NADEJKA
20.05.05,11:32
Dobrý deň poradcovia,

poprosím vás veľmi pekne o informáciu:
s.r.o. vznikla v decembri 2004 a 23.2.2005 sa stala plátcom DPH. Tento rok však nemieni na Slovensku vyvíjať žiadnu činnosť, iba si pripravuje "podu" na podnikanie od januára 2006. S tým vznikajú výdavky na právne služby,služby poradenských spoločností a fa za prenájom priestorov na kanceláriu, všetko s DPH. Može si s.r.o. na základe priznania k DPH uplatniť nadmerný odpočet aj keď nepodniká - teda nemá žiadnu DPH na výstupe?
V Čechách to totižto nejde, a tak som ostala v pomykove ako je to u nás.
Ďakujem za odpoveď.
NADEJKA
20.05.05,12:41
Dobrý deň,viem,že už je piatok popoludní, ale ak niekto viete odpoveď,dajte mi prosím vedieť, musím to dať majiteľovi ešte dnes do 18.00 hod. vedieť.Ďakujem a želám všetkým krásny víkend.
Jana Acsová
20.05.05,13:12
No keď je to také súrne, tak si myslím, že podľa slovenských predpisov má daňovník právo na odpočítanie DPH zo všetkých prijatých ZP, ktoré použije na svoje podnikanie.
Ale je tu podmienka, že si musí určiť účel, t.j. musíš vedieť aké aktivity bude firma vyvíjať, aby náhodou nepodnikala vo finančníctve, či iných oslobodených službách. Už pri vzniku registrácie musíš rozdeliť vstupnú DPH na tú, ktorá je použitá na vlastné zdaniteľné plnenia, na plnenia oslobodené, prípadne kombinované - pomerné. Ak sa budú vstupy využívať iba na zdaniteľné plnenia, máš nárok na odpočítanie dane. Ale predsa je len piatok poobede, pozri si ešte § 49 a nasl. Zákona o DPH. Toto ber len ako predbežnú info.