staankaa
21.04.08,09:31
ahojte chcem sa opytat co vsetko plati zamestnavatel zamestnancovi ktory ma uzatvorenu dohodu o pracovnej cinnosti?
katkaj
21.04.08,07:32
ahojte chcem sa opytat co vsetko plati zamestnavatel zamestnancovi ktory ma uzatvorenu dohodu o pracovnej cinnosti?

zamestnancovi sa zráža daň a zamestnávateľ platí ešte garančné a úrazové poistenie
Tweety
21.04.08,07:34
ahojte chcem sa opytat co vsetko plati zamestnavatel zamestnancovi ktory ma uzatvorenu dohodu o pracovnej cinnosti?
Paltí mu odmenu za prácu na základe dohody.
staankaa
21.04.08,07:44
a zdravotne poistenie si plati sam? a musi si platit odvody do SP alebo nie? lebo viem ze zamestnavatel mu plati len garancne a urazove poistenie.
Tweety
21.04.08,07:46
a zdravotne poistenie si plati sam? a musi si platit odvody do SP alebo nie? lebo viem ze zamestnavatel mu plati len garancne a urazove poistenie.
Nie z dohody neplatí mesačne odvody do poisťovní žiadne.
staankaa
21.04.08,08:08
lebo som bola v zdravotnej poistovni a tam mi povedali ze ked ma dohodu o pracovnej cinnosti tak si musi platit zdravotne poistenie sam tak ja uz potom neviem
katkaj
21.04.08,08:10
lebo som bola v zdravotnej poistovni a tam mi povedali ze ked ma dohodu o pracovnej cinnosti tak si musi platit zdravotne poistenie sam tak ja uz potom neviem


a okrem toho že je zamestnaný na základe dohody má aj nejaké iné zamestnanie alebo je študent alebo dôchodca ?
staankaa
21.04.08,08:19
nema ziadne ine zamestnanie a nie je ani student ani dochodca tak tomu nechapem
ZuzanaP
21.04.08,08:20
Keďže nebude zdravotne poistený, musí si platiť ZP dobrovoľne (nasilu).
staankaa
21.04.08,08:37
a iba ZP ci aj SP si musi platit dobrovolne nasilu?
hanelie
21.04.08,10:44
platca ZP - dobrovoľne nezamestnaný, all. ak je vedený na ÚPSVaR tak neplatí ZP
SP neplatí - / ale môže byť takisto dobrovoľný platca
veronikasad
21.04.08,11:01
ahojte chcem sa opytat co vsetko plati zamestnavatel zamestnancovi ktory ma uzatvorenu dohodu o pracovnej cinnosti?
ak je zamestnanec na dohodu dobrovolne nezamestnaný, musí sa prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ. Ak je evidovaný na ÚP, zdr.poistenie platí za neho štát v prípade, ak príjem z dohody nepresiahne 3200sk mesačne a 64 hod.
Soc. poistenie zamestnanec povinne neplatí - v prípade nemoci však nemá nárok na nem.dávky. Pokial sa jedná o dlhodobejší výkon práce na dohodu, doporuučjem, uzatvoriť v soc.poisťovni dobrovolné nem.poistenie. Platí sa 4,4%. najmenej z 8100sk. Nárok na nem.dávky však vznikne až po 270 dňoch.

Zamestnávateľ platí za dohodára len úrazové a garančné poistenie.

---------
Veronika
staankaa
22.04.08,05:37
no nie je evidovany na UP a nie je nikde ani vedeny ako dobrovolne nezamestany..takze teraz sa musi ist prihlasit do ZP ako samoplatitel a platit si sam?
bisou
22.04.08,06:00
áno
staankaa
22.04.08,06:20
ale dohoda sa nerata do dochodku vsak takze ak by chcel aby sa mu to ratalo do dochodku tie mesiace tak si musi platit aj SP a co vsetko si tam musi platit aby sa mu to ratalo do dochodku?
ZuzanaP
22.04.08,08:29
Dôchodkové poistenie napr. z minim. základu Sk 8100,-- je Sk 1458,--, ale môže si platiť aj viac.
staankaa
22.04.08,10:28
a ked je teraz na pn tak musi odniest PN do socialnej poistovni ci nie lebo teraz si neplati do poistovne nic..?a ani do prace ju nemusi zaniest ci ano ?
migelovci
22.04.08,10:48
Do prace ju nosit nemusi. Dohodarom sa neplati PN v praci. Nech ju zanesie do socialky.
staankaa
22.04.08,10:52
a zo socialky nedostane ziadne peniaze kedze si neplati nemocenske poistenie?
ZuzanaP
22.04.08,10:59
ak si neplatí nemocenské dobrovoľne, tak nie.
staankaa
22.04.08,11:02
a preco tam musi ist potom zaniest tu PN ked nedostane ziadne peniaze..
jolly7575
22.04.08,12:48
Dobry den,
ako dlho mozem zamestnavat na dohodu?
dakujem
Tweety
22.04.08,12:49
Dobry den,
ako dlho mozem zamestnavat na dohodu?
dakujem
Záleží na Tebe. Obmedzenie nikde nie je. Obmedzenie je len v počte hodín za rok. Ak sa jedná o uchádz. o zamestn,. evidov. na ÚPsVaR,tam je obmedzenie tiež( v počte hodín za mesiac a vo výške sumy- aby nestratil nárok na podporu)
katka50
22.04.08,12:49
Dobry den,
ako dlho mozem zamestnavat na dohodu?
dakujem
A na ktorú dohodu? Dohodu o vykonaní práce, alebo o pracovnej činnosti?
jolly7575
26.04.08,04:31
dohodu o pracovnej činnosti
mon26e
28.04.08,17:01
Dobrý deň ...
Cestovná kancelária berie na sezónu delegátov, či kuchárov do kempov na tri, či viac turnusov...cca od júna, do konca septembra...Niekedy sú na tých turnusoch v kuse, inokedy po turnuse nejaký čas doma a opäť nastupujú...Zamestnávateľ sa chce chrániť pred fluktáciou dohodárov po porade s právnikom uzatvorením Dohody o pracovnej činnosti, pretože tá je s 15dňovou výpovednou lehotou...Dohody o PČ chce uzavrieť naraz niekedy v máji a ukončiť ich koncom septembra...Je to možné?...(pri takýchto činnostiach sú ťažko dokazovateľné odpracované hodiny..na turnusoch sú predsa delegáti, či kuchári niekoľko dní v kuse)
Vopred ďakujem za Váš názor
Monika
jankasm
28.04.08,17:15
Dobrý deň ...
Cestovná kancelária berie na sezónu delegátov, či kuchárov do kempov na tri, či viac turnusov...cca od júna, do konca septembra...Niekedy sú na tých turnusoch v kuse, inokedy po turnuse nejaký čas doma a opäť nastupujú...Zamestnávateľ sa chce chrániť pred fluktáciou dohodárov po porade s právnikom uzatvorením Dohody o pracovnej činnosti, pretože tá je s 15dňovou výpovednou lehotou...Dohody o PČ chce uzavrieť naraz niekedy v máji a ukončiť ich koncom septembra...Je to možné?...(pri takýchto činnostiach sú ťažko dokazovateľné odpracované hodiny..na turnusoch sú predsa delegáti, či kuchári niekoľko dní v kuse)
Vopred ďakujem za Váš názor
Monika

