Bastian
13.11.08,09:47
Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riadenie-a-kariera/minfin-zavarilo-majitelom-pokladnic/149527.html
Eva99
13.11.08,08:54
Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riadenie-a-kariera/minfin-zavarilo-majitelom-pokladnic/149527.html

:eek: Doteraz som bola v tom, že povinnosť reg. pokladnice bude platiť pre všetkých predajcov tovaru a služby len podľa prílohy zákona 289/2008. Tam predsa nie sú účtovnícke služby...
bea
13.11.08,08:58
Dobre, presne to som teraz čítala. Ale v zákone nevidím nič také, že by všetci živnostníci mali používať ERP. Ja si myslím, že keď v prílohe č. 1 nie je napr. služba účtovníctvo uvedená, tak účtovníci nemusia mať ERP .
A čítam, čítam dokola a stále si myslím, že mám pravdu. Kde je "pes zakopaný", na základe čoho by sme mali používať ERP? Našli ste to v zákone?
mysimis
13.11.08,09:02
Dobre, presne to som teraz čítala. Ale v zákone nevidím nič také, že by všetci živnostníci mali používať ERP. Ja si myslím, že keď v prílohe č. 1 nie je napr. služba účtovníctvo uvedená, tak účtovníci nemusia mať ERP .

Zákonodárci žiaľ veľmi rýchlo doplnia do prílohy aj účtovnícke služby....som z toho úplne zhrozená.
bea
13.11.08,09:04
Možno doplnia, ale ja to zatiaľ tam nevidím a potom neviem o čom sa v tom článku píše ?
Eva99
13.11.08,09:06
Ja si skôr myslím, že dotyčný čo písal článok nečítal poriadne zákon a tak sa stalo, že uviedol mylné informácie...
evina
13.11.08,10:00
Článok v Trende považujem za nesprávny a zavádzajúci.
Prikladám link, v ktorom som upozornila, že podľa nového zákona mi z jeho dikcie vyplýva povinnosť evidovať tržby prijaté v hotovosti ERP /t.j. žiadne pokladničné doklady vystavené v ten deň alebo deň po :);)/.

http://www.porada.sk/t85122-registracne-pokladne.html

Táto povinnosť sa však týka tých podnikateľov, ktorí sú povinní evidovať tržby ERP, t.j. všetkých, ktorí predávajú na predajnom mieste tovar a poskytujú službu.

§ 1 zákona 298/2008:

2/ Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len "podnikateľ"); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.

V §2 predmetného zákona sú vysvetlené jednotlivé pojmy, ktoré sú vymedzené týmto zákonom a v bode j/ je služba definovaná nasledovne:

j) službou služba uvedená v prílohe č. 1,

Príloha č. 1 je nedeliteľnou časťou zákona a uvádza presne, ktorých služieb sa týka a tie uvedené v článku tam nevidím a už vôbec nie účtovnícke ;)

Takto som zákon prečítala ja ...
Bastian
13.11.08,11:19
Nový zákon zavaril všetkým účtovníkom, stolárom, projektantom, jednoducho všetkým živnostníkom, ktorým klienti doteraz uhrádzali faktúry v hotovosti. Pokladnicu nepotrebovali, pretože išlo o úhradu pohľadávky hotovosťou a príjmový doklad bol samozrejmosť kvôli zaevidovaniu do nákladov druhej strany.
Od roku 2011 budú musieť do podnikania zbytočne investovať eurá navyše. Na kúpu pokladnice a na jej pravidelnú údržbu, prípadne na mzdy účtovníčok, ktoré budú tráviť hodiny pri riešení problémov dvojitých daňových dokladov. Bez toho, aby to malo nejaký benefit pre štát.
Prečo sa dostali živnostníci do nemilosti, nevedno. Naveľa úradníci z ministerstva podnikateľom odkázali, že ak je pre nich pokladnica príliš drahá, môžu prejsť na bezhotovostné platby. A Slovensko môže padať v rebríčkoch jednoduchosti podnikania.
http://www.etrend.sk/podnikanie/riadenie-a-kariera/kreativna-skodna-komentar/149531.html
Bastian
13.11.08,11:23
Daňové riaditeľstvo spustilo nový register. Zapísané v ňom budú postupne všetky servisné organizácie, ktoré budú zabezpečovať opravu a údržbu elektronických registračných pokladníc.
Túto povinnosť daniarom nariadil nový zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP). Register, v ktorom je zapísaných zatiaľ prvých päť firiem, je prístupný na internetovej stránke DR SR (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/rss/erp.html).
Zákonodarca chce týmto opatrením eliminovať nežiaduce zásahy do pokladníc, ktoré môžu viesť ku skresľovaniu evidencie tržieb a následne aj ku kráteniu daní a zároveň, aby boli aj zistiteľné.
Opravu a údržbu pokladníc môže podľa novej právnej normy vykonávať len taký podnikateľský subjekt (fyzická či právnická osoba), ktorý bude mať na túto činnosť oprávnenie uvedené v živnostenskom liste.
Zároveň musí mať uzavretú zmluvu s dovozcom, výrobcom alebo distribútorom pokladníc. V prípade, že je servisná organizácia zároveň výrobcom, dovozcom alebo distribútorom, musí túto skutočnosť daňovému úradu preukázať.
Daňový úrad vyžaduje aj zoznam pokladníc, ktoré bude servisná organizácia opravovať a poskytovať im servis. Podmienkou je, že musia byť certifikované Elektrotechnickým výskumným a projektovým ústavom v Novej Dubnici.
O zápis do registra servisných organizácií treba požiadať písomne na miestne príslušnom daňovom úrade, napríklad na odporúčanom vzore žiadosti (http://www.etrend.sk/docs//08doku/Vzor_ziadosti_registerERP.pdf). Daňový úrad má čas rozhodnúť o zápise do 15 dní.
Do rovnakej lehoty bude musieť servisná organizácia oznámiť daňovému úradu, ak došlo k zmenám údajov (http://www.etrend.sk/docs//08doku/Oznamenie_ERP.pdf) v registri. Ak tak neurobí, alebo firma zanikla, či prestala vykonávať opravu a údržbu pokladníc, daňový úrad ju vyčiarkne z registra.
Vykonávanie povinnej údržby ERP registrovanými servisnými organizáciami je len jedným z opatrení, ktoré zavádza nový zákon. Novinkou je povinná certifikácia a označovanie pokladníc plombou už od 1. septembra a pokladničných dokladov ochranným znakom od 1. marca budúceho roka.
Odkladným účinkom niektorých ďalších ustanovení, ako je napríklad vybavenie pokladníc fiskálnou pamäťou, sa má vytvoriť dostatočný čas na to, aby podnikatelia evidujúci tržby pokladnicami si mohli obstarať novú alebo upraviť pôvodnú pokladnicu podľa požiadaviek zákona. Mali by to stihnúť najneskôr do 1. januára 2011, pretože súčasné elektronické registračné pokladnice môžu používať len do konca roku 2010.
http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/servis-pokladnic-zachyti-register/145145.html
evina
13.11.08,11:47
Nový zákon zavaril všetkým účtovníkom, stolárom, projektantom, jednoducho všetkým živnostníkom, ktorým klienti doteraz uhrádzali faktúry v hotovosti. Pokladnicu nepotrebovali, pretože išlo o úhradu pohľadávky hotovosťou a príjmový doklad bol samozrejmosť kvôli zaevidovaniu do nákladov druhej strany.
Od roku 2011 budú musieť do podnikania zbytočne investovať eurá navyše. Na kúpu pokladnice a na jej pravidelnú údržbu, prípadne na mzdy účtovníčok, ktoré budú tráviť hodiny pri riešení problémov dvojitých daňových dokladov. Bez toho, aby to malo nejaký benefit pre štát.
Prečo sa dostali živnostníci do nemilosti, nevedno. Naveľa úradníci z ministerstva podnikateľom odkázali, že ak je pre nich pokladnica príliš drahá, môžu prejsť na bezhotovostné platby. A Slovensko môže padať v rebríčkoch jednoduchosti podnikania.
http://www.etrend.sk/podnikanie/riadenie-a-kariera/kreativna-skodna-komentar/149531.html

Zo súčasnej dikcie zákona takéto skutočnosti nevyplývajú a nie sú to správne závery.. Ak má niekto z Poraďákov opačný názor podložený paragrafom bolo by dobré to uviesť. Myslím si, že takéto vyjadrenia zbytočne budú znechucovať ľudí, ktorých sa to netýka.

Nesúhlasím ani s tým, že budem tráviť hodiny pri riešení problémov dvojitých dokladov. Toto nie je neriešiteľný problém a takéto prípady sa už vyskytujú i v dnešnej dobe a nemám s nimi žiadny problém pri zaúčtovaní.

Pre objektívnosť musím uznať, že štát v tomto prípade bude mať určite benefit najmä pomocou tzv. fiskálneho modulu a plomby....
Druhá vec je problém s výmenou ERP .....
iriska
13.11.08,11:59
Normálne už teraz mi je z toho do plaču. Ale vážne. Mám slzy na krajíčku. Preboha, keď niekto niečo nechce dať do dennej tržby, tak to vystornuje alebo nenablokuje, prečo by sa mal rovno vŕtať šrobovákom v pokladni? Pri vynulovaní pokladne musí asistovať technik a pri akejkoľvek poruche, čo to spôsobí má byť zápis technika o tejto poruche. To akože keď mám starú neschopnú pokladňu, čo sa mi vďaka hrdzavým kontaktom vynuluje, tak som podvodník, hej? A prečo vlastne tu niekto tajtrlíkoval so zavedením eura a stýmspojenou výmenou pokladníc, keď o tri roky to tu bude znova? Nehovoriac o tom ako bude malý živnostník blokovať veľkej firme nejaký "pochybný" bločik s neurčitým názvom služby.
Fakt len zaplakať nad tým ako sa niekto bije do pŕs ako idú teraz zjednodušovať drobné podnikanie.
evina
13.11.08,12:12
Nehovoriac o tom ako bude malý živnostník blokovať veľkej firme nejaký "pochybný" bločik s neurčitým názvom služby.


Tí, ktorí majú povinnosť používať ERP tak ako doteraz. Nerozumiem čo znamená "malý živnostník veľkej firme" Hovorme len o tých, ktorí sú povinní evidovať tržby za služby podľa prílohy č. 1 tohto zákona...


Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE

TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI



1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel

1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel

1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel

2. Umývanie osobných motorových vozidiel

3. Parkovacie služby

4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch

4.1. Reštauračné služby s obsluhou

4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach

4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach

4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie

4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti

4.6. Služby spojené s podávaním nápojov

5. Nájom a lízing

5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

6. Fotografické služby

6.1. Portrétne fotografické služby

6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby

6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach

6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov

6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií

7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk

8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov

9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz

10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín

13. Služby žehliarní a služby mangľovní

14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí

15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá

16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov

17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie

18. Služby na zlepšenie telesnej pohody

19. Strihanie psov
iriska
13.11.08,12:24
Malý živnostník veľkej firme vzniká vtedy, keď dodáva službu pre nejakú s.r.o., potom ju faktúruje a tá s.r.o. mu tých pár tisíciek dáva v hotovosti. To bola len poznámka na okraj :)
lorenc
13.11.08,12:25
Présím Vás a odkedy ten zákon nadobudne platnosť ?
ekopo
13.11.08,12:51
Fakt neviem, prečo tu panikárite. V príspevku 12 sú vymenované služby, pri ktorých je povinnosť príjmať tržby v hotovosti cez ERP. Od 1.3.2009 (vtedy nadobúda platnosť zákon) vstupuje nové ustanovenie, že aj úhrada FA v hotovosti musí byť cez ERP, ale len pri uvedených službách a nie celoplošne. Pri správnej evidencii nebude žiadna duplicita.
bea
13.11.08,12:55
Tento zákon (č. 289/2008) nadobúdol účinnosť 1. septembra 2008
okrem čl. I § 1 až 4, § 7 až 15, § 17 ods. 1, § 18, § 19 a čl.
II, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2009.
heja3
13.11.08,13:10
Tak ako to je? Platí toto, že podnikatelia musia mať od roku 2011 (01.01.2011) fiškálny modul pri ERP? Ak je to tak, načo sa rozčuľujete. Možno ani nedožijeme podľa týchto zákonov.......:o:o:o

A evidovať hotovosť za pohľadávky....... nuž čo narobíme.... Možno sa to v januári zmení...dúfam. Keď uvidia zákonodarci, ako sú ľudia mimo z EURA .....
ekopo
13.11.08,13:13
Dal som príspevok aj do článku uvedeného v zadaní. Bolo by vhodné zmeniť názov debaty a neuvádzať bezhlavo neoverené a nepravdivé informácie len preto, že boli publikované v "odbornom" časopise.
abel
13.11.08,13:59
Fakt neviem, prečo tu panikárite. V príspevku 12 sú vymenované služby, pri ktorých je povinnosť príjmať tržby v hotovosti cez ERP. Od 1.3.2009 (vtedy nadobúda platnosť zákon) vstupuje nové ustanovenie, že aj úhrada FA v hotovosti musí byť cez ERP, ale len pri uvedených službách a nie celoplošne. Pri správnej evidencii nebude žiadna duplicita.
No len aby tie účtovnícke služby nezaradili sem:
93.04.10 Služby prispievajúce k telesnej pohode

mimotemy Ospravedlňujem sa, nechcem tu robiť mrník, len si myslím, že zbytočne tu panikárime. Ak mi to neprikazuje zákon, beriem to ako príspevok novinára na zvýšenie predaja novín, hoci ide o odborný časopis.
veronikasad
13.11.08,14:29
Fakt neviem, prečo tu panikárite. V príspevku 12 sú vymenované služby, pri ktorých je povinnosť príjmať tržby v hotovosti cez ERP. Od 1.3.2009 (vtedy nadobúda platnosť zákon) vstupuje nové ustanovenie, že aj úhrada FA v hotovosti musí byť cez ERP, ale len pri uvedených službách a nie celoplošne. Pri správnej evidencii nebude žiadna duplicita.
Súhlasím s tebou a presne to čo si napísal k príspevku v e-Trende ma napadlo pri čítaní prvého príspevku v tejto téme.
JTOMA
13.11.08,14:31
Každý má svoju pravdu, a zákonodarca tiež a bohužiaľ táto jeho pravda je ozajstná pravda....... K povinnosti používať ERP na úhradu pohľadávok. V zákone 289/2008 Zz. medzi titulmi na ktoré sa nevzťahuje povinnosť evidovať tržbu cez ERP nie je uvedená úhrada pohľadávky. Z toho väščina z Vás usúdila, že povinnosť používať ERP sa bude týkať aj tohoto titulu.Môj názor je však trochu iný. Ak ste vystavili faktúru, tak ste štandardným spôsobom priznali nielen príjem ale i daň. Ak je ERP najmä daňovým nástrojom, tak doklad z ERP je duplicitný.
Veľmi zaujímavé bude ak napr.lekár, ktorý nepredáva doplnkový tovar bude chcieť predať napr. svoj počítač. Vystaví faktúru a ak chce peniaze v hotovosti už musí mať ERP, aj keď ďalších 5 rokov nepredá nič ........
Z čoho mám už dnes obavy je, že ak sa k tomuto "úžasnému"zákonu nepríjmu nejaké dodatky vopred ľutujem účtovníkov pretože pri vedomostiach našich klientov bude pri faktúrach a dokladoch z ERP vo vzťahu k DPH guľáš aký svet nevidel.
Vo vzťahu ku fiškálnej pamäti však mám názor, že mala byť už v roku1995 keď sa zaviedli prvé pokladnice.
Ako kontraproduktívny vidím skôr fakt, že väčšina ERP bola recertifikovaná v roku 2008, cca v prvom štvrťroku a teraz je tu zákon, ktorý ich síce "berie na milosť "ale tvrdí, že vlastne nevyhovujú.
Benefit štátu s blomb ho z biedy nevytiahne. Ďaleko zaujímavejšie profity budu najmä z recertifikácie.
Fiskálne pamäte sú však pri pokladniciach problém zanedbateľný ak si pozriete aké ochranné znaky musí doklad obsahovať a čo všetko navyše musí ERP "vedieť" oproti existujúcemu stavu. Výmena firmvéru pokladníc asi nebude zadarmo a som zvedavý koľko zahraničných firiem to bude mať záujem prerobiť a recertifikovať, ale najmä čo to bude stáť majiteľa ERP.
K problematike by sa dalo napísať ešte veľmi veľa, ale načo, itak bude všetko ináč, ako nakoniec vždy...........
ekopo
13.11.08,15:00
Veľmi zaujímavé bude ak napr.lekár, ktorý nepredáva doplnkový tovar bude chcieť predať napr. svoj počítač. Vystaví faktúru a ak chce peniaze v hotovosti už musí mať ERP, aj keď ďalších 5 rokov nepredá nič ........


Tento názor by bol na diskusiu, pretože § 1 zákona o ERP hovorí v odstavci 2 cit:
Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu[/SIZE][/FONT]

na základe uvedeného mám za to, že lekár, ktorý sa nezaoberá predajom doplnkového tovaru nevlastní oprávnenie (ZL) na predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a z toho dôvodu ten svoj vyslúžilý počítač nemusí prehnať cez ERP ak je platba prijatá v hotovosti.
evina
13.11.08,15:22
Malý živnostník veľkej firme vzniká vtedy, keď dodáva službu pre nejakú s.r.o., potom ju faktúruje a tá s.r.o. mu tých pár tisíciek dáva v hotovosti. To bola len poznámka na okraj :)
Ak sa nenachádza v prílohe, tak ich môže kľudne prijať :)
Bastian
13.11.08,17:56
Zavolal som autorke toho článku a povedal som jej to čo ste tu napísali. Trocha zaváhala a povedala, že si to zistí...:) vraj jej ani na ministerstve nevedeli dať presné informácie.
Muška
13.11.08,18:04
Bastian, no, už som čítala odpoveď, tak uvidíme či rozšíria prílohu, alebo urobia "svoj svojský" výklad k zákonu. :D
ekopo
13.11.08,18:38
..a som odpísal
Bastian
13.11.08,19:07
Bastian, no, už som čítala odpoveď, tak uvidíme či rozšíria prílohu, alebo urobia "svoj svojský" výklad k zákonu. :D

Ten článok som sem pridal, lebo som zostal z toho prekvapený... keď som to čítal. Podľa mňa je to riadna hlúposť.

Mali by tu vytvárať čo najjednoduchšie podnebie na podnikanie. Lepšia budúcnosť Slovenska je podľa mňa nie v hromadnom zamestnávaní sa vo fabrikách, ktoré sem prídu zo zahraničia... ale skôr v podnikaní. Niekto si asi myslí, že Slovákom zabezpečia blahobyt nejakí Kórejčania či Nemci. Je to choré myslenie. Rovnako choré ako strkanie peňazí do luftu...

Podnikanie môže dať Slovensku veľmi veľa... viac ako by si niekto mohol myslieť. Na Slovensku chýba ľuďom ochota prevziať si svoj osud do vlastných rúk... Ľudia sú tu radšej vedení ako ovce... majú svoje "istoty". Len si neuvedomujú, že tie "istoty" sú pre nich najväčšou brzdou.
Pri podnikaní človek prevezme zodpovednosť za svoje napredovanie a za svoj osud do vlastných rúk... potom už záleží len na ňom, kam to dotiahne (kým nepríde nejaká brzda). Podnikanie môže ľudí naučiť ochote, pracovitosti, zodpovednosti atď. atď.

Žiaľ Slovensko je momentálne na zlej ceste. To čo sa tu teraz zakoreňuje, ľudí posúva späť. Ľudia sa teraz naučia akurát tak spôsoby, ako čo obísť, ako čo odkiaľ získať, akú podporu vybaviť, že nie je zlé kamarátiť sa s mafiánmi... Podnikatelia ktorí tu niečo vytvárajú sú podozrievaní, že sú zlodeji, že ich treba kontrolovať, že im treba všetko skomplikovať... A na kritikov sa hľadí iba ako na zradcov vlasti... Všetko je asi v takých dobrých rukách, že musia ľudia už iba mlčky čakať čo im kto umožní alebo dá. Možno začnú padať z neba aj pečené holuby :).

Len jedno ma zaujíma - ako a čo bude schopné Slovensko produkovať, keď bude mať zatiahnutú ručnú brzdu. Z búchania sa do pŕs sa tu ľudia dobre mať nebudú nikdy. Umenie nie je pozbierať úrodu, ale zasiať niečo...

Nechcem tu vôbec ťahať politiku - iba nie som rád, že tu chce niekto podnikateľom skomplikovať každodennú prácu. Všetky blbé ťahy sa aj tak dotknú vždy najviac malých (slovenských) podnikateľov (nie nadnárodných spoločností - tie sa max. zbalia a presťahujú ďalej na východ).

Sú naozaj potrebné takéto zákony?
evina
13.11.08,20:39
Zavolal som autorke toho článku a povedal som jej to čo ste tu napísali. Trocha zaváhala a povedala, že si to zistí...:) vraj jej ani na ministerstve nevedeli dať presné informácie.

Závisí asi koho na ministerstve oslovila;)

V príspevku 7 som uviedla link "registračné pokladne", kde som upozorňovala na povinnosť evidencie tržieb v hotovosti ERP /samozrejme na tie, ktoré sú uvedené v zákone/.
Johanka tam následne pripojila Dôvodovú správu k tomuto zákonu, z ktorej tu časť teraz odcitujem /tam si ju nájdete celú/

DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov


s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie





1.Predkladateľ zákona:
Vláda Slovenskej republiky.

2.Názov návrhu zákona:
Návrhzákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov

3.Problematika návrhu zákona:
a)nie je upravená v práve Európskych spoločenstiev,
b)nie je upravená v práve Európskej únie,
c)nie je obsiahnutá v judikatúre Súdneho dvora Európskych spoločenstiev alebo Súdu prvého stupňa Európskych spoločenstiev.

Vzhľadom na vnútroštátny charakter navrhovaného právneho predpisu je bezpredmetné vyjadrovať sa k bodom 4., 5. a 6. doložky zlučiteľnosti.

Osobitná časť

K čl. I


K § 1
V tomto ustanovení sa upravujú podmienky používania pokladnice na evidenciu prijatej hotovosti z predaja tovaru alebo z poskytovania služieb, ktoré sú taxatívne vymedzené týmto návrhom zákona, postavenie servisných organizácií, podmienky za ktorých môžu servisné organizácie vykonávať servisnú činnosť pokladníc a povinnosti, ktoré servisným organizáciám v súvislosti s touto činnosťou ustanovuje návrh zákona.

Zároveň sa ustanovujú osoby, na ktoré sa vzťahuje návrh zákona, t. j. osoby, ktoré sú povinné na evidenciu tržieb používať pokladnicu. Ide o fyzickúosobu a právnickú osobu, ktorá má oprávnenie na podnikanie v oblasti predaja tovaru alebo poskytovania vymedzených služieb na území Slovenskej republiky a z jeho predaja alebo z ich poskytovania bude prijímať tržby v hotovosti. Môže ísť o osobu, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia alebo osobu zapísanú v obchodnom registri a pod. Ak zahraničná fyzická osoba alebo právnická osoba na území Slovenskej republiky bude uskutočňovať predaj tovaru alebo bude poskytovať niektorú z vymedzených služieb za úhradu v hotovosti, povinnosť používania pokladnice sa na takúto osobu bude vzťahovať len za predpokladu, že bude tieto činnosti vykonávať prostredníctvom stálej prevádzkárne.


..........

