renduša
12.11.08,13:20
Prosím vás o radu ohľadom chyby v diktáte, ktorú urobil žiak 4.roč. Ide o takto napísané slovo: rybi. Diktát bol písaný po precvičení učiva o vybraných slovách,žiak ešte nemá vedomosti o skloňovaní. Je potrebné brať chybu do úvahy pri známkovaní? Ja si myslím, že nie, ale chcem vedieť aj názor iných. Ďakujem.
elpka
12.11.08,12:29
Moja dcéra chodí do 3 ročníka a začali brať vybrané slová po b a to ich učiteľka upozornila, že nemusia sa ich naučiť naspamäť. Na druhý deň písali diktát a známkovala ich za všetky chyby, ktoré tam mali a je jedno, či sa ich učili, alebo nie, lebo majú to počuť podľa vyslovovania. Ja som dcéru prinútila sa ich naučiť a prebrala som s ňou rôzne tvary a mala 0 chýb, ale ten diktát skončil v ich triede celkovo hrozne. Takže asi je to všade, že deti musia vedieť aj to čo sa ešte neučili.;)
iriska
12.11.08,12:48
Ja by som to brala ako chybu. Ja som väčšinou nemala v diktátoch chyby ani v nižších ani vo vyšších ročníkoch bez toho, aby som sa slovo ako "ryby" úmorne bifľovala a možno aj preto, že som trochu čítala a nehrala celé dni PC hry alebo neviem. :)
Bionda
12.11.08,13:14
Bohužiaľ nároky na deti sú stále väčšie, určite by som to ako chybu brala aj ja.
Keď moja staršia začala chodiť na ŽŠ, bola som "hrozná" mama, písali sme diktáty denne a čo bolo najhoršie (pre dcéru), že koľko chýb v diktáte,m toľko ešte diktátov v ten deň píšeme...., ale vyplatilo sa, dnes má 16 r. a diktáty to nie je vôbec problém...
Existuje mnoho pomôcok typu zošitov, alebo knižôčiek ( nebojme sa diktátov (pre každý ročník zvlášť) a pod. ) , ktoré veľmi pomôžu deťom v zdokonalení sa. Bohužiaľ , ak chceme, aby sa naše deti dobre a ľahko učili musia sa naučiť správne písať a dobre čítať.
Prajem veľa trpezlivosti.
Kathryn
12.11.08,13:26
Ja mám tiež štvrtáka, v diktátoch píšu mnohokrát dosť ťažké slová, ale myslím, že učiteľka vie zvážiť či dané slovo zvládnu alebo nie. A či ovláda gramatiku alebo nie, tak to sa nedá posúdiť z jedného slova a preto ak je to jeho jediná chyba v diktáte je to v pohode. My si každú chybu doma pozrieme, slovo napíšeme, ale našťastie synátor píše väčšinou bez chýb.
katica.vargova
12.11.08,16:12
Kathryn,

ak sa učili písať slovo ryba, potom museli aj "ryby", a to ešte v 3. ročníku. Toto slovko neposudzuj vrámci skloňovania. Ak máš možnosť, prezri si učebnicu SJ 3. roč. s týmto slovom sa stretneš. Žiaci sa učia nielen základné vybrané slová, ale aj ich odvodené a príbuzné slová.
Lídia
12.11.08,17:50
:mee: oni tie naše ratolesti skúšajú na nás mnohé...nedaj sa a len podpor pani učiteľku, má osnovy a v dnešnej dobe majú učitelia zviazané ruky, tak aspoň že známkovať ešte môžu.
Môj syn bol totálne mimo gramatiky a napísal si ich veru veľa so mnou, a i v piatom ročníku sa podpísal ako Martyn:). Tak a dnes ako vysokoškolák sa už podpisuje správne. Veľa trpezlivosti a dobré pani učiteľky želám.
renduša
12.11.08,18:35
Kathryn,

ak sa učili písať slovo ryba, potom museli aj "ryby", a to ešte v 3. ročníku. Toto slovko neposudzuj vrámci skloňovania. Ak máš možnosť, prezri si učebnicu SJ 3. roč. s týmto slovom sa stretneš. Žiaci sa učia nielen základné vybrané slová, ale aj ich odvodené a príbuzné slová.

Súhlasím, že žiaci sa stýmto slovom stretli, len ako im vysvetlíš pravopis tohoto slova. Je to odvodené slovo od ryba, to je v poriadku, ale ako to súvisí s napísaním ,,y" po spoluhláske b.To predsa s vybraným slovom nesúvisí. Ide tu predsa o pravopisný jav, ktorý dieťa ešte nepozná, a preto nemožno hodnotiť to, čo ešte nevie.Ako môžem povedať dieťaťu je to tak, lebo si to niekde v knihe už videlo a malo si si to zapamätať?To je podľa mňa nesprávna reakcia..
tetrisss
12.11.08,18:42
V tomto pripade sa jednoznacne predsa jedna o chybu, gramatiku sa ucime aj ocami a nejde o jej zdovodnenie. To ale neznamena, ze to treba dietatu nejako osobitne vytykat, spravnu gramatiku mozno dosiahnut iba cvicenim a citanim.
Darina1234
12.11.08,18:50
Myslim, že v tomto pripade ide aj o princip, že učiteľ mal chybu vyznačiť, ale nebrať do uvahy pri hodnoteni, lebo žiak 4. triedy ešte nevie, že je to vzor žena. Ja napriklad som ten typ, aby som sa naučila spravne gramatiku v slovenskom jazyku, musela som si to "prečo" aj zdôvodniť.
Heni
13.11.08,05:10
učiteľka to mala vyriešiť "šalamúnsky" - dať radšej diktát, kde by bolo použité vybrané slovko "ryba" vyskloňované v tvare rýb ;)
na druhej strane... ak si náhodou po rokoch bude tvoje dieťa pozerať ten diktátový zošit, tak čo si pomyslí? že aha, ved tu mi učiteľka nenašla/prehliadla/nesprávne skontrolovala chybu :eek:
lebo aj podľa mňa je "rybi" chyba, aj ked ide len o štvrtáka...
bv_alexandra
13.11.08,05:39
U nás v škole sa to tiež posudzuje ako chyba. Ja si myslím že dcéra nedostáva iné diktáty ako so slovíčkami, ktoré používajú v rámci učenia. :)
George Michael
13.11.08,08:06
Tiež sa prikláňam k názoru, že diktát pre 4. ročník by mal obsahovať len slová v tvaroch, ktoré by mal štvrták ovládať na základe prebratého učiva. Riešenie by bolo napríklad aj takéto - chybu nebrať ako chybu, deti na to upozorniť, napísať slovo na tabuľu a vysvetliť. V tomto prípade si myslím, že je to skôr chyba učiteľa.
diabol4
13.11.08,08:13
Mám syna, ktorý chodí do 3. triedy. Keď píšu diktát, a vo vete je použité slovo, kde ešte nevedia aké sa píše i/y, učiteľka ich na to upozorní. Nezohľadňuje gramatické chyby, ktoré sa ešte neučili.
janomila
13.11.08,09:08
takisto mám doma tretiaka a píšeme diktáty. Ja by som z jednej chyby nerobila nejakú zvláštnu záležitosť. Samozrejme, že som toho názoru, že pani učiteľka mala chybu v diktáte vyznačiť, ale brať ju do úvahy pri hodnotení by som asi nebrala. Dieťa netreba trestať za to, že sa s takým slovom nestretlo, prípadne len veľmi málo. Treba mu vysvetliť, prečo je takýto pravopis zlý a ohodnotiť to pri najbližšom diktáte. Ale časom na to budete spomínať s úsmevom. Ja mám odložený štvrtácky zošit, kde som napísala "slyvka" a môj brat si chcel na prázdniny v tretej triede zobrať "kufrýk". Dnes sa na to dobre zasmejeme.:):):)
Klimentová Viera
13.11.08,09:11
Učiteľka mala vyznačiť všetky chyby. Diktát bol zameraný na vybrané slová. Vybrané slovo bolo v tomto prípade "ryba" a po "r " bolo napísané správne. Viem, že písanie rôznych tvarov vybraných slov sa vysvetľovalo samostatne. Na ostatné tvary vybraného slova, ak ich ešte nevysvetľovala, mala upozorniť s tým, že sa to ešte len budú učiť. Rozhodujúce pri hodnotení mali byť teda základné vybrané slová. Preto súhlasím s "diabol 4". (Učila som na základnej škole a takto by som postupovala ja.)
renduša
13.11.08,10:06
U nás v škole sa to tiež posudzuje ako chyba. Ja si myslím že dcéra nedostáva iné diktáty ako so slovíčkami, ktoré používajú v rámci učenia. :)

To je síce fakt, ale hodnotiť u dieťaťa to, čo ešte nevie je silná káva.Učiteľovi by malo ísť o to, aby bol žiak úspešný.Ak mu ja budem diktovať slová s pravopisným javom, ktorý nepozná a chydy brať do úvahy pri hodnotení, tak dieťa nemá šancu.Vedieť pravopis je veľmi dôležité, a preto ak nevie žiak prečo to ma napísať tak alebo onak a tipne si, však možno to bude dobre,to je o ničom.
Klimentová Viera
13.11.08,10:21
Aj ja si myslím, že dieťa má vedieť prečo to musí napísať tak a nie ináč. Pamätám sa, keď sme učili násobilku. Vždy sa hovorilo napr. 1x5 je 5, 2x5 je 10... 5x5 je 25, neskôr sa už hovorili len násobky (napr. 5-10-15-20-25......a dnes je predsa kalkulačka. Dieťa by malo nielen vedieť že 5x5 je 25, ale aj pochopiť prečo je to 25. Obrazotvornosť a predstavivosť sa akosi vytratila. nastúpil pragmatizmus je to tak a hotovo.
Je to však na diskusiu odborníkov, sú rôzne názory aj argumety oponentov.
diabol4
13.11.08,10:52
Keď sa môj syn v druhom ročníku začal učiť násobilku, tiež som pozerala ako puk. Učili sa len násobky napr. dvojky, trojky, ale len do dvadsať. Teraz má novú pani učiteľku, mladučkú rovno zo školy. Myslela som že nebude mať skúsenosti, ale opak je pravdou. Má nové, kreatívne nápady. Deti ju milujú. Násobilku sa teraz učia tak ako my. Venuje im maximum svojho času aj po vyučovaní. Ak niekto niečo nechápe, preberú to ešte raz. Majú najlepší priemer známok, odkedy škola existuje. Vie ich zaujať, a ťažšie veci vysvetluje hravou formou, resp. uvádza reálne príklady zo života. Deti si to skôr zapamätajú. Napríklad pri ščítavaní preberali rôzne spôsoby (rozklad, sčítanie pod seba) deti si mohli vybrať spôsob ktorý im najviac vyhovuje.
Klimentová Viera
13.11.08,11:07
Presne o tom to je. Aj keď sú školské osnovy jednotné, pre žiaka je rozhodujúce pochopenie učiva a pre učiteľa vedieť vysvetliť učivo tak, aby si to dieťa vedelo aj predstaviť a tým vlastne aj zapamätať. Je to nesmierne ťažká práca. Najviac vidí učiteľ výsledky svojej práce práve u žiakov 1.2.3-ho ročníka. Je to nesmierne dobrý pocit. Vaše dieťa, ak má tak dobrú učiteľku, musí byť veľmi šťastné a vy zase spokojná.
janomila
13.11.08,13:23
Učiteľstvo je ten typ povolania, ktorým sa hovorí aj poslanie. Nielen učia, ale zároveň aj výrazne ovplyvňujú vývoj detskej duše a intelektu. Niekto je celý život učiteľ, a niekto je PÁN učiteľ. Je úžasná vec, ak učiteľ má DAR učiť. Môj syn má takúto Pani učiteľku. Ona s deťmi netrávi pracovnú dobu, ona s nimi prežíva veľmi dôležité obdobie života. A deti jej to vracajú vynikajúcim prospechom a láskou. nestalo sa mi, že by o nej syn povedal, že je "učka". Myslím si, že deti majú neobmedzenú schopnosť učiť sa a ak majú učiteľa, ktorý ich v tom dokáže povzbudiť, poradiť a pomôcť im, dokážu zázračné veci.
danushka
13.11.08,14:37
Ak pani učiteľka vopred upozornila žiakov v diktáte pri pripísaní slova ryby na to, že po B má byť Y, tak vtedy má právo takúto chybu považovať oprávnene, inak nie, gramaticky to deti ešte nevedia zdôvodniť, neprebrali ešte vzory podstatných mien. Určite by som sa na rodičovskom združení opýtala učiteľky, ako tieto znalosti a neznalosti počas diktátov rieši. Hoci mám už hodne satršie deti, pamätám si, že naše pani učiteľky toto riešili práve upozornením na dané slovo pri čítaní diktátov a kto nebol pozorný - mal smolu, spravil chybu.
Ale Renduša poviem Ti jedno, že kým bol môj syn 4ták, 5tak -diktáty písal na 1dničku...a teraz je 2hák na strednej a tie tvrdky čo narobí, no ja keby som bola jeho frajerka, tak mu dám kopačky;););), ale jeho frajerka robí v elektronickej pošte také chyby, že ajajáááj, no koment...
Takže veľmi sa nerozčuľuj, nie je zárukou, že keď štvrták na ZŠ napíše slovko ryby správne, že ho napíše správne aj o pár rôčkov neskôr.:D
katica.vargova
13.11.08,15:36
Veľmi krásne slová. Bolo by fajn, keby si ich prečítala pani učiteľka, ktorej to patrí.
Fany1000
13.11.08,15:37
Nepoznám presne učebné osnovy pre 4. ročník. Ak už preberali skloňovanie podstatných mien, tak by som to ako chybu brala. Ak nie, tak by som ju len vyznačila, ale nepočítala do celkového hodnotenia.
katica.vargova
13.11.08,19:27
Uvediem iný príklad. Spodobovanie spoluhlások sa preberá v 3. roč. ZŠ. Ako pomôcka sa uvádza 1 dub - 2 duby, 1 hríb - 2 hríby. Tiež sa nevysvetľuje, prečo píšeme ypsilon po b, vôbec už nehovoríme o vzoroch a skloňovaní, ... deti sú vnímavé, berú to ako samozrejmosť. Určite sa nájde aj také, ktoré sa spýta, prečo sa tam píše "y". Skôr majú deti tendenciu po prebratí vybraných slov písať "y" aj tam, kde by predtým ani nenapísali. Každopádne učiteľ pri diktátoch nemá diktovať slovo, s ktorým sa žiaci nestretli. Ale slovo "ryby" žiaci 4. ročníka už písali aj v 3. ročníku.
Pochopila by som Tvoje sklamanie, ak by sa toto slovko bolo objavilo v diktáte v Genitíve Singuláru, pokiaľ ale diktovala p.uč. ryby v Nominatíve Plurálu, potom právom opravila chybu. Môžeš uviesť presne celú vetu s tým slovom?
renduša
14.11.08,09:56
Tá veta znela: Ryby plávajú v bystrej vode. Ale nesúhlasím s tebou katica. Ako môžem na takomto základe chcieť od žiaka, aby pravopis skloňovania podstatných mien, ako si uviedla v Nominatíve plurálu, už vedel?Stále je to o tom istom. Videl to síce napísané,dokonca to aj sám určite niekedy napísal, či prečítal, a to určite už v prvej triede, ale to je málo na to, aby to vedel aj správne použiť. Stále nepozná dôvod, prečo a ten predsa vždy žiakovi pri oprave chyby treba povedať. To mu akože stačí spomenúť nejaké spodobovanie? No ja si myslím, že je to málo, nech je akokoľvek vnímavé.Nepozná vzory, a preto to nemôžem od neho vyžadovať.
katica.vargova
14.11.08,15:31
Neviem, či si ma správne pochopila. Uviedla som celkom iný príklad, aby si videla, že deti pracujú aj so slovami, v ktorých sa ešte neučili o tom, prečo sa tam píše "i alebo y". Lenže tú vetu už žiak 4. ročníka v pohode napíše, ak sa nepomýli.
Spodobovanie je konkrétny príklad, keď pracujeme so slovami, napr. duby, holuby, hríby, ..., keď žiakom nehovoríme, že je to Nominatív Plurálu, a že sa skloňuje podľa toho a toho vzoru, napriek tomu tieto slová píšeme.

