wcela
12.11.08,21:59
vie mi tu niekto poradiť ?
je možne dať navrh na dobrovolnu dražbu bytu bez zvolania schodze a hlasovania vlastníkov bytov ? je toto akceptovatelne napr .po " tajnom hlasovaní "resp podpisovej akcii ? akým sposobom potom by mal byť vyrozumený dotyčný vlastnik bytu ? dakujem za akekolvek nazory .
priamo sa ma dotyka uvedený pripad nakolko z titulu exekučneho zablokovania učtov ( problem podnikania ) mi 5 mesiacov neodchadzaju zalohove platby na byt a tak sa moji sudedia rozhodli to riešiť takto
a viem že členovia rady argumentovali vlastnikom tým ,že ak nepodpišu tak sa zvyšia ich zalohove platby .
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou ..
sthruska
13.11.08,06:26
Na exekúciu netreba súhlas vlastníkov bytov. Rozhodujúce je neplnenie si povinností. Pokiaľ mám správne informácie, tak dobrovoľná dražba je preto dobrovoľná, že s ňou súhlasí ten, koho idú dražiť. Ak je moja informácia nesprávne, tak ma prosím opravte.
Elena Navrátilová
13.11.08,06:44
Ak sa dáva do dražby je potrebné uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov. Je to podľa mňa ochrana aj predsedu nakoľko sa predchádza podozrievaniu zo zámeru poškodiť člena SVB pre súkromné problémy.
wcela
13.11.08,08:03
Na exekúciu netreba súhlas vlastníkov bytov. Rozhodujúce je neplnenie si povinností. Pokiaľ mám správne informácie, tak dobrovoľná dražba je preto dobrovoľná, že s ňou súhlasí ten, koho idú dražiť. Ak je moja informácia nesprávne, tak ma prosím opravte.
dakujem
mne sa nejedna o exekuciu / tam ako tak viem ake su možnosti /
ale o dobrovolnu dražbu bytu .. v tomto smere by som potrebovala nejake smerodatne info , lebo neviem z akeho dovodu moji drahí susedia preskočili všetky veci ako je upomienka , platobny rozkaz ,
exekucia .. a idu rovno na takuto alternativu
wcela
13.11.08,08:06
Ak sa dáva do dražby je potrebné uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov. Je to podľa mňa ochrana aj predsedu nakoľko sa predchádza podozrievaniu zo zámeru poškodiť člena SVB pre súkromné problémy.
je možne akceptovať taketo " akože tajne hlasovanie ??? " ked nebolo zvolané zhromaždenie
Pozn .. vysledok visel na na nastenke par hodin / v uzamknutej skrinke papier načmaraný volnou rukou / .
Ma spoločenstvo povinnost inforomovať ma o vysledku ??? dakujem
Elena Navrátilová
13.11.08,08:08
je možne akceptovať taketo " akože tajne hlasovanie ??? " ked nebolo zvolané zhromaždenie
Pozn .. vysledok visel na na nastenke par hodin / v uzamknutej skrinke papier načmaraný volnou rukou / .
Ma spoločenstvo povinnost inforomovať ma o vysledku ??? dakujem

Výsledok čoho? Žiadne tajné hlasovanie. To predsa v SVB neexistuje. Napísala som predsa prijaté uznesenie zo zhromaždenia. Myslíš písomné hlasovanie?
Elena Navrátilová
13.11.08,08:15
§ 14


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 8. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

Toto máš citáciu zo zákona 182/1993.
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html
Tu máš link na celé znenie zákona. Ak sa to týka Teba konkrétne, vrelo doporučujem naštudovať a hlavne snažiť sa o dohodu a dlh uhradiť. Len sa treba o to zaujímať a snažiť sa dohodnúť aj napr. na splátkovom kalendári. Veď len tie vedľajšie poplatky sú skutočne vysoké.
peton
13.11.08,08:16
§ 7
Navrhovateľ dražby
(1) Navrhovateľom dražby je vlastník predmetu dražby
alebo osoba oprávnená konať v mene vlastníka podľa
osobitného zákona9) (ďalej len „záložný veriteľ“), ktorý za
podmienok ustanovených týmto zákonom navrhuje vykonanie
dražby.
(2) Navrhovateľ dražby je povinný písomne vyhlásiť, že
predmet dražby je možné dražiť. Ak je navrhovateľom
dražby záložný veriteľ, je povinný písomne vyhlásiť aj
pravosť, sumu a splatnosť pohľadávky, pre ktorú sa
navrhuje výkon záložného práva podľa tohto zákona
(§ 16 ods. 3). - viď nižšie
(3) Ak je predmetom dražby nehnuteľnosť, je navrhovateľ
dražby povinný predložiť dražobníkovi list vlastníctva
nie starší ako tri mesiace.
(4) Navrhovateľ dražby je povinný označiť osoby, ktoré
majú predkupné právo k predmetu dražby alebo ktoré
majú spoluvlastnícky podiel k predmetu dražby.


§16 ods. 3
(3) Ak je navrhovateľom dražby záložný veriteľ, zmluva
o vykonaní dražby musí ďalej obsahovať označenie
vlastníka predmetu dražby a dôvod, pre ktorý je navrhované
konanie dražby. Prílohou zmluvy je aj písomné
vyhlásenie záložného veriteľa o pravosti, výške a splatnosti
pohľadávky, pre ktorú sa navrhuje výkon záložného
práva, a o tom, že predmet dražby je možné dražiť
(§ 7 ods. 2). V prípade, ak sa navrhuje výkon záložného
práva predajom spoluvlastníckeho podielu k veci, musia
byť v zmluve uvedení aj ostatní spoluvlastníci.

Odkaz na poznámku 9) je na Občiansky zákonník
Viac zákon 527/2002.
evula0
13.11.08,08:47
Myslím, že pri zablokovaní účtov sa dá dlh platiť v hotovosti. Ak tak nerobíte a očakávate, že za Váš byt budú platiť susedia(SVB musí platiť za služby), tak im držím palce pri vymáhaní dlhu.
Ak máte problémy s exekútorom, ani dražba bez jeho vedomia pravdepodobne nepôjde a podľa výšky Vašich záväzkov sa SVB vôbec nemusí dostať k peniazom. Ak som vymaľoval možnosti príliš "čierno", choďte za predsedom a vyrovnajte si dlh.
Wcela, wcela, myslíš, že tu dostaneš radu ako vybabrať s SVB?
felix1
13.11.08,08:57
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou .

Riesit sa to da vkladom v hotovosti na ucet spolocenstva. Ak nemate hotovost, je bezne, pozicat si peniaze od rodiny, priatelov ale nie od susedov.
Co ak nebude ucet odblokovany ani po roku? Spolocenstvo sa pravom brani, ale je aj v jeho zaujme dodrzat zakonny postup.
Elena Navrátilová
13.11.08,09:04
dakujem
mne sa nejedna o exekuciu / tam ako tak viem ake su možnosti /
ale o dobrovolnu dražbu bytu .. v tomto smere by som potrebovala nejake smerodatne info , lebo neviem z akeho dovodu moji drahí susedia preskočili všetky veci ako je upomienka , platobny rozkaz ,
exekucia .. a idu rovno na takuto alternativu

Nikde to nie je uložené ako povinnosť to čo Ty nazývaš "smerodajné info"... platobný rozkaz je pri súdnom spore. Nie pri dražbe. Ver, že dražobná spoločnosť ovláda zákon o dobrovoľných dražbách dokonale a keby bolo povinnosťou splniť kroky o ktorých píšeš, tak sa aj udejú. Ale... treba platiť tak ako sa má a predídeš takýmto problémom. Nehľadaj problém v SVB. Tam nie je dôvod na dražbu. ;)
wcela
13.11.08,10:30
ja neviem čo to bolo . nebola som o tom informovana .. viem že behali po panelaku a davali to podpisovať ludom .akože hlasovanie .. vysledok bolo zrejme to čo viesalo na nastenke tych par hodin .
wcela
13.11.08,10:35
dakujem .. viem že dražba nie je o platobnom rozkaze ... to som pisala len v suvislosti že neviem prečo obišli všetky tieto kroky ktore sa bežne v SVB v takýchto pripadoch používajú ...aj ked chapem že takto je to asi rychlejšie
Elena Navrátilová
13.11.08,10:35
Každý člen SVB má právo aj povinnosť zúčastniť sa na zhromaždení. Zvlášť keď si v takejto situácii myslím, že si mala ísť na zhromaždenie a vysvetliť, snažiť sa dohodnúť na spoločnom riešení. To by bolo najlepšie pre Teba. Neber to ako nejaký "podraz" voči Tebe. Ten sa podaril neplatením zálohových platieb za služby spojené s bývaním. ;)
Elena Navrátilová
13.11.08,10:38
dakujem .. viem že dražba nie je o platobnom rozkaze ... to som pisala len v suvislosti že neviem prečo obišli všetky tieto kroky ktore sa bežne v SVB v takýchto pripadoch používajú ...aj ked chapem že takto je to asi rychlejšie

Z čoho má SVB platiť zálohové platby? Skutočné náklady na spoločné priestory? Jedine na základe zálohových platieb za služby spojené s bývaním. Žiadne dotácei, nenávratné pôžičky. Keby nezaplatilo v dobe splatnosti má možnosť dodávateľ penalizácie. A potom by zas museli všetci platiť aj penále. Neviem si predstaviť keby takto konal čo len každý tretí člen SVB.
wcela
13.11.08,10:43
trochu ako podraz to beriem aj ked som si vedoma svojej viny v tomto smere a keby to všetko nevyplývalo zo situacie v akej som tak tento problem nie je lebo doteraz som nepatrila k "neplatičom " , ktorých mame ale tí iní boli riešený inak ( podotýkam že vtedy som bola ja predseda SVB ..a všetky dlhy sa vymohli bez problemov ) .. teraz mame "novy vietor v plachtach "teda nove vedenie - nič sice nefunguje tak ako by v SVB malo , ale to nechcem riešiť .. tento boj som vzdala spolu s funkciou a zhodou okolností sa mi vyskytol tento môj osobny problem a tak našli sposob .. ale to je už o inom .. to tu nechcem riešiť
wcela
13.11.08,10:52
ved ja sa neobhajujem , Som si vedoma toho čo to sposobuje , ale každy sa raz aj ked možno nie vlastným zavinenim može ocitnuť v problemoch a my sa ich snažíme riešiť .. to nie je o tom že nechceme ale že nemožeme .. ale maš pravdu ked každy tretí nezaplatí problem je iny .. Keby hrozilo že to čo popisuješ a že nie je tam ta rezerva na par mesiacov tak to chapem , ale ta je / aj ked s nou vobec ja ako osoba nekalkulujem ani nič podobne ,,.ale viem že je) .. tu je to že ked sa stalo že neplatili iný boli možne iné postupy ale ked sa to stalo mne už nie su .. je to len o ludoch .., ale to tu nevyriešime
wcela
13.11.08,11:02
Myslím, že pri zablokovaní účtov sa dá dlh platiť v hotovosti. Ak tak nerobíte a očakávate, že za Váš byt budú platiť susedia(SVB musí platiť za služby), tak im držím palce pri vymáhaní dlhu.
Ak máte problémy s exekútorom, ani dražba bez jeho vedomia pravdepodobne nepôjde a podľa výšky Vašich záväzkov sa SVB vôbec nemusí dostať k peniazom. Ak som vymaľoval možnosti príliš "čierno", choďte za predsedom a vyrovnajte si dlh.
Wcela, wcela, myslíš, že tu dostaneš radu ako vybabrať s SVB?
neviem prečo nadobudaš dojem že chcem vybabrat so spoločenstvom ??.. zrejme nemaš velmi predstavu ako funguje rodina ktora ma zablokovane všetky učty , Nejde o to AKO , ale ČO vkladť na učet , ked si odstavený na čas od prijmu .. Neobhajujem sa vobec ako som už vravela som si vedoma toho čo je , a svoje rozliate mlieko sa snažim poutierať ... ale tak ako v tebe vznikol pri hladaní rady dojem že všetci su len špekulanti tí čo neplatia tak tak asi uvažuju viacerí .. a pritom myslim že každy raz može mať problem ani nevieme kedy
evula0
13.11.08,11:02
Ak po 5 mesiacoch neplatenia sa považuješ za ukrivdenú, predtým si vykonávala predsedu SVB a teraz vymáhanie dlhu, ktorý nemáš ani snahu riešiť, považuješ za osobné vyrovnávanie účtov, tak zbohom zdravý rozum.
Ty nechceš riešiť splatenie, ale hľadáš kadejaké pomýlené dôvody na ospravedlnenie.
Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem. Ale moje ospravedlnenie nevyrieši ani Tvoje dlhy ani platby SVB za služby.
wcela
13.11.08,11:12
Ak po 5 mesiacoch neplatenia sa považuješ za ukrivdenú, predtým si vykonávala predsedu SVB a teraz vymáhanie dlhu, ktorý nemáš ani snahu riešiť, považuješ za osobné vyrovnávanie účtov, tak zbohom zdravý rozum.
Ty nechceš riešiť splatenie, ale hľadáš kadejaké pomýlené dôvody na ospravedlnenie.
Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem. Ale moje ospravedlnenie nevyrieši ani Tvoje dlhy ani platby SVB za služby.
pravo na svoj nazor maš samozrejme .Nie je mojim cielom ti ho vyvracať ako to všetko tu vyznelo tak že si dospel /a k tomuto nazoru .. nemam k tomu ani čo povedať .. ani sa to neda ked nepoznate pozadie .. ja som len chcela vedieť ake su postupy v iných spoločenstvach s týmito vecami a kedže som nikde nenašla podobny pripad a že ako sa to riešilo tak zadala som dopyt .. nič viac
evula0
13.11.08,11:28
Postup v našom SVB je jednoduchý.Platby sú mesačne kontrolované.Ak dôjde k nezaplateniu, spojím sa z neplatičom a spýtam na dôvod.Väčšinou je to len v dôsledku nejakého omylu a po vysvetlení nie je žiaden problém. Ak sa to v nasledujúcej platbe nevyrovná, dlžník dostane písomné upozornenie osobne do ruky, aby mal možnosť vysvetliť. Ak nezaplatí 3 mesiace po sebe (to sa ešte nestalo), predseda zvolá zhromaždenie, vysvetlí situáciu,dá priestor dlžníkovi a nechá si schváliť ďaľší postup(možno cestou exekútora, možno splátky,iná dohoda...). Predseda je predsa zodpovedný za to, že SVB koná.
Všetko je to ľuďoch.V prvom rade dlžník má mať záujem na dohode, aby SVB nemuselo použiť nepríjemné postupy.
Halli
13.11.08,15:34
pravo na svoj nazor maš samozrejme .Nie je mojim cielom ti ho vyvracať ako to všetko tu vyznelo tak že si dospel /a k tomuto nazoru .. nemam k tomu ani čo povedať .. ani sa to neda ked nepoznate pozadie .. ja som len chcela vedieť ake su postupy v iných spoločenstvach s týmito vecami a kedže som nikde nenašla podobny pripad a že ako sa to riešilo tak zadala som dopyt .. nič viac

No nech je to už medzi vami akokoľvek, ver, že tu sme väčšinou tí, ktorí máme s takýmito neplatičmi len a len problémy a nieje to nič príjemné. Takže ťažko môžeš od nás čakať, že ťa budeme obhajovať. Aj keď ti nezávidím tvoju situáciu, ver, že pomôcť si budeš musieť len sama s rodinou. A zaplatiť treba aj za cenu toho, že si vezmeš pôžičku, keď vieš, že učty budú odblokované koncom roka. Verím, že ale nesklzneš ešte do väčších problémov. Snaž sa komunikovať s "SVB" po dobrom a verím, že to zvládneš.Držím palce.
wcela
14.11.08,06:35
No nech je to už medzi vami akokoľvek, ver, že tu sme väčšinou tí, ktorí máme s takýmito neplatičmi len a len problémy a nieje to nič príjemné. Takže ťažko môžeš od nás čakať, že ťa budeme obhajovať. Aj keď ti nezávidím tvoju situáciu, ver, že pomôcť si budeš musieť len sama s rodinou. A zaplatiť treba aj za cenu toho, že si vezmeš pôžičku, keď vieš, že učty budú odblokované koncom roka. Verím, že ale nesklzneš ešte do väčších problémov. Snaž sa komunikovať s "SVB" po dobrom a verím, že to zvládneš.Držím palce.
dakujem za odpoved . viem že ste tu vačšinou odborníci z SVBčiek preto som sa sem obratila s dopytom či je štandardny takýto postup rady SVB . Kto ma skusenost s dobrovolnými dražbami , ktore su podla mna krajné riešenie .
viac menej som chcela mať možnost podsudiť či aj inde je to takto bez zhromaždena, bez uznesenia, podpisovou akciu a bez nasledneho upovedomenie mna ako "vinnika " o vysledku resp . byť prizvana k vyhodnoteniu ...
Kto v takomto pripade vyhodnocuje papier , ktorá koloval ?.. Keby to bolo na schodzi a vidim že tolkí zdvihli ruku , ok .. beriem to rešpektujem ich rozhodnutie , ale tu aj ked sa jedna o byt za cca 1,5 mil rozhodne papier ktorý nikto nevie kto to tam podpisal ...
/ vychadzam z toho kolki mne povedali že boli proti /
trochu som možno nespravne sformulovala zadanie dopytu . lebo takto to vyznelo že hladam možnost ako neplatit nie ako to či su postupy v tomto pripade v poriadku takýmto sposobom
peton
14.11.08,06:58
Wcela, ja som Ti už odpovedal. Je treba naštudovať 527/2002 a zistíš, čo to pre Teba znamená. Osobne si myslím, že to čo sa u Vás udialo, je absolútne nerelevantné a ľahko napadnuteľné - napr. podpisové akcie z bytu do bytu sú v úplnom rozpore s ustanoveniami o hlasovaní i keď je to dosť bežný a častý jav.

Každopádne odporúčam Ti neorientovať sa podľa toho čo som Ti vyššie napísal, ale hľadať urýchlené riešenie t.j. vysporiadať si svoje záväzky v čo najkratšej dobe resp. dôjsť za predsedom s písomným návrhom na vysporiadanie prijateľnom pre obidve strany, prípadne kombináciou - napr. okamžitým zaplatením časti dlhu a s písomným návrhom splátkového kalendára pre ostatnú dlžnú sumu. A dbať na to aby bola dohoda potvrdená oboma stranami. Nič iné Ti poradiť nemožno. Pa.
wcela
14.11.08,08:23
dakujem za odpoved .. určite si to naštudujem .. samozrejme že hladam riešnie ..len mam ešte jednu otazku .. keby že zaplatim nejakým spôsobom celú istinu a zostane dlh na penale , ktore hodlam napadnuť nakolko je neprimerané ..a všetci tu pozname problem s tým čo je zalohova platba / u nas sú mimoriadne navýšene..priklad : za 3 izb byt platim skoro 7000,- / a konečnom dosledku mam vždy preplatok je podla Vašho nazoru možne vykonať dražbu na zaklade dlžneho penale ??

resp ..myslite že , je potrebne pripadne požiadať o predbežne opatrenie sud na zastavenie konania kým sa nevyrieši problem s vyškou penale , aby to medzitým nebolo vykonatelne ? dik
Elena Navrátilová
14.11.08,08:26
Aké vysoké máte penále?
peton
14.11.08,09:53
Aj "penále" je pohľadávka. Všetko je to o vôli dohodnúť sa. Myslím, že pokiaľ je predseda rozumný a bude vidieť Tvoj priamy postoj k veci (najmä však platbu na účte alebo v pokladni), tak bude prístupnejší a bude sa dať dohodnúť nejaká úľava z "penálov". Určite však netreba špekulovať. Veľa zdaru.
wcela
17.11.08,09:48
Aké vysoké máte penále?
v pripade omeškania zaplatit spoločenstvu zmluvnu pokutu vo vyške 5 promile z dlžnej sumy za každy započaty den
teraz neviem či to spravne ratam lebo podla wikipedie je 1 promile=0,1% ... tzn že 5 promile = 0,5%

alebo to len zle počitam ... 0,5% sa mi zda neprimerane ked pozeram prispevky od Vas všetkých nie ste si isty že 0,05% je pravne vymahatelne najkolko aj to už je nad ramec ob. zakonnika
Elena Navrátilová
17.11.08,12:56
Čo sa týka penále a jeho výpočtov a jeho právneho nároku... je tu veľmi dobrá téma kde to pekne, zrozumiteľne vysvetlil empaty. Lepšie to nevysvetlím a nechcem Ťa zavádzať. Skúsim pohľadať aby som Ti tu dala link na tieto jeho príspevky. ;)
mtoller
17.11.08,13:04
dakujem za odpoved .. určite si to naštudujem .. samozrejme že hladam riešnie ..len mam ešte jednu otazku .. keby že zaplatim nejakým spôsobom celú istinu a zostane dlh na penale , ktore hodlam napadnuť nakolko je neprimerané ..a všetci tu pozname problem s tým čo je zalohova platba / u nas sú mimoriadne navýšene..priklad : za 3 izb byt platim skoro 7000,- / a konečnom dosledku mam vždy preplatok je podla Vašho nazoru možne vykonať dražbu na zaklade dlžneho penale ??