No možné to je, len naozaj neviem, ako si chce obhájiť pri nejakej kontrole to, že odpracovali len 10 hod týždenne, to na delegátov veľmi nesedí. Ale ak si to obháji a trvá na tom, tak kľudne, možné to je. :o
mon26e
28.04.08,17:20
Ďakujem...akú alternatívu by ste navrhovali Vy? Dohodu o vykonaní práce?...Nikde som sa nedočítala, či je výpovedná lehota DoVP nejak špecifikovaná
jankasm
28.04.08,19:48
Ďakujem...akú alternatívu by ste navrhovali Vy? Dohodu o vykonaní práce?...Nikde som sa nedočítala, či je výpovedná lehota DoVP nejak špecifikovaná

DoVP nemá nijakú výpovednú lehotu. Môže sa ukončiť zo dňa na deň. Je to v podstate dohoda na vykonanie nejakej práce a skončí sa jej vykonaním.
Možno práve preto je pre Vášho šéfa vhodnejšia DoPČ, pri ktorej je tá 15 dňová výpovedná lehota a dohodár nemôže skončiť len tak zo dňa na deň.
DoPČ je však, ako som už písala, obmedzená na 10 hod týždenne.
DoVP je obmedzená 300 hod do roka.
Takže je na Vás, ktorú dohodu zvolíte. ;)
Melnick
29.04.08,07:48
DoVP nemá nijakú výpovednú lehotu. Môže sa ukončiť zo dňa na deň. Je to v podstate dohoda na vykonanie nejakej práce a skončí sa jej vykonaním.
Možno práve preto je pre Vášho šéfa vhodnejšia DoPČ, pri ktorej je tá 15 dňová výpovedná lehota a dohodár nemôže skončiť len tak zo dňa na deň.
DoPČ je však, ako som už písala, obmedzená na 10 hod týždenne.
DoVP je obmedzená 300 hod do roka.
Takže je na Vás, ktorú dohodu zvolíte. ;)

Iba poopravím Janku -od 1.9.2007 platí :


§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
jankasm
29.04.08,10:09
;) Toto sa mi stalo už asi 3x, prepáááááááááááááčte, ja si to už vryjem do pamäti. To je tou MD, už som nepracovala keď prišiel na svet nový Zákonník práce a nemám ho poriadne naštudovaný. ;)
Mey
18.05.08,19:28
dobrý večer,
a ako som živnostník a niekto ma zamestná na dohodu popri živnosti, aké odvody som povinná si platiť ja a aké môj zamestnávateľ.
Dakujem.
Manual
18.05.08,19:36
dobrý večer,
a ako som živnostník a niekto ma zamestná na dohodu popri živnosti, aké odvody som povinná si platiť ja a aké môj zamestnávateľ.
Dakujem.
Ty ako SZČO si platíš odvody riadne ďalej a z Dohody o prac. činnosti zamestávateľ ti zrazí daň a zaplatí garančné a úrazové poistenie.
Mey
18.05.08,20:58
aké je to garančné a urazové poistenie a kam sa to platí, a SP A ZP tam sa neplatí okrem SZCO
Vranová
18.05.08,23:30
aké je to garančné a urazové poistenie a kam sa to platí, a SP A ZP tam sa neplatí okrem SZCO
Takže...ty ako živnostík si platíš riadne odvody do SP a ZP.
Z dohody o pracovnej činnosti Ti zamestnávateľ zrazí daň a ostatné Ti vyplatí ako mzdu / hrubá mzda - daň = mzda, ktorá Ti bude vyplatená/. Ostatné zrážky ty z dohody nemáš!
Zamestnávateľ za teba odvádza do SP - garančné poistenie a urázové poistenie, ako uviedol Mey. Žiadne iné odvody zamestnávateľ nemá!
mon26e
26.05.08,18:35
Kolegyňa mi tvrdí, že zamestnanca na Dohodu o pracovnej činnosti nemusím odhlasovať...Mne sa to nevidí...Ako to je?Nastúpila som do cestovky, teraz je leto, máme aj 80 dohodárov, zamestnávateľ trvá na Dohodách o pracovnej činnosti, kvôli 15 dňovej výpovednej lehote...Kuchári, pomocníci, delegáti...Nahlasujem ich naraz jedným dátumom pred uzavretím dohody, aj keď idú na rôzne turnusy...Dohody s nimi uzatvárať s dátumom prihlášky na sociálnu poisťovňu?
Jozef Mihál
26.05.08,18:42
Do SP treba dohodára nahlásiť pred začatím práce, odhlásiť po ukončení dohody. Dohoda o PČ môže byť uzavretá na neurčitú dobu - a potom sa odhláška zo SP zašle až vtedy, ak dohoda "dohodou" alebo výpoveďou skončí.
mon26e
01.06.08,06:14
Máme dohodára - lektora, ktorý je už nahlásený na sociálke.., odhlasujem ho až koncom roka...ten istý človek, ide teraz na turnus v inej pracovnej pozícii - ako delegát zájazdu...robiť mu novú dohodu a znova ho nahlasovať? Alebo mu prerobiť DoPČ, kde uvediem aj tento druh činnosti?
liba2
01.06.08,07:15
Spísať novú dohodu s novou úlohou/činnosťou; v SP je už prihlásený ako dohodár, takže nie je dôvod ho prihlasovať.
mon26e
01.06.08,07:34
Ďakujem...Ak tomu dobre chápem, môže mať pracovník v jednej firme uzatvorené 2 dohody o pracovnej činnosti?
liba2
01.06.08,12:04
Máme dohodára - lektora, ktorý je už nahlásený na sociálke.., odhlasujem ho až koncom roka...ten istý človek, ide teraz na turnus v inej pracovnej pozícii - ako delegát zájazdu...robiť mu novú dohodu a znova ho nahlasovať? Alebo mu prerobiť DoPČ, kde uvediem aj tento druh činnosti?ak je to jednorazovo na cca 14-30 dní, je možné uzavrieť s ním DVP, zadefinovať mu úlohu a termín splnenia bude posledný deň zájazdu.
MIRKA111
02.06.08,06:59
Dohoda o PČ je obmedzená na 10 hodín týždenne, je to aj nejako obmedzené ročne? 10 hodín na 52 týždňov je 520 hodín a to by bolo viac ako 350.
MIRKA111
02.06.08,07:02
Ešte sa chcem opýtať ako to je zo skončením DoPČ, musí to byť ukončené písomne, často sa nám stáva, že u nás niekto pracuje mesiac dva a bez vysvetlenia už nepríde.
liba2
02.06.08,07:10
Mirka, všetko je uvedené v § 228a Zák.práce.


