hlucia
13.11.08,13:32
Ja by som sa chcela spýtať otehotnela som v roku 2005 predtým som bola vyše roka zamestnaná, dieťa sa mi narodilo v roku 2006 a mala som nárok na materskú, neskôr som poberala rodičovský príspevok až doteraz, 2.1.2009 mi končí rodičovský príspevok a dieťa nastupuje do škôlky, ja sa chystám opať do práce,kde som pracovala aj predtým ale v tom čase už budem vo 4mesiaci tehotenstva. Budem mať nárok na materskú ak odrobím od toho 2.1. iba 5mesiacov?Ak áno z akej sumy sa mi bude počítať materská a má význam sa DNP z maxima. ďakujem pekne
jankasm
13.11.08,12:46
Ja by som sa chcela spýtať otehotnela som v roku 2005 predtým som bola vyše roka zamestnaná, dieťa sa mi narodilo v roku 2006 a mala som nárok na materskú, neskôr som poberala rodičovský príspevok až doteraz, 2.1.2009 mi končí rodičovský príspevok a dieťa nastupuje do škôlky, ja sa chystám opať do práce,kde som pracovala aj predtým ale v tom čase už budem vo 4mesiaci tehotenstva. Budem mať nárok na materskú ak odrobím od toho 2.1. iba 5mesiacov?Ak áno z akej sumy sa mi bude počítať materská a má význam sa DNP z maxima. ďakujem pekne

No niečím Ťa poteším, no niečím asi menej. :o
DNP Ti už v žiadnom prípade nepomôže.
Čo sa však týka nároku na materské, tak pokiaľ si stále zamestnaná v zamestnaní, odkiaľ si nastúpila na MD, tak nárok na materské máš. Pretože aj doba trvania RD v zamestnaní sa počíta do počtu dní nemocenského poistenia. Takže 270 dní NP v posledných dvoch rokoch spĺňaš bez problémov.
Ak dobre počítam, a 2.1.200 budeš v 4 mesiaci, tak odrobíš už len cca. 3,5 mesiaca, nie 5 mesiacov, pretože na materskú sa nastupuje predsa skôr ako po 9 meiaicoch. :)
No a čo sa týka výšky materskej, tak tá bude 55% z platu v zamestnaní.
Ak by si chcela dosiahnuť maximálnu materskú, existuje jediný spôsob, a to tesne pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, momentálne 30219,-. Potom by materská bola počítaná z tohoto posledného zamestnania a bola by mesačne vo výške cca. 16000,-.
hlucia
13.11.08,12:59
Ak som správne pochopila tak mi stačí tesne pred materskou ukončiť PP a zamestnať sa znovu? trebárs aj na pár dní? Pýtam sa preto, lebo mna zamestáva môj manžel a ak to ide nechcem ho zbytočne vyžmýkavať z peňazí. ďakujem pekne
jankasm
13.11.08,13:07
Ak som správne pochopila tak mi stačí tesne pred materskou ukončiť PP a zamestnať sa znovu? trebárs aj na pár dní? Pýtam sa preto, lebo mna zamestáva môj manžel a ak to ide nechcem ho zbytočne vyžmýkavať z peňazí. ďakujem pekne

Áno, ak si zamestnaná u manžela tak žiadny problém. Pred nástupom na MD, prípadne PN, ak by Ťa chcel lekár vypísať, treba súčasný pracovný pomer ukončiť, porobiť všetky odhlášky z poisťovní, a následne uzatvoriť nový PP, môže byť kľudne znovu u manžela, znovu všetky prihlášky do poisťovní a plat vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna. ;)
Plat však treba prispôsobiť konkrétnym dňom trvania nového PP. Niekedy totiž postačuje plat aj 22000,- no niekedy, ak sú v dňoch trvania nového PP aj víkendové dni tak treba plat aj vyšší ako maximálny VZ. Takže keď budeš vedieť presný dátum realizácie uvedeného plánu, tak napíš, určite sa tu nájde niekto, kto Ti tú sumu vypočíta.
hlucia
13.11.08,13:24
ďakujem vám veľmi pekne, ste super.