resp ..myslite že , je potrebne pripadne požiadať o predbežne opatrenie sud na zastavenie konania kým sa nevyrieši problem s vyškou penale , aby to medzitým nebolo vykonatelne ? dik

Zaplať istinu.
Sumu vo výške penále daj do úschovy notárovi.
Skús jednať o "nutnej" výške penále.
Nezamieňaj toto poradie.
Elena Navrátilová
17.11.08,13:15
v pripade omeškania zaplatit spoločenstvu zmluvnu pokutu vo vyške 5 promile z dlžnej sumy za každy započaty den
teraz neviem či to spravne ratam lebo podla wikipedie je 1 promile=0,1% ... tzn že 5 promile = 0,5%

alebo to len zle počitam ... 0,5% sa mi zda neprimerane ked pozeram prispevky od Vas všetkých nie ste si isty že 0,05% je pravne vymahatelne najkolko aj to už je nad ramec ob. zakonnika

http://www.porada.sk/647927-post22.html Toto je jeden z skvelých príspevkov. Ešte Ti priložím link kde sme už diskutovali o tomto probléme. Len stačilo prejsť témami o SVB.
http://www.porada.sk/t72785-p3-zmluva-o-sprave-poplatky-z-omeskania.html
Aj Mária27 tu skvele vysvetľovala... myslím, že Tvoje otázky sú tu krásne vysvetlené a zodpovedané. Kompetentne a zrozumiteľne viacerými "poraďákmi".
Darixy
25.11.08,11:16
O dobrovoľnej dražbe sa nemôže hlasovať písomnou formou. To je proti zákonné.
Llívia
15.06.10,09:12
V katastri je k jednému bytu zapísané, že na jeho vlastníkov je vedená exekúcia č. 0000 zo dňa xx.xx.xxxx predajom nehnuteľnosti a zriadením exekučného záložného práva. Je to tam takto zapísané už tri roky a exekútor zatiaľ nepodnikol žiadne kroky, aby byt odpredal. Teraz sa už naštvali aj ostatní vlastníci a chcú tiež exekúciu alebo dražbu na tento byt. Ak tam však už jedna exekúcia beží, je možné, aby dalo SVB tento byt do dražby, príp. na exekúciu? Skontaktovali sme sa s exekútorom z prvej exekúcie, ale nevyzerá to tak, že by v blízkej dobe s tým niečo chcel robiť.
Halli
15.06.10,09:56
V katastri je k jednému bytu zapísané, že na jeho vlastníkov je vedená exekúcia č. 0000 zo dňa xx.xx.xxxx predajom nehnuteľnosti a zriadením exekučného záložného práva. Je to tam takto zapísané už tri roky a exekútor zatiaľ nepodnikol žiadne kroky, aby byt odpredal. Teraz sa už naštvali aj ostatní vlastníci a chcú tiež exekúciu alebo dražbu na tento byt. Ak tam však už jedna exekúcia beží, je možné, aby dalo SVB tento byt do dražby, príp. na exekúciu? Skontaktovali sme sa s exekútorom z prvej exekúcie, ale nevyzerá to tak, že by v blízkej dobe s tým niečo chcel robiť.

Vaša dražba alebo iné vymáhanie v SVB by malo byť prioritné.

V prípade vymáhania dlhu je poradie veriteľov, ktorí si uplatnia nárok na vyrovnanie pohľadávky, nasledovné:
1. záložný veriteľ zo zákona,
2. záložný veriteľ zo zmluvy o hypotekárnom úvere,
3. ďalší veritelia, ak si uplatňujú právo na vyrovnanie pohľadávok.
Llívia
15.06.10,10:17
Vaša dražba alebo iné vymáhanie v SVB by malo byť prioritné.

V prípade vymáhania dlhu je poradie veriteľov, ktorí si uplatnia nárok na vyrovnanie pohľadávky, nasledovné:
1. záložný veriteľ zo zákona,
2. záložný veriteľ zo zmluvy o hypotekárnom úvere,
3. ďalší veritelia, ak si uplatňujú právo na vyrovnanie pohľadávok.

Ďakujem za odpoveď. Takže asi najskôr začneme robiť vlastné kroky, keďže prvý exekútor doteraz nijako nekonal ("super", zase čítanie zákonov).
Llívia
15.06.10,14:04
Ozval sa prvý exekútor, že by bolo lepšie predávať byt cez neho, ak mu vlastníci k tomu dajú súhlas. Keďže sa už zbadal aj on, je lepšie nechať to na neho alebo predsa len ísť do dražby? Je pre neplatiča výhodnejšia exekúcia alebo dražba (myslím tým na cenu, za ktorú sa byt predá)? Nehrozí, že exekútor by sa s niekým dohodol, neplatič by dostal nejakú malú sumu a zvyšok by exekútor zhrabol do vrecka?
Llívia
16.06.10,09:57
Skontaktovali sme sa aj s jednou dražobnou spoločnosťou. Ich vyjadrenie bolo, že pre nich je to nezaujímavé, lebo suma, ktorú dlží neplatič, je nízka (cca 400 EUR)*/** a kvôli takej malej sume vyhodiť niekoho na ulicu. Že si máme počkať, až budú dlžiť tak 50.000 (bývalých) SKK, čo je u nás čakanie asi ďalšie 4 roky. Je niekde v zákone obmedzené/stanovené, aká minimálna výška dlžoby musí byť, aby mohol ísť dlžník do dražby?
*tá dlžoba je asi za 9 mesiacov
**vieme, aká je neplatičova situácia, že dlh bude len narastať, lebo kde nič nie je, ani smrť neberie a snaha z ich strany o riešenie problému veškerá žádna (napr. za tento rok zaplatil za 7 mesiacov len jednu zálohovú platbu, tak sa prosím, vyhnite moralizovaniu, že 400 EUR je málo, nás to fakt brzdí, kvôli ním máme napr. medziúver zo stavebnej sporiteľne, kde platíme úroky cez 8 %, žiadna banka by nám nepožičala pri neplatičovi, keďže majú hranicu pre neplatičov 5 %, u nás je jeden neplatič cez 14 %.
jar88
16.06.10,12:23
Ich vyjadrenie bolo, že pre nich je to nezaujímavé, lebo suma, ktorú dlží neplatič, je nízka (cca 400 EUR)*/** a kvôli takej malej sume vyhodiť niekoho na ulicu.
Za 400 € chcieť niekoho pripraviť o strechu nad hlavou ?
To chce teda riadny žalúdok.
(nechcel by som mať takého suseda)
---------------------------------------
Veď sú aj inteligentnejšie riešenia. Nemyslíte ?
Stanislav 1975
16.06.10,12:53
Za 400 € chcieť niekoho pripraviť o strechu nad hlavou ?
To chce teda riadny žalúdok.
(nechcel by som mať takého suseda)
---------------------------------------
Veď sú aj inteligentnejšie riešenia. Nemyslíte ?

čistý súhlas, ja tiež pozerám jak puk:eek::eek::eek:- to bude asi nejaká bytová mafia, resp. nejaký člen bytovej mafie v tom spoločenstve,či čo to je- treba si ich troška podať, hajzlíkov ...
Stanislav 1975
16.06.10,12:55
Skontaktovali sme sa aj s jednou dražobnou spoločnosťou. Ich vyjadrenie bolo, že pre nich je to nezaujímavé, lebo suma, ktorú dlží neplatič, je nízka (cca 400 EUR)*/** a kvôli takej malej sume vyhodiť niekoho na ulicu. Že si máme počkať, až budú dlžiť tak 50.000 (bývalých) SKK, čo je u nás čakanie asi ďalšie 4 roky. Je niekde v zákone obmedzené/stanovené, aká minimálna výška dlžoby musí byť, aby mohol ísť dlžník do dražby?
*tá dlžoba je asi za 9 mesiacov
**vieme, aká je neplatičova situácia, že dlh bude len narastať, lebo kde nič nie je, ani smrť neberie a snaha z ich strany o riešenie problému veškerá žádna (napr. za tento rok zaplatil za 7 mesiacov len jednu zálohovú platbu, tak sa prosím, vyhnite moralizovaniu, že 400 EUR je málo, nás to fakt brzdí, kvôli ním máme napr. medziúver zo stavebnej sporiteľne, kde platíme úroky cez 8 %, žiadna banka by nám nepožičala pri neplatičovi, keďže majú hranicu pre neplatičov 5 %, u nás je jeden neplatič cez 14 %.

za 7 mesiacov zaplatil údajne len jednu platbu a dlh činí 400 eur? To je nejaká blbosť teda-to kolko je zálová platba? 55 eur???:D:D:D
jar88
16.06.10,13:20
čistý súhlas, ja tiež pozerám jak puk:eek::eek::eek:- to bude asi nejaká bytová mafia, resp. nejaký člen bytovej mafie v tom spoločenstve,či čo to je- treba si ich troška podať, hajzlíkov ...
Mňa zaujala hlavne téma "dobrovoľná dražba" bytu.
Viem čo znamená "dražba", ale dobrovolná dražba a zvlášť teraz v tejto dobe ?
Kto by mohol dať do dražby byt na uspokojenie (zaplatenie) 400 eurovej pohľadávky? Možno tak 4000 €, ale aj to sa mi zdá byť hlúpe. Veď teraz je problém predať byt za dobrú cenu. Možno tak za rok - dva.
Stanislav 1975
16.06.10,13:30
Mňa zaujala hlavne téma "dobrovoľná dražba" bytu.
Viem čo znamená "dražba", ale dobrovolná dražba a zvlášť teraz v tejto dobe ?
Kto by mohol dať do dražby byt na uspokojenie (zaplatenie) 400 eurovej pohľadávky? Možno tak 4000 €, ale aj to sa mi zdá byť hlúpe. Veď teraz je problém predať byt za dobrú cenu. Možno tak za rok - dva.

Neviem, niesom právnik, ale zaujímalo by ma či by to bolo právne v poriadku za také malé percento dlhu oproti cene bytu, dať do dražby ten byt...:confused::confused::confused:-preto asi aj ten exekútor z toho vycúval, to je zaujímavá že ten exe nemal o to záujem-buď je to proti nejakému zákonu, alebo to bol jeden z mála exe so sociálnym cítením...
Llívia
16.06.10,15:15
Za 400 € chcieť niekoho pripraviť o strechu nad hlavou ?
To chce teda riadny žalúdok.
(nechcel by som mať takého suseda)
---------------------------------------
Veď sú aj inteligentnejšie riešenia. Nemyslíte ?

DAJ INTELIGENTNEJŠIE RIEŠENIE (alebo si poriadne prečítaj príspevok, že z ich strany nie je snaha a my tu o ich finančnej situácii vieme, t.j. že nula bodov, nulová snaha, radšej ani nechodia na schôdze.)


Mňa zaujala hlavne téma "dobrovoľná dražba" bytu.
Viem čo znamená "dražba", ale dobrovolná dražba a zvlášť teraz v tejto dobe ?
Kto by mohol dať do dražby byt na uspokojenie (zaplatenie) 400 eurovej pohľadávky? Možno tak 4000 €, ale aj to sa mi zdá byť hlúpe. Veď teraz je problém predať byt za dobrú cenu. Možno tak za rok - dva.
Tak to sa tu všetci teraz vybodneme na zálohové platby, lebo keď jeden môže dlžiť za cca 9 mesiacov, prečo by sme nemohli dlžiť aj ostatní?!
svojar
16.06.10,15:18
Ono to podanie, či skôr iba zhromaždenie vlastníkov, ktoré odsúhlasí dobrovolnú dražbu je takým strašiakom. My máme stanovené 3 neuhradené platby, bez ohľadu na výšku omeškania. Rozhodovalo sa 3x - cca 30000 Sk - to bolo za viacej mesiacov- a potom 530 a 480 € - do 14 dní bolo omeškanie vyplatené. Ani papier na dražobku sme neposielali ani ju nekontaktovali.
jar88
16.06.10,15:19
Neviem, niesom právnik, ale zaujímalo by ma či by to bolo právne v poriadku za také malé percento dlhu oproti cene bytu, dať do dražby ten byt...:confused::confused::confused:-preto asi aj ten exekútor z toho vycúval, to je zaujímavá že ten exe nemal o to záujem-buď je to proti nejakému zákonu, alebo to bol jeden z mála exe so sociálnym cítením...
No veľmi ťažko sa mi to priznáva, zákon o dobrovoľnej dražbe som si dva krát prečítal, ale pointu zákona som nepochopil. Ani som nepochopil, čo má ten zákon spoločné so svojim názvom.
V zákone je spomenuté dobrovoľná dražba (ďalej len dražba) a to znamená, že dražba. Ďalej je to už len o dražbe a v čom a ako je dobrovoľná nič.
---------------------------------------------------------------------
Naozaj mi nie je jasné, čo tým zákonom zákonodarca sledoval, alebo čo ním chcel ochrániť, alebo postihnúť. (rozdiel medzi dražbou a dobrovoľnou dražbou som nepochopil)
---------------------------------------------------------------------
Nájde sa tu niekto zdatnejší a ochotný to vysvetliť ? (poradiť, ako ten zákon chápať ?)
svojar
16.06.10,15:23
Mňa zaujala hlavne téma "dobrovoľná dražba" bytu.
Viem čo znamená "dražba", ale dobrovolná dražba a zvlášť teraz v tejto dobe ?
Kto by mohol dať do dražby byt na uspokojenie (zaplatenie) 400 eurovej pohľadávky? Možno tak 4000 €, ale aj to sa mi zdá byť hlúpe. Veď teraz je problém predať byt za dobrú cenu. Možno tak za rok - dva.
Sociálne cítenie je v poriadku, ale na tie 4000€ sa budeš dobrovolne spolu s ostatnými skladať Ty a ostaní riadni vlastníci bytov? A neplatič si bude pofajčievať, popíjať, chovať psa a čo ja viem čo ešte - a ostaným sa bude vysmievať.
jar88
16.06.10,15:27
DAJ INTELIGENTNEJŠIE RIEŠENIE (alebo si poriadne prečítaj príspevok, že z ich strany nie je snaha a my tu o ich finančnej situácii vieme, t.j. že nula bodov, nulová snaha, radšej ani nechodia na schôdze.)


Tak to sa tu všetci teraz vybodneme na zálohové platby, lebo keď jeden môže dlžiť za cca 9 mesiacov, prečo by sme nemohli dlžiť aj ostatní?!
Asi nemá peniaze. Tak sa s ním dohodnite a požičajte mu.
Určite je to lepšie a lacnejšie riešenie pre oboch.
Za 5 % ročne, alebo aj za 8 %, vždy dostanete za svoje peniaze viac ako v banke a aj on to bude mať lacnejšie a bez poplatkov.
Naviac budete mať aj fond opráv bez neplatiča.
----------------------------------------------
Vlk sýty a aj koza celá.
Llívia
16.06.10,15:28
mimotemy
čistý súhlas, ja tiež pozerám jak puk:eek::eek::eek:- to bude asi nejaká bytová mafia, resp. nejaký člen bytovej mafie v tom spoločenstve,či čo to je- treba si ich troška podať, hajzlíkov ...

Nie je náhodu tak niekde v pravidlách používania Porady napísané niečo o neurážaní ostatných členov?!!!!! Tak čakám, že sa mne, predsedovi a ostatným vlastníkom ospravedlníš za titul: "hajzlíci"!
Inak, všetci moralizátori, pozrela by som sa, ako by ste vy čakali tak 4 roky, až by dlžoba narástla aspoň na tých bývalých 50.000 SKK, s akou radosťou by ste všetko za neplatičov platili z vlastného, skladali sa aj na neho a on by si bez akejkoľvek snahy o riešenie vlastného problému užíval vaše prachy. Ešte raz opakujem, že je TU 7 BYTOV A JEDEN NEPLATIČ PRI 7 BYTOCH JE 14,2857 %!!! Keď máte napr. 50 bytov, tak určite nepociťujete jedného neplatiča tak "silno" ako my tu, viď. napr. ten spomínaný medziúver. A to nehovorím o tom, že kvôli jednému nezodpovednému sú naštvaní aj ostatní a zabíjame x hodín zháňaním informácií, ako tento problém vyriešiť + ďalšie náklady na telefón, poštovné, ktoré neplatičovi ani nemôžeme zosobniť (toť môj názor, predseda SVB so mnou nesúhlasí, nechce, aby som viac k tomu písala, tak končím).
Llívia
16.06.10,15:34
Asi nemá peniaze. Tak sa s ním dohodnite a požičajte mu.
Určite je to lepšie a lacnejšie riešenie pre oboch.
Za 5 % ročne, alebo aj za 8 %, vždy dostanete za svoje peniaze viac ako v banke a aj on to bude mať lacnejšie a bez poplatkov.
Naviac budete mať aj fond opráv bez neplatiča.
----------------------------------------------
Vlk sýty a aj koza celá.

Objavil si Ameriku, fakt ich nemá, preto neplatí. Nemá ich preto, že jeho žena nikde nepracuje, je na ňu exekúcia, on pracuje vo firme, ktorá je v sračkách a platí im s niekoľkomesačným omeškaním. Tak na čo ešte máme čakať? Aj keby sme skúsili exekúciu zrážkami zo mzdy, tak by mu to zrážali asi 5 rokov a to by bola len dlžoba k dnešnému dňu, nie to, čo by vzniklo odteraz.
(Požičal by si im z vlastného?)
Llívia
16.06.10,17:08
Neviem, niesom právnik, ale zaujímalo by ma či by to bolo právne v poriadku za také malé percento dlhu oproti cene bytu, dať do dražby ten byt...:confused::confused::confused:-preto asi aj ten exekútor z toho vycúval, to je zaujímavá že ten exe nemal o to záujem-buď je to proti nejakému zákonu, alebo to bol jeden z mála exe so sociálnym cítením...

Vycúvala dražobná spoločnosť, exekútor sa teraz zbadal a chce konať.
jar88
16.06.10,18:43
Objavil si Ameriku, fakt ich nemá, preto neplatí. Nemá ich preto, že jeho žena nikde nepracuje, je na ňu exekúcia, on pracuje vo firme, ktorá je v sračkách a platí im s niekoľkomesačným omeškaním. Tak na čo ešte máme čakať? Aj keby sme skúsili exekúciu zrážkami zo mzdy, tak by mu to zrážali asi 5 rokov a to by bola len dlžoba k dnešnému dňu, nie to, čo by vzniklo odteraz.
(Požičal by si im z vlastného?)
Určite by som požičal, veď by to bola najbezpečnejšia pôžička a zároveň aj najvýnosnejšie sporenie na trhu.
Asi si neuvedomuješ postavenie záložného veriteľa zo zákona.
Je to popísané na predošlej strane. Ste aj pred bankou.
------------------------------------------------------
Takto na tom dlhu vyryžuje každý, len vy a váš sused nie.
To čo podnikáte, je určite to najhlúpejšie čo sa v danej veci dá urobiť.
Llívia
16.06.10,19:52
Určite by som požičal, veď by to bola najbezpečnejšia pôžička a zároveň aj najvýnosnejšie sporenie na trhu.
Asi si neuvedomuješ postavenie záložného veriteľa zo zákona.
Je to popísané na predošlej strane. Ste aj pred bankou.
------------------------------------------------------
Takto na tom dlhu vyryžuje každý, len vy a váš sused nie.
To čo podnikáte, je určite to najhlúpejšie čo sa v danej veci dá urobiť.

Pošlem ti jeho adresu, aby si mu mohol požičať. Na predošlej strane nie je popísané postavenie záložného veriteľa zo zákona. "Ste aj pred bankou" - tomuto nerozumiem, asi si nedopísal vetu.

Z čoho usudzuješ, že je to najbezpečnejšia pôžička a najvýnosnejšie sporenie? Prečítaj si (a možno aj niekoľkokrát) to, čo som tu už písala:


Objavil si Ameriku, fakt ich nemá, preto neplatí. Nemá ich preto, že jeho žena nikde nepracuje, je na ňu exekúcia, on pracuje vo firme, ktorá je v sračkách a platí im s niekoľkomesačným omeškaním. Tak na čo ešte máme čakať? Aj keby sme skúsili exekúciu zrážkami zo mzdy, tak by mu to zrážali asi 5 rokov a to by bola len dlžoba k dnešnému dňu, nie to, čo by vzniklo odteraz.
(Požičal by si im z vlastného?)
Ani z tohoto ti nedochádza, že by ti tu tvoju pôžičku nemal z čoho vrátiťť? (Mimochodom, nedlží len nám, aj iným "inštitúciám".)
jar88
16.06.10,19:58
Pošlem ti jeho adresu, aby si mu mohol požičať.
To exkluzívne postavenie máte len vy a vaši susedia.
Prečítaj si zákon 182 - je to niečo o spoločenstvách vlastníkov bytov.
------------------------------------------------------------------
Tá dražba je naozaj to najúbohejšie riešenie a naviac aj neetické.
Llívia
16.06.10,20:34
To exkluzívne postavenie máte len vy a vaši susedia.
Prečítaj si zákon 182 - je to niečo o spoločenstvách vlastníkov bytov.
------------------------------------------------------------------
Tá dražba je naozaj to najúbohejšie riešenie a naviac aj neetické.