§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Zuzanak1
12.06.08,13:44
Ahojte. Vie mi niekto poradiť. Chlapec skončil Bc. a teraz čaká či ho príjmu na VŠ, chcem ho zamestnať na Dohodu, ale neviem, či DOPČ alebo môžem aj DOBPŠ ? Ďakujem za radu.
Lucida
17.08.08,11:34
Ked dajme tomu pracujem vsade iba na dohody, teda nebudem platit cez zamestnavatela ziadne ZP.
Ako mi teda vypocitaju sumu z ktorej budem platit ako samoplatca? Treba im tam dat nejake zmluvy aby vedeli vysku tych prijmov alebo ako?
Môze vobec clovek pracovat cely zivot iba na dohody ci musi mat aj real HPP pracovnu zmluvu aspon jednu?

Dakujem pekne!
Jozef Mihál
17.08.08,12:38
Človek môže celý život pracovať iba na dohody, dokonca celý život nemusí pracovať vôbec.

Samoplatca platí preddavky na ZP v roku 2008 v sume 751 Sk mesačne bez ohľadu na to, aké má v danom čase príjmy na dohodu. Tieto príjmy však bude musieť uviesť v ročnom zúčtovaní poistného a v ročnom zúčtovaní si z nich vypočíta poistné. Od poistného odpočíta zaplatené preddavky za rok 2008 a zbytok doplatí zdravotnej poisťovni.
feron
24.08.08,20:13
bolo tu spomínané garančné a úrazové poistenie pri DoPČ, z čoho sa vypočítava a komu sa platí?
Paula
24.08.08,20:17
bolo tu spomínané garančné a úrazové poistenie pri DoPČ, z čoho sa vypočítava a komu sa platí?


Z hrubej mzdy/odmeny do sociálnej poisťovne.
feron
24.08.08,20:46
v akej výške?
Paula
24.08.08,21:57
Zamestnávateľ: úrazové 0,8%, garančné 0,25%.
Vranová
24.08.08,23:19
zamestnanec: bez odvodov

zamestnávateľ:
zdrav.poisťovnňa: bez odvodov
soc.poisťovňa: ÚP 0,8% z VZ, Gar.P: 0,25% z VZ
daňový úrad: do 5000,- Sk - 19% zrážková daň /nemá podpísané vyhlásenie o uplatňovaní nezd.čiastky na daňovníka
LubosP
25.08.08,08:49
a ako je to v pripade ak je zamestnanec na dohodu o pracovnej cinnosti na rodicovskej dovolenke? musi sa sam prihlasit na platenie zdravotneho poistenia a socialneho poistenia? Ak ano zavisi to od vysky odmeny, ktoru dostava za dohodu?
Zoltán Kovács
25.08.08,08:53
a ako je to v pripade ak je zamestnanec na dohodu o pracovnej cinnosti na rodicovskej dovolenke? musi sa sam prihlasit na platenie zdravotneho poistenia a socialneho poistenia? Ak ano zavisi to od vysky odmeny, ktoru dostava za dohodu?

Z dohôd sa ZP neplatí. A do SP iba úrazové a garančné, a aj to iba zamestnávateľ. Teda ak dohodár je na materskej, resp. rodičovskej dovolenke nemá žiadne povinnosti voči ZP a SP.
veronikasad
25.08.08,09:24
a ako je to v pripade ak je zamestnanec na dohodu o pracovnej cinnosti na rodicovskej dovolenke? musi sa sam prihlasit na platenie zdravotneho poistenia a socialneho poistenia? Ak ano zavisi to od vysky odmeny, ktoru dostava za dohodu?
Počas rodičovskej dovolenky je zamestancom na pracovnú zmluvu v inej firme ?
smalmole
25.08.08,11:28
Dobrý deň, chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti
ďakujem
veronikasad
25.08.08,11:34
Dobrý deň, chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti
ďakujem
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Paula
25.08.08,12:10
Ako dobre, že máme znenia zákonov "prilepené" na Porade, už len ich aj čítať....;)
dule
25.08.08,12:13
Dobrovoľné dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne z min. základu 8.100 je 2.329,- Sk
Skladá sa zo starobného poist. - 1.458,-
invalidného poist. - 486,-
a rezerv. fondu - 385,- ,,
veronikasad
25.08.08,16:52
Dobrovoľné dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne z min. základu 8.100 je 2.329,- Sk
Skladá sa zo starobného poist. - 1.458,-
invalidného poist. - 486,-
a rezerv. fondu - 385,- ,,
ako to súvisí s dohodou o pracovnej činnosti ? Alebo si sa chcela niečo spýtať ?
dule
26.08.08,07:14
ako to súvisí s dohodou o pracovnej činnosti ? Alebo si sa chcela niečo spýtať ?
Nie, len som opravila ZuzanuP z prísp. č.16
isolta
26.08.08,14:14
Ahojte, moze mi prosim niekto narychlo pomoct ako ma byt sformulovane (pripadne poslat vzor) Ukoncenie dohody o pracovnej cinnosti? Co vsetko by malo obsahovat a pripadne okrem tohoto Ukoncenia... co este je potrebne?
Dakujem, Isolta
danuliena
27.08.08,18:02
Ahojte. Potrebujem poradiť..zamestnanec má uzatvorený hlavný prac. pomer a popri tom sa bude mať uzatvorenú ešte dohodu k inej práci. Akú dohodu je správne dať, o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti. A ešte sa chcem opýtať ak je dohoda o vykonaní práce tak sa sťahuje 19%daň hneď alebo sa to vyráta až v ročnom zúčtovaní. Pretože program mi vypočíta garančné a úrazové...ale danú sumu mi dá len do základu dane. Môže to tak byť????
Paula
27.08.08,18:08
Oba príjmy, ak sú u tohože zamestnávateľa, sa zdaňujú spoločne .Hrubá mzda mínus odvody z TPP mínus nezd. časť pri podpísanom vyhlásení + hrubá mzda/odmena z dohody = základ pre výpočet dane.

.
danuliena
27.08.08,18:12
Oba príjmy, ak sú u tohože zamestnávateľa, sa zdaňujú spoločne .Hrubá mzda mínus odvody z TPP mínus nezd. časť pri podpísanom vyhlásení + hrubá mzda/odmena z dohody = základ pre výpočet dane.

