gabriska
12.11.08,13:20
Dobry den prajem,
tak toto je moja cerstva diagnoza po niekolkorocnych bolestiach bedr. klbov, krizov a niekolkokrat prekonanych ischiasoch, resp. lumbago...:mee:
Za posl.5 rokov (teraz mam 30) sa mi stavalo pravidelne, ze ma niekolkokrat do roka ludovo povedane "seklo v krizoch"...vzdy to bolo pri mechanickom pohybe a vzdy sa to liecilo len mastickami a v najhorsom pripade tabl. od bolesti...ziaden dr. sa neunuval hladat pricinu mojich problemov...
1.krat som sa vybrala k lekarovi po 1.porode (pred 5 rokmi), kedy ma obcas pobolieval pravy bedr. klb...ortoped urobil rtg, zistil, ze mam dysplaziu bedr. klbu a len skonstatoval, ze je rozdiel, ked ma sliepka 50 alebo 100 kg (toho casu som mala pri vyske 168cm cca. 78 kg)...Vtedy bolo bolesti len obcasne a nie tak obmedzujuce ako za posl. roky a hlavne po 2.tehotenstve...Teraz som 5 mesiacov po porode a presne tyzden po porode (sekciou) ma opät seklo v krizoch...Bolesti boli prve mesiace take ako nikdy predtym, klby a krize totalne nepohyblive a bolest neopisatelna...
Obv. dr. skonstatoval, ze kedze som po porode, je to normalne, ze to moze trvat aj dlhsie, kym ta bolest odznie...sama som si vypytala rehabilitacnu liecbu, kedze ziadne tabl. kvoli dojceniu som si dovolit nemohla...
Po vyse mesiaci fyzikalnej terapie (rebox, ultrazvuk, elektr. prud) bolest ustupila len ciastocne, tak som sa objednala u ortopeda...Po vys. rtg snimkov mi bola urcena nasl. diagnoza:
Koxartroza (oboch bedr. klbov) bilat post LCC gr I-II, lumbalgea, okrajova skleroza acetabula,
osteochondroza L4-L5,L5-S1

Pre mna, kedze som len nedavno oslavila 30 rokov, to bol doslova uder pod pas...co sa tyka liecby, ortoped mi predpisal tabl. Glukomed, ktr. zial kvoli dojceniu uzivat nemozem a o.i. liecba je poriadne financne narocna a pravdepodobne dozivotna...
Velmi mi zalezi na tom, aby sa mi stav este viac nezhorsil, nechcem sa dozit transplantacie bedr. klbov... najde sa niekto, kto bol alebo je v podobnej situacii ako ja a poradi, ako co mozno najlepsie zvladnut toto obdobie?
Najde sa vobec niekto s podobnou diagnozou v takomto skorom veku ako ja?
Budem rada, ak sa niekto ozve, ked uz nic, tak mi bude aspon lepsie na dusi, ze v tom nie som sama....
Dakujem
syrik
12.11.08,12:27
Dobry den prajem,
tak toto je moja cerstva diagnoza po niekolkorocnych bolestiach bedr. klbov, krizov a niekolkokrat prekonanych ischiasoch, resp. lumbago...:mee:
Za posl.5 rokov (teraz mam 30) sa mi stavalo pravidelne, ze ma niekolkokrat do roka ludovo povedane "seklo v krizoch"...vzdy to bolo pri mechanickom pohybe a vzdy sa to liecilo len mastickami a v najhorsom pripade tabl. od bolesti...ziaden dr. sa neunuval hladat pricinu mojich problemov...
1.krat som sa vybrala k lekarovi po 1.porode (pred 5 rokmi), kedy ma obcas pobolieval pravy bedr. klb...ortoped urobil rtg, zistil, ze mam dysplaziu bedr. klbu a len skonstatoval, ze je rozdiel, ked ma sliepka 50 alebo 100 kg (toho casu som mala pri vyske 168cm cca. 78 kg)...Vtedy bolo bolesti len obcasne a nie tak obmedzujuce ako za posl. roky a hlavne po 2.tehotenstve...Teraz som 5 mesiacov po porode a presne tyzden po porode (sekciou) ma opät seklo v krizoch...Bolesti boli prve mesiace take ako nikdy predtym, klby a krize totalne nepohyblive a bolest neopisatelna...
Obv. dr. skonstatoval, ze kedze som po porode, je to normalne, ze to moze trvat aj dlhsie, kym ta bolest odznie...sama som si vypytala rehabilitacnu liecbu, kedze ziadne tabl. kvoli dojceniu som si dovolit nemohla...
Po vyse mesiaci fyzikalnej terapie (rebox, ultrazvuk, elektr. prud) bolest ustupila len ciastocne, tak som sa objednala u ortopeda...Po vys. rtg snimkov mi bola urcena nasl. diagnoza:
Koxartroza (oboch bedr. klbov) bilat post LCC gr I-II, lumbalgea, okrajova skleroza acetabula,
osteochondroza L4-L5,L5-S1

Pre mna, kedze som len nedavno oslavila 30 rokov, to bol doslova uder pod pas...co sa tyka liecby, ortoped mi predpisal tabl. Glukomed, ktr. zial kvoli dojceniu uzivat nemozem a o.i. liecba je poriadne financne narocna a pravdepodobne dozivotna...
Velmi mi zalezi na tom, aby sa mi stav este viac nezhorsil, nechcem sa dozit transplantacie bedr. klbov... najde sa niekto, kto bol alebo je v podobnej situacii ako ja a poradi, ako co mozno najlepsie zvladnut toto obdobie?
Najde sa vobec niekto s podobnou diagnozou v takomto skorom veku ako ja?
Budem rada, ak sa niekto ozve, ked uz nic, tak mi bude aspon lepsie na dusi, ze v tom nie som sama....
Dakujem


Ahoj...no tak to je fakt drastické,čo si napísala...Ja mám 25 a tiež ma od februára už niekoľkokrát seklo v krížoch pri pohybe...chodila som aj na rehabku,denne cvičím,no len čo to zanedbám,je to späť...Lieky odmietam a snažím sa to nejako rozkývať...mám skoliozu a na to vraj treba len cvičiť a cvičiť...mám aj zúžený mediastinálny priestor v driekovej oblasti...tiež mi to vyráťa do bedrového kĺbu...nechcem ani pátrať po príčine,lebo sa bojím..nehovoriac o tom,že mi praskajú všetky kĺby pri cvičení alebo keď si kvoknem ako starej babke..Neviem Ti poradiť,no po tom,čo si napísala,sa bojím...
Zita5
12.11.08,12:37
Je mi ľúto každého čo má zdravotné potiaže , poradiť neviem , sama čerpám dosť zo stránok internetu , ale snáď to nebude až tak zlé

Prognóza artrózy -


Hoci vo všeobecnosti pozorujeme tendenciu artrózy k progresii v priebehu rokov trvania ochorenia, v niektorých prípadoch môžu príznaky ustúpiť, až spontánne vymiznúť. V každom prípade v súčasnosti máme dostatok dôvodov, aby sme mohli pacienta uistiť, že pri správnom dodržiavaní opatrení a liečby je úplná invalidizácia málo pravdepodobná, a že pacient s artrózou sa môže dobre prispôsobiť svojej situácii a žiť (rovnako dlho ako zvyšok obyvateľstva) v dobrých podmienkach.


Zo stránky www.zdravie.sk (http://www.zdravie.sk)
http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=589

Držím palce , aby ste to všetko dobre zvládla .
Eulalia
12.11.08,13:31
Koxartróza I-II stupňa je už síce bolestivá, ale výmena kĺbov sa robí až pri pokročilom III. stupni. Základná zásada (ktorú ale ja osobne tiež nedodržiavam:mee::mad:) je pravidelné cvičenie. Takže asi najlepšie by si spravila, keby si začala chodiť na rehabilitačné cvičenia, kde Ťa naučia všetky potrebné cviky a doma ich pravidelne robiť.
Držím palce.
adi11
12.11.08,14:21
Tiež som sa čudovala, keď mi v 30-tke zistili koxartrozu I-stupňa a zápal bedrového kľbu. Boli to ukrutné bolesti, ktoré trvali niekoľko mesiacov.Chodila som na injekcie, rehabilitácie, až nakoniec som bola nútená dať pichnúť obstrek do kľbu /lekár povedal, že to dávajú len starým ľuďom lebo deformujú kosti/. Teraz mám 59 rokov a naučila som sa žiť s touto chorobou, ktorú som zdedila po otcovi. Dávam si pozor na prechladnutie, udržujem si stále tú istú váhu aj cvičením a stravujem sa striedmo. Sem tam idem na rehabilitáciu napr.parafín, alebo užívam švédske kvapky s melasou.
Bionda
12.11.08,15:19
Tiež som sa čudovala, keď mi v 30-tke zistili koxartrozu I-stupňa a zápal bedrového kľbu. Boli to ukrutné bolesti, ktoré trvali niekoľko mesiacov.Chodila som na injekcie, rehabilitácie, až nakoniec som bola nútená dať pichnúť obstrek do kľbu /lekár povedal, že to dávajú len starým ľuďom lebo deformujú kosti/. Teraz mám 59 rokov a naučila som sa žiť s touto chorobou, ktorú som zdedila po otcovi. Dávam si pozor na prechladnutie, udržujem si stále tú istú váhu aj cvičením a stravujem sa striedmo. Sem tam idem na rehabilitáciu napr.parafín, alebo užívam švédske kvapky s melasou.
súhlasím s adi11 a tiež nie je zanedbateľná psychická vyrovnanosť, nepoddať sa. Viem o čom hovorím, vďaka tomu nesedím na vozíku, ktorý mi prorokovali v 18-ke, že do 30-tky to tak bude, a už pár rokov nadčasujem a stále chodím po vlastných, ale naozaj netreba sa poddať- to mi potvrdí asi každí, kto trpí nejakou "prantou" , ktorej sa nedá zbaviť.
BXLmiami
12.11.08,18:06
Za toto čo napíšem ma nebudeš mať rada,ale napíšem pravdu.Nie je to vôbec zriedkavá situácia,si jedna z mnohých,ktorá má takéto ťažkosti.Z pohľadu lekára st.1 je ľahké štádium choroby,aj ked mi je jasné,že ty s tým v bolestiach suhlasiť nebudeš.Je to diagnoza na celý život a závisí v 80%od teba,ako sa dalej bude vyvíjať.A ano,je to finančne náročná diagnoza,tak ako je finančne náročný ekzém či cukrovka.Takže pravidlá=za každú cenu sa udržať v pohybe,čiže cvičiť,ale má to byť kalenetika alebo pilates a to denne.Nepribrať,každé kilo navyše zhoršuje bolesti klbov a prognozu do buducna.Dieta bez udenín a červeného masa,naučiť sa na zdravú stravu,hodne jesť želatínových vecí,Calcia,zeleniny,rýb.Doplnky výživy so zameraním na kosti a svaly.A dievča,na prvom mieste bude dobrý masér a to pravideľne,v prípade ťažkostí vie pomôcť dobrý maser lepšie ako lieky.Tento problém za Teba medicína nevyrieši,môže Ti v akutnom štádiu pomocť,ale rozhodne nenabehne na plné riešenie tejto dg.
gabriska
12.11.08,19:07
Ja osobne som tiez stotoznena s tym, ze psychicka pohoda a pozitivne myslenie dokaze co velkej miere ovplyvnit priebeh akehokolvek ochorenia...Kedze som sa tuto dg. dozvedela vlastne len vcera, je to pre mna teda dost cerstva neprijemna sprava, takze sa snazim teraz to nejako spracovat a postupne sa s tym budem musiet zmierit...
A ako viaceri pisete a ja som si toho plne vedoma, cvicit cvicit cvicit...Som odhodlana zmenit celkovy zivotny styl, stravu a v 1.rade schudnut!!!Doteraz som cele dni presedela v praci za PC, co sa urcite podpisalo na mojom zdr. stave...Cvicenie je v podstate od porodu mojou kazdodennou cinnostou, ako som spominala, uz vyse mesiaca chodievam na rehabilitacie, vyziadala som si aj zopar dobrych cvikov na fitlopte, spec. na uvolnenie kriz. chrbtice, takze tie sa snazim precvicovat kazdy den, no a chystam sa, zohnat si aj nejake pilates cviky...som naozaj odhodlana urobit maximum...O.i. mam doma elipticky trenazer, ktr. je setrny ku klbom, takze hadam pomoze...
Mam stastie v tom, ze mam veeeeelku podporu manzela, ktr. mi pomaha, ako sa len da...a to doslova vo vsetkom, som mu za to nesmierne vdacna :-)
Verim, ze to nejako zvladneme, aj ked mi je jasne, ze urcite budu aj svetle, aj temne dni...
gabriska
12.11.08,19:17
Za toto čo napíšem ma nebudeš mať rada,ale napíšem pravdu.Nie je to vôbec zriedkavá situácia,si jedna z mnohých,ktorá má takéto ťažkosti.Z pohľadu lekára st.1 je ľahké štádium choroby,aj ked mi je jasné,že ty s tým v bolestiach suhlasiť nebudeš.Je to diagnoza na celý život a závisí v 80%od teba,ako sa dalej bude vyvíjať.A ano,je to finančne náročná diagnoza,tak ako je finančne náročný ekzém či cukrovka.Takže pravidlá=za každú cenu sa udržať v pohybe,čiže cvičiť,ale má to byť kalenetika alebo pilates a to denne.Nepribrať,každé kilo navyše zhoršuje bolesti klbov a prognozu do buducna.Dieta bez udenín a červeného masa,naučiť sa na zdravú stravu,hodne jesť želatínových vecí,Calcia,zeleniny,rýb.Doplnky výživy so zameraním na kosti a svaly.A dievča,na prvom mieste bude dobrý masér a to pravideľne,v prípade ťažkostí vie pomôcť dobrý maser lepšie ako lieky.Tento problém za Teba medicína nevyrieši,môže Ti v akutnom štádiu pomocť,ale rozhodne nenabehne na plné riešenie tejto dg.

Suhlasim vo vsetkom, co spominas a ani by ma nenapadlo, sa za to na teba nedajboze hnevat, to nie...ja som o.i. aj dost sebakriticka a viem, ze za vela si mozem aj ja sama...
Aj mna napadli vsetky mozne ochorenia, ktr. si vyzaduju fin. narocnu liecbu, to jednoducho asi nema zmysel sa nad tym zamyslat, je to bohuzial realita...No myslim, ze je zial aj vela ludi, ktr. trpia tymto ochorenim, ale zial si nemozu dovolit takuto liecbu a vlastne tym padom na to doplacaju opät len svojim zdravim...V mojom pripade, kedze som matka na mat. dovolenke, to nebude jednoduche, ovela radsej by som za tie peniazky urobila radost mojim ratolestiam, ale zial, nemam na vyber...
Co sa tyka masera, momentalne mam v ramci rehabilitacie predpisane masaze chrbta+sije, je to naozaj ulava, aj ked len ciastocna...
gabriska
12.11.08,19:23
Je mi ľúto každého čo má zdravotné potiaže , poradiť neviem , sama čerpám dosť zo stránok internetu , ale snáď to nebude až tak zlé

Prognóza artrózy -


Hoci vo všeobecnosti pozorujeme tendenciu artrózy k progresii v priebehu rokov trvania ochorenia, v niektorých prípadoch môžu príznaky ustúpiť, až spontánne vymiznúť. V každom prípade v súčasnosti máme dostatok dôvodov, aby sme mohli pacienta uistiť, že pri správnom dodržiavaní opatrení a liečby je úplná invalidizácia málo pravdepodobná, a že pacient s artrózou sa môže dobre prispôsobiť svojej situácii a žiť (rovnako dlho ako zvyšok obyvateľstva) v dobrých podmienkach.


Zo stránky www.zdravie.sk (http://www.zdravie.sk)
http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=589

Držím palce , aby ste to všetko dobre zvládla .

Zitka, dakujem,
kiez by to bol aj moj pripad, zeby priznaky uplne vymizli...este stale mi to pripada ako zly sen...
gabriska
28.11.08,13:41
Po case sa opät hlasim...kedze nemozem kvoli kojeniu uzivat lieky, ktr. mi predpisal ortoped, rozmyslam nad alernativnou medicinou...nemate niekto skusenosti s homeopatikami? Mam doma homeo CEPHIL, chcela by som to vyskusat, lebo 6. mesiac v bolestiach, to uz nie je sranda...k bedram sa mi este pridruzili aj bolesti kolena...
poradte, dakujem
Bionda
28.11.08,14:20
Po case sa opät hlasim...kedze nemozem kvoli kojeniu uzivat lieky, ktr. mi predpisal ortoped, rozmyslam nad alernativnou medicinou...nemate niekto skusenosti s homeopatikami? Mam doma homeo CEPHIL, chcela by som to vyskusat, lebo 6. mesiac v bolestiach, to uz nie je sranda...k bedram sa mi este pridruzili aj bolesti kolena...
poradte, dakujem
Ja ťa možno sklamem, ale napr. mne nepomáhali žiadne homeopatiká, trpela som celé kojenie, ako jób, ale myslela na to, že to chcem tak spraviť - kojiť kvôli malinkej, občas som zašla na infúziu, ale nič tak nezabrala ako nasadená liečba po skončení kojenia- Celebrex, Movalis, Voltaren a mydokalm- na ktorý som dostala alergiu :D. Uľavilo sa mi aj spať som konečne mohla bez bolestí. Pre mňa aj ísť si ľahnúť bola tragédia, na chrbte som nespala- až s liekmi.
Takže toľko moje skúsenosti, ale skúsiť by si to mala aj ty, nevieš.... možno ti to pomôže.
gabriska
28.11.08,18:36
Ja ťa možno sklamem, ale napr. mne nepomáhali žiadne homeopatiká, trpela som celé kojenie, ako jób, ale myslela na to, že to chcem tak spraviť - kojiť kvôli malinkej, občas som zašla na infúziu, ale nič tak nezabrala ako nasadená liečba po skončení kojenia- Celebrex, Movalis, Voltaren a mydokalm- na ktorý som dostala alergiu :D. Uľavilo sa mi aj spať som konečne mohla bez bolestí. Pre mňa aj ísť si ľahnúť bola tragédia, na chrbte som nespala- až s liekmi.
Takže toľko moje skúsenosti, ale skúsiť by si to mala aj ty, nevieš.... možno ti to pomôže.

Bionda,
co sa tyka kojenia, ja sa toho tiez tak lahko nemienim vzdat, prave kvoli malemu ... aj ked to je na ukor tej bolesti...vzdy si hovorim, ze aspon malemu davam dobry zaklad do zivota, snad nebude mat take problemy ako ja... Ako dlho si kojila?
Aj pre mna je niekedy spanok utrpenie...hoci mi maly krasne v noci spinkava,
napriek tomu sa v noci nevyspim...teraz po takmer 6 mesiacoch je to uz trochu lepsie, aj ked kazde pretacanie boli...a klby citim stale, ci je den, ci je noc...a to mam len 1.stupen artrozy...neviem si ani len predstavit, ake bolesti ukrutne sprevadzaju 3. alebo 4.stupen...to uz su potrebne podla mna aj nejake psychofarmaka...tato galiba urcite poznaci aj psychiku cloveka a ked to trva dlhy cas...
Neviem, ci si to uz nespominala, ty mas koxartrozu, v akom veku ti ju diagnostikovali?
Ja tie homeopatika vyskusam, aj ked tiez sa mi tomu akosi nechce uverit, ze to nejako pomoze...to zlozenie tych spominanych homeo nie je nic moc...tak uvidim...v kazdom pripade, vkladam do toho nejake nadeje...ved naco by mi potom bola liecba, keby som na nu uz vopred zanevrela?
Takze drzkajte mi palceky :)
gabriska
28.11.08,18:43
Este som zabudla spomenut...trochu som prevetrala moj zdravotny zaznam a zistila som (po 30 rokoch), ze tu deformaciu, resp. dysplaziu bedr. klbov mam od narodenia...podla mojej rehabil. dr. sa to dalo tak trochu ocakavat, ze to skonci artrozou...myslite, ze sa este v ranom detstve dalo tomu nejako predist? Neviem, ake boli metody pred 30 rokmi, ci sa vobec robili nejake dostatocne skreeningove opatrenia a pod. ako je tomu dnes, sono klbikov hned po narodeni, preventivne balenia nasiroko...lebo udaje v mojom zazname su dost chabe...len nejake viacnasobne rtg snimky klbov niekedy v 4. a 6. mesiacoch, s tym, ze snimky neboli dobre (nekvalitne) a potom len stroha poznamka, ze "susp. dysplazia.." tot vsjo...(nemam sa na to uz koho opytat, kedze mamka uz nezije)...
BXLmiami
28.11.08,19:02
Balenie naširoko bolo,ale sono veru nie.Cephyl obsahuje malé množstvo kyseliny acetylosalicylovej,je to jediné homeo,ktoré nie je celkom len homeopatikum.Ale na klby skor doporučujem akupunkturu,masaže,tie ti može predpisať lekár a aj najdi masera pomimo, a začni cvičiť Pilates,veľmi pomaly a opatrne.
gabriska
28.11.08,19:07
Balenie naširoko bolo,ale sono veru nie.Cephyl obsahuje malé množstvo kyseliny acetylosalicylovej,je to jediné homeo,ktoré nie je celkom len homeopatikum.Ale na klby skor doporučujem akupunkturu,masaže,tie ti može predpisať lekár a aj najdi masera pomimo, a začni cvičiť Pilates,veľmi pomaly a opatrne.

Masaze som absolvovala v ramci rehabil. liecby, ktr. trvala takmer 2 mesiace, po 3 mesiacoch sa mam hlasit opät...Pilates mi odporucil aj ortoped, prave zhanam nejake DVD alebo CD s cvikmi...
BXLmiami
29.11.08,05:44
Tá trojmesačná pauza z masaží nie je dobrá,maser musi byť 1x týždenne a financie na neho musia pri Tebe dostať prioritu.A neviem ako si so stravou,ale dieta pri týchto ochoreniach robí veľmi veľa.
gabriska
29.11.08,13:41
Tá trojmesačná pauza z masaží nie je dobrá,maser musi byť 1x týždenne a financie na neho musia pri Tebe dostať prioritu.A neviem ako si so stravou,ale dieta pri týchto ochoreniach robí veľmi veľa.

Vies poradit, o aku dietu by sa malo jednat?
Ja zatial experimentovat momentalne nemozem, kedze kojim, ale do buducna si urcite budem davat pozor...
Este jedna vec ma napadla: pocas liecby v obdobi 2 mes. pauzy je vraj potrebne uzivat nejake vitaminy (zinok, vapnik...) Kedze teraz nemozem brat ziadne farmaka, mozno by bolo vhodne zacat s nejako vitaminovou podporou, viete niekto nieco konkretne odporucit?
Danga
29.11.08,20:02
Zhruba od septembra ma pobolieva v dolnej casti chrbta, vtedy hlavne na pravej strane.Spociatku sa s tym dalo zit, tak som to neriesila, ale v polovici oktobra ma bolest vyhnala k dr. Obvodna mi dala movalis a ak sa to nezlepsi mam prist.Kedze sa mi nepolepsilo, naopak zacalo ma tlacit aj medzi lopatkami poslala ma k neurologicke.Tam som absolvovala RTG kde mic nezistila a poslala ma k reumatologovi.Pri nom som absolvovala magneticku rezonanciu, kde je vsetko s klbmi v poriadku a zobrali mi krv a moc s tym ze vysledky budu o mesiac.A dovtedy mam absolvovat rahabilitacie.Po tretej rehabilitacii som mala priserne bolesti vyzarujuce az do slabin a tak som tyzden chodila na injekcie k obvodnej kde mi davala Voltaren. Bolesti mam stale a nie som schopna riadne existovat.Rano sa to este ako tak da ale vecer uz len lezim. Toho casu uz len cakam kedy budu vysledky krvi aj ked stracam nadej ze mi nieco zistia.

Pisem to do tejto temy nakolko si myslim ze ide o klby ale v poslednej dobe ma boli viac v lavom boku.Bolest proste putuje.Je to na prasky a najviac ma to trapi kvoli mojej dcerke ktorej sa nemozem naplno venovat.

Boli aj u vas taketo priznaky?
dusansl
29.11.08,22:16
Pekný večer prajem náhodilým ale aj stálym návštevníkom portálu PORADA.
Problém ktorý trápi pani ,,GABRIŠKU“ nie je u nás vzácne sa vyskytujúci. Na jeho riešenie medzi pacientamiale aj lekárskou verejnosťou kolujú tak neuvriteľné receptúry, že mi nedalo zostať ľahostajným, aj keď priznám sa , nemám potrebu si robiť reklamu , či čosi podobné, ako to zopár ľudí na tomto portáli prezentovao.
Ale k veci:
Nie je potrebné zdôrazňovať, že v ľudskom tele pokiaľ má človek žiť, musí byť neustále určité konštantné množstvo vápniu. Sutočnosť je ale taká, že ho po celý život väčšina ľudí má nedostatok.
RASTLINNÝ VAPNIK sa v našom tele nevstrebáva!
ORGANICKÝ VÁPNIK- je obsiahnutý vo vývaroh z kostí, mäse,huspenine a v niektorých typoch miečných výrobkch. Hoci sa tvrdí i keď to nie je pravda- že jeho príjem do organizmu je škodlivý! Vieme že to je omyl!
Práve táto forma ako jediná je človeku prospešná. Pretože kalcium z tela strácame neustále(napríklad močom) musíme ho neustále dopĺňať! Denná dávka kalcia pre udržanie jeho rovnováhy u dopelého človeka je 1500 miligramov. Ak zoberieme do úvahy, že liter pasterizovaného mlieka ho obsahuje z pôvodných 1400 mg pred pasterizáciou len 140 mg, tak by sme museli vypiť najmenej desať litrov, aby sme sa dostali k želanej hranici. Uznáte , že tadeto cesta k náprave nevedie. A teraz jedna životne dôležitá informácia.
Je klinicky dokázané, že trvalý nedostatok bioklacia v tele, vedie k uvoľňovaniu kostného klalcia do krvného obehu, To sa ale usádza na srdcových chlopniach a vyvláva jeho ochorenia! Usádza sa aj v ľadvinách a žlčníku a vytvára kamene! Náseldne sa usádza aj v ´klboch vo forme solí a podieľa sa na tvorbe osteochondrózy!
Jednou s foriem ako v tele doplniť je ho získať napríklad z huspeniny uvarenej z kuracích paprčiek
Aj keď to málokto vie, obsahujú mimoriadne veľké množstvá kolagénu, látky tak prepotrebnej pre zachovanie funkčnosti celej kostry a kĺbneho systému človeka.
Mimochodom, výskumami sa ukázalo, že syntetické kalcium u pacientov vyvoláva hypertonické krízy. Len krátka poznámka :
keby sa v našej populácii konzumovalo toľko už spomenutej huspeniny ako sa masovo pije pivo, nebolo by člopeka, trpiaceho osteochondrózou, skoliózou ale ani artrózou. Nevznikali by rôzne degeneratívne ochorenia chrupaviek, ani predčasné opotrebovania medziobratlových platničiek. Veľká čať dnes chorej polulácie, by bola trvalo zdravá- nevediac čo sú to za choroby , ktorými dnes trpia........
Teraz si kadiete otázku, a čo ďalej. Mám jednoduchú odpoveď. Je potrebný štvor až šeť mesačný ozdravný výživovo – liečebný cyklus, počas ktorého pacient dovolí svojmu telu, aby si v postupných krokoch obnovilo zničené chrupavky a štruktúru kostnej tkáne.
Teda chorému nepomôže nik- okrem jeho samého!!!!!

Potom už nie je nútený uvažovať, ktorý dobrý, alebo zlý, lacný alebo drahý chirurg sa bude vŕtať v jeho kostre.
Nazdávam sa, že takéhoto zážitku sa rád vzdá každý človek, a je úplne jedno či sa hlási k národnostnej väčšine alebo menšine.
A úvahy o pokojnej starobe doporučujem prenechať ľuďom narodeným pred 90 rokmi a skôr.... Alebo sa mýlim?
Pekný večer praje dušansl.
t.betinka
30.11.08,12:41
Artroza je to bolestiva choroba na cely život,chápem ved aj taka cukrovka nieje bohviečo.Ale su medzi nami ludia ktori ešte viac trpia čo nevidia,nepočuju,su ludia nie psychicky chorí-mozog maju dobry ale treba sa o nich starat, krmit, prebalovat atd.o niektorych aj 24 h. denne.Poniektori su bez ruk a noh. Tí čo su takto od narodenia sú zvyknutí-naučili sa žiť so svojím hendikepom.Ale čo takí mladí ľudia, ktorí sa narodili zdraví a zrazu v mladom veku sú pripútaní na vozík a odkázaní na pomoc iných.
Mária27
30.11.08,14:13
Vďaka, dusansl, na ocenenie (tu to nejde). Ešte popíš bližšie ten ozdravný výživovo – liečebný cyklus.
gabriska
30.11.08,19:39
Pekný večer prajem náhodilým ale aj stálym návštevníkom portálu PORADA.
Problém ktorý trápi pani ,,GABRIŠKU“ nie je u nás vzácne sa vyskytujúci. Na jeho riešenie medzi pacientamiale aj lekárskou verejnosťou kolujú tak neuvriteľné receptúry, že mi nedalo zostať ľahostajným, aj keď priznám sa , nemám potrebu si robiť reklamu , či čosi podobné, ako to zopár ľudí na tomto portáli prezentovao.
Ale k veci:
Nie je potrebné zdôrazňovať, že v ľudskom tele pokiaľ má človek žiť, musí byť neustále určité konštantné množstvo vápniu. Sutočnosť je ale taká, že ho po celý život väčšina ľudí má nedostatok.
RASTLINNÝ VAPNIK sa v našom tele nevstrebáva!
ORGANICKÝ VÁPNIK- je obsiahnutý vo vývaroh z kostí, mäse,huspenine a v niektorých typoch miečných výrobkch. Hoci sa tvrdí i keď to nie je pravda- že jeho príjem do organizmu je škodlivý! Vieme že to je omyl!
Práve táto forma ako jediná je človeku prospešná. Pretože kalcium z tela strácame neustále(napríklad močom) musíme ho neustále dopĺňať! Denná dávka kalcia pre udržanie jeho rovnováhy u dopelého človeka je 1500 miligramov. Ak zoberieme do úvahy, že liter pasterizovaného mlieka ho obsahuje z pôvodných 1400 mg pred pasterizáciou len 140 mg, tak by sme museli vypiť najmenej desať litrov, aby sme sa dostali k želanej hranici. Uznáte , že tadeto cesta k náprave nevedie. A teraz jedna životne dôležitá informácia.
Je klinicky dokázané, že trvalý nedostatok bioklacia v tele, vedie k uvoľňovaniu kostného klalcia do krvného obehu, To sa ale usádza na srdcových chlopniach a vyvláva jeho ochorenia! Usádza sa aj v ľadvinách a žlčníku a vytvára kamene! Náseldne sa usádza aj v ´klboch vo forme solí a podieľa sa na tvorbe osteochondrózy!
Jednou s foriem ako v tele doplniť je ho získať napríklad z huspeniny uvarenej z kuracích paprčiek
Aj keď to málokto vie, obsahujú mimoriadne veľké množstvá kolagénu, látky tak prepotrebnej pre zachovanie funkčnosti celej kostry a kĺbneho systému človeka.
Mimochodom, výskumami sa ukázalo, že syntetické kalcium u pacientov vyvoláva hypertonické krízy. Len krátka poznámka :
keby sa v našej populácii konzumovalo toľko už spomenutej huspeniny ako sa masovo pije pivo, nebolo by člopeka, trpiaceho osteochondrózou, skoliózou ale ani artrózou. Nevznikali by rôzne degeneratívne ochorenia chrupaviek, ani predčasné opotrebovania medziobratlových platničiek. Veľká čať dnes chorej polulácie, by bola trvalo zdravá- nevediac čo sú to za choroby , ktorými dnes trpia........
Teraz si kadiete otázku, a čo ďalej. Mám jednoduchú odpoveď. Je potrebný štvor až šeť mesačný ozdravný výživovo – liečebný cyklus, počas ktorého pacient dovolí svojmu telu, aby si v postupných krokoch obnovilo zničené chrupavky a štruktúru kostnej tkáne.
Teda chorému nepomôže nik- okrem jeho samého!!!!!

Potom už nie je nútený uvažovať, ktorý dobrý, alebo zlý, lacný alebo drahý chirurg sa bude vŕtať v jeho kostre.
Nazdávam sa, že takéhoto zážitku sa rád vzdá každý človek, a je úplne jedno či sa hlási k národnostnej väčšine alebo menšine.
A úvahy o pokojnej starobe doporučujem prenechať ľuďom narodeným pred 90 rokmi a skôr.... Alebo sa mýlim?
Pekný večer praje dušansl.

Dobry vecer prajem,
v tom, co ste napisali, je urcite vela pravdiveho...ja sama nie som moc zastancom liekov, asi som to uz spominala a pravdupovediac, ani sa mi nechce moc verit zazracnym ucinkom kadejakych tabletiek typu artrostop a pod...Aj ked viera zomiera posledna...po odstaveni synceka vkladam do takejto liecby urcite nadeje...
Ako aj ostatnych, aj mna by zaujimal ten spominany ozdravný výživovo – liečebný cyklus...ak mozte, dajte aj nejake navody, resp. recepty...
Dakujem
gabriska
30.11.08,19:56
Zhruba od septembra ma pobolieva v dolnej casti chrbta, vtedy hlavne na pravej strane.Spociatku sa s tym dalo zit, tak som to neriesila, ale v polovici oktobra ma bolest vyhnala k dr. Obvodna mi dala movalis a ak sa to nezlepsi mam prist.Kedze sa mi nepolepsilo, naopak zacalo ma tlacit aj medzi lopatkami poslala ma k neurologicke.Tam som absolvovala RTG kde mic nezistila a poslala ma k reumatologovi.Pri nom som absolvovala magneticku rezonanciu, kde je vsetko s klbmi v poriadku a zobrali mi krv a moc s tym ze vysledky budu o mesiac.A dovtedy mam absolvovat rahabilitacie.Po tretej rehabilitacii som mala priserne bolesti vyzarujuce az do slabin a tak som tyzden chodila na injekcie k obvodnej kde mi davala Voltaren. Bolesti mam stale a nie som schopna riadne existovat.Rano sa to este ako tak da ale vecer uz len lezim. Toho casu uz len cakam kedy budu vysledky krvi aj ked stracam nadej ze mi nieco zistia.

Pisem to do tejto temy nakolko si myslim ze ide o klby ale v poslednej dobe ma boli viac v lavom boku.Bolest proste putuje.Je to na prasky a najviac ma to trapi kvoli mojej dcerke ktorej sa nemozem naplno venovat.

Boli aj u vas taketo priznaky?

Mrzi ma, ze nas je coraz viac, ktr. trapia podobne problemy...
Co sa tyka mojich bolesti, ako som uz spominala, u mna sa to vzdy zacalo po nejakom prudkom nefyziologickom pohybe, ked ma ludovo povedane "seklo v krizoch"...vzdy, ked sa mi take nieco prihodilo, bola som nutena min. 3 dni ostat v klude na lozku...dokonca raz som bola v takom zlom stave, ze ma manzel musel sprevadzat aj na toaletu :mee:...Väcsinou to preslo po 3 tyzdnoch..Teraz po porode som sa toho nevedela zbavit vyse 5 mesiacov...
Pri "ischiase" je typicka bolest vyzarujuca do jednej alebo oboch koncatin...mne to islo do lavej nohy a ako spominate aj vy, po elektroliecbe mi ta bolest zacala putovat po celom chrbate az po lopatky...to je vraj bezne a aj tie ostrejsie bolesti po urcitom case, to je prirodzena reakcia.
Nespominate ale, o aku rehabilitaciu presne sa jednalo vo vasom pripade..ja som absolvovala rebox, elekricky prud (neviem odborny nazov), potom masaze a ultrazvuk... Teraz po mesiaci mozem povedat, ze moje bolesti krizov su miernejsie, ale stale nemozem napr. dlhsie sediet, a ked beriem maleho na ruky, musim zuby zatinat...tolko ku krizom...
A co sa klbov tyka, tieto som pravdupovediac odsuvala na vedlajsiu kolaj, pre mna bol najväcsi horor prave tie krize...No postupne ako odzbievaju krize, tak sa ako naschval ozyvaju prave klby...no a bolesti mam v celom okoli klbov, posledne dni ma neprijemne boli prave koleno, co je vraj pri koxartroze bezne a ide mi to az po clenok, ktr. mavam tiez opuchnuty..neviem, ci to mam pripisovat aj prechladnutie, ale je to dost neprijemne...No a este musim spomenut rannu meravost klbov, stuhnutost, neohybnost...Najhorsie pre mna su rana a noci...Rana, kym sa nerozhybem a noci preto,lebo v klude si clovek tu bolest este viac uvedomuje...
Ja osobne si skor myslim, ze vo vasom pripade, kedze rtg bolo OK, ide skor o reumatoidnu artritidu, preto vam aj zobrali krv na vysetrenie, dg. sa stanovuje prave na zakl. krv. vysetr.
Vela info najdete aj o tejto dg na nete, mozno vam to pomoze...
Prajem vam, aby sa u vas neprejavila tato choroba a aby vysledky dobre dopadli...
Smiem vediet, kolko mate rokov vy a vasa dcerka?
syrik
01.12.08,06:03
No ja mávam tiež bolesti v krížoch po dlhšom sedení alebo fyzyckej námahe,kde keď ma sekne,nemôžem sa ani pohnúť a urobiť ani krok,lebo mi strpne celá noha....a pravý bedrový kĺb cítim veľmi často....Môže praskanie a pukanie,ľudovo povedané v kĺboch znamenať niečo vážne? Pri každom pohybe, cvičení mi praskajú kĺby ramenné, bedrové a aj kolenné...pripadám si,ako kopa šrotu :D
gabriska
01.12.08,15:26
No ja mávam tiež bolesti v krížoch po dlhšom sedení alebo fyzyckej námahe,kde keď ma sekne,nemôžem sa ani pohnúť a urobiť ani krok,lebo mi strpne celá noha....a pravý bedrový kĺb cítim veľmi často....Môže praskanie a pukanie,ľudovo povedané v kĺboch znamenať niečo vážne? Pri každom pohybe, cvičení mi praskajú kĺby ramenné, bedrové a aj kolenné...pripadám si,ako kopa šrotu :D

Syrik,
prave to pukanie a praskanie patri medzi prve priznaky a poukazuje na to, ze nieco nie je v poriadku...ked je narusena klb.tekutina a chrupavka, prave ona sposobuje to praskanie...priestor medzi klbmi sa zmensuje, kosti sa otieraju o seba, vznikaju kostne vyrastky (osteofyty) a v mieste trenia kost zhrubne a v najhorsom pripade, ak sa to podceni, moze klb uplne skostnatiet...je toho strasne vela na nete, ja som toho uz dost postudovala, takze v skratke tolko...
Ak vas tie bolesti a praskanie moc obtazuje, na vasom mieste by som si zasla k lekarovi, nech aspon viete na com ste...
syrik
02.12.08,05:19
Syrik,
prave to pukanie a praskanie patri medzi prve priznaky a poukazuje na to, ze nieco nie je v poriadku...ked je narusena klb.tekutina a chrupavka, prave ona sposobuje to praskanie...priestor medzi klbmi sa zmensuje, kosti sa otieraju o seba, vznikaju kostne vyrastky (osteofyty) a v mieste trenia kost zhrubne a v najhorsom pripade, ak sa to podceni, moze klb uplne skostnatiet...je toho strasne vela na nete, ja som toho uz dost postudovala, takze v skratke tolko...
Ak vas tie bolesti a praskanie moc obtazuje, na vasom mieste by som si zasla k lekarovi, nech aspon viete na com ste...

Fúha,no že by to bolo až take zlé...som nečakala :eek: chodila som aj na rehabilitáciu a tam sa na tom sestričky bavili,keď to počuli...myslela som,že to nie je nič vážne...:cool: ja už chodím po doktoroch s inými problémami a už si pripadám pomaly ako hypochonder...takže pokiaľ sa hýbem,ani sa tam neukážem :rolleyes: a Ty to máš tiež? V koľkých rokoch Ti to diagnostikovali? a inak,ďakujem ;)
syrik
02.12.08,05:20
Aha,už viem...prepáč....
dusansl
02.12.08,09:10
Vážené dámy a slečny,
Zaujali ma reakcie na nastolený problém, ale aj na moje riadky. Keďže Vás sa bytostne dotýka už preberaný problém pokúsim sa povedať v akom veku dievčaťa vzniká a čo sa dás nim robiť ,rep ako mu predchádzať.
Už som napísal, čo nakoniec každý vie, že bez Vápniku , by prakticky nebol život človeka. Práve vďaka nemu svaly môžu vykonávať prácu. Pretože aj srdce je sval , platia už povedané... Samozrejme, že príjem vápniku do tela-teda jeho vstrebanie je značne zložitý proces. Nebol by možný bez prítomnosti zhruba 15 ďaších prvkov a vitamínov, ktor proces jeho vstrebávania do tela umožňujú.
Dnes približne v 12-13 roku života dievčaťa nastáva obdobie prvej menštrácie. Tento vek sa pozvoľna skracuje a je individuálne rôzny s ohľadom na rasu, zemepisné miesto človek žije a mení sa aj vďaka vyššiemu stupňu výživy. Práve v tomto období začína takmer nekonečný cyklus rozkolísavania ženského organizmu, ktorý spôsobuje zrenie vajíčka a následne jeho uvoľnenie.
Vážené poraďáčky, začiatok dozrievania vajíčka si okrem iného vyžaduje aj zuvýšenú spotrebu biozinku , ktorý vývoj a dozrievanie vôbec umožňuje. Vyvrcholenie tohoto cyklu – teda obdobie tesne pred menštruáciou vyúsťuje do vysokého deficitu zinku ale aj iných prvkov o.i. aj kalcia, čo sa prejavuje u ženy zvýšenou nervozitou až stavmi úskosti.
Kaď telu tieto prvky chýbajú, začína pekne po tichúčku ich rabovanie s kostí a chrupaviek!
Tam je základ samotnej podstaty budúcej možnosti vzniku celej skupiny popísaných chorôb ktoré práve Vás prioritne trápia.
Následné tehotenstvo je už len čerešnička na dorte. A poviem Vám čerešnička nie hocijaká!
V 7-9 týždni keď sa zakladajú zárodky zubov a kostí dieťaťa a 32-34 týždni pri formovaní celej kostry sa po vápniku vo Vašom tele len zapráši. A čo ešte obdobie laktácie. Škoda, že to dievčatkám a mladým ženám nemá kto dokonale vysvetliť. 3koda že práve ženy na mnohé celkom zbytočné kozmetické sprostosti vyhodia nemálo peňazí a nedbajú ani spolovice tak o svoje zdravie, ktoré je ich nejdrahším kapitálom. Miesto týchto životne dôležitých informácií im do hláv tlačia rôzne reklamné kaleráby....
Teda čo proti ochoreniam kĺbov, kostí, kostry atď........ teda čo je nazákladnejším základom návratu zdravia bez výnimky u každučkej ženy.
B I O K A L C I U M!!!!!!!!!!!!!!
A to v o všetkých vyrábaných podobách.
Ak sa najbližšie opýtate svojho gynekológa iste potvrdí, že je to základná látka všetkých ženských hormónov- estrogénov, ak sa opýtate neurológa dá mi za pravdu, že bez vápniku by nebola možná funkčnosť centrálnej nervovej sústavy, bez vápniku niet imunity atď.......... Vápnik okrem iného vyrovnáva PH v krvi, čím prispieva k ochrane pred vznikom rakovín................
Keď je v tele trvalo vyrovnaná hladina Vápniku, je vylúčené aby sa vytvorili žlčové alebo ľadvinové kamene. Tie sa tvoria na záklde kostného vápniku, ktoré telo odbúralo z kĺbov pri akútnom nedostatku a jeho zbytky následne usádza v menovaných orgánoch.
Aby ma zase ktosi neobvinil, že konkurujem farmácii lebo tá všetkých platí najlepšie, výrobcu neuvediem.
Ten ktorý to naozaj vie, ho produkuje už skoro päť tisíc rokov – len technologia a stupeň jeho čistoty sa mení.
Pri jeho súčastnej produkcii na východe zemegule sú jeho súčasťou ako vyvažujúci doplnok a nosná látka aj : proteíny, tuky, sacharidy, vitamíny A,C,E,D2,Fe- v podobe jeho laktátu,Fosfor, a eledosacharidy a tď.............. Všetky elementy sú živočíšneho pôvodu, čo zaručuje úplnú vstrebateľnosť BiOKALCIA do ľudského tela.
Ak je tohoto koncentrovaného prvku pre človeka dosť, pre návrat a uchovanie zdravia je nevyhnutné upraviť aj stravovanie.
Do jedálneho lístka vrátiť denné jedenie polievok!!!!!! Výborné pre človeka sú vývary!!!!!!!
Za vôbec najlepčí je možné považovať vývar s mladých teľacích kostí, kuracích paprčiek a pod. Ale musí byť hutný – veľmi výdatný!!!!!!
O.i. práve v nich sa nachádza nesmierne množstvo kolagénu, teda základnej stavebnej látky pre synovinálnu medziobratlovú tekutinu. Súčasťou každodennej stravy by mala byť aj huspenina s kuracích paprčiek. Opäť chýbajúci kolagén Dobré sú aj mliečnkyslé výrobky typu Acidko a pod, môže byť sem tam aj živý jogurt!!!! POZOR: Nie zabytý konzervantami a plný chemickej potravinárskej farby a iných gebuzín, ktorými kŕmite svoje deti! Výborný je aj plnohodnotný tvaroh!!!
Možno sa nájde človek ktorý si položí otázku a čo tak cholesterol..?
Odpoveď je jednoduchá , je rpe náš život nevyhnutný ten vysoký, nízky je možné za pomoci čaju ,,prerobiť“ na vysoký a ten násldene k svojmu prospechu zúžitkovať. Takýmto spôsobom Vám na užitok padne dokonca aj kopcovatá miska čerstvej šľahačkovej smotany na čokoládovam zákusku... Priberanie sa nekoná..!!!!!!!!!!!!!!

Podľa orientálnej medicíny je základným zdrojom naššej vitality a nášho zdravia správna (KOREKTNÁ ) výživa.
Ak je výživa zlej kvality - je zdravie narušené lebo základ všetkých chorôb sa nachádza v zlej strave. Výživa je vtedy správna, ak je prispôsobená podmienkam v ktorých človek žije. Teda ak žije v stredoeurópskom pásme, základ jeho výživy musí mať pôvod v rovnakom pásme.
Pri zostavovaní receptára a jedálneho lístka by sme mali dbať hlavne na vyváženosť zloženia potravy, a to tak, aby sa čo najviac dostali do rovováhy aj konzumované potraviny.
Vychádzajúc s poznania , že stred rovnováhy vyváženej stravy predstavujú obiloviny, potom
potraviny viac JIN sú ryža , jačmeň, žito, kukurica a produkty z nich zhotovené.
Ďalej sem patria aj lušteniny, zelenina, zeleniny morské (riasy)
orechy, tuky, ovocie, mliečne výrobky, mlieko, cukor.

K potravinám viacej JANG patrí pohanka, ryby, zverina, vajcia, soľ, hydina .
Pri zostavovaní jedla nesmieme preto pozabudnúť, aby sa podľa ročnéhoobdobia v ňom vyskytlo čo javiac surovín, prislúchajúcich k danému ročnému obdobiu , teda v zime jeme pokrmy viac JANG a v lete viac JIN.
Ako jesť?
Je nesmierne dôležité aby sme pokrmy dokonale žuly a to vedome, presne a dôkladne. Takto si nielen dokonale pripravíme potravu k tráveniu, ale uľahčíme tak tráveniu všetkých zjedených potravín a hlavne obilovín... Tak dosiahneme ich natrávenie v ústach a nie v žalúdku. Zároveň je dôležité podotknúť, že žuť musíme nielen pohybom hore a dolu ale aj kruhovite do strán. Ak sa dá je dôležité nejesť pred spaním, a to až štyri hodiny. Inakšie potrava zostáva vysieť vžalúdku alebo v črevách v priebehu celého spánku lebo nie je dostatočne strávená.
Najlepšie poradie konzumovaných jedál podľa správnych zásad je od JANG k JIN.
Je nasledovné:
Celozrnné potraviny sú základom a preto ich môžeme jesť počas celého stolovania
( celozrnný chlieb)
Každé jedlo začíname polievkou , po nej prichádzajú na rad zeleniny . Hlavné jedlo môže okrem obilných zložiek obsahovať aj rybie mäso, hydinu, divinu, hovädzie mäso, či bravčovinu.
Pre náš organizmus je nejvýhodnejšie a teda ja najlepšie mäso z morských živočíchov a rýb, lebo je najvzdialenejšie nášmu vývojovému druhu.
Ovocie jeme až nakoniec. V potrave by sme nemali vynechávať listové zeleniny ale ani surové šaláty v rôznej úprave.
Do zvláštnej pozornosti chcem uvieť fakt, že slaná polievka sa je vždy ako prvá! Soľ je JANG a stimuluje trávenie. Ak je súčasťou jedla aj sladká polievky , tá sa je nakoniec .
Ak je súčasťou jedla aj fazuľa alebo iné lúšteniny jedia sa skôr na konci ako na začiatku jedla.
Ak sa predsa stane , že ešte pred začiatkom obeda zjete niejeké potraviny JIN , zistíte , že ostatné jedlá obeda vám nesadnú. Vaše trávenie sa porušením poradia komzumácei narušilo.
Chcem Vás s tohoto miesta ubezpečiť, že soľ je kladnou zložkou potravy a jej normálnym používaním nedochádza k prejangizovaniu organizmu!!!
Vychádzajú s poznania pravidla jedného nekonečna, že čím je väčšia predná strana tým je väčšia aj strana zadná. Mohli by sme aplikovať aj že čím sme viac JANG tým sa náš organizmus viac JINIZUJE.
Rovnaké pravidlo nás poúča, že protikladom soli je cukor. .
Ak príliš holduje cukru, coca-cole, a sladkostiam ktoré sú príliš JIN ničíme si život, alebo povedané orientálnou rečou smeruje k smrti ktorá je reprezentantom extrémneho JIN!
Príjem akehokoľvek typu drogy do organizmu oslabuje vegetatívny systém človeka a zakladá základ k zániku.
Ak sa rozhodneme jesť potraviny živočíšneho pôvodu . V takom prípader nie je rozhodujúca ich príprava.Pozor ale na skutočnsoť, že aj ryba ak je pripravovaná na značnom množstve oleja môže byť viac JIN a to aj apriek tomu , že je považovaná za dobrý zdroj bielkovín.
gabriska
03.12.08,07:54
Dusansl,
dakujem za vycerpajucu odpoved, ono sa to vsetko velmi dobre cita a myslim, ze vela ludi aj o tom vie, ako sa spravne stravovat, no skutocnost je mnohokrat ina...ci uz pod vplyvom stresu, pracovnej vytazenosti a pod. clovek akosi zabuda na vsetko "zdrave" a potom to dopadne tak ako napr. v mojom pripade :(... Ja to uz ale teraz nemienim nechat tak, budem robit maximum, v ramci mojich moznosti, ci uz financnych alebo casovych...Len sa velmi obavam toho, ze ked opät vhupnem do pracovneho kolotoca (teraz som na MD), bude to opät to iste, co predtym...bojim sa toho...:eek:
dusansl
03.12.08,19:27
NEdá mi, aby som necitoval jedno veľmi staré čínske príslovie:
,, Záchrana je vždy v rukách topiacich sa".
V slovenčine má akési dvojča ktoré hovorí:,, Ako si kto ustelie, tak si ľahne".
Myslím, že návštevníkom stránky poväčšine postačí, keď si popíšu. Aj to je istý druh relaxu, a bolesť - no túsi treba vchutnať.
pekný večer Dušansl.
gabriska
15.12.08,19:43
Tak po case sa opät hlasim...
Napadla ma este jedna vec v suvislosti s mojou diagnozou a kojenim...Stretla som sa aj s takymi nazormi, ze by som mala prestat kojit a pod.
Moj ortoped sa nad tym nejako nepozastavoval, na moju otazku, ci mozem nim predpisane lieky uzivat pocas dojcenia, len skonstatoval, ze ved hadam nebudem kojit 4 roky, nech si ich vyberiem a nasadim az potom, ked maleho odstavim...
Myslite, ze kojenie moze nejako negativne ovplyvnovat priebeh mojho ochorenia?
gabriska
06.02.09,13:10
ziadne reakcie ???
delonka
09.02.09,06:58
gabriska,