Myslíš zákon 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý som za posledný týždeň čítala asi tak 3x? Nemáme žiadne "exkluzívne postavenie". V zmysle § 15 tohto zákona sa zriaďuje záložné právo v prospech SVB alebo ak sa SVB nezriaďuje, tak v prospech ostatných vlastníkov a v prípade, že neplatič príde o svoj byt (napr. dražbou, pri exekúcii) je v našom prípade SVB prvé na rade, koho pohľadávky budú uspokojené (neuhradené preddavky do fondu opráv, za plnenia spojené s užívaním bytu).
Žiadna dražba z našej strany nebude. Exekútor sa zobudil a ide si to riešiť sám.
Halli
17.06.10,07:13
Asi nemá peniaze. Tak sa s ním dohodnite a požičajte mu.
Určite je to lepšie a lacnejšie riešenie pre oboch.
Za 5 % ročne, alebo aj za 8 %, vždy dostanete za svoje peniaze viac ako v banke a aj on to bude mať lacnejšie a bez poplatkov.
Naviac budete mať aj fond opráv bez neplatiča.
----------------------------------------------
Vlk sýty a aj koza celá.


Jar ,sorry, ty čo tu riešiš? ty už si len aký správca alebo predseda domu :D si ďaleko na hony od reality...;)
Halli
17.06.10,07:19
Sociálne cítenie je v poriadku, ale na tie 4000€ sa budeš dobrovolne spolu s ostatnými skladať Ty a ostaní riadni vlastníci bytov? A neplatič si bude pofajčievať, popíjať, chovať psa a čo ja viem čo ešte - a ostaným sa bude vysmievať.


Mám len troch neplatičov vo všetkých domoch, ale jednoznačne si to zapríčinili sami. Každý jeden !!! Keby som Vám opísala, akým spôsobom žijú, tak my ostatní , čo slušne platíme sme proti nim "pakovia", čo si plnia svoje povinnosti.
Napr. jedna dotyčná rodina /4osoby/ len prefajčí a prepije mesačne to, čo ja dám za byt!!:rolleyes:
Stanislav 1975
17.06.10,07:35
Mám len troch neplatičov vo všetkých domoch, ale jednoznačne si to zapríčinili sami. Každý jeden !!! Keby som Vám opísala, akým spôsobom žijú, tak my ostatní , čo slušne platíme sme proti nim "pakovia", čo si plnia svoje povinnosti.
Napr. jedna dotyčná rodina /4osoby/ len prefajčí a prepije mesačne to, čo ja dám za byt!!:rolleyes:

Ja ti Slávi neviem ,ale fajčiť a piť sa musí :D:D:D
Halli
17.06.10,09:38
Ja ti Slávi neviem ,ale fajčiť a piť sa musí :D:D:D

mimotemy áno Stanko, aj umrieť sa musí...:rolleyes:
Llívia
17.06.10,09:52
mimotemy
mimotemy áno Stanko, aj umrieť sa musí...:rolleyes:
Len to nemusíte realizovať hneď.
:)
Stanislav 1975
17.06.10,09:53
Ja ti Slávi neviem ,ale fajčiť a piť sa musí :D:D:D

kukaj na fešandu, ešte aj mimo témy mi dá...:D:D:D:D:D
Halli
17.06.10,11:28
Ja ti Slávi neviem ,ale fajčiť a piť sa musí :D:D:D


kukaj na fešandu, ešte aj mimo témy mi dá...:D:D:D:D:D


No Stanko bol si ešte ďalej než mimotémy s tým pitím a fajčošením, tak nám tu netrhaj myšlienky :D:D
Stanislav 1975
17.06.10,11:35
No Stanko bol si ešte ďalej než mimotémy s tým pitím a fajčošením, tak nám tu netrhaj myšlienky :D:D

No nič máme to my alkoholicI veru ťAžké...:D:D:D,nikto nás nepochopí...
jar88
17.06.10,14:37
Jar ,sorry, ty čo tu riešiš? ty už si len aký správca alebo predseda domu :D si ďaleko na hony od reality...;)
Asi nečítaš, ale len píšeš a pritom moralizuješ.
Neplatič je vagabund, však.
Ta pani čo založila tému, bola slušný človek do chvíle, čo mala peniaze. Nastal jej problém so zablokovaným účtom (pravdepodobne dočasný) a namiesto toho, aby jej susedia pomohli, dajú ju na dražbu, pred ktorou sa nemá ako brániť. (nemá peniaze je vagabund) Pritom susedia majú istotu, že zaplatí a ak nie, vždy majú možnosť získať svoju investíciu do susedky späť (ručí im bytom).
-----------------------------------------------------------------
Druhý prípad, čo tu popisuje Lívia, je za úbohých 400 € a byt možno aj za 100 až 200 násobok ceny.
------------------------------------------------------------------
Ja sa len pýtam, prečo sa majú na susedke nabaliť úžerníci, advokáti, špekulanti, exekútor a trebárs aj dražobná spoločnosť a nie susedia. Veď dohodnúť je možné všeličo.
-----------------------------------------------------
Veď byt dlžníka, môže byť prepísaný aj na spoluvlastníkov (susedov) a stane sa z neho platiaci nájomník vo svojom bývalom byte.
Halli
17.06.10,15:02
Asi nečítaš, ale len píšeš a pritom moralizuješ.
Neplatič je vagabund, však.
Ta pani čo založila tému, bola slušný človek do chvíle, čo mala peniaze. Nastal jej problém so zablokovaným účtom (pravdepodobne dočasný) a namiesto toho, aby jej susedia pomohli, dajú ju na dražbu, pred ktorou sa nemá ako brániť. (nemá peniaze je vagabund) Pritom susedia majú istotu, že zaplatí a ak nie, vždy majú možnosť získať svoju investíciu do susedky späť (ručí im bytom).
-----------------------------------------------------------------
Druhý prípad, čo tu popisuje Lívia, je za úbohých 400 € a byt možno aj za 100 až 200 násobok ceny.
------------------------------------------------------------------
Ja sa len pýtam, prečo sa majú na susedke nabaliť úžerníci, advokáti, špekulanti, exekútor a trebárs aj dražobná spoločnosť a nie susedia. Veď dohodnúť je možné všeličo.
-----------------------------------------------------
Veď byt dlžníka, môže byť prepísaný aj na spoluvlastníkov (susedov) a stane sa z neho platiaci nájomník vo svojom bývalom byte.

Ja moralizujem a ty nemáš páru o spravovaní domu !! Nemusíš sa hašteriť v každej téme, kde zabrdneš...;)

Vždy je možnosť sa dohodnú, ak má neplatič problémy, ale aj záujem dohodnúť sa a plniť dohodu, dražba je posledné riešenie!!!...dovoľ, ale mám na rozdiel od teba véééľmi dlhoročné skúsenosti s vymáhaním pohľadávok:rolleyes:

Pre SVB je napríklad 400€ jedna faktúra za spotrebu vody celého paneláku za mesiac...
sito
17.06.10,15:10
No nič máme to my alkoholicI veru ťAžké...:D:D:D,nikto nás nepochopí...

Stanko, na zdravie, nech slúži, zdravie. :) :D:D:D ;)
jar88
17.06.10,15:16
Ja moralizujem a ty nemáš páru o spravovaní domu !! Nemusíš sa hašteriť v každej téme, kde zabrdneš...;)

Vždy je možnosť sa dohodnú, ak má neplatič problémy, ale aj záujem dohodnúť sa a plniť dohodu, dražba je posledné riešenie!!!...dovoľ, ale mám na rozdiel od teba véééľmi dlhoročné skúsenosti s vymáhaním pohľadávok:rolleyes:

Pre SVB je napríklad 400€ jedna faktúra za spotrebu vody celého paneláku za mesiac...
To spravuješ cigánsku osadu, či čo ?
-------------------------------------
Tu v Bratislave, aspoň si myslím, to musí byť ojedinelé.
Možno časom toho bude pribúdať, lebo kríza, a to som potom zvedavý, ako to budete riešiť.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Čo je na tom neužitočné ? To ako riešiť neplatičov, až ich budú tisíce ? To budete robiť dražby a hon na nezamestnaných ?
Veď Fico povedal, že občania za krízu nemôžu. Vy tých nezamestnaných, budete linčovať a učiť poriadku ?
sito
17.06.10,15:31
To spravuješ cigánsku osadu, či čo ?
-------------------------------------
Tu v Bratislave, aspoň si myslím, to musí byť ojedinelé.
Možno časom toho bude pribúdať, lebo kríza, a to som potom zvedavý, ako to budete riešiť.

:) :D:D:D Že cigánsku osadu! :mee: :D:D:D:D:D:D :mee:

V Bratislave je vidieť cigáňa tak často ako Putina.

Malo by, pribúdať, aby prebudilo vaše cítenie s ostatnou častou Slovenska.

Ako to budete riešiť? Slováci! Alebo už ste vyriešili?
Halli
17.06.10,15:45
To spravuješ cigánsku osadu, či čo ?
-------------------------------------
Tu v Bratislave, aspoň si myslím, to musí byť ojedinelé.
Možno časom toho bude pribúdať, lebo kríza, a to som potom zvedavý, ako to budete riešiť.

Ach jaj, brbleš, ani nevieš čo...a čo keď som kedysi robila tam, kde bolo cca 6000 bytov?...viac nebudem písať, lebo by sa ťa to dotklo...:D:D blááávak...:cool:
jar88
17.06.10,15:59
Ach jaj, brbleš, ani nevieš čo...a čo keď som kedysi robila tam, kde bolo cca 6000 bytov?...viac nebudem písať, lebo by sa ťa to dotklo...:D:D blááávak...:cool:
"blááávak" To ako že malomocný....? alebo máš komplex....
---------------------------------
Ja som len napísal, že iné riešenie ako dražba, vás ani nenapadne.
Preto sa hneď musíš uraziť a napadnúť ma že sa hádam ?
-----------------------------------------------------------
Veď je to pravda, že s iným riešením ani nerátaš a pritom napíšeš, že dražba je to posledné. Najskôr sa treba dohodnúť a tu dohodu vidíš v tom, že musí zaplatiť, aj keď viete, že nemá z čoho. To nie je dohoda...?, to je diktát z pozície sily.
------------------------------------------------------------
To ja nazývam hyenizmom najhrubšieho zrna. Mysli si o tom čo chceš, ale je to tak.
Halli
17.06.10,16:01
"blááávak" To ako že malomocný....? alebo máš komplex....
---------------------------------
Ja som len napísal, že iné riešenie ako dražba, vás ani nenapadne.
Preto sa hneď musíš uraziť a napadnúť ma že sa hádam ?
-----------------------------------------------------------
Veď je to pravda, že s iným riešením ani nerátaš a pritom napíšeš, že dražba je to posledné. Najskôr sa treba dohodnúť a tu dohodu vidíš v tom, že musí zaplatiť, aj keď viete nemá z čoho. To nie je dohoda, to je diktát z pozície sily.
------------------------------------------------------------
To ja nazývam hyenizmom najhrubšieho zrna. Mysli si o tom čo chceš, ale je to tak.

:rolleyes:
Llívia
17.06.10,17:30
mimotemy
"blááávak" To ako že malomocný....? alebo máš komplex....
---------------------------------
Ja som len napísal, že iné riešenie ako dražba, vás ani nenapadne.
Preto sa hneď musíš uraziť a napadnúť ma že sa hádam ?
-----------------------------------------------------------
Veď je to pravda, že s iným riešením ani nerátaš a pritom napíšeš, že dražba je to posledné. Najskôr sa treba dohodnúť a tu dohodu vidíš v tom, že musí zaplatiť, aj keď viete, že nemá z čoho. To nie je dohoda...?, to je diktát z pozície sily.
------------------------------------------------------------
To ja nazývam hyenizmom najhrubšieho zrna. Mysli si o tom čo chceš, ale je to tak.

Jar88, ty stále nechápeš niektoré podstatné veci:
1. nikto nie je povinný moje/tvoje/hocikoho iného problémy riešiť za mňa/teba/jeho,
2. keď už má problém, nemá robiť zo seba "mrtvého brouka", ale sám neplatič sa má snažiť tento problém riešiť,
3. ako mu máme dať nejaké riešenia, keď ani na schôdzu/zhromaženie nepríde?!,
4. predsa len sme sa snažili nájsť riešenia (napr. predseda bol za mzdárkou neplatičovho zamestnávateľa informovať sa na možnosť zrážok z neplatičovej mzdy - nepochodil, zamestnávateľ to nerobí, mzdu poukazuje len na jeden účet; iné riešenie bolo upratovanie spoločných priestorov - nebola snaha zo strany neplatičov; exekúcia zrážkami zo mzdy tiež neprichádza v úvahu, lebo keďže neplatičov príjem je malý a nepravidelný, z toho sú ešte nepostihnuteľné čiastky na neho a manžela, z rozdielu je možná zrážka len v 1/3, tak by sa tá dlžná čiastka takto zrážala min. 3 roky, lenže popritom by zase rástol dlh na neuhradených mesačných zálohových platbách,
5. tých cca 400 EUR je dlh k dnešnému dňu. O pár dní je splatný mesačný preddavok za 7/2010 + keď mu k tomu narátame úroky z omeškania, hneď to bude cez 450 EUR. Ideme robiť vodu - mesačný predpis sa zvýši, ale na jeho spotrebovanú vodu sa budeme skladať všetci (myslíš si, že bude mať nejakú snahu s vodou šetriť, keď vie, že za ňu aj tak nezaplatí?!). Dražobná spoločnosť sa vyjadrila, že dražba trvá tak 4 mesiace, to by zvýšilo dlh o skoro ďalších 200 EUR - spolu máš už skoro 700 EUR (náklady na dražbu sú cca 800 EUR),
6. čokoľvek na našom dome urobíme z prostriedkov fondu opráv, do ktorého ostatní prispievajú, zvýši hodnotu bytu aj neplatiča bez toho, aby on niečo zaplatil.

Takže tu láskavo negrcaj niečo o tom, akí sme my všetci zlí a aký je neplatič strašný chudák!
majkii
17.06.10,18:40
V Bratislave je vidieť cigáňa tak často ako Putina.



éj sitečko, máš ty pravdu, odkedy odišiel Rudy "Koro" Ulehla, Blava už nikdy nebude taká ako bývala :mee:
svojar
17.06.10,19:01
Musím sa priznať, že v tejto téme som obodoval od posledného prihlásenia najviac príspevkov od svojho pôsobenie na Porade. A to som si pozrel poledné 2 dny.
Asi nás niekto označí za mafiu - ahoj Slávka a Sito a možno aj iní.
majkii
17.06.10,20:06
To exkluzívne postavenie máte len vy a vaši susedia.
Prečítaj si zákon 182 - je to niečo o spoločenstvách vlastníkov bytov.
------------------------------------------------------------------
Tá dražba je naozaj to najúbohejšie riešenie a naviac aj neetické.

jar88, kúpou bytu pristupuješ na "pravidlá hry", ktoré určuje zákon 182/1993 napr. zriadenie záložného práva zo zákona v prospech ostatných vlastníkov podľa §15. Vlastnícto bytu nie je neobmedzené, vyplývajú z neho aj povinnosti voči ostatným vlastníkom. Nejde o samoúčelné - exkluzívne postavenie vybraných vlastníkov, ale o ochranu práv každého vlastníka bytu v dome. V prípade neplnenia si finančných povinností ide o uplatnenie si záložného práva, presne tak, ako to robí napr. banka. Banke nikto nevyčíta, že koná neeticky, ak si uplatní záložné právo a odpredá byt aby si uspokojila svoje nároky.

Zoberme to aj z druhej strany. Náš bytový dom je zaťažený úverom, ktorý mesačne musíme splácať. Úver je nastavený tak, že musí byť minimálna mesačná tvorba FPOaU domu o 20% vyššia, než je mesačná splátka úveru. Už 5 vlastníci, kt. neplatia zálohové platby (nech je dôvod akýkoľvek), môžu za určitých okolností dosiahnúť, že nebudeme schopný splácať úver. Treba si uvedomiť, že neplatením zálohových platieb, nejde len o tvorbu fondu, ale sú v nich zahrnuté aj platby za služby a energie spojené s užívaním bytu, ktoré v prípade potreby sa za neplatiča uhrádzajú z fondu opráv (§10 ods.3). Ja teda nič neetické nevidím na tom, aby si platiaci vlastníci bytov uplatinli svoje právo voči neplatičom, najmä ak sa sami vystavujú značnému riziku, že prídu o svoje bývanie. Samozrejme stotožňujem sa sa s tým, že vykonať dobrovoľnú dražbu je možné až po vyčerpaní všetkých reálnych možností na vymoženie dlhu.
jar88
20.06.10,04:29
Pekne si to napísal, ale zabúdaš že zákon má viac paragrafov a že aj správca má svoje povinnosti. Napríklad v § 8
(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
------------------------------
Myslím si že to znamená, že je správca povinný pre vlastníkov zabezpečiť dohodu s neplatičom a ak neplatič odmieta, musí sa v mene vlastníkov domáhať ich práva na súde. Je to jeho povinnosť zo zákona a zo zmluvy, ktorú je povinný s vlastníkmi uzavrieť.
-------------------------------
Po rozhodnutí súdu (získa exekučný titul) a ak toto rozhodnutie nebude neplatič plniť, môže pristúpiť k dobrovoľnej dražbe.

jar88, kúpou bytu pristupuješ na "pravidlá hry", ktoré určuje zákon 182/1993 napr. zriadenie záložného práva zo zákona v prospech ostatných vlastníkov podľa §15. Vlastnícto bytu nie je neobmedzené, vyplývajú z neho aj povinnosti voči ostatným vlastníkom. Nejde o samoúčelné - exkluzívne postavenie vybraných vlastníkov, ale o ochranu práv každého vlastníka bytu v dome. V prípade neplnenia si finančných povinností ide o uplatnenie si záložného práva, presne tak, ako to robí napr. banka. Banke nikto nevyčíta, že koná neeticky, ak si uplatní záložné právo a odpredá byt aby si uspokojila svoje nároky.

Zoberme to aj z druhej strany. Náš bytový dom je zaťažený úverom, ktorý mesačne musíme splácať. Úver je nastavený tak, že musí byť minimálna mesačná tvorba FPOaU domu o 20% vyššia, než je mesačná splátka úveru. Už 5 vlastníci, kt. neplatia zálohové platby (nech je dôvod akýkoľvek), môžu za určitých okolností dosiahnúť, že nebudeme schopný splácať úver. Treba si uvedomiť, že neplatením zálohových platieb, nejde len o tvorbu fondu, ale sú v nich zahrnuté aj platby za služby a energie spojené s užívaním bytu, ktoré v prípade potreby sa za neplatiča uhrádzajú z fondu opráv (§10 ods.3). Ja teda nič neetické nevidím na tom, aby si platiaci vlastníci bytov uplatinli svoje právo voči neplatičom, najmä ak sa sami vystavujú značnému riziku, že prídu o svoje bývanie. Samozrejme stotožňujem sa sa s tým, že vykonať dobrovoľnú dražbu je možné až po vyčerpaní všetkých reálnych možností na vymoženie dlhu.
Tak že to nie je len o neplatičoch, ale aj o správcoch a predsedoch spoločenstiev a naviac aj o členoch spoločenstiev.

Jar88, ty stále nechápeš niektoré podstatné veci:
1. nikto nie je povinný moje/tvoje/hocikoho iného problémy riešiť za mňa/teba/jeho,
členovia spoločenstva niesu povinní, ale mali by mať záujem a mali by aspoň upozorniť svojho správcu, že si má plniť zmluvu
2. keď už má problém, nemá robiť zo seba "mrtvého brouka", ale sám neplatič sa má snažiť tento problém riešiť,
ak bude na súde hrať "mrtvého brouka" budete mať pravdu
3. ako mu máme dať nejaké riešenia, keď ani na schôdzu/zhromaženie nepríde?!,
na súd musí prísť
4. predsa len sme sa snažili nájsť riešenia (napr. predseda bol za mzdárkou neplatičovho zamestnávateľa informovať sa na možnosť zrážok z neplatičovej mzdy - nepochodil, zrážky zo mzdy môže nariadiť len súd a predseda asi nieje exekutor zamestnávateľ to nerobí,(dodržiava zákon) mzdu poukazuje len na jeden účet; iné riešenie bolo upratovanie spoločných priestorov - nebola snaha zo strany neplatičov; exekúcia zrážkami zo mzdy tiež neprichádza v úvahu, lebo keďže neplatičov príjem je malý a nepravidelný, z toho sú ešte nepostihnuteľné čiastky na neho a manžela, z rozdielu je možná zrážka len v 1/3, tak by sa tá dlžná čiastka takto zrážala min. 3 roky, lenže popritom by zase rástol dlh na neuhradených mesačných zálohových platbách,
5. tých cca 400 EUR je dlh k dnešnému dňu. O pár dní je splatný mesačný preddavok za 7/2010 + keď mu k tomu narátame úroky z omeškania, hneď to bude cez 450 EUR. Ideme robiť vodu - mesačný predpis sa zvýši, ale na jeho spotrebovanú vodu sa budeme skladať všetci (myslíš si, že bude mať nejakú snahu s vodou šetriť, keď vie, že za ňu aj tak nezaplatí?!). Dražobná spoločnosť sa vyjadrila, že dražba trvá tak 4 mesiace, to by zvýšilo dlh o skoro ďalších 200 EUR - spolu máš už skoro 700 EUR (náklady na dražbu sú cca 800 EUR),
6. čokoľvek na našom dome urobíme z prostriedkov fondu opráv, do ktorého ostatní prispievajú, zvýši hodnotu bytu aj neplatiča bez toho, aby on niečo zaplatil.

