ErikaDP
13.11.08,07:46
Dobrý deň,
poraďáci, prosim môže mi niekto poradiť ako sa rozhodovať pri výbere interierových dverí - rozdiel mezdi typom dýhované, laminované a foliované ?
Cenový rozdiel mi je jasný, skôr mi ide o vysvetlenie ako sa zorientovať v v jednotlivých typoch materialu a povrchovej úpravy.
Ďakujem.
ROBIN111
13.11.08,20:32
Zjednodušene...
Dvere, pokiaľ nie sú z masívneho dreva, sa skladajú z vonkajšieho obalu a vnútornej výplne. Ako výplň sa používa napríklad drevotrieska alebo voština. Na výplň sa potom "naťahuje" (lepí, lisuje) tenký obal, ktorý tvorí povrchovú úpravu dverí.
Pri dyhovaných dverách je ako povrchová úprava použitá tenká vrstvička prírodného dreva (dyha), opatrená ochrannou vrstvou.
Laminované dvere majú povrch upravený impregnovanou melamínovou fóliou.
Pri fóliovaných dverách je ako vonkajší obal použitá pvc fólia.

Pred časom som riešil výber interiérových dverí a rozhodol som sa pre laminované dvere ako kompromis medzi cenou a odolnosťou povrchovej úpravy. Dyhované boli príliš drahé a fóliované zas náchylne na mechanické poškodenie.
220870
13.11.08,20:34
V takom poradí v akom ste ich napísali sú kvalitné.U dverí by som posudzoval oteruvzdornosť, a farbostálosť.
trivial
28.04.10,13:10
Ešte by som doplnil, že u drevených je problemom aj tvarová stalosť, kedže drevo je živý material.Stále sa prispôsobuje teplotám a prostrediu v ktorom sa nachádza.I tak by som vybral drevene alebo dýhované.Predsa je to drevo nie žiadny foliovy šunt.
12janci12
27.06.10,20:06
Teveryal
05.02.11,07:44
My sme si vybrali fóliované dvere od firmy Julia Pajpachová-UDO SK z Prešova a ľutujeme toho. Sú veľmi nekvalitné čo sa týka samotného materialu a povrchovej úpravy, no a keď sa k tomu pridruží aj neodbornosť pri ich montáži tak hotová katastrofa. Ináč ich výrobky sú komplet poľské. Určite nedoporučujem ich výrobky, aspoň nie ich služby ponúkané v Prešove.