zuzanask
13.11.08,12:07
Dobrý den,
mam problem s uhradou vystavenej faktury. Spolocnost B prebrala majetok druhej spolocnosti A. Do maja sa vystavovali faktury pre firmu X firmou A. V juni sa vystavovali uz z firmy B. (Vlastnik firmy A a B je ten istý.)
Spolocnost X uhradila fakturu vystavenu firmou B na ucet firmy A. Ako to mame teraz poriesit.... Moze firma A poslat tie peniaze firme B a vypracovat nejaky doklad. Alebo je potrebne zapojit do tohto este firmu X. Poslat jej tie peniaze a nech to uhradi.
A druha otazka je ako to zauctovat....
rozeta
13.11.08,11:13
myslím, že keď prebrali majetok, tak aj pohľadávky a záväzky.
podľa mňa len stačí urobiť prevod a vypárovať to v účtovníctve - klasicky 321/221.
azla
13.11.08,12:13
Dobrý den,
mam problem s uhradou vystavenej faktury. Spolocnost B prebrala majetok druhej spolocnosti A. Do maja sa vystavovali faktury pre firmu X firmou A. V juni sa vystavovali uz z firmy B. (Vlastnik firmy A a B je ten istý.)
Spolocnost X uhradila fakturu vystavenu firmou B na ucet firmy A. Ako to mame teraz poriesit.... Moze firma A poslat tie peniaze firme B a vypracovat nejaky doklad. Alebo je potrebne zapojit do tohto este firmu X. Poslat jej tie peniaze a nech to uhradi.
A druha otazka je ako to zauctovat....

Záleží ako spoločnosť B "prebrala" majetok spoločnosti A.
Zlúčili sa ?
Potom nie je čo riešiť.

Ak napr. sploločnosť B odkúpila majetok od spoločnosti A
a so zákazníkom X obchoduje spoločnosť B - avšak naďalej spoločnosti A a B existujú ako samostatné subjekty - (máju svoje IČO)
a zákazník X zaplatil spoločnosti A, spoločnosť B eviduje stále pohľadávku voči X.

Riešila by som to takto:
a) spoločnosť A vráti peniaze spoločnosti X, a tá ich uhradí spoločnosti B

alebo (aby nevzniklo riziko, že sa pohľadávka po vratení peňazí od A uhradí neskoro alebo vôbec
tak,

b)
Firma B postúpi svoju pohľadávku voči X do firmy A (za 100%)
Firme X pošle firma A oznámenie o postúpení pohľadávky
Firma X pošle (to už poslala) platbu do A
Firma A pošle platbu za postupenú pohľadávku do firmy B.

Ak sa to neporieši, tak problém vidím hlavne pre firmu X. Nebude v budúcnosti
vedieť preukázať úhradu (zánik) záväzku voči firme B.
Ildigo
03.12.08,07:08
Ahojte, prosím o radu,ako mám poriešiť takýto prípad:
Máme dve s.r.o. s podobným názvom a náš odberateľ nám mal uhradiť fa na účet prvej s.r.o., ale on ho omylom uhradil na účet druhej s.r.o. Môžem si sama presunúť platbu na správny účet, alebo im musím vrátiť platbu a oni mi ju pošlú na správny účet?
Zoltán Kovács
03.12.08,07:18
Ahojte, prosím o radu,ako mám poriešiť takýto prípad:
Máme dve s.r.o. s podobným názvom a náš odberateľ nám mal uhradiť fa na účet prvej s.r.o., ale on ho omylom uhradil na účet druhej s.r.o. Môžem si sama presunúť platbu na správny účet, alebo im musím vrátiť platbu a oni mi ju pošlú na správny účet?

Môžeš presunúť sama, len urob o tom zápis, ktorý bude v oboch spoločnostiach. A uvedom o tom aj odberateľa.
basha_V
15.03.10,08:59
mam tento isty problem, len neviem aky "zapis" mate na mysli.. prijatu platbu v JU mozem dat ako iny nezdanitelny prijem, potom poslat sumu (VNZD) na ucet firme kam patri kde to dam ako uhradu faktury?