Neviem, prečo si natoľko znechutená z hodnotenia p. uč., možno tá jedna chyba bola zlomová v celkovom hodnotení diktátu, ...

Učiteľ, podľa môjho zváženia, nepochybil. Chcela si vedieť názor aj iných, skús prijať aj taký, ktorý nesúhlasí s Tvojou mienkou.
danushka
14.11.08,16:55
Katica.vargová, dovolím si nesúhlasiť s Tvojim názorom - ak dieťa nevie zdôvodniť prečo sa v slove ryby po b píše y, pretože sa ešte neučilo, že je to nominatív plurálu ženského vzoru žena, tak mu to vyučujúci nemôže rátať za chybu. A to ako štvrtáčik zdôvodniť ešte na zač. šk. roka nemôže, toto sa začnú učiť, ak si dobre pamätám v druhom polroku štvrtého ročníka.
Ja som asi mala u svojich detí šťastie na pani učiteľky. Dokonca synova slovenčinárka na druhom stupni pri oprave diktátov dávala zrkadlovo na druhej strane zošitov každé slovo, ktoré bolo chybne napísané zdôvodniť, v zmysle :,, zdôvodni, prečo je oprava v slove takáto..." , nestačilo len tak opísať diktát, alebo slová, ale zdôvodniť a vysvetliť a tak si to deti zvyčajne zapamätali.
renduša
15.11.08,06:14
Ja katica tvoj názor prijímam, ibaže s ním nesúhlasím.
Napíšem, ako dieťa svoju chybu zdôvodnilo.To mám osobne odskúšané.
V slove ryby dalo mäkké "i" preto po spoluhláske "b", lebo to nie je vybrané slovo po "b".Nadiktovala som mu slovo rybičky. Tam to zdôvodnilo presne tak isto, zdôvodnilo aj písanie "y" po "k", lebo je to tvrdá spoluhláska. Učivo o tvrdých spoluhláskach pozná už z 2. roč. Ja ako učiteľka, by som bola spokojná,že dieťa mi vie všetko"vedomostiamprimerane " odôvodniť a za to ho aj patrične ohodnotila. S tou zlomovou chybou máš pravdu. Žiačke to zhoršilo známku z diktátu o stupeň.
jaros5
15.11.08,14:03
V tomto pripade sa jednoznacne predsa jedna o chybu, gramatiku sa ucime aj ocami a nejde o jej zdovodnenie. To ale neznamena, ze to treba dietatu nejako osobitne vytykat, spravnu gramatiku mozno dosiahnut iba cvicenim a citanim.
S týmto príspevkom musím jednoznačne a dosť dôrazne nesúhlasiť! Učiť sa gramatiku "očami" sa mi zdá dosť pritiahnuté za vlasy. Predstavte si, že by si mal žiak zapamätať každý takýto jav vizuálne, bez toho, aby mu učiteľ vysvetlil samotné pravidlo. / ..a nielen vysvetlil, ale aj prebrané učivo utvrdil a dostatočne precvičil...) Už beztak to nemá logiku, kde v slovenčine písať resp. nepísať ypsilon po obojakých spoluhláskach (či už v koreni slova, alebo v prípone). A ešte horšie je, že nielen v minulosti, ale ešte aj v dnešnej dobe sa podobne učia aj iné predmety. Bez toho, aby žiak pochopil súvislosti, podstatu, pravidlo. Deti sa potom "drvia" naspamäť niečo, čomu nerozumejú.
tetrisss
15.11.08,14:28
S týmto príspevkom musím jednoznačne a dosť dôrazne nesúhlasiť! Učiť sa gramatiku "očami" sa mi zdá dosť pritiahnuté za vlasy. Predstavte si, že by si mal žiak zapamätať každý takýto jav vizuálne, bez toho, aby mu učiteľ vysvetlil samotné pravidlo. / ..a nielen vysvetlil, ale aj prebrané učivo utvrdil a dostatočne precvičil...) Už beztak to nemá logiku, kde v slovenčine písať resp. nepísať ypsilon po obojakých spoluhláskach (či už v koreni slova, alebo v prípone). A ešte horšie je, že nielen v minulosti, ale ešte aj v dnešnej dobe sa podobne učia aj iné predmety. Bez toho, aby žiak pochopil súvislosti, podstatu, pravidlo. Deti sa potom "drvia" naspamäť niečo, čomu nerozumejú.
Ja som nepovedala, ze sa ma ucit iba vizualne, ale je to podstatne cvicenie, neviem ako ty, ale pokial som sa uz davnejsie s nejakym skovom nestretla, tak ked si ho napisem, nemam ziadnu pochybnost o spravnom pravopise, predsa normalne, ked piseme, nezdovodnujeme si kazde slovo, jednoducho to vieme. O vizuanej podpore pravopisu nakoniec svedci aj to, ze pravopis tych neskor narodenych je dost biedny velakrat a ja si myslim, ze dost podstatne je to, ze malo mladych ludi cita.
v_mary
15.11.08,14:30
No ,tento názor sa mi zdá trochu dehonestujúci naše zdravé deti v 4. ročníku! Dieťa má totiž aj zrakovú pamäť, na to treba nezabúdať a deti viesť k čítaniu aj mimo DÚ. Na pravopis existujú aj rôzne fintičky na zapamätávanie a rýchle vybavovanie...

