matusiacik
13.11.08,18:08
Dobry den,

chcela by som Vas poziadat ci by ste mi nevedeli poradit, ci je v poriadku keby som cez klasicky americky eshop nakupila tovar, nechala si ho poslat na SR so vsetkymi potrebnymi dokladmi a po precleni predavala prostrednictvom svojho eshopu? Nie je problem s tym ze by som predavala dalej tovar ktory som uz kupila kvazi ako konecny spotrebitel?

Dakujem za radu.
misomiso
13.11.08,18:55
Nie. Jediny problem, ze ho budes musiet preclit a doplatit DPH.
Dáša_
13.11.08,19:07
no neviem, ja si myslím, že záleží, aký tovar to bude. Sú tovary, ktoré podľa mna potrebujú aj isté certifikáty, napadajú ma hračky, asi aj detské oblečenie ... Iné je, ak to kúpiš v rámci EU.
Filip Glasa
13.11.08,20:05
Sú tovary, ktoré podľa mna potrebujú aj isté certifikáty, napadajú ma hračky, asi aj detské oblečenie
to hej, ale to potrebuje každý a nie len ten čo to v USA nakúpil z maloobchodu.
Teda nie je rozdiel v tom, či to v USA kúpi v eshope, alebo vo veľkosklade. Predávať to tu môže za rovnakých podmienok. Problém je skôr s vecami ako návody, certifikáty a záruky.
Dáša_
14.11.08,03:51
to hej, ale to potrebuje každý a nie len ten čo to v USA nakúpil z maloobchodu.
Teda nie je rozdiel v tom, či to v USA kúpi v eshope, alebo vo veľkosklade. Predávať to tu môže za rovnakých podmienok. Problém je skôr s vecami ako návody, certifikáty a záruky.

Ano, presne takto som to chcela povedať aj ja :)

Veľa ľudí si predstavuje, že predávanie tovaru odkiaľkoľvek je bezproblémové a zabúdajú na tieto "drobnosti" ako sú certifikáty, návody ...
matusiacik
14.11.08,11:01
Ahojte,

dik za vase doterajsie odpovede. Chcela by som predavat znackove americke oblecenie ktore by som nakupovala priamo cez stranku eshopu dannych znaciek. Nie je potrebna ziadna licencia na predaj tovaru? Potrebne je zaplatit DPH, clo, a zarucit zakaznikom zaruky.
Cize tie velke americke spolocnosti ma nemozu zazalovat ze predavam ich tovar?

Dakujem,

M.
Filip Glasa
14.11.08,11:30
Cize tie velke americke spolocnosti ma nemozu zazalovat ze predavam ich tovar?
ak má niekto licenciu na predaj v EÚ, tak ten by teoreticky mohol. Posurfuj či existuje nejaký dovozca pre EÚ.
misomiso
15.11.08,20:44
ak má niekto licenciu na predaj v EÚ, tak ten by teoreticky mohol. Posurfuj či existuje nejaký dovozca pre EÚ.

Nemohol. Ty nie si viazany ziadnou zmluvou s nikym, mozes si predavat co ches. Zmluva o vyhradnom zastupeni (ak taka existuje) zavazuje nie teba ale naopak vyrobcu, aby nepredaval nikomu okrem vyhradneho dovozcu. Ty mozes predavat akykolvek legalny tovar, ktory si dokazes kdekolvek zohnat, ak nepodlieha nejakej specialnej licnecii (lieky, zbrane), nikto ta v tom nemoze obmedzovat.
rickman
16.11.08,05:56
Nemohol. Ty nie si viazany ziadnou zmluvou s nikym, mozes si predavat co ches. Zmluva o vyhradnom zastupeni (ak taka existuje) zavazuje nie teba ale naopak vyrobcu, aby nepredaval nikomu okrem vyhradneho dovozcu. Ty mozes predavat akykolvek legalny tovar, ktory si dokazes kdekolvek zohnat, ak nepodlieha nejakej specialnej licnecii (lieky, zbrane), nikto ta v tom nemoze obmedzovat.

Well, nemozem celkom suhlasit.
misomiso
16.11.08,15:25
Well, nemozem celkom suhlasit.

Preco?
rickman
16.11.08,17:52
Pretoze niektori vyrobcovia si svoje predajne cesty strazia aj za cenu nizsich predajov.
misomiso
16.11.08,20:44
Pretoze niektori vyrobcovia si svoje predajne cesty strazia aj za cenu nizsich predajov.