K čl. III

Účinnosť zákona sa navrhujeod1. septembra 2008 okrem čl. I § 1 až 4, § 7 až 15, § 17 ods. 1, § 18,
§ 19 a čl. II, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2009.


Schválené vládou Slovenskej republiky dňa 16. apríla 2008.










Robert Fico, v.r.


predseda vlády Slovenskej republiky











Ján Počiatek, v. r.


minister financií Slovenskej republiky



a pojem vymedzený znamená

Otvorený slovník cudzích slov
determinovaný
vymedzený, určený, stanovený
Zdroj: http://www.cudzieslova.sk (http://www.cudzieslova.sk/hladanie/determinovan%C3%BD)







Ester plus
14.11.08,07:15
Pokiaľ ide o úhradu pohľadávky cez ERP to by malo začať platiť až od 01.01.2011.
Podľa §2 písm c) vyhlášky MF SR č.55/1994 Z.z. sa úhrada pohľadávky nepovažuje za úhradu v hotovosti a neeviduje sa v ERP.
Podľa § 18 odst.1 zákona o ERP podnikateľia, ktorí majú povinnosť používať ERP na evidenciu tržieb, môžu používať ERP podľa doterajších predpisov (t.j. podľa vyhlášky č.55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.12.2010. Do tohto termínu môžu v plnom rozhasu uplatňovať postup podľa tejto vyhlášky aj čo sa týka úhrady pohľadávky.
ekopo
14.11.08,07:49
Pokiaľ ide o úhradu pohľadávky cez ERP to by malo začať platiť až od 01.01.2011.
Podľa §2 písm c) vyhlášky MF SR č.55/1994 Z.z. sa úhrada pohľadávky nepovažuje za úhradu v hotovosti a neeviduje sa v ERP.
Podľa § 18 odst.1 zákona o ERP podnikateľia, ktorí majú povinnosť používať ERP na evidenciu tržieb, môžu používať ERP podľa doterajších predpisov (t.j. podľa vyhlášky č.55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.12.2010. Do tohto termínu môžu v plnom rozhasu uplatňovať postup podľa tejto vyhlášky aj čo sa týka úhrady pohľadávky.
Ja mám zase za to, že § 18 sa vzťahuje na používanie typov pokladníc bez pamäte. Tieto možno používať do 31.12.2010. Netýka sa to povinnosti evidencie úhrad pohľadávok cez ERP. Táto povinnosť je v platnosti od 1.3.2009. Povinnosť je obsiahnutá v § 3, ktorý nadobúda platnosť práve 1.3.2009.
evina
14.11.08,08:03
Pokiaľ ide o úhradu pohľadávky cez ERP to by malo začať platiť až od 01.01.2011.
Podľa §2 písm c) vyhlášky MF SR č.55/1994 Z.z. sa úhrada pohľadávky nepovažuje za úhradu v hotovosti a neeviduje sa v ERP.
Podľa § 18 odst.1 zákona o ERP podnikateľia, ktorí majú povinnosť používať ERP na evidenciu tržieb, môžu používať ERP podľa doterajších predpisov (t.j. podľa vyhlášky č.55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.12.2010. Do tohto termínu môžu v plnom rozhasu uplatňovať postup podľa tejto vyhlášky aj čo sa týka úhrady pohľadávky.

Nie je to tak. Platnosť vyhlášky 55/1994 končí 1.3.2009. Určení okruh podnikateľov musí teda evidovať platbu pohľadávky v hotovosti od 1.3.2009 V zmysle nového zákona môžu podnikatelia používať.


Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2008 okrem čl. I § 1 až 4, § 7 až 15, § 17 ods. 1, § 18, § 19 a čl. II, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2009.

Týka sa to len typu ERP

18

Prechodné ustanovenia
1/ Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010.
2/ Servisná organizácia postupuje podľa doterajšieho predpisu 21) u podnikateľa podľa odseku 1 najneskôr do 31. decembra 2010.


P.s. Už dávnejšie som napísala, že právo takto koncipované zákony spôsobujú problémy ....bohužiaľ. Môj prvý dojem /to som písala v v linku registračné pokladne" zo zákona bol rozhádzaný ....no ale čo už my spravíme :mee:
KvetkaK
14.11.08,08:25
Aj zo školenia som mala dojem, že sa to týka celého zákona aj úhrady pohľadávok, teraz som aj ja z toho prekvapená.
Chcem sa len uistiť, čiže ak po 1.3.2009 podnikateľ ktorý má veľkoobchod a predáva tovar na faktúry a vačšinu z nich mu platia na účet ale sem-tam sa stane že niekto raz za mesiac zaplatí aj v hotovosti, to znamená že kvôli tomu jednému-dvom odberateľom si bude musieť kúpiť registračnú pokladňu?
Myslím, že viacerých podnikateľov by potešilo keby sa v tomto smere zákon nejako upravil, čo sa týka tých pohľadávok.
evina
14.11.08,08:33
Aj zo školenia som mala dojem, že sa to týka celého zákona aj úhrady pohľadávok, teraz som aj ja z toho prekvapená.
Chcem sa len uistiť, čiže ak po 1.3.2009 podnikateľ ktorý má veľkoobchod a predáva tovar na faktúry a vačšinu z nich mu platia na účet ale sem-tam sa stane že niekto raz za mesiac zaplatí aj v hotovosti, to znamená že kvôli tomu jednému-dvom odberateľom si bude musieť kúpiť registračnú pokladňu?
Myslím, že viacerých podnikateľov by potešilo keby sa v tomto smere zákon nejako upravil, čo sa týka tých pohľadávok.
V tomto prípade sa obávam, že je to tak. Jednoduchšie pre neho zatiaľ však bude prijať všetky platby prevodom...
Skoro pri každom zákone sa zdvihne určitá diskusia s pribúdajúcou dobou účinnosti a veľakrát dôjde aj k novele. Tento zákon ako celok platí od 1.9.2008 a vidíte, že rozbeh diskusie máličko nabieha , tak sa nechajme prekvapiť...
KvetkaK
14.11.08,08:35
V tomto prípade sa obávam, že je to tak. Jednoduchšie pre neho zatiaľ však bude prijať všetky platby prevodom...
Skoro pri každom zákone sa zdvihne určitá diskusia s pribúdajúcou dobou účinnosti a veľakrát dôjde aj k novele. Tento zákon ako celok platí od 1.9.2008 a vidíte, že rozbeh diskusie máličko nabieha , tak sa nechajme prekvapiť...
Ďakujem za rýchlo odpoveď evina:). Aj som si to myslela, len som dúfala že sa nás to bude dotýkať až v tom roku 2011, nie už teraz.
ekopo
14.11.08,09:03
Jednoducho sa povie, že daj úhradu pohľadávky do pokladne.
Príklad: VO používa aj ERP. Denne má tak 400 výdajov cez ERP. Plno FA. Platca DPH. Je jasné, že úhradu pohľadávky bude evidovať cez nulové DPH, má vytvorenú položku "úhrada pohľadávky". Denne možno 50 úhrad. Na bločku samozrejme nebude uvedený odberatel ani č. FA. (To by musela byť možno PC pokladna). Bude len "úhrada FA + suma " Dodávateľ má do nulového DPH zaradený aj predaj kolkov, obaly....Musí viesť daľšiu vevidenciu, aká FA, aký dodávateľ uhradil svoj záväzok. To preto aby sa vypárovali platby v JU aj PU, a na dôvažok v JU ešte aj správne zapísali do PD. Na strane odberatela bude obdobný problém, bude mať bloček z ERP a tam napísané "úhrada pohľadávky" a suma. Bude musieť tiež bud na blok napísať č.FA, alebo opäť mať nejakú evidenciu. A ked bude viac FA uhradených dokopy .....Určite v tom bude menší chaos, aj ked už teraz pripravujem svojich klientov na túto "činnosť", nemyslím si že to bude dodkonalé a potom budeme len hľadať a hľadať. Verím, že zákonodarcovia čítajú aj PORADU (niekedy mám pocit že ano) a budú sa snažiť vyriešiť tento problém, alebo vydať usmernenie.
ZuzanaP
14.11.08,09:16
V daňovom Tipe od Verlag Dashofer je presne táto otázka položená na daňovú špecialistku Ing. Petronelu Mastihubovú.

Citujem: " Táto povinnosť sa vzťahuje len na fyzické a právnické osoby, ktoré na základe oprávnenia poskytujú služby taxatívne vymedzené zákonom o ERP. Ak spoločnosť nepredáva tovar alebo neposkytuje služby taxatívne vymedzené zákonom, nemá povinnosť používať na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu a teda ani uplatňovať postup podľa zákona o ERP pri úhrade pohľadávky."
evina
14.11.08,09:19
Ekopo v súvislosti s tým čo si popísal ma napadla ešte jedna pekná situácia, a to je platba zálohovej faktúry v hotovosti :) A ešte by ma veľmi zaujímalo ako sa na túto zmenu zákona pripravujú firmy /aby som nerobila reklamu:rolleyes:/ napr. typu rozvoz dobrého starého známeho nápoja do x-tisíc malopredajní denne po celom slovensku. Doteraz to riešili trojnázvom na doklade Faktúra - dodací list - platba v hotovosti :rolleyes::rolleyes:, ktorí si už priniesli so sebou a v prípade nezhody škrtali rukou...
učtovníčka
14.11.08,09:22
V daňovom Tipe od Verlag Dashofer je presne táto otázka položená na daňovú špecialistku Ing. Petronelu Mastihubovú.

Citujem: " Táto povinnosť sa vzťahuje len na fyzické a právnické osoby, ktoré na základe oprávnenia poskytujú služby taxatívne vymedzené zákonom o ERP. Ak spoločnosť nepredáva tovar alebo neposkytuje služby taxatívne vymedzené zákonom, nemá povinnosť používať na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu a teda ani uplatňovať postup podľa zákona o ERP pri úhrade pohľadávky."
Táto firma mi ide svojimi neustálymi ponukami na nervy, ale takáto odpoveď sa mi páči a aj logicky to tak vychádza.
Ester plus
14.11.08,10:19
V daňovom Tipe od Verlag Dashofer je presne táto otázka položená na daňovú špecialistku Ing. Petronelu Mastihubovú.

Citujem: " Táto povinnosť sa vzťahuje len na fyzické a právnické osoby, ktoré na základe oprávnenia poskytujú služby taxatívne vymedzené zákonom o ERP. Ak spoločnosť nepredáva tovar alebo neposkytuje služby taxatívne vymedzené zákonom, nemá povinnosť používať na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu a teda ani uplatňovať postup podľa zákona o ERP pri úhrade pohľadávky."

Presne tá firma uviedla v tomto príspevku to čo som písala už v príspevku č.29.
Citujem:
Nadväzne na § 18 ods. 1 zákona o ERP podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu (vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31. decembra 2010, t. zn., že do tohto termínu môže v plnom rozsahu uplatňovať postup podľa vyhlášky aj čo sa týka pohľadávky.
evina
14.11.08,11:28
Presne tá firma uviedla v tomto príspevku to čo som písala už v príspevku č.29.
Citujem:
Nadväzne na § 18 ods. 1 zákona o ERP podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu (vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31. decembra 2010, t. zn., že do tohto termínu môže v plnom rozsahu uplatňovať postup podľa vyhlášky aj čo sa týka pohľadávky.

Píše dobre. V súvislosti s týmto môže používať ERP, ktorú používa doteraz...../nemusí kúpiť novú, resp. fiskálny modul, ale postup pri evidencii tržieb platí od 1.3.2009 už v zmysle nového zákona ...

aj keď dodávam, že formulácia je makovo-orechová ako mi pripadá i celý zákon
Ester plus
14.11.08,12:55
Takže potom táto časť
do 31. decembra 2010, t. zn., že do tohto termínu môže v plnom rozsahu uplatňovať postup podľa vyhlášky aj čo sa týka pohľadávky.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=870440)


už nie je správna, lebo vyhláška 55 prestáva platiť.
evina
14.11.08,15:07
Takže potom táto časť
do 31. decembra 2010, t. zn., že do tohto termínu môže v plnom rozsahu uplatňovať postup podľa vyhlášky aj čo sa týka pohľadávky.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=870440)


už nie je správna, lebo vyhláška 55 prestáva platiť.

Áno, prestáva platiť a v určených paragrafoch platí nový zákon, ostáva legislatívna výnimka na typ používnej ERP.
Rozalka
14.11.08,19:28
Bola som na školení, kde nám bol prezentovaný takýto názor: ak niekto predáva tovar a prijíma platby v hotovosti (PPD)
- a teraz ERP nepoužíva, od 1.3.2009 MUSÍ SI ZAKÚPIŤ a evidovať úhrady faktúr v hotovosti v ERP
- ak používa, ale k 1.3.2009 vymení za novú, zodpovedajúcu zákonu 289/2008 - MÚSÍ evidovať úhrady faktúr v hotovosti v ERP
- ak používa a bude používať súčasnú do 31.12.2010. vzťahuje sa na neho v celej miere "55-ka", úhrady faktúr v hotovosti v ERP NEEVIDUJE.

Je pravda, že je to info len "per huba", nie na papieri.
evina
14.11.08,19:39
Bola som na školení, kde nám bol prezentovaný takýto názor: ak niekto predáva tovar a prijíma platby v hotovosti (PPD)
- a teraz ERP nepoužíva, od 1.3.2009 MUSÍ SI ZAKÚPIŤ a evidovať úhrady faktúr v hotovosti v ERP
- ak používa, ale k 1.3.2009 vymení za novú, zodpovedajúcu zákonu 289/2008 - MÚSÍ evidovať úhrady faktúr v hotovosti v ERP
- ak používa a bude používať súčasnú do 31.12.2010. vzťahuje sa na neho v celej miere "55-ka", úhrady faktúr v hotovosti v ERP NEEVIDUJE.
Je pravda, že je to info len "per huba", nie na papieri.

Píšeš len o tovare, hovoril aj o službách v takýchto kombináciách? Pri tovare súhlasím s tým, že ak predáva tovar a predával len na faktúry a mal ich platené v hotovosti, tak viac tak robiť už nemôže od 1.3.2009 a musí kasu kúpiť. Služby len podľa prílohy 1 zákona.
Evidovať tržbu v hotovosti podľa platnosti nového zákona musia všetci, ktorí majú povinnosť používať ERP podľa zákona -to v ňom čítam ja, bez ophľadu na typ používanej kasy. Vyhláška k 1.3.2009 stráca platnosť.
Rozalka
15.11.08,11:36
Samozrejme, týka sa to aj vymenovaných služieb. Vyhláška stráca platnosť - to je pravda, no on veľmi prízvukoval: kým nemáte kasu podľa nového zákona, pokračujete podľa vyhlášky.

Znova zdôrazňujem - informácia bez papiera.
evina
15.11.08,12:06
Samozrejme, týka sa to aj vymenovaných služieb. Vyhláška stráca platnosť - to je pravda, no on veľmi prízvukoval: kým nemáte kasu podľa nového zákona, pokračujete podľa vyhlášky.

Znova zdôrazňujem - informácia bez papiera.

Ja som skôr myslela, či myslel služby ako také /ako článok v Trende, alebo teda tie na ktoré sa to vzťahuje/.

V právnom štáte nemôžu platiť dva predpisy na tú istú vec v danom čase. Čo sa týka typu pokladne , tu dal zákonodarca možnosť používať ten nový typ už od 1.3.2009 a povinne od 1.1.2011. Čo sa týka postupov evidencie....platnosť Vyhlášky končí k 1.3.2009, tak sa logicky nemôžeme podľa nej riadiť nikto /len tá kasa, ktorá už je taká:)/a platí zákon v daných paragrafoch pre všetkých.
Je pravdou, že §.18 je nakoncipovaný ako je a môže sa z neho vyvodiť takáto konštrukcia ale v ponímaní zákona ako celku podľa mňa určite nie.

P.s. Chcela by som vidieť toho blázna, ktorý by v takomto prípade používal už tú kasu od 1.3.2009 a neriadili by sme sa všetci podľa predchádzajúceho predpisu. Zároveň nemôže tvrdiť, že pre tých, ktorí nemajú kasu si musia kúpiť ak prijímajú hotovosť /teda pre nich platí nový zákon/ a pre ostatných platí po starom. Priznám sa, že v mojom chápaní je to ešte väčšia absurdnosť ako tvrdenie v článku v Trende, že všetci musia na túto akciu použiť kasu /teda nielen Tí vymedzení v prílohe 1/.

Autorovi zákona by naozaj prospelo prečítať si túto diskusiu, aby na vlastné oči videl ako dokázal byť zrozumiteľný ...
evina
15.11.08,12:28
Pozerám znova tento "podarený zákon" a ak sa pozrieme na zmeny, ktoré sa týmto zákonom dotkli zákona č. 511/1992 o správe daní a poplatkov čítame:

5. V § 35 odseky 8 až 11 znejú: "(8) Správca dane, ktorým je daňový úrad, uloží fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá je podľa osobitného predpisu 4aa) povinná používať pokladnicu, pokutu vo výške a) od 10 000 Sk do 100 000 Sk, ak 1. nepoužila pokladnicu,
2. svojím zásahom vyradí pokladnicu z prevádzky,
3. používa pokladnicu, ktorá nespĺňa požiadavky podľa osobitného predpisu, 11c)
4. nevydá paragón podľa osobitného predpisu, 11ca)

b) od 1 000 Sk do 10 000 Sk, ak 1. zaeviduje tržbu v pokladnici, ale nevydá pokladničný doklad podľa osobitného predpisu, 11cb)
2. vydá pokladničný doklad alebo paragón, ktorý nespĺňa náležitosti podľa osobitného predpisu, 11cc)

c) od 1 000 do 100 000 Sk, ak 1. nezaeviduje v pokladnici hotovosť podľa osobitného predpisu, 11cd)
2. nepoužíva pokladnicu na všetkých predajných miestach podľa osobitného predpisu, 11ce)
3. nepožiada servisnú organizáciu o vykonanie povinnej údržby pokladnice podľa osobitného predpisu, 11cf)

kde 4aa je "4aa) Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.".

a 11 cd je:
§ 3 ods. 3 zákona č. 289/2008 Z. z.

a § 3:
§ 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
.....



Takže by som rozhodne nikomu, kto má povinnosť používať ERP či už starú alebo novú neradila prijímať tržby v hotovosti, vrátane pohľadávky bez zaevidovania v ERP.

P.s. Nechcela som to napísať tak prudko vyznačené, ale neviem to upraviť, nedá sa mi :D
ekopo
15.11.08,14:43
Vidím, že diskusia pokračuje a to je v tomto prípade určite dobre. Aj ja zastávam názor, že podľa zákona je od 1.3.2009 povinnosť evidovať prijatú hotovosť za pohľadávku v ERP. Dôvodom, na evidovanie resp. neevidovanie prijatej hotovosti predsa nie je typ pokladne, či je nová alebo stará, ved to je logická absurdita.
Takto evidovaná prijatá hotovosť však prinesie určite kopec problémov. A tie v prvom rade budú riešiť učtovníci a nie tvorcovia zákona, resp. kontrolori.
Resume: ak sa niečo nezmení, tak od 1.3.2009 evidujeme prijatú hotovosť za pohľadávku v ERP.
JankaO
15.11.08,17:05
Zákon je vyšší právny predpis ako vyhláška. Ak je jedna a tá istá vec upravená v obidvoch predpisoch, platí to, čo je uvedené v zákone a nie vo vyhláške.
evina
15.11.08,17:23
Zákon je vyšší právny predpis ako vyhláška. Ak je jedna a tá istá vec upravená v obidvoch predpisoch, platí to, čo je uvedené v zákone a nie vo vyhláške.

Toto však nie je náš prípad v prípade ERP. Vyhláška 55/1994 /pôvodný predpis bez zákona/ je zrušená zákonom č. 289/2008 Z. z. , a to s účinnosťou od 1. marca 2009. Od tohto termínu nadobúdajú účinnosť predmetné paragrafy 289/2008 - nie sú v platnosti oba predpisy.
JankaO
15.11.08,17:29
Toto však nie je náš prípad v prípade ERP. Vyhláška 55/1994 /pôvodný predpis bez zákona/ je zrušená zákonom č. 289/2008 Z. z. , a to s účinnosťou od 1. marca 2009. Od tohto termínu nadobúdajú účinnosť predmetné paragrafy 289/2008 - nie sú v platnosti oba predpisy.

Súhlasím, len som chcela všeobecne podotknúť, že aj keby boli v platnosti obidva predpisy, platí to, čo je v zákone. O tom, že riadiť sa do 31.12.2010 pri príjmoch hotovosti za pohľadávky podľa predpisu, ktorý nie je v platnosti od 1.3.2009 už asi netreba hovoriť.
Rozalka
18.11.08,20:04
Dnes som v nemenovanom materiále znova natrafila na názor jednej daňovej špecialistky, že nie je potrebné evidovať prijatú úhradu faktúry, pričom zdôraznila toto:
§ 18 ods. 1) Zákona 289:
Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu (Vyhláška 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.10.2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu (Vyhláška 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.10.2010.
ekopo
18.11.08,20:33
a budeme sa točiť dokola........
evina
18.11.08,22:13
Dnes som v nemenovanom materiále znova natrafila na názor jednej daňovej špecialistky, že nie je potrebné evidovať prijatú úhradu faktúry, pričom zdôraznila toto:
§ 18 ods. 1) Zákona 289:
Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu (Vyhláška 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.10.2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu (Vyhláška 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.10.2010.

Mňa osobne udivuje ako môže niekto postupovať podľa niečoho, čo už od 1.3.2009 neexistuje. Hlavne znova upozorňujem na príspevok 47, ktorý jasne hovorí podľa čoho a čo budú event. DÚ pokutovať.
uzivatel2
19.11.08,06:52
Dnes som v nemenovanom materiále znova natrafila na názor jednej daňovej špecialistky, že nie je potrebné evidovať prijatú úhradu faktúry, pričom zdôraznila toto:
§ 18 ods. 1) Zákona 289:
Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu (Vyhláška 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.10.2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu (Vyhláška 55/1994 Z.z.) najneskôr do 31.10.2010.

Čo sa týka vyhlášky 55/1994 Z.z. v § 19 sa síce zrušuje ale pozor v znení ktorej vyhlášky 59/1995.. až ..679/2006, ale vyšla vyhláška 55/1994 Z.z. v znení vyhlášky 371/2008 Z.z. platná od 1. 10. 2008.
evina
19.11.08,07:58
Čo sa týka vyhlášky 55/1994 Z.z. v § 19 sa síce zrušuje ale pozor v znení ktorej vyhlášky 59/1995.. až ..679/2006, ale vyšla vyhláška 55/1994 Z.z. v znení vyhlášky 371/2008 Z.z. platná od 1. 10. 2008.

Bingo. Táto Vyhláška 371/2008 mne unikla a osobne mi potvrdzuje to, čo som písala vyššie. Hovorí o type kasy /Vyhláška plus §18 nového zákona/ ale vo všetkom ostatnom platí nový zákon. Teda vyhláška 371/2008, ktorá meni ale nedopĺňa Vyhlášku 55/1994 nemení nič na skutočnosti prijímania tržieb v hotovosti cez pokladňu pre vybrané subjekty.
Ministerstva financií Slovenskej republiky

zo 17. septembra 2008,
ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie
tržieb elektronickou registračnou pokladnicou
v znení neskorších predpisov


Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 97 ods. 2 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov ustanovuje:

Čl. I


Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z., vyhlášky č. 353/1996 Z. z., vyhlášky č. 735/2004 Z. z. a vyhlášky č. 679/2006 Z. z. sa mení takto:

1. V § 1 odsek 2 znie:
"(2) Subjekt môže používať len typ pokladnice, na ktorý bolo výrobcom, jeho splnomocnencom alebo dovozcom vydané vyhlásenie o zhode s technickými predpismi3) a akreditovanou osobou3) vydaný certifikát o splnení požiadaviek vyplývajúcich z tejto vyhlášky.".