No veď práve, existujú rôzne fintičky, lenže vyučujúci by mal deťom prácu uľahčovať a pomáhať... Naozaj sa dnes kladú na deti veľké požiadavky. Na precvičovanie a utvrdzovanie učiva je malý priestor a deti sú preťažené. Stupnica je veľmi prísna. Je rozdiel ak takú chybu urobí žiak na strednej škole a v 4. triede a to sa dnes do úvahy neberie... Okrem toho v triede nie sú všetky deti nadpriemerné. Takže je to presne tak ako uviedol Janomila...závisí to len od prístupu učiteľa a či svoju prácu berie ako povolanie alebo zamestnanie...
jaros5
15.11.08,14:45
No ,tento názor sa mi zdá trochu dehonestujúci naše zdravé deti v 4. ročníku! Dieťa má totiž aj zrakovú pamäť, na to treba nezabúdať a deti viesť k čítaniu aj mimo DÚ. Na pravopis existujú aj rôzne fintičky na zapamätávanie a rýchle vybavovanie. Jednu z nich napr. ak povieš ,,tie" daj y, samozrejme ak tam nevyslovíš mäkko alebo po mäkkej spoluhláske, alebo z husi je lepšie stehno mäkké, od osy máš tvrdú hrču ajajaj toho by bolo, keby sme sa deťom viac venovali a nie kritizovali. Prepáčte mi tento tón, nie je namierený na konkrétne osoby. Však viete, učiteľka sa nezaprie:)...
Milé dámy, splietate piate cez deviate. Jedným z nepísaných pravidiel porady je aj to, že keď sa niečomu nerozumiem , tak neradím resp. sa nevyjadrujem. A tiež mi prepáčte tento tón, ale zbohom škola - ak na niektorej učíte (katica a vieramania).
Nebýva zvykom, aby som sa takto tvrdo na porade vyjadril, ale čo je veľa, to je veľa.
S pozdravom česť práci,
Prepustený a momentálne nezamestnaný učiteľ.
tetrisss
15.11.08,14:48
Milé dámy, splietate piate cez deviate. Jedným z nepísaných pravidiel porady je aj to, že keď sa niečomu nerozumiem , tak neradím resp. sa nevyjadrujem. A tiež mi prepáčte tento tón, ale zbohom škola - ak na niektorej učíte.
Nebýva zvykom, aby som sa takto tvrdo na porade vyjadril, ale čo je veľa, to je veľa.
S pozdravom česť práci,
Prepustený a momentálne nezamestnaný učiteľ.
No teda! To si svoje sklamanie vybijas na nas, alebo co, nie, nie som ucitel a dnes by som ani nechcela byt, ale zato svoj nazor mozem mat a pokial si prezries moje prispevky na porade, tak okrem preklepov, tazko v mojom pravopise najdes chyby a tak aj ked nie som ucitel, mozem svoj nazor hadam vyjadrit a to celkom bez urazania druhych.
Danila
15.11.08,19:24
Ak niekto nejaký príspevok na porade považuje za traktát dokonale vyčerpávajúci jadro problému, tak sa veľmi mýli. Ide tu o stručné odpovede na určitú časť problému z pohľadu pisateľa. Môže ľahko prísť k nepochopeniu , vzájomnému netaktnému vyjadrovaniu sa na adresu konkrétneho človeka. Deti sú omnoho múdrejšie, ako si myslíte mnohí, ktorí s nimi nepracujete. Celkovo ľutujem, že som sa do tejto témy zapojila. Už na začiatku som vedela, že išlo mamičke o známku. Ak by dieťa dostalo o stupeň lepšiu, tak by sa to tu vôbec nepretriasalo.Nabudúce sa zapojím do témy o bryndzových haluškách. Tým rozumie každý slovák.Ty si skutočne dala korunu obhajobe tvojich názorov. V prvom rade si neviem predstaviť, že by som deťom, alebo teraz vnúčatám vysvetľovala čokoľvek o husiach v súvislosti z ich stehnami. Ale prosím, niekomu to môže vyhovovať a tak rešpektujem tento návod. Ale tú vyznačenú vetu si nemyslela vážne. Koho si mala na zreteli? Máš pocit, že je tu niekto, kto s deťmi nepracuje? My vieme, že naše deti sú múdre. Múdrejšie, ako si možno myslíme. Ale pokiaľ ma zrak neklame, predmetom diskusie bolo rozhodnutie učiteľa. Zadávateľka o voze, ty o bryndzových haluškách.:)
jaros5
15.11.08,20:30
No teda! To si svoje sklamanie vybijas na nas, alebo co, nie, nie som ucitel a dnes by som ani nechcela byt, ale zato svoj nazor mozem mat a pokial si prezries moje prispevky na porade, tak okrem preklepov, tazko v mojom pravopise najdes chyby a tak aj ked nie som ucitel, mozem svoj nazor hadam vyjadrit a to celkom bez urazania druhych.
Milá tetrisss, na nikom a zvlášť na tebe som si nechcel nič vbíjať (dôkazom je aj to, že som vyjadril s tvojim príspevkom súhlas a po mojom tvrdom vyjadrení som rychle dopísal nicky, ktorých sa to týka).Vážim si tvoj názor a viem, že rodičia to v súvislosti so školou majú veľakrát ťažké. Sám mám druháčika a štvrtáčku. Veľakrát som v dileme, ako opraviť v hlavičkách mojích detí to, čo im pani učiteľka zle vysvetlila. tak aby som ju v ich očiach nezhodil. Ale to by bolo na trošku inú tému.
V suvislosti s tým, čo sa pýtala zadávateľka tu odznelo veľa veľmi dobrých príspevkov - každý si po prečítaní urobí názor sám.
mamminta
15.11.08,20:44
Ja osobne by som to za chybu ratala, pretoze kazdemu diktatu predchadza opakovanie. Pri preberani vybr. slov ucitelka vysvetli vyznam kazdeho slova a aj od neho odvodenych. Teda verim, ze sa s odv. slovom -ryby- stretli viackrat. A nemusela vysvetlovat, preco sa na konci pise "y".
A kde je istota, ci im to pri pisani aj nepovedala a ziak prepocul...
A co sa tyka toho citania, plne suhlasim. Deti malo citaju a nemaju si to s cim v hlavicke "prirovnat, odsuhlasit".
jaros5
15.11.08,20:52
Prosím vás o radu ohľadom chyby v diktáte, ktorú urobil žiak 4.roč. Ide o takto napísané slovo: rybi. Diktát bol písaný po precvičení učiva o vybraných slovách, žiak ešte nemá vedomosti o skloňovaní. Je potrebné brať chybu do úvahy pri známkovaní? Ja si myslím, že nie, ale chcem vedieť aj názor iných. Ďakujem.
renduša, stotožňujem sa s tvojím názorom - jednoznačne máš pravdu.
Dokonca ak žiak urobí v diktáte chybu viacnásobne, v tom istom slove (už prebranom a "utvrdenom" gramatickom jave), učiteľ by ju mal považovať za chybu jednu.
vieramaria
15.11.08,21:12
Prosím vás o radu ohľadom chyby v diktáte, ktorú urobil žiak 4.roč. Ide o takto napísané slovo: rybi. Diktát bol písaný po precvičení učiva o vybraných slovách,žiak ešte nemá vedomosti o skloňovaní. Je potrebné brať chybu do úvahy pri známkovaní? Ja si myslím, že nie, ale chcem vedieť aj názor iných. Ďakujem.
Môj posledný názor je ten, že ak si myslíš, že toto sú ťažké problémy pri známkovaní, tak si každý diktát dobre prečítaj a slová , ktorých pravopis žiaci ešte nevedia zdôvodniť , nahraď inými. ;)
jaros5
15.11.08,21:16
V súvislosti s témou si dovolím malý exkurz. A čo tak zjednodušiť slovenský pravopis ?! Napríklad zrušiť vybrané slová. alebo ešte radikálnejšie: zrušiť ypsilon !
Viete koľko času naviac by sa mohli venovať učitelia deťom? Napríklad aj zmysluplnému čítaniu zaujímavých textov. Namiesto bezbrehého "drilovania" sa vybraných slov, by napríklad mali viac priestoru na vyjadrenie vlastných názorov, alebo kladenie otázok, na ktoré chcú poznať odpoveď.
Ako som už spomenul v niektorom mojom predchádzajúcom príspevku, písanie ypsilonu po obojakých spoluhláskach nemá žiadnu logiku.
danushka
15.11.08,21:26
Môj posledný názor je ten, že ak si myslíš, že toto sú ťažké problémy pri známkovaní, tak si každý diktát dobre prečítaj a slová , ktorých pravopis žiaci ešte nevedia zdôvodniť , nahraď inými. ;)
A prečo tu cítiť sarkazmus z Tvojich riadkov ? Len krútim hlavou.
Veď zadávateľka nemala na výber iných slov v diktáte svojej ratolesti a týmto Tvojim odporučením sme úplne mimotemy.

Taký štvrtáčik, keď mohol ešte dostať jednotku z diktátu, ale už dostal dvojku - sa cíti byť povedzme trošku zronený, lebo nebola ocenená jeho snaha, ktorú musí požehnane vynaložiť, aby si zapamätal tie vybrané slová, ktoré sa tak ťažko v praxi píšu na papier a chudáčik štvrtáčik ešte nevie čo ho čaká, keď príde na rad skloňovanie podstatných mien. Ten guláš ešte len príde a za ten svet nebude vedie pochopiť nominatív singuláru životných podstatných mien mužského rodu.
Poviem Vám, že to tie naše slovenské deti nemajú vôbec ľahké, keď musia na prvom stupni základných škôl zvládnuť princíp slovenskej gramatiky. Nie je to hračka a metodika na prvom stupni v tomto prípade je skutočne predimenzovaná a tlačí sa na pílu pri týchto drobcoch.
To, že tretiaci - štvrtáci zvládnu učivo slovenského jazyka je zásluha v nemalom aj rodičov, ktorí po večeroch po práci sadajú so svojimi deťmi a drú s nimi diktáty a dookola omieľajú deťom, čo im už vysvetľovali pani učiteľky v škole. Takže neraz známka za diktát, je aj známkou pre rodičov a nedivím sa, keď matka vyjadrí svoju nespokojnosť tak, ako to urobila RENDUŠA.
cloe
15.11.08,21:52
Neviem, či sa mýlim, ale Renduša to píše z pozície učiteľky, či nie?
jaros5
15.11.08,21:59
Neviem, či sa mýlim, ale Renduša to píše z pozície učiteľky, či nie?
Dobrý postreh, ale to na podstate veci predsa nič nemení;
vieramaria
15.11.08,22:14
Ale mení, lebo sa pýtala na tento problém ako učiteľka .Mne tu bolo vytknuté, že som len na halušky, tak som si prečítala jej otázku a pozrela profil a opravila slovo mamička na učiteľka. A , že je učivo predimenzované, to tu nevyriešime.Ešte dodávam, že sarkazmus bol na mieste.Diktáty sú v učebnici, sú na výber aj odinakiaľ, ale musia spĺňať určité pravidlá, ktoré by mal učiteľ poznať , keď si chce sám diktát vytvoriť.
jaros5
15.11.08,22:55
Ale mení, lebo sa pýtala na tento problém ako učiteľka .Mne tu bolo vytknuté, že som len na halušky, tak som si prečítala jej otázku a pozrela profil a opravila slovo mamička na učiteľka. A , že je učivo predimenzované, to tu nevyriešime.Ešte dodávam, že sarkazmus bol na mieste.Diktáty sú v učebnici, sú na výber aj odinakiaľ, ale musia spĺňať určité pravidlá, ktoré by mal učiteľ poznať , keď si chce sám diktát vytvoriť.
Prepáč vierkamaria, ale aj keď sa bavíme v tej istej téme a o tej istej otázke zadávateľky (z obsahu položenej otázky je jedno či je to učiteľka, rodič, alebo oboje naraz) mám pocit, že každý z nás dvoch hovorí o niečom inom. Myslím, že renduša dostala na svoju otázku dosť odpovedí, z ktorých si môže vybrať to najlepšie a z mojej strany už nie je čo riešiť; Prajem všetkým príjemný zvyšok noci a pekné prebudenie sa do víkendového rána:).
danushka
16.11.08,01:02
Neviem, či sa mýlim, ale Renduša to píše z pozície učiteľky, či nie?
Cloe, namôjdušu som bola v tom, že Renduša píše ako mamička..., asi som pri čítaní príspevkov bola nepozorná, čím sa ospravedlňujem ostatným prispievateľkám, Rendušiným kolegyniam a spochybnila som vecnosť k téme.

Aby som však odľahčila trošku, tak poviem za seba... Som rada, že doma máme prvý stupeň dávno za sebou.
Keď si matne spomeniem, tak slovenčina nás ani veľmi netrápila, ale prírodoveda a vlastiveda v treťom ročníku, to nás trápilo a vyčerpávalo celú rodinu. V tomto veku deti ešte nevedia koncipovať ucelené myšlienky a učivá si tam vyžadovali obsiahnuť širší záber, čo jednoducho deti všeobecne mali problém, hoci boli snaživé a neboli podpriemerné, minimálne priemerné a lepšie.
Prednedávnom som sa vrátila z Kanady a porovnávala som nároky na deti tam, s nárokmi na deti u nás na základnej škole. Jednoznačne sú u nás deti zbytočne zaťažované.
Dodnes si napríklad kladiem otázku, či budem mať ešte v živote možnosť využiť a použiť znalosti z rozboru slovenskej vety. Na čo je dobré bežnému smrteľníkovi vedieť čo je podmet,prísudok, predmet, príslovkové určenie...
Danila
16.11.08,05:33
Cloe, namôjdušu som bola v tom, že Renduša píše ako mamička..., asi som pri čítaní príspevkov bola nepozorná, čím sa ospravedlňujem ostatným prispievateľkám, Rendušiným kolegyniam a spochybnila som vecnosť k téme.

Aby som však odľahčila trošku, tak poviem za seba... Som rada, že doma máme prvý stupeň dávno za sebou.
Keď si matne spomeniem, tak slovenčina nás ani veľmi netrápila, ale prírodoveda a vlastiveda v treťom ročníku, to nás trápilo a vyčerpávalo celú rodinu. V tomto veku deti ešte nevedia koncipovať ucelené myšlienky a učivá si tam vyžadovali obsiahnuť širší záber, čo jednoducho deti všeobecne mali problém, hoci boli snaživé a neboli podpriemerné, minimálne priemerné a lepšie.
Prednedávnom som sa vrátila z Kanady a porovnávala som nároky na deti tam, s nárokmi na deti u nás na základnej škole. Jednoznačne sú u nás deti zbytočne zaťažované.
Dodnes si napríklad kladiem otázku, či budem mať ešte v živote možnosť využiť a použiť znalosti z rozboru slovenskej vety. Na čo je dobré bežnému smrteľníkovi vedieť čo je podmet,prísudok, predmet, príslovkové určenie...Slovenský pravopis je aký je, a s tým nič nenarobíme. A ani si veľmi hlavu doma nelámeme nad problémom takto podrobne. Diktáty s vnukom píšem ja. Pred niekoľkými dňami som mu naložila veľmi dlhý a ťažký:). Napriek tomu, že patrí medzi dobrých žiakov, slovo myši napísal takto: myšy.:D:)Najskôr som myslela, že ma provokuje. Na otázku prečo? Vraj preto, lebo všetko, čo sa podobá na ženy,pritvrdí. A autá môže konštruovať aj s tvrdým y po mäkkej spoluhláske.:D:) Vzali sme to s humorom, každý máva deň blbec. Aj štvrták, aj siedmak, aj vysoš. Na druhý deň napísal v teste správne všetky y-i, a v slove daťel- urobil dve chyby. Menej je niekedy viac, a tak dostal pochvalu za veci správne, a umyť riad musel za ďatla. A to už vôbec neviem, či som sa aj ja v ďatlovi nepomýlila. :)
Bude to zrejme tým, že v našej škole sa neznámkuje a nezvoní. A preto nemusíme riešiť podobné problémy. Známkovanie a zvonenie považujem za najväčší stresový faktor pre deti.
Pán učiteľ by v tejto škole k slovu myšy pravdepodobne napísal: Páči sa ti y po mäkkej spoluhláske? Mne nie. Prečo?
Dav
16.11.08,07:06
Cloe, namôjdušu som bola v tom, že Renduša píše ako mamička..., asi som pri čítaní príspevkov bola nepozorná, čím sa ospravedlňujem ostatným prispievateľkám, Rendušiným kolegyniam a spochybnila som vecnosť k téme.

Aby som však odľahčila trošku, tak poviem za seba... Som rada, že doma máme prvý stupeň dávno za sebou.
Keď si matne spomeniem, tak slovenčina nás ani veľmi netrápila, ale prírodoveda a vlastiveda v treťom ročníku, to nás trápilo a vyčerpávalo celú rodinu. V tomto veku deti ešte nevedia koncipovať ucelené myšlienky a učivá si tam vyžadovali obsiahnuť širší záber, čo jednoducho deti všeobecne mali problém, hoci boli snaživé a neboli podpriemerné, minimálne priemerné a lepšie.
Prednedávnom som sa vrátila z Kanady a porovnávala som nároky na deti tam, s nárokmi na deti u nás na základnej škole. Jednoznačne sú u nás deti zbytočne zaťažované.
Dodnes si napríklad kladiem otázku, či budem mať ešte v živote možnosť využiť a použiť znalosti z rozboru slovenskej vety. Na čo je dobré bežnému smrteľníkovi vedieť čo je podmet,prísudok, predmet, príslovkové určenie...
mimotemy ...aby podľa toho tvoril vety.... Nemusí si to recitovať slovo po slove, ale články na webe, v novinách a časopisoch sú písané tak, že im chýba gramatická stavba a pekne sa tým mení aj význam viet, alebo zrozumiteľnosť textu. Neobstojí ani tvrdenie, že ide o "umelecký" štýl.
A ozaj, keď deti chodili do školy, v pracovných zošitoch doplňovali i,í,y,ý, iba do predtlačeného textu. Neutvrdzovali si vybrané slová písaním celých slov, a oproti metóde písania diktátov, cvičení a domácich úloh, ako sa to učila moja generácia, to bolo pohodlnejšie, ale menej účinné a tak im tie pravidlá až tak do hláv nevliezli. Doma sme písali diktáty denne. Dcéra píše bez chýb a syn je dysgrafik, tak za úspech považujem, keď je v slove patričný počet i/y.
V rodinnom archíve sú výrazy lyžyca = vybrané slovo, lýška= asi nepriestrelný kožuch, yhla = oceľ?, ušy = ???nezdôvodnené
tetrisss
16.11.08,09:41
Jaro, prepac. V poslednych prispevkoch sa vlastne situacia otocila aj pre mna prekvapivym smerom, lebo ak taky diktat zadala ucitelka, tak mala vediet co deti vedia a co nemozu. No toto aj tak nezmeni nic na tom, ze slovencina je tazka a mozno , ze s tym treba nieco urobit, ale pamatam si, ze okolo roku ´70 sa uvazovalo aj o zruseni dvoicok, ale viete si sami seba predstavit, ze napisete burgina alebo dobitok, ved mi vykruca ruku, aj pocitac protestuje:D.
Tak si myslim, ze sa do zmeny slovenskeho pravopisu nepusti asi nik.
janomila
16.11.08,15:12
Ako sledujem, téma sa nám utešene vyvíja. Niekde som tu čítala názor, na čo bude deťom znalosť pravopisu. No, niekedy mám tiež ten dojem. V mojej minulej práci sme ako operátori vo výrobe žasli nad pravopisom našich pánov Ing. a manažérov. Na vizuálnych pomôckach sme si prečítali, že sme my-operátory, alebo že máme namontovať matycu na skrutku a mnoho podobných inteligentných vecí. Mne sa popravde aj chlpy ježili. A tak som sa začala zabávať tým, že som výraznou červenou fixkou chyby opravovala. Podotýkam, že som opravovala len hrúbky. Na porade nám bolo povedané, aby sme nečarbali po vizuálnych pomôckach, pretože páni Ing. tu nie sú na pravopis. O pánoch manažéroch ani slovo. A my, operátori, sme premýšľali, načo vlastne drilujeme naše deti na diktátoch.:confused:
Danila
16.11.08,15:22
Ako sledujem, téma sa nám utešene vyvíja. Niekde som tu čítala názor, na čo bude deťom znalosť pravopisu. No, niekedy mám tiež ten dojem. V mojej minulej práci sme ako operátori vo výrobe žasli nad pravopisom našich pánov Ing. a manažérov. Na vizuálnych pomôckach sme si prečítali, že sme my-operátory, alebo že máme namontovať matycu na skrutku a mnoho podobných inteligentných vecí. Mne sa popravde aj chlpy ježili. A tak som sa začala zabávať tým, že som výraznou červenou fixkou chyby opravovala. Podotýkam, že som opravovala len hrúbky. Na porade nám bolo povedané, aby sme nečarbali po vizuálnych pomôckach, pretože páni Ing. tu nie sú na pravopis. O pánoch manažéroch ani slovo. A my, operátori, sme premýšľali, načo vlastne drilujeme naše deti na diktátoch.:confused:A o tom to je. Ale my ich nedrilujeme.Ide len o taký princíp. Je to jednoducho súčasť vzdelania a istej noblesy, ak je tých hrubiek čo najmenej. Osobne si myslím, že to y na technickom dokumente ospravedlníme, pokiaľ lietadlo úspešne vzlietne a pristane. K ničomu by neboli správne yíčka, ak by tomu bolo naopak. Mala som spolužiakov, ktorým to y,i, do hlavy nešlo. Jeden raz kopnutie do stoličky bolo i, dvakrát bolo y. Dnes sú úspešní. Veľmi úspešní, a hlavne prospešní.
katica.vargova
16.11.08,16:20
Milé dámy, splietate piate cez deviate. Jedným z nepísaných pravidiel porady je aj to, že keď sa niečomu nerozumiem , tak neradím resp. sa nevyjadrujem. A tiež mi prepáčte tento tón, ale zbohom škola - ak na niektorej učíte (katica a vieramania).
Nebýva zvykom, aby som sa takto tvrdo na porade vyjadril, ale čo je veľa, to je veľa.
S pozdravom česť práci,
Prepustený a momentálne nezamestnaný učiteľ.
Milý jaros5,

teraz odbočím od pôvodnej témy ja. Nie je to prvýkrát, že si sa vyjadril, ako Ty píšeš "tvrdo". Miestami, keď som čítala niektoré príspevky, ocenila som Tvoj rázny príspevok, ale teraz ma udivuje, že nás (vieramariu i mňa) súdiš podľa názorov, ktoré sme napísali na konanie p. uč., ktorá si dovolila brať do úvahy chybu v diktáte rendušinej dcéry.

Prichodí mi to tak, akoby som ťa ja posudzovala, že tie mnohé príspevky napísal frustrovaný bývalý učiteľ, ktorého vyhodili. Ale nedovolila by som si to, pretože viem, že mnohokrát si práve učiteľ vypije všetku špinu, ktorú naňho vyliali nespokojní rodičia.

A späť k pôvodnej téme. Vedieť vybrané slová neznamená vedieť ich odrecitovať, ale vedieť ich použiť. To sa týka aj tvarov vybraných slov. Ty, ako bývalý učiteľ, by si mal vedieť, že skúšame, hodnotíme, klasifikujeme to, čo sme deti - žiakov učili.

Učím na ZŠ s MŠ v Radzovciach. A aká som uč. sa môžeš spýtať detí, príp. rodičov. Netreba dávať zbohom tej škole.
katica.vargova
16.11.08,16:44
No veď práve, existujú rôzne fintičky, lenže vyučujúci by mal deťom prácu uľahčovať a pomáhať... Naozaj sa dnes kladú na deti veľké požiadavky. Na precvičovanie a utvrdzovanie učiva je malý priestor a deti sú preťažené. Stupnica je veľmi prísna. Je rozdiel ak takú chybu urobí žiak na strednej škole a v 4. triede a to sa dnes do úvahy neberie... Okrem toho v triede nie sú všetky deti nadpriemerné. Takže je to presne tak ako uviedol Janomila...závisí to len od prístupu učiteľa a či svoju prácu berie ako povolanie alebo zamestnanie...
Myslíš si, že len nadpriemerné deti vedia písať diktáty?
Učím na škole, kde sa mnohokrát deti v prvom ročníku najprv učia slovenčinu, pretože sú z rodín, kde mama a otec hovoria maďarsky, a predsa mi diktáty píšu výborne a nie sú nadpriemerné. A naopak, dieťa z rýdzoslovenskej rodiny píše občas pravidlom "píš ako počuješ".

Alebo, keď nadpriemerný žiak napíše diktát s chybami, je to jednoznačne chyba učiteľa, lebo ho zle naučil?

Osobne si veľmi cením prácu rodičov, ktorí sa venujú deťom a pomáhajú im v učení. Ale nie každý rodič má doma fenoménov. Niekedy sám vynaloží veľa úsilia a dieťa , aj z nepozornosti, donesie domov horšiu známku. Iný rodič ani nevie, že sa jeho ratolesť učí, napr. vybrané slová, len mu dá doma podpísať v žiackej knižke jednotku.

A my, prosím pekne, vážení dospelí tu na porade, nevieme koho obhajovať. Zlú pani učiteľku, alebo dieťa, ktoré urobilo chybu v diktáte.

Môj záver: Každému nevyhovieš. A ja ani nechcem každému vyhovieť. Mám proste svoj názor.
janomila
16.11.08,16:44
A o tom to je. Ale my ich nedrilujeme.Ide len o taký princíp. Je to jednoducho súčasť vzdelania a istej noblesy, ak je tých hrubiek čo najmenej. Osobne si myslím, že to y na technickom dokumente ospravedlníme, pokiaľ lietadlo úspešne vzlietne a pristane. K ničomu by neboli správne yíčka, ak by tomu bolo naopak. Mala som spolužiakov, ktorým to y,i, do hlavy nešlo. Jeden raz kopnutie do stoličky bolo i, dvakrát bolo y. Dnes sú úspešní. Veľmi úspešní, a hlavne prospešní.
Danilka, máš pravdu, človek dokáže prehliadnuť aj hrúbku, ak vie, že ten človek si svoju prácu robí dobre, v rámci svojich možností čo najlepšie a vcelku je tým prospešný na mieste, ktoré zastáva. Aj ja som stretla technikov, ktorí mali strašný pravopis, ale boli majstri na poruchy a opravy. A takým ľuďom niečo také prehliadnem. Ale ak sú to arogantní mládenci, ktorých presvedčenie, že sú majstri sveta sa zakladá len na ich nekritickom prístupe k vlastnej osobe, tak to im u mňa neprejde ani dĺžeň.:)
Danila
16.11.08,17:42
Myslíš si, že len nadpriemerné deti vedia písať diktáty?
Učím na škole, kde sa mnohokrát deti v prvom ročníku najprv učia slovenčinu, pretože sú z rodín, kde mama a otec hovoria maďarsky, a predsa mi diktáty píšu výborne a nie sú nadpriemerné. A naopak, dieťa z rýdzoslovenskej rodiny píše občas pravidlom "píš ako počuješ".

Alebo, keď nadpriemerný žiak napíše diktát s chybami, je to jednoznačne chyba učiteľa, lebo ho zle naučil?

Osobne si veľmi cením prácu rodičov, ktorí sa venujú deťom a pomáhajú im v učení. Ale nie každý rodič má doma fenoménov. Niekedy sám vynaloží veľa úsilia a dieťa , aj z nepozornosti, donesie domov horšiu známku. Iní rodič ani nevie, že sa jeho ratolesť učí, napr. vybrané slová, len mu dá doma podpísať v žiackej knižke jednotku.

A my, prosím pekne, vážení dospelí tu na porade, nevieme koho obhajovať. Zlú pani učiteľku, alebo dieťa, ktoré urobilo chybu v diktáte.

Môj záver: Každému nevyhovieš. A ja ani nechcem každému vyhovieť. Mám proste svoj názor.Aj to sa stáva. Nielen štvrtákom. :):D;) Kôň má štyri nohy a tiež sa potkne.;):):D
katica.vargova
16.11.08,18:30
Aj p. učiteľke, ale hanbím sa.;)
Danila
16.11.08,18:43
Aj p. učiteľke, ale hanbím sa.;)Nevidím dôvod.:)Len ja tie detičky všetky tak milujem, že keby som bola učiteľka, tak im tie hrubky asi opravujem sama a kreslím im len samé slniečka.;)
katica.vargova
16.11.08,18:59
Myslím, že by nás bolo viac. Ale nestačí, ak je na škole len jeden "rebel", ktorý by klasifikovanie chcel zrušiť.

Keď som začínala učiť, bavilo ma písať jednotky do žiackej knižky, ale časom som musela dať horšiu známku, a veru, nebolo mi to jedno. Postupne som si zaviedla slovné hodnotenie, len tak medzi deťmi v triede, ale stále na vysvedčenie som musela a stále musím napísať známku. Viem, že niektoré to dieťa veľmi svoje známky prežíva, a kým jednotka je slnko, pre niekoho už dvojka znamená priepasť. A vtedy som smutná spolu s deťmi. :mee:
mtoller
16.11.08,19:39
Myslím, že by nás bolo viac. Ale nestačí, ak je na škole len jeden "rebel", ktorý by klasifikovanie chcel zrušiť.

Keď som začínala učiť, bavilo ma písať jednotky do žiackej knižky, ale časom som musela dať horšiu známku, a veru, nebolo mi to jedno. Postupne som si zaviedla slovné hodnotenie, len tak medzi deťmi v triede, ale stále na vysvedčenie som musela a stále musím napísať známku. Viem, že niektoré to dieťa veľmi svoje známky prežíva, a kým jednotka je slnko, pre niekoho už dvojka znamená priepasť. A vtedy som smutná spolu s deťmi. :mee:

Ale trochu ich tým učíš životu.
v_mary
16.11.08,20:55
Myslíš si, že len nadpriemerné deti vedia písať diktáty?
Alebo, keď nadpriemerný žiak napíše diktát s chybami, je to jednoznačne len chyba učiteľa?
Môj záver: Každému nevyhovieš. A ja ani nechcem každému vyhovieť. Mám proste svoj názor.
Katica, nadpriemerným deťom stačí raz počuť alebo vidieť. Normálne deti potrebujú učivo precvičovať, utvrdzovať...a v učebných osnovách nie je na to priestor...vedela by som napísať veľa príkladov nielen zo SJ, M, ale aj z prírodovedy, ktoré sú pre žiakov 4. ročníka neprimerané a sú učivom vyšších ročníkov ;)
Podľa mňa, ak dieťa urobí chybu v slove, ktoré ešte nepreberali (podstatné mená ešte nebrali), tak by sa mu nemala brať do úvahy. Samozrejme za klasifikáciu zodpovedá vyučujúci a záleží na jeho prístupe k dieťaťu...:D
tetrisss
16.11.08,21:48
Asi je dobre, ze som sa nakoniec nestala ucitelkou, hoci som o tom od malicka snivala, lebo nemozem si pomoct, ale nepacia sa mi velmi moderne snahy o neznamkovanie, lebo neviem si predstavit, ako inak mozem motivovat ziacika, aby sa snazil ucit a nepaci sa mi ani u technicky zdatnych jedincov,ze neovladaju pravopis. Kedysi aj ti horsi trebars trojkari vedeli ako tak pravopis a dnes je to niekedy hroza aj u vybornych ziakov.
Danila
17.11.08,06:08
Asi je dobre, ze som sa nakoniec nestala ucitelkou, hoci som o tom od malicka snivala, lebo nemozem si pomoct, ale nepacia sa mi velmi moderne snahy o neznamkovanie, lebo neviem si predstavit, ako inak mozem motivovat ziacika, aby sa snazil ucit a nepaci sa mi ani u technicky zdatnych jedincov,ze neovladaju pravopis. Kedysi aj ti horsi trebars trojkari vedeli ako tak pravopis a dnes je to niekedy hroza aj u vybornych ziakov.Sebakritika je pekná vlastnosť. Aj ja som tá, ktorá by detičky učiť síce mohla, ale bez známkovania. Nechápem, prečo potrebuješ známku pre hodnotenie. Známkujeme my svojich podriadených známkou? Ja keď prídem do školy pre môjho vnuka, stretnem sa s príjemným prostredím. Oranžový koberec, farebné steny, žiaden rad za sebou nasledujúcich drevenokovových strašiakov zvaných lavice. Učiteľ končí hodinu pozdravom. A pri hodnotení žiaka využíva podnetné slovné spojenia. " Dnes sa mi tvoja práca páčila". Alebo: Dnes si bol menej pozorný, preto aj málo úspešný. Verím, že zajtra to bude lepšie. Hodnotenie koncoročné tu ani nebudem komentovať. Pôsobila by som ako Alenka v ríši divov. Preto len moje skromné zrovnanie. Kým naša klasická trieda pôsobí na mňa ako väzenie bez mreží, tak tá iná, nová, ktorú navštevujem, ako raj pre deti na zemi.:)
tetrisss
17.11.08,08:05
Nuz zalezi,ci je taketo prevratne ucenie vhodne pre vsetky deti, predpokladam je to skola pre nadane deti, a este by bolo treba mat nejake zrovnania vysledkov tychto dvoch pristupov k uceniu. Je to vsetko asi na dlhu debatu a experimenty v tejto oblasti su behy na dlhe trate.
katica.vargova
17.11.08,08:12
V_mary, súhlasím s Tebou, niektoré učivá nepatria na I.st.
Danila
17.11.08,08:37
Nuz zalezi,ci je taketo prevratne ucenie vhodne pre vsetky deti, predpokladam je to skola pre nadane deti, a este by bolo treba mat nejake zrovnania vysledkov tychto dvoch pristupov k uceniu. Je to vsetko asi na dlhu debatu a experimenty v tejto oblasti su behy na dlhe trate.Neviem, na koho si reagovala. Ak na môj príspevok, tak si jednoducho nepostrehla, že ja nehovorím o prevratnom učení, ale odlišnom hodnotení žiaka. Menej stresu znamená viac tvorivosti. Ale aby som bola presná, v škole, ktorú popisujem, je aj iný prístup k spôsobu výuky. Bude to asi tým, že každý posudzuje rebríček hodnôt odlišne.:)
tetrisss
17.11.08,11:11
Danila, ale ja som nepouzila slovo prevratny v nejakom zlom vyzname, viem, ze v skolach pre talentovane deti maju iny pristup a nemam proti nemu nic, pretoze tieto nadpriemerne deti su uplne odlisni studenti, ale neviem, ci sa to da pouzit aj pre ostatnych ziakov, takze ak si sa urazila, tak nemas preco, nebolo to myslene ironicky.
danushka
17.11.08,11:33
Danila, ale ja som nepouzila slovo prevratny v nejakom zlom vyzname, viem, ze v skolach pre talentovane deti maju iny pristup a nemam proti nemu nic, pretoze tieto nadpriemerne deti su uplne odlisni studenti, ale neviem, ci sa to da pouzit aj pre ostatnych ziakov, takze ak si sa urazila, tak nemas preco, nebolo to myslene ironicky.

Tetrisss, Danila asi nemá namysli školu pre nadané deti. Môj syn kedysi navštevoval tiež základnú školu - alternatívnu, kde prváčikovia mohli prísť do školy aj s vankúšikom a celé vyučovanie im svietili vonné sviečky. Ani tam sa nehodnotilo známkami, ale slovne a vždy to hodnotenie bolo povzbudivé. Deti si mohli počas vyučovania odbehnúť z triedy na toaletu bez toho, aby to museli komukoľvek vysvetľovať, triedy hýrili farbami a prácami z rôznych projektov boli rozvešané po stenách. Vyučovacie hodiny tam trvali 90 minút a napodiv to deťom neprišlo ako vyčerpávajúce. Vo vyšších ročníkoch im tak vyšlo počas vyučovania 1-2 ťažsšie predmety, zbytok na odľahčenie, nejaké výchovy. Naše školstvo má veľké medzere a je málo rodičov s deľmi, ktorí by sa mohli pochváliť skutočnossťou, že škola bola pre ne hrou a nie stresom.
A potom je tu samozrejme aj ľudský faktor vyučujúcich. Niektorí v škole len učia a niektorí berú učenie ako svoje poslanie a na tých si deti spomenú aj po rokoch...
mtoller
17.11.08,11:39
Môj syn kedysi navštevoval tiež základnú školu - alternatívnu, kde prváčikovia mohli prísť do školy aj s vankúšikom a celé vyučovanie im svietili vonné sviečky.

A potom je tu samozrejme aj ľudský faktor vyučujúcich.



U nás to začínalo tým,že som si nenosil na ZRPŠ papuče - ako to niektorý školníci zvykli vyžadovať.
tetrisss
17.11.08,11:41
Nuz, co na to povedat, klobuk dolu pred ucitelmi, co sa pustia po tejto ceste, pre mna skola nebola nejaky zvlastny stres, ani ta klasicka:---, mozno zato mam iny nazor na to, ale myslim, ze nejake zrovnania ucinnosti novych a starych pristupov nie su k dispozicii. Jedno sa mi ale nepaci, ze lutujeme deti ake to maju tazke a ucia sa, co netreba a tak, no neviem, deti dnes su mimoriadne sikovne a dokazu sa ucit, skola musi poskytnut siroky zaber vedomosti a samozrejme vela veci v zivote clovek nepotrebuje, no ale co uz, volaco ich ucit musia:D, do toho by som sa, ako nepadagog, nepustala.
tetrisss
17.11.08,11:51
A este k tym pedagogom, pocas studia na gymnaziu Novohradska v Bratislave sme tam mali jednu Pani ucitelku /to velke P je odo mna ako poklona/, ktora ucila rustinu a ludia, ktori tam chodili v 70-tich rokoch minuleho storocia urcite vedia o koho ide, bola na nas prisna az k placu a prve dva roky som sa rustinu ucila este aj na WC, potom uz na nas nebola ako pes, ale my sme sa uz neopovazili nenaucit ale naucila nas tento jazyk upne famozne, ked som prisla na vysoku skolu, tak som po dvoch rokoch, co som sa uz samozrejme ani neucila, dostala skusku bez skusky, pretoze som rustinu vedela zo vsetkych najlepsie, pritom som skor technicky typ a jazyky sa ucim tazko. Bola prisna a spravodliva a nepouzivala ziadne nove postupy, ale mala autoritu, s ktorou sme sa neopovazili polemizovat a podla mna toto teraz zo skol vymizlo a tam je najvacsia chyba.
Danila
17.11.08,13:03
Danila, ale ja som nepouzila slovo prevratny v nejakom zlom vyzname, viem, ze v skolach pre talentovane deti maju iny pristup a nemam proti nemu nic, pretoze tieto nadpriemerne deti su uplne odlisni studenti, ale neviem, ci sa to da pouzit aj pre ostatnych ziakov, takze ak si sa urazila, tak nemas preco, nebolo to myslene ironicky.Komunikácia je základom dobrých vzťahov. A ja som nemala najmenší dôvod urážať sa nad žiadnym príspevkom. Ja iný názor rešpektujem, svoj sa snažím argumentovať. Skôr som naznačila, že sme sa nepochopili v pojmoch - výuka - hodnotenie.:)
renduša
19.11.08,11:34
Ďakujem všetkým za príspevky k mojej téme. Mnohí sa s mojim názorom zhodli,iní zasa nie.Každý z nás má na vec iný pohľad. Keďže som oboje, učiteľ aj rodič, je zbytočné riešiť z akej pozície som otázku položila.Daný problém s diktátom riešim tak, ako som uviedla. Rovnako ho už riešia aj kolegovia na našej škole. Zámerom je zisťovať to čo žiaci už vedia a nie to čo nevedia a nemajú utvrdené. Súhlasné príspevky môj názor iba umocnili, nad tými druhými som premýšľala, ale nepresvedčili ma.
katica.vargova
01.12.08,16:46
U nás to začínalo tým,že som si nenosil na ZRPŠ papuče - ako to niektorý školníci zvykli vyžadovať.
mtoller, dávaj pozor na gramatiku, niektorí poraďáci silne kritizujú. :)
buchač
01.12.08,19:53
Daj napísať diktát jeho rodičom , uvidíš , ako to dopadne !
Veď v dnešnej dobe je to in , keď rodič robí skoro všetko namiesto zasranca !!! :mee::mee::mee:
A vôbec , buď rada , že si sa nedostala do konfliktu s takým príjemným rodičom !!! :cool::cool::cool:
danushka
02.12.08,06:00
Daj napísať diktát jeho rodičom , uvidíš , ako to dopadne !
Veď v dnešnej dobe je to in , keď rodič robí skoro všetko namiesto zasranca !!! :mee::mee::mee:
A vôbec , buď rada , že si sa nedostala do konfliktu s takým príjemným rodičom !!! :cool::cool::cool:
Včera večer som si prečítala hádam 3x tento príspevok a dnes ráno ešte a raz a stále čumím asi takto:eek::eek::eek:.
Pozerám buchačovi na profil a tam vidím, že je dôchodca. Tak od dôchodcu by som očakávala, že bude titulovať takého chrústa prvostupňového trošičku ináč, ako ,,zasranec".
Je škoda, že k deťom nepristupujeme ako k osobnostiam od malička, nepočúvame ich a nevnímame ich ako rovnocenné bytosti. Nemyslím si, že väčšina rodičov robí za deti ich povinnosti. Väčšina z nás vyzrela natoľko, že investíciu do vzdelania a akejkoľvek činnosti, ktorá rozšíri obzory jeho dieťatu - považuje tieto za najlepšiu investíciu do budúcna.
A ak treba riešiť občas aj s pedagógmi nejaké drobnosti zo života, tak je to vždy len KOMUNIKÁCIA.
buchač
26.12.08,16:35
Danushka !

