Danetta
13.11.08,15:53
:( Bola som ručiteľlkou jednej známej , v roku 2002 mi prišlo oznámenie, že neplatí, naštívila som ju a ona časť peňazí zaplatila a ostatné sľúbila že doplatí. Teraz po 6 rokoch mi prišlo oznámenie, že je tam stále pohľadávka a treba ju vyrovnať. Medzitým ale moja známa zomrela, a pretože mi nič nechodilo, myslela som, že je to v poriadku. Pýtam sa, prečo neboli jej dlhy uvedené dedič. konaní a či to mám zaplatiť. Ja si myslím, že je to vec jej dedičov.
Bobbix
14.11.08,08:24
Dobra otazka, to by zaujimalo aj mna. Vie tu niekto odpoved ??
Stina
14.11.08,08:28
Asi to budeš musieť zaplatiť a potom občiansko právnym konaním vymáhať od dedičov.
ZDENIELA
14.11.08,08:41
Aj mne to skôr vychádza tak, že v banke bola dlžníkom známa, potom ty ako ručiteľ ... Keďže zomrela, dlžníkom je ručiteľ ale určite si najprv pozri zmluvu možno v nej niečo nájdeš čo ti pomôže
ivka70
14.11.08,08:50
dlhy su sucastou dedictva az do jeho vysky
asi mas smolu, banka si bude dlh uplatnovat u teba, ty by si mala zasa u dedicov
Bobbix
14.11.08,11:16
tak ma napadlo, co zavet, bol, ci nie?
Danetta
15.11.08,12:11
dakujem za príspevky. Neviem, či bol závet, ja som sa dozvedeela o jej smti len z novín, a neskôr ma oslovila jej dcéra /našla moje listy s výzvmi na zaplatenie/ či je to vysporiadané. Mne nechodili žiadne upomienky, tak som myslela, že je to v poriadku. Spoločnosť, ktorá prebrala tieto pohľadávky voči SP vôbec nereagovala na moje listy, kde som dokonca navrhla splátkový spôsob úhrady tejto veci. Starosta obce mi povedal, že v dome nikto nebýva, takže nemám s kým o tom hovoriť ako to vyriešiť.
VANUSKA
15.11.08,13:49
Bude to treba zaplatit a potom vyzvat dedicov aby to dali doporiadku.
George Michael
15.11.08,14:32
Tiež sa prikláňam k názoru, že zaplatiť dlžnú sumu má ručiteľ. Potom vymáhanie od dedičov. Niekedy podpis ručiteľa berieme ako nejakú administratívnu formalitu, veď čo sa môže stať? Ja som tiež ručiteľom, ak sa stane, že dlžník zabudne z nedbanlivosti zaplatiť splátku, vždy mi príde na vedomie doporučene upomienka a ja hneď atakujem patričnú osobu.
Danetta
15.11.08,15:34
to je najhoršie, že vôbec nepoznám dedičov a nemám na nich kontakt. Mám ešte jeden dotaz, v prípade, keď sú dvaja ručitelia, tak stačí ak zaplatí 1 z nich dlžnú sumu? Totiž so mnou ručil ešte jeden a ani ho nepoznám. Čo ak ja zaplatím a on tiež? Ako to je? Už som z toho celá domotaná a mám nanič víkend...
George Michael
15.11.08,17:08
Pomohlo by kontaktovať sú spoločnosť, ktorá peniaze od vás vymáha a vyžadovať od nich kópiu zmluvy s vašim podpisom kvôli zisteniu podmienok, ak takúto kópiu doma nemáte. Ťažko radiť, ak neviete, k čomu ste sa v zmluve zaviazali.