Poznámka pod čiarou k odkazu 3 znie:
"3) Zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.".

2. V § 2 písmeno l) znie:
"l) službou služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností, 4) pričom pokladnica sa používa len pri týchto službách:
45.20 Oprava a údržba motorových vozidiel, a to len pri oprave a údržbe osobných motorových vozidiel okrem inštalovania dielov a príslušenstiev, ktoré nie sú súčasťou výrobného procesu
52.21 Vedľajšie činnosti v pozemnej doprave, a to len pri prevádzke parkovacích priestorov
56.10.1 Jedálne
56.10.9 Ostatné účelové stravovanie
56.21 Dodávka jedál
56.29 Ostatné jedálenské služby
56.30 Služby pohostinstiev
74.20 Fotografické činnosti
77.11 Prenájom a lízing automobilov a ľahkých motorových vozidiel okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.22 Prenájom videopások a diskov okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
93.11 Prevádzka športových zariadení, a to len pri prevádzke krytých a nekrytých kúpalísk
93.13 Fitnescentrá
93.21 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
96.01 Pranie a chemické čistenie textilných a kožušinových výrobkov okrem požičiavania bielizne, pracovných odevov, vecí súvisiacich s práčovňou, dodávky plienok a poskytovania pracích a čistiacich služieb u zákazníka
96.02 Kadernícke a kozmetické služby
96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody
96.09 Ostatné osobné služby, a to len pri strihaní psov, ".

Poznámka pod čiarou k odkazu 4 znie:
"4) Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností.".

3. V § 2 písm. u) sa slová "ktoré získali certifikát, 3)" nahrádzajú slovami "na ktoré bolo výrobcom, jeho splnomocnencom alebo dovozcom vydané vyhlásenie o zhode s technickými predpismi3) a akreditovanou osobou3) vydaný certifikát o splnení požiadaviek vyplývajúcich z tejto vyhlášky, ".

4. V § 3b ods. 1 písmená a) a b) znejú:
"a) vlastnú náhradnú pokladnicu, na ktorú bolo výrobcom, jeho splnomocnencom alebo dovozcom vydané vyhlásenie o zhode s technickými predpismi3) a akreditovanou osobou3) vydaný certifikát o splnení požiadaviek vyplývajúcich z tejto vyhlášky, ktorej bol pridelený daňový kód pokladnice a ktorá nemá určené stále miesto prevádzky,
b) náhradnú pokladnicu, na ktorú bolo výrobcom, jeho splnomocnencom alebo dovozcom vydané vyhlásenie o zhode s technickými predpismi3) a akreditovanou osobou3) vydaný certifikát o splnení požiadaviek vyplývajúcich z tejto vyhlášky, ktorej bol pridelený daňový kód pokladnice a ktorú poskytne servisná organizácia.".

Čl. II


Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. októbra 2008.

Ján Počiatek v. r.

Takto som to pochopila ja. Ak ju mení v celom rozsahu, /čo zas môže niekto pochopiť./ že platí celá s týmito úpravami/ tak stejne by mala zaniknúť 1.3.2009 :D Pekný legislatívny guláš vyrobili, že aj školiteľom uniká zmysel tejto Vyhlášky...
P.s. myslím osobne, že aj § 18 by bol vcelku zaujímavým orieškom pre právnikov v prípade súdneho sporu, lebo jeho dikcia naozaj nabáda, že jedni budú v jednom štáte používať jeden predpis a druhí zas iný neexistujúci /čo je nemožné...:)
evina
19.11.08,08:01
Vymenované služby v o Vyhláške 371/2008 nie sú totžné s novým zákonom :D

1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel

1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel

1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel

2. Umývanie osobných motorových vozidiel

3. Parkovacie služby

4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch

4.1. Reštauračné služby s obsluhou

4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach

4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach

4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie

4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti

4.6. Služby spojené s podávaním nápojov

5. Nájom a lízing

5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

6. Fotografické služby

6.1. Portrétne fotografické služby

6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby

6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach

6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov

6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií

7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk

8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov

9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz

10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín

13. Služby žehliarní a služby mangľovní

14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí

15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá

16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov

17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie

18. Služby na zlepšenie telesnej pohody

19. Strihanie psov
evina
19.11.08,08:06
evina
19.11.08,22:36
ekopo
21.11.08,12:50
Dávam do popredia diskusiu, nakoľko je potrebné sa problémom zaoberať. Bolo by dobré, keby ešte niekto napísal svoj názor na problém. Otázka je či evidovať úhradu pohľadávky v ERP od 1.3.2009 alebo od 1.11.20010. Sú tu pádne argumenty že od 1.3.2009 a potom sú tu viac menej poznatky zo školení...atd. ktoré sa priklánajú k neskoršiemu dátumu.
skaspa
27.11.08,07:06
Oficiálne vyjadrenie z MFSR k úhrade pohľadávok od Ing. Mastihubovej:

K úhrade pohľadávky po 1. marci 2009

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) sa na platbu prijatú podľa § 2 písm. h) zákona za úhradu pohľadávky vzťahuje povinnosť evidovať ju na elektronickej registračnej pokladnici (ďalej len "pokladnica").


Podľa § 2 písm. c) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška“) sa úhrada pohľadávky nepovažuje za úhradu v hotovosti, a preto sa na takúto úhradu nevzťahuje povinnosť evidovať ju na pokladnici.

Podľa § 18 ods. 1 zákona podnikateľ, ktorý má povinnosť používať pokladnicu na evidenciu tržieb môže používať pokladnicu podľa doterajšieho predpisu (vyhlášky) najneskôr do 31. decembra 2010, t. zn., že do tohto termínu môže v plnom rozsahu uplatňovať postup podľa vyhlášky.

Z uvedeného teda vyplýva, že podnikatelia, ktorí uplatňujú inštitút pohľadávky, si od 1. marca 2009 nemusia kúpiť novú pokladnicu, resp. nemusia používať žiadnu pokladnicu.

Pre úplnosť uvádzame, že ak podnikateľ bude po 1. marci 2009 používať pokladnicu, na ktorú akreditovaná osoba vydala certifikát o splnení požiadaviek ustanovených v zákone, je povinný postupovať podľa tohto zákona v plnom rozsahu, t. j. musí na pokladnici evidovať aj úhradu pohľadávky.
evina
27.11.08,09:17
Stále nechápem ako môžeme v jednom štáte uplatňovať takýmto spôsobom dva predpisy, z toho jeden neexistujúci...ale najlepšie sa je všetkému prestať čudovať... a najlepšie si je nekupovať žiadnu novú kasu do konca roka 2010 a dať zarobiť najprv pri prechode na euro , a potom pri prechode na kasy podľa zákona 289/2008...:rolleyes:

P.s. treba dúfať, že oficiálne stanovisko p. Mastihubovej bude platiť aj pre všetky daňové kontroly, najmä pri aplikácii novely zákona 511/1992 od 1.3.2009....príspevok 47
a teraz doplňujem prechodné ustanovenie §110h zákona 511/1992

3/ Ak osoba podľa § 35 ods. 8 v znení účinnom od 1. marca 2009 používa v súlade s osobitným predpisom pokladnicu podľa doterajšieho predpisu, za porušenie ustanovení doterajšieho predpisu, sa uloží pokuta podľa zákona účinného k 28. februáru 2009.

Týmto sa pre mňa tento právny chaos končí /myslím si, že zákony sa takto tvoriť nemajú/... a beriem, že nikto nemusí evidovať príjem hotovosti za úhradu pohľadávky do 31.12.2010, len Tí dobráci, ktorí si kúpia novú kasu spĺňajúcu požiadavky zákona
289/2008:):)

a nezabudnite, že PPD môžeme vystaviť v ten istý deň ako hotovosť príjmeme :)
mojto
27.11.08,14:56
Oficiálne vyjadrenie z MFSR k úhrade pohľadávok od Ing. Mastihubovej:

K úhrade pohľadávky po 1. marci 2009

Z uvedeného teda vyplýva, že podnikatelia, ktorí uplatňujú inštitút pohľadávky, si od 1. marca 2009 nemusia kúpiť novú pokladnicu, resp. nemusia používať žiadnu pokladnicu.

Pre úplnosť uvádzame, že ak podnikateľ bude po 1. marci 2009 používať pokladnicu, na ktorú akreditovaná osoba vydala certifikát o splnení požiadaviek ustanovených v zákone, je povinný postupovať podľa tohto zákona v plnom rozsahu, t. j. musí na pokladnici evidovať aj úhradu pohľadávky.

Toto mi pripadá riešenie: ANI RYBA ANI RAK
ekopo
27.11.08,19:19
1., kde je verejne prístupné oficiálne stanovisko z MFSR v podaní Ing. Mastihubovej ?
2., je to záväzný výklad/predpis/vyhláška ?
3., moje verejné stanovisko je nasledovné: v zmysle príslušných platných zákonov a vyhlášok ohľadne evidovania úhrady pohľadávky v hotovosti , sa úhrada takejto pohľadávky musí evidovať od 1.3.2009 v ERP.

To je súčasný stav.
evina
27.11.08,20:29
1., kde je verejne prístupné oficiálne stanovisko z MFSR v podaní Ing. Mastihubovej ?
2., je to záväzný výklad/predpis/vyhláška ?
3., moje verejné stanovisko je nasledovné: v zmysle príslušných platných zákonov a vyhlášok ohľadne evidovania úhrady pohľadávky v hotovosti , sa úhrada takejto pohľadávky musí evidovať od 1.3.2009 v ERP.

To je súčasný stav.

Tak to napísali a vykladajú ináč ....:rolleyes:
Rozalka
27.11.08,21:01
Oficiálne vyjadrenie z MFSR k úhrade pohľadávok od Ing. Mastihubovej:

K úhrade pohľadávky po 1. marci 2009

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) sa na platbu prijatú podľa § 2 písm. h) zákona za úhradu pohľadávky vzťahuje povinnosť evidovať ju na elektronickej registračnej pokladnici (ďalej len "pokladnica").

Z uvedeného teda vyplýva, že podnikatelia, ktorí uplatňujú inštitút pohľadávky, si od 1. marca 2009 nemusia kúpiť novú pokladnicu, resp. nemusia používať žiadnu pokladnicu.



1., kde je verejne prístupné oficiálne stanovisko z MFSR v podaní Ing. Mastihubovej ?
2., je to záväzný výklad/predpis/vyhláška ?
3., moje verejné stanovisko je nasledovné: v zmysle príslušných platných zákonov a vyhlášok ohľadne evidovania úhrady pohľadávky v hotovosti , sa úhrada takejto pohľadávky musí evidovať od 1.3.2009 v ERP.

To je súčasný stav.

S ekopom úplne súhlasím a je to aj moje stanovisko. Nechápem, ako mohlo byť vydané oficiálne stanovisko so 4 vetami, pričom si dve navzájom úplne odporujú.
skaspa
28.11.08,06:54
1., kde je verejne prístupné oficiálne stanovisko z MFSR v podaní Ing. Mastihubovej ?
2., je to záväzný výklad/predpis/vyhláška ?
3., moje verejné stanovisko je nasledovné: v zmysle príslušných platných zákonov a vyhlášok ohľadne evidovania úhrady pohľadávky v hotovosti , sa úhrada takejto pohľadávky musí evidovať od 1.3.2009 v ERP.

To je súčasný stav.

v prílohe teda prikladám to stanovisko, nie je podpísané, lebo to išlo mailom, ak má niekto nejaké pochybnosti, nech sa obráti na osoby uvedené v prílohe, sú tam všetky kontakty na ne;
evina
28.11.08,09:30
Skaspa, nedá mi pripnúť Ti ďalší bod. Ďakujeme za tieto informácie.

Nemôžem si odpustiť však jednu poznámku a škoda, že Tí, ktorým by patrila na 100% to nebudú čítať. Už odjakživa prebiehajú rôzne informácie medzi MF, daňovým riaditeľstvom, daňovými poradcami , auditormi ku ktorým sa normálny daňovník nedostal. Určite si na to spomeniete všetci, že v skorších dobách pri udelení pokuty Vám niekto na otázku - ako ste to vedeli - bola povedaná informácia o "interných predpisoch", ako aj o zákaze informovať....

Nemôžem , a nikdy nepochopím takýto postup. Je nespochybniteľné, že zákony sú tvorené pre širokú verejnosť a majú byť širokej /nielen právnej/ verejnosti aj jasné a zrozumiteľné. Neviem kto to bol, ale prednedávnom z terajšej vládnej garnitúry niekto pri nezrozumiteľnosti zákona povedal , že zákony sú určené právnikom....len zabudol povedať, že ako majú všetky tieto rady podnikatelia zaplatiť, nakoľko väčšina z nich sa nepohybuje v miliónoch...
Tento zákon rozhodne sporný je. Ministerstvo financií si malo dávno všimnúť, že v odborných publikáciách i v novinách vychádzajú protichodné stanoviská - jedni tvrdili, že kasy musia používať všetci, jedni, že od 1.3.2009, jedni od 1.1.2011 a pod. Rôzne názory trvajú už dlhšiu dobu a myslím si, že je povinnosťou MF vydať oficiálne stanovisko prinajmenšom na svojej stránke pre širokú verejnosť, nakoľko tento zákon sa naozaj dotýka veľmi veľa subjektov. Nenapadlo ich to ani teraz /lebo včak im to jasné je :rolleyes:/, keď v zákone sa po školení v septembri 2008 nevie presne orientovať ani DR a v tomto prípade im to nemám za zlé ani milimeter. Jednoducho právny predpis v súbehu s vyhláškou 55/1994 v znení neskorších predpisov a pri súčasnom zrušení tejto vyhlášky a rozdielnej prílohy pre určené služby, ktoré majú používať ERP je napísaný zle a dáva možnosť rôznych výkladov. To si asi celkom nezaslúžime....
KEJKA
28.11.08,10:01
súhlasím s vyššie uvedeným. Ja som si túto problematiku zjednodušila tak, že
a) podnikateľ si musí dávať pozor, či ma ERP registrovanú podľa vyhlášky - a môže teda podľa vyhlášky postupovať až do konca roka 2010.
alebo
b) podnikateľ kúpil nové pokladnice napr. kvôli 3-miestnemu zobrazovaniu jednotkových cien v EUR a sú certifikované podľa zákona, a tak bude musieť postupovať podľa zákona a o.i. evidovať aj príjmy za pohľadávky.
c) podnikateľ, ktorý síce postupuje podľa vyhlášky, zistí teraz, alebo v januári, že mu jeho ERP nevyhovuje a bude nútený kúpiť novú ERP, ktorú už zaregistruje-certifikuje podľa zákona, bude musieť postupovať ako b) - podľa zákona.
Čiže celé je to o tom
vyhláška...........či zákon?
Braňo
01.12.08,09:42
Oznamujem, že aj Slovenská komora daňových poradcov požiadala Daňové riaditeľstvo a MFSR o oficiálne stanovisko. Keď obdržíme odpoveď prilepím. Avšak štát začína produkovať zákony, ktoré nevie vysvetliť ani Ministerstvo a DRSR-ako dôkaz prikladám to, že doteraz nebolo zo strany DRSR zaslané stanovisko k výkladu účtovaniu lízingu zo dňa 28.3.2008 - usmernenie, ktoré je tiež v rozpore s platnou legislatívou. Je však možné, že odpoveď nebude, prípadne odpoveď bude odporovať platnú legislatívu, ako podotkli poraďáci vo vyšších príspevkoch. Z úžasu Vás nevyvedú ani pracovníčky ÚDR, ktoré nevedia odpovedať na uvedený dotaz, lebo neboli na školení.
Rozalka
01.12.08,17:36
Oznamujem, že aj Slovenská komora daňových poradcov požiadala Daňové riaditeľstvo a MFSR o oficiálne stanovisko. Keď obdržíme odpoveď prilepím. Avšak štát začína produkovať zákony, ktoré nevie vysvetliť ani Ministerstvo a DRSR-ako dôkaz prikladám to, že doteraz nebolo zo strany DRSR zaslané stanovisko k výkladu účtovaniu lízingu zo dňa 28.3.2008 - usmernenie, ktoré je tiež v rozpore s platnou legislatívou. Je však možné, že odpoveď nebude, prípadne odpoveď bude odporovať platnú legislatívu, ako podotkli poraďáci vo vyšších príspevkoch. Z úžasu Vás nevyvedú ani pracovníčky ÚDR, ktoré nevedia odpovedať na uvedený dotaz, lebo neboli na školení.

Stanovisko nezaslali, no upravený výklad zverejnili pod názvom
Usmernenie DR SR k uplatňovaniu § 2 písm. s) a § 17 ods. 26 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov - doplnená verzia materiálu dňa 9.6.2008 tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/lizing0308.pdf
Bastian
02.12.08,07:30
Dostal som odpoveď z ministerstva financií:

Národnou radou SR bol dňa 18. júna 2008 s účinnosťou od 1. marca 2009 schválený zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon").

Podľa § 18 ods. 1 zákona podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška“) najneskôr do 31. decembra 2010, t. j. do tohto termínu môže bez zmeny používať pokladnicu certifikovanú podľa vyhlášky, ďalej môže doplňovať pokladničné systémy pozostávajúce z viacerých pokladníc o novú pokladnicu, ktorá bude certifikovaná podľa vyhlášky, resp. si môže zakúpiť takú novú pokladnicu, ktorá bude certifikovaná podľa vyhlášky. Z uvedeného teda vyplýva, že povinnosť postupovať podľa tohto zákona vzniká až od 1. januára 2011.

Ak podnikateľ od 1. marca 2009 napriek vyššie uvedenému (resp. podnikateľ, ktorý začne po tomto termíne vykonávať podnikateľskú činnosť a vykonávať také činnosti, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidovať tržby na pokladnici) chce používať pokladnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky ustanovené zákonom, môže ju používať za predpokladu, že bude certifikovaná podľa zákona a bude jej pridelený daňový kód pokladnice. Pri používaní takejto pokladnice však podnikateľ už musí uplatňovať postup podľa zákona.

Ak sa predaj tovaru vykonáva bankovým prevodom, nie je potrebné prijaté tržby evidovať na elektronickej registračnej pokladnici. Ak sa však predaj tovaru vykonáva v hotovosti, je potrebné prijaté tržby evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, a to aj podľa vyhlášky a táto povinnosť bude platiť aj podľa zákona.

Pre úplnosť uvádzame, že v prípade, že ide o úhradu faktúry - pohľadávky v hotovosti, táto sa podľa § 2 písm. c) vyhlášky nepovažuje za úhradu v hotovosti, a preto sa na takúto úhradu nevzťahuje povinnosť evidovať ju na elektronickej registračnej pokladnici. Takýto postup je možné uplatňovať najneskôr do 31. decembra 2010.

Podľa zákona úhradu pohľadávky bude potrebné evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, ak táto bude uhradená v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby, pričom tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Preto ak podnikateľ bude po 1. marci 2009 používať pokladnicu, na ktorú akreditovaná osoba vydala certifikát o splnení požiadaviek ustanovených v zákone, je povinný postupovať podľa tohto zákona v plnom rozsahu, t. j. evidovať na elektronickej registračnej pokladnici aj úhradu pohľadávky.

Na účtovníkov, údržbárov... sa nevzťahuje povinnosť evidencie prijatých tržieb na elektronickej registračnej pokladnici, a to ani podľa vyhlášky a nebude sa na ne vzťahovať ani podľa zákona.
evina
02.12.08,08:30
Pre úplnosť uvádzame, že v prípade, že ide o úhradu faktúry - pohľadávky v hotovosti, táto sa podľa § 2 písm. c) vyhlášky nepovažuje za úhradu v hotovosti, a preto sa na takúto úhradu nevzťahuje povinnosť evidovať ju na elektronickej registračnej pokladnici. Takýto postup je možné uplatňovať najneskôr do 31. decembra 2010.



Bastian vďaka aj Tebe za informácie. Vytlačím si to stanovisko a aj vyššie uvedené stanovisko p. Mastihubovej a budem podľa neho usmerňovať klientov, ale keďže mám rada jasné vyjadrovanie neodpustím si na záver malé spestrenie /lebo MF už vysvetlilo svoje štylizácie:rolleyes:/. Vybrala som horeuvedenú časť:). Keby som sa už nad všetko povzniesla tak:


§ 18 Prechodné ustanovenia
1/ Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010.

Podnikateľ však doteraz nepoužíval žiadnu ERP /aj keď jeho služba bola uvedená v prílohe/a využíval "inštitút" úhrady pohľadávky. Nebude používať žiadnu ERP ani naďalej do konca roka 2010. Vyhláška 55/1994 stráca platnosť 1.3.2009 a podľa zákona takáto úhrada pohľadávky nie je dovolená.:rolleyes:
Viem, že by mi kompetentní odpovedali , že výraz "pri používaní takejto registračnej pokladnice" znamená uplatňovať všetko, čo je v tej Vyhláške napísané.....ale so všetkou úctou znova osobne hovorím, že takto sa zákony netvoria, aj keď mi kompetentní môžu povedať, že ich neviem čítať /tak to u nás väčšinou funguje, že prakticky nikto nie je omylný/. Minimálne mala byť pohľadávka spomenutá zvlášť v prechodných ustanoveniach.
Takže nech hovorí kto chce čo chce, ak sa široká verejnosť, daňové riaditeľstvo, komora daňových poradcov nezorientovala tak, ako vysvetľuje MF asi bola a je niekde chyba:rolleyes::rolleyes:
ekopo
02.12.08,09:14
Pokiaľ dobre vnímam, tak tu máme vlastne odpoved na dopyt (Ing. Mastihubová), a odpoved z MFSR. Kto je podpísaný? Sú to stále subjektívne odpovede.
Alebo sa máme riadiť zrušenou vyhláškou 55/1994? Tá je zrušená k 1.3.2009 podľa § 19 zákona, ale používať pokladnu podla doterajšej vyhlášky v zmysle § 18 môžme do konca r. 2010. :) Vnímam to tak že môžem používať ERP bez fiškálnej pamäte.
§ 3 ukladá evidovať tržby bez ohľadu na to aký typ pokladne používame. Paragraf vstupuje do platnosti 1.3.2009.
To len na ozrejmenie. Bolo by zaujmavé vedieť aké stanovisko by pri prípadnom spore zaujal súd.
čakám na "usmernenie" resp. "výklad" k uvedenému od kompetentných orgánov - nie odpovede na dopyt. Dúfam, že príde.
evina
02.12.08,09:31
Pokiaľ dobre vnímam, tak tu máme vlastne odpoved na dopyt (Ing. Mastihubová), a odpoved z MFSR. Kto je podpísaný? Sú to stále subjektívne odpovede.
Alebo sa máme riadiť zrušenou vyhláškou 55/1994? Tá je zrušená k 1.3.2009 podľa § 19 zákona, ale používať pokladnu podla doterajšej vyhlášky v zmysle § 18 môžme do konca r. 2010. :) Vnímam to tak že môžem používať ERP bez fiškálnej pamäte.
§ 3 ukladá evidovať tržby bez ohľadu na to aký typ pokladne používame. Paragraf vstupuje do platnosti 1.3.2009.
To len na ozrejmenie. Bolo by zaujmavé vedieť aké stanovisko by pri prípadnom spore zaujal súd.
čakám na "usmernenie" resp. "výklad" k uvedenému od kompetentných orgánov - nie odpovede na dopyt. Dúfam, že príde.

