa svete, je to sakra lacnejšie ako kúpiť napr. špaldovú múku v supermarkete...
bolacka
13.10.09,15:52
a mala by si nejaky kontakt na ten mlyn, resp polohu, ako objednavas alebo link? Dakujem
calawen
14.10.09,09:27
a mala by si nejaky kontakt na ten mlyn, resp polohu, ako objednavas alebo link? Dakujem

http://www.mlyn-zrno.sk/
ale objednávanie je trochu zložitejšie, keďže je to nejak spojené, ale dá sa na to zvyknúť...
Zdenka 0705
14.10.09,09:37
http://www.mlyn-zrno.sk/
ale objednávanie je trochu zložitejšie, keďže je to nejak spojené, ale dá sa na to zvyknúť...
:eek:..toť neďaleko od nás:rolleyes:....tak vyskúšam aj ja;)
calawen
14.10.09,09:44
:eek:..toť neďaleko od nás:rolleyes:....tak vyskúšam aj ja;)
ja som spokojná so špaldovou chlebovou múkou - v pekárni upečený chlieb aj vyzerá ako chlieb, nie ako vrhacia zbraň...:cool:
kačkapoliačka
14.10.09,10:24
Mne raz kamarátka povedala, že rozdiel medzi bio a nebio je, že nebio sa striekajú cez deň a bio v noci. :D
Ale ja ak môžem, mám všetko od mamy (na dedine) alebo od jej susediek. samo, že bez certifikátov akejsi...
ale to asi nemá každý.:o
kp
Mila23
14.10.09,11:06
A mozem sa spytat - ta muka Ti pride postou? Celkom ma to zaujalo - maju dobre ceny na celozrnne muky a ovela lepsi vyber ako v obchodoch/supermarketoch.
dakujem
calawen
14.10.09,11:12
Hej, poštou na dobierku - cez eshop, alebo ak objednáš mailom, dá sa aj kuriérom (teraz som zistila na ich stránke)
osky
14.10.09,12:24
Tak, toto ma zaujíma. Od čoho bolo to kurča bio?
Na dedinách ešte niektorí ľudia chovajú hydinu. Takže, keď si dobrá hospodárka sama vychová kurčatá (vyliahnuté z vajec jej vlastných sliepočiek) na zrne tak to je bio?
Keď v zeleninovej záhrade a ovocnom sade nie sú nikdy aplikované žiadne chemické postreky, v takej záhrade je všetko bio? Aj tie červíčky?:D

presne ako pises.kurca,ktore sa vychova na zrne/samozrejme na ziadnom postriekanom ale pracne dopestovanom/,kukurici,dolezite je aj to,ze sa pasie,a zije vonku,vyhrabe si sem tam cervicka.....to je bio!!!vidi slnko a vie co je cerstvy vzduch.preto dostava vitaminy z vonku a zo stravy prirodzene,napr.spracuva chlorofyl z rastlin alebo D zo slnecneho ziarenia...laicky napisane.to kura je skratka zdrave.
nepreziva stres v debicke,kde je natlacenych pod umelym osvetlenim dalsich 2000 kuriat a svetlo sveta ani cerstvy vzduch nepoznaju.to plati o vajciach i o vsetkom.iste ma ine zlozenie vajce z debnickovych sliepok ako to,ktore sliepka znesie na dvore do kosika/ci ako sa to vola/.
rovnako je to s ovocim ci zeleninou.je tazke pestovat daco bez postrekov ale existuju aj take,Bio produkty,na odstranovanie skodcov.
moj otec tento rok nestihol postriekat zemiaky a tak sa uz na to vykaslal.uroda bola pekna,zemiaky sice nie su obrie ako pred tym,ale ani celkom krpate.po uvareni su zltucke a chutia ozaj vyborne.
Bio,to je vsetko to,co je prirodzene domnozene.bez akychkolvek umelych chemickych produktov alebo neprimerynym chovom zvierat.:)
osky
14.10.09,12:27
ale zas musím uznať, že môj otec síce chová bio morky, pasie ich, zdravo chová bez smeskovej chóvy apod. krája im poctivo žihľavu , zrno, vlašské orechy .... ale bez toho , aby im na začiatku dal aj určité lieky- mladé by mu zdochli zaručene, alebo by okriveli....

ved hej,lieky obcas ale iste su to skor vitaminy.morky su strasne narocne,hlavne ako mlade.musia mat furt teplo v ohradke,ze?:)
ale to co papaju a ze mozu slobodne snorit po dvore,je dolezite.
osky
14.10.09,12:40
Takto sa chovajú zvieratá vo veľkochovoch - tie nebio.

Pozri video na prvej stránke

http://www.chooseveg.com/animal-cruelty.asp

tak tot nema s bio naozaj nic spolocne.fuj.normalne mi prislo zle.ani som to nedopozerala.:mee: