Daduľa
12.11.08,14:36
Obstarali sme majetok automobil N1 na leasing a dňa 29.10.sme boli prevziať predmet leasingu-čiže auto. NO na značky sme ho dali až 03.11.2008.
Poradte či možem o majetku účtovať a evidovať ho už ku dňu 29.10.2008 alebo až 03.11.2008.A čo s kolkami ktoré išli ku značkám 1.000,- Sk môžem dať rovno do nákladov, alebo k obstarávacej cene auta??
A tym padom kedy môžem začať odpisovať, uz v 10/08 alebo až 11/08.
Prosím o radu, ďakujem.
D.
Tweety
12.11.08,13:49
Obstarali sme majetok automobil N1 na leasing a dňa 29.10.sme boli prevziať predmet leasingu-čiže auto. NO na značky sme ho dali až 03.11.2008.
Poradte či možem o majetku účtovať a evidovať ho už ku dňu 29.10.2008 alebo až 03.11.2008.A čo s kolkami ktoré išli ku značkám 1.000,- Sk môžem dať rovno do nákladov, alebo k obstarávacej cene auta??
A tym padom kedy môžem začať odpisovať, uz v 10/08 alebo až 11/08.
Prosím o radu, ďakujem.
D.
Áno, účtuješ dátumom prevzatia predmetu lízingu, t.j. 29.10. Kolky vstupujú do OC. Odpisovať začneš rovnako od 10. mesiaca pravidelne, rovnomerne .
__________________
§ 26 Zákon o dani z príjmu
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Anja111
12.11.08,14:33
Obstarali sme majetok automobil N1 na leasing a dňa 29.10.sme boli prevziať predmet leasingu-čiže auto. NO na značky sme ho dali až 03.11.2008.
Poradte či možem o majetku účtovať a evidovať ho už ku dňu 29.10.2008 alebo až 03.11.2008.A čo s kolkami ktoré išli ku značkám 1.000,- Sk môžem dať rovno do nákladov, alebo k obstarávacej cene auta??
A tym padom kedy môžem začať odpisovať, uz v 10/08 alebo až 11/08.
Prosím o radu, ďakujem.
D.
Zo seminára pre daňových poradcov:
V zákone je:
Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie.
Odpisovať sa začne podľa odst. 8, v mesiaci, v ktorom boli splnené podmienky na odpisovanie. A tými podmienkami sa myslí pridelenie ŠPZ...
Vyplýva to z priloženého Usmernenia DR SR.
Podľa Usmernenia by to teda znamenalo, že auto sa doodpisuje až po skončení lízingu, (ten mesiac, čo sa kvôli prideleniu značiek, začal odpisovať neskôr). A práve preto už nejde o lízing, ale o splátkový nákup.
"Bolo prezentované, že uvedenie predmetu nájmu do prevádzky je u osobného automobilu pridelenie EČ, podľa zákona č.725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách v platnom znení, a preto vraj treba uzatvárať leasingy na začiatku mesiaca a nie na konci."
Daduľa
13.11.08,07:46
Dievčatá mám z toho trošku chaos, ale vdaka a mam este taký prípad, že prevzali sme leasing aj auto 24,01.2008 aj zaplatili prvú zvýšenú splátku, na značky sme ho dali 25.01.2008 a splátkový kalendár od 25.02.2008-25.01.2011-odpisovať môžem ako leasing od 01/08 počas doby trvania a skončím ho odpisovať o mesiac skôr pred zaplatením poslednej splátky???
Poradte este ,neviem sa z toho zorientovat.
Dakujem moooocc......
kaupke
20.05.09,11:07
Firma automobil Octavia ( akože nákladný) obstaráva formou lízingu do júla 2009 . Majiteľ však po skončení lízingu nechce auto prepísať na firmu , ale hned priamo na seba ako FO . Aký dopad to bude pre firmu ? Môžem odpisy uplatniť za 1-7 mesiacov , ked vlastne auto nebude v majetku firmy k 31.12.09 , a môžem ponechať uplatnenú DPH za tie mesiace lízingu , alebo ju musím vrátiť ?
Auto mu predám aj s DPH , keď je evidované ako nákladné , však?
kaupke
22.05.09,10:01
Firma automobil Octavia ( akože nákladný) obstaráva formou lízingu do júla 2009 . Majiteľ však po skončení lízingu nechce auto prepísať na firmu , ale hned priamo na seba ako FO . Aký dopad to bude pre firmu ? Môžem odpisy uplatniť za 1-7 mesiacov , ked vlastne auto nebude v majetku firmy k 31.12.09 , a môžem ponechať uplatnenú DPH za tie mesiace lízingu , alebo ju musím vrátiť ?
Auto mu predám aj s DPH , keď je evidované ako nákladné , však?
Prosím ...poradiť - posúvam
Badko
22.05.09,10:20
Ja by som to urobila takto:
- odpisy neuplatnila - nie je účtované k 31.12.
- DPH zo splátok zostáva
- predaj vozidla s DPH ak je uvedené v TP - nákladné
kaupke
27.05.09,11:55
Ja by som to urobila takto:
- odpisy neuplatnila - nie je účtované k 31.12.
- DPH zo splátok zostáva
- predaj vozidla s DPH ak je uvedené v TP - nákladné
a ked zmluvu riadne ukončí, prevezme od lizingovky protokol o prevzati auta do majetku firmy , ale následne na to , ešte v ten deň urobi s konatelom zmluvu o predaji auta do osobneho vlestnictva . Tak zase nemôžem uplatnit odpisy , lebo auto nebude k 31.12. v majetku furmy , chápem to dobre ?
azla
27.05.09,12:45
a ked zmluvu riadne ukončí, prevezme od lizingovky protokol o prevzati auta do majetku firmy , ale následne na to , ešte v ten deň urobi s konatelom zmluvu o predaji auta do osobneho vlestnictva . Tak zase nemôžem uplatnit odpisy , lebo auto nebude k 31.12. v majetku furmy , chápem to dobre ?