Ekopo, myslím si, že v tomto prípade nepríde. MF možno malo taký zámysel ako vysvetľujú, ale zle to sformulovali, čo si nikdy nepriznajú a budú stále takéto stanovisko vydávať.... Ten súd by bol určite zaujímavý :):rolleyes:
ekopo
02.12.08,09:55
Len aby potom nenastala táto situácia: budú sa robiť kontroly a vtedy sa už bude zákon vysvetlovať inak, a to tak, že aj úhrada pohľadávky má byť od 1.3.2009 evidovaná v ERP. Pokuty budú lietať. A práve z toho dôvodu budem svojich klientov o tom informovať.
evina
02.12.08,10:03
Len aby potom nenastala táto situácia: budú sa robiť kontroly a vtedy sa už bude zákon vysvetlovať inak, a to tak, že aj úhrada pohľadávky má byť od 1.3.2009 evidovaná v ERP. Pokuty budú lietať. A práve z toho dôvodu budem svojich klientov o tom informovať.

Áno máš pravdu.
zas na druhej strane ešte doteraz pracovníci niektorých DÚ napriek oficiálnemu usmerneniu trvajú na úhrade pohľadávky posunutej o jeden deň.
Predpokladám , že min, DRSR vydá dovtedy stanovisko...a pri event. pokute by do úvahy malo byť relevantné stanovisko p. Mastihubovej, ktorá má na starosti tento zákon-čiže DRSR sa bude musieť chtiac nechtiac vyjadriť. Minimálne by slúžilo k rozporovaniu...
Aj ke´d si zas neodpustím poznámku - je to jedna z najhorších legislatívnych úprav /myslím samozrejme po stránke formálnej úpravy/ na akú si pamätám...

Informovať klientov o rozpornosti si považujem za povinnosť a osvojme si to všetci, tak ako postupne sme si osvojili úhradu pohľadávky bez posunutia dátumu. Čím viac ľudí bude vedieť o tom, tým viac dotazov bude a budú musieť konať....resp. mali by min. na DRSR.
Bastian
04.12.08,07:28
Pokiaľ dobre vnímam, tak tu máme vlastne odpoved na dopyt (Ing. Mastihubová), a odpoved z MFSR. Kto je podpísaný? Sú to stále subjektívne odpovede.
Alebo sa máme riadiť zrušenou vyhláškou 55/1994? Tá je zrušená k 1.3.2009 podľa § 19 zákona, ale používať pokladnu podla doterajšej vyhlášky v zmysle § 18 môžme do konca r. 2010. :) Vnímam to tak že môžem používať ERP bez fiškálnej pamäte.
§ 3 ukladá evidovať tržby bez ohľadu na to aký typ pokladne používame. Paragraf vstupuje do platnosti 1.3.2009.
To len na ozrejmenie. Bolo by zaujmavé vedieť aké stanovisko by pri prípadnom spore zaujal súd.
čakám na "usmernenie" resp. "výklad" k uvedenému od kompetentných orgánov - nie odpovede na dopyt. Dúfam, že príde.
Ing. Tatiana Schnorrerová riaditeľka kancelárie ministra
Braňo
04.12.08,07:49
Bastian vďaka aj Tebe za informácie. Vytlačím si to stanovisko a aj vyššie uvedené stanovisko p. Mastihubovej a budem podľa neho usmerňovať klientov, ale keďže mám rada jasné vyjadrovanie neodpustím si na záver malé spestrenie /lebo MF už vysvetlilo svoje štylizácie:rolleyes:/. Vybrala som horeuvedenú časť:). Keby som sa už nad všetko povzniesla tak:



§ 18 Prechodné ustanovenia

1/ Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010.

Podnikateľ však doteraz nepoužíval žiadnu ERP /aj keď jeho služba bola uvedená v prílohe/a využíval "inštitút" úhrady pohľadávky. Nebude používať žiadnu ERP ani naďalej do konca roka 2010. Vyhláška 55/1994 stráca platnosť 1.3.2009 a podľa zákona takáto úhrada pohľadávky nie je dovolená.:rolleyes:
Viem, že by mi kompetentní odpovedali , že výraz "pri používaní takejto registračnej pokladnice" znamená uplatňovať všetko, čo je v tej Vyhláške napísané.....ale so všetkou úctou znova osobne hovorím, že takto sa zákony netvoria, aj keď mi kompetentní môžu povedať, že ich neviem čítať /tak to u nás väčšinou funguje, že prakticky nikto nie je omylný/. Minimálne mala byť pohľadávka spomenutá zvlášť v prechodných ustanoveniach.
Takže nech hovorí kto chce čo chce, ak sa široká verejnosť, daňové riaditeľstvo, komora daňových poradcov nezorientovala tak, ako vysvetľuje MF asi bola a je niekde chyba:rolleyes::rolleyes:




Evina to znie, ako keby si mala pocit, že poslanci čítajú zákony, ktoré schvaľujú. :cool:
evina
04.12.08,08:10
Evina to znie, ako keby si mala pocit, že poslanci čítajú zákony, ktoré schvaľujú. :cool:

Tie pocity mám bohužiaľ ešte niekedy horšie:D, najmä v tomto prípade ....
majolni
04.12.08,12:38
Prosím vás nevie mi náhodou niekto poradiť k tomuto prípadu?
Vyfakturovali sme tovar firme. Firma neplatila a teraz sa dohodlo, že dotyčná firma zaplatí všetky faktúry ak my jej poskytneme z celkovej nezaplatenej sumy zľavu 20%.
Chcem sa opýtať, dá sa fakturovať len akože "poskytnutá zľava k faktúre č. ...." ??? A ak áno, či to ide s dph alebo bez dph.

Prosím ak niekto vie ako na to - skúste mi poradiť. Budem vďačná za každú radu :o. Ďakujem
evina
07.12.08,09:33
Tažkotonážnik, tak k tomuto už potrebuješ ERP podľa nového zákona 289/2008 s úplnou evidenciou....
Dáša_
07.12.08,10:20
Prosím vás nevie mi náhodou niekto poradiť k tomuto prípadu?
Vyfakturovali sme tovar firme. Firma neplatila a teraz sa dohodlo, že dotyčná firma zaplatí všetky faktúry ak my jej poskytneme z celkovej nezaplatenej sumy zľavu 20%.
Chcem sa opýtať, dá sa fakturovať len akože "poskytnutá zľava k faktúre č. ...." ??? A ak áno, či to ide s dph alebo bez dph.

Prosím ak niekto vie ako na to - skúste mi poradiť. Budem vďačná za každú radu :o. Ďakujem

myslím, že tu by sa mohol uplatniť
§ 25
Oprava základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.
erika_H
16.12.08,18:32
zaúčtovali by ste prosím Vás potvrdenku od právnika 1200 sk,ale sa mi teda moc nepozdáva-nie je k tomu ani faktúr,potvrdenka nie je vytlačená ani z registračnej pokladnice,je iba vypísaný rukou príjm.pokl.doklad,potvrdenka nemá ani poradové číslo..
takže neviem,či to môžem považovať za daňový doklad..??
ekopo
16.12.08,19:06
zaúčtovali by ste prosím Vás potvrdenku od právnika 1200 sk,ale sa mi teda moc nepozdáva-nie je k tomu ani faktúr,potvrdenka nie je vytlačená ani z registračnej pokladnice,je iba vypísaný rukou príjm.pokl.doklad,potvrdenka nemá ani poradové číslo..
takže neviem,či to môžem považovať za daňový doklad..??
Doklad musí obsahovať označenie dokladu, všetky identifikačné údaje dodávateľa (právnika), popis činnosti , napr. právne služby, číslo dokladu, sumu.....ak je platca DPH aj náležitosti podľa § 71 zákona o DPH

p.s. v téme sa debatovalo o čomsi inom
erika_H
16.12.08,20:56
Doklad musí obsahovať označenie dokladu, všetky identifikačné údaje dodávateľa (právnika), popis činnosti , napr. právne služby, číslo dokladu, sumu.....ak je platca DPH aj náležitosti podľa § 71 zákona o DPH

p.s. v téme sa debatovalo o čomsi inom
ďakujem
evina
22.01.09,18:28
V tomto momente v hlavných správach v TV Markíza odznela informácia o povinnosti prijímať platbu v hotovosti prostredníctvom RP /boli spomenuté aj profesie ako stolár a pod./. Vyjadroval sa k tomu právnik a čo považujem za dôležité aj hovorca ministerstva financií, kde ani jeden nespochybnil dátum 1.3.2009.
Hovorca ministerstva financií dokonca ako dôvod uviedol, že chcú predísť daň. únikom. Ak čítame príspevky na POrade veľa z nás tvrdilo, že takto je zákon koncipovaný. Pripnuté stanoviská zástupcov ministerstva financií hovoria o dátume 1.1.2011, kde obhajovali súbeh dvoch predpisov /zrušenej Vyhlášky a nového zákona/.

Ako je možné, že sa toto deje keď nový zákon platí už od 9/2008. Ako je možné, že sa jednoznačne niekto z kompetentných nepostaví, nepovie, nenapíše v takejto dôležitej veci, čo naozaj v ich chápaní mesiac a pol pred týmto dátumom platí??

Oblasť registračných pokladní má pomerne slušné pokuty za nedodržiavanie predpisov tejto oblasti !!
Monika Kováčová
22.01.09,18:31
Nerozumiem tomu, okamžite po TV som vystrelila po eviných príspevkoch. Tak ako to teda je? Môžete mi to niekto vysvetliť po lopate, prosím?
Anja111
22.01.09,18:34
Tiež som zostala v šoku...
evina
22.01.09,18:34
Nerozumiem tomu, okamžite po TV som vystrelila po eviných príspevkoch. Tak ako to teda je? Môžete mi to niekto vysvetliť po lopate, prosím?

Bohužiaľ nemôžeme. Ja som od začiatku tvrdila /a viacerí-jednoznačne si pamätám EKOP-a, že podľa platnosti nového zákona je tomu tak, že budeme musieť evidovať hotovosť už od marca. Práve z ministerstva financií, na školeniach a niektorých publikáciách sa objavoal termín 1.1.2011.
Myslím si, že kompetentní určite pozerajú správy a minimálne zajtra by mali uverejniť oficiálne stanovisko ,ale to si asi myslíme iba my ...ve´d máme vedieť čítať zákona a či nie ?:eek:
ekopo
22.01.09,18:36
Nerozumiem tomu, okamžite po TV som vystrelila po eviných príspevkoch. Tak ako to teda je? Môžete mi to niekto vysvetliť po lopate, prosím?
Ešte musíš vydržať zhruba mesiac, kým si kompetentní dajú v hlave dokopy, čo vlastne platí, či zákon, či zákonom zrušená vyhláška alebo nejaká vyššia moc. S dátumami to je podobné.
Monika Kováčová
22.01.09,18:41
... sakra nemohli lepší mesiac vymyslieť na takéto závažné novoty??? to nemám šancu odsledovať.
evina
22.01.09,18:42
Pozrite si napríklad môj príspevok 47, a názor som "prispôsobovala" tvrdeniam z ministerstva financií. Normálne mám chuť toto celé vytlačiť a zajtra odniesť na ministerstvo financií, lebo takáto práca ma už naozaj prestáva baviť.
Lenže, ak by som tam išla, nič nevybavím, a podala by som neskoro /ešte mám pred sebou DPH/ DP za DPH a stálo by ma to 6 000 SK :mee::mee::mee::mee::mee:
som

http://www.porada.sk/871282-post47.html

P.s. Aby som sa trochu odreagovala, lebo som sa práve naštvala-najlepšie na tom je, že ja nemusím kasu používať vôbec. Ale asi si zo zúfalstva už jednu kúpim :D:D...../to je pre tých, ktorí poznajú moje príspevky v tejto oblasti:)/
Monika Kováčová
22.01.09,18:51
Prosím vás pekne, ja som ešte stále v šoku, po bleskoštúdiu zákona č. 289/2008 mám tieto základné otázky:
1. Kde v prílohe zákona je ten chudák opravár práčiek?
2. Videli ste už nový vzor knihy pokladnice podľa nového zákona niekde v obchode?
3. Videli ste už ERP, ktorá spĺňa požiadavky nového zákona o ERP vrátane "čiernej skrinky" či čo to je tá pamäť?
4. Som zaspala dobu, či čo?

Môžete mi prosím niekto odpovedať? Dosť to súri a neviem či zaspím.
evina
22.01.09,18:54
Prosím vás pekne, ja som ešte stále v šoku, po bleskoštúdiu zákona č. 289/2008 mám tieto základné otázky:
1. Kde v prílohe zákona je ten chudák opravár práčiek?
2. Videli ste už nový vzor knihy pokladnice podľa nového zákona niekde v obchode?
3. Videli ste už ERP, ktorá spĺňa požiadavky nového zákona o ERP vrátane "čiernej skrinky" či čo to je tá pamäť?
4. Som zaspala dobu, či čo?

Môžete mi prosím niekto odpovedať? Dosť to súri a neviem či zaspím.

Zaspi kľudne.... nechajme to pár dní vychladnúť, pretože teraz naozaj nikto nedokáže na to odpovedať 100% ...

P.s. Oprava práčiek nespadá pod povinnosť evidovania tržieb ERP ani v novom zákone
ekopo
22.01.09,19:00
Príklad zo stolárom je zaujmavý: pretože ak stolár bude deklarovať služby ako opravu, úpravu atď, tak nemusí mať ERP, ale akonáhle predá niečo vyrobené...atď, tak už ERP musí použiť v prípade prijatia hotovosti. A to preto, pretože tovar je v § 2 ods.i zákona definovaný ako "akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom". Vo vyhláške takáto podrobná definícia nebola.
A preto si aj účtovníci musia dať pozor a nepredať CD s napáleným výstupom z účtovníctva svojmu zákazníkovi, pretože sa jedná aj o predaj materiálu. Samozrejme všetko pri platbe na hotovosť. :D
AMikusova
22.01.09,19:17
no, mňa táto téma tiež dosť zaujíma, pretože môj manžel je živnostník - tesár. Robí tesárske práce a tiež som teraz po správach v šoku, čo sa ide diať od 1.3. V zákone nie je táto služba spomenutá, znamená to, že sa to na neho nevzťahuje, dúfam. Samostatne tovar nepredáva, iba vrámci faktúry je rozpísané aký tovar kupoval napr. na strechu a ten vyfakturuje, to dúfam nemusím pokladať za tovar a vystavovať na tú časť faktúru.
evina
22.01.09,19:34
no, mňa táto téma tiež dosť zaujíma, pretože môj manžel je živnostník - tesár. Robí tesárske práce a tiež som teraz po správach v šoku, čo sa ide diať od 1.3. V zákone nie je táto služba spomenutá, znamená to, že sa to na neho nevzťahuje, dúfam. Samostatne tovar nepredáva, iba vrámci faktúry je rozpísané aký tovar kupoval napr. na strechu a ten vyfakturuje, to dúfam nemusím pokladať za tovar a vystavovať na tú časť faktúru.

Nevzťahuje...

P.s. Neviem na čo by bola príloha vymedzených služieb v zákone, keď by sa to malo týkať všetkých. Tiež by nemali v takýchto médiách povedať hocičo ...
Johanka
22.01.09,19:38
Oblasť registračných pokladní má pomerne slušné pokuty za nedodržiavanie predpisov tejto oblasti !!
Však o to ide - pokuty sú rozpracované na 1* :rolleyes:. To je najdôležitejšie! Na čo nejaké usmernenie alebo jednotný výklad :mad:? A podnikateľ tráp sa :mad:. A ešte tresknú do správ nejakú poplašnú správu, nech sa myši dobre splašia ....
Bordel na n-tú.
evina
22.01.09,19:42
Osobne si myslím, že pri najmenšom by mal hovorca ministerstva financií vystúpiť zajtra v TV a povedať to jednotné stanovisko /lebo ani odtiaľ nejde jednotné:D-on to dnes v TV nepoprel a netvrdil čo si môžeme smerom od ministerstva financií prečítať napríklad v tejto téme.../

Zaujímavé, my podáme neskôr o jeden deň napr. Prehľad /síce správny/ a už sme si zarobili 2 000 SK, aj to so 4-ročným oneskorením, lebo teraz pokutovali r. 2004.
Študent povie niečo zle na skúške a letí .... atď. atď.
ekopo
22.01.09,19:43
no, mňa táto téma tiež dosť zaujíma, pretože môj manžel je živnostník - tesár. Robí tesárske práce a tiež som teraz po správach v šoku, čo sa ide diať od 1.3. V zákone nie je táto služba spomenutá, znamená to, že sa to na neho nevzťahuje, dúfam. Samostatne tovar nepredáva, iba vrámci faktúry je rozpísané aký tovar kupoval napr. na strechu a ten vyfakturuje, to dúfam nemusím pokladať za tovar a vystavovať na tú časť faktúru.
tovar je v § 2 ods.i zákona definovaný ako "akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom"
sú dosky, šindle, klince akýkoľvek materilál? Je remeň od pračky materiál, je mazivo na ložiská akýkoľvek materiál? Všetok tento materiál používajú remeselníci pri činnosti. Ako bude braná faktúra od tesára: faktúrujem za opravu strechy.. Pritom nakúpil všetok materiál na opravu strechy a použil ho.....Čiže je evidentné, že v službe je zamontovaný predaj materiálu. Už radšej nepíšem nič.....len teoretizujem
evina
22.01.09,19:47
tovar je v § 2 ods.i zákona definovaný ako "akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom"
sú dosky, šindle, klince akýkoľvek materilál? Je remeň od pračky materiál, je mazivo na ložiská akýkoľvek materiál? Všetok tento materiál používajú remeselníci pri činnosti. Ako bude braná faktúra od tesára: faktúrujem za opravu strechy.. Pritom nakúpil všetok materiál na opravu strechy a použil ho.....Čiže je evidentné, že v službe je zamontovaný predaj materiálu. Už radšej nepíšem nič.....len teoretizujem

Ekopo, to je dodanie tovaru s montážou ....:D
ekopo
22.01.09,19:51
Ekopo, to je dodanie tovaru s montážou ....:D
A použijeme ERP?
evina
22.01.09,19:57
A použijeme ERP?

Nie..:D tá montáž nie je v prílohe
Zita5
22.01.09,20:15
Po prečítaní Vašich príspevkov som zostala normálne mimo ......musím si zajtra pozrieť cez net tie správy :rolleyes:
Kazu
22.01.09,21:10
Dúfam, že platenie šekom na účet bude dovolené. Zákazník si vyberie, ja napíšem faktúru, strčím mu do ruky šek a cupi-cupi, pod kopcom je pošta. Vrátime sa do roku deväťdesiateho tretieho. Čo na tom, že budeme sto rokov za opicami, hlavne, že úradníkov v Paštekárni bude hriať pri srdci pocit z dobre vykonanej práce. A možno, že to priaznivo ovplyvní aj dopad svetovej krízy na našu ekonomiku.
dilight
23.01.09,08:00
Dalo by sa to obísť aj vkladom na účet? Myslím tak, že zinkasujem hotovosť a sám si ju vložím na účet s var.symbolom danej faktúry. Potvrdený vkladový lístok dám zákazníkovi, aby mal doklad o platbe. Viem, že na vkladovom lístku bude moje meno a nie zákazníkove, ale duch zákona bude zachovaný, transakcia v konečnom dôsledku nebola v hotovosti a je zachytená v bankových záznamoch.
Prečo tak špekulujem: robím zákazkovú výrobu a kasu by som potreboval asi tak kvôli 10 prípadom ročne, čo je choré. Teraz mi možno poradíte, že nemám špekulovať a využiť štandardný prevod z účtu na účet. Lenže všetci, čo sme v podnikateľskej praxi a nešli sme rovno zo školy na ministerstvo tvoriť zákony vieme, že platby prevodom mávajú zádrhel. Ten býva v tom, že keď odovzáte zákazku a neinkasujete hotovosť, tak zákazníci potom "namávajú čas" ísť dať "to" do banky, mávajú "vypnutý" telefón a pod.
evina
23.01.09,08:08
Dalo by sa to obísť aj vkladom na účet? Myslím tak, že zinkasujem hotovosť a sám si ju vložím na účet s var.symbolom danej faktúry. Potvrdený vkladový lístok dám zákazníkovi, aby mal doklad o platbe. Viem, že na vkladovom lístku bude moje meno a nie zákazníkove, ale duch zákona bude zachovaný, transakcia v konečnom dôsledku nebola v hotovosti a je zachytená v bankových záznamoch.
Prečo tak špekulujem: robím zákazkovú výrobu a kasu by som potreboval asi tak kvôli 10 prípadom ročne, čo je choré. Teraz mi možno poradíte, že nemám špekulovať a využiť štandardný prevod z účtu na účet. Lenže všetci, čo sme v podnikateľskej praxi a nešli sme rovno zo školy na ministerstvo tvoriť zákony vieme, že platby prevodom mávajú zádrhel. Ten býva v tom, že keď odovzáte zákazku a neinkasujete hotovosť, tak zákazníci potom "namávajú čas" ísť dať "to" do banky, mávajú "vypnutý" telefón a pod.

Podľa môjho názoru týmto by sa to určite nedalo obísť. Ty si v danom momente zinkasoval hotovosť - t.j. už je to príjem do pokladne a následne svoje peniaze vkladáš na účet.
Ja som tu už dávnejšie popisovala jeden prípad, ke´d známym takto uhradili faktúru, kde bola DPH vyššia ako vtedy zákon dovoľoval prijať úhradu v hotovosti a takáto platba nebola uznaná ako platba prevodom.
Skús vystaviť zálohovú faktúru pre týchto pár prípadov a pustíš sa do práce až po jej zaplatení :)
Anonymka
23.01.09,09:27
A čo sa týka služby - opravy domácich spotrebičov? Je tiež povinnosť chodiť po domácnostiach s registračkou?
evina
23.01.09,09:36
A čo sa týka služby - opravy domácich spotrebičov? Je tiež povinnosť chodiť po domácnostiach s registračkou?

Príspevok 12 tejto témy


Tí, ktorí majú povinnosť používať ERP tak ako doteraz. Nerozumiem čo znamená "malý živnostník veľkej firme" Hovorme len o tých, ktorí sú povinní evidovať tržby za služby podľa prílohy č. 1 tohto zákona...

Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE
TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
Ingrid Ondruskova
23.01.09,09:37
A čo myslíte, posielať tovar na dobierku? dovoľuje to nový zákon?
A ešte mi nie je jasné, či nový zákon postihuje aj s.r.o.?
Anonymka
23.01.09,09:40
teraz som to čítala ... tak podľa tohto NIE

Mám pravdu?