moja dcera mala 4 roky, ja 33 ked som nastupila po materskej opäť pracovať., bola som s dcérou doma 4 roky, dobrovoľne a som prešťastná za to obdobie, ktoré sme spolu prežili., jedného dňa, po ceste do práce,som dostala také bolesti do pravého klbu, že som sa s plačom doslova a do písmena doplazila do roboty., povedala som si, to nie., to nedovolím., na začiatku ma samozrejme držali len lieky od bolesti., prečítala som si , že všetky tieto stavy vznikajú z nedokrvenia, resp. výživa sa cez stuhnuté cievy, svalstvo nedostáva do tých častí tela, ktoré bolia.,len pohyb,pohyb,pohyb.,pohybom sa prekrvuje každá časť tela, ja som si myslela, že pohybu mám viac než dosť., áno, ale jednostranný, počítač? poznačil aj mňa, krčná chrbtica a následne oči., gabriska, cvič, nájdi si zostavu, ty si vytvor takú, čo ti vyhovuje, výsledky uvidíš., ale pozor na prievan a chlad a kilá navyše.,skús delenú stravu, pri nej môžeš jesť to čo máš rada, ale oddelene., podľa toho čo si napísala, zopár kíl by mohlo ísť dole, nadváha veľmi zaťažuje kĺby., ja ti veľmi držím palce., s chrbticou mám stále problémy, aj doma nosím vestu, tenučkú, ale ochráni., také silné bolesti som mala už len jeden krát, ale aj to som si zapríčinila sama, prestala som cvičiť a podcenila prievan.,

kojila som 10 mesiacov, po každom kojení som pila mlieko, ak sa bojíš, že máš málo vápnika, je druh vyšetrenia, ktorým sa dajú presne stanoviť hodnoty vápnika tvojich kostiach.

gabriska, držím palce, si na dobrej ceste...
Kováčka
10.02.09,20:33
Gabriška,

odporúčam prečítať knižku "Omladzujúce odkyslenie" od Kurta Tepperweina, nájdeš ju aj tu v "Dokumenty a tlačivá - rôzne". K tomu aj iné knihy od tohoto autora.
Nemám - chvalabohu - také vážne problémy ako Ty, ale na vyklenutú platničku mi veľmi pomohol Aloe Vera GEL s MSM a sulfátmi - zvnútra aj zvonku, zásaditá minerálna zmes a pilates. A ešte dobrá nálada ...
syrik
11.02.09,05:26
gabriska,

moja dcera mala 4 roky, ja 33 ked som nastupila po materskej opäť pracovať., bola som s dcérou doma 4 roky, dobrovoľne a som prešťastná za to obdobie, ktoré sme spolu prežili., jedného dňa, po ceste do práce,som dostala také bolesti do pravého klbu, že som sa s plačom doslova a do písmena doplazila do roboty., povedala som si, to nie., to nedovolím., na začiatku ma samozrejme držali len lieky od bolesti., prečítala som si , že všetky tieto stavy vznikajú z nedokrvenia, resp. výživa sa cez stuhnuté cievy, svalstvo nedostáva do tých častí tela, ktoré bolia.,len pohyb,pohyb,pohyb.,pohybom sa prekrvuje každá časť tela, ja som si myslela, že pohybu mám viac než dosť., áno, ale jednostranný, počítač? poznačil aj mňa, krčná chrbtica a následne oči., gabriska, cvič, nájdi si zostavu, ty si vytvor takú, čo ti vyhovuje, výsledky uvidíš., ale pozor na prievan a chlad a kilá navyše.,skús delenú stravu, pri nej môžeš jesť to čo máš rada, ale oddelene., podľa toho čo si napísala, zopár kíl by mohlo ísť dole, nadváha veľmi zaťažuje kĺby., ja ti veľmi držím palce., s chrbticou mám stále problémy, aj doma nosím vestu, tenučkú, ale ochráni., také silné bolesti som mala už len jeden krát, ale aj to som si zapríčinila sama, prestala som cvičiť a podcenila prievan.,

kojila som 10 mesiacov, po každom kojení som pila mlieko, ak sa bojíš, že máš málo vápnika, je druh vyšetrenia, ktorým sa dajú presne stanoviť hodnoty vápnika tvojich kostiach.

gabriska, držím palce, si na dobrej ceste...

Veľmi pekne napísané...a hlavne povzbudzujúco...myslím,že si dodala chuť na sebe pracovať viacerým ,nie len gabriške ;)
gabriska
11.02.09,20:15
Delonka,
dakujem za povzbudzujuce slova :-)
Ja sa snazim cvicit kazdy den, mam uz svoje overene cvikx, postupne k nim chcem pridavat dalsie, trochu obtiaznejsie, ktr. som doteraz kvoli bolestiam nezvladala...Velmi by som chcela chodit aj plavat, aspon 1xtyzdenne, ale vsetky plavarne na okoli su teraz v zime zatvorene...ako na potvoru ...Ale dufam, ze na jar uz to bude ok a plavanie mi pomoze...
Co sa tyka kojenia, ja planujem este take 2 mesiace kojit, to bude mat maly prave 10 mesiacov...tazko sa mi toho bude vzdavat, drobcek ma dokonca nabeh na astmu, aj dr. radili, kojit ho co najdlhsie, no myslim, ze v mojom pripade som uz urobila naozaj maximum...
No a stravu zacnem riesit intenzivnejsie az potom, ked malho odstavim, teraz si toho vela dovolit nemozem...
Inac, bolesti su uz porovnatelne mensie ako pred par mesiacmi...pevne verim, ze ked nasadim liecbu, bude to este lepsie...hoci uplne bez bolesti to asi nebude uz nikdy...
delonka
12.02.09,07:05
Milá Gabriska,

asi si viem trošku predstaviť o čom píšeš., ja nemám takú diagnózu,len ma to zaujalo,pretože tie pocity čo máš ty,som mala aj ja., len neskončiť na umelom kĺbe a o paličke., veď si veľmi mladučká, nesmieš sa vzdávať., ja som túto stránku objavila, keď som tiež hľadala pomoc-od augusta m.r. sa liečim-glaukom, na jedno oko už nevidím,momentálne bojujem o zachovanie toho druhého,kde mám 7,5 dioptrii., tiež som sa stretla s názorom lekára, keď som sa ho opýtala,čo mi pomôže, čo mám robiť?jeho odpoveď bola "nič vám nepomôže, nič vám neškodí..." momentálne som doma, nepracujem, bojím sa...nech si hovorí čo chce, ale ja som presvedená,že robiť 9-11 hod. za počítačom, mi musí škodiť., a propo, tá už zmienená dr. sa ma ani neopýtala, čo robím?! to je na margo toho tvojho lekára,ktorý ti povedal, že veď nebudeš kojiť 4 roky., je to neprofesionálne ako sa vyjadril., prosím gabriska , buď silná, vydrž kojiť čo najdlhšie,nič lepšie nemôžeš dať svojmu dieťatku a ty doplňaj vápnik prirodzenou formou-mlieko,,syry... a najmä rehabilituj, držím ti palce.
gabriska
30.04.09,19:15
Milá Gabriska,

asi si viem trošku predstaviť o čom píšeš., ja nemám takú diagnózu,len ma to zaujalo,pretože tie pocity čo máš ty,som mala aj ja., len neskončiť na umelom kĺbe a o paličke., veď si veľmi mladučká, nesmieš sa vzdávať., ja som túto stránku objavila, keď som tiež hľadala pomoc-od augusta m.r. sa liečim-glaukom, na jedno oko už nevidím,momentálne bojujem o zachovanie toho druhého,kde mám 7,5 dioptrii., tiež som sa stretla s názorom lekára, keď som sa ho opýtala,čo mi pomôže, čo mám robiť?jeho odpoveď bola "nič vám nepomôže, nič vám neškodí..." momentálne som doma, nepracujem, bojím sa...nech si hovorí čo chce, ale ja som presvedená,že robiť 9-11 hod. za počítačom, mi musí škodiť., a propo, tá už zmienená dr. sa ma ani neopýtala, čo robím?! to je na margo toho tvojho lekára,ktorý ti povedal, že veď nebudeš kojiť 4 roky., je to neprofesionálne ako sa vyjadril., prosím gabriska , buď silná, vydrž kojiť čo najdlhšie,nič lepšie nemôžeš dať svojmu dieťatku a ty doplňaj vápnik prirodzenou formou-mlieko,,syry... a najmä rehabilituj, držím ti palce.


