Nikola
21.05.05,08:26
V jednej téme som sa dočítala, že predierkovanie dokladu v účtovníctve je znehodnotenie. Pri ukladaní doklady nesmiem spinkovať? Musím ich lepiť? Prosím poraďte mi. Ďakujem
slnko
21.05.05,18:26
V jednej téme som sa dočítala, že predierkovanie dokladu v účtovníctve je znehodnotenie. Pri ukladaní doklady nesmiem spinkovať? Musím ich lepiť? Prosím poraďte mi. ĎakujemJa osobne to počujem prvý krát, že doklady sa nesmú dierkovať. Ja ich aj dierkujem, aj spinkujem aj lepím, aj kontrola bola a ešte nikdy nenamietali. Hlavne aby boli doklady v poriadku a správne zaúčtované. To je môj názor.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
lenkak
21.05.05,18:38
Ja som sa s tým tiež nestretla, robím ako Slnko.
Paula
21.05.05,18:42
Nikola,neboj sa dierkovať a spinkovať.... Ani si neviem predstaviť ako autor "témy" zakladá faktúry, objednávky...... do rýchloviazačov, šanónov, zakladačov atp...bez toho aby ich predierkoval. Napokon aj výpisy z účtu dodávajú niektoré banky už predierkované. Doklady z ERP doporučujem lepiť, nie spinkovať, nezdá sa , ale spinky zaberú veľa miesta v priestore :) Sú aj také lepidlá, ktoré dovolia bez stopy doklad odlepiť , keď treba.
Marta V
21.05.05,18:43
Ja tiež dierkujem aj spinkujem, len ked mám doklad z registračnej pokladne, alebo cestovný lístok na cesťáku, tak to musím fotiť a fotokópiu priložiť k originálu, lebo že to po čase vybledne.
DanielaSL
21.05.05,19:03
A čo urobiť s takým bledým dokladom , ktorý sa ani prefotiť moc nedá? Minule mi práve dali doklad PHM , ktorý bol taký , že ani pri najväčšom stmavení sa neprefotil bohvieako viditeľne.
Marta V
21.05.05,19:09
Ja som mala taký doklad za parkovné. Prepísala som na zadnú stranu bloku dátum a sumu a podpísala som sa tam a dala razítko. Neviem čo na to kontrola povie, ale ináč sa to nedalo. Tiež to bolo málo čitateľné.
Paula
21.05.05,19:11
Nuž na mojej prťavej kopírke neurobím zázrak, ale mám firmu,kde sa dá aj z ničoho vytiahnuť. Také "neviditeľné" doklady si nazbieram a raz za čas si ich ofotím s dovolením .....:)
lenkak
22.05.05,07:12
Ja tiež také bledučké bločky si ofotím na kopírke a priložím k originálu.
Jana Acsová
23.05.05,05:43
S dokladmi môžeme robiť čokoľvek, okrem toho, že ich znehodnotíme a to môžeme aj dierkovaním, lepením, spinkovaním ale iba vtedy, ak prelepíme, predierkujeme, či inak znehodnotíme texty a doklad po našom "uložení" do šanónu stratí preukaznú schopnosť, t.j. nebude z neho zrejmé o čo sa jedná.
Čiže každú úpravu môžeme robiť iba s citom, tak aby sme aj po 10-tich rokoch zistili, čo dokladom preukazujeme (u platiteľa DPH). Problém je s blednúcimi dokladmi. Tlač na termopapier, podľa môjho názoru nespĺňa kritériá "trvácnosti" dokladu ale nakoľko my, teda účtovná jednotka sa musí preukázať dokladom, jedna z akceptovateľných možností je potvrdiť si ofotenú kópiu dodávateľom (teda vlastníkom ERP), ktorý nám vydal "strácajúci sa" doklad. Keď im začneme liezť na nervy, hádam prestanú používať termopapier.
Tiež je dobré aspoň ich odfotiť, aby bolo vidno číslo dokladu a v prípade potreby si vyžiadať kópiu. Stal sa nám taký prípad a TESCO veru doklad vystavilo.
blcha
23.05.05,05:53
Dierky by sa nemali robiť do dokladov, ktoré majú archívnu hodnotu a budú uložené v štátnom archíve. To z bežných účtovných dokladov spĺňa máločo, aj keď ... kto z vás predierkoval živnostenský list?
Jana Acsová
23.05.05,06:28
Ale živnolist nie je účtovný doklad. Nepreukazujem ním skutočnosti, ktoré majú byť predmetom účtovania.
ik-a
23.05.05,13:36
Dierky by sa nemali robiť do dokladov, ktoré majú archívnu hodnotu a budú uložené v štátnom archíve. To z bežných účtovných dokladov spĺňa máločo, aj keď ... kto z vás predierkoval živnostenský list?