Takže tu láskavo negrcaj niečo o tom, akí sme my všetci zlí a aký je neplatič strašný chudák!
Myslím si že si neuvedomuješ, že žijeme na slovensku a že slovensko je právny štát. To znamená, že právo ktoré máš, sa uplatňuje prostredníctvom súdu (nie linčovaním a grcaním)
sito
20.06.10,05:00
182/1993, § 8b


(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,
b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,
c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,
d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Je jasné napísané, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou vlastníkov. Môže správca predložiť návrh na súd.

Ak je v dome SVB Predseda, statutár predloží návrh na schválenie Zhromaždeniu. Ak zhromaždenie schváli, môže podať na súd.

Sudca môže dražbu zamietnuť, ale kto vyplatí dlh??? Zamedzí prípadnej neschopnosti domu plniť si svoje záväzky voči dodávateľom služieb, opráv.
Llívia
20.06.10,14:12
ar88, ty stále nechápeš niektoré podstatné veci:
1. nikto nie je povinný moje/tvoje/hocikoho iného problémy riešiť za mňa/teba/jeho,
členovia spoločenstva niesu povinní, ale mali by mať záujem a mali by aspoň upozorniť svojho správcu, že si má plniť zmluvu
Nemám šajnu, o čom hovoríš. Asi si zle prečítal a pochopil po svojom, čo som písala. Takže, skús to chápať takto: ak ja/ty/hocikto iný nemôže platiť mesačné zálohové platby, nikto nie je povinný tento môj/tvoj/hocikoho iného problém riešiť za neho. Prvý krok by mal urobiť neplatič.
2. keď už má problém, nemá robiť zo seba "mrtvého brouka", ale sám neplatič sa má snažiť tento problém riešiť,
ak bude na súde hrať "mrtvého brouka" budete mať pravdu
???
3. ako mu máme dať nejaké riešenia, keď ani na schôdzu/zhromaženie nepríde?!,
na súd musí prísť
Prečo pletieš dokopy zhromaždenie a súd?! (A ani na ten súd nemusí prísť.)
4. predsa len sme sa snažili nájsť riešenia (napr. predseda bol za mzdárkou neplatičovho zamestnávateľa informovať sa na možnosť zrážok z neplatičovej mzdy - nepochodil, zrážky zo mzdy môže nariadiť len súd a predseda asi nieje exekutor A čo povieš na § 131 ods 3 Zákonníka práce? S týmto postupom súhlasíl aj neplatič zamestnávateľ to nerobí,(dodržiava zákon)Nie je pravda. Zamestnávateľ môže poukazovať po dohode so zamestnancom jeho mzdu na viac účtov.mzdu poukazuje len na jeden účet;
-------------------------------
Po rozhodnutí súdu (získa exekučný titul) a ak toto rozhodnutie nebude neplatič plniť Exekúciu zrážkami zo mzdy vykonáva zamestnávateľ, ktorému túto jeho povinnosť oznámi exekútor spolu so sumou a účtom, kam má tieto peniaze zaslať, takže sa nemôže stať, že by neplatič toto rozhodnutie neplnil, môže ho neplniť zamestnávateľ, môže pristúpiť k dobrovoľnej dražbe. Kde je napísané, že SVB problém s neplatičom nemôže riešiť hneď dražbou?!

Tak že to nie je len o neplatičoch, ale aj o správcoch a predsedoch spoločenstiev a naviac aj o členoch spoločenstiev. ???

Myslím si že si neuvedomuješ, že žijeme na sSlovensku a že sSlovensko je právny štát A jeho obyvatelia majú nejaké práva a nejaké povinnosti, napr. povinnosť platiť mesačné zálohové platby. To znamená, že právo ktoré máš, sa uplatňuje prostredníctvom súdu (nie linčovaním a grcaním)

Odpovede v texte. Takže to, čo si zase napísla, je len taký neužitočný blaf. Howgh!
Llívia
25.06.10,06:03
Trochu mimotemy Dostali sme od exekútora list, v ktorom žiada SVB o udelenie súhlasu záložného veriteľa, aby mohol pristúpiť k odpredaju nehnuteľnosti dlžníka.
Podľa zákona o vlastníctve bytov § 7c ods. 2: Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.
V tomto prípade však nejde o návrh na exekúciu/dražbu so strany SVB, ale len o udelenie súhlasu na jej vykonanie. Môže, príp. musí, predseda dať zhromaždeniu hlasovať o udelení tohto súhlasu?
luciafabisikova
30.07.10,05:23
presne tak ako píše Llívia.. my máme jedného neplatiča, ktorý neplatí už 2 roky, dokonca sa odstahoval, nakolko ho dlži všade kam sa pozrie a nastahoval si tam nájomníkov.. sme mala bytovka, počet bytov 15 a nakolko je to novostavba tie zalohy nie su vysoke, jeho dlh je cca 600 eur.. nastastie konečne včera sa odsuhlasilo, že ho dame na dražbu alebo exekuciu, snad to pomože a bude to vystraha pre všetkých ostatných.. a kedže neplatí ani HU musíme konat rýchle, aby banka nebola prva..
Llívia
30.07.10,05:31
presne tak ako píše Llívia.. my máme jedného neplatiča, ktorý neplatí už 2 roky, dokonca sa odstahoval, nakolko ho dlži všade kam sa pozrie a nastahoval si tam nájomníkov.. sme mala bytovka, počet bytov 15 a nakolko je to novostavba tie zalohy nie su vysoke, jeho dlh je cca 600 eur.. nastastie konečne včera sa odsuhlasilo, že ho dame na dražbu alebo exekuciu, snad to pomože a bude to vystraha pre všetkých ostatných.. a kedže neplatí ani HU musíme konat rýchle, aby banka nebola prva..

Bez obáv, vždy ste prví ako záložný veriteľ. Zo zákona je zriadené záložné právo v prospech SVB alebo v prospech ostatných vlastníkov bytov:

§ 15
(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

(2) Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome možno zriadiť aj v prospech tretej osoby.

Toto je zo zákona o dobrovoľných dražbách:
§ 32 Odovzdanie výťažku dražby
(1) Výťažok dražby po uhradení nákladov dražby, po uspokojení pohľadávok záložného veriteľa a po zaplatení ceny dosiahnutej vydražením bez zbytočných prieťahov dražobník odovzdá predchádzajúcemu vlastníkovi predmetu dražby, ak osobitný zákon13a) neustanovuje inak.

Toto je zo zákona - exekučný poriadok (Piaty diel - Exekúcia predajom nehnuteľnosti):
§ 157 (1) Podľa výsledkov rozvrhového pojednávania sa z podstaty uspokojujú pohľadávky v tomto poradí:
a) súdne trovy a trovy exekúcie,
b) pohľadávky z hypotekárnych úverov a komunálnych úverov slúžiace na krytie menovitej hodnoty hypotekárnych záložných listov a komunálnych obligácií vydaných bankou vrátane výnosov z nich,
c) pohľadávky zabezpečené záložným právom zákonným, zmluvným, sudcovským alebo exekučným, zabezpečovacím prevodom práva, postúpením pohľadávky, prípadne obmedzením prevodu nehnuteľností vcelku podľa času vzniku záložného práva, prípadne vzniku obmedzenia prevodu nehnuteľností,
d) pohľadávky oprávneného, dane, poplatky, clá a pohľadávky na poistnom na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie,
e) nedoplatky výživného splatné ku dňu rozvrhu,
f) ostatné pohľadávky štátu,
g) ostatné pohľadávky.
(Už mi je jasné, prečo sa ten "náš" doteraz nečinný exekútor zrazu ponáhľa s predajom bytu "nášho" dlžníka.)

Navyše pre zápis do katastra nehnuteľností pri zmene majiteľa musí SVB vydať potvrdenie, že pôvodný vlastník nemá dlhy voči SVB (len teraz narýchlo neviem nájsť §). A niekto tie dlhy musí vyrovnať :)
luciafabisikova
30.07.10,06:04
založne pravo našťastie máme.. len neviem, či ma dražobná nedomietne, tak ako teba, že ten dlh je malý.. Nemáte prípadne niekto kontakt na nejakú dražobnú spoločnosť v BA??? a prípadne nájde sa niekto kto už dával takto neplatiča na dražbu, kto ma s tým skúsenmostí, aby som vedela čo ma čaká :D . Nerada by som, aby nás to stálo viac ako je samotný dlh . dakujem pekne
Llívia
30.07.10,06:18
My sme oslovili len jednu dražobku tu z nášho okolia, a keďže tá nás hneď poslala kade ľahšie :-), ďalej sme to neriešili. Cez nejaký vyhľadávač si nájdeš aj v Blave dosť dražobiek. Niektoré majú priamo na stránke popísané, ako to prebieha. A aj pri telefonáte, príp. osobnom stretnutí ti povedia, čo k tomu potrebujete. Pre istotu ich hneď upozorni, o akú sumu ide - keď to nebudú chcieť vziať, aspoň nebudeš zbytočne márniť čas. Asi sa dražobky boja kvôli prípadom, ktoré sa stali - ľudia si nabrali pôžičky a aj kvôli menšiemu dlhu prišli o drahú nehnuteľnosť, ktorá sa predala za lacný peniaz.
Prajem ti pevné nervy, nech sa ti to podarí doviesť k úspešnému koncu. :-)
A potom napíš, ako to celé prebiehalo, určite to zaujíma viacej ľudí než len mňa :-)
luciafabisikova
30.07.10,06:45
dakujem pekne.. budem musieť niečo pozistovat a uvidime. A Vám to nakoniec vzal exekútor?? ste ho oslovili, ale to šlo cez súd?? Lebo na súde sme to už mali ale nakoniec som to stiahla, ešte to podával totiž bývalý predseda, bolo to tam cez rok nič sa nedialo, a len právnik stál cez 80 tisic korún, čo pre mňa boli úplne nezmyselne vyhodené peniaze, potom som mu dala splátkový kalendár, zaplatil asi 2x a potom opet neplatil.. Prípadne by som to mohla skúsiť aj cez exekútora, ak to nepôjde cez dražobnú. Len to budem asi musieť potrebovať nove uznesenie, leto to, čo sme včera odsuhlasili týkalo sa dražobnej, myslíš že to možem použit aj na exekuciu?? :o
Stanislav 1975
30.07.10,06:52
dakujem pekne.. budem musieť niečo pozistovat a uvidime. A Vám to nakoniec vzal exekútor?? ste ho oslovili, ale to šlo cez súd?? Lebo na súde sme to už mali ale nakoniec som to stiahla, ešte to podával totiž bývalý predseda, bolo to tam cez rok nič sa nedialo, a len právnik stál cez 80 tisic korún, čo pre mňa boli úplne nezmyselne vyhodené peniaze, potom som mu dala splátkový kalendár, zaplatil asi 2x a potom opet neplatil.. Prípadne by som to mohla skúsiť aj cez exekútora, ak to nepôjde cez dražobnú. Len to budem asi musieť potrebovať nove uznesenie, leto to, čo sme včera odsuhlasili týkalo sa dražobnej, myslíš že to možem použit aj na exekuciu?? :o

Troška si to mýliš- exekútor musí VŽDY konať na základe rozhodnutia súdu, nikdy nie samovoľne...:cool:
Llívia
30.07.10,07:10
dakujem pekne.. budem musieť niečo pozistovat a uvidime. A Vám to nakoniec vzal exekútor?? ste ho oslovili, ale to šlo cez súd?? Lebo na súde sme to už mali ale nakoniec som to stiahla, ešte to podával totiž bývalý predseda, bolo to tam cez rok nič sa nedialo, a len právnik stál cez 80 tisic korún, čo pre mňa boli úplne nezmyselne vyhodené peniaze, potom som mu dala splátkový kalendár, zaplatil asi 2x a potom opet neplatil.. Prípadne by som to mohla skúsiť aj cez exekútora, ak to nepôjde cez dražobnú. Len to budem asi musieť potrebovať nove uznesenie, leto to, čo sme včera odsuhlasili týkalo sa dražobnej, myslíš že to možem použit aj na exekuciu?? :o

U nás to dopadlo tak, že neplatič (resp. jeden z manželov - vlastníkov) má exekúciu z iného titulu. Keď to dražobka odmietla, obrátili sme sa na neho, čo mieni robiť ďalej vo veci exekúcie, či bude byt predávať, alebo to máme spraviť my. Ako som písala, asi sa zľakol, že príde o peniaze, tak napísal, že to vydraží on. Ďalej sme to neriešili. Pre nás je to výhodné, lebo SVB vopred nič nemusí platiť, nič vybavovať. Exekútor asi pred mesiacom poslal aj oznámenie o začatí exekúcie, ktorá začala v r. 2007! a mal ju na SVB poslať hneď. Podľa jeho nákladov uvedený v oznámení o začatí exekúcie, ktoré si bude z výťažku z exekúcie uplatňovať, vychádza, že bude uspokojená aj pohľadávka SVB. Vyjadril sa, že dražba (ak nebudú prekážky) bude začiatkom septembra.
Od nás bude len potrebovať vedieť výšku neplatičovho nedoplatku. Ti však presne neviem, čo mu napíšeme (ešte to od nás nežiadal), keď napr. k dnešnému dňu je pohľadávka XYZ EUR, ale kým príde skutočne ku dražbe, pribudnú k nej ďalšie mesiace. Čo som si narýchlo pozerala o dobrovoľných dražbách, tam tiež "prihlasuje" SVB svoju pohľadávku, ktorá sa ma uspokojiť, ale tiež prejde nejaký čas od návrhu na dražbu po samotnú realizáciu dražby. Neviem, či sa potom dá žiadať z výťažku z dražby viac.

Čo sa týka uznesenia pre exekúciu: keby som bola predsedom SVB, radšej by som si to dala schváliť. Myslím si, že v prípade exekútora budú výdavky vyššie, tak by ma aspoň nikto nemohol obviniť, že som konala svojvoľne a bolo to drahé. A tiež, nech sú si aj ostatní vlastníci vedomí svojho rozhodnutia - určite by ma nepotešilo dozvedieť sa, že kvôli mne prišiel XY o strechu nad hlavou, lebo som ho dala na exekúciu. Takto to bude rozhodnutie všetkých (alebo aspoň väčšiny) a všetci hlasujúci "ZA" budú zodpovední.
luciafabisikova
30.07.10,12:18
ja viem že exekutor musi konat na zaklade sudneho rozhodnutia, preto ma zaujímalo ako to riešila Llívia, kedže nespomínala žiadne súdny proces. No mám to objasnené, úplne ideálna situácia.
Mňa tiež zaujíma ako to prebieha na dražbe, nakoľko to chviľu trvá, kým sa byt vydraží, a tiež by ma zaujímalo kto platí poplatky dražobnej, či je to na úkor neplatiča alebo to musí platiť SVB a potom opat vymahat od neplatiča.. no som zvedava.. stale mi z toho vychadza, že nijake paky na neplatiča nie su, a budeme sa nanho musiet poskladat mi všetci :(
Llívia
30.07.10,12:45
ja viem že exekutor musi konat na zaklade sudneho rozhodnutia, preto ma zaujímalo ako to riešila Llívia, kedže nespomínala žiadne súdny proces. No mám to objasnené, úplne ideálna situácia.
Mňa tiež zaujíma ako to prebieha na dražbe, nakoľko to chviľu trvá, kým sa byt vydraží, a tiež by ma zaujímalo kto platí poplatky dražobnej, či je to na úkor neplatiča alebo to musí platiť SVB a potom opat vymahat od neplatiča.. no som zvedava.. stale mi z toho vychadza, že nijake paky na neplatiča nie su, a budeme sa nanho musiet poskladat mi všetci :(

V zákone o dobrovoľných dražbách je napísané, čo sa z výnosu uspokojuje, možno je to v tom. Určite ti to však povie dražobka - skús si do hociakej len tak informatívne zavolať (aspoň v tej, čo volal náš predseda SVB, to boli ochotní povedať aj do telefónu). Tiež v zákone - exekučnom poriadku - by malo byť napísané, kto znáša poplatky.
Zákony v aktuálnom znení hľadaj na www.justice.gov.sk
vľavo klikni na "JASPI"
(Pozor, mne to nefunguje cez Mozzilu.)
luciafabisikova
30.07.10,13:30
dakujem
Llívia
02.08.10,05:54
mimotemy
Troška si to mýliš- exekútor musí VŽDY konať na základe rozhodnutia súdu, nikdy nie samovoľne...:cool:

To by ma zaujímalo, ako taký súd prebieha, keď takmer každý týždeň v nejakých TV novinách/príp. tu na Porade, dávajú reportáž/pribudne téma o ľuďoch , ktorým zrazu exekútor zablokoval účet, zostali úplne bez peňazí, lebo im zablokoval aj tú nepostihnuteľnú sumu 111,22 EUR a nikto ich vopred o ničom neinformoval. Myslela som si, že ak je na súd doručený návrh na začatie exekučného konania, tak je súd povinný toto oznámiť aj druhej strane a dať jej možnosť sa k tomu vyjadriť. Ale očividne to tak nie je. :confused:
Llívia
02.08.10,06:08
Trochu mimotemy
presne tak ako píše Llívia.. my máme jedného neplatiča, ktorý neplatí už 2 roky, dokonca sa odstahoval, nakolko ho dlži všade kam sa pozrie a nastahoval si tam nájomníkov.. sme mala bytovka, počet bytov 15 a nakolko je to novostavba tie zalohy nie su vysoke, jeho dlh je cca 600 eur.. nastastie konečne včera sa odsuhlasilo, že ho dame na dražbu alebo exekuciu, snad to pomože a bude to vystraha pre všetkých ostatných.. a kedže neplatí ani HU musíme konat rýchle, aby banka nebola prva..

Do tejto témy som dávala otázku, keď náš neplatič mal dlh cca 400 EUR a bola som obviňovaná z toho, že sme bytová mafia, z nemorálnosti tohto kroku (t.j. návrhu na dražbu) a pod. Tvoj neplatič dlží tiež malú sumu, lenže či to je 400 EUR, 600 EUR alebo 5.000 EUR, treba pamätať na to, že predseda SVB je povinný konať a čím skôr, tým lepšie. Veď:


Toto je zo zákona - exekučný poriadok (Piaty diel - Exekúcia predajom nehnuteľnosti):
§ 157 (1) Podľa výsledkov rozvrhového pojednávania sa z podstaty uspokojujú pohľadávky v tomto poradí:
a) súdne trovy a trovy exekúcie,
b) pohľadávky z hypotekárnych úverov a komunálnych úverov slúžiace na krytie menovitej hodnoty hypotekárnych záložných listov a komunálnych obligácií vydaných bankou vrátane výnosov z nich,
c) pohľadávky zabezpečené záložným právom zákonným, zmluvným, sudcovským alebo exekučným, zabezpečovacím prevodom práva, postúpením pohľadávky, prípadne obmedzením prevodu nehnuteľností vcelku podľa času vzniku záložného práva, prípadne vzniku obmedzenia prevodu nehnuteľností,
d) pohľadávky oprávneného, dane, poplatky, clá a pohľadávky na poistnom na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie,
e) nedoplatky výživného splatné ku dňu rozvrhu,
f) ostatné pohľadávky štátu,
g) ostatné pohľadávky.

Tomuto rozumiem tak, že ak je na neplatiča vedená nejaká exekúcia a exekútor bude rýchlejší než SVB, môže exekútor vydražiť byt a z jej výnosu si najskôr uspokojí svoje pohľadávky a pohľadávky súdu, potom písm. c a až potom nasledujú pohľadávky SVB zo zákonného záložného práva. Ak však nebude výťažok z exekúcie v takej výške, aby boli pokryté aj pohľadávky SVB, kto tieto pohľadávky vyrovná? Pre zápis do katastra nehnuteľností pri zmene majiteľa musí SVB vydať potvrdenie, že pôvodný vlastník nemá dlhy voči SVB. Ale kto ich vyrovná, keď pôvodný dlžník nič nemá a nie sú to záväzky nového majiteľa bytu? To ich má vyrovnať predseda SVB za to, že včas nekonal a tým spôsobil SVB škodu?
luciafabisikova
04.08.10,10:17
no tak to teda fakt neviem ako by to bolo, nakoľko pre dražobnú je to nízka pohľadávka, takže sa opat budeme musieť obrátiť na súd, čo ale potrvá pár rokov ako zvyčajne všetko v našom súdnictve :(
Llívia
05.08.10,07:05
no tak to teda fakt neviem ako by to bolo, nakoľko pre dražobnú je to nízka pohľadávka, takže sa opat budeme musieť obrátiť na súd, čo ale potrvá pár rokov ako zvyčajne všetko v našom súdnictve :(

Ani my sme nedopadli nejako dobre. Exekútor (dlžník ho má kvôli inej exekúcii) začína teraz vymýšľať, aby mu SVB dalo súhlas pre nejakú dražobnú spoločnosť (chápem to tak, že dražba by nebola podľa exekučného poriadku (t.j. zákon o exekúciách), ale podľa zákona o dobrovoľných dražbách). Takže sme asi tam, kde sme boli na začiatku: dražobka to nezoberie kvôli nízkej výške pohľadávk. Exekútor = súd = presne, ako píšeš s tým súdom, dlho sa to ťahá a stále len poplatky také a onaké :confused:
Stanislav 1975
05.08.10,07:19
Ani my sme nedopadli nejako dobre. Exekútor (dlžník ho má kvôli inej exekúcii) začína teraz vymýšľať, aby mu SVB dalo súhlas pre nejakú dražobnú spoločnosť (chápem to tak, že dražba by nebola podľa exekučného poriadku (t.j. zákon o exekúciách), ale podľa zákona o dobrovoľných dražbách). Takže sme asi tam, kde sme boli na začiatku: dražobka to nezoberie kvôli nízkej výške pohľadávk. Exekútor = súd = presne, ako píšeš s tým súdom, dlho sa to ťahá a stále len poplatky také a onaké :confused:

Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....;)-doteraz som to nepochopil...
Llívia
05.08.10,07:30
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....;)-doteraz som to nepochopil...

Zaplať dlh za nášho dlžníka, potom možno pochopíš. ;):)
Halli
05.08.10,07:39
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....;)-doteraz som to nepochopil...

Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov-neplatičov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ;)...však vieš...
Stanislav 1975
05.08.10,07:44
Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ;)...však vieš...

Ja som mal raz tú poistnú udalost slávka, čo som ti raz vravel,že zhorel komplet celý byt aj s vlastníkom- aj on mal odpojenú elektrinu a svietil sviečkami...
Stanislav 1975
05.08.10,07:45
Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov-neplatičov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ;)...však vieš...

Slávi, ked mi to takto vysvetlíš,tak hneď sa na to začínam inak pozerať...:rolleyes:
Halli
05.08.10,07:45
Ja som mal raz tú poistnú udalost slávka, čo som ti raz vravel,že zhorel komplet celý byt aj s vlastníkom- aj on mal odpojenú elektrinu a svietil sviečkami...

no vidíš, to je potom iný problém... a viď aj toto:
http://www.porada.sk/1472107-post3.html
Llívia
05.08.10,07:49
Ten náš neplatič má odpojený plyn + dlžobu na plyne, že to nevyrovná. V zime kúrili elektrickou rúrou = zvýšená spotreba elektriky = zvýšený účet, ktorý nebude mať z čoho zaplatiť = odpoja im elektriku = budú svietiť sviečkami = sakra prúser, lebo u nás kvôli nízkemu tlaku vody nejde napojiť hadice na hydrant. Božínku, nestrašte ma, že prídem o strechu nad hlavou! :D:)

(Keby ste nepísali o tých sviečkach, ani by mi nenapadlo, že sa takéto niečo (vyhorený byt) reálne môže stať.)
luciafabisikova
06.08.10,05:16
kludne možeš platit zanho.. aj 400 euro su prachy, a ked namiesto jedneho prestanu platit 10 x400 to je stale podla teba nic??
Llívia
06.08.10,05:24
Alebo nech vyrovná našich 400 + vašich 700
a nech sa stane pravidelným mesačným sponzorom nášho aj vášho:rolleyes:
Llívia
06.08.10,05:35
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....;)-doteraz som to nepochopil...


kludne možeš platit zanho.. aj 400 euro su prachy, a ked namiesto jedneho prestanu platit 10 x400 to je stale podla teba nic??

Luciafabisikova má v tomto 1000 % pravdu.
U nás je teraz situácia taká, že je jeden neplatič a jeden vlastník platí veľmi nepravidelne, napr. od začiatku roka zaplatil 3 mesačné platby až na konci marca a do konca júla zaplatil len 1 ďalšiu. Pozrela som si júlové platby a výdavky a zistila som, že ak ešte jeden vlastník sa rozhodne neplatiť (napr. aj na základe toho, že tu je dlhodobý neplatič, ktorému sa doteraz nič nestalo, spokojne si býva v bytovke, neplatí a nič sa nedeje), tak to začne byť veľmi vážne. Už teraz sú príjmy a výdavky skoro na rovnakej úrovni. SVB má úver, keď niekto tretí prestane platiť, tak na účet nepríde ani toľko peňazí, aby pokryli mesačnú splátku úveru a ide sa čerpať z rezerv, ktoré však nie sú neobmedzené. (Poznámka - mesačné platby zahŕňajú príspevky do fondu opráv a príspevky na iné plnenia, ako voda, spoločná elektrika, teplo, odmeny pre predsedu a dozornú radu, platby za účtovníctvo atď. - v každom dome je to iné. Z fondu sa môžu dočasne použiť prostriedky na úhradu napr. faktúry za teplo, vodu a pod., ale z úhrad za plnenia sa nemôže ani len dočasne dotovať fond opráv. Takže síce mesačne pribúdajú peniaze na účet, ale nie všetky sú určené na tvorbu fondu, z ktorého sa spláca úver na strechu).
Takže sociálne cítenie je síce pekné, ale viď dôsledky uvedené vyššie. Preto má zmysel vymáhať si napr. aj dobrovoľnou dražbou aj menšiu sumu.
luciafabisikova
06.08.10,10:36
viete mi prosím niekto dať kontakt na nejakú dražobnú spoločnosť v BA s ktorou ste už mali skusenost?? dakujem
luciafabisikova
06.08.10,11:42
ahoj Llívia .. tak som sa obratila u nas v BA na jednu dražobnu a vzali mi to aj s dlhom 500 eur, takže v pondelok podpisujem zmluvu a všetko už vybavia oni.. som rada a prekvapena ake to je lahke :D
Llívia
06.08.10,14:06
Luciafabisikova, závidím ti (v dobrom) :). Keď sa to u nás teraz trochu skomplikovalo, tak asi tiež skúsim pozrieť inú dražobku.
Stanislav 1975
06.08.10,14:27
Lívia, nezáviď jej-aj tak to nevydražia...:cool:
Llívia
06.08.10,14:34
Prečo myslíš? V Bratislave nevydražia? Veď nebuď taký skeptik :D
Stanislav 1975
06.08.10,14:39
Lívia, však vieš,že ja ťa rád podpichnem, keď sa dá...;)
Llívia
06.08.10,14:42
Jaj, Stanko, len keď ty niekedy na nesprávnom mieste podpichuješ :D By som ťa chcela vidieť, ako, koho a čo by si podpichoval, keby si ty bol v takejto situácii, resp. váš dom by bol v takejto situácii :D:)
Stanislav 1975
06.08.10,14:45
Lívinka, založil som samostatnú tému, kvoli tomu lebo ma zaujíma ako je to z právneho hľadiska...,nieje to proti tebe, len chcem vedieť právny názor...:cool:
Llívia
06.08.10,14:46
Kde? Rada sa podučím a poučím, ale nechce sa mi to hľadať. Ďakujem. :-)
Stanislav 1975
06.08.10,14:47
Je to čerstvé,pár minút...:rolleyes:
jar88
06.08.10,16:35
Lívinka, založil som samostatnú tému, kvoli tomu lebo ma zaujíma ako je to z právneho hľadiska...,nieje to proti tebe, len chcem vedieť právny názor...:cool:

Lívinka, založil som samostatnú tému, kvoli tomu lebo ma zaujíma ako je to z právneho hľadiska...,nieje to proti tebe, len chcem vedieť právny názor...:cool:
Skoro som ti napísal do tej novej témy, ale nakoľko nie som právnik, píšem ti sem.
---------------------------------------------------------------------
Normálneho neplatiča pri dlhu na zálohách nieje možné dostať na dobrovoľnú dražbu za 2, 3 či 5 preddavkov (napr. 400 či 1500 €), lebo neplatič je vlastne len dlžníkom.
No a dlžník má právo navrhnúť veriteľovi spôsob vyrovnania dlhu. (napríklad splátkový kalendár)
Ak to veriteľ neprijme, má smolu, lebo potom už je veľa možností, ako napadnúť návrh na súde.
----------------------------------------------------------------------
Návrh na dobrovoľnú dražbu, podľa zak.č. 527/2002 §7 ods.2
(1) Navrhovateľom dražby je vlastník predmetu dražby, osoba, ktorá vykonáva záložné právo (ďalej len "záložný veriteľ"), alebo iná osoba, ktorá je oprávnená navrhnúť vykonanie dražby podľa osobitného zákona. 9)

(2) Navrhovateľ dražby je povinný písomne vyhlásiť, že predmet dražby je možné dražiť. Ak je navrhovateľom dražby záložný veriteľ, je povinný písomne vyhlásiť aj pravosť, výšku a splatnosť pohľadávky, pre ktorú sa navrhuje výkon záložného práva podľa tohto zákona (§ 16 ods. 3).
-----------------------------------------------------------------------
Písomné vyhlásenie môže ktokoľvek napadnúť a dražiteľ nesmie dražiť.
Llívia
06.08.10,17:00
Chýbajú ti podstatné údaje:

...Normálneho neplatiča Aký je to normálny neplatič? pri dlhu na zálohách nieje možné dostať na dobrovoľnú dražbu za 2, 3 či 5 preddavkov (napr. 400 či 1500 €), lebo neplatič je vlastne len dlžníkom A koho majetok myslíš, že končí na dražbách? Tých, čo poctivo platia a nemajú žiadne dlžoby?! A ak to nie je možné, tak prečo Luciafabisikovej pri 500 EUR dlžobe to dražobka zobrala?!.
No a dlžník má právo navrhnúť veriteľovi spôsob vyrovnania dlhu. (napríklad splátkový kalendár) Zákon, paragraf? Ani nemusíš hľadať, nenájdeš. Mimochodom, ten náš neplatič nemal záujem ani o splátkový kalendár, resp. sa k návrhu na splátkový kalendár nevyjadril.
Ak to veriteľ neprijme, má smolu Zákon, paragraf?, lebo potom už je veľa možností, ako napadnúť návrh na súde... Pouč nás, aké sú to možnosti.
Povedal si za A to bezvýznamné, nepovedal si za B to podstané = argumenty = zákony, paragrafy.
Llívia
06.08.10,17:39
mimotemy
Je to čerstvé,pár minút...:rolleyes:

A pár sekúnd uzatvorené. To si bol ty? K bodom - kľudne daj, ako som napísala, mimo tých 2 - 3 príspevkov to bolo fakt všetko mimotému a neužitočné. A aj negatívna reklama je reklama.
Vidíš, snahu si mal a nič sa nevyriešilo. :) A to sme sa tam ani nehádali. :rolleyes::)

Edit: to bol vlastník, čo chcel kupovať, nie dôverník, toho nemáme.

Toto si napísal: "to že nemá záujem problém riešiť hovoríš ty- zaujímavé by bolo možno vyjadrenie druhej strany..."
Já ti nevím, Karlíku, ale podľa mňa sa problémy riešia inak, ako že sa zatajím doma, keď je schôdza; viem niekoľko dní o schôdzi a aj tak na ňu neprídem alebo idem radšej do roboty; predseda SVB mi navrhne splátkový kalendár a ja ho počúvam jedným uchom dnu a druhým von; sama neprídem za predsedom, aby som sa s ním nejako dohodla; vidím ísť po schodoch predsedu SVB, tak radšej zabuchem dvere; predseda SVB mi zvoní pri dverách a ja hrám mrtvýho brouka. Zabudla som na niečo?:rolleyes:
Stanislav 1975
06.08.10,17:40
mimotemy

A pár sekúnd uzatvorené. To si bol ty? K bodom - kľudne daj, ako som napísala, mimo tých 2 - 3 príspevkov to bolo fakt všetko mimotému a neužitočné. A aj negatívna reklama je reklama.
Vidíš, snahu si mal a nič sa nevyriešilo. :) A to sme sa tam ani nehádali. :rolleyes::)

ja určite nie, neviem kto to pozamykal...:confused:
lenkak
06.08.10,17:41
štyria poraďáci Vám klikli na vyriešené, ja ale nie. Tým sa téma uzavrela.
jar88
06.08.10,17:43
Lívia, problém s dobrovoľnou dražbou je hlavne v tom, že potrebuješ mať to prehlásenie o presnej sume.
Neplatič zaplatí 20 € a je po presnej sume. Ak s tým istým ideš na súd, stačí ti späťvzatie na 20 € a máš rozsudok s presnou sumou. Následne môžeš ísť na dražbu toho zálohu čo máš zo zákona na liste vlastníctva.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Najhoršie na tom je, že sa Lívia odvoláva na zákon, paragraf a pritom zákon neplatiča vôbec nepozná. Rovnako, ako zákon nepozná tunelára.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lívia, musíš z toho neplatiča urobiť dlžníka, voči ktorému máte postavenie záložného veriťeľa. Iná cesta nieje.
Llívia
06.08.10,17:49
Lívia, problém s dobrovoľnou dražbou je hlavne v tom, že potrebuješ mať to prehlásenie o presnej sume.
Neplatič zaplatí 20 € a je po presnej sume. Ak s tým istým ideš na súd, stačí ti späťvzatie na 20 € a máš rozsudok s presnou sumou. Následne môžeš ísť na dražbu toho zálohu čo máš zo zákona na liste vlastníctva.

Napíš mi §, ktorý to je v zákone o dobrovoľných dražbách.
Llívia
06.08.10,17:50
mimotemy
štyria poraďáci Vám klikli na vyriešené, ja ale nie. Tým sa téma uzavrela.
To už nestačia len 3? V podstate mi to je fuk, kto to uzavrel, ale tak som sa dobre bavila :D:) Môžu to aj vymazať, lebo tá téma nič nepriniesla. Komu to môžem nahlásiť?
lenkak
06.08.10,17:52
Stačia 3, ale klikli štyria.
Ak chceš nahlásiť, stačí kliknúť na ikonu nahlás a príde mail moderátorom, môžeš tam aj dopísať poznámku - dôvod.
Llívia
06.08.10,17:58
Ďakujem za info. (Aj tak si myslím, že sa nám do toho montoval niekto, kto nemal :mee:)
jar88
06.08.10,18:01
Napíš mi §, ktorý to je v zákone o dobrovoľných dražbách.
Lívia, nemôžeš sa pohybovať len v jednom zákone a očakávať od neho kompletný výsledok.
Aj exekučný poriadok vyžaduje určitú postupnosť a primeranosť.
Najskôr obstavenie účtu, potom platu, neskôr aj hnuteľného majetku a nakoniec aj nehnuteľného majetku. Jedná sa hlavne o primeranosť.
------------------------------------------------------------------
Predstav si, že aj dlžník je občan a tiež má právo na ochranu majetku.
Llívia
06.08.10,19:43
Lívia, nemôžeš sa pohybovať len v jednom zákone a očakávať od neho kompletný výsledok.
Aj exekučný poriadok vyžaduje určitú postupnosť a primeranosť.
Najskôr obstavenie účtu, potom platu, neskôr aj hnuteľného majetku a nakoniec aj nehnuteľného majetku. Jedná sa hlavne o primeranosť.
------------------------------------------------------------------
Predstav si, že aj dlžník je občan a tiež má právo na ochranu majetku.

A v akom zákone sa mám pohybovať, ak nie v zákone o dražbách? O čom sa bavíme? O DRAŽBÁCH. Exekúcie sú niečo iné.
Mimochodom:
1. tvoj postup obstavenie účtu, platu - nemáš pravdu, tak to nie je,
2. aj pri exekúcii môže prísť o byt - je to exekúcia predajom nehnuteľnosti (exekučný poriadok od § 134).
Nájdi mi § v zákone o dražbách o primeranosti.


Napíš mi §, ktorý to je v zákone o dobrovoľných dražbách.
Čo ten §? Našiel si? (Tipujem, že nie.)
jar88
07.08.10,09:33
A v akom zákone sa mám pohybovať, ak nie v zákone o dražbách? O čom sa bavíme? O DRAŽBÁCH. Exekúcie sú niečo iné.
Mimochodom:
1. tvoj postup obstavenie účtu, platu - nemáš pravdu, tak to nie je,
2. aj pri exekúcii môže prísť o byt - je to exekúcia predajom nehnuteľnosti (exekučný poriadok od § 134).
Nájdi mi § v zákone o dražbách o primeranosti.


Čo ten §? Našiel si? (Tipujem, že nie.)
Lívia, ako som ti už v predošlom príspevku napísal, treba si uvedomiť že tvoj sused je občan a vzťahuje sa naňho, ako na každého, obč. zákon. Tým že je občan aj vlastníkom bytu v spoločnom dome (bytovke) nestráca svoje občianske práva. Zákon 182 naviac medzi občanmi (susedmi) upravuje vzťahy, ale vždy v rámci občianskeho práva. Ten zak.182 sa priamo odvoláva na to, že ak s niečim podľa zak182 nesúhlasíš, podáš návrh na súd. (to je podľa OZ) Toho ťa nikto nijako nezbaví.
----------------------------------------------------------------------
Nie som právnik, ale zak.182 a rovnako aj "zákon"527 o "dobrovoľných dražbách", by som zaradil skôr do správnych poriadkov, ako do zákonov.
Zákony 182 a 527 spolu súvisia, ale nerušia (nezrušujú OZ).
----------------------------------------------------------------------
Rozumiem tvojmu rozhorčeniu nad neplatičom, lebo poškodzuje tvoje záujmy(nech sú akékoľvek). Pritom nieje dôležité, či to robí úmyselne, alebo z nedbanlivosti, alebo z iných príčin. (napríklad nesúhlasí s úverom, lebo nechce byť zadĺžený, alebo si viac uvedomuje riziko dlhu a pod.) Môže nastať aj situácia, že dočasne nemá peniaze a stane sa neplatičom (dlžníkom), lebo nepracuje a pod.
Môže nastať aj taká situácia v dome (spoločenstve vlastníkov), že 99 vlastníkov zo 100 odhlasuje úver na zateplenie a jeden nesúhlasí a ak podá odpor na súde, že on sa zadlžovať nemôže, nechce a nebude, tak určite vyhrá. To však neznamená, že nesmiete zateplovať (že by vás obmedzoval). Môžete, ale bez neho, bez jeho záväzku k spoločnému dlhu.
Stanislav 1975
07.08.10,09:44
Takže,predsa je to tak ako som si myslel, tým je pre mňa táto téma uzavretá a ďakujem za rady...:)



Včera, 11:36 PM #28


Chobot
Poraďák

Členom od: 12-04-05
Miesto: Bratislava
Príspevky: 16,534
Súhlasil: 9,007x
Získal 11,995 súhlasov
v 6,188 príspevkoch
Re: Dražba bytu- mám alebo nemám pravdu??? Právnici,čo vy na to?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Stanislav 1975
to že nemá záujem problém riešiť hovoríš ty- zaujímavé by bolo možno vyjadrenie druhej strany...
Nech si livia píše čo chce, na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byť ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne. Jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie. A livia s mýli aj v tom, že FO nepodlieha ročnému zúčtovaniu - na ročnom zúčtovaní je aj predpis a príspevky do FO.

Je to z praxe správcovskej spoločnosti. Dlhy zo zálohových predpisov nemohli vymáhať súdne.

A neviem, prečo sa tak čertí...
užitočné (1), zábavné (0), mimotémy (0), neužitočné (0), nevhodné (0)
Súhlasím s Chobot
Stanislav 1975 (Dnes)
Llívia
07.08.10,09:49
Stanko, ale ten jeho dlh nie je len z neuhradených platieb za tento rok :).
Stanislav 1975
07.08.10,09:53
Ja som lívia v tej uzamknutej téme nepísal o tebe ale o probléme ako takom, písal som že len vyúčtovanie je dokazom o dlhu, tam si si to mohla prečítať-a nakoniec som mal pravdu a mrzí ma, že namiesto užitočné si mi tam nacápala neužitočné a pri tom som mal pravdu-ok, rob si ako chceš, prajem ti nech ti to vyjde a ja už fakt končím s touto témou-už viem,čo som chcel...
Stanislav 1975
07.08.10,10:02
Ja som lívia v tej uzamknutej téme nepísal o tebe ale o probléme ako takom, písal som že len vyúčtovanie je dokazom o dlhu, tam si si to mohla prečítať-a nakoniec som mal pravdu a mrzí ma, že namiesto užitočné si mi tam nacápala neužitočné a pri tom som mal pravdu-ok, rob si ako chceš, prajem ti nech ti to vyjde a ja už fakt končím s touto témou-už viem,čo som chcel...

Ale fľaša šampusu by to spravila...:D:D:D,samozrejme De luxe...
Llívia
07.08.10,10:20
Lívia, ako som ti už v predošlom príspevku napísal, treba si uvedomiť že tvoj sused je občan a vzťahuje sa naňho, ako na každého, obč. zákon. Tým že je občan aj vlastníkom bytu v spoločnom dome (bytovke) nestráca svoje občianske práva. Zákon 182 naviac medzi občanmi (susedmi) upravuje vzťahy, ale vždy v rámci občianskeho práva. Ten zak.182 sa priamo odvoláva na to, že ak s niečim podľa zak182 nesúhlasíš, podáš návrh na súd. (to je podľa OZ) Toho ťa nikto nijako nezbaví.
----------------------------------------------------------------------
Nie som právnik, ale zak.182 a rovnako aj "zákon"527 o "dobrovoľných dražbách", by som zaradil skôr do správnych poriadkov, ako do zákonov.
Zákony 182 a 527 spolu súvisia, ale nerušia (nezrušujú OZ).
----------------------------------------------------------------------
Rozumiem tvojmu rozhorčeniu nad neplatičom, lebo poškodzuje tvoje záujmy(nech sú akékoľvek). Pritom nieje dôležité, či to robí úmyselne, alebo z nedbanlivosti, alebo z iných príčin. (napríklad nesúhlasí s úverom, lebo nechce byť zadĺžený, alebo si viac uvedomuje riziko dlhu a pod.) Môže nastať aj situácia, že dočasne nemá peniaze a stane sa neplatičom (dlžníkom), lebo nepracuje a pod.
Môže nastať aj taká situácia v dome (spoločenstve vlastníkov), že 99 vlastníkov zo 100 odhlasuje úver na zateplenie a jeden nesúhlasí a ak podá odpor na súde, že on sa zadlžovať nemôže, nechce a nebude, tak určite vyhrá. To však neznamená, že nesmiete zateplovať (že by vás obmedzoval). Môžete, ale bez neho, bez jeho záväzku k spoločnému dlhu.
Ten zákon konkrétne hovorí: § 14 ods. 4: Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká...
Nejde o to, či s niečim nesúhlasíš, ale o tomto "niečom" musí byť hlasované na schôdzi (príp. písomne), musíš sa tej schôdze zúčastniť a až ak si prehlasovaný, máš právo obrátiť sa na súd.

Nemyslím si, že by v tomto prípade bol úspešný. Keď sa poskytujú úvery napr. na zatepľovanie alebo ako to bolo u nás - na strechu, tak nikto za úver neručí svojím bytom alebo nebytovým priestorom. Konkrétne u nás je ručenie:
- pohľadávkami voči vlastníkom z úhrad za plnenia a platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv. Úhrady za plnenia sú napr. úhrady za dodávku el. energie, vody. Táto pohľadávka bude vždy, lebo vždy bude nejaký mesačný predpis, takže vlastník nebude zadĺžený o nič viac než by bol pred podpisom zmluvy o úvere.

Moje akékoľvek záujmy sú, aby si plnil svoje povinnosti , ktoré mu vyplývajú zo zákona. Aby na neho nedoplácali ostatní napr. tým, že vďaka nemu nebudú prostriedky na účte na splácanie úveru, veriteľ siahne na prostriedky na účte, ktoré vlastníci uhradili za plnenia a sme bez vody a elektriky, lebo to nebude z čoho zaplatiť. Ďalší môj akýkoľvek záujem je to, aby sa tiež finančne podieľal na opravách, rekonštrukciách, revíziách atď., ktoré sa platia z fondu a robia sa aj pre neho a aj on ich využíva. A keď na ne nebude prispievať, tak sa tu nič neurobí. Ďalší môj akýkoľvek záujem je, aby prispieval na poistenie domu, lebo poistenie domu je tiež vinkulované v prospech veriteľa (poskytovateľa úveru) a bez úhrady poistného môže poisťovňa zmluvu zrušiť, v dôsledku čoho by veriteľ mohol žiadať zabezpečenie úveru iným spôsobom.

Iná vec je to, že si neviem predstaviť, ako by ho súd donútil k podpisu úverovej zmluvy, ktorú musia podpísať všetci.
Llívia
07.08.10,10:27
Ja som lívia v tej uzamknutej téme nepísal o tebe ale o probléme ako takom, písal som že len vyúčtovanie je dokazom o dlhu, tam si si to mohla prečítať-a nakoniec som mal pravdu a mrzí ma, že namiesto užitočné si mi tam nacápala neužitočné a pri tom som mal pravdu-ok, rob si ako chceš, prajem ti nech ti to vyjde a ja už fakt končím s touto témou-už viem,čo som chcel...

V súvislosti s tým, čo písal Chobot, mi asi nevyjde nič, pretože SVB ako veriteľ nemá žiaden spôsob ako si vymôcť svoje pohľadávky***, pokiaľ nebude ďalšie ročné zúčtovanie a dlh nenarastie tak, aby to bola ochotná prevziať nejaká dražobka.

K tým neužitočným bodom - prepáč, ospravedlňujem sa ti za ne, ale dávala som ti ich v dobrej viere, že mám pravdu (zrátam ich a dám ti 2x toľko užitočných, dúfam, že ti také odškodnenie bude stačiť :)).
***Teda aspoň ja viem len o 2 spôsoboch:
- dražba, čo sa zatiaľ nepodarilo kvôli nízkej sume dlhu,
- exekúcia (teraz myslím na exekučné zrážky zo mzdy), čo neprichádza do úvahy, lebo kde nič nie je, ani kura nehrabe, všetky nie malé náklady by znášalo SVB a nakoniec by z toho aj tak nič nebolo.
Llívia
07.08.10,10:45
Takže,predsa je to tak ako som si myslel, tým je pre mňa táto téma uzavretá a ďakujem za rady...:)
Včera, 11:36 PM #28
Chobot
Re: Dražba bytu- mám alebo nemám pravdu??? Právnici,čo vy na to?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Stanislav 1975
to že nemá záujem problém riešiť hovoríš ty- zaujímavé by bolo možno vyjadrenie druhej strany...
Nech si livia píše čo chce, na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byť ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne. Jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie. A livia s mýli aj v tom, že FO nepodlieha ročnému zúčtovaniu - na ročnom zúčtovaní je aj predpis a príspevky do FO.
Je to z praxe správcovskej spoločnosti. Dlhy zo zálohových predpisov nemohli vymáhať súdne.
A neviem, prečo sa tak čertí...

Škoda, že tá odpoveď neprišla skôr, ušetrilo by mi to pár hodín času. :)
mimotemyK fondu opráv: v zákone je síce napísané, že sú to mesačné preddavky a po skončení roka: "Spoločenstvo je povinné najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka... Zároveň je povinné vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv..." To však neznamená, že ak napr. príspevky do fondu boli 1.000 EUR a použilo sa 600 EUR, tak rozdiel v sume 400 EUR sa vrátil vlastníkom. Nevráti, prevádza sa do ďalšieho roka.
Teraz chceme zvýšiť mesačný príspevok do fondu na 10-násobok toho, čo
sa platí v súčasnosti - aj zatepliť treba. Ak to neplatič nezvládne, narastie mu dlžoba a na budúci rok to snáď nejaká dražobka vezme. :rolleyes:
sito
07.08.10,10:49
Takže,predsa je to tak ako som si myslel, tým je pre mňa táto téma uzavretá a ďakujem za rady...:)



Včera, 11:36 PM #28


Chobot
Poraďák

Členom od: 12-04-05
Miesto: Bratislava
Príspevky: 16,534
Súhlasil: 9,007x
Získal 11,995 súhlasov
v 6,188 príspevkoch
Re: Dražba bytu- mám alebo nemám pravdu??? Právnici,čo vy na to?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Stanislav 1975
to že nemá záujem problém riešiť hovoríš ty- zaujímavé by bolo možno vyjadrenie druhej strany...
Nech si livia píše čo chce, na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byť ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne. Jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie. A livia s mýli aj v tom, že FO nepodlieha ročnému zúčtovaniu - na ročnom zúčtovaní je aj predpis a príspevky do FO.

Je to z praxe správcovskej spoločnosti. Dlhy zo zálohových predpisov nemohli vymáhať súdne.

A neviem, prečo sa tak čertí...
užitočné (1), zábavné (0), mimotémy (0), neužitočné (0), nevhodné (0)
Súhlasím s Chobot
Stanislav 1975 (Dnes)

Stanislav, myslieť je hovno vedieť! To platí aj pre mňa. Myslím, že ono je to trocha inak ako myslíme. Keď je jeden, tak je jeden. Keď sú dvaja, už sa musia dohodnúť, dohodnúť, ale ako? Tak aby boli spokojný obidvaja. Myslíš, že je to vždy možné? Videl si už bytový dom keď sú len dvaja vlastníci? Ja nie!

Dom je spoločný majetok všetkých vlastníkov. Ak chcú dobre fungovať, musia sa zorganizovať, dohodnúť si pravidlá, ktoré zabezpečia chod domu ako celku, aby boli funkčné aj jeho časti, BYTY! Akékoľvek pravidlá sú na hovno, ak nie je zabezpečené ich dodržiavanie. Prvé je treba dohodnúť, kto sa bude starať o dom a jeho kasu a pravidlá k hospodárenia s kasou.

Potom určiť, kto koľko bude dávať do kasy, mesačne. Opravy, obnova podľa m2. Služby, plnenia jedna dvanástina z úhrady nákladov za predošlý rok.

Ale niekto sa rozhodne strečkovať a prestane platiť mesačné splátky. Predsa v dome je určená osoba ktorá ho upozorní, že si neplní svoje povinnosti vyplývajúce s dohody. Ak si nesplní podmienky do určitej doby, bude sa postupovať podľa zákona a dohodnutých sankčných poplatkoch, pokutách so súhlasom nadpolovičnej väčšiny vlastníkov.

Jeho podlžnosť je 500 €. vlastníci rozhodnú o podaní návrhu na exekučné konanie. Ak je podlžnosť vyššia a byt má už prázdny od exekútorov, vlastníci sa môžu dohodnúť aj na vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

Vždy môžeš na schôdzi navrhnúť, že by tu sumu mohli zaplatiť ostatní vlastníci, ale ostatní povedia, že na to nemajú. Ak uhradíš tých 500 € za neho ty, tak je to v poriadku. Myslím, že by nebol pre teba problém vytiahnuť tých 500 € a zabrániť tomu, že budú poškodení všetci vlastníci.

Suma 500 € nie je na zobratie niekomu strechy nad hlavou. Aj veleryba je tiež malá ryba, až potom veleryba. Aj veľká dlžoba je najprv malá. V konečnom dôsledku, že príde o strechu nad hlavou je neuhradená prvá mesačná splátka, ktorá narastá. Ale každá nádoba má svoje dno a okraj, ktorý sám od seba nepretečie.

Ty myslíš, ja myslím, čo vieme???

Nemohol som nereagovať, keď ma máš za mega.
Llívia
07.08.10,11:14
mimotemy
Ja som lívia v tej uzamknutej téme nepísal o tebe ale o probléme ako takom, písal som že len vyúčtovanie je dokazom o dlhu, tam si si to mohla prečítať-a nakoniec som mal pravdu a mrzí ma, že namiesto užitočné si mi tam nacápala neužitočné a pri tom som mal pravdu-ok, rob si ako chceš, prajem ti nech ti to vyjde a ja už fakt končím s touto témou-už viem,čo som chcel...

Škoda, že si tú tému nezaložil pred cca 2 mesiacmi. Ušetril by si mi niekoľko dní času a asi tak 1 žalúdočný vred. :D:)
Inak, si mi ti veru pekný vták! Takto zavádzať ľudí, že niečo proti tebe mám.:rolleyes: Už v tej téme si v príspevku č. 17 plakal za neužitočné body a v príspevku č. 25 si sa dušoval, že mne nedáš žiadne zlé. Pritom si potom všetky moje obodoval ako neužitočné - okrem príspevku č. 10 (asi si prehliadol) a vrátane príspevku č. 21, ktorý bol určený len pre Zitu5 - teda dokopy 10 "zlých" bodov. :) Nacápala som ti tam len 2 neužitočné body (príspevky č. 4 a 12 - vysvetlila som ti, prečo som to tak ohodnotila), ostatné si odo mňa dostal oprávnene. :) Takže idem nájsť 2 tvoje príspevky, ktoré môžem považovať za užitočné. :)
Stanislav 1975
07.08.10,12:06
Stanislav, myslieť je hovno vedieť! To platí aj pre mňa. Myslím, že ono je to trocha inak ako myslíme. Keď je jeden, tak je jeden. Keď sú dvaja, už sa musia dohodnúť, dohodnúť, ale ako? Tak aby boli spokojný obidvaja. Myslíš, že je to vždy možné? Videl si už bytový dom keď sú len dvaja vlastníci? Ja nie!

Dom je spoločný majetok všetkých vlastníkov. Ak chcú dobre fungovať, musia sa zorganizovať, dohodnúť si pravidlá, ktoré zabezpečia chod domu ako celku, aby boli funkčné aj jeho časti, BYTY! Akékoľvek pravidlá sú na hovno, ak nie je zabezpečené ich dodržiavanie. Prvé je treba dohodnúť, kto sa bude starať o dom a jeho kasu a pravidlá k hospodárenia s kasou.

Potom určiť, kto koľko bude dávať do kasy, mesačne. Opravy, obnova podľa m2. Služby, plnenia jedna dvanástina z úhrady nákladov za predošlý rok.

Ale niekto sa rozhodne strečkovať a prestane platiť mesačné splátky. Predsa v dome je určená osoba ktorá ho upozorní, že si neplní svoje povinnosti vyplývajúce s dohody. Ak si nesplní podmienky do určitej doby, bude sa postupovať podľa zákona a dohodnutých sankčných poplatkoch, pokutách so súhlasom nadpolovičnej väčšiny vlastníkov.

Jeho podlžnosť je 500 €. vlastníci rozhodnú o podaní návrhu na exekučné konanie. Ak je podlžnosť vyššia a byt má už prázdny od exekútorov, vlastníci sa môžu dohodnúť aj na vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

Vždy môžeš na schôdzi navrhnúť, že by tu sumu mohli zaplatiť ostatní vlastníci, ale ostatní povedia, že na to nemajú. Ak uhradíš tých 500 € za neho ty, tak je to v poriadku. Myslím, že by nebol pre teba problém vytiahnuť tých 500 € a zabrániť tomu, že budú poškodení všetci vlastníci.

Suma 500 € nie je na zobratie niekomu strechy nad hlavou. Aj veleryba je tiež malá ryba, až potom veleryba. Aj veľká dlžoba je najprv malá. V konečnom dôsledku, že príde o strechu nad hlavou je neuhradená prvá mesačná splátka, ktorá narastá. Ale každá nádoba má svoje dno a okraj, ktorý sám od seba nepretečie.

Ty myslíš, ja myslím, čo vieme???

Nemohol som nereagovať, keď ma máš za mega.

Sito, ešte raz a bez nervov, neviem,čo hneď chytáš nervy- všetko je pekné čo si napísal a dokonca aj s tou dražbou máš pravdu,lebo nikde nieje napísané aký ten dlh može byť-dotiaľto máš pravdu-totiž ok, ja nebudem platiť tebe do svb na nič povedzme 3 mesiace ty dáš aj s polovičkou spoluvlastníkov podnet na dražbu kde uvedieš že mám dlh čo ja viem 600 eur ale ja následne dám podnet na súd na zastavenie dražby,pretože ty nemáš dokaz že ja som dlžny tých 600 eur-to sa dá jedine na základe vyúčtovania a súd tú dražbu musí zastaviť

P.S.- fešák, a za akého mega ťa nám? :confused::confused::confused:Však sme spolu sa nikde o tom nebavili a navyše by som si to k tebe nedovolil...
jar88
07.08.10,12:43
Sito a Lívia.
Ak by to bolo podľa zákonov 182 a 527 tak. ako si to predstavujete, tak by sme ich vôbec nepotrebovali.
Jednoducho sa nám chce a tak sa toho nepohodlného suseda zbavíme.
---------------------------------------------------------------------
Potom nám netreba ani vlastníctvo, ani súdy, a ak nemáme súdy, tak aj zákony sú zbytočné. Rozhodneme hlasovaním na schôdzi v dome a za pár rokov budeme znova o všetkom rozhodovať na národnom výbore.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lenže nastala nová doba a čudujte sa, je tu právny štát, kde platí právo.
Treba sa nad tým zamyslieť a zmieriť sa s tým. Treba sa zmieriť aj s tým, že nielen "my" máme právo, ale aj "oni" majú právo. A ak nastane situácia, akú popisuje Sito, že ho poškodzuje neplatiaci sused a sused má opačný pocit, prichádza na radu rozhodca v podobe súdu.
Llívia
07.08.10,13:57
Sito a Lívia.
Ak by to bolo podľa zákonov 182 a 527 tak. ako si to predstavujete, tak by sme ich vôbec nepotrebovali.
Jednoducho sa nám chce a tak sa toho nepohodlného suseda zbavíme.
---------------------------------------------------------------------
Potom nám netreba ani vlastníctvo, ani súdy, a ak nemáme súdy, tak aj zákony sú zbytočné. Rozhodneme hlasovaním na schôdzi v dome a za pár rokov budeme znova o všetkom rozhodovať na národnom výbore.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lenže nastala nová doba a čudujte sa, je tu právny štát, kde platí právo.
Treba sa nad tým zamyslieť a zmieriť sa s tým. Treba sa zmieriť aj s tým, že nielen "my" máme právo, ale aj "oni" majú právo. A ak nastane situácia, akú popisuje Sito, že ho poškodzuje neplatiaci sused a sused má opačný pocit, prichádza na radu rozhodca v podobe súdu.

Čuduj sa, Jar88, ale právo = ZÁKONY platí/ia pre všetkých. Aj pre SVB. SVB má právo dané zákonom vymáhať svoje pohľadávky. SVB má právo dané zákonom tieto pohľadávky uspokojiť aj dražbou.
Právo = zákon platí pre všetkých. A keď niekto tento zákon nedodržuje (v našom prípade neplatič), musí niesť následky, aj keď budú také, že príde o strechu nad hlavou. Toto nie je debata o morálke, solidárnosti, sociálnom cítení a podobných žvástoch. Jednoducho, niečo je dané zákonom a v medziach zákona sa aj koná.

A ešte k tomuto niekoľko vysvetlení:


...
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Najhoršie na tom je, že sa Lívia odvoláva na zákon, paragraf a pritom zákon neplatiča vôbec nepozná Nie, zákon neplatiča nepozná. Ale pozná DLŽNÍKA. A kto chce, tak vie, že neplatičom v tejto téme je myslený DLŽNÍK.Rovnako, ako zákon nepozná tunelára.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lívia, musíš z toho neplatiča urobiť dlžníka, voči ktorému máte postavenie záložného veriťeľa. Iná cesta nieje. § 15 (1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17). Nemusím z neplatiča robiť dlžníka. Tým, že vlastník bytu alebo nebytového priestoru neplatí zálohové platby a nedoplatky z ročného zúčtovania, sám sa sa robí dlžníkom. A postavenie SVB ako záložného veriteľa vzniká zo zákona (viď vyššie citovaný §).


Jar88, už si našiel ten zákon a §, ktorý v prípade dlžoby na platbách pre SVB ustanovuje tebou uvádzaný postup:

Lívia, nemôžeš sa pohybovať len v jednom zákone a očakávať od neho kompletný výsledok.
Aj exekučný poriadok vyžaduje určitú postupnosť a primeranosť.
Najskôr obstavenie účtu, potom platu, neskôr aj hnuteľného majetku a nakoniec aj nehnuteľného majetku. Jedná sa hlavne o primeranosť.
sito
07.08.10,14:31
Sito, ešte raz a bez nervov, neviem,čo hneď chytáš nervy- všetko je pekné čo si napísal a dokonca aj s tou dražbou máš pravdu,lebo nikde nieje napísané aký ten dlh može byť-dotiaľto máš pravdu-totiž ok, ja nebudem platiť tebe do svb na nič povedzme 3 mesiace ty dáš aj s polovičkou spoluvlastníkov podnet na dražbu kde uvedieš že mám dlh čo ja viem 600 eur ale ja následne dám podnet na súd na zastavenie dražby,pretože ty nemáš dokaz že ja som dlžny tých 600 eur-to sa dá jedine na základe vyúčtovania a súd tú dražbu musí zastaviť

P.S.- fešák, a za akého mega ťa nám? :confused::confused::confused:Však sme spolu sa nikde o tom nebavili a navyše by som si to k tebe nedovolil...

Nervý! :mad: No, počkaj! :D:D:D Stanko zatiaľ som nikoho nedával na dražbu, ani sme nedávali. Ani tomu nerozumiem.

Ale v zmluve je, že máš vystavený mesačný predpis úhrad, podľa neho k 15. každého mesiaca si povinný uhradiť na účet ten a ten sumu toľko a toľko. Ak nezaplatíš, podmienky vymáhania dlžoby na mesačných úhradách.