Mila Delonka,
dakujem za povzbudenie a mile slova od srdiecka :-)
Velmi drzim palce aj ja Tebe, aby sa ti aspon to jedno oko podarilo zachranit...Ja sice tiez nosim okuliare uz od mojich 8 rokov, ale len 0,5 dioptrii, takze to ani nevnimam...No manzel ma 5 dioptrie a to obmedzovanie je tam uz dost vyrazne...bez okuliarov ani na krok...v zime sa mu zahmlievaju pri prechode zo zimy do tepla, v lete ich zasa nemoze vymenit za slnecne, lebo by nic nevidel, aj pri sporte to nie je bohvieco...No ale toto vsetko je banalne oproti tomu, co asi ty musis prezivat...Uprimne ti zelam vela trpezlivosti a urcite aj velky kus stastia, aby to vsetko dobre dopadlo...
Co sa mojho problemu tyka,
je to uz cosi lepsie, zacala som chodit na plavaren, vychadza mi to tak raz tyzdenne, ale aj to je nieco...kojim este stale a rozmyslam, ze cez leto este budem a na jesen to necham na prirodu...lieky zatial neuzivam ziadne, chcela by som v 1.rade schudnut, zial sa mi to zatial nedari...sladkosti, sladkosti...:mad: Chcela by som si nejako precistit organizmus a tym to nejako nastartovat, dufam, ze cez leto sa mi podari zhodit par kil...aspon na tych 80...
Este raz drzkam palce !!!a dakujem :)
delonka
01.05.09,14:25
milá gabriška,
veľmi ma potešili tvoje slová aj skutočnosť,že stále kojíš., je pekné počasie, slniečko svieti a to je dobré aj pre naše choroby.,môžem ťa ubezpečiť,že pokiaľ som kojila ani mne sa nedarilo chudnúť,vyšplhala som sa na takú váhu až hrôza, bolo to samozrejme dané tým,že k tomu mlieku čo som pila po každom kojení mi chutil len sladký koláčik.,akonáhle som prestala kojiť, moja váha sa vrátila do normálu úplne sama.,
prečistenie organizmu je veľmi dobrá vec, určite si nájdeš vhodný spôsob, tebe vyhovujúci,internet poskytuje toľko možností..., a leto bude na to ako stvorené, viac ovocia a zeleniny a budeš so sebou spokojná.,
držím ti palce a želám všetko dobré.
gabriska
24.05.09,18:40
Opät sa hlasim po mesiaci...
Dost sa toho zmenilo do mojho posl. prispevku a mame aj novinky...
Tak zacala by som asi tou najdolezitejsou - moj synacik sa pred par dnami sam odstavil, takze uz je to vlastne asi tak 6 den odvtedy, ako som ho naposledy nakojila...to som este netusila, ze to bude posledny krat...stale mi to akosi nechcelo dojst, o co tu ide...moj synacik sa takto sam rozhodol a velmi to ulahcil aj mne samotnej, lebo ja by som sa nevedela takto razantne rozhodnut...
Zacala som uzivat predpisane lieky od ortopeda Glukomed, zatial nejake ucinky necitim, tie by mali nastupit po niekolkych tyzdnoch - sama som zvedava, ake to bude...
Okrem toho som opät zacala s rehabilitaciami - fyz. terapiu, parafin, masaze... este mam 2 procedury a uvidime, ci budeme pokracovat...Musim povedat, ze tentokrat je to lepsie, bolesti su miernejsie, hoci boli aj kriticke dni, ked som cely den iba prelezala doma - to ale pripisujem reakcii na tu rehab. + neprimeranej zatazi (cvicim doma o.i. na orbitrecu)...
Velmi dufam, ze to bude odteraz len lepsie a lepsie...
A velmi dufam, ze aj ta vaha pojde dole...
delonka
25.05.09,06:56
Opät sa hlasim po mesiaci...
Dost sa toho zmenilo do mojho posl. prispevku a mame aj novinky...
Tak zacala by som asi tou najdolezitejsou - moj synacik sa pred par dnami sam odstavil, takze uz je to vlastne asi tak 6 den odvtedy, ako som ho naposledy nakojila...to som este netusila, ze to bude posledny krat...stale mi to akosi nechcelo dojst, o co tu ide...moj synacik sa takto sam rozhodol a velmi to ulahcil aj mne samotnej, lebo ja by som sa nevedela takto razantne rozhodnut...
Zacala som uzivat predpisane lieky od ortopeda Glukomed, zatial nejake ucinky necitim, tie by mali nastupit po niekolkych tyzdnoch - sama som zvedava, ake to bude...
Okrem toho som opät zacala s rehabilitaciami - fyz. terapiu, parafin, masaze... este mam 2 procedury a uvidime, ci budeme pokracovat...Musim povedat, ze tentokrat je to lepsie, bolesti su miernejsie, hoci boli aj kriticke dni, ked som cely den iba prelezala doma - to ale pripisujem reakcii na tu rehab. + neprimeranej zatazi (cvicim doma o.i. na orbitrecu)...
Velmi dufam, ze to bude odteraz len lepsie a lepsie...
A velmi dufam, ze aj ta vaha pojde dole...
blahoželám gabriška, z tvojho príspevku ide radosť a spokojnosť.,myslím,že to najhoršie máš za sebou, ide leto, to samo o sebe navodzuje v nás radosť zo života., ty sa teš aj naďalej zo zdravého synčeka, prechádzky vonku, nákupy a starosť o domácnosť sa postarajú aj o tvoju váhu a to ti dodá na ďalšej spokojnosti., ja ti veľmi držím palce a nezabudni občas myslieť aj na seba a poteš sa nejakou maličkosťou -stretnutie s kamoškami, kinom, dobrou knihou a aj koláčikom., všetko dobré ti želám
gabriska
26.05.09,09:47
blahoželám gabriška, z tvojho príspevku ide radosť a spokojnosť.,myslím,že to najhoršie máš za sebou, ide leto, to samo o sebe navodzuje v nás radosť zo života., ty sa teš aj naďalej zo zdravého synčeka, prechádzky vonku, nákupy a starosť o domácnosť sa postarajú aj o tvoju váhu a to ti dodá na ďalšej spokojnosti., ja ti veľmi držím palce a nezabudni občas myslieť aj na seba a poteš sa nejakou maličkosťou -stretnutie s kamoškami, kinom, dobrou knihou a aj koláčikom., všetko dobré ti želám


Delonka,
velmi pekne Ti dakujem za "päste" a musim povedat, ze tvoje riadky mi vzdy dodaju kopec novej energie :-)
A ty sa ako mas? Ako ty pokracujes v boji s tvojou chorobou, resp. sa pasujes s osudom? Velmi by som aj ja tebe priala zdravicko, ved aky mily a laskavy clovek ako ty si ho zasluzi celym priehrstim :) a to neprehanam ...
Pozdravujem a budem rada, ked sa opät ozves
Gabriela
delonka
28.05.09,10:54
Delonka,
velmi pekne Ti dakujem za "päste" a musim povedat, ze tvoje riadky mi vzdy dodaju kopec novej energie :-)
A ty sa ako mas? Ako ty pokracujes v boji s tvojou chorobou, resp. sa pasujes s osudom? Velmi by som aj ja tebe priala zdravicko, ved aky mily a laskavy clovek ako ty si ho zasluzi celym priehrstim :) a to neprehanam ...
Pozdravujem a budem rada, ked sa opät ozves
Gabriela
milá Gabika, veľmi ti ďakujem za milé slová, dva dni sa z nich teším a ver mi, že aj mne to veľmi pomáha., naša Porada je môj najvernejší spoločník v týchto dňoch a mesiacoch., borím sa, bojujem, dúfam, že to bude mať aj efekt., jedno očko mi chcú vybrať a druhé operovať, aby sa znížil vnútroočný tlak., neviem či robím dobre, ale obidva zákroky chcem oddialiť ako sa dá., samozrejme prioritu má to oko, na ktoré ešte vidím., ak tam bude tlak stúpať, niet o čom rozmýšľať a na zákrok pôjdem., no a podobne je to aj s tým druhým, lekárka mi povedala, že ak sa nerozhodnem ja dať ho vybrať, tak budú musieť oni ak sa stav zhorší., najdôležitejšie je vyhnúť sa stresu, nervovému vypätiu, odpočívať., len tie myšlienky, keby neboli také neodbytné, čo keď...?! musím sa ich naučiť posielať preč., takže takto si žijem.,
Gabika, ešte raz ďakujem a tebe držím všetky palce a želám len to najlepšie.,
anka
bettylou
28.05.09,17:19
Ja osobne som tiez stotoznena s tym, ze psychicka pohoda a pozitivne myslenie dokaze co velkej miere ovplyvnit priebeh akehokolvek ochorenia...Kedze som sa tuto dg. dozvedela vlastne len vcera, je to pre mna teda dost cerstva neprijemna sprava, takze sa snazim teraz to nejako spracovat a postupne sa s tym budem musiet zmierit...
A ako viaceri pisete a ja som si toho plne vedoma, cvicit cvicit cvicit...Som odhodlana zmenit celkovy zivotny styl, stravu a v 1.rade schudnut!!!Doteraz som cele dni presedela v praci za PC, co sa urcite podpisalo na mojom zdr. stave...Cvicenie je v podstate od porodu mojou kazdodennou cinnostou, ako som spominala, uz vyse mesiaca chodievam na rehabilitacie, vyziadala som si aj zopar dobrych cvikov na fitlopte, spec. na uvolnenie kriz. chrbtice, takze tie sa snazim precvicovat kazdy den, no a chystam sa, zohnat si aj nejake pilates cviky...som naozaj odhodlana urobit maximum...O.i. mam doma elipticky trenazer, ktr. je setrny ku klbom, takze hadam pomoze...
Mam stastie v tom, ze mam veeeeelku podporu manzela, ktr. mi pomaha, ako sa len da...a to doslova vo vsetkom, som mu za to nesmierne vdacna :-)
Verim, ze to nejako zvladneme, aj ked mi je jasne, ze urcite budu aj svetle, aj temne dni...

tak si k tomu PC skús sadnúť na fitloptu. a nemusíš na nej skákať (to sa potom ťažko číta:---) ale len sedieť, prípadne sa posúvať zľava doprava. Chce to trochu cviku ale zvykneš si raz-dva, a za ten pocit to stojí.:):D
dencika
31.08.09,06:56
Milá gabriska!
Dúfam , že si nepoľavila vo svojom „...som naozaj odhodlana urobit maximum...” .
Ja mám už od detstva diagnózu obojstrannú LCC. Prvý krát ma operovali keď som mala 1rok, od vtedy ešte viac krát. Teraz mám 3O rokov. Dve deti sekciou. Už pred druhým tehotenstvom som sa márne snažila schudnúť diétami aj cvičením a nič. Keď som bola tehotná 2x pribrala som viac ako 20kg a to som sa vôbec neprejedala. Ku koncu tehotenstva som vážila okolo 85kg. Dcérka má teraz rok a pol. Teraz sa stravujem úplne presne ako v tehotenstve. Znamená to všetko čo sa dá jesť a chutí mi. Jem minimálne 4xdenne. Dám si aj čipse a podobné mlsky, ale nie denno denne. Keďže doma sa mi samej cvičiť nechcelo a pri váhe 85kg som nato nemala ani dosť sily, vybrala som si tú lenivejšiu verziu s deťmi sa prechádzam 2xdenne po 2hodiny (s deťmi to plynie raz dva). Celý deň sa niečomu venujem (sebe, rodine, domácnosti atď. ....) večer si s manželom pozrieme 1film a .... , takže na svoje kĺby nemám ani pomyslenie. Za ten rok a pol som schudla ani neviem ako späť na 63kg. Keďže podľa môjho ortopéda by bolo vhodné aby som mala okolo 55kg tak sa spolieham, že to do konca RD azda aj zvládnem a keď nie svet sa isto iste kvôli mne nezrúti a ja dúfam z mojich nôh tiež .
Moja skúsenosť je taká, že čím viac si myslí človek o sebe, že je chorý tým viac si to privoláva, čím viac sa snaží schudnúť tým viac sa tie kilá na neho lepia,...... atď.
Prajem veľa zdravia a veľa šťastných chvíľ s rodinou.
alrisha
31.08.09,07:55
Práve tu hľadám niečo o AUTOPATII a čo som doposiaľ našla, tak sa tam spomínali prípady vyliečenia rôznych chronických chorôb, aj artrozy.

Len mi trochu vadí, že takú jednoduchú metodu jej propagátor a "objaviteľ" nepopíše rovno na Nete, ale treba ísť na liečenie, alebo na kurzy k nemu - čo narobíme, komercia...
tinka419
09.09.09,06:28
Ahoj,
asi viem ako sa citis. Ja mam este len 23 rokov a diagnostikovanú artrozu bedrového klbu. Ked som sa to dozvedela - aj ked som to mohla ocakavat, pretoze som mala vrodene vyklbené bedrové klby + parkrat zlomenu nohu - a ta správa mnou tak otriasla, ze ... Lekarka mi surovo povedala, ze aj jedno dieta bude pre mna prepich. To bola rana pod pás, keďže mam deti strasne rada a stale som chcela mat velku rodinu - aj moj priatel. Preto som sa rozhodla, ze bude lepsie ked sa rozideme, a on si najde takú, s ktorou by si mohol rodinu zalozit. No nerozisli sme sa.
A ako tej artroze ujst? Mam rada vysoke podpatky - tie si mozem ale dovolit len obcas. A ten najvačsi prehlbovatel artrozy je obezita resp. kila naviac. Preto sa jej da zamedzit znizenim hmotnosti a cvicenim. Ale nie behom a skákaním (aerobik). Ja som si uz zaobstarala eliptický trenažer. Takze hlavu hore. A nemyslieť na chorobu. Ved ty uz más urcite krásne detičky. A šport v konecnom dôsledku môže priniesť aj radosť. Tak šup do bazéna.
Veľa zdaru Kristína
tinka419
09.09.09,06:40
Tak toto je dobry postreh. Je potrebné chorobu vykompenzovať radosťou napr. nechty, kaderník, pekne sa obliecť, jednoducho urobiť si radosť. A hlavne nemyslieť na chorobu.
Aj moja lekárka mi to potvrdila a spomenula aj jeden zážitok so svojou cca 80 ročnou pacientkou, ktorá k nej prišla a opisovala svoje bolesti, no nakoniec dodala: ,, pani doktorka, veď čo na tom, že mám bolesti, ale pozrite sa aké mám krásne vlasy,,. A vykrútila sa okolo zrkadla. :-)
Silvernola
09.09.09,10:13
Teraz som objavila túto tému, ktorú poznám až pridobre. Osobne mám problémy s kĺbmi od 9 rokov, v 35-ke mi diagnostikovali koxartrozu II. stupňa, artrózu kolien i členkov. Poznám čo sú to za bolesti. Už ani nespočítam, koľko som vycálovala za lieky. V posledných rokoch mi veľmi pomáha prípravok COLAFIT je to vlastne čistý kryštalický kolagén. Oproti všemožným liekom ktorých cena je vyháňaná reklamou stojí len zlomok. Vďaka nemu žijem prakticky normálny život. Moja vášeň – záhrada vyzerá lepšie než keď som bola o 10 rokov mladšia, bolesti sa pripomenú len zriedka. Mnohým ľudom okolo mňa COLAFIT taktiež pomohol a pomáha „sa dôstojne dožiť staroby“:o
Mirrrka
11.09.09,06:34
Tak sa hlasim do klubu. Ja mam 36 rokov, dve deti (9 a 3 rocne) a problemy s chrbticou a klbmi uz 12 rokov. Vyklenute platnicky, LIS a momentalne ma seklo v krizoch tak sa modlim aby mi to nezacalo strielat do noh.