.
trošku laicky mi to poprosím... Vyhlásenie podpísané nie je. HM=9800 a odmena z dohody je1000
danuliena
27.08.08,18:26
tak inak sa to opýtam HM 9932+odmena z dohody 1000Sk vyšlo mi odvody zamest.=1334Sk,odvody zamestnavateľ 3511, daň 264, ZD=1390. Je to správne alebo som sa sekla, program mi to počíta inak...
Vranová
27.08.08,19:58
Prepáč , áno máš to dobré, tiež som postupovala podľa príspevku č.64, chybný príspevok som vymazala, aby som nezávadzala ostatných.....sorry...aj mne to tak vyšlo ako Tebe... ZD=( 9932 - 1331 - 8208) = 393 x 19% daň = 74 /odvod dane/.
Paula
28.08.08,06:26
Netuším, ako ste to rátali, mne to vychádza u zamestnanca takto:

9.800 - 1.314 - 8.208 = 1.278 (TPP) + 1.000 (DOVP) = 2.278 x 19%= 242

Pri nepodpísanom vyhlásení:

9.800 - 1.314 = 8.486 (TPP) + 1.000 (DOVP) = 9.486 x 19% = 1.802
danuliena
28.08.08,14:02
Netuším, ako ste to rátali, mne to vychádza u zamestnanca takto:

9.800 - 1.314 - 8.208 = 1.278 (TPP) + 1.000 (DOVP) = 2.278 x 19%= 242

Pri nepodpísanom vyhlásení:

9.800 - 1.314 = 8.486 (TPP) + 1.000 (DOVP) = 9.486 x 19% = 1.802
áno, máš to dobré. Ale my sme to potom rátali zo sumy 9932 a odmena 1000.
bosilek
29.08.08,11:40
Dobry den,
Prosim vas, mohol by mi niekto poradit s tymto: Som na rodicovskej dovolenke a ponukli mi pracu na 7 hod. tyzdenne za 9000,00 sk mesacne (hruba mzda). Firma ale nie je slovenska a nevyznaju sa velmi v pracovnych zmluvach atd. Zrejme ma chcu zamestnat na dohodu, len neviem ci ide o DVP alebo Dohodu o pracovnej cinnosti. Prosim vas, poradili by ste mi, ktora dohoda je vyhodnejsia pre mna a pre tu firmu (ak je vobec nejaky rozdiel v tomto pripade)?
Dakujem pekne vopred. :)
brčko
29.08.08,12:45
Dobry den,
Prosim vas, mohol by mi niekto poradit s tymto: Som na rodicovskej dovolenke a ponukli mi pracu na 7 hod. tyzdenne za 9000,00 sk mesacne (hruba mzda). Firma ale nie je slovenska a nevyznaju sa velmi v pracovnych zmluvach atd. Zrejme ma chcu zamestnat na dohodu, len neviem ci ide o DVP alebo Dohodu o pracovnej cinnosti. Prosim vas, poradili by ste mi, ktora dohoda je vyhodnejsia pre mna a pre tu firmu (ak je vobec nejaky rozdiel v tomto pripade)?
Dakujem pekne vopred. :)

z pohladu odvodov je to jedno.
Ak však budeš robiť dlhodobejšie, po 7hodín v týždni, tak je podla mna lepšia dohoda o prac.činnosti, lebo predpokladám ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom činnosti, zatial čo dohoda o vykonaní práce je vymedzená výsledkom/úlohou.

pozri zákonník práce v § 223, konkrétne o dohodách § 226 DoVP, § 228a Do Pč
bosilek
29.08.08,13:30
Brcko, dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Planujem tam robit dlhodobejsie, neskor dufam aj na plny pracovny uvazok. Dakujem aj za odkaz na zakonnika, precitala som si o dohodach. Prosim Vas, ako si mam vypocitat kolko presne budem dostavat cistych z tych 9000 Sk (v oboch pripadoch bude rovnaka suma, vsak)? Dakujem este raz!
Tweety
29.08.08,13:36
Brcko, dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Planujem tam robit dlhodobejsie, neskor dufam aj na plny pracovny uvazok. Dakujem aj za odkaz na zakonnika, precitala som si o dohodach. Prosim Vas, ako si mam vypocitat kolko presne budem dostavat cistych z tych 9000 Sk (v oboch pripadoch bude rovnaka suma, vsak)? Dakujem este raz!
Ak si budeš uplatňovať NČ 8208.-, tak čistých bude 8850.- Sk (9000.- mínus 150 daň), ak nie, tak čístých bude 7290.-SK (9000.-mínus1.710.- daň).
brčko
29.08.08,13:40
Brcko, dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Planujem tam robit dlhodobejsie, neskor dufam aj na plny pracovny uvazok. Dakujem aj za odkaz na zakonnika, precitala som si o dohodach. Prosim Vas, ako si mam vypocitat kolko presne budem dostavat cistych z tych 9000 Sk (v oboch pripadoch bude rovnaka suma, vsak)? Dakujem este raz!

áno,
ak podpíšeš vyhlásenie o uplatnení si nezdanit.časti na danovíka, tak máš nárok mesačne na odpoč.položku t.č. 8208,-, takže zo zvyšku zaplatíš preddavkovú dan 150-151Sk (19% z 792). (neviem, ako sa zaokrúhluje).

Potom v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008 ti aj túto zrazenú dan vrátia, ak je toto tvoj jediný zdanitelny príjem za tento rok (lebo máš nárok na nezdan.čiastku 98496 ročne, takže máš rezervu za mesiace, v ktorých si si nezd.čiastku neuplatnila).
Tweety
29.08.08,13:41
áno,
ak podpíšeš vyhlásenie o uplatnení si nezdanit.časti na danovíka, tak máš nárok mesačne na odpoč.položku t.č. 8208,-, takže zo zvyšku zaplatíš preddavkovú dan 150-151Sk (19% z 792). (neviem, ako sa zaokrúhluje).

Potom v ročnom zúčtovaní dane ti aj túto zrazenú dan vrátia, ak je toto tvoj jediný zdanitelny príjem za tento rok.
Daň zaokrúhľujeme na celé koruny nadol.
brčko
29.08.08,13:50
Daň zaokrúhľujeme na celé koruny nadol.

dakujem, som si nebola istá, či aj preddavkovú (lebo kedysi to bolo najprv nahor, v roč.zúčtovaní dole). Aha je to § 47 ods.1 Zo DzP
bosilek
29.08.08,14:52
Brcko, Tweety, toto ma nikdy nenapadlo, dakujem za upozornenie. :) V akych situaciach sa da vypisat toto vyhlasenie? Pytam sa, pretoze uz 2 krat tento rok som robila na DVP (raz 7000Sk, raz 6000Sk - pisem aj sumy, pretoze neviem, ci su podstatne pre to vyhlasenie). Okrem toho som SZCO s pozastavenou cinnostou. (Je to vobec relevantne? :confused: )

A este jednu vec som nepochopila: "Potom v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008 ti aj túto zrazenú dan vrátia" - myslite tym tych 150Sk, alebo tych 1.710? Pretoze ak mi v rocnom zuctovani vratia 1.710, ma to vyznam, aby som vypisovala vyhlasenie predtym?
Dakujem za rady!
bosilek
29.08.08,17:35
Endrju,
Dakujem za upozornenie. Nemala som v umysle odklanat sa od povodnej temy, len som nevedela, ci mam preniest posledne moej otazky do inej temy, kedze su spojene s tymto pripadom. Dakujem Vam aj za informacie.
batorek
29.08.08,18:04
Ja sa chcem spýtať ohľadne dohody o prac.činnosti. Máme zamestnanca na dohodu o VP, ale už si vyčerpal 350 hod. teraz ho chceme prijať na dohodu o prac. činnosti musím ho odhlásiť zo SP z DVP a znovu prihlásiť na dohodu o PČ, alebo to môže ísť ďalej len firma ho bude platiť ďalej podľa dohody o PČ.
Vlastne v SP sa nič nemení. Díky batorek.
Tweety
30.08.08,07:01
Ja sa chcem spýtať ohľadne dohody o prac.činnosti. Máme zamestnanca na dohodu o VP, ale už si vyčerpal 350 hod. teraz ho chceme prijať na dohodu o prac. činnosti musím ho odhlásiť zo SP z DVP a znovu prihlásiť na dohodu o PČ, alebo to môže ísť ďalej len firma ho bude platiť ďalej podľa dohody o PČ.
Vlastne v SP sa nič nemení. Díky batorek.
Z dohody o VP ho odhlásiš a prihlásiš na dohodu o PČ.
batorek
30.08.08,10:33
Ešte mám takú otázku či cudzinec môže pacovať na dohodu o VP
a či sa musí prihlasovať infor.kartou na úrad práce, alebo len zamestnannec na prac.zmluvu.
rondos
30.08.08,11:59
V DoVP sa sleduje počet hodín , denne nesmie presiahnuť 4 a nesmie sa opakovať činnosť, v DoPČ sa sleduje: ročne nesmie presiahnuť 350 hod.
Pre firmu aj pre Teba je to jedno, ktorú si uzavreš, v každej platíš len daň a firma ešte odvod do ÚPoistenie a Rezervný fond.
Petra29
30.08.08,12:30
V DoVP sa sleduje počet hodín , denne nesmie presiahnuť 4 a nesmie sa opakovať činnosť, v DoPČ sa sleduje: ročne nesmie presiahnuť 350 hod.
Pre firmu aj pre Teba je to jedno, ktorú si uzavreš, v každej platíš len daň a firma ešte odvod do ÚPoistenie a Rezervný fond.
Trošku sa nám to poplietlo :)
Firma platí z dohôd UP a GP.
350 hod. nesmieš presiahnuť pri DoVP.
Pri DoPČ nesmieš presiahnuť 10 hod.týždenne.
JM1968
02.09.08,06:54
zdravím všetkých, prosím o radu. Dnes ma poslali do kelu z Apolla a asi som trochu mimo. Keď je niekto spoločník a zamestnanec v jednej firme, je tam prihlásený a odvádzam mu riadne odvody zo mzdy. Ale, zároveň je aj konateľ v druhej s.r.o. a tam bude mať teraz dohodu o VP alebo o PČ, ešte mi nepovedali akú. V zák.o ZP580/2004,§11, ods.3 g som sa dočítala, že je považovaný za zamestnanca , lebo má príjmy podľa zák.o DzP §5, ods.1 b.
A poslali ma do kelu aj s prihláškou, lebo vraj z dohody sa ZP neplatí a hlavne, keď je ešte aj zamestnanec v inej firme a odvádza zo záv.činnosti odvody.
Prosím, máte niekto takýto prípad konateľa? Ďakujem pekne.
Jozef Mihál
02.09.08,07:18
Konateľ ak má príjem na dohodu v tej s.r.o., v ktorej je konateľ a je zamestnancom v inej firme, z dohody zdravotné poistenie neplatí. Platil by len z prípadnej odmeny za výkon funkcie konateľa.

Spoločník s.r.o. ak má vo svojej s.r.o. dohodu, je v postavení zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení a z odmeny na dohodu zdravotné poistenie platí.

§ 11 ods. 3 písm. g) zákona 580/2004:

"Zamestnanec na účely tohto zákona (o zdr. poistení) je:
...
g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)"

Čiže konateľ je v postavení zamestnanca, ak za prácu konateľa dostáva dohodnutú odmenu (Obchodný zákonník). Ak tá istá osoba má v tej istej s.r.o. aj dohodu, ide o iný právny vzťah, na ktorý sa § 11 ods. 3 písm. g) nevzťahuje. Súčasne pripomínam, že obsahom práce na dohodu nemôže byť "práca konateľa".
JM1968
02.09.08,07:33
Konateľ ak má príjem na dohodu v tej s.r.o., v ktorej je konateľ a je zamestnancom v inej firme, z dohody zdravotné poistenie neplatí. Platil by len z prípadnej odmeny za výkon funkcie konateľa.

Spoločník s.r.o. ak má vo svojej s.r.o. dohodu, je v postavení zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení a z odmeny na dohodu zdravotné poistenie platí.

§ 11 ods. 3 písm. g) zákona 580/2004:

"Zamestnanec na účely tohto zákona (o zdr. poistení) je:
...
g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)"

Čiže konateľ je v postavení zamestnanca, ak za prácu konateľa dostáva dohodnutú odmenu (Obchodný zákonník). Ak tá istá osoba má v tej istej s.r.o. aj dohodu, ide o iný právny vzťah, na ktorý sa § 11 ods. 3 písm. g) nevzťahuje. Súčasne pripomínam, že obsahom práce na dohodu nemôže byť "práca konateľa".
Ďakujem pekne. Teda pomýlila ma tá odmena považovaná za príjem zo závislej činnosti.
danuliena
16.09.08,18:32
Ahojte! Chcem sa opýtať...ak máme zamestnanca na základe pracovnej zmluvy a zároveň ho máme aj na dohodu o pracovnej činnosti, platí sa garančné aj úrazové z tej dohody, či len úrazové... Pretože dnes mi volala zo sociálnej poisťovni, že jej to nesedí o 3 koruny, čo je presne ten rozdiel, ak to garančné nezapočítala...
Tweety
16.09.08,18:50
Ahojte! Chcem sa opýtať...ak máme zamestnanca na základe pracovnej zmluvy a zároveň ho máme aj na dohodu o pracovnej činnosti, platí sa garančné aj úrazové z tej dohody, či len úrazové... Pretože dnes mi volala zo sociálnej poisťovni, že jej to nesedí o 3 koruny, čo je presne ten rozdiel, ak to garančné nezapočítala...
Áno, z dohody platí zamestnávateľ aj jedno aj druhé.
danuliena
16.09.08,18:57
Áno, z dohody platí zamestnávateľ aj jedno aj druhé.
Ďakujem. Presne tak som to aj poslala. Len keď mi zavolala, tak som začala pochybovať. Ešte raz ďakujem...
Paula
16.09.08,18:59
Inak, odpoveď je už v príspevku č.2 tejto témy:)
macilaci
23.09.08,10:59
Dobrý potrebujem poradiť. Dnes mi volala účtovníčka že máme prekročený limit na dohodára študenta . Ak dobre viem tak už pre študentov neplatia žiadne limity na výšku príjmu. Pred tým to bolo nejakých 41 000 a potom už musel robiť DP a RZZP. Teraz je ako?
Dakujem.
Paula
23.09.08,11:07
Neprekročili ste časový /hodinový limit?
macilaci
23.09.08,14:31
Nie, ona hovorila o penažnom limite.
veronikasad
23.09.08,14:40
Nie, ona hovorila o penažnom limite.
U študentov nikdy neplatil finančný limit, mohli zarobiť koľko chceli, len museli podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia a doplatiť zdr.poistenie.
Od 1.1.2007 to už neplatí, príjem študenta na dohodu sa nesleduje
JankaO
23.09.08,14:50
Dobrý potrebujem poradiť. Dnes mi volala účtovníčka že máme prekročený limit na dohodára študenta . Ak dobre viem tak už pre študentov neplatia žiadne limity na výšku príjmu. Pred tým to bolo nejakých 41 000 a potom už musel robiť DP a RZZP. Teraz je ako?
Dakujem.

Prevdepodobne mala na mysli sumu, ktorú ak FO ako príjem za rok neprekročí, nemusí podávať DP na daň z príjmov. (Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Febru%E1%B2%A02008/Data/2008/zas2008/1/#f_4982897#f_4982897))
Paula
23.09.08,14:54
Ale nechápem, prečo s tým má účtovníčka problém, čo sa týka financií, či DP. To už nie je jej problém hádam.
BOBY
23.09.08,15:41
na DoPČ je daný max. týždenný počet hodín 10. Musí byť tento čas rozvrhnutý rovnomerne napr. po 2 hod denne alebo je to jedno (napr. v jeden deň v týždni odpracuje 10 hod)?
A platí stále limit 3.200,- Sk pre osobu registrovanú na úrade práce? Inak stráca zvýhodnenie, že za neho platí štát ZP? Alebo to má vplyv aj na prípadnú výšku jeho podpory?
Tweety
23.09.08,15:52
na DoPČ je daný max. týždenný počet hodín 10. Musí byť tento čas rozvrhnutý rovnomerne napr. po 2 hod denne alebo je to jedno (napr. v jeden deň v týždni odpracuje 10 hod)?
A platí stále limit 3.200,- Sk pre osobu registrovanú na úrade práce? Inak stráca zvýhodnenie, že za neho platí štát ZP? Alebo to má vplyv aj na prípadnú výšku jeho podpory?
1. nie nemusí byť rozvrhnutý rovnomerne
2. limit platí, ale nie ten, čo uvádzaš, je to 65 % zivotného minima
liba2
23.09.08,15:55
Pri DoPČ sa sleduje 10 hod. týždenne.
BOBY
23.09.08,16:01
1. nie nemusí byť rozvrhnutý rovnomerne
2. limit platí, ale nie ten, čo uvádzaš, je to 65 % zivotného minima
teda 65% z platných 5.390,- Sk (3503,- Sk)?
Tweety
23.09.08,16:06
Áno, tak.
BOBY
23.09.08,16:10
Áno, tak.
Dík, si zlatá. Len sa ešte opýtam, ten limit platí len pre platby do ZP ( do 3503,- Sk štát) alebo má vplyv aj na výšku podpory v nezamestnanosti?
Tweety
23.09.08,16:13
Dík, si zlatá. Len sa ešte opýtam, ten limit platí len pre platby do ZP ( do 3503,- Sk štát) alebo má vplyv aj na výšku podpory v nezamestnanosti?
Ak jeho odmena bude vyššia ako spomínaný limit, stráca nárok na podporu.
BOBY
23.09.08,16:17
Ak jeho odmena bude vyššia ako spomínaný limit, stráca nárok na podporu.
Ďakujem ešte raz a posielam bodík
macilaci
23.09.08,17:11
Dakujem za odpovede ste zlatý a múdry. :D
gazzica
01.10.08,13:24
Viete mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi pri dohode o vykonaní práce alebo dohode o pracovnej činnosti, čo sa týka vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec-dôchodca?
Tweety
01.10.08,13:28
Viete mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi pri dohode o vykonaní práce alebo dohode o pracovnej činnosti, čo sa týka vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec-dôchodca?
Z dohôd odvádza zamestnávateľ len do SP a to Ú- úrazové a GP- garančné poistenie.
MartinkoK
02.10.08,06:38
Prosím Vás a ktorú dohodu je lepšie uzavrieť s extrenou účtovníčkou? Kedže sa jedná o sústavne sa opakujúcu prácu.
mysimis
02.10.08,06:40
Externá účtovníčka je bez živnosti?
veronikasad
02.10.08,06:47
Prosím Vás a ktorú dohodu je lepšie uzavrieť s extrenou účtovníčkou? Kedže sa jedná o sústavne sa opakujúcu prácu.
Pokial výkon práce nepresiahne 10 hod. týždenne - dohodu o pracovej činnosti
Riky
05.10.08,11:09
Ľudia, chcem uhrádzať cez internetbanking daň vypočítanú z dohody o vykonaní práce. Našiel som si na www.drsr.sk čísla účtov podľa okresov.... a mňa zaujíma :
-daň z dohôd sa volá dan z príjmov FO zo závislej činnosti? alebo daň z príjmov vyberaná zrážkou????

Chcem to dnes zaplatiť, ale neviem ktorý účet priradiť z týchto dvoch koloniek. ďakujem za radu.
optimistka
05.10.08,12:35
daň z dohôd sa platí na účet závislej činnosti, konštantný symbol uvedieš 1748
MartinkoK
10.10.08,07:45
Prosím Vás môže aj živnostník pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, a je aj určená nejaká minimálna hrubá mzda na hodinu, keď ide o DoPČ?
ZDENIELA
10.10.08,07:57
Prosím Vás môže aj živnostník pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, a je aj určená nejaká minimálna hrubá mzda na hodinu, keď ide o DoPČ?
Môže,
minimum ani maximum výplaty nie je stanovený - len počet odpracovancýh hodín
ineeedmoney
16.10.08,06:29
Ale na dohodu o pracovnej činnosti nemoze pracovat viac ako 10 hodin tyzdenne.
Finky
17.10.08,20:47
Viete mi, prosím, niekto poradiť. Ak mám podpísané dve DoPČ s jedným zamestnávateľom. Môže byť každá z nich na maximálne 10 hodín týždenne alebo ich súčet nesmie presiahnuť 10 hodín týždenne?
Vďaka za názor.
Melnick
17.10.08,21:03
Viete mi, prosím, niekto poradiť. Ak mám podpísané dve DoPČ s jedným zamestnávateľom. Môže byť každá z nich na maximálne 10 hodín týždenne alebo ich súčet nesmie presiahnuť 10 hodín týždenne?
Vďaka za názor.
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
novacik16
22.10.08,07:57
Dobrý deň, čítala som si rôzne príspevky o dohode o pracovnej činnosti a chcela som sa opytať, v príspevkoch a uvádza že dohoda o pracovnej činnosti môže byť najviac 10 hodín týždenne, ale bola som na úrade práce ohľadom jedného dohodára a pani na úrade práce mi povedala, že na dohodou o PČ môže odrobiť polovicu hodín z týždenného pracovného úväzku - t.j. 20 hodín, tak teraz neviem čo je správne? Poradí niekto?
A ešte mam dotaz čo je lepšie spraviť či dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti pre elektrikára, ktorý príde len ked niečo potrebujeme a potom to tak raz za 2 mesiace vyplatíme.

Dakujem
veronikasad
22.10.08,08:19
Dobrý deň, čítala som si rôzne príspevky o dohode o pracovnej činnosti a chcela som sa opytať, v príspevkoch a uvádza že dohoda o pracovnej činnosti môže byť najviac 10 hodín týždenne, ale bola som na úrade práce ohľadom jedného dohodára a pani na úrade práce mi povedala, že na dohodou o PČ môže odrobiť polovicu hodín z týždenného pracovného úväzku - t.j. 20 hodín, tak teraz neviem čo je správne? Poradí niekto?
A ešte mam dotaz čo je lepšie spraviť či dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti pre elektrikára, ktorý príde len ked niečo potrebujeme a potom to tak raz za 2 mesiace vyplatíme.

Dakujem
Na dohodu o vykonaní práce môže byť výkon práce max.10 hod. týždenne. Obmedzenie 1/2 týždenného fondu prac.času sa vzťahuje na Dohodu o brigáde študenta.
Ak sa jedná o opakovanú činnosť doporučujem dohodu o pracovnej činnosti.
novacik16
22.10.08,08:36
Dakujem za skoru odpoveď. Prajem pekný den
Saska21
26.10.08,16:58
Nie z dohody neplatí mesačne odvody do poisťovní žiadne.
A keby sa jednalo o taký prípad, že nemá uzatvorený žiadny pracovný pomer, ani vtedy sa neplatia odvody? Mám na mysli - študent po ukončení školy (ale už bohužiaľ nie je možné získať potvrdenie o návšteve školy) v 06/2008 a pracuje napr. do 09/2008 - stále len na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Stále mi vychádza, že by mal zo všetkého platiť odvody.
Xanti
26.10.08,17:26
A keby sa jednalo o taký prípad, že nemá uzatvorený žiadny pracovný pomer, ani vtedy sa neplatia odvody? Mám na mysli - študent po ukončení školy (ale už bohužiaľ nie je možné získať potvrdenie o návšteve školy) v 06/2008 a pracuje napr. do 09/2008 - stále len na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Stále mi vychádza, že by mal zo všetkého platiť odvody. Saska21, študent, ktorý skončil 06/2008 tak do 08/2008 je nezaopatreným dieťaťom a rodič na neho poberá prídavky. Tak môže pracovať brigádnicky a neplatiť odvody a v 09/2008 ked je nahlásený na úrade práce tak pracuje dalej na dohodu a neplatí žiadne odvody. Len vtedy už nesmie prekročiť príjem.
veronikasad
26.10.08,17:32
A keby sa jednalo o taký prípad, že nemá uzatvorený žiadny pracovný pomer, ani vtedy sa neplatia odvody? Mám na mysli - študent po ukončení školy (ale už bohužiaľ nie je možné získať potvrdenie o návšteve školy) v 06/2008 a pracuje napr. do 09/2008 - stále len na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Stále mi vychádza, že by mal zo všetkého platiť odvody.
K dohode o vykonaní práce nepotrebuješ žiadne potvrdenie o návšteve školy, to sa prikladá len k DoBPŠ. Zamestnanec neplatí žiadne odvody, zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie. Do 31.8.08, ak sa nezaevidoval skôr na úrade práce, je poistencom štátu, ktorý za neho platí zdravotné poistenie.
Keď sa nezaeviduje alebo nezamestná na prac.zmluvu, od 1.9. sa musí v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatitel. To je však povinnosť zamestnanca a nie zamestnávatela.
lalenko
13.11.08,09:15
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť či môžem zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti aj dôchodcu. Platí potom rozsah hodím 10 týždenne a do SP odvádzam len úrazové a garančné poistenie?
Jana Motyčková
13.11.08,09:17
Môžeš, správne.
Infarkt
13.11.08,15:52
LALENKO - čo tak v budúcnosti použiť VYHĽADÁVANIE ?

Na túto tému tu sú stovky príspevkov... ;)
tibor1000
13.11.08,19:48
Dobrý večer prajem,
chcel by som sa s Vami poradiť o zamestnaní na dohodu.

Jedná sa o robotníkov-na montážne práce,november a december.
Je lepšie uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti alebo D o vyk.práce?
Rozdiel medzi týmito dohodami som si už naštudoval
v skratke D o prac.činnosti max 10 hod týždenne,opakujúca sa činnosť
D o vyk.práce - je stanovená na určitú činnosť,mzda je vyplatená až na konci obdobia (možno by bolo lepšia táto dohoda..?), max. 350 hod ročne
ale na D o vyk.práce môžem už napr.na konci novembra zaplatiť časť odmeny-treba to zakotviť aj do Dohody výšku preddavku?
Je odmena obmedzená čo do výšky?Môže teoreticky 1 robotník zarobiť za tieto 2 mesiace napr. aj 100000 sk?

Ďakujem
Monika Kováčová
13.11.08,19:50
Dobrý večer prajem,
chcel by som sa s Vami poradiť o zamestnaní na dohodu.

Jedná sa o robotníkov-na montážne práce,november a december.
Je lepšie uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti alebo D o vyk.práce?
Rozdiel medzi týmito dohodami som si už naštudoval
v skratke D o prac.činnosti max 10 hod týždenne,opakujúca sa činnosť
D o vyk.práce - je stanovená na určitú činnosť,mzda je vyplatená až na konci obdobia (možno by bolo lepšia táto dohoda..?), max. 350 hod ročne
ale na D o vyk.práce môžem už napr.na konci novembra zaplatiť časť odmeny-treba to zakotviť aj do Dohody výšku preddavku?
Je odmena obmedzená čo do výšky?Môže teoreticky 1 robotník zarobiť za tieto 2 mesiace napr. aj 100000 sk?

Ďakujem
dobre sa pýtaš a dobre si odpovedáš... :)
Odmena za dohodu nie je nijako obmedzená čo do výšky.
tibor1000
15.11.08,15:16
dobre sa pýtaš a dobre si odpovedáš... :)
Odmena za dohodu nie je nijako obmedzená čo do výšky.

ďakujem Ti Ermon:rolleyes:
ruci
18.11.08,09:52
zdravim,
prosim Vas, moze dohodar (DoVP - revizie v sklade) odpracovat denne aj 13 hod.?
viem ze v Zakonniku prace nie je obmedzenie denne, ale iba rocne (350h/k.rok), pytam sa z dovodu, ci je to ok z hladiska bezpecnosti a ochrany zdravia pri praci
dakujem
Tweety
18.11.08,09:59
zdravim,
prosim Vas, moze dohodar (DoVP - revizie v sklade) odpracovat denne aj 13 hod.?
viem ze v Zakonniku prace nie je obmedzenie denne, ale iba rocne (350h/k.rok), pytam sa z dovodu, ci je to ok z hladiska bezpecnosti a ochrany zdravia pri praci
dakujem
Tak DOVP alebo DOPČ?
Pretože je v nich podstatný rozdiel.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
ruci
18.11.08,10:12
pytam sa na dohodara pracujuceho na zaklade dohody o vykonani prace, ako som uviedla uz vo svojom prvom prispevku
je mi zname aj znenie Zakonnika prace, co sa tyka dohod o pracach vykonanvanych mimo pracovneho pomeru, no dakujem za ich pripomenutie ;-)
ja sa pytam, co je to ok, co sa tyka BOZP - pracovat denne 13 hodin pri dodrzani rocneho limitu 350 h
Tweety
18.11.08,10:13
pytam sa na dohodara pracujuceho na zaklade dohody o vykonani prace, ako som uviedla uz vo svojom prvom prispevku
je mi zname aj znenie Zakonnika prace, co sa tyka dohod o pracach vykonanvanych mimo pracovneho pomeru, no dakujem za ich pripomenutie ;-)
ja sa pytam, co je to ok, co sa tyka BOZP - pracovat denne 13 hodin pri dodrzani rocneho limitu 350 h
Pýtala som sa preto, že si v téme DOPČ. Pre nič iné.:)
ruci
18.11.08,10:20
aj to viem :-) ze som v tejto teme, no uz som si ju rozcitala, lebo som hladala nieco o DoPC, tak som sa hned pytala
macilaci
23.01.09,09:46
dobrý den, mám otázku - v kolkých firmách môže byť zamestnaný študent na dohodu? sleduje sa tam počet odpracovaných hodín za každú jednu firmu a dokopy to môže byť 350 hodín?
Tweety
23.01.09,09:49
dobrý den, mám otázku - v kolkých firmách môže byť zamestnaný študent na dohodu? sleduje sa tam počet odpracovaných hodín za každú jednu firmu a dokopy to môže byť 350 hodín?
V toľkých, koľko zvládne. Počet odpracovaných hodín sa sleduje za dohody u jedného zamestnávateľa.
macilaci
23.01.09,10:39
Díky. veľmi ste mi pomohla.
mzdarka renca
23.01.09,19:40
zdravotné poistenie musí platiť. sociálne poistenie nemá povinnosť platiť, iba ak chce dobrovoľne.
lubinami
25.01.09,17:41
Ked zarobi pracovník za meisac na DoPČ- dohodnutá suma 34 € , koľko sú z toho odvody , ako sa to vyráta, ako sa tie odvody platia, zamestnávateľ alebo pracovník.? Alebo sa to rozdelí medzi oboch ?

Dakujem
veronikasad
25.01.09,17:44
Ked zarobi pracovník za meisac na DoPČ- dohodnutá suma 34 € , koľko sú z toho odvody , ako sa to vyráta, ako sa tie odvody platia, zamestnávateľ alebo pracovník.? Alebo sa to rozdelí medzi oboch ?

Dakujem
Z DoPČ platí zamestnávatel do soc. poisťovne 0,8% úrazové poistenie a 0,25% garančné poistenie.
Ak dohodár nepodpíše vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, z odmeny mu zrazíte daň 19 % a odvediete daňovému úradu
lubinami
25.01.09,18:00
Opýtam sa , či je to správne -
tak z 34 € je - úrazové 0,8 % to je 2,72 €
a garančné 0,25 % to je 0,85 €
To je 3,57 € odvedie zamestnávateľ, pracovník dostane 34 € - 19 % daň.?????
Tweety
25.01.09,18:18
Opýtam sa , či je to správne -
tak z 34 € je - úrazové 0,8 % to je 2,72 €
a garančné 0,25 % to je 0,85 €
To je 3,57 € odvedie zamestnávateľ, pracovník dostane 34 € - 19 % daň.?????
Správne. Ak si dohodár neuplatní NČ, bude mu z odmeny zrazená zrážková daň 19%. 34- 6,46= 27,54 bude jeho odmena v čistom.
Jana Motyčková
26.01.09,13:26
Poistne do SP sa zaokrúhľuje na 10€c nadol, t.j. z 34 € bude
úrazové 0,8% 0,20 €
garančné 0,25% 0,00 €
Spolu 0,20 €
tomare
02.02.09,10:33
úrazové poistenie nemá maximum ani minimum pre dohodára
a garančné poistnie nemá minimum a má maximum?
pajbelko
15.02.10,18:28
Dobry den, chcela by som sa uistit...Klient zamestnava pracovnika na dohodu o pracovnej cinnosti. Ten pobera penazny prispevok na opatrovanie z uradu prace. A zaroven za neho stat plati ZP. Je spravne, ze vyska mesacnej odmeny pri takomto prispevku je obmedzena do 1,5 nasobku zivotneho minima? Je nejake obmedzenie v poctu hodin za rok? Tyzdenne max. 10 hodin je mi jasne.