srnca
12.11.08,18:15
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, aby som mala čo najmenej papierovačiek pred pôrodom.
Momentálne som SZČO, ale chcem ku koncu roku 2008 živnosť ukončiť. Na konci januára by sa mi malo narodiť dieťa, na materskú však nárok nemám, nakoľko som nebola nemocensky poistená dostatočnú dobu... Chcem teda od začiatku požiadať o rodičovský príspevok.
Moje otázky sú: Ak ukončím živnosť ku koncu roku 2008, ako to bude s mojim zdravotným aj sociálnym poistením v januári 2009? Ak som správne pochopila, počas poberania rodičovského príspevku by som mala byť poistencom štátu. Bude to však platiť už od začiatku januára, keď sa dieťa narodí až niekedy ku koncu?

Ako mám postupovať, ak ešte nebudem v januári poistencom štátu (to asi bude aj v prípade, ak by sa dieťa narodilo až vo februári...)? Úrad práce, či dobrovoľne nezamestnaná? Vôbec sa už v tom nevyznám...
Dúfam, že mi poradíte

Silvia
brčko
12.11.08,21:43
ako píšeš, máš možnosti asi ako píšeš:

1. ako dobrovolne nezamestnaná si ZP platiť sama až do dna pred pôrodom. Soc.poistenie platiť nemusíš, ak nie si dobrovolne poistená

2. skúsiť sa zaregistrovať na UP. tam ide o to, že musíš byť schopná pracovať, chcieť pracovať a aj si hladať prácu, aby ta mohli zaregistrovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie. O tom je registrácia na UP. Ak by si už bola zaregistrovaná na UP skôr ako 6týždnov pred pôrodom, tak posledných 6týždnov pred pôrodom sa už hlásiť na UP nemusíš. Takže možno budú mať v tomto pracovníčky UP trochu chaos a problém. Môžu chcieť, aby si sa chodila hlásiť. No zaregistrovať by ťa mali, lebo zákon im to nezakazuje (ak by si mala nárok na materské alebo bola PN, tak ťa zo zákona nemôžu zaregistrovať) - toto je môj názor, lebo som teraz niečo také čitala a hladala v zákonoch

3. ma napadlo, ak si teraz povinne nemocensky poistená ako SZčo a pred ukončením živnosti by ti začala PN, ktorá by trvala až do pôrodu (lekár PN-ku nemusí ukončiť žiadosťou o materské, ak mu povieš, že na materské mať nárok nebudeš; aj ked s týmto skúsenosť nemám, čítala som na porade). Takže v tomto prípade by si bola zdravotne poistená štátom ako poberatel nemocenského.

a nezabudni si podať prihlášku na SP podla bydliska do 45dní po pôrode (ak sa dieťa narodí v r.2009, pri detoch narodených do 31.12.08 je to len 15dní), aby za teba štát platil dôch.poistenie odo dna pôrodu (treba ju vypísať na RLFO + vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie sporitela, ak chceš odvody do II.piliera)
srnca
13.11.08,15:23
Dakujem za odpoved,
asi do toho nebudem pliest urad prace, bol by v tom zbytocny zmatok, s dobrovolnou nezamestnanostou uz mam skusenost, tak sa mi to lahsie bude vybavovat. Sice budem platit zdravotne poistenie, ale na tom mi uz nezalezi na ten mesiac, dva... hlavne nech su urady spokojne:)

silvia