Si vyscaný, nezaplatím však nemajú vyúčtovanie a potom zaplatím, aby ma nemohli vysťahovať. No, neviem, Keď sa potkneš a zabudneš, na potom.

Potom ty zájdeš na súd a požiadaš, aby zastavil exekúciu, dražbu, že je neoprávnená. Isto o to požiadaš na základe nejakého oznámenia o dražbe. Ak predložíš doklady, že všetky platby určené predpisom máš uhradené aj keď nie v pravidelných intervaloch, ba evidentné podľa dátumu úhrady, účelove, aby bola exekúcia, dražba zastavená.

Ak by som bol sudcom ja, súhlasil by som so zastavením s tým, že uhradíš penále za nedodržanie termínov a všetky vzniklé náklady na prípravu dražby.

No ale na Slovensku? Všetko je možné! Aj "pôjdeš do basy, ty hajzel"

Niekto stráca peniaze, iní dych a niekto ... :confused:


Sitko v jednote je sila alebo inak verní sebe - svorne napred...:D,čo sa týka toho bodovania ,tak to som písal hneď že je z toho celý guláš teraz,tiež som bol radšej, keď som mal mojích chudobných 122 bodov, ale boli to body, ktoré tešili a už body ani nesledujem, ale viem, že keď by som niečo potreboval ohľadom SVB, tak sa možem na teba obrátiť,alebo na slavicu-že vy ste v tomto fachu mega odborníci( i keď sme sa raz dosť nezhodli,čo sa týkalo tých neplatičov, ale to je o inom),takže kto ako radí vieš už iba podľa mena, nicku nakolko niekto má aj 1000 bodov za obrázky a to nieje výpovedná hodnota...Len Rišo to nikdy neuzná a vždy keď na to upozorním, tak mi dá mimo témy( však ich tam mám nasekaných už dosť :-)))

Ale poraď tuto: http://www.porada.sk/t144759-penale-z-omeskania-vo-vyuctovani.html
sito
07.08.10,15:00
Sito a Lívia.
Ak by to bolo podľa zákonov 182 a 527 tak. ako si to predstavujete, tak by sme ich vôbec nepotrebovali.
Jednoducho sa nám chce a tak sa toho nepohodlného suseda zbavíme.
---------------------------------------------------------------------
Potom nám netreba ani vlastníctvo, ani súdy, a ak nemáme súdy, tak aj zákony sú zbytočné. Rozhodneme hlasovaním na schôdzi v dome a za pár rokov budeme znova o všetkom rozhodovať na národnom výbore.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lenže nastala nová doba a čudujte sa, je tu právny štát, kde platí právo.
Treba sa nad tým zamyslieť a zmieriť sa s tým. Treba sa zmieriť aj s tým, že nielen "my" máme právo, ale aj "oni" majú právo. A ak nastane situácia, akú popisuje Sito, že ho poškodzuje neplatiaci sused a sused má opačný pocit, prichádza na radu rozhodca v podobe súdu.


Jaro, každý rok prichádza jaro, nikdy neprinesie nič nové, ale čo prinesie je všetko vždy nové. Ale ty nie si jaro.

Zbaviť sa suseda nie je také jednoduché ako to vidíš ty.

A vieš, že mi tie výbory nejak nevadili, vlastne je to to isté, len iný názov a ľudia. Na hrabliach sa nič nezmenilo. Alebo ty si na niečo prišiel???

Nova doba, právny štát??? "my" máme právo, ale aj "oni" majú právo. ty si bohový demokrat. A kto má povinnosti, keď každý ma len práva.

Nie je to náhodou tak že "MY" máme práva a povinnosti. Povinnosti musíme plniť ( nemusíme ), práva sa môžeme domáhať ( nemusíme) Ale súdy máme, nevieš na čo???
Stanislav 1975
07.08.10,15:05
Ale poraď tuto: http://www.porada.sk/t144759-penale-z-omeskania-vo-vyuctovani.html[/QUOTE]

Napísal som tam svoj názor, aj ked sa ti asi nebude páčiť...:cool::---
sito
07.08.10,15:14
Ale poraď tuto: http://www.porada.sk/t144759-penale-z-omeskania-vo-vyuctovani.html

Napísal som tam svoj názor, aj ked sa ti asi nebude páčiť...:cool::---[/QUOTE]

Ááá, nemáš pravdu. Klepem ťa po pleci. Vyššie nedočiahnem, alebo nechcem??? :) :D:D:D ;)
Stanislav 1975
07.08.10,15:16
Napísal som tam svoj názor, aj ked sa ti asi nebude páčiť...:cool::---

Ááá, nemáš pravdu. Klepem ťa po pleci. Vyššie nedočiahnem, alebo nechcem??? :) :D:D:D ;)[/QUOTE]

;););)
Stanislav 1975
07.08.10,15:16
Napísal som tam svoj názor, aj ked sa ti asi nebude páčiť...:cool::---

Ááá, nemáš pravdu. Klepem ťa po pleci. Vyššie nedočiahnem, alebo nechcem??? :) :D:D:D ;)[/QUOTE]

rukou, či nohou? to je rozdiel...:D:D:D
sito
07.08.10,15:26
A zasa máš pravdu. Rukou sa klepe a nohou kope. Len tak pokračuj. ;)
Orim
07.08.10,15:46
Ked'sme dali návrh na dražbu najskôr sme to odhlasovali na schodzi a oznámili sme to dlžníkom. Ale aj dražobná urobila vyrozumenie dlžníkov. Musím však povedať, že to preťahovali až do doby keď sa dlh vyšplhal na 50 000.- Sk a potom to nabralo pekne rýchly spád. Boli do toho započítané aj platby ktoré neplatili podľa predpisu. Nakoniec bola dražba zastavená ale dlžníci museli zaplatiť ešte aj výlohy ktoré mala dražobná spoločnosť bolo to okolo 11 500.- Sk.
jar88
07.08.10,17:58
Jaro, každý rok prichádza jaro, nikdy neprinesie nič nové, ale čo prinesie je všetko vždy nové. Ale ty nie si jaro.

Zbaviť sa suseda nie je také jednoduché ako to vidíš ty.

A vieš, že mi tie výbory nejak nevadili, vlastne je to to isté, len iný názov a ľudia. Na hrabliach sa nič nezmenilo. Alebo ty si na niečo prišiel???

Nova doba, právny štát??? "my" máme právo, ale aj "oni" majú právo. ty si bohový demokrat. A kto má povinnosti, keď každý ma len práva.

Nie je to náhodou tak že "MY" máme práva a povinnosti. Povinnosti musíme plniť ( nemusíme ), práva sa môžeme domáhať ( nemusíme) Ale súdy máme, nevieš na čo???
Takto to vyzerá, keď niečo spravujú ľudia s chabým právnym vedomím.
Nevedia si ani poriadne spísať zmluvu (dohodu), ako budú spravovať svoje vlastné spoločenstvo. Nevedia nič predvídať, nevedia čo asi tak všetko môže v budúcnosti nastať a ako sa také veci riešia po právnej stránke. Jednoducho právny analfabetizmus.
Čo iné môžeš od takého zadubeného spolku očakávať.
--------------------------------------------------------------------
Penále na zálohovú platbu? (koho také niečo môže napadnúť)
Lívia má problém s 300 € a dražba?
--------------------------------------------------------------------
Sito, vždy platilo, že dobré účty robia priateľov.
No a neviem si dosť dobre predstaviť, dobré účty, bez dobrej dohody (zmluvy).
Všetko sa dá, len musíš vedieť, ako na to. Ty preferuješ riešenie o ktorom sa už skoro každý presvedčil, že je neschodné, ale nakoľko iné nepoznáš, búchaš po stole a nadávaš.
--------------------------------------------------------------------
Ak máš iba kladivo, všetko vyzerá ako klinec.
jar88
07.08.10,18:08
Ten zákon konkrétne hovorí: § 14 ods. 4: Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká...
Nejde o to, či s niečim nesúhlasíš, ale o tomto "niečom" musí byť hlasované na schôdzi (príp. písomne), musíš sa tej schôdze zúčastniť a až ak si prehlasovaný, máš právo obrátiť sa na súd.

Nemyslím si, že by v tomto prípade bol úspešný. Keď sa poskytujú úvery napr. na zatepľovanie alebo ako to bolo u nás - na strechu, tak nikto za úver neručí svojím bytom alebo nebytovým priestorom. Konkrétne u nás je ručenie:
- pohľadávkami voči vlastníkom z úhrad za plnenia a platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv. Úhrady za plnenia sú napr. úhrady za dodávku el. energie, vody. Táto pohľadávka bude vždy, lebo vždy bude nejaký mesačný predpis, takže vlastník nebude zadĺžený o nič viac než by bol pred podpisom zmluvy o úvere.

Moje akékoľvek záujmy sú, aby si plnil svoje povinnosti , ktoré mu vyplývajú zo zákona. Aby na neho nedoplácali ostatní napr. tým, že vďaka nemu nebudú prostriedky na účte na splácanie úveru, veriteľ siahne na prostriedky na účte, ktoré vlastníci uhradili za plnenia a sme bez vody a elektriky, lebo to nebude z čoho zaplatiť. Ďalší môj akýkoľvek záujem je to, aby sa tiež finančne podieľal na opravách, rekonštrukciách, revíziách atď., ktoré sa platia z fondu a robia sa aj pre neho a aj on ich využíva. A keď na ne nebude prispievať, tak sa tu nič neurobí. Ďalší môj akýkoľvek záujem je, aby prispieval na poistenie domu, lebo poistenie domu je tiež vinkulované v prospech veriteľa (poskytovateľa úveru) a bez úhrady poistného môže poisťovňa zmluvu zrušiť, v dôsledku čoho by veriteľ mohol žiadať zabezpečenie úveru iným spôsobom.

Iná vec je to, že si neviem predstaviť, ako by ho súd donútil k podpisu úverovej zmluvy, ktorú musia podpísať všetci.
Lívia, ani nevieš, aké šťastie ťa stretlo, že ja nie som tvoj neplatič.
Za tých 300 € dlhu by som z vás vyťahal najmenej 1500 € čistého zisku a pre advokáta aspoň 2000 €. Ty si jednoducho nepoučitelná.
-----------------------------------------------------------------
Nikde som nepísal, že niekoho donútiš k podpisu úverovej zmluvy. Ja som napísal, že môžete, ale bez neho. (na súde by ti výhovorka, že si niečo prehliadla, alebo zle pochopila či opomenula, neprešlo) Aj ta najmenšia chybička by ťa stála peniažky.
sito
07.08.10,19:46
Takto to vyzerá, keď niečo spravujú ľudia s chabým právnym vedomím.
Nevedia si ani poriadne spísať zmluvu (dohodu), ako budú spravovať svoje vlastné spoločenstvo. Nevedia nič predvídať, nevedia čo asi tak všetko môže v budúcnosti nastať a ako sa také veci riešia po právnej stránke. Jednoducho právny analfabetizmus.
Čo iné môžeš od takého zadubeného spolku očakávať.
--------------------------------------------------------------------
Penále na zálohovú platbu? (koho také niečo môže napadnúť)
Lívia má problém s 300 € a dražba?
--------------------------------------------------------------------
Sito, vždy platilo, že dobré účty robia priateľov.
No a neviem si dosť dobre predstaviť, dobré účty, bez dobrej dohody (zmluvy).
Všetko sa dá, len musíš vedieť, ako na to. Ty preferuješ riešenie o ktorom sa už skoro každý presvedčil, že je neschodné, ale nakoľko iné nepoznáš, búchaš po stole a nadávaš.
--------------------------------------------------------------------
Ak máš iba kladivo, všetko vyzerá ako klinec.

Škoda, že nemôžeš byť všade a vždy.

Penále za neuhradenú zálohovú platbu, nie na zálohovú platbu. A tie narastajú, ako zhubný nádor.

Dobré účty? V bytovom dome po ročnom vyúčtovaní a dobe splatnosti by sa mali rovnať nule v každom byte. Ak sa stane prípad, že niektorý byt je v mínuse, tak sa nič nedeje, ak je v kase dosť, že. Ak niekto dlží ostatným vlastníkom 1 500 - 2 000 € čo navrhuješ, aby boli priatelia?
Llívia
07.08.10,19:57
Lívia, ani nevieš, aké šťastie ťa stretlo, že ja nie som tvoj neplatič.
Za tých 300 € dlhu by som z vás vyťahal najmenej 1500 € čistého zisku a pre advokáta aspoň 2000 € Tak toto ma zaujíma, ako si myslíš, že by si to dokázal. Napísal si za A - čo chceš, napíšeš aj za B - ako to chceš dosiahnuť?. Ty si jednoducho nepoučitelná.Veď ma pouč. Stále tu melieš, že sú aj iné spôsoby, treba mať dobrú zmluvu atď., ale ani raz si nedal radu, ktorá by bola k niečomu, ktorá by sa dala použiť na vymoženie pohľadávky od neplatiča - dlžníka.
-----------------------------------------------------------------
Nikde so nepísal, že niekoho donútiš k podpisu úverovej zmluvy mimotemyTo som netvrdila ani ja. Len som napísala, že si neviem predstaviť, ako by ho súd donútil k podpisu úverovej zmluvy, ktorú musia podpísať všetci. Ale možno ju predsa len nemusia podpísať všetci: zákon o vlastníctve bytov § 14 ods. "3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome." Možno by stačilo, že 2/3 vlastníkov úver odsúhlasia a zvyšok sa musí prispôsobiť. . Ja som napísal, že môžete, ale bez neho Podľa vyššie uvedeného § asi aj môžme.. (na súde by ti výhovorka, že si niečo prehliadla, alebo zle pochopila či opomenula, neprešlo) ??? Tomuto vážne nerozumiem. Kde som písala o akej výhovorke, nepochopeniu čohokoľvek, opomenutí? Aj ta najmenšia chybička by ťa stála peniažky.
V texte.
Llívia
07.08.10,20:06
Pre Orima:

Chobot
Re: Dražba bytu- mám alebo nemám pravdu??? Právnici,čo vy na to?
...Nech si livia píše čo chce, na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byť ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne. Jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie. A livia s mýli aj v tom, že FO nepodlieha ročnému zúčtovaniu - na ročnom zúčtovaní je aj predpis a príspevky do FO.

Je to z praxe správcovskej spoločnosti. Dlhy zo zálohových predpisov nemohli vymáhať súdne...


Ked'sme dali návrh na dražbu najskôr sme to odhlasovali na schodzi a oznámili sme to dlžníkom. Ale aj dražobná urobila vyrozumenie dlžníkov. Musím však povedať, že to preťahovali až do doby keď sa dlh vyšplhal na 50 000.- Sk a potom to nabralo pekne rýchly spád. Boli do toho započítané aj platby ktoré neplatili podľa predpisu. Nakoniec bola dražba zastavená ale dlžníci museli zaplatiť ešte aj výlohy ktoré mala dražobná spoločnosť bolo to okolo 11 500.- Sk.

Chobot písal, že na základe neuhradených mesačných zálohových platieb nie je možné dať byt do dražby. Ty píšeš, že ste ich započítali do dlhu na dražbu. A bolo to tak skutočne správne? Nikto to nenapadol, že ten dlh z neuhradených mesačných zálohových platieb je možné určiť v správnej výške až po ročnom zúčtovaní?
mimotemyAk jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie a v priebehu roka dôjde k zmene vlastníka bytu, kde pôvodný vlastník neplatil mesačné zálohové platby, tak mu predseda SVB, resp. správca, dá potvrdenie, že má všetko vyrovnané?:confused:
jar88
07.08.10,20:09
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.:cool:
Stanislav 1975
07.08.10,20:11
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.:cool:

chceš povedať akože, že,:D:D:D lívia je suchá???
Llívia
07.08.10,20:16
mimotemy
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.:cool:
Super, konečne si to pochopil, tak vieš aj poradiť presne tú radu, akú hľadáme? Najmä, keď nie si právnik a na 100 % som presvedčená, že s dražbami nemáš vôbec žiadne skúsenosti a taktiež ani s vymáhaním nedoplatkov z mesačných zálohových platieb.
jar88
07.08.10,20:17
chceš povedať akože, že,:D:D:D lívia je suchá???
Nie, nie to je reakcia na príspevok 148 a 149.
sito
07.08.10,20:19
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.:cool:

Nepochopil, ale chápeš, že vysycháš. ;)
sito
07.08.10,20:27
chceš povedať akože, že,:D:D:D lívia je suchá???

Stanko, Ty si borec! Zaslúžiš si zvonec. :) :D:D:D ;)
jar88
07.08.10,20:29
mimotemy
Super, konečne si to pochopil, tak vieš aj poradiť presne tú radu, akú hľadáme? Najmä, keď nie si právnik a na 100 % som presvedčená, že s dražbami nemáš vôbec žiadne skúsenosti a taktiež ani s vymáhaním nedoplatkov z mesačných zálohových platieb.
Lívia, asi nevieš pochopiť, že ak zmokneš, musíš byť mokrá.
No a keď si už mokrá, zmoknutá, tak je logické, že nemôžeš byť suchá.
Suchá zmoknutá budeš až keď uschneš. To dá rozum, nie?
-----------------------------------------------------------------------
Mne sa ešte nestalo, aby som sa s niekym dohodol že mi zaplatí a on by naozaj beztrestne nezaplatil. Treba sa vedieť dohodnúť (napísať si vopred, aké je výhodné zaplatiť načas). Potom už je neskoro honit bzcha.
Llívia
07.08.10,21:04
mimotemy
Lívia, asi nevieš pochopiť, že ak zmokneš, musíš byť mokrá.
No a keď si už mokrá, zmoknutá, tak je logické, že nemôžeš byť suchá.
Suchá zmoknutá budeš až keď uschneš. To dá rozum, nie? Toto tvoje konštatovanie v tejto téme a po všetkých mojich a ostatných príspevkoch mi vážne nedáva žiaden rozum..
-----------------------------------------------------------------------
Mne sa ešte nestalo, aby som sa s niekym dohodol že mi zaplatí a on by naozaj beztrestne nezaplatil. Treba sa vedieť dohodnúť (napísať si vopred, aké je výhodné zaplatiť načas). Potom už je neskoro honit bzcha.
Je tu 11 strán príspevkov. Začala som sem písať asi na 3. strane (?) a niekde medzi touto stranou a poslednou stranou som vysvetlila, prečo nie je možná dohoda o zaplatení dlhu (kde nič nie je, ani kura nehrabe).

Zatiaľ som tu len zistila, že pre dražbu nie je potrebná žiadna minimálna suma dlhu, takže aj kvôli 400 EUR dlžobe môže ísť neplatičov byt do dražby.

A ešte, čo písal Chobot, že na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byt ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne, a že jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie (skúšala som si to overiť v nejakom inom príspevku na internete, ale nič som nenašla). Máte niekto s týmto osobnú skúsenosť?
jar88
08.08.10,06:00
mimotemy
Je tu 11 strán príspevkov. Začala som sem písať asi na 3. strane (?) a niekde medzi touto stranou a poslednou stranou som vysvetlila, prečo nie je možná dohoda o zaplatení dlhu (kde nič nie je, ani kura nehrabe).
(jar88 - vraj kde nič nieje - ten byt si prehliadla?)

