anonym222
12.11.08,21:04
Zdravím, chcel by som sa poradiť. Vlastním s manželkou pozemok, na ktorom stojí chata, ktorá patrí rodičom manželky, má pridelené súpisné číslo, ale nikdy nebola zapísaná v katastri. Rodičia nám ju chcú darovať. Mám teda dve otázky:
1.Ak rodičia darujú nehnuteľnosť nám obom, ako ju bude možné v katastri zapísať? Bude to v BSM (bezpodielovom spoluvlastníctve manželov), alebo budeme mať po jednej polovici? Je vôbec možné darovať nehnuteľnosť do BSM?
2.Je možné urobiť darovaciu zmluvu a až potom požiadať o vklad, resp. je treba ju najskôr zapísať na rodičov a až potom urobiť prevod na nás? Je teda možné darovať nehnuteľnosť, ktorá nie je zapísaná v katastri?
George Michael
12.11.08,20:10
Najprv musí byť nehnuteľnosť zapísaná na rodičov, potom môžu robiť ďalšie úkony - darovacia zmluva. Teraz vám v podstate nemajú čo darovať, ak to nie je v katastri zapísané. Podobný problém sme pred rokom riešili aj my. Dvadsaťročná chata síce existovala, ale v katastri nebola zapísaná. Najprv sme urobili zápis vkladu do katastra na rodičov a vzápätí na to zmluvu.
George Michael
12.11.08,20:14
Viac hádam nájdete tu: darovacia zmluva (http://www.porada.sk/search.php?searchid=6764670)
anonym222
13.11.08,09:17
Ide tu však o to, že vami navrhovaný postup bude trvať dvakrát dlhšie. (dvakrát musí konať kataster). Nie som si 100%-ne istý že by nebolo možné darovať nehnuteľnosť, ktorá nie je zapísaná v katastri. Ak si rodičia chatu postavili, tak je to určite ich vlastníctvo a môžu s ním nakladať ako uznajú za vhodné. Je síce pravda, že podľa §133 OZ sa vlastníctvo k nehnuteľnosti nadobúda až zápisom v katastri, ale tento § sa týka iba prevodu nehnuteľnosti, teda ak chcem previesť vlastníctvo na inú osobu, tá ho nadobudne až zápisom v katastri. To znamená že ja ho nadobudnem taktiež až zápisom, nie iba samotným darovaním, ale rodičia ho nemusia zapisovať. Aspoň taký je môj názor, alebo sa mýlim?
aksas2
13.11.08,09:27
Zdravím, chcel by som sa poradiť. Vlastním s manželkou pozemok, na ktorom stojí chata, ktorá patrí rodičom manželky, má pridelené súpisné číslo, ale nikdy nebola zapísaná v katastri. Rodičia nám ju chcú darovať. Mám teda dve otázky:
1.Ak rodičia darujú nehnuteľnosť nám obom, ako ju bude možné v katastri zapísať? Bude to v BSM (bezpodielovom spoluvlastníctve manželov), alebo budeme mať po jednej polovici? Je vôbec možné darovať nehnuteľnosť do BSM?
2.Je možné urobiť darovaciu zmluvu a až potom požiadať o vklad, resp. je treba ju najskôr zapísať na rodičov a až potom urobiť prevod na nás? Je teda možné darovať nehnuteľnosť, ktorá nie je zapísaná v katastri?
musí sa chata dať na zápis do katastra, ale nemusí sa čakať kým ju kataster zapíše, čiže najprv dáte zápis záznamom plus prílohy a o minútu na to možete dať darovaciu zmluvu, musí byť však dodržané poradie, kataster chatu zapíše na rodičov a následne povolí darovaciu zmluvu, my sme to tak spravili a všetko bolo ok a na prvú šupu:)
anonym222
13.11.08,16:30
Ďakujem Aksas2, ale ešte by som potreboval odpoveď na 1. otázku, teda či je možné darovať nehnuteľnosť do BSM, resp. nám ju musia darovať po jednej polovici? V tom prípade bude 1 alebo 2 darovacie zmluvy?
George Michael
13.11.08,17:14
Ide tu však o to, že vami navrhovaný postup bude trvať dvakrát dlhšie. (dvakrát musí konať kataster). Nie som si 100%-ne istý že by nebolo možné darovať nehnuteľnosť, ktorá nie je zapísaná v katastri. Ak si rodičia chatu postavili, tak je to určite ich vlastníctvo a môžu s ním nakladať ako uznajú za vhodné. Je síce pravda, že podľa §133 OZ sa vlastníctvo k nehnuteľnosti nadobúda až zápisom v katastri, ale tento § sa týka iba prevodu nehnuteľnosti, teda ak chcem previesť vlastníctvo na inú osobu, tá ho nadobudne až zápisom v katastri. To znamená že ja ho nadobudnem taktiež až zápisom, nie iba samotným darovaním, ale rodičia ho nemusia zapisovať. Aspoň taký je môj názor, alebo sa mýlim?
nehnuteľnosť musí byť zapísaná v katastri ak s ňou chce majiteľ robiť nejakú dispozíciu - teda vo vašom prípade darovať. presne ako píšete - vlastníctvo k nehnuteľnosti sa nadobúda až zápisom v katastri. Už v mojom prvom príspevku bolo uvedené, že je potrebné dať chatu najprv zapísať na rodičov a vzápätí môžete na kataster podať aj druhý návrh na vklad - darovaciu zmluvu.
George Michael
13.11.08,17:17
Ak si rodičia chatu postavili, tak je to určite ich vlastníctvo a môžu s ním nakladať ako uznajú za vhodné.
Vlastníctvo k nehnuteľnosti sa preukáže práve listom vlastníctva a ten vaši rodičia nemajú a ani mať nemôžu, ak nepodali návrh vkladu do katastra a nehnuteľnosť nemajú v katastri zapísanú.
Katy a R
13.11.08,18:05
Keďže pozemok pod chatou vlastníte spolu s manželkou, nebolo by jednoduchšie rovno aj chatu zapísať na vás dvoch :confused:... a bude to aj v BSM.
Veď s rodičmi sa hádam dohodnete (keď vám ju aj tak chcú darovať)
geronimo13
13.11.08,18:07
Dotyčný má pozemok vo vlastníctve a na pozemku stojí chata, ktorá ako stavba nie je zapísaná v katastri nehnuteľností, ale má pridelené súpisné číslo (podľa § 42 ods. 3 katastrálneho zákona sa ako vlastník zapíše osoba uvedená v rozhodnutí o udelení súpisného čísla, v tomto prípade to musia byť rodičia; ak stavba nie je evidovaná v súbore geodetických informácií pripojí sa aj geometrický plán). To platí ak ide o stavby, pre ktoré bolo pridelené súpisné číslo a kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť po 01.10.1976.

Ak ide o stavby, ktorých kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť do 01.10.1976, stavba sa zapíše na návrh, ktorého prílohou bude oznámenie obce, kedy bola stavba skončená, aké jej bolo pridelené súpisné číslo a kto bol jej stavebníkom (§ 127 vyhlášky ÚGKK SR č. 79/96 ktorou sa vykonáva katastrálny zákon).

Takže v našom prípade, stačí podať návrh na vklad, ktorého prílohou budú darovacie zmluvy (podľa § 628 občianskeho zákonníka) v počte min. 6 vyhotovení (nehnuteľnosť na základe darovacej zmluvy nemôže byť nadobudnutá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov na základe § 143 občianskeho zákonníka - "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko...okrem vecí získaných dedičstvom alebo darom..."; takže v našom prípade nadobudnú manželia nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva, každý v podiele 1/2), rozhodnutie o udelení súpisného čísla, poprípade geometrický plán, kolky v hodnote 2000.- SK (v prípade postupu podľa § 32 katastrálneho zákona v hodnote 8000.- SK) a samozrejme podpisy darcov musia byť úradne overené.
Katy a R
13.11.08,18:17
Takže keď je pridelené súpisné číslo, tak prvým vlastníkom sa musí stať len staviteľ.
... nie je to také jednoduché, ako som myslela :mee:
anonym222
13.11.08,18:59
Keďže pozemok pod chatou vlastníte spolu s manželkou, nebolo by jednoduchšie rovno aj chatu zapísať na vás dvoch :confused:... a bude to aj v BSM.
Veď s rodičmi sa hádam dohodnete (keď vám ju aj tak chcú darovať)
Áno, to by bolo najjednoduchšie, ale súpisné číslo bolo pridelené na rodičov, nakoľko oni boli stavebníci, tak ako to vysvetlil geronimo, začo mu veľmi pekne ďakujem. Aj preto som chcel, aby mi stavebný odbor obv. úradu vystavil potvrdenie súpisného čísla na moje meno, to mi však odmietli urobiť.
Geometrické zameranie sme už urobili, nakoľko parcela sa musela totiž rozdeliť. Ak sa to dá urobiť naraz, tak ako píše geronimo, nebude to žiadný problém. Ak som správne pochopil tvoju odpoveď genorímo, ak nemôžu nadobúdať manželia majetok do BSM, tak musia byť darocacie zmluvy dve? Poplatok za vklad bude potom jeden, alebo tiež dva?
Katy a R
13.11.08,20:33
.... tak musia byť darocacie zmluvy dve? Poplatok za vklad bude potom jeden, alebo tiež dva?

... Zmluva bude len jedna, každý z vás nadobudne 1/2 nehnuteľnosti. (podielové vlastníctvo).
Zmluva je prílohou návrhu (platí sa 1x 2000.- v kolkoch)a treba toľko kópií, koľko je účastníkov, plus 2 navyše (ako je písané vyššie .. 4+2 v tomto prípade).
anonym222
14.11.08,16:39
OK, ďakujem všetkým, už mám v tom jasno.
Soňula
20.11.08,08:24
Ja by som rada naviazala na túto tému. Aké povinnosti mám, keď som už zaniesla na kataster darovacie zmluvy. Kedy sa mám nahlásiť na príslušný /obecný/ úrad, že uvedená nehnuteľnosť mi bola darovaná. Mám na mysli daň z nehnuteľnosti. Až keď mi príde list vlastníctva?
Ďalej mám takú otázku, v darovacej zmluve nieje uvedená cena nehnuteľnosti. Podáva sa v tomto prípade daňové priznanie?
Vopred ďakujem skúsenejším za rady.
Chobot
20.11.08,12:31
Ja by som rada naviazala na túto tému. Aké povinnosti mám, keď som už zaniesla na kataster darovacie zmluvy. Kedy sa mám nahlásiť na príslušný /obecný/ úrad, že uvedená nehnuteľnosť mi bola darovaná. Mám na mysli daň z nehnuteľnosti. Až keď mi príde list vlastníctva?
Ďalej mám takú otázku, v darovacej zmluve nieje uvedená cena nehnuteľnosti. Podáva sa v tomto prípade daňové priznanie?
Vopred ďakujem skúsenejším za rady.

Štandardne s listom vlastníctva k správcovi. Streto som sa už aj s prípadmi, kedy správca akceptoval už aj samotný návrh. Spýtaj sa tvojho správcu, či mu bude stačiť potvrdený návrh na vklad, ak nie, tak si musíš počkať na LV.

Ako príjemca daru ty nemáš žiadnu daňovú povinnosť. (sorry, zabudol som na daň z nehnuteľnosti).
anonym222
20.11.08,20:07
Ja by som rada naviazala na túto tému. Aké povinnosti mám, keď som už zaniesla na kataster darovacie zmluvy. Kedy sa mám nahlásiť na príslušný /obecný/ úrad, že uvedená nehnuteľnosť mi bola darovaná. Mám na mysli daň z nehnuteľnosti. Až keď mi príde list vlastníctva?
Ďalej mám takú otázku, v darovacej zmluve nieje uvedená cena nehnuteľnosti. Podáva sa v tomto prípade daňové priznanie?
Vopred ďakujem skúsenejším za rady.
Správcovi dane by si mal nahlásiť zmenu vlastníka ak budeš mať LV. Taktiež pôvodný vlastník by sa mal odhlásiť. Daňové priznanie si povinná podať na budúci rok (myslím že do konca februára?, alebo marca?). Správca dane ti následne vyrubí daň z nehnuteľnosti.
Daň z prevodu nehnuteľnosti neplatíš.
Soňula
21.11.08,08:48
To som rada, že ste zareagovali. Chobot, anomym222.
Ďakujem. moc mi to pomohlo.