Mne osobne na zacinajucu artrozu v bedrovom klbe velmi pomohol Condrosulf. Predpisal mi ho ortoped a vybrala som dve davky. Su to take "sumienky" do vody. Bolesti v klbe mi uplne prestali. A to som rano nemohla na nohu ani stupit lebo som mala pocit ze v klbe mam ulomky skla. Hrozna bolest. Ale momentalne mozem zaklopat fakt ma ten klb vobec neboli ani o nom neviem.

Zacala som chodit na rehabilitacie a masaze. Ale po masazach mam take bolesti ze neviem ci ma zmysel v nich pokracovat. Zacala som cvicit cviky ktore su urcene pre pooperacne stavy chrbtice. Ale pri jednom z nich mi zacala bolest vystrelovat do pravej nohy tak ze som sa tri tyzdne na tu nohu nemohla poriadne postavit. Pritom to boli lahucke zostavy ktore cvicia pacienti uz niekolko dni po operacii.

Na rehab. mi predpisali podporny pas. A ten mi zda sa pomaha. Nosim ho stale aj ked viem ze by sa mal nosit len pri nejakej namahavejsej praci. Dole ho davam len ked idem spat. Ale ten pas mi v podstate pomohol normalne fungovat okolo deti a domacnosti. Lebo inak som bola ako mrcina, nebola som schopna ist s nimi ani na prechadzku kvoli bolestiam. Teraz som uz dost dlho bola v pohode, nic ma nebolelo ani krize ani klb az do stredy kedy som neuvazene zodvihla syna v pootoceni, no a vtedy mi seklo v krizoch. Len dufam ze to rychlo prejde. Beriem Mydocalm na uvolnenie tak hadam pomoze.
Jara
11.09.09,06:45
Mirrrka, ja beriem Condrosulf, ale tabletky. Beru sa 3 mesiace, potom je pauza 3 mesiace a zase 3 mesiace tabletky a pauza. Sú dosť drahé, doplatok pacienta je nejako okolo 11 € na mesiac.Mám to predpísané na artrózu kolena
Mirrrka
11.09.09,06:58
Jarka ja uz nepamatam kolko som doplacala. Ale bola som ochotna zaplatit cokolvek len nech mi ta hrozna bolest ustupi. Mne po dvoch baleniach tj. po tych dvoch mesiacoch uz bolo uplne dobre. Predtym som este brala GS Condro (bolo tiez poriadne drahe) to mi kupil manzel, ze mu to odporucili v lekarni. Tak tiez som to brala podla toho planu ako tam bol rozpisany. Ale to mi vobec nepomahalo. Az ten Condrosulf co som bola velmi prekvapena ze mi to preslo. Mala som ist este po dalsiu davku ale nejako mi nevysiel cas a potom som zistila ze ma ten klb uz vobec neboli. Tak som nesla. Mne dr. povedal ze treba vybrat min. dve balenia. Tak tie som vybrala. To bolo niekedy januar-februar. A od vtedy mam pokoj.

Tebe to pomaha? Ako dlho ho beries?

Mne sa dost zlepsil zdrav. stav co sa tyka chrbtice a klbov ked deti podrastli. Uz ich nemusim dvihat, prenasat, prebalovat, zohynat sa k nim... Len obcas urobim nejaku "blbost" (napr. zle zodvihnem syna) a potom trpim.
Jara
17.09.09,05:15
Brala som 3 mesiace a to maj, jún a júl a teraz by mala byť 3-mesačná pauza, čiže november, december a január by malo byť to druhé kolo. Inak od bolesti beriem Aulin.
Mackovka
17.09.09,08:31
Ak ešte problémy trvajú skús sa pozrieť na stránku www.svz.szm.sk. Alebo si cez google zadaj meno lekárky MUDr. Fulovej, ktorá sa liečením stravou seriózne zaoberá a má aj bezplatnú telefonickú poradňu. Podobný prípad s kĺbmi, ktorý sa tejto lekárke podarilo veľmi podstatne zlepšiť je aj vo videoarchíve relácie Cesty nádeje na stránke www.stv.sk.
dadulecka
23.11.10,19:01
Mirrrka, ja beriem Condrosulf, ale tabletky. Beru sa 3 mesiace, potom je pauza 3 mesiace a zase 3 mesiace tabletky a pauza. Sú dosť drahé, doplatok pacienta je nejako okolo 11 € na mesiac.Mám to predpísané na artrózu kolena

zdravicko, som po operacii kolena, artozra ako vysita, teraz som dobrala condruslf, necitim ziadne zmeny, lupanie v kolene neprestalo. ako je to u teba?
Melnick
23.11.10,19:22
Prepáčte, ak to tu už v téme je, ale nemám čas čítať všetky príspevky, no po prečítaní toho prvého mi nedá, aby som toto sem neprilepila. Možno to predsa len, niekomu pomôže .

http://www.porada.sk/t32162-p6-bolesti-kabov.html#post1536449
kalkulka
24.11.10,12:32
Ahojte dievky, tak tuná by som odporúčala Colostrum, ale ozajstné od originál firiem, čo účinkuje a nietaké šuflitkárske...
korela
24.11.10,22:29
Za toto čo napíšem ma nebudeš mať rada,ale napíšem pravdu.Nie je to vôbec zriedkavá situácia,si jedna z mnohých,ktorá má takéto ťažkosti.Z pohľadu lekára st.1 je ľahké štádium choroby,aj ked mi je jasné,že ty s tým v bolestiach suhlasiť nebudeš.Je to diagnoza na celý život a závisí v 80%od teba,ako sa dalej bude vyvíjať.A ano,je to finančne náročná diagnoza,tak ako je finančne náročný ekzém či cukrovka.Takže pravidlá=za každú cenu sa udržať v pohybe,čiže cvičiť,ale má to byť kalenetika alebo pilates a to denne.Nepribrať,každé kilo navyše zhoršuje bolesti klbov a prognozu do buducna.Dieta bez udenín a červeného masa,naučiť sa na zdravú stravu,hodne jesť želatínových vecí,Calcia,zeleniny,rýb.Doplnky výživy so zameraním na kosti a svaly.A dievča,na prvom mieste bude dobrý masér a to pravideľne,v prípade ťažkostí vie pomôcť dobrý maser lepšie ako lieky.Tento problém za Teba medicína nevyrieši,môže Ti v akutnom štádiu pomocť,ale rozhodne nenabehne na plné riešenie tejto dg.
Známa sa zaoberá predajom LR kozmetiky. Na školeniach im v rámci prednášok hovoria zúčastnení lekári, že na kĺby sú dobré želatínové cukríky. Odporúčajú aj deťom aj dospelým. Reagujem na tvoje odporúčanie "želatínových vecí".
Na druhej strane sa tam nachádza cukor (riziko zvýšenia hmotnosti), ale možno stačí skonzumovať pár kúskov denne, nie celé balenie.
Súhlasíš s týmto názorom? Dostať ich bez umelých farbív, konzervantov.
Ďakujem.
Chokma
28.02.11,15:45
Ja som to tu radsej cele ani necitala... Ale tiez sa hlasim do klubu, aj ked... myslim a dufam, ze ja som na tom este dobre.
Mam 28 a pred dvomi rokmi cez leto ma zacala boliet sanka. Myslela som si, ze je to zub, tak som nabehla k zubarke a prevrtala mi jeden, bolest neprechadzala, takze udalosti boli nasledovne - prevrtala mi vsetky zuby na pravej dolnej sanke a ked stale nic, poslala ma na rtg, zuby boli v poradku, cele dva mesiace som chodila k nej, uz som salela z toho, ja sa normalne bojim zubosky... normalne som zacala mat depky z toho, ze mi nevie pomoct. Nastvala som sa, isla som k obvodnemu a ten mi dal volaku tabletku na zapal, ze o tyzden by to malo prejst. Nepreslo, ale zato sa mi vydula kost prave na zhybe hornej a dolnej sanky. Sup k ortopedovi a tam mi konecne diagnostikovali artrozu. Teda niezeby to bola vyhra, ale aspon sme boli na jasnom. Najhorsie je to, ked ma ofukne studeny vietor :-/ Dali mi zatial len tabletky proti bolesti, aulin. Takze asi nie som vazny pripad. :) Teraz som uz fajn, dokial sa to zas neohlasi...
kaivorus
28.02.11,20:46
Dámy,
všetko svedčí o Vašom životnom štýle, hlavne si treba uvedomiť, že pôrodom ste stratili veľa vápnika - Ca, a tým ste spôsobili poruchu metabolizmu kolagénu. V prvom rade je potrebné napraviť tento metabolizmus a spôsobiť zvýšený príjem Ca. Na to sú však určené spôsoby - s individuálnym prístupom ku každému jednotlivcovi. Rozhoduje o tom veľmi veľa príčinných veličín, ako je prekyslenie, rovnováha Ca, K, Mg, Na, Zn, Se, iných stopových prvkov, potenciály, akceptácie rôznych druhov potravín, a taktiež liekov,

Dámy, jedna píšete že Vám pomáha taký druh tabletky, druhej to pomáhať nemusí, o tom rozhodujú tie príčinné veličiny.
pasuliatko
28.02.11,22:19
Dobry den prajem,
tak toto je moja cerstva diagnoza po niekolkorocnych bolestiach bedr. klbov, krizov a niekolkokrat prekonanych ischiasoch, resp. lumbago...:mee:
Za posl.5 rokov (teraz mam 30) sa mi stavalo pravidelne, ze ma niekolkokrat do roka ludovo povedane "seklo v krizoch"...vzdy to bolo pri mechanickom pohybe a vzdy sa to liecilo len mastickami a v najhorsom pripade tabl. od bolesti...ziaden dr. sa neunuval hladat pricinu mojich problemov...
1.krat som sa vybrala k lekarovi po 1.porode (pred 5 rokmi), kedy ma obcas pobolieval pravy bedr. klb...ortoped urobil rtg, zistil, ze mam dysplaziu bedr. klbu a len skonstatoval, ze je rozdiel, ked ma sliepka 50 alebo 100 kg (toho casu som mala pri vyske 168cm cca. 78 kg)...Vtedy bolo bolesti len obcasne a nie tak obmedzujuce ako za posl. roky a hlavne po 2.tehotenstve...Teraz som 5 mesiacov po porode a presne tyzden po porode (sekciou) ma opät seklo v krizoch...Bolesti boli prve mesiace take ako nikdy predtym, klby a krize totalne nepohyblive a bolest neopisatelna...
Obv. dr. skonstatoval, ze kedze som po porode, je to normalne, ze to moze trvat aj dlhsie, kym ta bolest odznie...sama som si vypytala rehabilitacnu liecbu, kedze ziadne tabl. kvoli dojceniu som si dovolit nemohla...
Po vyse mesiaci fyzikalnej terapie (rebox, ultrazvuk, elektr. prud) bolest ustupila len ciastocne, tak som sa objednala u ortopeda...Po vys. rtg snimkov mi bola urcena nasl. diagnoza:
Koxartroza (oboch bedr. klbov) bilat post LCC gr I-II, lumbalgea, okrajova skleroza acetabula,
osteochondroza L4-L5,L5-S1