Príspevok 12 tejto témy
Anonymka
23.01.09,09:43
"tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu" ... takže sro je právnícka osoba - odpoved je jasná :(

A čo myslíte, posielať tovar na dobierku? dovoľuje to nový zákon?
A ešte mi nie je jasné, či nový zákon postihuje aj s.r.o.?
evina
23.01.09,09:46
A čo myslíte, posielať tovar na dobierku? dovoľuje to nový zákon?
A ešte mi nie je jasné, či nový zákon postihuje aj s.r.o.?

http://www.porada.sk/t97783-uhrada-faktur-hotovostou.html
Ingrid Ondruskova
23.01.09,09:56
Evina, ďakujem našla som Tvoj príspevok...doslova citáciu zo zákona, že "dobierkovať" môžeme bez problémov aj naďalej...
dilight
23.01.09,10:05
Podľa môjho názoru týmto by sa to určite nedalo obísť. Ty si v danom momente zinkasoval hotovosť - t.j. už je to príjem do pokladne a následne svoje peniaze vkladáš na účet.
Ja som tu už dávnejšie popisovala jeden prípad, ke´d známym takto uhradili faktúru, kde bola DPH vyššia ako vtedy zákon dovoľoval prijať úhradu v hotovosti a takáto platba nebola uznaná ako platba prevodom.
Skús vystaviť zálohovú faktúru pre týchto pár prípadov a pustíš sa do práce až po jej zaplatení :)
Ďakujem za odpoveď. Ja som vychádzal z toho, že keď sa urobí vklad na účet, nie je vo výpise vidno, kto vkladal, je tam len VS. Čiže DÚ by musel pri kontrole cez banku zisťovať, kto tie vklady v skutočnosti robil. Keď budem účtovať cez kasu, tiež sa z bločku nedá identifikovať človek, ktorý platil. V banke sa dá zistiť, aj keď komplikovane, pri kase vôbec.
Myslela si to tak, že vklad na účet sa z pricípu nepovažuje za bezhotovostnú platbu, teda sa považuje za hotovostnú a teda musí ísť cez kasu ? To by ale znamenalo, že keď aj ja zaplatím faktúru za tovar, čo občas robím, príjemca tú platbu duplicitne nahodí do kasy a pošle mi poštou bloček ?
evina
23.01.09,10:29
Ďakujem za odpoveď. Ja som vychádzal z toho, že keď sa urobí vklad na účet, nie je vo výpise vidno, kto vkladal, je tam len VS. Čiže DÚ by musel pri kontrole cez banku zisťovať, kto tie vklady v skutočnosti robil. Keď budem účtovať cez kasu, tiež sa z bločku nedá identifikovať človek, ktorý platil. V banke sa dá zistiť, aj keď komplikovane, pri kase vôbec.
Myslela si to tak, že vklad na účet sa z pricípu nepovažuje za bezhotovostnú platbu, teda sa považuje za hotovostnú a teda musí ísť cez kasu ? To by ale znamenalo, že keď aj ja zaplatím faktúru za tovar, čo občas robím, príjemca tú platbu duplicitne nahodí do kasy a pošle mi poštou bloček ?

Vo Výpise nie je vidno, ale máš priložené potvrdenie banky o prijatých peniazoch , a tam je to vidno. Následný problém je ten, že Ty nemáš však žiadny doklad o tom, že Ti danú faktúru dotyčný zaplatil.
Ten prípad, ktorý som popisovala - tam bolo vidieť a priložili výpis dotyčného, ktorý peniaze vybral zo svojho účtu a následne s minimálnym časovým postupom vložil na účet daného dodávateľa, a vtedy nedokázali nijakým spôsobom dokázať, že prakticky nešlo o úhradu v hotovosti , ale ak to nadnesiem "prenesenie peňazí z banky do banky". Nezabúdaj, že dokazovanie pri DK je na Tebe, nie na DÚ ak niečo rozporuješ...
Ak Ty zaplatíš faktúru v hotovosti, tak to nahodí do kasy hneď a blok Ty vydá....nepôjde o duplicitu-to bude musieť byť nejako v tej kase vyriešené ako úhrada pohľadávky.

Áno , myslela som to tak, že vklad na účet principiálne nemôžeme považovať za bezhotovostnú platbu.

Pozri sem
http://referaty.atlas.sk/odborne_humanitne/ekonomia/20945/

a z toho linku vyberám najmä:



Z hľadiska organizačného a technického zabezpečenia:

a.Hotovostný platobný styk – predpokladá presun platidiel od jedného subjektu k druhému a to i bez účasti bánk.

b.Bezhotovostný platobný styk- je možné realizovať výlučne prostredníctvom bánk, ich systémov pre vedenie účtov klientov, vykonávanie platobného styku a zúčtovania na týchto účtoch.
c.Kombinovaný platobný styk- Kombinovaný platobný styk sa používa na spojenie hotovostného a bezhotovostného platenia v jednej hospodárskej operácií.

Hotovostný platobný styk
Najčastejšie sa využíva pri neobchodných (osobných) priamych platbách v hotovosti (nákup v maloobchode).

Využitie:
-maloobchod
-doprava
-inkaso (elektrická energia, plyn)
Kazu
23.01.09,17:57
Vo Výpise nie je vidno, ale máš priložené potvrdenie banky o prijatých peniazoch , a tam je to vidno. Následný problém je ten, že Ty nemáš však žiadny doklad o tom, že Ti danú faktúru dotyčný zaplatil.
Ten prípad, ktorý som popisovala - tam bolo vidieť a priložili výpis dotyčného, ktorý peniaze vybral zo svojho účtu a následne s minimálnym časovým postupom vložil na účet daného dodávateľa, a vtedy nedokázali nijakým spôsobom dokázať, že prakticky nešlo o úhradu v hotovosti , ale ak to nadnesiem "prenesenie peňazí z banky do banky". Nezabúdaj, že dokazovanie pri DK je na Tebe, nie na DÚ ak niečo rozporuješ...
Ak Ty zaplatíš faktúru v hotovosti, tak to nahodí do kasy hneď a blok Ty vydá....nepôjde o duplicitu-to bude musieť byť nejako v tej kase vyriešené ako úhrada pohľadávky.

Áno , myslela som to tak, že vklad na účet principiálne nemôžeme považovať za bezhotovostnú platbu.

Pozri sem
http://referaty.atlas.sk/odborne_humanitne/ekonomia/20945/

a z toho linku vyberám najmä:



Z hľadiska organizačného a technického zabezpečenia:

a.Hotovostný platobný styk – predpokladá presun platidiel od jedného subjektu k druhému a to i bez účasti bánk.

b.Bezhotovostný platobný styk- je možné realizovať výlučne prostredníctvom bánk, ich systémov pre vedenie účtov klientov, vykonávanie platobného styku a zúčtovania na týchto účtoch.
c.Kombinovaný platobný styk- Kombinovaný platobný styk sa používa na spojenie hotovostného a bezhotovostného platenia v jednej hospodárskej operácií.

Hotovostný platobný styk
Najčastejšie sa využíva pri neobchodných (osobných) priamych platbách v hotovosti (nákup v maloobchode).

Využitie:
-maloobchod
-doprava
-inkaso (elektrická energia, plyn)

Tak som si to htpp//referaty.atlas.sk/ pozrela a okrem iného som tam našla aj toto: Rozvinutá ekonomika si vyžaduje rozmanitý platobný styk. Tá naša musí byť poriadne rozvinutá, lebo my si môžeme vybrať dokonca až z dvoch možností. Registračnú pokladnicu? - áno alebo hej. To len ľudia sú nevďační a tú dobrotu si nevedia vážiť.:D:mee::mad:
Ingrid Ondruskova
24.01.09,08:40
Prosila by som ozrejmiť od skúsenejších nasl.situáciu:
máme v zahraničí /EÚ/dodávateľa a tomu raz kvartálne hradíme v hotovosti cca 9000 EUR aby sme mali 3% zľavu za cash, podľa nového zákona toto už nemôžeme činiť? Ale potom evidentne prichádzame o zľavu od dodávateľa...
resp. zavedením ERP vlastne štát chce "kontrolovať" príjmy firmy na Slovensku a nie ich výdaje...
ekopo
24.01.09,08:43
Prosila by som ozrejmiť od skúsenejších nasl.situáciu:
máme v zahraničí /EÚ/dodávateľa a tomu raz kvartálne hradíme v hotovosti cca 9000 EUR aby sme mali 3% zľavu za cash, podľa nového zákona toto už nemôžeme činiť? Ale potom evidentne prichádzame o zľavu od dodávateľa...
Máš to otočené, V ERP sa eviduje prijatá hotovosť.
Ingrid Ondruskova
24.01.09,08:48
Moja otázka bola tak trochu aj úmyselná, nakoľko týmto opatrením štát absolútne nič neporieši, pretože kto chce špekulovať s príjmami a štát mu to nedovolí, môže predsa ešte "upraviť" výdavkovú položku, ale to sú už špekulácie, na ktoré nemám bunky a ani nechcem porušiť etiketu porady...
Dáša_
24.01.09,09:01
Moja otázka bola tak trochu aj úmyselná, nakoľko týmto opatrením štát absolútne nič neporieši, pretože kto chce špekulovať s príjmami a štát mu to nedovolí, môže predsa ešte "upraviť" výdavkovú položku, ale to sú už špekulácie, na ktoré nemám bunky a ani nechcem porušiť etiketu porady...

No to vieš, aj vírusy sú vždy krok pred antivírusmi. Tak aj špekulácie sú krok pred takýmito riešeniami :D:D
Ingrid Ondruskova
24.01.09,09:05
Ešte si neodpustím malú poznámočku...ERP nemá odpočúvacie zariadenie a kameru...príde ku mne opravár práčiek a povie, tak oprava bude stáť 1000 korún s bločkom a 800 bez neho, skúste hádať, ktorú možnosť si žienka na MD s príjmom 4.800,-Sk vyberie? Ha-ha, samozrejme cena opravy práčky a hodnota MD bude v EUR!!!
Raz si na to neviem zvyknúť!!!!!!
iriska
24.01.09,09:34
Fakt nechápem aké úniky týmto ide niekto riešiť. Keď nechcem, tak nevyfaktúrujem ani nenablokujem ani nevypíšem príjmový ani nič... A to je únik jak svinka.

p.s. živnostníci, ktorí poskytujú len služby (okrem uvedených v zákone) môžu aj ďalej používať PPD a VPD?
evina
24.01.09,09:39
Ešte si neodpustím malú poznámočku...ERP nemá odpočúvacie zariadenie a kameru...príde ku mne opravár práčiek a povie, tak oprava bude stáť 1000 korún s bločkom a 800 bez neho, skúste hádať, ktorú možnosť si žienka na MD s príjmom 4.800,-Sk vyberie? Ha-ha, samozrejme cena opravy práčky a hodnota MD bude v EUR!!!
Raz si na to neviem zvyknúť!!!!!!

Oprava práčiek nespadá pod povinnosť evidencie tržieb prijatých v hotovosti ERP ...
Ingrid Ondruskova
24.01.09,09:41
Evina...ups...ale v telke na vlastné oči 3 dni dozadu som videla opravára práčiek, ako bol pobúrený novým zákonom a že si nevie predstaviť, že v jednej ruke drží "vercajch" a v druhej ERP, takže televízia zavádza???
Kazu
24.01.09,09:49
Fakt nechápem aké úniky týmto ide niekto riešiť. Keď nechcem, tak nevyfaktúrujem ani nenablokujem ani nevypíšem príjmový ani nič... A to je únik jak svinka.

p.s. živnostníci, ktorí poskytujú len služby (okrem uvedených v zákone) môžu aj ďalej používať PPD a VPD?

To je kvôli priemeru. Keďže úniky nedokážu skontrolovať, tak legálne príjmy skontrolujú dupľovane a pri štatistickom priemere vyjde jedna kontrola aj na tie únikové platby :D A keďže v priemere bude všetko OK, treba sa už len rozhodnúť ktorú stranu štatistického priemeru chceme podporiť. Ale treba sa rozhodovať zodpovedne, lebo priemer musí sadnúť na chlp.
Iveta65
24.01.09,09:52
Tí, ktorí majú povinnosť používať ERP tak ako doteraz. Nerozumiem čo znamená "malý živnostník veľkej firme" Hovorme len o tých, ktorí sú povinní evidovať tržby za služby podľa prílohy č. 1 tohto zákona...


Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE

TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI


1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel

1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel

1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel

2. Umývanie osobných motorových vozidiel

3. Parkovacie služby

4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch

4.1. Reštauračné služby s obsluhou

4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach

4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach

4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie

4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti

4.6. Služby spojené s podávaním nápojov

5. Nájom a lízing

5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

6. Fotografické služby

6.1. Portrétne fotografické služby

6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby

6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach

6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov

6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií

7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk

8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov

9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz

10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín

13. Služby žehliarní a služby mangľovní

14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí

15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá

16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov

17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie

18. Služby na zlepšenie telesnej pohody

19. Strihanie psov
Ahoj, môžem poprosiť o radu?......prečitala som si tu prilohu, ale nikde nevidim, či sa to vzťahuje aj na krajčirstvo,.....RP........dik a pekny deň prajem
evina
24.01.09,10:03
Evina...ups...ale v telke na vlastné oči 3 dni dozadu som videla opravára práčiek, ako bol pobúrený novým zákonom a že si nevie predstaviť, že v jednej ruke drží "vercajch" a v druhej ERP, takže televízia zavádza???

Áno v tomto áno....Prečítaj si najmä začiatok tejto témy a uvidíš.
Čo sa týka služieb, tak tam jednoznačne spadajú tie, ktoré sú uvedené v prílohe zákona 289/2008.

Momentálne je stav, či zavádzajú Tí , ktorí tvrdia, že povinnosť pre tých, ktorí ju majú používať zo zákona vyplýva od l.3.2009 /čo väčšinou prezentujú v médiách a novinách a z dikcie zákona si to myslím aj ja/, alebo od 1.1.2011, čo prezentujú kompetentní na Ministerstve financií /kto, kedy a ako zas uvidíš v tejto téme/.
To, že tento termín /1.3.2009/ však nepoprel ani hovorca financií v reportáži v TV je tiež pravdou a uviedla som to v príspevku.

Túto tému považujem za dosť rozpracovanú v danej dobe a danej situácii ako sme mohli, preto prosím Vás pred zadaním nových otázok prečítajte si ju celú. Skúsme sem písať len relevantné novinky, nakoľko považujem to za dosť dôležité....
evina
24.01.09,10:07
Ahoj, môžem poprosiť o radu?......prečitala som si tu prilohu, ale nikde nevidim, či sa to vzťahuje aj na krajčirstvo,.....RP........dik a pekny deň prajem

Nie, ani podľa starej Vyhlášky, ani podľa nového zákona ...
Iveta65
24.01.09,10:09
´Ďakujem veľmi pekne:-)...som si vydychla)
iriska
24.01.09,10:11
máme tu niekde znenie toho zákona? ďakujem
evina
24.01.09,10:15
137Cs
24.01.09,10:39
Živnostníci či firmy, ktoré nevystavujú príliš veľa faktúr a pri ich úhradách v hotovosti nechcú používať ERP, môžu ich použitie (v súlade so zákonom :)) možno obísť úhradou faktúry prostredníctvom poštového peňažného poukazu U (PPP U). Tento sa uhrádza v hotovosti na pošte, ale pošta peniaze pripíše na účet adresáta – majiteľa účtu v banke: http://www.posta.sk/page/64
Pre urýchlenie využívania tejto služby je vhodné vyplniť príslušnú žiadosť (nachádza sa na všetkých poštách), na jej základe alebo po prijatí prvej platby poukážkou U pridelí pošta príjemcovi zúčtovacie referenčné číslo.
Na úhradu sa môžu použiť aj bianco poukážky vzoru U, ale pre živnostníka je výhodnejšie nechať si poukážky s príslušnou predtlačou čísla účtu a referenčného čísla nechať vytlačiť napr. prostredníctvom pošty http://www.posta.sk/storage/File/Penazne%20sluzby/cennik_PPP_euro_012009.pdf
na základe vyplnenej objednávky http://www.posta.sk/storage/File/Penazne%20sluzby/obj__na_PPP_€_102008.pdf
Minimum je pre tlač je 100 ks pri cene cca 0,14 € za kus, pri 500 ks je to už len 0,06 € za kus
(podstatne lacnejšie, ako kúpa a údržba ERP ). Orientačný cenník je napr. tu http://www.emapy.sk/sk/tlaciva/cennikppp.aspx, u jednotlivých atestovaných tlačiarní sa ceny môžu mierne líšiť. Najjednoduchšie je asi objednanie a tlač priamo cez Poštu.
Výhodou použitia poukážky je to, že úhradu za faktúru na poštu môže v podstate podať aj živnostník sám, nielen kupujúci, nevýhodou je trošku vyššia „administratívna náročnosť“ a úhrada spracovateľského poplatku na pošte . (No poplatok existuje aj pri priamom vklade na účet do banky).
Použitie PPP U na úhradu pohľadávky v hotovosti nie je v rozpore s novelizovanou vyhlášku o ERP, pretože platba za faktúru je pripísaná na bankový účet predávajúceho a nie je teda úhradou v hotovosti v zmysle § 2/c príslušnej vyhlášky. Na poukážku je potrebné ako VS samozrejme uviesť príslušné číslo faktúry.
veronikasad
24.01.09,10:44
Živnostníci či firmy, ktoré nevystavujú príliš veľa faktúr a pri ich úhradách v hotovosti nechcú používať ERP, môžu ich použitie (v súlade so zákonom :)) možno obísť úhradou faktúry prostredníctvom poštového peňažného poukazu U (PPP U). Tento sa uhrádza v hotovosti na pošte, ale pošta peniaze pripíše na účet adresáta – majiteľa účtu v banke: http://www.posta.sk/page/64
Pre urýchlenie využívania tejto služby je vhodné vyplniť príslušnú žiadosť (nachádza sa na všetkých poštách), na jej základe alebo po prijatí prvej platby poukážkou U pridelí pošta príjemcovi zúčtovacie referenčné číslo.
Na úhradu sa môžu použiť aj bianco poukážky vzoru U, ale pre živnostníka je výhodnejšie nechať si poukážky s príslušnou predtlačou čísla účtu a referenčného čísla nechať vytlačiť napr. prostredníctvom pošty http://www.posta.sk/storage/File/Penazne%20sluzby/cennik_PPP_euro_012009.pdf
na základe vyplnenej objednávky http://www.posta.sk/storage/File/Penazne%20sluzby/obj__na_PPP_€_102008.pdf
Minimum je pre tlač je 100 ks pri cene cca 0,14 € za kus, pri 500 ks je to už len 0,06 € za kus
(podstatne lacnejšie, ako kúpa a údržba ERP ). Orientačný cenník je napr. tu http://www.emapy.sk/sk/tlaciva/cennikppp.aspx, u jednotlivých atestovaných tlačiarní sa ceny môžu mierne líšiť. Najjednoduchšie je asi objednanie a tlač priamo cez Poštu.
Výhodou použitia poukážky je to, že úhradu za faktúru na poštu môže v podstate podať aj živnostník sám, nielen kupujúci, nevýhodou je trošku vyššia „administratívna náročnosť“ a úhrada spracovateľského poplatku na pošte . (No poplatok existuje aj pri priamom vklade na účet do banky).
Použitie PPP U na úhradu pohľadávky v hotovosti nie je v rozpore s novelizovanou vyhlášku o ERP, pretože platba za faktúru je pripísaná na bankový účet predávajúceho a nie je teda úhradou v hotovosti v zmysle § 2/c príslušnej vyhlášky. Na poukážku je potrebné ako VS samozrejme uviesť príslušné číslo faktúry.
Nie je to môj prípad, ale keď si predstavím tie rady na pošte, tak by som si radšej otvorila podnikatelský účet a platila cez IB ...
Monika Kováčová
24.01.09,11:02
mimotemy nehovoriac o drahých poštových poplatkoch...
137Cs
24.01.09,11:58
Nie je to môj prípad, ale keď si predstavím tie rady na pošte, tak by som si radšej otvorila podnikatelský účet a platila cez IB ...Alebo kúpila registračnú pokladňu. A platila pravidelný servis vo vyhláškou určených termínoch...Ale to už musí zhodnotiť ten, "koho je to prípad" ;)
lubosmihula
24.01.09,11:58
Nechápem ako chce ministerstvo zabrániť daňovým únikom prijatím tohto nezmyselného zákona. Či nevydám PD alebo nenaťukám do kasy to je to isté. A ak niekomu spravím po kamarátsky za keš tak mám jednoducho keš. Robím elektroinštalácie a revízie a neviem si predstaviť vláčiť sa okrem meracích prístrojov, náradia ešte aj s niejakou rárohou - pokladňou. Navyše v tak prašnom prostredí by takáto pokladňa asi nemala dlhú životnosť. Nemá totiž dostatočné krytie :) Som živnostík od marca 2007 a bohužiaľ poctivý, v našom štáte to znamená, že živorím. Najprv prišla pracovná zdravotná služba so strapcom pijavíc. Teraz si páni vo vláde zmysleli RP. Zosťoval som ceny a idú od 350 do 1500 samozrejme eúr. Nerátam náklady a administratívnu birokraciu a stratu času po kanceláriach daňových úradom. Ak by som si také čudo kúpil tak mi ostane málo času na výkon môjho skutočného povolania a klesnem ešte finančne nižšie. Ak takto bude náš parlament naďalej podporovať malých a stredných podnikateľov, tak si začnem brať príklad z naších počernejších spoluobčanov a začnem využívať sociálne výhody.
V závere vás prosím vysvetlite mi ako chce ministerstvo zábrániť daňovým únikom. Mám priemernú inteligenciu ale fakt tomu nerozumiem.
Možno, že ide o biznis poslancov - ;)nemá náhodou niektorý s.r.o na dovoz prenosných RP?
137Cs
24.01.09,12:03
mimotemy nehovoriac o drahých poštových poplatkoch...
Pri sume do 170 € (5100 SKK) je poštovné 0,43 € (13,- Sk), do 330 € (10 tis. SKK) je to 0,63 € (19 ,- Sk) http://www.posta.sk/page/183
Ak poukážku bude podávať živnostník sám, môže si poštovné a spracovateľský poplatok premietnuť v cene (tak isto, ako by si premietol náklady na kúpu ERP a servis). Ak to bude platiť zákazník, je to jedno.
Ingrid Ondruskova
24.01.09,12:06
lubosmihula...čítaš mi myšlienky...niekde som zachytila, že reg.pokladniocou by sa malo "vybaviť" cca 100 tisíc malých
živnostníkov a nedala by som 5 korún za to, že niekto blízky vláde ale úúúúplnou náhodou tieto pokladnice dováža na Slovensko. Ale naša úvaha by bola dobrou témou pre ambiciózneho novinára, aby sa dopátral pravdy!!!
P.S.: to fakt čoraz ďalej bude platiť na Slovensku že živnostník sa rovná živorník? Isté opatrenia našej vlády evidentne zvyšujú malým podnikateľom náklady!!!
Bastian
24.01.09,12:11
Nechápem ako chce ministerstvo zabrániť daňovým únikom prijatím tohto nezmyselného zákona. Či nevydám PD alebo nenaťukám do kasy to je to isté. A ak niekomu spravím po kamarátsky za keš tak mám jednoducho keš. Robím elektroinštalácie a revízie a neviem si predstaviť vláčiť sa okrem meracích prístrojov, náradia ešte aj s niejakou rárohou - pokladňou. Navyše v tak prašnom prostredí by takáto pokladňa asi nemala dlhú životnosť. Nemá totiž dostatočné krytie :) Som živnostík od marca 2007 a bohužiaľ poctivý, v našom štáte to znamená, že živorím. Najprv prišla pracovná zdravotná služba so strapcom pijavíc. Teraz si páni vo vláde zmysleli RP. Zosťoval som ceny a idú od 350 do 1500 samozrejme eúr. Nerátam náklady a administratívnu birokraciu a stratu času po kanceláriach daňových úradom. Ak by som si také čudo kúpil tak mi ostane málo času na výkon môjho skutočného povolania a klesnem ešte finančne nižšie. Ak takto bude náš parlament naďalej podporovať malých a stredných podnikateľov, tak si začnem brať príklad z naších počernejších spoluobčanov a začnem využívať sociálne výhody.
V závere vás prosím vysvetlite mi ako chce ministerstvo zábrániť daňovým únikom. Mám priemernú inteligenciu ale fakt tomu nerozumiem.
Možno, že ide o biznis poslancov - ;)nemá náhodou niektorý s.r.o na dovoz prenosných RP?
Táto vláda radšej ľuďom rybu dá... nikoho nenaučí ako si ju chytiť. A takých čo si ju chcú predsa chytiť, riadne vykmáše za uši.
Dáša_
24.01.09,12:13
lubosmihula...čítaš mi myšlienky...niekde som zachytila, že reg.pokladniocou by sa malo "vybaviť" cca 100 tisíc malých
živnostníkov a nedala by som 5 korún za to, že niekto blízky vláde ale úúúúplnou náhodou tieto pokladnice dováža na Slovensko. Ale naša úvaha by bola dobrou témou pre ambiciózneho novinára, aby sa dopátral pravdy!!!
P.S.: to fakt čoraz ďalej bude platiť na Slovensku že živnostník sa rovná živorník? Isté opatrenia našej vlády evidentne zvyšujú malým podnikateľom náklady!!!

presne tak, nemôžem sa zbaviť dojmu, že ide hlavne o zabezpečenie odbytu a práce pre zvolené firmy :confused::confused:
evina
24.01.09,12:20
Pri sume do 170 € (5100 SKK) je poštovné 0,43 € (13,- Sk), do 330 € (10 tis. SKK) je to 0,63 € (19 ,- Sk) http://www.posta.sk/page/183
Ak poukážku bude podávať živnostník sám, môže si poštovné a spracovateľský poplatok premietnuť v cene (tak isto, ako by si premietol náklady na kúpu ERP a servis). Ak to bude platiť zákazník, je to jedno.

Rozmýšľam nad tým , rozmýšľam, ale povedz mi , kde mi zákon dáva priestor na takýto postup? Netvrdím, že to tak nemôže byť, ale neviem sa stále so sebou dohodnúť, či toto práve tento zákon umožňuje.....alebo systémom , čo nie je zakázané je dovolené.

Pripojím link, kde si všimnite, že hotovostná platba cez poukážku U je charakterizovaná ako kombinovaná .

h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,


§ 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
1/ Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.
137Cs
24.01.09,12:31
Rozmýšľam nad tým , rozmýšľam, ale povedz mi , kde mi zákon dáva priestor na takýto postup? Netvrdím, že to tak nemôže byť, ale neviem sa stále so sebou dohodnúť, či toto práve tento zákon umožňuje.....alebo systémom , čo nie je zakázané je dovolené.

Na upresnenie - veta "Ak poukážku bude podávať živnostník sám" platí samozrejme len potichu (ako variant diskutovaného rriešenia, že živnostník vezme úhradu za faktúru a vloží si ju na účet. Čo nie je schodné riešenie). Faktúru bude platiť šekom akože vždy zákazník, živnostník platbu v hotovosti neobdrží. (Ale ak aj áno a podá ju na poštu, to už nikto dokázať nevie). On obdrží len platbu za faktúru na bankový účet.
Skrátka - klient dostane faktúru a šek. Kto fyzicky ten šek vyplatí (klient, jeho babka...), aby bola platba pripísaná živnostníkovi na účet, asi vo vzťahu k vyhláške o ERP nie je dôležité.
Dáša_
24.01.09,12:34
Inak, napadlo ma, uz sa mi par krat stalo, že zákazník si zobral fakturu a potom peniaze vložil do banky na účet. Nie hned, ale až za par dní.
Ked sa tu diskutovalo o vklade do banky v hotovosti, to by znamenalo, že ja ked toto dodatocne zistím, musela by som to prehnat cez registračku ?????
evina
24.01.09,12:38
Na upresnenie - "Ak poukážku bude podávať živnostník sám" platí samozrejme len potichu (lako variant diskutovaného rriešenia, že živnostník vezme úhradu za faktúru a vloží si ju na účet. Čo nie je schodné riešenie). Faktúru bude platiť šekom akože vždy zákazník, živnostník platbu v hotovosti neobdrží. (Ale ak aj áno a podá ju na poštu, to už nikto dokázať nevie). On obdrží len platbu za faktúru na bankový účet.

To som pochopila síce, ale pravdupovediac som neuvažovala o faktúre , ale predstavovala si predajňu....ale priznám sa, že ja tu zatiaľ priestor na takúto platbu od zákazníka v hotovosti nevidím ...
137Cs
24.01.09,12:50
To som pochopila síce, ale pravdupovediac som neuvažovala o faktúre , ale predstavovala si predajňu....ale priznám sa, že ja tu zatiaľ priestor na takúto platbu od zákazníka v hotovosti nevidím ...
Ako riešenie pre predajňu to určite schodné nie je. Je to len návrh riešenia pri predaji na faktúru pre prípady:
- klient nemá účet alebo vyslovene chce platiť v hotovosti
- živnostník chce mať istotu, že úhrada bude (dielo vydá alebo prácu začne až po doložení ústrižku, že mu šla úhrada na účet)
ktoré sa doteraz riešili úhradou faktúry v hotovosti (buď ihneď alebo neskôr) a doteraz boli bez povinnosti evidovania cez ERP. Ak už bude platiť pre každého povinnosť akúkoľvek hotovostnú úhradu fa evidovať cez kasu, použitie PPP U na úhradu nie je podľa mňa v rozpore s vyhláškou. Živnostník prijme úhradu faktúry nie v hotovosti, ale na bankový účet. V rozpore by bola úhrada faktúry cez PPP H, pri ktorej by živnostík dostal úhradu faktúry síce cez poštu, ale opäť len v hotovosti. Čiže s povinnosťou jej evidencie cez ERP.
evina
24.01.09,13:03
Ako riešenie pre predajňu to určite schodné nie je. Je to len návrh riešenia pri predaji na faktúru pre prípady:
- klient nemá účet alebo vyslovene chce platiť v hotovosti
- živnostník chce mať istotu, že úhrada bude (dielo vydá alebo prácu začne až po doložení ústrižku, že mu šla úhrada na účet)
ktoré sa doteraz riešili úhradou faktúry v hotovosti (buď ihneď alebo neskôr) a doteraz boli bez povinnosti evidovania cez ERP. Ak už bude platiť pre každého povinnosť akúkoľvek hotovostnú úhradu fa evidovať cez kasu, použitie PPP U na úhradu nie je podľa mňa v rozpore s vyhláškou. Živnostník prijme úhradu faktúry nie v hotovosti, ale na bankový účet. V rozpore by bola úhrada faktúry cez PPP H, pri ktorom by živnostík dostal úhradu faktúry síce cez poštu, ale opäť len v hotovosti. Čiže s povinnosťou jej evidencie cez ERP.

Je pravdou, že poukážka typu U sa v platobnom styku používa na poukazovanie platieb v hotovosti všeobecne, ale je pravdou, že každý zákon si svoje pojmy vymedzuje bližšie aj sám....."na účely tohto zákona sa rozumie...."

Ako som vyššie citovala zo zákona- tržba je platba prijatá na predajnom mieste v hotovosti,... evidovať bez zbytočného odkladu po jej prijatí
a tieto podmienky nie sú takouto platbou podľa mňa splnené. Pošta nie je predajné miesto a nezaevidujem platbu bez zbytočného odkladu po jej prijatí.

Možno to zbytočne komplikujem, ale mne to zatiaľ vychádza takto ...evidovať hotovosť ERP alebo bankovým prevodom...

P.s. snáď sa do 1.3.2009 dozvieme , čo chcel básnik povedať...
137Cs
24.01.09,13:16
Ako som vyššie citovala zo zákona- tržba je platba prijatá na predajnom mieste v hotovosti,... evidovať bez zbytočného odkladu po jej prijatí
a tieto podmienky nie sú takouto platbou podľa mňa splnené. Pošta nie je predajné miesto a nezaevidujem platbu bez zbytočného odkladu po jej prijatí.

Naozaj nechcem zbytočne mudrovať, ale tu predsa nejde o prijatie tržby v hotovosti na predajnom mieste. Dodávateľ v hotovosti nič neprijme. Odovzdá klientovi faktúru a šek. A po úhrade šeku klientom na pošte (nie predajnom mieste) sa dodávateľovi objaví na bankovom výpise z účtu položka o úhrade faktúry na účet. Tak isto, ako keby klient zaplatil faktúru bankovým prevodom. Dodávateľ podľa mňa v žiadnej fáze tejto transakcie platbu v hotovosti neobdržal a teda nemá čo evidovať v ERP, ani podľa doterajších ani podľa nových podmienok.
evina
24.01.09,13:45
Naozaj nechcem zbytočne mudrovať, ale tu predsa nejde o prijatie tržby v hotovosti na predajnom mieste. Dodávateľ v hotovosti nič neprijme. Odovzdá klientovi faktúru a šek. A po úhrade šeku klientom na pošte (nie predajnom mieste) sa dodávateľovi objaví na bankovom výpise z účtu položka o úhrade faktúry na účet. Tak isto, ako keby klient zaplatil faktúru bankovým prevodom. Dodávateľ podľa mňa v žiadnej fáze tejto transakcie platbu v hotovosti neobdržal a teda nemá čo evidovať v ERP, ani podľa doterajších ani podľa nových podmienok.

Áno máš vlastne pravdu, že tu nejde o príjem v hotovosti. Týmto spôsobom vlastne môžeme platiť aj dane :) Principiálne asi to bude možné...
lubosmihula
24.01.09,17:21
Prečítal som si zákon 289/2008 a nikde (ak som čítal pozorne) nie je zrušená príloha č. 1, ani v prechodných ustanoveniach. Príloha č. 1 totiž presne špecifikuje ktoré služby musia mať registračky. TV Markíza odvisielala 22. januára, že aj opravári, stolári, kominári, kováči a pod. no v prílohe sú len kaderníci, bufetári, automechanici a takí, ktorí majú prevádzky na jednom mieste. Neviem odkiaľ tam zakomponovali toho nešťastného oprávara práčok.
§ 1 hovorí, že registračky musia mať všetci, čo im bolo vydané oprávnenie na činnosť. A čo tí, ktorí podnikajú na základe osvedčenia?!
Tento zákon si odporuje vo viacerích bodoch. Jeho tvorcovia, zrejme často oslavujú a potom majú z toho v hlave guláš. No škoda, že takích babrákov nedobrovoľne platíme z naších daní.
evina
24.01.09,17:51
Prečítal som si zákon 289/2008 a nikde (ak som čítal pozorne) nie je zrušená príloha č. 1, ani v prechodných ustanoveniach. Príloha č. 1 totiž presne špecifikuje ktoré služby musia mať registračky. TV Markíza odvisielala 22. januára, že aj opravári, stolári, kominári, kováči a pod. no v prílohe sú len kaderníci, bufetári, automechanici a takí, ktorí majú prevádzky na jednom mieste. Neviem odkiaľ tam zakomponovali toho nešťastného oprávara práčok.
§ 1 hovorí, že registračky musia mať všetci, čo im bolo vydané oprávnenie na činnosť. A čo tí, ktorí podnikajú na základe osvedčenia?!
Tento zákon si odporuje vo viacerích bodoch. Jeho tvorcovia, zrejme často oslavujú a potom majú z toho v hlave guláš. No škoda, že takích babrákov nedobrovoľne platíme z naších daní.

Príloha č. 1 bola práve týmto zákonom vytvorená /tak nemala byť prečo zrušená. Nie je úplne identická s prílohou vo Vyhláške 55....viď začiatok tejto témy - a samozrejme tá povinosť platí len na v nej uvedené služby.

Pri oprávnení na podnikanie je v zákone odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka a ten špecifikuje bližšie koho sa to týka:
Podnikanie
1/ Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
2/ Podnikateľom podľa tohto zákona je: a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

Takže sú tam zahrnutí všetci.

Súhlasím, že v niektorých bodoch si zákon odporuje, ale to je najmä v tom, čo tu riešime v celej téme ako má platiť súbeh starej /vlastne zrušenej Vyhlášky/ a nového zákona.
lubosmihula
24.01.09,19:11
Zaujímalo by ma ešte ak mi viete poradiť, ako to bude so zálohami. Robím aj montáže a rekonštrukcie a často vystavuejm PD na zálohu elektroinštalačný namateriál. Ako budem blokovať do pokladne takúto platbu? Veď to nie je tržba! A po vystavení konečnej faktúry to stornujem? Veď to je nezmysel.
Rozalka
24.01.09,19:33
Nepoteším ťa:
§ 2 Zákona o ERP
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,
Manual
25.01.09,11:04
K používanie ERP prikladám stanovisko MF ing. Mastihubovej, ktoré som obdržal od Zuziany.
liba2
25.01.09,13:15
K používanie ERP prikladám stanovisko MF ing. Mastihubovej, ktoré som obdržal od Zuziany.

mimotemy
Prečítala som si materiál... z toho mi vychádza, že netreba všetkému veriť... a že najdôveryhodnejšou osobou je porada.sk :D
evina
25.01.09,18:16
mimotemy
Prečítala som si materiál... z toho mi vychádza, že netreba všetkému veriť... a že najdôveryhodnejšou osobou je porada.sk :D

A to už na začiatku tejto témy:rolleyes:

Problém je v tom, že sme nikdy nepochybovali, že to neplatí pre všetky služby, ale pre vybrané v zákone.

Ale nikto oficiálne a zodpovedne nepovedal /len v príspevku od Bastiana a Skaspa, kde je tiež stanovisko p. mastihubovej/, či pre tých , ktorí musia od 1.3.2009 alebo 1.1.2011
jeso
26.01.09,11:46
Dnes som to dostala ako stanovisko od DU

Upozornenie
pre podnikateľské subjekty v súvislosti s nesprávne interpretovanou informáciou k zákonu o registračných pokladniach

Dňa 22. 1. 2009 odznela v TV MARKÍZA – televízne noviny odvysielané o 19.00 hod – nesprávna interpretácia zákona o registračných pokladniach č. 289/2008, ktorý je okrem vybraných ustanovení účinný od 1. 3. 2009.
Podľa tejto nesprávnej interpretácie by mali drobní živnostníci, ktorí poskytujú služby a prijímajú tržby v hotovosti evidovať tieto tržby cez registračnú pokladňu, pričom ako príklad boli uvedení opravári pračiek, kominári, stolári a pod. Pokiaľ tieto tržby nebudú zaevidované cez elektronickú registračnú pokladňu, údajne im hrozí pokuta až do výšky 3300 EUR. Príspevok hovorcu MF SR bol vytrhnutý z kontextu.
Upozorňujeme preto, že tento zákon je síce účinný od 1. 3. 2009, ale týka sa len tých podnikateľov, ktorí sú povinní evidovať tržby v súlade s týmto zákonom, t.j. podnikateľov, ktorí po 1. 3. 2009 zakúpia tento nový typ pokladne a budú patriť do okruhu podnikateľov vymedzených zákonom, t.j. tých ktorí predávajú tovar a poskytujú službu uvedenú v prílohe citovaného zákona.
Pokiaľ si teda podnikateľ nezakúpi nový typ pokladne, ktorý je explicitne stanovený citovaným zákonom po 1. 3. 2009, postupuje naďalej podľa doteraz platných predpisov, teda aj vyhlášky k registračným pokladniam č. 55/94 Z.z. v znení jej neskorších predpisov a to až do 31. 12. 2010. Táto vyhláška presne definuje služby, pri ktorých sa tržby prijaté v hotovosti evidujú cez ERP a zároveň stanovuje výnimky, pri ktorých nie je potrebné evidovať tržby cez ERP – napr. úhrada pohľadávky.

Z uvedeného vyplýva, že iba tí podnikatelia, ktorí zakúpia nový typ pokladne zadefinovaný novým zákonom o registračných pokladniach č. 289/95 Z.z. po 1. 3. 2009 budú evidovať tržby cez ERP, pričom poskytujú dodanie tovaru a služby vymedzené v prílohe tohto zákona.
Podľa tejto prílohy pôjde o nasledovné služby:



SLUŽBY, NA KTORÉ SA VŤZAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI


1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1 . Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2 . Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3 . Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4 . Opravy karosérií osobných motorových vozidiel

2. Umývanie osobných motorových vozidiel

3. Parkovacie služby

4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1 . Reštauračné služby s obsluhou
4.2 . Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3 . Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4 . Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5 . Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6 . Služby spojené s podávaním nápojov

5. Nájom a lízing
5.1 . Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3, 5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2 . Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3 . Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

6. Fotografické služby
6.1 . Portrétne fotografické služby
6.2 . Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3 . Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4 . Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5 . Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií

7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk

8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov

9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz

10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín

13. Služby žehliarní a služby mangľovní

14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí

15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá

16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov

17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie

18. Služby na zlepšenie telesnej pohody

19. Strihanie psov

Podľa tejto prílohy evidovať hotovostné tržby cez ERP neprináleží a ani podľa nového zákona o ERP nebude prináležať stolárom, kominárom, opravárom pračiek a pod.
evina
26.01.09,11:52
Toto je jasné a presné stanovisko a dúfam, že ho také majú všetky DÚ.
macula
26.01.09,12:12
Dúfam, že som niečo neprehliadla, ale v tej prílohe nevidím ani murárov, čo znamená, že nemusia mať reg.pokladne? Zrovna mi dnes jeden volal a pytal sa, aku pokladňu si má kúpiť.
Marína
26.01.09,12:48
Dnes som to dostala ako stanovisko od DU
..............
jeso, je tam aj niekto podpísaný? Nemôžeš ho tu uverejniť ako prílohu? Samozrejme s vymazaním tvojich údajov.
elpka
26.01.09,12:59
Takže, ak to dobre chápem tí čo sme sa tam nenašli, tak sa to na nás nevzťahuje? Bytostne sa má týkala reportáž na TV Markíza, nakoľko vlastním servis elektro a plynospotrebičov a bola som trochu v šoku, lebo neviem si to moc dobre predstaviť, ako moji chalani už aj teraz s plnými rukami a ešte aj s pokladňou budú chodiť ku zákazníkom, ibaže by som im registračku uviazala na krk. A nerozumiem potom tomu účtovaniu, nakoľko servisáci vypisujú montážne listy, ( ML má svoje číslo ako pokladničný doklad), ktoré sa účtujú v denných tržbách a potom aj pokladňu z toho istého výkonu? Veď to by sme mali duálne zaúčtované. Veď každý servis má na prevádzke pokladňu, ktorá je určená na predaj.
Marína
26.01.09,12:59
mimotemy Zuziana, kde si? Napíš tu voľajaký príspevok, nech ti môže pridať jeden maľovaný za

K používanie ERP prikladám stanovisko MF ing. Mastihubovej, ktoré som obdržal od Zuziany.
..MARIA
26.01.09,13:03
Pozdravujem,
prosím Vás,vie niekto či aj na krajčírske služby- opravy a šitie zákazky je potrebná registračná pokladňa?
Ďakujem
demeter
26.01.09,13:12
Ak mam na živnostenskom liste napisané služby v ramci lesníctva a ťažby dreva,pracujem v lese s traktorom ,bude mi treba registračná pokladna.Dakujem!!!
evina
26.01.09,14:25
Pozdravujem,
prosím Vás,vie niekto či aj na krajčírske služby- opravy a šitie zákazky je potrebná registračná pokladňa?
Ďakujem

Pozri príspevok 128 a 130-treba aj čítať tému, ......
evina
26.01.09,14:26
Ak mam na živnostenskom liste napisané služby v ramci lesníctva a ťažby dreva,pracujem v lese s traktorom ,bude mi treba registračná pokladna.Dakujem!!!

Nie
evina
26.01.09,14:30
Takže, ak to dobre chápem tí čo sme sa tam nenašli, tak sa to na nás nevzťahuje? Bytostne sa má týkala reportáž na TV Markíza, nakoľko vlastním servis elektro a plynospotrebičov a bola som trochu v šoku, lebo neviem si to moc dobre predstaviť, ako moji chalani už aj teraz s plnými rukami a ešte aj s pokladňou budú chodiť ku zákazníkom, ibaže by som im registračku uviazala na krk. A nerozumiem potom tomu účtovaniu, nakoľko servisáci vypisujú montážne listy, ( ML má svoje číslo ako pokladničný doklad), ktoré sa účtujú v denných tržbách a potom aj pokladňu z toho istého výkonu? Veď to by sme mali duálne zaúčtované. Veď každý servis má na prevádzke pokladňu, ktorá je určená na predaj.

Ak si pozriete všetci začiatok témy a prílohu, ktorú teraz prilepím znova - POVINNOSŤ POUŹITIA ERP SA TýKA LEN SLUŹIEB V PRÍLOHE ZáKONA UVEDENÝCH , BEZ OHĽADU NA TO, čO HOVORí MARKíZA PRÍPADNE INÉ MÉDIÁ.



Tí, ktorí majú povinnosť používať ERP tak ako doteraz. Nerozumiem čo znamená "malý živnostník veľkej firme" Hovorme len o tých, ktorí sú povinní evidovať tržby za služby podľa prílohy č. 1 tohto zákona...


Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE

TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI

1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel

1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel

1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel

2. Umývanie osobných motorových vozidiel

3. Parkovacie služby

4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch

4.1. Reštauračné služby s obsluhou

4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach

4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach

4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie

4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti

4.6. Služby spojené s podávaním nápojov

5. Nájom a lízing

5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

6. Fotografické služby

6.1. Portrétne fotografické služby

6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby

6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach

6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov

6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií

7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk

8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov

9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz

10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín

13. Služby žehliarní a služby mangľovní

14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí

15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá

16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov

17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie

18. Služby na zlepšenie telesnej pohody

19. Strihanie psov
ZuzanaP
26.01.09,16:43
Toto je jasné a presné stanovisko a dúfam, že ho také majú všetky DÚ.


Náš DÚ to má vyvesené na nástenke:D
evina
26.01.09,16:47
Náš DÚ to má vyvesené na nástenke:D

Super, aspoň niektorý :D
Ja som to už napísala, ale mal niekto z DR vystúpiť v Markíze a uviesť to na pravú mieru. Musia predsa vnímať, že čo sa okolo toho deje. Alebo ke´d nie v markíze, tak v STV:rolleyes:
funny
26.01.09,17:27
Sledujem pozorne túto tému od začiatku. Ale nedá mi sa aj tak nespýtať, môj manzel je zivnostnik.Je niečo ako správca sieti, rôzne konfigurácie,kabeláže.Zatiaľ mi je jasné,že patrí do skupiny, ktorá nemusí bežať kupovať ERP. Ale nie som si istá keďže tu a tam predá aj nejaký ten počítač a rôzne iné pc veci.Nemá predajne miesto,len kanceláriu,kt.má nahlasenu na odbore živnost. podnikania.Je to chápané ako predaj tovaru,potrebuje ERP?Ďakujem
ekopo
26.01.09,17:34
Ak tu a tam predá PC a inkasuje v hotovosti, tak bude potrebovať ERP. Raz určite.
JankaO
26.01.09,17:42
Sledujem pozorne túto tému od začiatku. Ale nedá mi sa aj tak nespýtať, môj manzel je zivnostnik.Je niečo ako správca sieti, rôzne konfigurácie,kabeláže.Zatiaľ mi je jasné,že patrí do skupiny, ktorá nemusí bežať kupovať ERP. Ale nie som si istá keďže tu a tam predá aj nejaký ten počítač a rôzne iné pc veci.Nemá predajne miesto,len kanceláriu,kt.má nahlasenu na odbore živnost. podnikania.Je to chápané ako predaj tovaru,potrebuje ERP?Ďakujem
Ak bude na sem-tam predaný tovar vystavovať faktúru a inkasovať platby len na BÚ, tak nepotrebuje ERP.
evina
26.01.09,18:19
Ak bude na sem-tam predaný tovar vystavovať faktúru a inkasovať platby len na BÚ, tak nepotrebuje ERP.

Alebo sa možno ujme spôsob platenia U-poukážkou ako vyššie píše 137CS..
funny
26.01.09,20:34
takze ak budeakturovat iba službu môze prijat úhradu pohladavky aj v hotovosti,a ked bude fakturovat tovar pouzije bankovy prevod.
..MARIA
27.01.09,09:39
Pozri príspevok 128 a 130-treba aj čítať tému, ......
Ďak ti veľmi pekne:)
apsgroup
27.01.09,10:51
A tie uhrady faktúr v hotovosti mozu byt, alebo aj to cez registracku? Ide o predaj tovaru. Firma teda vlastni registracku, ale obcas sa stane ze niekto pride aj vystavemu faktúru zaplatit v hotovosti.
Nejako neviem najst, ako je to riesene.
Zuzana B.
27.01.09,12:00
Prosím vás, nemám veľmi priestor študovať zákon, môže mi niekto potvrdiť moje závery, že pokiaľ sa jedná o živnostníka poskytujúceho geodetické služby pre FO a PO, nie je povinný mať reg. pokladňu, a taktiež ani s.r.o. pri poskytovaní geodetických služieb nepotrebuje reg. pokladňu, však? ďakujem za vašu odpoveď
evina
27.01.09,12:13
Prosím vás, nemám veľmi priestor študovať zákon, môže mi niekto potvrdiť moje závery, že pokiaľ sa jedná o živnostníka poskytujúceho geodetické služby pre FO a PO, nie je povinný mať reg. pokladňu, a taktiež ani s.r.o. pri poskytovaní geodetických služieb nepotrebuje reg. pokladňu, však? ďakujem za vašu odpoveď

Ak si nájdeš čas čítať na prechádzajúcej strane príspevok 168 nájdeš odpoveď.
evina
27.01.09,12:18
Z témy úhrada faktúr v hotovosti


Takže som ešte raz písala v mene šéfa do poradne DU a to :

Dobry den, nakolko mam nejasnosti pri vyklade zakona o ERP,prosim o Vasu odbornu radu.Firma sa zaobera prevazne velkoobchodnou cinnostou-predajom nabytku.Rozvoz k odberatelom si robim sam.Na zaklade vystavenej faktury a ppd mi klient uhradi hotovost - pohladavku.Je nutnost evidovat od 1.3.2009 tieto platby ERP, a ak ano,bude musiet nosit ERP so sebou v aute?
Vopred dakujem za odpoved.

Dnes mi prišla potešújúca odpoveď ,


]Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu Vám nevznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu, pokiaľ budete prijímať iba úhrady pohľadávok v hotovosti.
[/COLOR]
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
rommy
27.01.09,13:53
Na stránke drsr je nové info o ERP prikladám, ak tu už je tak sa ospravedlňujem ja som ho zachytila až teraz. Podľa toho čo je tam napísané sa môže postupovať podľa starej vyhlášky, ja som to teda tak pochopila. My máme ERP ale neviem si predstaviť ako by som cez ňu uhrádzala pohľadávky, takže pokiaľ to bude možné asi budeme postupovať podľa tej starej vyhlášky...
lubosmihula
27.01.09,13:53
Tak nakoniec média šíria chaos. Spravodajcovia by pri ovládaní svojích úst mali byť obozretnejší! Volal som aj do TV markíza nech nešíria paniku a najprv si preveria čo ako je. Aspoň som si naštudoval zákon o používaní RP.
evina
27.01.09,13:58
Tak nakoniec média šíria chaos. Spravodajcovia by pri ovládaní svojích úst mali byť obozretnejší! Volal som aj do TV markíza nech nešíria paniku a najprv si preveria čo ako je. Aspoň som si naštudoval zákon o používaní RP.

Ako ja hovorím, všetko zlé je na niečo dobré ...:D
evina
28.01.09,13:39
Vidím, že médium je silný čarodej, tak skúsim trocha zovšeobecniť.

Pre tých, ktorí doteraz vykonávali činnosť, pri ktorej neboli povinní registrovať tržby prostredníctvom ERP sa principiálne nemení nič ani od 1.3.2009 ani od 1.1.2011.

Tí, ktorí museli doteraz evidovať tržby prostredníctvom ERP /predaj tovaru a služieb určených Vyhláškou 55 a následne zákonom 289/2008/ a nemajú zakúpenú ERP z technického hľadiska podľa zákona 289/2008 nemenia na svojom postupe nič do 31.-12.2010. Od 1.1.2011 budú musieť mať títo zákonom určení , teda, Tí, ktorí predávajú tovar, resp. poskytujú niektorú zo služieb uvedených v prílohe zákona/ všetci ERP aj z technického hľadiska podľa zákona 289/2008 a budú evidovať tržby prijaté v hotovosti aj na základe faktúry prostredníctvom tejto kasy, vrátane prijatých záloh. Nie je tu možnosť prijatia hotovosti na základe PPD - opakujem len pre tých zákonom určených...

To je len veľmi krátky výcuc, aby sa všetci stolári, elektrikári, opravári pračiek, údržbári, účtovníci :rolleyes: a pod. ukľudnili, že budú musieť investovať do ERP a chodiť s ňou po domácnostiach:rolleyes:

V tejto téme je načrtnutý aj možný postup platenia pohľadávok prostredníctvom poštovej poukážky typu U od 137Cs /príspevok 134/ pre tých, ktorí prijímajú málo úhrad faktúr v hotovosti, aby si nemuseli zakúpiť kasu ani po tomto termíne.

P.s. To je za súčasnej platnej legislatívy a jej doplnenia :) vyjadreniami MF a DRSR , ktoré sú všetky už asi v tejto téme uverejnené:)

.
Melnick
28.01.09,14:26
Ja som sa tu nenašla :D:D:D

http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=586

Možnože sa nájdem po nejakej vyhláške, novele..........
macula
29.01.09,07:53
Ahojte,
ako tu tak čítam všetky príspevky, tak stále neviem, či mám povinnosť od 1.3.2009 realizovať úhradu pohľadávky cez ERP. Sme veľkoobchod s potravinami a naši predajcovia predávajú tovar cez ERP, ale niektoré predajne vyžadujú vystavenie faktúry, tak predajca vypíše len DL a PPD a my dodatočne pošleme faktúru.
Máme povinnosť od 1.3.2009 úhradu pohľadávky realizovať cez ERP?
Anja111
29.01.09,08:02
Ahojte,
ako tu tak čítam všetky príspevky, tak stále neviem, či mám povinnosť od 1.3.2009 realizovať úhradu pohľadávky cez ERP. Sme veľkoobchod s potravinami a naši predajcovia predávajú tovar cez ERP, ale niektoré predajne vyžadujú vystavenie faktúry, tak predajca vypíše len DL a PPD a my dodatočne pošleme faktúru.
Máme povinnosť od 1.3.2009 úhradu pohľadávky realizovať cez ERP?
Záleží od toho, akú ERP budete používať... Prečítaj si príspevok č. 158.
macula
29.01.09,08:21
Takže ak som to dobre pochopila, ak sme kúpili pokladňu 1.9.2008 a túto stále používame, a občas vystavíme faktúru s PPD, môžeme takto postupovať do 31.12.2010?
evina
29.01.09,08:41
Takže ak som to dobre pochopila, ak sme kúpili pokladňu 1.9.2008 a túto stále používame, a občas vystavíme faktúru s PPD, môžeme takto postupovať do 31.12.2010?

Macula nezáleží kedy si pokladňu kúpila ale akú. Ak používate ERP musíte sa pozrieť aj do zákona 289/2008, a tam je jasne napísané čo má obsahovať pokladňa.
Ak takú nevlastníte môžete používať inštitút úhrady pohľadávky formou PPD do 31.12.2010.




Tí, ktorí museli doteraz evidovať tržby prostredníctvom ERP /predaj tovaru a služieb určených Vyhláškou 55 a následne zákonom 289/2008/ a nemajú zakúpenú ERP z technického hľadiska podľa zákona 289/2008 nemenia na svojom postupe nič do 31.-12.2010. Od 1.1.2011 budú musieť mať títo zákonom určení , teda Tí, ktorí predávajú tovar, resp. poskytujú niektorú zo služieb uvedených v prílohe zákona/ všetci ERP aj z technického hľadiska podľa zákona 289/2008 a budú evidovať tržby prijaté v hotovosti aj na základe faktúry prostredníctvom tejto kasy, vrátane prijatých záloh. Nie je tu možnosť prijatia hotovosti na základe PPD - opakujem len pre tých zákonom určených...
adinka55
29.01.09,20:06
Ok, takze ak ma subjekt ERP podla zakona 289/2008 (neviem ci su taketo pokladne uz v predaji) eviduje uhradu pohladavky uz na ERP. Tu ma vsak zaujima prepojenie na uctovnictvo- napr. podnikatel vedie PU.
Vystavi fakturu povedzme dnes 29.1.2009, zatial uhradu neprijal. Zauctuje ju do trzieb a dph a dph aj odvedie v mesiaci januar. Povedzme v maji mu odberatel zaplati tuto sumu v hotovosti tzn. bude musiet pouzit ERP. Zatial som sa nikde nedocitala, ze by uzavierka v ERP mala obsahovat triedenie na uhrady pohladavok a podobne. Pretoze ak to nahodim do ERP klasickym sposobom tak v dph to budem mat dvakrat tzn. v januari aj v maji a v trzbach tiez. Co vy na to? Ako poriesit tento problem?
evina
29.01.09,20:15
Ok, takze ak ma subjekt ERP podla zakona 289/2008 (neviem ci su taketo pokladne uz v predaji) eviduje uhradu pohladavky uz na ERP. Tu ma vsak zaujima prepojenie na uctovnictvo- napr. podnikatel vedie PU.
Vystavi fakturu povedzme dnes 29.1.2009, zatial uhradu neprijal. Zauctuje ju do trzieb a dph a dph aj odvedie v mesiaci januar. Povedzme v maji mu odberatel zaplati tuto sumu v hotovosti tzn. bude musiet pouzit ERP. Zatial som sa nikde nedocitala, ze by uzavierka v ERP mala obsahovat triedenie na uhrady pohladavok a podobne. Pretoze ak to nahodim do ERP klasickym sposobom tak v dph to budem mat dvakrat tzn. v januari aj v maji a v trzbach tiez. Co vy na to? Ako poriesit tento problem?

To musíme nechať na hlavách tých, ktorí majú na starosti softweare ERP...musia ich nastaviť v zmysle zákona...
P.s. Tiež neviem, či sú vôbec už také kasy v predaji
Rozalka
29.01.09,20:20
Ok, takze ak ma subjekt ERP podla zakona 289/2008 (neviem ci su taketo pokladne uz v predaji) eviduje uhradu pohladavky uz na ERP. Tu ma vsak zaujima prepojenie na uctovnictvo- napr. podnikatel vedie PU.
Vystavi fakturu povedzme dnes 29.1.2009, zatial uhradu neprijal. Zauctuje ju do trzieb a dph a dph aj odvedie v mesiaci januar. Povedzme v maji mu odberatel zaplati tuto sumu v hotovosti tzn. bude musiet pouzit ERP. Zatial som sa nikde nedocitala, ze by uzavierka v ERP mala obsahovat triedenie na uhrady pohladavok a podobne. Pretoze ak to nahodim do ERP klasickym sposobom tak v dph to budem mat dvakrat tzn. v januari aj v maji a v trzbach tiez. Co vy na to? Ako poriesit tento problem?
Sú už v predaji.
Mám známeho, ktorý má cca 15 pokladní, z toho 1 je už podľa nového zákona. Podľa odpovede z drsr.sk musí v celej firme postupovať už podľa nového zákona (teda pri všetkých kasách).

K prepojeniu na účto: zas nám len pridali viac evidencie (šuflíkovej).
A to by som chcela vidieť, ako to bude predavač vedieť, že má niekde zaevidovať, že zaplatili dávnejšiu faktúru.
Kocúrkovo.
evina
29.01.09,20:22
Sú už v predaji.
Mám známeho, ktorý má cca 15 pokladní, z toho 1 je už podľa nového zákona. Podľa odpovede z drsr.sk musí v celej firme postupovať už podľa nového zákona (teda pri všetkých kasách).

K prepojeniu na účto: zas nám len pridali viac evidencie (šuflíkovej).
A to by som chcela vidieť, ako to bude predavač vedieť, že má niekde zaevidovať, že zaplatili dávnejšiu faktúru.
Kocúrkovo.

No to je dokonalý guláš. Naozaj neviem, ako podľa tých vyjadrení, ktoré dávali, ak má z 15 jednu tak má tak postupovať aj na starých:D
evina
29.01.09,20:30
mimotemy Rozalka už som na to prišla, to je asi podľa pravidla
Jedno DP 13 áut 13 pokút
Zita5
29.01.09,20:39
Bude to trošku mimo diskusie , ale posielala som tento týždeň cez stránku www.drsr.sk dopyt ohľadom RP .Doposiaľ mi vždy prišla odpoveď , že môj dopyt je registrovaný pod číslom xxxxxx ..... že zašlú odpoveď. Po zaslaní dopytu som potvrdenie o prijatí nedostala , z dôvodu mojej obavy , že môj dopyt nedostali , som na druhý deň zaslala opakovane dopyt v tom istom znení :)a zasa žiadna reakcia .Teraz neviem , či ma už vylúčili z rady dopytujúcich:D, alebo máte aj vy tieto skúsenosti .
VladoaKatka
30.01.09,05:58
Jednoznačne je to chaos a všetko ukáže čas, ako sa k tomuto problému postavia jednotlivé DÚ. Mne to prechodné ustanovenie vyhovuje, väčšinu úhrad pohľadávok v hotovosti mám len preto, že inak by som na tie peniaze čakala véééélmi dlho, jednoducho povedané musím ísť vyinkasovať... a niekedy mám uhradu jednej pohľadávky aj na 3 PPD. Cez bankový prevod by som to nemala ani po dnes:D
Určite nie som sama.

mimotemyEšte šťastie, že takéto prechodné ustanovenie nevymysleli v iných zákonoch .... napr. cestný zákon:eek:
veronkaj
30.01.09,07:13
prosím poraďte mi,

prečítala som si Vaše príspevky a neviem či som to pochopila správne.

podĺa prílohy kto má evidovať by sa táto povinnosť evidova v ERP vzťahovala aj na moju polovičku.
Má autoservis, je platca dph kvartálny, účtuje v JU a vystavuje faktúry - nieje ich veľa a niektorý mu platia na BU a niektorý faktúru uhradia hneď v hotovosti.

podla toho členenia spadá aj on do tej kategorie že si musí kúpiť tú pokladňu však????

tak budeme musieť zobrať čo musí všetko obsahovať a ísť kúpiť a aký je ďalší postup po zakúpení myslím účtovne v JU.
začíname účtovať a ak viete tak ma odporučte do nejakej časti kde sa dozviem viac,

dakujem
betyna8
30.01.09,07:24
Bude to trošku mimo diskusie , ale posielala som tento týždeň cez stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) dopyt ohľadom RP .Doposiaľ mi vždy prišla odpoveď , že môj dopyt je registrovaný pod číslom xxxxxx ..... že zašlú odpoveď. Po zaslaní dopytu som potvrdenie o prijatí nedostala , z dôvodu mojej obavy , že môj dopyt nedostali , som na druhý deň zaslala opakovane dopyt v tom istom znení :)a zasa žiadna reakcia .Teraz neviem , či ma už vylúčili z rady dopytujúcich:D, alebo máte aj vy tieto skúsenosti .

Zitka,ja som tiež tak zadávala dopyt /už 2 krát/ a odpoveď mi prišla vždy na druhy deň.
jeso
10.02.09,14:33
dnes mi to prišlo z DU - možno niekomu pomôže
Vypracovalo to Daňové riaditeľstvo SR, odbor služieb pre verejnosť, február 2009

Otázky a odpovede
k problematike používania elektronických registračných pokladníc (ERP) po účinnosti zákona o používaní ERP
(zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, ďalej len „zákon o používaní ERP“)


1. Otázka:
Používam ERP v súlade s vyhláškou č. 55/1994 Z.z.. Som povinný od účinnosti zákona o používaní ERP zakúpiť si novú pokladnicu ?

Odpoveď:
Nie. Prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu - vyhlášky č. 55/1994 Z.z. až do 31. decembra 2010, t.j. podnikateľ môže pokladnicu, ktorú používal doteraz používať aj po účinnosti zákona o používaní ERP. Ak podnikateľ po 1.3.2009 obstará ERP, ktorá už bude spĺňať požiadavky zákona o používaní ERP a bude mať vydaný certifikát v súlade s týmto zákonom, potom už bude musieť postupovať podľa tohto zákona.


2. Otázka:
Na evidenciu tržieb za predaný tovar používam ERP, môžem aj po účinnosti zákona o používaní ERP používať túto pokladnicu, ak áno, dokedy ?

Odpoveď:
Áno. Ak podnikateľ používa ERP podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., môže túto ERP používať aj naďalej, najneskôr do konca roka 2010.

3. Otázka:
Používam ERP podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. Som povinný od účinnosti zákona o používaní ERP požiadať servisnú organizáciu, aby mi ERP označila plombou ?

Odpoveď:
Nie. Povinnosť označiť ERP plombou sa vzťahuje len na ERP, ktoré spĺňajú požiadavky a parametre uvedené v zákone o používaní ERP.

4. Otázka:
Zmenil sa v zákone o používaní ERP rozsah služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť vedenia tržieb v ERP oproti vyhláške č. 55/1994 Z.z. ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP budú podliehať povinnosti evidencie tržieb na ERP tie služby uvedené v prílohe č. 1 zákona o používaní ERP, ktoré jej podliehali aj podľa vyhlášky č. 55/1994 Z. z.

5. Otázka:
Som podnikateľ, ktorý nemal povinnosť evidovať tržby na ERP. Táto povinnosť mi vznikne 1.4.2009. Musím už zakúpiť pokladnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky podľa nového zákona o ERP ?
Odpoveď:
Režim vyhlášky č. 55/2004 Z. z. sa v zmysle prechodných ustanovení § 18 zákona o používaní ERP vzťahuje na všetkých podnikateľov, ktorí používali ERP pred 1. marcom 2009 a budú používať ERP naďalej, ako aj na tých, ktorí začnú používať ERP po 1. marci 2009, najneskôr však do 31. decembra 2010. V tomto prípade sa môže podnikateľ rozhodnúť, či zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa zákona o používaní ERP a potom bude povinný postupovať podľa tohto zákona, alebo zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. a bude postupovať podľa tejto vyhlášky do 31.12.2010.


6. Otázka:
Vykonávam službu (oprava chladničiek), pri ktorej som podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. nemusel evidovať tržbu v ERP. Budem povinný od 1.3.2009 evidovať tržby za takéto služby v ERP ?

Odpoveď:
Nie. Rozsah služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť vedenia tržieb na ERP podľa zákona o používaní ERP sa oproti vyhláške č. 55/1994 Z.z. nezmenil. Z uvedeného vyplýva, že podnikateľovi, ktorý poskytuje služby napr. opravy chladničiek, práčok, kominárske služby nevzniká povinnosť evidovať tržby v hotovosti cez ERP ani podľa zákona o používaní ERP.


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká teda povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

8. Otázka:
Ak si po účinnosti zákona o používaní ERP zakúpim novú pokladnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky podľa zákona o používaní ERP, budem už musieť postupovať podľa tohto zákona?

Odpoveď:
Áno. Ak daňovník po 1.3.2009 obstará ERP, ktorá už bude spĺňať požiadavky zákona o používaní ERP a bude mať vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP, potom je povinný postupovať podľa tohto zákona.

9. Otázka:
Mám ERP, na ktorej evidujem tržby podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. Táto pokladňa bude precertifikovaná tak, aby spĺňala požiadavky nového zákona o ERP. Budem povinný postupovať už podľa nového zákona ?

Odpoveď:
Áno. Ak podnikateľ bude po 1.3.2009 používať ERP, ktorá už bude spĺňať požiadavky zákona o používaní ERP a bude mať vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP, potom je povinný postupovať podľa tohto zákona. To znamená, že aj pri používaní ERP, na ktorej sa evidovali tržby podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., ak bude mať vydaný nový certifikát o tom, že spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona o používaní ERP, bude podnikateľ povinný postupovať podľa zákona o používaní ERP.

10. Otázka:
Odkedy budú všetci podnikatelia povinní používať ERP už len podľa zákona o používaní ERP?

Odpoveď:
Povinnosť používať ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona o používaní ERP a pri používaní ERP postupovať v zmysle tohto zákona, majú podnikatelia od 1. januára 2011.

11. Otázka:
Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:
Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.

12. Otázka:
Čo som povinný urobiť ako podnikateľ, ktorý používa ERP, v súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona o používaní ERP, aké termíny mám dodržať, aby som konal v súlade s týmto zákonom ?

Odpoveď:
Podľa prechodného ustanovenia § 18 ods. 1 zákona o používaní ERP, podnikateľ, ktorý používa ERP na evidenciu tržieb, môže používať túto ERP podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z. najneskôr do 31. decembra 2010. To znamená, že ak podnikateľ používa ERP podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., môže túto ERP používať aj naďalej, najneskôr do konca roka 2010, pričom sa bude riadiť pri jej používaní touto vyhláškou. Ak podnikateľ zakúpi novú ERP, ktorá už bude mať vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP, potom sa už na neho budú vzťahovať aj všetky ustanovenia tohto zákona.

13. Otázka:
Som stolár a vyrábam stolárske výrobky. Niektoré výrobky predávam priamo zákazníkom, niektoré výrobky napr. kuchynské linky dodávam zákazníkovi aj s montážou. Som povinný používať ERP podľa nového zákona ?
Odpoveď:
Ak stolár vyrobí výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže, ide o predaj tovaru, a v takomto prípade je povinný evidovať prijatú tržbu podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., ako aj podľa zákona o používaní ERP. V prípade, že stolár vyrobí výrobok, ktorý po jeho výrobe predá zákazníkovi aj s montážou, ide o poskytovanie služby, na ktorú sa ani podľa vyššie uvedenej vyhlášky o ERP ani podľa zákona o používaní ERP nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb na ERP.
Rovnaký postup platí aj napr. pri predaji okien, parkiet bez montáže (ide o predaj tovaru) a pri predaji okien, parkiet s montážou (ide o poskytnutie služby).




Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR, odbor služieb pre verejnosť, február 2009
majkamajka
10.02.09,16:53
Úhrada faktúr v hotovosti je stále aktuálna. Ale aj tak je to chaos, jediní "bohom" chránení sú lekári, tí nemajú problém, ich sa totižto takéto problémy vôbec netýkajú. Inkasujú stále na základe obyčajných príjmových dokladov bez faktúr a bez pokladníc.
Monika Kováčová
10.02.09,16:54
v ničom nemáme problém...
slavkavar
10.02.09,17:22
Musi si zakúpiť ERP aj zakazková krajčírka ktorá je v združení ešte s kolegyňou a doteraz všetko riešia iba cez paragon
JankaO
10.02.09,17:23
Musi si zakúpiť ERP aj zakazková krajčírka ktorá je v združení ešte s kolegyňou a doteraz všetko riešia iba cez paragon
Táto služba nie je v prílohe k zákonu, takže nie. Treba čítať diskusiu, je tu už na to odpovedané http://www.porada.sk/928987-post168.html
slavkavar
10.02.09,17:29
Dakujem už som to našla. Je to pekne napísané aj v príspevku 128 a 130.
michelle84
11.02.09,06:08
Dobre chápem, že dodávateľ, ktorý fakturuje za svoje výrobky a služby a zaplatí sa mu v hotovosti, nemusí mať registračnú pokladňu? Ide o strojársky priemysel. Lebo na školení hovoril prednášajúci, že na príjmovom pokladničnom doklade treba uviesť zajtrajší čiže dátum nasledujúci po úhrade a nie skutočný deň úhrady. Môžem dať rovnaký dátum na PPD pri úhrade v hotovosti za faktúru?
SzabM
11.02.09,06:47
Túto istú otázku som sa pýtala aj ja. Potom som listovala v Porade a našla som odpovede takého charakteru, že už asi 2 roky neplatí táto klauzula, že PPD sa vystavuje až nasledujúci deň po vystavení faktúry. Teda že je možné vystaviť PPD s tým istým dátumom, s akým je vystavená Fa. Myslím, že poraďáci sú múdri ľudia, lebo mi už veľa pomohli a preto usudzujem, že aj táto info je vierohodná.
55klara
11.02.09,20:19
moje nervy... No teda som sa normálne zapotila pri čítaní tejto témy... :D No teda je mi jasne, že my patríme do tejto kategorie,teda mám povinnosť mať registračnu pokladňu.... Máme video a fotoslužby (svadby,stužkove) Aaaaale ;) :D keď berieme uhradu zálohy cez účet a vyúčtovanie-odovzdanie hotoveho diela cez dobierku, alebo cez úhradu bankou (ked dôverujeme,že neujdu ..... teda vôbec cez cash .... A teraz blbá otázka: Musím si ju vôbec kupovať, registrovať.... ked nebereme hotovosť? Teda mať ju doma a nepoužívať?
Kujééééém

A prajem veľa účtovného zdaru :cool:
evina
11.02.09,22:20
Túto istú otázku som sa pýtala aj ja. Potom som listovala v Porade a našla som odpovede takého charakteru, že už asi 2 roky neplatí táto klauzula, že PPD sa vystavuje až nasledujúci deň po vystavení faktúry. Teda že je možné vystaviť PPD s tým istým dátumom, s akým je vystavená Fa. Myslím, že poraďáci sú múdri ľudia, lebo mi už veľa pomohli a preto usudzujem, že aj táto info je vierohodná.
Zabudla si dať 1 pred tú 2-jku. Posunutie dátumov neplatí už od r. 1997, t.j. ideme na 12-násty rok :) Takže prednášajúci sa minul realite. Môžete dať ten istý dátum na PPD za úhradu pohľadávky /faktúry/, ale len do 31.12.2010, potom je evidencia tržieb aj úhrada faktúry v hotovosti cez ERP, ak máte povinnosť..
evina
11.02.09,22:26
moje nervy... No teda som sa normálne zapotila pri čítaní tejto témy... :D No teda je mi jasne, že my patríme do tejto kategorie,teda mám povinnosť mať registračnu pokladňu.... Máme video a fotoslužby (svadby,stužkove) Aaaaale ;) :D keď berieme uhradu zálohy cez účet a vyúčtovanie-odovzdanie hotoveho diela cez dobierku, alebo cez úhradu bankou (ked dôverujeme,že neujdu ..... teda vôbec cez cash .... A teraz blbá otázka: Musím si ju vôbec kupovať, registrovať.... ked nebereme hotovosť? Teda mať ju doma a nepoužívať?
Kujééééém

A prajem veľa účtovného zdaru :cool:


NIE
SzabM
12.02.09,21:03
Ak neprijímaš hotovosť, logicky nemusíš kupovať ERP!
alebac
13.02.09,07:41
Zdravím všetkých!
Téma živnostníkov a pokladníc ma zaujala a bytostne sa ma dotýka.
Som živnostník a distribuujem tovar do prevádzok na ich ďalší predaj.Je to formou priameho stretnutia na prevádzke,resp. prostredníctvom e-mailu.
Trosku som študoval zákon ale aj tak mám otázku na vás otázku-kto vie nech mi poradí: budem mať aj ja povinnosť si zadovážiť reg.poladnicu ak nepredávam konečnému spotrebiteľovi iba do obchodov?
A otázka trošku mimo- nie som platca DPH,viacerí obchodníci kôli tomu nechú obchodovať so mnou?Môžte mi poradiť pokiaľ robí veľko obchod v malých množstvách-oplatí sami registrovať ako platiteľ dph?
ďakujem za odpovede
alebac
Gia1carangi
18.02.09,10:21
Krásny deň,
ešte by som Vás poprosila o jedno ujasnenie, ako je myslený bod 6.2 Reklamné a súvisiace fotografické služby, v prílohe 1 z.? Mám grafické štúdio a vyrábam reklamu /vizitky,tabule.../ ale nemám živnosť na Fotografické služby (31.10 - volne ziv.) ale len na Reklamné a marketingové služby (31.5), dočítala som sa taktiež, že do bodu 6. Fotografické služby nespadá kopírovanie. Budem potrebovať ERP? :) Ďakujem veľmi pekne.
eop
18.02.09,10:47
Dobrý deň, mám z tohoto už veľký chaos. Potrebovala by som poradiť v týchto prípadoch, či je potreba používať ERP:
1.) účtovníčka, ktorá vystavuje fa za služby - príjma úhradu aj v hotovosti (musí používať erp?-nenašla som to v prílohe č.1 k zákonu),
2.) colné-špedičné služby - vystavujú fa, tiež sú úhrady niekedy v hotovosti, alebo príde šofér, dá si vypísať cmr a vystavíme im len paragón -hotovostný doklad - nie faktúru, platba je v hotovosti.
3.) oprava autoskiel - väčšinou sa platí bezhotovostnou výmenou, že firma zaplatí iba dph v hotovosti a poisťovňa pošle zvyšok na účet
4.) krajčírska dieľňa - predáva hotové výrobky na faktúru (úhrady bývajú väčšinou prevodom)
Moc ďakujem. Už som to tu počítala, ale stále som si neni istá, či tomu aj vôbec chápem. :confused:
Lianka
18.02.09,16:49
Úhrada faktúr v hotovosti je stále aktuálna. Ale aj tak je to chaos, jediní "bohom" chránení sú lekári, tí nemajú problém, ich sa totižto takéto problémy vôbec netýkajú. Inkasujú stále na základe obyčajných príjmových dokladov bez faktúr a bez pokladníc.

Pri citani tejto diskusie ma napadlo:

Lekar (sro), ktory okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti aj predava pacientom zdravotnicke potreby (zubar - zubne pasty..., ocny - kontaktne sosovky a pod.) a platby prijima v hotovosti, je povinny pouzivat ERP?
liba2
18.02.09,17:02
http://www.porada.sk/928987-post168.html

... ERP potrebuje len ten, kto sa nájde v prílohe zákona - viď link
Lianka
18.02.09,17:12
liba, ta priloha zakona hovori o sluzbach... a co tovar?
Mam tomu rozumie tak, ze ked v prilohe nie je rec o sluzbe - poskytovanie zdrav. starostlivosti, tak ani nie je povinnost pouzivat ERP pri predaji tovaru v suvislosti s poskytov. tejto sluzby?
lubinami
18.02.09,17:27
My máme strojnú dieľňu, keď urobím zákazku, beriem platbu v hotovosti ale vystavujem cez PC faktúru a vypíšem príjmový pokl.doklad. Bude to aj nadalej takto stačiť ? Nemusím hádam kupovať pokladňu.
beatam
18.02.09,17:39
liba, ta priloha zakona hovori o sluzbach... a co tovar?
Mam tomu rozumie tak, ze ked v prilohe nie je rec o sluzbe - poskytovanie zdrav. starostlivosti, tak ani nie je povinnost pouzivat ERP pri predaji tovaru v suvislosti s poskytov. tejto sluzby?
§ 2 písm. h zákona č 289/2008
Na účely tohto zákona sa rozumie tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby.
V § 3 uvedeného zákona je uvedený tovar, na predaj ktorého sa nevzťahuje povinnosť evidencie tržby ERP.
beatam
18.02.09,17:44
My máme strojnú dieľňu, keď urobím zákazku, beriem platbu v hotovosti ale vystavujem cez PC faktúru a vypíšem príjmový pokl.doklad. Bude to aj nadalej takto stačiť ? Nemusím hádam kupovať pokladňu.
Pozri: http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html
Lianka
18.02.09,17:45
liba precitala som si, dakujem.

Aj tak mi z toho vychadza, ze ak lekar, ambulancia - sro
(§ 1, ods. 2 Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu...)

predava vo svojej ambulancii zdravotnicke potreby ako doplnok k sluzbe poskytovania zdravot. starostlivosti = tovar
(§ 2, ods. i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom),
je povinny pouzivat ERP.

Mam pravdu? Moze mi to niekto potvrdit?

(Radsej by som nemala... :mee:)
evina
18.02.09,18:11
liba precitala som si, dakujem.

Aj tak mi z toho vychadza, ze ak lekar, ambulancia - sro
(§ 1, ods. 2 Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu...)

predava vo svojej ambulancii zdravotnicke potreby ako doplnok k sluzbe poskytovania zdravot. starostlivosti = tovar
(§ 2, ods. i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom),
je povinny pouzivat ERP.

Mam pravdu? Moze mi to niekto potvrdit?

(Radsej by som nemala... :mee:)

Môj názor- áno je povinný pri predaji tohto doplnkového tovaru používať ERP event. v závislosti aj od množstva predaného tovaru do 31.12.2010 prostredníctvom faktúry a PPD, po tomto termíne ERP..
evina
18.02.09,18:14
My máme strojnú dieľňu, keď urobím zákazku, beriem platbu v hotovosti ale vystavujem cez PC faktúru a vypíšem príjmový pokl.doklad. Bude to aj nadalej takto stačiť ? Nemusím hádam kupovať pokladňu.

Minimálne 20 krát je v tejto téme na otázku odpoveď.
Neviem, čo je predmetom zákazky v strojnej dielni, čo je výsledkom služba alebo tovar? Inštitút úhrady faktúry môžete využívať do 31.12.2010, potom podľa toho, ak Vaša služba je v prílohe zákona tak prostredníctvom ERP, ak produktom je tovar, taktiež evidencia tržieb po tomto termíne ERP.
evina
18.02.09,18:21
Dobrý deň, mám z tohoto už veľký chaos. Potrebovala by som poradiť v týchto prípadoch, či je potreba používať ERP:
1.) účtovníčka, ktorá vystavuje fa za služby - príjma úhradu aj v hotovosti (musí používať erp?-nenašla som to v prílohe č.1 k zákonu), Na základe čoho ju chceš používať, ak sama píšeš, že túto službu si nenašla v prílohe zákona?
2.) colné-špedičné služby - vystavujú fa, tiež sú úhrady niekedy v hotovosti, alebo príde šofér, dá si vypísať cmr a vystavíme im len paragón -hotovostný doklad - nie faktúru, platba je v hotovosti. Sú tieto služby medzi vymenovanými v prílohe? Nie
3.) oprava autoskiel - väčšinou sa platí bezhotovostnou výmenou, že firma zaplatí iba dph v hotovosti a poisťovňa pošle zvyšok na účet Je táto služba v prílohe zákona?
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel

Je, to znamená podlieha povinnosti evidencie tržieb ERP. Len so 31.12.2010 to môže byť formou úhrady pohľadávky.

Táto služba je dokonca vo Vyhláške 55/1994 a teda vzťahuje sa na §ňu povinnosť používania ERP od r. 1995

4.) krajčírska dieľňa - predáva hotové výrobky na faktúru (úhrady bývajú väčšinou prevodom)
Moc ďakujem. Už som to tu počítala, ale stále som si neni istá, či tomu aj vôbec chápem. :confused:
Asi trikrát v tejto téme som jasne a konkrétne napísala, že krajčírskych služieb sa používanie ERP netýka, nie sú v prílohe tohto zákona... A už vôbec nie, ak sú úhrady prevodom



...
Lianka
18.02.09,18:33
Môj názor- áno je povinný pri predaji tohto doplnkového tovaru používať ERP event. v závislosti aj od množstva predaného tovaru do 31.12.2010 prostredníctvom faktúry a PPD, po tomto termíne ERP..

Hm, takze musi pouzivat (nefakturuje)... :mad: Dakujem evina.
bredikova
20.02.09,14:02
dnes mi to prišlo z DU - možno niekomu pomôže
Vypracovalo to Daňové riaditeľstvo SR, odbor služieb pre verejnosť, február 2009


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká teda povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR, odbor služieb pre verejnosť, február 2009

Asi sa už opakujem.:D Takže po 1.1.2011 si budeme musieť zakúpiť RP , ktorá bude spĺňať podmienky zákona, a ak nám vystavenú faktúru zaplatia v hotovosti, musíme im vydať bloček z RP, nebude už stačiť len prímový doklad o úhrade faktúry. Chápem to dobre ? :---
Hryzko
20.02.09,18:20
Ja som dostala takúto istú odpoveď z nášho DÚ. Ak nebude novela zákona chápeš to dobre.
Dáša_
20.02.09,19:04
Ja som dostala takúto istú odpoveď z nášho DÚ. Ak nebude novela zákona chápeš to dobre.

No veru,rok 2011 sa zda ešte dost daleko :D
bredikova
20.02.09,22:14
Ja som dostala takúto istú odpoveď z nášho DÚ. Ak nebude novela zákona chápeš to dobre.


No to bude chaos. Tovar vozia vodiči , a niekedy inkasujú na mieste, kde ho dovezú. V niektorých prípadoch nevedia, či dotyčný odberateľ bude mať peniaze a či zaplatí. No neviem si to predstaviť. Ale máme ešte čas nad tým porozmýšlať, akurát nášho maiteľa z toto "kepne pepka". On sa vždy vyhýbal RP :cool:a tuším ak sa zákon nezmení tak ho to neminie. Už vidím ako sa bude rozčulovať. :confused: tak budeme ešte čakať .:D
VladoaKatka
26.02.09,08:37
Dnes som potrebovala zavítať aj na stránku DÚ Trnava a veľmi ma zaujal tento oznam:
pozn.: len škoda, že takéto prednášky nerobia všetky DÚ, alebo sa mýlim.
Môžno, že tam zavítam, aj keď do Trnavy nepatrím.

Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky, pracovisko Trnava



vykoná pre daňové subjekty a verejnosť

l dňa 16. marca 2009 prednášku na tému:


"Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice"

l 18. marca 2009 prednášku na tému:


"Zdaňovanie príjmov fyzických a právnických osôb v nadväznosti na prijaté novely zákona o dani z príjmov"




Prednášky sa budú konať v budove Obvodného úradu v Trnave,
Kollárova ul. č. 8, vo veľkej zasadačke na 1. poschodí
so začiatkom o 9,00 hod.


Vstup na prednášku je voľný.
ropy
26.02.09,11:16
:eek: Doteraz som bola v tom, že povinnosť reg. pokladnice bude platiť pre všetkých predajcov tovaru a služby len podľa prílohy zákona 289/2008. Tam predsa nie sú účtovnícke služby...
Treba si prečítať prílohu.
Prikladám
Príloha č. 1
k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch
a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na
prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych
a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom
podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí
sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie
diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov
okrem farbenia vlákien a priadzí
Strana 2302 Zbierka zákonov č. 289/2008 Čiastka 111
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.
© IURA
ropy
26.02.09,11:18
Treba si prečítať prílohu.
Prikladám
Príloha č. 1
k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch
a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na
prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych
a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom
podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí
sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie
diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov
okrem farbenia vlákien a priadzí
Strana 2302 Zbierka zákonov č. 289/2008 Čiastka 111
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.
© IURA
Ociviste
04.03.09,20:41
Dobry vecer, prestudovala som vsetky prispevky a mam v tom chaoz. Ked mam klienta, ktory predava napr. suche zipsy a tovar na vyrobu sedacich suprav atd. Vystavi fakturu na tovar a nasledne prijme uhradu faktury v hotovosti, je povinny mat RP? Dakujem
evina
04.03.09,20:43
Dobry vecer, prestudovala som vsetky prispevky a mam v tom chaoz. Ked mam klienta, ktory predava napr. suche zipsy a tovar na vyrobu sedacich suprav atd. Vystavi fakturu na tovar a nasledne prijme uhradu faktury v hotovosti, je povinny mat RP? Dakujem

Od 1.1.2011
Zita5
04.03.09,20:46
Dobry vecer, prestudovala som vsetky prispevky a mam v tom chaoz. Ked mam klienta, ktory predava napr. suche zipsy a tovar na vyrobu sedacich suprav atd. Vystavi fakturu na tovar a nasledne prijme uhradu faktury v hotovosti, je povinny mat RP? Dakujem

Pozrite aj tu
http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html
Ociviste
04.03.09,21:11
Dakujem za odpovede. Dufam, ze to do vtedy zmenia.
wvsystem
16.03.09,12:26
Mam internetový obchod s numizmatikou, a ak som túto diskusiu dobre pochopil, tak ked predam mince zákazníkovy, on si pride pre ne osobne a hned mi to v hotovosti aj uhradí na základe faktúry a príjimoveho dokladu, tak od 1. marca 2009 mu musím dať blok z ERP. Je to tak?
denisadam
20.03.09,10:39
Dobrý deň, viem že toho teraz veľa, ale prosím o radu Živnostník má v ŽL: Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel. Ešte chcem dodať, že nemá zriadenú prevádzku, služby poskytuje "mobilne" jazdí za zákazníkom. 1. Je povinný mať ERP? 2. Nemohol by sa pokladni vyhnúť tým, že by úhrady fa prijímal bezhotovostne? Ďakujem
evina
23.03.09,10:16
Dobrý deň, viem že toho teraz veľa, ale prosím o radu Živnostník má v ŽL: Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel. Ešte chcem dodať, že nemá zriadenú prevádzku, služby poskytuje "mobilne" jazdí za zákazníkom. 1. Je povinný mať ERP? 2. Nemohol by sa pokladni vyhnúť tým, že by úhrady fa prijímal bezhotovostne? Ďakujem

Teoreticky áno....
nela07
23.03.09,16:11
Dobrý deň,
chcem sa len utvrdiť v názore. Ide o takýto prípad:
Kaderník vlasní registračnú pokladňu. Vykonáva svoju činnosť v prenajatých priestoroch. Časť nájmu na základe zmluvy prijíma od pedikérky, ktorá je s ním v spoločných priestoroch v hotovosti. Tak isto prijíma aj časť platby za odpad. Je potrebné prijímať od 1.3.2009 tieto platby cez RP? Podľa mňa áno, len si nie som istá. Ďakujem za odpovede.
nela07
23.03.09,16:24
RP kupoval v auguste 2008, nevie mi povedať, či má fiškálny modul.
Zita5
23.03.09,16:38
Dobrý deň,
chcem sa len utvrdiť v názore. Ide o takýto prípad:
Kaderník vlasní registračnú pokladňu. Vykonáva svoju činnosť v prenajatých priestoroch. Časť nájmu na základe zmluvy prijíma od pedikérky, ktorá je s ním v spoločných priestoroch v hotovosti. Tak isto prijíma aj časť platby za odpad. Je potrebné prijímať od 1.3.2009 tieto platby cez RP? Podľa mňa áno, len si nie som istá. Ďakujem za odpovede.

Prečítajte si nasledovný link .Možno Vám pomôže.
http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html
nela07
23.03.09,16:45
No ten link som už čítala a predsa som sa chcela uistiť v názore, že všetko musí prijímať cez RP. Ale ďakujem za odpoveď.
DARJA22
23.09.09,20:39
Zdravím, mám dve otázky:

1. Kamenárska firma, ktorá vyhotovuje pomníky prijíma platby za služby od občanov len cez PPD - môj názor je, že by mala vystavovať aj faktúry.

2. Vzorková predajňa - predáva tovar (dlažbu) na základe objednávky zákazníka (tovar sa neskladuje), niekedy je aj tovar s montážou (na žiadosť zákazníka sa dlažbu aj osadí) - je potrebné mať registračnú pokladňu.
Ide o rozbiehajúcu sa predajňu, zatiaľ nemá registračnú pokladňu, tržbu prijíma opäť len na PPD, faktúry nevystavuje.

Snáď som to dobre popísala.

Prosím o rady skúsených poraďákov.
DARJA22
24.09.09,12:04
posúvam
veronikasad
24.09.09,12:17
Zdravím, mám dve otázky:

1. Kamenárska firma, ktorá vyhotovuje pomníky prijíma platby za služby od občanov len cez PPD - môj názor je, že by mala vystavovať aj faktúry.

2. Vzorková predajňa - predáva tovar (dlažbu) na základe objednávky zákazníka (tovar sa neskladuje), niekedy je aj tovar s montážou (na žiadosť zákazníka sa dlažbu aj osadí) - je potrebné mať registračnú pokladňu.
Ide o rozbiehajúcu sa predajňu, zatiaľ nemá registračnú pokladňu, tržbu prijíma opäť len na PPD, faktúry nevystavuje.

Snáď som to dobre popísala.

Prosím o rady skúsených poraďákov.

V tomto príspevku nájdeš prílohu č. 1 k Zákonu o ERP - zoznam služieb, kde je povinnosť používať ERP.
Kamenárstvo som tam nenašla.

Predaj tovaru /dlažby/ podlieha evidencii tržby cez ERP

http://www.porada.sk/848448-post48.html
DARJA22
24.09.09,13:25
Veronika, ďakujem za radu, možno som tie príspevky nesprávne zaradila.

1. V príspevkoch sa mi hlavne jednalo, či sa musia vystavovať faktúry, alebo stačí len príjem cez PPD.

2. Takže aj keď je to vzorková predajňa musí byť ERP.
veronikasad
24.09.09,13:41
Veronika, ďakujem za radu, možno som tie príspevky nesprávne zaradila.

1. V príspevkoch sa mi hlavne jednalo, či sa musia vystavovať faktúry, alebo stačí len príjem cez PPD.

2. Takže aj keď je to vzorková predajňa musí byť ERP.

Kamenárstvo - pokial je odberatelom súkromná osoba, treba vystaviť nejaký dodací list s rozpisom materiálu a práce a k nemu PPD.

Predaj tovaru - cez registračnú pokladňu. Ak je odberatelom podnikatelský subjekt /FO alebo PO/, do 31.12.2010 môže vystaviť faktúru a k nej príjmový pokl. doklad. Po tomto dátume aj úhradu faktúry musí zaevidovať cez ERP.
DARJA22
24.09.09,19:41
Veronika, ďakujem, ďakujem, ďakujem ....
veronkaj
06.10.09,10:24
ja sa chcem len uistiť u vzdelaných či stále to ešte platí, že
ak mám szčo , ktorý je platca dph a za prácu vystavuje len faktúry a tie mu zákazníci a poisťovne uhrádzajú väčšinou na BU a len občas v hotovosti ale nikdy nie v ten deň, väčšinou prídu tak nadruhý deň alebo dotýždna že to uhradia, dá im ako potvrdenie úhrady príjmový doklad platí aj v tomto prípade, že takto to môže byť len do 31.12.2010.

Ďakujem pekne za odpoved - teda verím že príde
hanelie
06.10.09,11:31
a v akej sfére podniká - povinnosť mať ERP neplatí pre každého SZČO / ak je to autoservis tak ten bude musieť mať ERP od 01.01.2011