Kartina
12.11.08,14:46
Dobry den, viem, ze tema spolocenstva vlastnikov bytov bola na porade pretriasana uz viackrat. Precitala som si mnozstvo prispevkov a takisto aj zakon, ale nejak mam stale pochybnosti a otazky. Prosim, poradte mi.
Podla katastra nehnutelnosti som majitelkou bytu od 02. 01. 08. Tento byt je v OV a nachadza sa v malej bytovke, kde su celkovo 2 byty na II. poschodi a na I. poschodi su kancelarie (prerobene z povodnych dvoch bytov do 1 celku). K bytom patria garaze a kusok zahradky. Kancelarske priestory majitel a sucasne spravca bytovky prenajima inej firme. Po kupeni bytu som kontaktovala spravcu, ze chcem pristupit k zmluve o sprave, ale este sa tak nestalo do dnesneho dna (ani druhy majitel nema zmluvu o sprave). V septembri nam prisiel oznam, ze k 31. 12. 2008 uz nebude spravca vykonavat spravu, aby sme si nasli bud noveho spravcu, alebo vytvorili spolocenstvo vlastnikov bytov. Podla zakona to tak chapem, ze ak by sa vytvorilo spolocenstvo, tak aj majitel (firma, pravnicka osoba) musi pristupit k tej zmluve, cize nemohli by sme iba 2 majitelia vytvorit toto spolocenstvo. Kedze nemame ziadne skusenosti s tym a ani nevieme, ci vobec mame povinnost nieco vytvorit, obraciam sa na Vas s velkou prosbou o pomoc, nakolko sa den D blizi. Ako mame postupovat?
dakujem
Jozef I
13.11.08,07:12
Podľa zákona nemôžete spraviť SVB lebo nespĺňate podmienku bytového domu.

(2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Kartina
13.11.08,07:50
dakujem źa odpoved. Povodne tam boli 4 byty, 2 z nich su na tie kancelarske ucely, ale neviem, ci je to tak vedene aj v katastri, alebo kde to ma byt zaznamenane. To znamena teda, ze ked si nemozeme vytvorit spolocenstvo, tak spravcu na to mozeme mat? a je to nutne vytvarat? a kto by viedol ucet fondu oprav a rozuctovania? Da sa vytvorit len nejaka forma zdruzenia?
dakujem
evula0
14.11.08,06:17
"Kancelárske priestory" boli preklasifikované z bytových a zmenené užívanie len ich majiteľom alebo pri stavebných úpravách v stavebnom povolení,kolaudácii ? Toto je na začiatok asi najdôležitejšia.
Ak nie, sú to stále 2 byty, vy ste bytový dom, majiteľ "kancelárii" prenajíma byty na iný účel ako bývanie a má pre založenie SVB dva hlasy.
Ak je všetko legálne (o čom pochybujem), tak Ste podielovými vlastníkmi nehnuteľnosti.