Pre mna, kedze som len nedavno oslavila 30 rokov, to bol doslova uder pod pas...co sa tyka liecby, ortoped mi predpisal tabl. Glukomed, ktr. zial kvoli dojceniu uzivat nemozem a o.i. liecba je poriadne financne narocna a pravdepodobne dozivotna...
Velmi mi zalezi na tom, aby sa mi stav este viac nezhorsil, nechcem sa dozit transplantacie bedr. klbov... najde sa niekto, kto bol alebo je v podobnej situacii ako ja a poradi, ako co mozno najlepsie zvladnut toto obdobie?
Najde sa vobec niekto s podobnou diagnozou v takomto skorom veku ako ja?
Budem rada, ak sa niekto ozve, ked uz nic, tak mi bude aspon lepsie na dusi, ze v tom nie som sama....
Dakujem

ahoj gabriska ja mám problém s kĺbami 10 rokov... a minulý rok mi reumatologička stanovila diagnózu osteoartroza váhonostných kĺbov = koxartróza,gonartróza... a to mám ešte ani nie 23 rokov... k tomu niet čo dodať.... snímky klbov som mala take ako 50 ročný človek...
lujza.j
17.08.11,20:15
majú aj špeciálne cvičenie pre rôzne takéto poruchy

si tu robíš reklamu? odporúčaš stále to isté!!!
http://www.cviceniepilates.sk/index.php/cvicenie-pilates-individualne
video1983
17.08.11,20:35
:D :D odhalila si ju
lujza.j
17.08.11,20:39
:)
Katarina
17.08.11,20:42
Naša lujza je šikovná.:)
lujza.j
17.08.11,20:43
Naša lujza je šikovná.:)

;)
lujza.j
17.08.11,20:57
len dobrý tip :)
naozaj mne rôzne cvičenie pomohlo na naozaj všeličo aj také veci čo by sa nezdali žeby súviseli s cvičením

...to je tvoje tvrdenie, len je to trochu priehľadné, ale každý si spraví názor sám.pokiaľ viem tak to čo ponúkaš je novinka.....
http://sportoviska.zoznam.sk/aerobik-fitness/bratislavsky/dance-motion-pilates-studio-bratislava
martuli
18.08.11,04:22
Niekde som čítala jeden zaujímavý výrok: "Medicína už tak pikročila, že koniec, koncov, na svete už niet zdravého človeka" stačí vojsť do ambulancie a vychádzate minimálne s laboratórnou odchýlkou... a už sa z toho vyrába problém, aby si pán doktor aj na budúce zabodoval...
BXLmiami
18.08.11,05:12
Niekde som čítala jeden zaujímavý výrok: "Medicína už tak pikročila, že koniec, koncov, na svete už niet zdravého človeka" stačí vojsť do ambulancie a vychádzate minimálne s laboratórnou odchýlkou... a už sa z toho vyrába problém, aby si pán doktor aj na budúce zabodoval...
Hlavne obvodák,že ano,body to je jeho:).
Načo beháš po lekároch ked nechceš aby doktor bodoval,prestan a budeme mať 40 ľudí denne miesto 41,nikto ťa nevolá.A mimochodom,ešte som nevidela chronický klbny problém ktorý by vyliečila klasická západná medicína.Skôr si s ním poradí medicína východná,akupunktura,masáže,ajurveda,cvičenie .Lenže to by nebolo o bodoch ale o peniazoch a to zas tabletočka je jednoduchšia.
martuli
18.08.11,05:51
Hlavne obvodák,že ano,body to je jeho:).
Načo beháš po lekároch ked nechceš aby doktor bodoval,prestan a budeme mať 40 ľudí denne miesto 41,nikto ťa nevolá.A mimochodom,ešte som nevidela chronický klbny problém ktorý by vyliečila klasická západná medicína.Skôr si s ním poradí medicína východná,akupunktura,masáže,ajurveda,cvičenie .Lenže to by nebolo o bodoch ale o peniazoch a to zas tabletočka je jednoduchšia.

BXLmiami, nebuď vzťahovačná, som zdravotník, viem o čom hovorím, a bodovaní sú špecialisti pokiaľ viem, nie obvoďáci. Pri príjme 220 eur bohužiaľ nemám ani na lieky - nieto ešte na alternatívu.
ivantt
18.08.11,06:25
Hmmm... cotal som aj starsie prispevky aj tie posledne. Nesuhlasim napriklad s tym, ze lekar povie to sa neda vyliecit, s tym sa musite naucit zit. nie je to spravny postoj a berie cloveku aj poslednu nadej a ta posledna nadej moze byt rozhodujuca, zrovna ta moze pomoct. Bolo tu pisane a je to pravda, ze treba davat pozor na vahu ale zial, to sa vzdy neda. Velmi dolezite je dodrziavat zasady zdraveho stravovania, ako napsala BXLmiami do stravneho listku zaradit ryby aj viac krat do tyzdna. Ale mam taky dojem, ze clovek by nemal pit mlieko, ze to skôr ublizi ako pomoze. Neviem, nie som lekar ani diabetolok tak neviem naisto. Co sa tyka vychodnej mediciny, tej ja verim viac ako zapadnej len skoda ze u nas je skôr potlacana ako prsadzovana. Kedze masirujem, mozem potvrdit, ze masaz pomaha viac ako akekolvek lieky. Dokonca nema tak silne vedlajsie ucinky, hoci je navykova. Clovek ked zisti ako je to dobre ked je vymasirovany tak uz sa nechce masaze vzdat :D . DOkonca pomaha aj pri skolioze.
Tajkze môj nazor je taky, ze jedina diagnoza, ked sa clovek narodi je smrt, ta sa vylieci neda. Ostatne je vsetko vyliecitelne. Dnes to este nemusime vediet ale zajtra uz ano. No a rozdiel medzi vychodnou a zapadnou medicinou je dost podstatny. Nebudem o tom pisat, to si mozete vysurfovat co lieci vychodna a co zapadna medicina. Skôr by som povedal, ze by mali viac spolupracovat, odovzdavat si skusenosti, mozno by vznikla nova medicina ktora by bola ovela ucinnejsia a ludia by sa zbavili bolesti klbov, chrbtice, zbavili by sa nezbavitelnych chorob. A tiez by nezaskodilo vsimat si aj alternativnu medicinu... niekedy je alternativna liecba ucinnejsia ako akakolvek ina.... a martuli, co sa tyka alternativy, nehladaj drahych, hladaj dobrych... Nie vsetko co stoji vela penazi je dobre, takisto ako vsetko lacne nie je dobre. keby ma nieto zbavil cukrovky tak som ochotny si vziat akukolvek pozicku... preto ze tiez patrim medzi tych chudobnejsich...
zuzlik_x
20.08.11,18:07
Hlavne obvodák,že ano,body to je jeho:).
Načo beháš po lekároch ked nechceš aby doktor bodoval,prestan a budeme mať 40 ľudí denne miesto 41,nikto ťa nevolá.A mimochodom,ešte som nevidela chronický klbny problém ktorý by vyliečila klasická západná medicína.Skôr si s ním poradí medicína východná,akupunktura,masáže,ajurveda,cvičenie .Lenže to by nebolo o bodoch ale o peniazoch a to zas tabletočka je jednoduchšia.
presne tak...... tiež m všetci doktori hnali pod skalpel nie raz a som sa dostala z toho bez operácii práve cvičením
a čo somdávala link, áno v tom štúdiu je to nové, ale ide o lektorku - tá už v danom obore robí 17 rokov
Gina Er
20.08.11,18:17
Hlavne obvodák,že ano,body to je jeho:).
Načo beháš po lekároch ked nechceš aby doktor bodoval,prestan a budeme mať 40 ľudí denne miesto 41,nikto ťa nevolá.A mimochodom,ešte som nevidela chronický klbny problém ktorý by vyliečila klasická západná medicína.Skôr si s ním poradí medicína východná,akupunktura,masáže,ajurveda,cvičenie .Lenže to by nebolo o bodoch ale o peniazoch a to zas tabletočka je jednoduchšia.
len škoda,že naše zdravotníctvo neuznáva alternatívnu medicínu,potom by bolo aj tých tabletiek menej.....ale keď človek nemá na alternatívnu liečbu peniaze,tak sa musí uspokojiť s tabletkou,ktorú si aj tak musí zaplatiť :(
Chokma
14.09.11,18:28
A je to tady zas... zas navalova odporna horuca bolest mojej papulky, sanky, klbu, tlak pri uchu. Dopujem sa Aulinom. :(

Aka je vlastne prognoza, co bude dalej?
BXLmiami
15.09.11,05:10
A je to tady zas... zas navalova odporna horuca bolest mojej papulky, sanky, klbu, tlak pri uchu. Dopujem sa Aulinom. :(

Aka je vlastne prognoza, co bude dalej?
Prognoza oficiálna je,že bude pokračovať proces,u niekoho pomalšie u niekoho rýchlejšie.Samozrejme v mdicíne je to všeobecné vychádzajuce z tabuliek,ale každý človek je originál,takže musíš vysledovať ako to je u Teba,opakovania,kedy,od čoho závisia a urobiť prevenciu.Nájdi si dobrého akupunkturistu,môže znížiť mnočstvo liekov proti bolesti.Treba pôsobiť skôr preventívne ako potom liečiť recidívu.
dadula_dadova
18.05.12,16:10
Ahoj gabriska,
dnes som sa nahodou dostala k tvojmu prispevku tu na porade. Neviem ako sa mas, dufam, ze dobre aj napriek stanovenej diagnoze. Preto vlastne reagujem. Poznam z vlastnej skusenosti, ze clovek vo vaznych chvilach patra, cita a snazi sa najst aj slamku, ktorej by sa chytil. Neviem, ci si uz nasla pomoc, ktora je pre teba optimalna. Cvicenie, co ludia sklonuju vo svojich prispevkoch, vyzera ako velmi dolezity faktor ako si pomoct. Pozri si, prosim, prilozeny link. Je to aktualny (05/2012) 4-minutovy prispevok relacie REFLEX na TV Markiza
http://www.youtube.com/watch?v=oqbnGnVrTsE
Dufam, ze ti posluzi ako pozitivna inspiracia - Miladku poznam osobne a je fakt, ze je, napriek diagnozam, vo vynikajucej kondicii (co nechcem zakriknut :) a drzim jej palce)
Drzim palce aj tebe, nech sa ti dari!!!
Dada
pasuliatko
18.05.12,20:28
mne začínajúcu artrózu diagnostikovali keď som mala cca 22 rokov...takže tak...a výsledok?žiaden žiadne lieky mi nezaberajú, nepomáhajú... tak musím čakať kým to bude až také zlé, že budem vhodná kandidátka na TEPku...a mimochodom artrozu mi zistili na oboch kolenach ale aj bedrách...
peterkos2
25.10.14,18:02
Zdravím všetkých
Prednedávnom mi reumatologička na základe RTG vyšetrenia stanovila diagnozu osteoartroza 1.st.-bolia ma kľby lakťové,zápästia,bedrový kľb...
No a vás som chcel poprosiť o radu,kto má s týmto skúsenosti a čo na túto DG pomáha.Predpísala mi Piascledine ale momentálne naň čakám asi tri týždne- je nedostupný.Nikdy som nebral ani lieky od bolesti,ale teraz občas zoberiem Novalgin 500.
Ďakujem
Jurivo
26.10.14,10:25
Nebudem radiť chemické lieky. Tie riešia následok a nie príčinu. Najlepší liek pre pohybový aparát je pohyb. Preto sa to nazýva pohybový aparát. Cvičiť,cvičiť a cvičiť.
SM systém je súbor cvičení zameraných na vyrovnanie svalovej disbalancie, ktorá sa vo veľkej miere podieľa na bolestiach chrbtice a pohybového aparátu.
Nájdi si vo svojom okolí cvičiteľa, ktorý ťa cviky naučí a bude kontrolovať správnosť prevedenia. Cvičiť treba každý deň.
KristianBB
27.10.14,08:24
Jednu prirodnu vec co viem, ze velmi pomaha pri artroze je AC11, nebudem tu ospevovat ani hovorit nic, lebo tu ludia radi znesu pod zem kazdeho, kto odporuci nieco konkretne, lebo si urcite len robi reklamu a bla bla bla. Kto chce si nastuduje. Napr. produkt Purple Caps
evuš
27.10.14,08:32
Jednu prirodnu vec co viem, ze velmi pomaha pri artroze je AC11, nebudem tu ospevovat ani hovorit nic, lebo tu ludia radi znesu pod zem kazdeho, kto odporuci nieco konkretne, lebo si urcite len robi reklamu a bla bla bla. Kto chce si nastuduje. Napr. produkt Purple Caps

..a rovnako i na rakovinu, PCH, ACH, a iné choroby...prepáč, ale ak je ten "preparát" taký výnimočný ako to, že toľko ľudí je chorých, či už na cintoríne ????
BXLmiami
27.10.14,10:01
Je len jediný spôsob ako zvládnuť v rámci daných možností artrozu.A to je pravideľný kvalifikovaný fyziotherapeut.A schudnúť samozrejme.Žiadne zázračné lieky ani doplnky nefungujú.
peterkos2
28.10.14,17:12
Ďakujem všetkým za odpovede,musím sa snažiť niečo s tým robiť.Kedysi som cvičil päť tibeťanov-možno by to na začiatok stačilo