Oni si to nemaju ako strazit. Jedine mozu sami odmietnut niekomu predat. Lenze ak kupis tovar uz od nejakeho ich obchodneho partnera, tak uz maju smolu, nemoze nikomu zabtanit v predaji kedkolvek na zemeguli a takyto tovar mozes navyse predavat za cenu, za ktoru uznas za vhodne.
smudge
16.11.08,23:22
A keby nakupovala priamo z oficialnej website urcitej znacky oblecenia a predavala to na Slovensku v obchode, bol by to problem? Treba na to nejake specialne povolenie,treba kontaktovat vyrobcu konkretnej znacky?
misomiso
17.11.08,09:05
A keby nakupovala priamo z oficialnej website urcitej znacky oblecenia a predavala to na Slovensku v obchode, bol by to problem? Treba na to nejake specialne povolenie,treba kontaktovat vyrobcu konkretnej znacky?

Ale samozrejme, ze netreba, ved by ju vysmial.
rickman
17.11.08,14:24
Ale samozrejme, ze netreba, ved by ju vysmial.

Neuveritelne.
Ano, v 99% to plati, no nerozumiem, ze sa dokazes pasovat za encyklopediu a tahat ludi za nos.
Vsetko je vecou dohody a plati to aj v tychto vztahoch.
smudge
17.11.08,16:16
Tak teraz neviem,co si mam z toho vybrat,ci to bude problem alebo nie,ta company, od ktorej chcem nakupovat veci a predavat ich v obchode na Slovensku nema ziadneho vyhradneho dovozcu na Slovensko a nie je to taka znama znacka ako Nike alebo tak a plus by som mala pomiesanych viac znaciek,tak by to bol v podstate akoby taky outlet,vedel by mi niekto s tymto poradit? Treba mat na to suhlas od vyrobcu tychto znaciek nie? Dakujem
rickman
17.11.08,16:38
Tak teraz neviem,co si mam z toho vybrat,ci to bude problem alebo nie,ta company, od ktorej chcem nakupovat veci a predavat ich v obchode na Slovensku nema ziadneho vyhradneho dovozcu na Slovensko a nie je to taka znama znacka ako Nike alebo tak a plus by som mala pomiesanych viac znaciek,tak by to bol v podstate akoby taky outlet,vedel by mi niekto s tymto poradit? Treba mat na to suhlas od vyrobcu tychto znaciek nie? Dakujem

Nie, nebude problem.
Nie, suhlas nie je potrebny.

:)
kochones
18.11.08,19:21
Nie, nebude problem.
Nie, suhlas nie je potrebny.

:)

presne tak, moje skusenosti su take ze ak ma firma vyhradneho dovozcu tu a objednam si to z USA taktne mi napisali ze vyhradnym dovozcom pre SK popripade pre Europu je firma XXX a mam sa obratit na nu.

Pozor vsak treba dat na to ako budes riesit pripadne reklamacie tovaru. V USA je na tovar zaruka iba 1 rok a pochybujem ze stihnes 30 dnovu lehotu na vybavenie reklamacie, teda jedine ze by si menila veci kus za kus a nasledne si riesila uz ty reklamaciu sama s rizikom ze ti ju bud uznaju alebo nie. Ak ano dostanes druhy kus ak nie je to tvoja strata.
misomiso
18.11.08,19:33
Neuveritelne.
Ano, v 99% to plati, no nerozumiem, ze sa dokazes pasovat za encyklopediu a tahat ludi za nos.
Vsetko je vecou dohody a plati to aj v tychto vztahoch.

Som za to, aby sa respektovali dohody v pripade, ze sa niekto na niecom naozaj dohodne. No toto nie je tento pripad. Ak ktokolvek cokolvek legalne nakupi, tak mu nikto nemoze zakazovat ani prikazovat, ci moze tento tovar dalej predat alebo nie.

Prave ze je to uplne opacne. Ak chce vyrobca kontrolovat predaj, je ne nom, aby vytvoril taky system, aby sa k tovaru nikto neautorizovany nedostal. Teda ak sa ktokolvek k akemukolvek tovaru dostane, moze ho slobodne dalej predavat.

