dracica
13.11.08,08:49
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako účtujete v JÚ pohľadávku príklad:

SZCO vystaví faktúru:

za služby 50.000 Sk,-
- zľava 2.000 Sk,-
k úhrade 48.000 Sk,-

SZCO nie je platca DPH

na účet príde 48.000 Sk,-

napíste niekto skúsený ako to má byť správne zaúčtované

Ďakujem Pekne
mysimis
13.11.08,07:53
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako účtujete v JÚ pohľadávku príklad:

SZCO vystaví faktúru:

za služby 50.000 Sk,-
- zľava 2.000 Sk,-
k úhrade 48.000 Sk,-

SZCO nie je platca DPH

na účet príde 48.000 Sk,-

napíste niekto skúsený ako to má byť správne zaúčtované

Ďakujem Pekne

Fa vystavíš na 50.000,- Sk za predaj služieb, následne uvedieš zľavu 4% mínusovým znamienkom. K úhrade teda zostane suma 48.000,- Sk, ktorú po úhrade uvedieš do POZD.
dracica
13.11.08,07:56
presne tak to mam zauctovane ale faktúry si vystavuje majitel takze ja som zauctovala do pohladavok iba rozdiel a uhradila som celých 48.000 Sk,- je to v riadku príjmy za služby zdanené v deň úhrady...a predstavte si ze takýto postup mi vytkli na DK ale nedostala som vyjadrenie ako to malo byt podla nich zauctovane
betka
13.11.08,16:53
Skúste dobropisom: Dobropisujeme Vám FA č. zo dňa...z titulu poskytnutia zľavy vo výške xy.
davos
14.11.08,15:06
možno hlúpa otázka - prečo nevystaví rovno faktúru na 48.000
ale uvádza tam vyšiu cenu a potom zľavy - pri službách?
dracica
01.12.08,18:49
prosím ako sa da stiahnut táto tema, SZCO mi zle interpretoval problém....už je to vyriešené
ekopo
01.12.08,18:57
prosím ako sa da stiahnut táto tema, SZCO mi zle interpretoval problém....už je to vyriešené
prečo chceš stiahnuť tému? Rozvinieme ju.
Môžem vystaviť FA napr. takto:
účtovnícke práce ...bla bla.......... 10.000,-
zľava 10% (tak som sa rozhodol) -1.000,-
suma k úhrade.............................9.000,-


FA zaevidujem na 9.000,-
Ono to lepšie vyzerá, že dám dotyčnému zlavu z cenníka - je to ale každodenná realita, napr v obchodoch......atd.
mysimis
01.12.08,19:01
prosím ako sa da stiahnut táto tema, SZCO mi zle interpretoval problém....už je to vyriešené

Nevidím dôvod na stiahnutie témy, veď mysli aj na iných, možno niekto bude mať takýto problém a nebude musieť zakladať novú tému, lebo riešenie je tu.
dracica
01.12.08,19:05
ano je to v poriadku

chcela by som sa poradiť ako robíte zápočty v JU ???
počula som rozne názory
napr. ak mám závazok 100 EUR a pohladávku 120 EUR
20 EUR mi zaslali na účet
a pohladávku uhradím cez PPD a závazok cez VPD vo výške 100 EUR
je to správny postup ?? alebo to robíte cez inu agendu ?? int. doklady ??
ekopo
01.12.08,19:07
ano je to v poriadku

chcela by som sa poradiť ako robíte zápočty v JU ???
počula som rozne názory
napr. ak mám závazok 100 EUR a pohladávku 120 EUR
20 EUR mi zaslali na účet
a pohladávku uhradím cez PPD a závazok cez VPD vo výške 100 EUR
je to správny postup ?? alebo to robíte cez inu agendu ?? int. doklady ??
to čo píšeš nie je zápočet ale úhrada
zápočet je cez ID
dracica
01.12.08,19:07
Nevidím dôvod na stiahnutie témy, veď mysli aj na iných, možno niekto bude mať takýto problém a nebude musieť zakladať novú tému, lebo riešenie je tu.

ja viem ale obavam sa že to može skor zneistit poradákov preto som to chcela stiahnut ale dobre teda presvedčili ste ma;)
dracica
01.12.08,19:09
to čo píšeš nie je zápočet ale úhrada
zápočet je cez ID

ja viem ale kolegyna to robí cez pokladňu lebo cez ID sa robia uzavierkové operacie
P.S nemám rada JU :mad:
ekopo
02.12.08,18:33
§ 14 postupov účtovania v JU
(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska platný ku dňu vzájomného započítania.
betka
02.12.08,18:42
Cez pokladňu sa zápočet nerobí. Nedošlo k toku PP.

Zápočet, ako uvádza Ivan. V pohľ. a závazkoch sa vysporiada dňom započítania, čím mi pohľadávka a závazok vypadne. Teda dňom uskutočnenia účtovného prípadu. Ibaže v PD treba "prepísať" dátum 31.12.2008 a doklad ID napr. názov ZAP 1. Ide o nepeňažnú operáciu, teda bez tokov PP, dokladom je samostatný zápočet.

Založiť FA do šanonu k uzávierkovým účtovným operáciám.
ekopo
02.12.08,19:44
Založiť FA do šanonu k uzávierkovým účtovným operáciám.
Každý má svoj systém.
FA zakladám podľa prideleného int. čísla za sebou bez ohľadu či bola započítaná, uhradená alebo ešte neuhradená. Mám ich od čísla 1 do xy v danom roku. V JU aj v PU.