Ak by si si môj príspevok prečítala aj x-krát , svoj názor nezmením !
Možno som občas vo vyjadrovaní trochu extrémny , možno zle som volil slová , ospravedlňujem sa :rolleyes:
Že som , ale iný , dôchodca , to je o niečom inom ! Mal som možnosť pracovať vo vysokom školstve 20 rokov !!!! A je to čím ďalej , tým horšie , myslím mládež . Uvádzaš bydlisko Košice , aj ja mám taktiež tam sídlo :D
Keďže som dôchodca ;) , ale iný :--- , mám čas si všímať pomery na našom sídlisku / Jazero / , niekedy je mi na zaplakanie , ako

citujem

"" Je škoda, že k deťom nepristupujeme ako k osobnostiam od malička, nepočúvame ich a nevnímame ich ako rovnocenné bytosti. Nemyslím si, že väčšina rodičov robí za deti ich povinnosti. Väčšina z nás vyzrela natoľko, že investíciu do vzdelania a akejkoľvek činnosti, ktorá rozšíri obzory jeho dieťatu - považuje tieto za najlepšiu investíciu do budúcna.
A ak treba riešiť občas aj s pedagógmi nejaké drobnosti zo života, tak je to vždy len KOMUNIKÁCIA. ""

táto komunikácia občas dopadne :cool:

A to sa schválil nový zákon , to budeme a chvíľu ako v USA :mad:
Lebo , ako vravíš , je potrebné pristupovať rovnocenne . Áno , ale len do určitej miery ! Veď v poslednej dobe majú deti len práva , ale povinnosti už nie ! :mee: Celkom tak , ako naši spoluobčania určitého genonómu :mad:

Čo sa týka tej komunikácie , tak ja zasa zastávam názor o argumentácii ;)

Len tak na záver poznámočka :

Neviem síce , ako súvisí daná téma s mojim profilom , že som dôchodca , ale prosím ! Pre upresnenie - nemám 50-ku a na dôchodku som už 5 rokov !!!
Ako ja zvyknem hovoriť : " Dobre som sa lepšie učil a svojou dlhoročnou , statočnou , poctivou prácou sa dostal tam , kde som teraz " !
buchač
26.12.08,18:06
To hovoríš ty - tak ti treba.

ty - sa píše Ty :cool::--- , alebo píš bez diaktriky ;)

Nemám dôvod klamať . :cool:

Zároveň tiež nevyťahujem slová z kontextu a nezdôrazňujem slová farebne tak , ako to mne vyhovuje :eek:

To znamená , že nie sú rybi ako ryby !!!!!!!:D:D:D

A preto choď naspäť do štvrtého ročníka ZŠ !!!!!!!!!!

Poznámka : oprava citátu , ten mal znieť pôvodne takto

Ako ja zvyknem hovoriť : " Keby si sa lepšie učil , tak si mohol byť tiež ??????? / povolanie nešpecifikujem schválne / a po svojej dlhoročnej , statočnej , poctivej práci byť na zaslúženom ......... dôchodku " !
janka331
26.12.08,18:39
Prečítala som príspevky k téme diktát. Majú veľa dobrých nápadov, ale mnohé sú naozaj na "zamyslenie". Vybrané slová sme sa učili v 3. roč. Najprv to boli základné a postupne vo vyšších pribúdali odvodené. Moje deti sa ich učili všetky v 3. roč. Záleží však od spôsobu výuky. Synova pani učiteľka mi oznámila pre mňa šokujúcu správu, dnes deti nemusia vedieť naspamäť vybrané slová, stačí ak ich vedia používať. (Som slovenčinárka a priznám sa bol to pre mňa "prevratný objav".) Dodnes som to nepochopila ako to vlastne majú vedieť. Mám známu, ktorá učí na prvom stupni ZŠ a hovorí, že deti majú pracovné listy a automaticky, bez veľkého rozmýšľania dopĺňajú i - y, pretože dostanú list napr. vybrané slová po p a všade to napíšu správne. Keď vidím diktáty svojich stredoškolákov, mám pocit, že ZŠ preskočili. Všetkým tým, ktorí vyžadujú vysvetľovanie prečo, poprosím o radu. Čo ešte treba vysvetľovať takmer dospelému človeku, ktorý je schopný napísať "žyvot", "šie" ( správne má byť šije),"vydí" a pod. Je mi ľúto, ale niektoré gramatické javy sa musia nabifliť, inej pomoci niet. Každý jazyk má svoje špecifiká a keď sa učíme cudzí jazyk,tiež sa nedá vždy všetko zdôvodniť ani logicky vysvetliť. Raz je to tak a my to musíme rešpektovať, občas aj bez použitia logiky.
buchač
26.12.08,19:23
Prečítala som príspevky k téme diktát. Majú veľa dobrých nápadov, ale mnohé sú naozaj na "zamyslenie". Vybrané slová sme sa učili v 3. roč. Najprv to boli základné a postupne vo vyšších pribúdali odvodené. Moje deti sa ich učili všetky v 3. roč. Záleží však od spôsobu výuky. Synova pani učiteľka mi oznámila pre mňa šokujúcu správu, dnes deti nemusia vedieť naspamäť vybrané slová, stačí ak ich vedia používať. (Som slovenčinárka a priznám sa bol to pre mňa "prevratný objav".) Dodnes som to nepochopila ako to vlastne majú vedieť. Mám známu, ktorá učí na prvom stupni ZŠ a hovorí, že deti majú pracovné listy a automaticky, bez veľkého rozmýšľania dopĺňajú i - y, pretože dostanú list napr. vybrané slová po p a všade to napíšu správne. Keď vidím diktáty svojich stredoškolákov, mám pocit, že ZŠ preskočili. Všetkým tým, ktorí vyžadujú vysvetľovanie prečo, poprosím o radu. Čo ešte treba vysvetľovať takmer dospelému človeku, ktorý je schopný napísať "žyvot", "šie" ( správne má byť šije),"vydí" a pod. Je mi ľúto, ale niektoré gramatické javy sa musia nabifliť, inej pomoci niet. Každý jazyk má svoje špecifiká a keď sa učíme cudzí jazyk,tiež sa nedá vždy všetko zdôvodniť ani logicky vysvetliť. Raz je to tak a my to musíme rešpektovať, občas aj bez použitia logiky.

danushka , miricho

janka331 ma chápala presne tak , ako som myslel príspevok o tých zas....coch , ten výraz síce beriem späť :cool: ale opakujem , názor nie !!!

Predsa toto nie je fórum o vyjadrovaní sa , ale o názoroch a poradách k danej téme , otázke , prípadne poznatkoch , alebo hádam nie ?:cool: Tak potom nech dá administrátor k určitým výrazom blok , poprípade hviezdičku . Alebo naopak ! :rolleyes: Zasa tiež netvrdím , aby sa tu používali nejaké nadávky a podobné invektívy , toho sa ja osobne vyvarujem . Pred odoslaním si vždy radšej urobím kontrolu príspevku , aby som nebodaj niekoho neurazil ;)
Viem byť aj trochu prudší , ak je potrebné , alebo to považujem za nutné :cool: / viď odpoveď miricho / , no to len občas ;)

Čo sa týka poznámky o konflikte s takým príjemným rodičom , o tom by vedeli rozprávať učitelia celé romány :---

Poznámka č. 3 : for danushka :D

Mal som možnosť pracovať vo vysokom školstve 20 rokov - VYSOKÁ VOJENSKÁ ŠKOLA

For miricho : " To hovoríš ty - tak ti treba."
Z tohoto vytiahnutého kontextu vyplýva / aspoň podľa Teba / , že robím spoločníka Frunimu . Tak na toho som svojho času vybral kus určitého železa :D :D :D , ale to je o niečom inom :cool::cool::cool:

Upresnenie
Keby si sa lepšie učil , mohol si sa stať aj Ty vojakom z povolania a teraz si užívať bezstarostný dôchodok .:cool:
Nie je dôležité , aký vysoký dôchodok berieš . Oveľa dôležitejšie je , ako dlho ho poberáš !!!!

Chápeš môj !? :rolleyes::cool::D
buchač
26.12.08,20:20
Zeby buchacku ????:eek::eek::eek::eek::D:D:D / schválne bez diakritiky :D /

No comment ;):):o:---:rolleyes::D:cool::cool::cool:
danushka
26.12.08,20:25
Danushka !

Ak by si si môj príspevok prečítala aj x-krát , svoj názor nezmením !
Možno som občas vo vyjadrovaní trochu extrémny , možno zle som volil slová , ospravedlňujem sa :rolleyes:
Že som , ale iný , dôchodca , to je o niečom inom ! Mal som možnosť pracovať vo vysokom školstve 20 rokov !!!! A je to čím ďalej , tým horšie , myslím mládež . Uvádzaš bydlisko Košice , aj ja mám taktiež tam sídlo :D
Keďže som dôchodca ;) , ale iný :--- , mám čas si všímať pomery na našom sídlisku / Jazero / , niekedy je mi na zaplakanie , ako

citujem

"" Je škoda, že k deťom nepristupujeme ako k osobnostiam od malička, nepočúvame ich a nevnímame ich ako rovnocenné bytosti. Nemyslím si, že väčšina rodičov robí za deti ich povinnosti. Väčšina z nás vyzrela natoľko, že investíciu do vzdelania a akejkoľvek činnosti, ktorá rozšíri obzory jeho dieťatu - považuje tieto za najlepšiu investíciu do budúcna.
A ak treba riešiť občas aj s pedagógmi nejaké drobnosti zo života, tak je to vždy len KOMUNIKÁCIA. ""

táto komunikácia občas dopadne :cool:

A to sa schválil nový zákon , to budeme a chvíľu ako v USA :mad:
Lebo , ako vravíš , je potrebné pristupovať rovnocenne . Áno , ale len do určitej miery ! Veď v poslednej dobe majú deti len práva , ale povinnosti už nie ! :mee: Celkom tak , ako naši spoluobčania určitého genonómu :mad:

Čo sa týka tej komunikácie , tak ja zasa zastávam názor o argumentácii ;)

Len tak na záver poznámočka :