Blcha, ty si to vystihla asi najlepsie. Vsetky dokumenty sa musia ukladat tak, aby mali pocas lehoty ulozenia vypovednu hodnotu. Zakon o uctovnictve nehovori nic o znehodnocovani dokumentov (napr.predierkovanie). Zato zakon o archivoch a registraturach § 21 odst.1 to ma presne specifikovane aj s postihom.
ondrejvla
23.05.05,14:07
Samozrejme, že predierkovať a založiť podľa dátumu účtovného prípadu! Vari ich nebudeme ukladať ako v roku JEDEN do dosák so šnúrkou!
Tak ich uložíme až po uplynutí doby archivácie a ešte do škatule a do zberu!
ÁÁÁ - mám jednu PIKOŠKU!!!
Volala mi priateľka, že išla v s.r.o, ktorá funguje 2 roky hľadať do dokladov minulého roku, dokladov nikde! Keď sa pýtala konateľa, kde sú - dali ich do zberu!! a dostali za ne 15 kotúčikov toaletného papier!!! Vraj sa to vyplatilo!!
Už som zažila všeličo, ale takúto tuposť ešte nie!
Čo dajú kontrole? keby aspoň ten toaletný..., ale fuj!
http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
lenkak
23.05.05,14:13
Vlasti poznám jednu firmu kde by som nedopriala hľadať čo len jediný doklad, lebo tam je všetko na kope v krabiciach. Doklad na doklade ani len v tých doskách nezviazané. Výdavkové sú aspoň pospinkované k dokladom, ale príjmové, tie sú len vypísané, aj to nie všetky. A to je pokladňa.
ondrejvla
23.05.05,14:29
Lenka, tak to som už zažila! Dokonca vo firme, kde som teraz, sú nahádzané roky dozadu "DOKLADY" ale to je pre ne čestný názov len tak pod umývadlom v kancelárii!! - neterka, zamestnankyňa svojich strýkov s tým nemá problém! Veď to som ja nerobila - bola jej odpoveď na moje upozornenie! - nuž tak čo teraz, nechať ich utopiť, alebo podpáliť?! Alebo tak ako ten konateľ - vymeniť za toaletný papier! Zo začiatku som to chcela urobiť ja, ale keď som videla, že radšej urobia veľký krok, aby sa k umývadlu dostali, tak to teda nie! Moje doklady sú v poriadku, pekne pozakladané v skrini, a tie s pred 4-5 rokov?! Vidia ich, vidia! Tak nech sa ešte chvíľku potkýnajú!
Paula
23.05.05,14:51
Podľa mňa je väčším znehodnotením buchnutie pečiatky cez všetky vážne údaje (čo robia najmä na čerpacích staniciach), než dierka na okraji, kde údaj nie je :). Stáva sa mi, že zabrzdím predavača so želaním "neprosím si pečiatku" (na SHELL-ke)
lenkak
23.05.05,15:03
Dosť že majú svetlučkú pásku (asi šetria), ešte aj pečiatku na to dajú. To sú šoky. Ale doklad je v poriadku, tak ako má byť, aspoň z pohľadu šéfstva.
Zuzka11
24.05.05,05:55
Pre Vlastu: "poteší" ...a ja som si myslela, že iba mne klienti hádžu dokladíky do škatule od topánok!!:-))))
veronica
24.05.05,05:56
Aj ja dierkujem, spinkujem a lepím, ešte som nepočula, žeby kontrola proti tomu niečo mala......
Skúsila by mať :))
Nikola
24.05.05,11:09
Ďakujem za odpovede. Aj som si myslela, že keď sa môže lepiť, prečo by sa nemohlo dierkovať, ale keď som tu niekde videla, musela som sa opýtať.
Sebo
27.05.05,09:21
:confused: Kto nesie zodpovednosť?...
...keď pokladničný doklad je nesprávne vystavený:
- chýba vyčíslenie základu DPH
- po zaokrúhlení je konečná suma napr. 146,44 Sk alebo 58,96 Sk
U predajcu po mesačnej uzávierke už nie je možné vymáhať opravu daňového dokladu, argumentujú tým, že im to softwér neumožňuje a softwér predsa je schválený daňovým úradom.
Pri predložení týchto dokladov daňovej kontrole asi vyhorím a nepomôže mi, keď budem citovať predajcu.
Jana Acsová
27.05.05,09:26
Veru nie. Keď neumožňuje softvér, tak nech si ho dorobia ručne - na paragón so všetkými náležitosťami a uvedú dôvod jeho vystavenia - nesprávne vystavený doklad "softvérom".
Treba trvať na správnom vystavení dokladu, lebo DPH z nesprávne vystaveného dokladu nie je daňovo uznaným výdavkom.
Zaplatia ti túto "škodu"?
uzivatel2
15.06.05,05:54
So zákazom dierovať, spinkovať dokumenty som sa stretla na školení ohľadom registratúry, týka so to dokumentov označených znakom hodnoty "A"
Kata
Janka6685
16.06.05,14:59
So zákazom dierovať, spinkovať dokumenty som sa stretla na školení ohľadom registratúry, týka so to dokumentov označených znakom hodnoty "A"
Kata
No teraz si asi zmiatla pár ľudí, čo tu písali, že sa to môže vždy. Alebo len mňa?:eek: