micmac1
13.11.08,14:17
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Dňa 29.08.2006 som si vzala pôžičku od nemenovanej spoločnosti. Bohužial som sa dostala do finančnej tiesne a pôžičku som prestala splácať. Posledná splátka bola uhradená 11.01.2007. Asi pred pol rokom ma telefonicky kontaktovali ze mi poslu dohodu o uznani dlhu. Nic mi neprislo. Chcem sa opýtať odkedy mi plynie premlčacia doba, co v takom prípade že pohladavku postupia tretej spoločnosti alebo exekutorovi. premlcacia doba sa v takom prípade preruší, a čo ked si pohladavku uplatnia na sude? dakujem za odpoved
hanelie
13.11.08,13:50
tak v tomto prípade sa na premlčanie pohľadávky vôbec nespoliehajte
premlčacie právo všeobecné je tri roky,
posledné štádium je exekútor - preto na nič nečakajte, spojte sa so spoločnosťou a dohodnite si spôsob splácania pôžičky
Mária27
17.11.08,23:45
§ 103 obč zák

Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.

Pri postúpení pohľadávky sa premlčacia doba neprerušuje,
Pri písomnom uznaní dlhu sa doba predĺži na 10 rokov.
Danica2210
22.11.08,16:49
co v takom pripade ked sme v financnej tiesni aniet cim zaplatit pohladavku ..treba dat pisomne že odkladame jednu splatku? dakujem
anonym222
22.11.08,16:56
co v takom pripade ked sme v financnej tiesni aniet cim zaplatit pohladavku ..treba dat pisomne že odkladame jednu splatku? dakujem
Vždy je potrebné dohodnúť sa z veriteľom. Na premlčanie by som sa nespoliehal.