Neviem síce , ako súvisí daná téma s mojim profilom , že som dôchodca , ale prosím ! Pre upresnenie - nemám 50-ku a na dôchodku som už 5 rokov !!!
Ako ja zvyknem hovoriť : " Dobre som sa lepšie učil a svojou dlhoročnou , statočnou , poctivou prácou sa dostal tam , kde som teraz " !
Evidentne sme sa nepochopili...
Tak len pre zaujímavosť, ku Košiciam ako takým mám svoje výhrady, ale to len preto, lebo pochádzam z Tatier a dlho mi trvalo, kým som si zvykla na naturel ľudí tu žijúcich, Košičankou som cca 3 a pol roka. Zvykala som si na naturel obyčajných ľudí, dokonca som si zvykala aj na naturel niektorých učiteľov tu v KE. Mohla by som si poťažkať na profesorku môjho syna, ktorá nám vyrobila ,,zaujímavo a husto", pretože sa syn ohadzoval s krabičkou šňupacieho tabaku na hodine nemčiny s ostatnými kamarátmi, pretože sa tam nudil. Nudil sa preto, lebo ako druhák na strednej škole preberal učivo nemčiny, ktoré preberal ako šiestak na základnej...Nakoniec z puberťáckej ,,voloviny" dopadol podľa pani profesorky ako šíriteľ drôg, doniesol údajne semtex do školy a minimálne tri razy bol pred celou triedou pani profesorkou častovaný za retarda. Zatiaľ čo minulého roka skončil s jednotkou na konci roka, teraz na 1/4 rok u nej prepadol... Takže, aby sme učinili zadosť poriadku a morálke, vzali sme syna na toxikologické testy, aby sme pani profesorke dokázali, že syn drogy neberie a že radi ho dáme preskúšať komisionálne a blá blá blá... Nakoniec mi pani profesorka povedala, že môjmu synovi chýba láska:eek::eek::eek:...
Môjmu synovi som povedala, že je debil, nech sa v škole neohadzuje s ,,drogami", lebo ma z neho trafí šľak a že krabičku šňupacieho tabaku som držala aj ja v rukách na základnej škole za hlbokej totality a náramne sme sa na tom bavili, ako sa z toho kýchalo...
No a aby som nebolamimotemy milý Buchač, týmto len chcem povedať, že vždy je všetko o KOMUNIKÁCII a trvám na tom, že k deťom treba pristupovať od mala rovnocenne a počúvať ako ich, tak aj ich učiteľov a neskôr profesorov a urobiť si zdravý názor na veci svojim sedliackym rozumom.
Neviem odkiaľ máš porovnávanie nášho školstva so školstvom v USA.
Ja som sa nedávno vrátila z Kanady a tam som mala možnosť vidieť čo berú deti na ZŠ tam. Doslova sa tam hrajkajú na rozdiel od našich detí, ale...a sme pri tom ALE. Prídu na strednú školu a majú čo robiť, aby sa spamätali. Nabehnú na tempo, ktoré stihnú len tí šikovní a zdatní a na vysoké školy idú tí, čo na to majú /inteligenčne/. Tí čo na to majú inteligenčne buď na to majú aj finančne, alebo si musia zobrať pôžičky...Zatiaľ čo u nás je boj o žiaka a študenta a mám pocit, že dnes na VŠ študuje skoro všetko. Čo sa týka morálky škôl a detí na americkom kontinente, je pravdou, že je tam vysoká kriminalita, ale je pravdou aj to, že je tam oveľa viac vecí odsledovaných a sociálni pracovníci s políciou majú viac domáceho násilia pod kontrolou ako u nás. Mohli by sme tu rozoberať na dlhé riadky veci okolo školstva, učiteľov, detí a metodiky.
Buchač, ty máš možno šťastie, že nemáš ešte 50tku a si už na vyslúženom dôchodku, ale do školstva Ty už radšej nechoď, lebo s pánom Bohom s tými našimi ,,zasrancami" - ako ich Ty voláš...:cool:
comodo
26.12.08,20:33
Moj synovec napisal ako osmak slovo "očy" , a doteraz si ho za to doberame. Uz z neho aspon.Bc a polouspesny podnikatel. Tie rybi su mozno znamenie , ze sa ziacik raz v zivote uzivi.
danushka
26.12.08,20:43
Moj synovec napisal ako osmak slovo "očy" , a doteraz si ho za to doberame. Uz z neho aspon.Bc a polouspesny podnikatel. Tie rybi su mozno znamenie , ze sa ziacik raz v zivote uzivi.
Presne tak. Nám rodičom dobre robí, keď naše deti majú jedničky zhora nadol na vysvedčení a pritom si dobre väčšina z nás uvedomuje, že výborný prospech nie je zárukou úspešnosti v ďalšom živote.
Ja som ako šiestačka na základnej škole mala na polroka štvorku zo slovenčiny a celý druhý stupeň som mala od pani slovenčinárky sólo trojku na vysvedčení. Dodnes neviem prečo:confused::confused::confused:. Na strednej som už zo slovenčinou problémy nemala, dokonca som zmaturovala zo SJ na jednotku a potom som študovala na katedre SJ a literatúry ... A pritom sa živím úplne inde a niečím úplne iným a už ma prešlo aj to, aby som vyžadovala od svojich detí perfektný prospech. Jednoducho mamičky a oteckovia, dajte na prirodzenú inteligenciu svojich detí, občas privrite jedným očkom nad svojim deťmi a tým druhým nad učiteľmi svojich detí a život bude báječný;):D.
buchač
26.12.08,21:09
danushka

1. Evidentne sme sa nepochopili... - Súhlasím

2. kým som si zvykla na naturel ľudí tu žijúcich, Košičankou som cca 3 a pol roka. Zvykala som si na naturel obyčajných ľudí - tak v tom pokračuj ešte aspoň ďaľších 20 rokov , nakoľko košičanom sa človek nestáva , tým sa rodí :cool: Zároveň podotýkam , čo by si robila v Blave ? ASI :mee::mee::mee:

3. Môjmu synovi som povedala, že je debil, nech sa v škole neohadzuje s ,,drogami", lebo ma z neho trafí šľak a že krabičku šňupacieho tabaku som držala aj ja v rukách na základnej škole za hlbokej totality a náramne sme sa na tom bavili, ako sa z toho kýchalo... - ja som porobil za totáča ešte väčšie debiliny ;) , no čo sa týka týchto vecí , máme asi rovnaký názor ;)

4. Mohla by som si poťažkať na profesorku môjho syna, - keby som Ti ja porozprával , ako na mne sedel ruštinár na strojarine :mee::mee::mee:, to je ale o ľuďoch

5. Neviem odkiaľ máš porovnávanie nášho školstva so školstvom v USA. - neporovnával som školstvo ale ten nový zákon o rodine a výchove , či ako sa volá . Ten , ktorý hovorí o telesných trestoch , týraní , nespomínam si presne a nechce sa mi hľadať presne znenie

6. ale do školstva Ty už radšej nechoď, lebo s pánom Bohom s tými našimi ,,zasrancami" - ako ich Ty voláš... neboj , už nepôjdem :cool:
Ale zvýšiť si vzdelanie t.j. na školu môžem ešte ísť , dovolíš mi ? :D:D:D


ADD karicho

Počúvaj môj. Tá 100, mi úplne stačí - ani vysvetľovať nemusíš.
P.S.
Omlúvam sa všetkým dámam (a modroknižkárom) - určite nechápu.

Vysvetlím JA :cool:

100 - t.j. zelená bankovka nominálnej hodnoty 100 korún , v preklade zelený mozog .
Modrá knižka - to boli kriplovia , debili a iný , ktorí nemohli nastúpiť na vojenčinu , žeby aj Ty .:mee: Poprípade mali tlačenku , t.j. socialistické známosti :D

A počúvaj môj , na Slovensku sa ospravedlňuje a nie omlúva . Mluva z češtiny mluvit - po slovensky rozprávať
buchač
26.12.08,21:13
A ako vidím , čítam a ešte dobre , že nepočujem :confused: , toto všetko pomaly smeruje mimotemy , nepopieram , aj mojom zásluhou , takže ja končím ;):cool: , aspoň tu , v tejto téme :mee:
janka331
26.12.08,21:37
Súhlasím s tým, že každé dieťa je individualita, že má nárok na svoj názor, na jeho rešpektovanie a množstvo ďalších vecí. Viem, že každý rodič je citlivý na svoje dieťa, obhajuje ho, chráni. Deti sme v škole naučili už na prvom stupni aké majú práva, ale zabudli sme im povedať,že k ich právam patrí aj právo na vzdelanie, a to žiaľ veľmi málo využívajú. A asi tam niekde by som začala.
danushka
27.12.08,10:43
Karicho, nemyslím si, že sa tu takto zvykneme rozprávať a dokonca si ani nemyslím Karicho, že si tu nováčikom, ďalej už nebudem komentovať spôsob, akým si reagoval.

A Buchač, nespala by som, keby som sa k Tebe ako k vyslúžilému dôchodcovi v dúfam plnom zdraví fyzickom a duševnom nevyjadrila.
Beriem to, že vojaci z povolania, ktorí napríklad boli účastníkmi misie, letci, ktorí väčšinu svojho života strávili vo výškach a zodpovedali za životy ľudí a nebudem tu vymenúvať rady ďalších povolaní, kde si skutočne ľudia po rokoch zaslúžia právom dôchodok vo veku, keď sa iní cítia byť ešte veľmi produktívni, plní sily a chute .
Avšak, byť učiteľom /ak si mal profesorský titul - beriem späť slovo učiteľ/ na Vojenskej vysokej škole a tváriť sa v cca 45ke zaslúžene na dôchodku...., no to je proti môjmu zdravému rozumu, prieči sa to môjmu sedliackemu chápaniu. Prieči sa mi aj to, že Ty ako bývalý pedagóg máš takúto formu komunikácie, iste je to trošku deformácia z prostredia, kde sa striktne jedná v zmysle vyššia šarža versus nižšia šarža, nadriadený versus podriadený.
Táto téma sa skĺzla aj vďaka Tebe k istému druhu invektív, hoci to malo byť o niečom inom - o láske k dieťaťu, o poslaní učiteľského povolania, o dôvere detí k dospelým, o spravodlivosti.

Naznačil si vyššie, že občanom mesta sa stávaš vtedy, keď sa tam, narodíš.
Ja tvrdím, že my ľudia sme občanmi našej zemegule. Môžme si vybrať, kde budeme žiť, len na to treba mať aj riadnu dávku guráže a vedieť sa rozhodnúť.
A to by zas bolo o inom, pretože nám Slovákom - hoci si myslíme, že sme mierumilovní a prispôsobiví - chýba veľa tolerancie a je to vidno aj tu na Porade.
A je úplne jedno v tomto prípade, či žiješ v Košiciach, alebo v Bratislave od narodenia, alebo sa tam prisťahuješ. Do slovenskej kosmopolitnosti aj v názoroch skutočne ešte veľa chýba.
janka331
27.12.08,14:13
"Naznačil si vyššie, že občanom mesta sa stávaš vtedy, keď sa tam, narodíš.
Ja tvrdím, že my ľudia sme občanmi našej zemegule. Môžme si vybrať, kde budeme žiť, len na to treba mať aj riadnu dávku guráže a vedieť sa rozhodnúť.
A to by zas bolo o inom, pretože nám Slovákom - hoci si myslíme, že sme mierumilovní a prispôsobiví - chýba veľa tolerancie a je to vidno aj tu na Porade.
A je úplne jedno v tomto prípade, či žiješ v Košiciach, alebo v Bratislave od narodenia, alebo sa tam prisťahuješ. Do slovenskej kosmopolitnosti aj v názoroch skutočne ešte veľa chýba." (danushka)

Naozaj je jedno, kde sa človek narodí a kde býva. Všade žijú ľudia tolerantní i netolerantní, múdri i menej múdri, dobrí aj zlí. Rovnako kozmopolitnosť je individuálnou záležitosťou a nesúvisí vôbec s príslušnosťou k národu či krajine. Je to problém vzájomného rešpektu.
Myslím si však, že od chyby v diktáte sme sa dostali úplne niekde inde. Chyba ešte nie je tragédiou - dá sa opraviť (hoci pre aktérov je to možno obrovský problém). Viem si predstaviť sklamanie zo známky aj ubolenú dušičku, ale ďalší diktát bude lepší a o pár rokov to bude už len úsmevná spomienka. Hlavu hore, veď spoločne mamka aj malý žiačik dokážu sebe i pani učiteľke, že to bola náhoda.

PS: pre danushka omluvať /omluva je z češtiny a znamená nie rozprávať, ale ospravedlniť sa /ospravedlnenie.
danushka
27.12.08,14:27
"Naznačil si vyššie, že občanom mesta sa stávaš vtedy, keď sa tam, narodíš.
Ja tvrdím, že my ľudia sme občanmi našej zemegule. Môžme si vybrať, kde budeme žiť, len na to treba mať aj riadnu dávku guráže a vedieť sa rozhodnúť.
A to by zas bolo o inom, pretože nám Slovákom - hoci si myslíme, že sme mierumilovní a prispôsobiví - chýba veľa tolerancie a je to vidno aj tu na Porade.
A je úplne jedno v tomto prípade, či žiješ v Košiciach, alebo v Bratislave od narodenia, alebo sa tam prisťahuješ. Do slovenskej kosmopolitnosti aj v názoroch skutočne ešte veľa chýba." (danushka)

Naozaj je jedno, kde sa človek narodí a kde býva. Všade žijú ľudia tolerantní i netolerantní, múdri i menej múdri, dobrí aj zlí. Rovnako kozmopolitnosť je individuálnou záležitosťou a nesúvisí vôbec s príslušnosťou k národu či krajine. Je to problém vzájomného rešpektu.
Myslím si však, že od chyby v diktáte sme sa dostali úplne niekde inde. Chyba ešte nie je tragédiou - dá sa opraviť (hoci pre aktérov je to možno obrovský problém). Viem si predstaviť sklamanie zo známky aj ubolenú dušičku, ale ďalší diktát bude lepší a o pár rokov to bude už len úsmevná spomienka. Hlavu hore, veď spoločne mamka aj malý žiačik dokážu sebe i pani učiteľke, že to bola náhoda.

PS: pre danushka omluvať /omluva je z češtiny a znamená nie rozprávať, ale ospravedlniť sa /ospravedlnenie.
Nuž milá Janka, tuším Buchač Karichovi tu vytýkal slovo omluva ako čechizmus. Celý čas tu hovorím o niečom inom, než mi vytýkaš, ale tak to zvykne byť, keď tu ľudia reagujú do témy, ktorú nemajú prečítanú od počiatku do konca !

Ja som človek s tak veľkým srdcom a s tak veľkým chápaním detskej duše milá Janka, že ak si prečítaš ešte raz PORIADNE tému od začiatku - pochopíš.

A viac tu už reagovať nebudem, nemá to zmysel. Doposiaľ som totiž bola v skutku zdržanlivá, ale odteraz by som mohla napísať veci, ktoré by boli v rozpore s etikou Porady, lebo na niektorých členov sa slušne jednoducho nedá a tým nepozorným by som musela poklopkať na čelo...
janka331
27.12.08,14:56
ospravedlňujem sa, za svoju nepozornosť a vysvetlenie slova naozaj patrí inému, a ako nepozorná beriem na vedomie Tvoje poklopkanie na čelo, ešte šťastie ,že aspoň máš pochopenie pre detskú dušu, s dospelou asi toľko pochopenia nemáš...
danushka
27.12.08,15:01
Samozrejme, že aj na Teba Milan to platí, veď by ma roztrhalo, keby som Ti nezareagovala !!!

Ale, aby sme to trošku odľahčili..., keď už vravíš o odmenách za zlú známku...

Syn bol asi tretiačik a zdráhal sa zaklopkať na dvere, chudáčik dostal trojku.
Ani som netušila, že týmto kozliatkam tak záleží na vynikajúcich známkach a toľký smútok som dovtedy ešte v jeho očkách nevidela. Tak mu vravím : ,,Synak, keď donesieš prvú päťku, kúpime si fľašu šampanského a pripijeme si doma s oteckom na to, že si žiak ako sa patrí !"

Teraz je už na strednej škole a verte mi, že niektoré predmety sú tak ťažké, na takej elektrotechnickej priemyslovke, že sme radi rodičia, keď chlapci jednoducho prejdú s odretými ušami a väčšina z nás nepochybuje o svojich deťoch, taktiež vieme, že to jednoducho tí ich učitelia nemajú ľahké s nimi.
danushka
27.12.08,15:06
ospravedlňujem sa, za svoju nepozornosť a vysvetlenie slova naozaj patrí inému, a ako nepozorná beriem na vedomie Tvoje poklopkanie na čelo, ešte šťastie ,že aspoň máš pochopenie pre detskú dušu, s dospelou asi toľko pochopenia nemáš...

Janka, na tomto fóre si trošku kratšie, časom spoznáš aká tu ide človečina z nickov, nezatracuj členov na základe prvých dojmov.
Nemala by som problém pozvať Buchača na drink v KE...takže asi tak:).
Rozalka
27.12.08,15:18
Katica.vargová, dovolím si nesúhlasiť s Tvojim názorom - ak dieťa nevie zdôvodniť prečo sa v slove ryby po b píše y, pretože sa ešte neučilo, že je to nominatív plurálu ženského vzoru žena, tak mu to vyučujúci nemôže rátať za chybu. A to ako štvrtáčik zdôvodniť ešte na zač. šk. roka nemôže, toto sa začnú učiť, ak si dobre pamätám v druhom polroku štvrtého ročníka. ..... .
Téma ma zaujala, pretože keď môj syn bol v rokoch, keď sme písali diktáty, s kľudom napísal:
Deťy išli do Budapešťy.
Keď som na pokraji infarktu podotkla: to nepočuješ, že hovorím deŤI a BudapešŤI - ako tam môžeš napísať ypsilon?
odpovedal s kľudom angličana: a ty nevidíš tie mäkčene na Ť?

Ak svoje deti vezmete do Chorvátska, pred obchodom, kde predávajú Ribi, im prekryte oči.

Po prečítaní Danuschinho príspevku som si uvedomila, že možno by bolo dôležitejšie, keby sa namiesto "nominatív plurálu" učili o prvom páde množného čísla.
Poznámka: dnešní mladí nás nútia "čekni si to" a podobne, čo ma vytáča do zbláznenia :mad:, asi je to dôsledok nominatívu plurálu
buchač
27.12.08,15:39
Janka, na tomto fóre si trošku kratšie, časom spoznáš aká tu ide človečina z nickov, nezatracuj členov na základe prvých dojmov.
Nemala by som problém pozvať Buchača na drink v KE...takže asi tak:).

Milá danushka !

Ale ja by som problém mal :cool: S tým drinkom .;) Z jedného prostého dôvodu , t.j. , že akosi som abstinent :D:D:D
Ale proti dobrej presso káve v zásade nič nemám ;)
Vidíš , čítaš ,;) k téme sa už nevyjadrujem , aj keby sa dalo niekomu niečo vyčítať , ale dal som slovo :---

Poznámka - otázka :
Možem Ti napísať na súkromný e-mail ?
tetrisss
27.12.08,16:26
.
Samozrejme, že aj na Teba Milan to platí, veď by ma roztrhalo, keby som Ti nezareagovala !!!

Ale, aby sme to trošku odľahčili..., keď už vravíš o odmenách za zlú známku...

Syn bol asi tretiačik a zdráhal sa zaklopkať na dvere, chudáčik dostal trojku.
Ani som netušila, že týmto kozliatkam tak záleží na vynikajúcich známkach a toľký smútok som dovtedy ešte v jeho očkách nevidela. Tak mu vravím : ,,Synak, keď donesieš prvú päťku, kúpime si fľašu šampanského a pripijeme si doma s oteckom na to, že si žiak ako sa patrí !"

Teraz je už na strednej škole a verte mi, že niektoré predmety sú tak ťažké, na takej elektrotechnickej priemyslovke, že sme radi rodičia, keď chlapci jednoducho prejdú s odretými ušami a väčšina z nás nepochybuje o svojich deťoch, taktiež vieme, že to jednoducho tí ich učitelia nemajú ľahké s nimi.

Dufam, ze ste sa potom nestali alkoholikmi:D
buchač
27.12.08,16:48
To mi pripadá ako biela vrana.

Po zvážení argumentov pre a proti som sa rozhodol na túto invektívu nereagovať , nakoľko nie si v obraze a o dôvodoch sa nebudem rozpisovať !

OSPRAVEDLŇUJEM SA všetkým za moje príspevky , ak som sa niekoho dotkol / okrem niekoho / , zároveň prajem všetkým veľa zdravia , šťastia ........
proste PF 2009
armaturka
27.12.08,16:56
Téma ma zaujala, pretože keď môj syn bol v rokoch, keď sme písali diktáty, s kľudom napísal:
Deťy išli do Budapešťy.
Keď som na pokraji infarktu podotkla: to nepočuješ, že hovorím deŤI a BudapešŤI - ako tam môžeš napísať ypsilon?
odpovedal s kľudom angličana: a ty nevidíš tie mäkčene na Ť?

Ak svoje deti vezmete do Chorvátska, pred obchodom, kde predávajú Ribi, im prekryte oči.

Po prečítaní Danuschinho príspevku som si uvedomila, že možno by bolo dôležitejšie, keby sa namiesto "nominatív plurálu" učili o prvom páde množného čísla.
Poznámka: dnešní mladí nás nútia "čekni si to" a podobne, čo ma vytáča do zbláznenia :mad:, asi je to dôsledok nominatívu plurálu

:):):):):D:D:D
janka331
27.12.08,18:40
Neviem ako pozorne si čítala Ty, ale nikoho som nezatracovala, ani nikomu zatiaľ neklopkám po čele, no akosi sa ľahšie žiada tolerancia a kozmopolitizmus od iných, ako jej uplatnenie voči iným
jaros5
05.01.09,11:24
Rodičia, ale hlavne učitelia by si mali uvedomiť, že akákoľvek kontrola vedomostí (kontrolný diktát, test, písomná práca, ...), by nemala mať za cieľ známku, ale overenie si zvládnutia (úroveň) učiva. Po dôslednej analýze, by mala kontrolná práca slúžiť pre učiteľa ako podklad k náprave chýb a nedostatkov (aj učiteľových, nie len žiaka). Dosiahnutá úroveň je aj zrkadlom učiteľovej práce a už vôbec by kontrola vedomostí nemala byť strašiakom pre žiakov/študentov.

Poznámka na záver: Totálne ma irituje , keď sa učiteľ na konci školského roka vyjadrí: " ...zo známok čo tu máš ti vychádza ... napr. trojka;
Myslím tým aritmetické prepočítanie známky, ktorú má žiak dostať na konci školského roka;Čo ak študent po zle napísanej "kontrolke" si uvedomil svoje nedostatky, odstránil ich a učivo na konci klasifikačného obdobia ovláda na výbornú ?!?!?!?
Známkovanie (klasifikácia) je len jedna z možností hodnotenie práce žiakov a podľa mňa nie tá najobjektívnejšia;
Marianna01
05.01.09,12:15
Rodičia, ale hlavne učitelia by si mali uvedomiť, že akákoľvek kontrola vedomostí (kontrolný diktát, test, písomná práca, ...), by nemala mať za cieľ známku, ale overenie si zvládnutia (úroveň) učiva. Po dôslednej analýze, by mala kontrolná práca slúžiť pre učiteľa ako podklad k náprave chýb a nedostatkov (aj učiteľových, nie len žiaka). Dosiahnutá úroveň je aj zrkadlom učiteľovej práce a už vôbec by kontrola vedomostí nemala byť strašiakom pre žiakov/študentov.

Poznámka na záver: Totálne ma irituje , keď sa učiteľ na konci školského roka vyjadrí: " ...zo známok čo tu máš ti vychádza ... napr. trojka;
Myslím tým aritmetické prepočítanie známky, ktorú má žiak dostať na konci školského roka;Čo ak študent po zle napísanej "kontrolke" si uvedomil svoje nedostatky, odstránil ich a učivo na konci klasifikačného obdobia ovláda na výbornú ?!?!?!?
Známkovanie (klasifikácia) je len jedna z možností hodnotenie práce žiakov a podľa mňa nie tá najobjektívnejšia;

Presne tak, skôr, ako však napíšem k zvýraznenému svoj názor, prosím, neukameňujte ma, nečítala som si celú tému, vidím však, že sa tu vedú vojny, do ktorých sa mi nechce. Jediné, čo som chcela povedať, je absolutórium citovanému príspevku. Pamätám sa ešte, keď sme schytali na škole zlú známku, dostali sme možnosť "si ju opraviť". Dobre, dajme tomu, že prvá známka bola za 5, druhá za 1, čím sme učiteľovi dokázali, že už to vieme, napriek tomu výsledná známka bola 3. V poriadku, prvý raz sme sa nenaučili, za trest nebude výsledná 1, ale 2. Lenže čo dokáže taká trojka? V prípade, keď to viem na 1?
Moje dieťa chodí do triedy pre nadané deti. Sú hodnotení len slovne. Verte, keď má k úlohe napísané napr. vieš to aj lepšie, alebo pozor na úpravu a chyby, dieťa sa veľmi, veľmi snaží, aby to tam napísané už nemal. A keď za bezchybnú prácu dostane pochvalu do žiackej - je strašne natešený a denne si počíta, koľko už má pochvál. Niečo na slovnom hodnotení je. :)
jaros5
05.01.09,15:20
Presne tak, skôr, ako však napíšem k zvýraznenému svoj názor, prosím, neukameňujte ma, nečítala som si celú tému, vidím však, že sa tu vedú vojny, do ktorých sa mi nechce. Jediné, čo som chcela povedať, je absolutórium citovanému príspevku. Pamätám sa ešte, keď sme schytali na škole zlú známku, dostali sme možnosť "si ju opraviť". Dobre, dajme tomu, že prvá známka bola za 5, druhá za 1, čím sme učiteľovi dokázali, že už to vieme, napriek tomu výsledná známka bola 3. V poriadku, prvý raz sme sa nenaučili, za trest nebude výsledná 1, ale 2. Lenže čo dokáže taká trojka? V prípade, keď to viem na 1?
Moje dieťa chodí do triedy pre nadané deti. Sú hodnotení len slovne. Verte, keď má k úlohe napísané napr. vieš to aj lepšie, alebo pozor na úpravu a chyby, dieťa sa veľmi, veľmi snaží, aby to tam napísané už nemal. A keď za bezchybnú prácu dostane pochvalu do žiackej - je strašne natešený a denne si počíta, koľko už má pochvál. Niečo na slovnom hodnotení je. :)
Vďaka Marianna, presne o tom to je.
Myslím, že vojna sa tu nevedie;); Každý má právo vyjadriť sa, resp. opýtať, súhlasiť, či nesúhlasiť - veď to je na PORADE super.
Je na každom z diskutujúcich, aby si urobil vlastný názor, poprípade ho aj zmenil. Ja osobne sa rád nechám na základe argumentov presvedčiť, ak sa mýlim.
TimkaM
14.01.09,12:14
Pokiaľ sú v diktáte javy, ktoré ešte žiaci nepoznajú, učiteľ ich pri diktovaní nadiktuje, upozorní žiakov na gramatický jav. "V slove ryby napíšeme na konci tvrdé y." Ak žiak aj napriek tomu napíše "i" ráta sa mu to ako chyba.