Zatiaľ som tu len zistila, že pre dražbu nie je potrebná žiadna minimálna suma dlhu, takže aj kvôli 400 EUR dlžobe môže ísť neplatičov byt do dražby. (jar88 - máš pravdu, dražiť sa dá čokoľvek)

A ešte, čo písal Chobot, že na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byt ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne, a že jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie (skúšala som si to overiť v nejakom inom príspevku na internete, ale nič som nenašla). Máte niekto s týmto osobnú skúsenosť?
Prečítaj si ešte raz celú diskusiu a podľa možnosti s otvorenou mysľou.
Vidím že pri čítaní mojich príspevkov, máš krvavé oči a strácaš súdnosť.
Nič to však nemení na tom, že rozumní ľudia sa vždy dohodnú s prízvukom na to "rozumní" ľudia.
-----------------------------------------------------------------------
Si žiarivý príklad našinca. Našinec sa bude vadiť o posunutý plot a pritom mu spadne strecha na hlavu. No a až potom si uvedomí, ak si vôbec niekedy niečo uvedomí, že pred tým plotom mal riešiť strechu.
Máme ale aj takých našincov, čo povedia, že kvôli plotu im spadla strecha na hlavu a predstavte si nikto s tým nič nerobí.
-----------------------------------------------------------------------
Ak by si mala naozaj veľký záujem zistiť, kde je pravda a nie len sa vadiť, začala by si zisťovať a hľadať návrh zákona, dôvodovú správu a prípadne poslanecké návrhy a pripomienky k zákonu. Tak by si najlepšie zistila o čo zákonodarcom v zákone naozaj išlo. Možno sa budeš čudovať, ale budeš mať istotu. Nie len názor, jedna pani povedala.
Orim
08.08.10,17:58
Pre Orima:
Chobot písal, že na základe neuhradených mesačných zálohových platieb nie je možné dať byt do dražby. Ty píšeš, že ste ich započítali do dlhu na dražbu. A bolo to tak skutočne správne? Nikto to nenapadol, že ten dlh z neuhradených mesačných zálohových platieb je možné určiť v správnej výške až po ročnom zúčtovaní?
mimotemyAk jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie a v priebehu roka dôjde k zmene vlastníka bytu, kde pôvodný vlastník neplatil mesačné zálohové platby, tak mu predseda SVB, resp. správca, dá potvrdenie, že má všetko vyrovnané?:confused:
V živote som nedal mikomu potvrdenie pri sťahovaní, že má všetko vyrovnané ak neplatil predpísané zálohy, aj keď mal všetko ostatné vyrovnané.
Každý je zo zákona povinný platiť. Ak nezaplatíš včas napríklad plynárňam dajú ti penále, kto by ich mal podľa teba zaplatit, podľa mňa ten čo spôsobil škodu, ak niekoľko ľudí neplatí tak ako má platitť a ani v FO nemáte dostatok peňazí z čoho to máš zaplatit ak si ostatné veci (voda, elektrika, ďaľšie faktúry) zaplatil? Podľa mňa táto škoda ide na vrub neplatičov.
Podľa mňa je dlh aj to čo určujú predpísané zálohy, však sa to schvalovalo na schôdzi. Pri ročnom vyúčtovaní sa to upresní a buď bude preplatok alebo nedoplatok, to je ale tá horšia správa :( ťažko sa vymáha.
Celá dražba sa odvíja od výšky dlhu. Dražobná vyzve správcu pred dražbou na upresnenie výšky dlhu, tam sa to dá vcelku dosť presne odhadnú či bude preplatok alebo nedoplatok, (na základe súčastných faktúr a spotreby) viac je treba riešiť prípadný nedoplatok.
Llívia
08.08.10,18:50
V živote som nedal mikomu potvrdenie pri sťahovaní, že má všetko vyrovnané ak neplatil predpísané zálohy, aj keď mal všetko ostatné vyrovnané.
Každý je zo zákona povinný platiť. Ak nezaplatíš včas napríklad plynárňam dajú ti penále, kto by ich mal podľa teba zaplatit, podľa mňa ten čo spôsobil škodu, ak niekoľko ľudí neplatí tak ako má platitť a ani v FO nemáte dostatok peňazí z čoho to máš zaplatit ak si ostatné veci (voda, elektrika, ďaľšie faktúry) zaplatil? Podľa mňa táto škoda ide na vrub neplatičov.
Podľa mňa je dlh aj to čo určujú predpísané zálohy, však sa to schvalovalo na schôdzi. Pri ročnom vyúčtovaní sa to upresní a buď bude preplatok alebo nedoplatok, to je ale tá horšia správa :( ťažko sa vymáha.
Celá dražba sa odvíja od výšky dlhu. Dražobná vyzve správcu pred dražbou na upresnenie výšky dlhu, tam sa to dá vcelku dosť presne odhadnú či bude preplatok alebo nedoplatok, (na základe súčastných faktúr a spotreby) viac je treba riešiť prípadný nedoplatok.

Ide o to, čo je dlh, ktorý sa môže z dražby uspokojiť, keďže Chobot napísal, že až na základe ročného zúčtovania sa dá zistiť jeho presná výška. Nie som úplne presvedčená o jeho pravde, lebo načo by potom zákonom boli stanovené mesačné zálohové platby? Ak má Chobot pravdu, tak napr.:
- niekto by kľudne mohol byť 17 mesiacov "vysmáty" (12 mesiacov = celý rok nezaplatí ani jednu platbu + 5 mesiacov za predpokladu, že ročné zúčtovanie bude v máji nasledujúceho roka), nikto by od neho 17 mesiacov túto pohľadávku nemohol vymáhať a toto určite nebolo zámerom zákona,
- jedinou možnosťou, ako by predseda SVB/správca mohol vymáhať nedoplatky na mesačných platbách by boli upomienky (ktoré aj tak nič nevyriešia),
- písala som tu o exekúcii predajom nehnuteľnostit neplatiča - v exekučnom poriadku je napísané poradie uspokojovania pohľadávok - 1. exekútor, 2. hypotéky, 3. záložný veriteľ, čo je aj SVB, príp. ostatní vlastníci, ak sa nezriaďovalo SVB. Podľa toho, čo napísal Chobot, by SVB (vlastníci) nemalí nárok na úhradu pohľadávok z nezaplatených mesačných platieb, keďže nebolo ročné zúčtovanie a teda nie je známa presná výška dlhu.

Preto som aj napísala názor, že pohľadávka vznika zo zákona, keďže mesačné zálohové platby sa zo zákona platia vopred a fond opráv ani nepodlieha ročnému zúčtovaniu (v tom zmysle, že ak je napr. jeho tvorba 1.000 EUR, čerpanie 600 EUR, tak rozdiel 400 EUR sa nemôže rozdeliť medzi vlastníkov, ale sa prevádza do ďalšieho roka).
Lenže v zákone je to "nešťastné" slovíčko "preddavky" (aj pri fonde opráv).
luciafabisikova
08.08.10,19:01
Llivia ako som už spomenula,dražobkami to vzala,a k tomu ročnemu vyučtovaniu - nechceli ho po mne, len chceli výčislenie dlhu na istinu a príslušenstvo. ani slovo o ročnom vyučtovaní. Keby aj mám, dokonca aj doklad o tom, že samesa dohodli na splátkovom kalendáry,ale ani 1. splátku nezaplatil. Ja som spravila všetko preto,aby platil a daža bola jediné posledné východisko, pretože komu niet rady, tomu niet pomoci.
Llívia
08.08.10,19:30
Llivia ako som už spomenula,dražobkami to vzala,a k tomu ročnemu vyučtovaniu - nechceli ho po mne, len chceli výčislenie dlhu na istinu a príslušenstvo. ani slovo o ročnom vyučtovaní. Keby aj mám, dokonca aj doklad o tom, že samesa dohodli na splátkovom kalendáry,ale ani 1. splátku nezaplatil. Ja som spravila všetko preto,aby platil a daža bola jediné posledné východisko, pretože komu niet rady, tomu niet pomoci.

Takže ako dlh si dala nezaplatené mesačné preddavky z tohto roka (+ príp. nedoplatky z ročného zúčtovania za minulý rok)?
Orim
08.08.10,20:14
Musím súhlasiť s Chobotom, že presná dlžoba sa zistí z ročného vyúčtovania. Mesačné platby sú len taký odhad platieb za spotrebu v priebehu roka.
Ročné vyúčtovanie sa robí na základe konkrétnych spotrieb. Tieto spotreby sú vyjadrené príslušným číslom za jednotlivé položky ktoré vlastník spotreboval a čo bolo dodané a zaplatené príslušným dodávateľom. To je matematika a číslo nepustí.
U jednotlivých majiteľov sú tieto položky rozdielne a prečo? Napr. niekto spotrebuje na umytie viac vody iný menej, niekto sa umýva častejšie niekto menej často a podobne je to so všetkým. Stáva sa, že jednotlivé zálohy sú u niektorých majiteľov rovnaké, (rovnaká veľkosť bytu a počet osôb v byte). Skutočné vyučtovanie ukáže na "presnú" spotrebu ktorú musí majiteľ doplatiť, alebo sú mu peniaze vrátené. Z toho vznikajú preplatky a nedoplatky.

Musím povedať že dražobnú spoločnosť nezaujímalo ročné vyúčtovanie zaujímala ich len výška dlžoby a bolo im to jedno akými výpočtami sme k nej prišli.
Chceli to po jednotlivých rokoch a spolu.
napr.:
rok 2005 - xxxx
rok 2006 - yyyy
Spolu - zzzzz

pre nás to bolo vlastne takto:
rok 2005 - nedoplatok z ročného vyúčtovania
rok 2006 - nedoplatok na základe neplatenia podľa mesačného predpisu + ostané dlžoby.
Spolu - sa to sčítalo
Llívia
08.08.10,20:53
Dražobnej spoločnosti môže byť jedno spôsob výpočtu pohľadávky, pretože záložný veriteľ zodpovedá za správnosť sumy:

Zákon o dobrovoľných dražbách § 7 Navrhovateľ dražby
(2) Navrhovateľ dražby je povinný písomne vyhlásiť, že predmet dražby je možné dražiť. Ak je navrhovateľom dražby záložný veriteľ, je povinný písomne vyhlásiť aj pravosť, výšku a splatnosť pohľadávky, pre ktorú sa navrhuje výkon záložného práva podľa tohto zákona (§ 16 ods. 3).

Takže ak v tých pohľadávkach nemajú byť mesačné preddavkové platby, lebo sú len odhadom platieb, a my by sme ich v rámci dražby zahrnuli do pohľadávky voči dlžníkovi, tak by on mohol namietať na súde nesprávne určenú výšku pohľadávky a následne by bola celá dražba zrušená? Alebo keby dražba prebehla a až po nej by dlžník na súde napadol nesprávnu výšku pohľadávky, tak by predseda SVB alebo správca mal z toho prúser?
Orim
08.08.10,22:03
Ten mesačný "odhad platieb" nie je niečo čo si niekto vycucá z prsta. To čo som napísal:"Mesačné platby sú len taký odhad platieb za spotrebu v priebehu roka." (zaujímala ma len tvoja reakcia) je vlastne mesačný predpis, ktorý sa spracováva na základe predchádzajúcich skutočných spotrieb a platieb za služby. Nerobí sa to na základe údajov len z predchádzajúceho roka. Po jeho schválení je pre každého majiteľa bytu záväzný.
Dlžník by síce mohol namietať nesprávne určenú výšku pohľadávky, ale musel by si nechať vypracovať odborníkom inú ktorá by sa nemala líšiť od tej vašej, pretože podklady z ktorých sa vychádza musia byť rovnaké. Tie platby sa totiž ešte konkretizujú tesne pred dražbou a to sa dá celkom presne vypočítať. Takže žiadny prúser sa nekoná.
Mňa nestraší to, že by sme niekomu stanovili vyšší nedoplatok ako to že by sme stanovili nižší. Pri konečnom vyúčtovaní by sme mu museli aj tak ten preplatok vrátiť, ale ťažko by sa nám vymáhal jeho nedoplatok. Možno by stálo za úvahu dať o jednu mesačnú platbu naviac s tým, že po konečnom vyúčtovaní by sa mu príslušný preplatok vrátil. Toto oficiálne uviesť aj s dovetkom, že je to preto lebo nie sme si istý, že v prípade nedoplatku by nám bol tento vrátený pretože dotyčný majiteľ neplatil svoje náležitosti X mesiacov.
Musím však pripomenúť, že dražobná spoločnosť do dlžoby započítava aj príslušné penále za neplatenie.
Llívia
09.08.10,04:51
Ten mesačný "odhad platieb" nie je niečo čo si niekto vycucá z prsta. To čo som napísal:"Mesačné platby sú len taký odhad platieb za spotrebu v priebehu roka." (zaujímala ma len tvoja reakcia) je vlastne mesačný predpis, ktorý sa spracováva na základe predchádzajúcich skutočných spotrieb a platieb za služby. Nerobí sa to na základe údajov len z predchádzajúceho roka. Po jeho schválení je pre každého majiteľa bytu záväzný.
Dlžík by síce mohol namietať nesprávne určenú výšku pohľadávky, ale musel by si nechať vypracovať odborníkom inú ktorá by sa nemala líšiť od tej vašej, pretože podklady z ktorých sa vychádza musia byť rovnaké. Tie platby sa totiž ešte konkretizujú tesne pred dražbou a to sa dá celkom presne vypočítať. Takže žiadny prúser sa nekoná.
Mňa nestraší to, že by sme niekomu stanovili vyšší nedoplatok ako to že by sme stanovili nižší. Pri konečnom vyúčtovaní by sme mu museli aj tak ten preplatok vrátiť, ale ťažko by sa nám vymáhal jeho nedoplatok. Možno by stálo za úvahu dať o jednu mesačnú platbu naviac s tým, že po konečnom vyúčtovaní by sa mu príslušný preplatok vrátil. Toto oficiálne uviesť aj s dovetkom, že je to preto lebo nie sme si istý, že v prípade nedoplatku by nám bol tento vrátený pretože dotyčný majiteľ neplatil svoje náležitosti X mesiacov.
Musím však pripomenúť, že dražobná spoločnosť do dlžoby započítava aj príslušné penále za neplatenie.

Orim, ďakujem za rady.
Mesačný predpis je to, nad čím sedíme počas vianočnej dovolenky s predsedom a dumáme a dumáme, aby sme už 3x dospeli k záveru, že ak ho necháme rovnaký ako predchádzajúce 2 roky, tak to bude OK :D (ak sa nestane nič skutočne výnimočné, budú preplatky do max. 20 EUR, možno aj menej, a nedoplatky nebudú vôbec).
Tvoj popis zistenia dlhu je vlastne také neoficiálne ročné zúčtovanie v priebehu roka. To vieme urobiť s jednou malou výnimkou (elektrika za spoločné zariadenia, ktoré máme s inou bytovkou - vyúčtovanie chodí až po skončení roka, ale to je malá položka).
Orim
09.08.10,14:40
Preplatky a nedoplatky závisia od nastavenia mesačného predpisu a konkrétnej spotreby v jednotlivých bytoch. Treba však počítať aj s výnimkami keď o nich vieme. Či budú preplatky alebo nedoplatky, alebo len preplatky zavisí to od nastavenia celého systému. Pretože spotreba v jednotlivých bytoch býva rôzna, je na tých ľudoch ktorí spracovávajú financie ako nastavia jednotlivé platby. Ak si stanovíme nejaký priemer vždy je niekto nad priemerom a niekto pod priemerom a z toho vyplývajú príslušné preplatky alebo nedoplatky. Ak mesačné platby nastavíme do vyššej polohy ako je priemer záleží to od rozdielu môžu sa všetci dostať do polohy nadpriemer a budú mať preplatky, tieto preplatky však u jednotlivých bytov budú mať rôznu výšku. Rozhodne je to lepší stav ako by všetko malo byť pod priemerom. Takzvaný ideálny stav je nulový rozdiel, podľa mňa je lepšia tá plusová varianta. Nie je však dostatočne motivujúca :) na šetrenie. Motivujúcejšie je to ak ľudia dostanú preplatky ale aj vidia že sú tu takí čo musia doplácať. My sme skončili tento rok pri spočítaní všetkých preplatkov a nedoplatkov v pluse 34.89.- €, približne niečo nad 1000.- Sk. mohol som to stiahnuť na nulu ale musia vidieť, že sme trocha v pluse. :) aby sa nevykrikovalo, že koľko opatrení sme prijali a žiadny výsledok nie je vidieť. ;)
Llívia
09.08.10,17:50
U nás sa asi nedožijeme toho, aby boli mesačné zálohové platby stanovené skoro na nulový rozdiel pri ročnom zúčtovaní. Toto totiž u nás záleží od vývozu žumpy a tam sa skutočne nedá stanoviť dopredu, koľko vývozov a v akej cene bude (mení sa počet bývajúcich v jednotlivých bytoch a na žumpu sú napojené 2 bytovky, obecná kanalizácia nebude asi v najbližšom tisícročí a vlastná čistička - príliš veľké náklady). Ale zase preplatky na žumpe sa použijú na nedoplatky na inom.
svojar
01.09.10,09:11
Plne v tejto diskusii súhlasím so sitom a Llíviou. Aj my sme už 2x hlasovali a dali návrh dražobke za 3 nezaplatené mesačné platby. K dražbe síce nedošlo pretože tí, čo boli v omeškaní s platbami /teda nie dlžníci/ pohladávku uhradili.
Keď nezaplatíš el. energiu - odpoja ťa, zrovna tak plynári. SVB ťa môže na uspokojenie svojich pohladávok dať na dobrovolnú dražbu.
Na exekúciu sa dostali mohí za menej ako je 400 - 600 € neuhradených ako záloha na byt.
Zuzy
21.09.11,08:34
Dobrý deň prajem, sme SVB s 10 bytmi, a teraz som zistila, že na jednom byte je vypísaná dobrovoľná dražba.
Môžem požiadať skúsenejších, aby mi vysvetlili, čo to vlastne presne znamená? Za odpovede ďakujem
GabiZ
21.09.11,10:11
Čo znamená dobrovoľná dražba je špecifikované tu.
Mária27
26.09.11,15:52
Dobrý deň prajem, sme SVB s 10 bytmi, a teraz som zistila, že na jednom byte je vypísaná dobrovoľná dražba.
Môžem požiadať skúsenejších, aby mi vysvetlili, čo to vlastne presne znamená? Za odpovede ďakujem

Vlastník bytu neplatil minimálne tri mesiace do fondu opráv a za energie za spoločné priestory. Podľa § 15 zákona o vlastníctve bytov vzniká zo zákona k bytu záložné právo v prospech spoločenstva alebo ostatných vlastníkov pri inej správe. Ak vlastníci využijú svoje právo, dajú byt do dražby a tak si uspokoja svoje pohľadávky.

Dražby sú dobrovoľné a nútené. Pri nútených sa vždy dražba organizuje za účasti štátneho orgánu (súd, daňový úrad). Dobrovoľná dražba je jednoduchšia, rýchlejšia. Dobrovoľná je preto, že majetok je založený dobrovoľne a vlastník vie, že ak nesplní to čo má, záloh môže byť vydražený. Byt v bytovom dome je založený zo zákona, čiže každý, kto si taký byt kúpi, dobrovoľne súhlasí s prípadnou dražbou, ak nebude riadne platiť.
Eric Bugsy
12.06.14,21:00
Dobry vecer!Chcel som sa spytat,ako ste dopadla s tym vasim problemom ohladne Drazby?je to strasne dlhe vlakno a popravde som uz po piatom prispevku uplne zabludil!Jedna sa mi o to,ze mam podobny problem,kde dlh v rocnom vyuctovani v sume 890 eur(mesacne splatky boli uhradene),som s predsednickou ustne dohodol splacat bud mesacne zvysenym najomnym,alebo jednym vlozenim do doby,ktora by trvala aj zvysenymi splatkami!Doslova sme sa ustne dohodli,ze to vodne -stocne uhradim tak,aby bolo vsetko do dalsieho vyuctovania vyrovnane!Dalej som platil 110 eur bez energii ako predtym a cakal som na vyriesenie financii s bankou!Ake ale bolo moje prekvapenie,ked som si za necele 4 mesiace na nastenke domu nasiel svoje meno a byt,davany do drazby!!! tak isto ako vo vasom pripade chodila predsednicka po bytoch a pytala pod hrozbou,ze to budu platit ostatni,podpisy na suhlas s drazbou!Absolutne som nemal tusenie,co sa deje za mojim chrbtom,pokial som to nenasiel napisane na nastenke!Ani pol listu,ani oznamenie...nic!Siel som za nou s tym,nech to nedava na drazbu,ze ja do tyzdna tych 900 eur zozeniem,a ona s tym suhlasila.A zasa ma podviedla,pretoze za tri dni moj pripad dala pravnikovi a poziadali o drazbu,napriek slubu!Ja som dlh uhradil bankovym prevodom den predtym,ako som nasiel v schranke zlty papier od Drazobky,kde ma informovali,ze zacala priprava Drazby!Neuverite,ale nasledne,po ziadosti o upusteni od drazby z dovodu uhradenia,mi poslali oznamenie,ze su ochotni upustit,ked zaplatim ich a pravnikove naklady v sume 4600!!! 4600eur! To vsetko sa konalo v dlzke asi 2 a pol tyzdna a ich naklady vyuctovali takto!!! ja neviem,ale sud Drazbu pozastavil a teraz 7.7. je pojednavanie,kde som ziadal upustenie od drazby!Byt si nadalej poctivo platim a aj tento rok som mal 390 eur nedoplatok a uhradil som ho!Zda sa vam to korektne,alebo ako aj ja a moje okolie si myslite,ze tato drazba mala byt a mozno bude cisto ucelova?
Eric Bugsy
12.06.14,21:31
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....;)-doteraz som to nepochopil...

Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov-neplatičov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ;)...však vieš...


drazba sa da kedykolvek stopnut? Vy ste vsetci tuna bud chori,alebo absolutne bezcitni!Ja som sa dostal s bytom do drazby za vodne-stocne 890 eur,aj po dohode,ze to do dalsieho vyuctovania uhradim,ma poza chrbat hospodarka na tu drazbu dala!Chodila po susedoch a polopravdami ich popresviedcala,aby to podpisali a mne ani slovickom nespomenula,pokial som to nenasiel na nastenke!Do dvoch tyzdnov som dlh vyplatil ale Drazobka odo mna pyta cca 4600 eur za ich naklady a naklady pravnika,inac bude v Drazbe pokracovat! Teraz mi povedzte vy mudrlanti a socialne citiaci spoluobcania,aka je dobrovolna drazba skvela a napomocna vec!Je to zbran pre bytove mafie v kabate Drazobnych spolocnosti,hospodarov a ich pravnikov!!!