Podmienky leasingu sú stanovené v § 2 a okrem iného je stanovené, že
vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu .

V komentári sa píše, že splnenie tejto podmienky prechod vlastníckého práva z vlastníka (leas.spoloč.) na nájomcu je nutnou súčasťou pre definitívne priznanie daňových výhod vo forme "zrýchlených" leasingových odpisov.

Leasingová spoločnosť zvykne dávať splnomocnenie na prepis vlastníckeho práva na nájomcu.
Najprv sa budete musieť sa stať vlastníkom auta vy.

Pri uplatňovaní daňových odpisov sa postupuje podľa § 26, odst.8., čiže daňové odpisy si môžte uplatniť.
kaupke
28.05.09,04:32
Podmienky leasingu sú stanovené v § 2 a okrem iného je stanovené, že
vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu .

V komentári sa píše, že splnenie tejto podmienky prechod vlastníckého práva z vlastníka (leas.spoloč.) na nájomcu je nutnou súčasťou pre definitívne priznanie daňových výhod vo forme "zrýchlených" leasingových odpisov.

Leasingová spoločnosť zvykne dávať splnomocnenie na prepis vlastníckeho práva na nájomcu.
Najprv sa budete musieť sa stať vlastníkom auta vy.

Pri uplatňovaní daňových odpisov sa postupuje podľa § 26, odst.8., čiže daňové odpisy si môžte uplatniť.
To chápem , že bez zbytočného odkladu po skončení lízingu má prejsť vlastnícke právo na nájomcu , ale zaujíma ma , že keď firma splní len časť s prevzatím protokolu , ale potom , aby neplatila prepis auta , chce hneď uzavriet predajnu zmluvu a auto predat konatelovi , ktorý si to auto prepiše u policie hnedka na seba .Ciže firma prevezme protokol , ale neprepise , co mi z toho z danoveho hladiska vyplyva ? Odpisy - áno-či nie , DPH - áno-či nie ? Som z toho vedle jak ta jedle ....
azla
28.05.09,05:21
Podľa môjho názoru vlastnícke práve na nájomcu prejde prepisom auta.
To som už napísala v svojom predchádzajúcom príspevku. Ak by sa tak neudialo, mohol by byť spochybnený leasing (nebola dodržaná jedna z podmienok leasingu).
Ak sa to takto udeje (najprv prepis na nájomcu), potom platí, že bol leasing dodržaný (samozrejme aj iné podmieky musia byť dodržané) a leasingové odpisy sú považované za daňový výdavok.

Ak dodržiš podmienky leasingu, nič neupravuješ.

Neviem aké Dph máš na mysli ?
Ak by sa predávalo auto kategorie M1 (nebol nárok na odpočet Dph ), tak ani pri predaji auta sa Dph nebude uplatňovať. Predaj bude oslobodený podľa § 42.
kaupke
28.05.09,05:32
Podľa môjho názoru vlastnícke práve na nájomcu prejde prepisom auta.
To som už napísala v svojom predchádzajúcom príspevku. Ak by sa tak neudialo, mohol by byť spochybnený leasing (nebola dodržaná jedna z podmienok leasingu).
Ak sa to takto udeje (najprv prepis na nájomcu), potom platí, že bol leasing dodržaný (samozrejme aj iné podmieky musia byť dodržané) a leasingové odpisy sú považované za daňový výdavok.

Ak dodržiš podmienky leasingu, nič neupravuješ.

Neviem aké Dph máš na mysli ?
Ak by sa predávalo auto kategorie M1 (nebol nárok na odpočet Dph ), tak ani pri predaji auta sa Dph nebude uplatňovať. Predaj bude oslobodený podľa § 42.
Mám na mysli DPH z lízingových splátok , auto je evidované ako nákladné - aj ked je to Octavka, či vrátit DU odpočítanú DPH od 1 - 7 /2009 , alebo nebodaj celú - za 36 mesiacov ...
azla
28.05.09,05:42
Mám na mysli DPH z lízingových splátok , auto je evidované ako nákladné - aj ked je to Octavka, či vrátit DU odpočítanú DPH od 1 - 7 /2009 , alebo nebodaj celú - za 36 mesiacov ...

Nie, žiadna Dph sa nevracia.:)
kaupke
28.05.09,05:56
Nie, žiadna Dph sa nevracia.:)
DAkujem azla, že si mi venovala čas