Tu ale treba povedat, ze taky system (ktory by zabranoval dostat sa k tovaru neautorizovanym obchodnikom) sa v podstate neda vytvorit. Som vyrobca a predavam na celom svete, nieco o tom viem. Vynakladame extremne usilie na kontrolu nesho distrinucneho retazca, no ucinnost je slaba. A to sa uz niektorymi dohodami pohybujeme na hranici zakona.
rickman
18.11.08,19:34
presne tak, moje skusenosti su take ze ak ma firma vyhradneho dovozcu tu a objednam si to z USA taktne mi napisali ze vyhradnym dovozcom pre SK popripade pre Europu je firma XXX a mam sa obratit na nu.

Pozor vsak treba dat na to ako budes riesit pripadne reklamacie tovaru. V USA je na tovar zaruka iba 1 rok a pochybujem ze stihnes 30 dnovu lehotu na vybavenie reklamacie, teda jedine ze by si menila veci kus za kus a nasledne si riesila uz ty reklamaciu sama s rizikom ze ti ju bud uznaju alebo nie. Ak ano dostanes druhy kus ak nie je to tvoja strata.

Presne tak. Niekedy na tovar nemáš žiadnu záruku - no môžeš si ju dokúpiť (aj 3 ročnú)...
misomiso
18.11.08,19:35
Tak teraz neviem,co si mam z toho vybrat,ci to bude problem alebo nie,ta company, od ktorej chcem nakupovat veci a predavat ich v obchode na Slovensku nema ziadneho vyhradneho dovozcu na Slovensko a nie je to taka znama znacka ako Nike alebo tak a plus by som mala pomiesanych viac znaciek,tak by to bol v podstate akoby taky outlet,vedel by mi niekto s tymto poradit? Treba mat na to suhlas od vyrobcu tychto znaciek nie? Dakujem

Ak by na teba niekto chcel vyvijat nejaky natlak (nejaky vyhradny dovozca) nedaj sa zastrasit, vobec sa s nim nemusis bavit.
rickman
18.11.08,19:38
Som za to, aby sa respektovali dohody v pripade, ze sa niekto na niecom naozaj dohodne. No toto nie je tento pripad. Ak ktokolvek cokolvek legalne nakupi, tak mu nikto nemoze zakazovat ani prikazovat, ci moze tento tovar dalej predat alebo nie.

Prave ze je to uplne opacne. Ak chce vyrobca kontrolovat predaj, je ne nom, aby vytvoril taky system, aby sa k tovaru nikto neautorizovany nedostal. Teda ak sa ktokolvek k akemukolvek tovaru dostane, moze ho slobodne dalej predavat.

Tu ale treba povedat, ze taky system (ktory by zabranoval dostat sa k tovaru neautorizovanym obchodnikom) sa v podstate neda vytvorit. Som vyrobca a predavam na celom svete, nieco o tom viem. Vynakladame extremne usilie na kontrolu nesho distrinucneho retazca, no ucinnost je slaba. A to sa uz niektorymi dohodami pohybujeme na hranici zakona.

Som rád, že si ignoroval môj hrubší tón, keďže som akurát nemal svoj deň :).

Áno, beriem. Nie vždy je to jednoduché, nie vždy sa to dá. Hocikto dokáže postaviť plot. A hocikto šikovnejší ho bude vedieť preliezť alebo obísť :).
matusiacik
25.11.08,10:26
Som za to, aby sa respektovali dohody v pripade, ze sa niekto na niecom naozaj dohodne. No toto nie je tento pripad. Ak ktokolvek cokolvek legalne nakupi, tak mu nikto nemoze zakazovat ani prikazovat, ci moze tento tovar dalej predat alebo nie.

Prave ze je to uplne opacne. Ak chce vyrobca kontrolovat predaj, je ne nom, aby vytvoril taky system, aby sa k tovaru nikto neautorizovany nedostal. Teda ak sa ktokolvek k akemukolvek tovaru dostane, moze ho slobodne dalej predavat.

Tu ale treba povedat, ze taky system (ktory by zabranoval dostat sa k tovaru neautorizovanym obchodnikom) sa v podstate neda vytvorit. Som vyrobca a predavam na celom svete, nieco o tom viem. Vynakladame extremne usilie na kontrolu nesho distrinucneho retazca, no ucinnost je slaba. A to sa uz niektorymi dohodami pohybujeme na hranici zakona.
Ahoj, dakujem za tvoj nazor. Cize ked nakupim oblecenie prostrednictvom eshopu dannej znacky mozem ho prostrednictvom svojho eshopu predavat bez toho aby som nieco porusovala? nevies mi este pls poradit v akych zakonoch by som si to na 100% overila? nechcem rozbehnut nieco z coho budem mat akurat tak probem....Dik, M.