ZDENIELA
14.11.08,09:43
Podnikateľ, platca DPH, podniká v oblasti prenájmu hnuteľných vecí aj nehnuteľností, no súkromne s manželkou vlastní hangár. Ten využiva na hangárovanie lietadla. Uzavrel zmluvu s inou firmu a dovolil im vo vlastnom hangári uschovávať aj ich vrtuľník. Ide o to, že oni do jeho hangáru nemajú samostatný prístup. Ak tam potrebujú ísť, on im otvorí vezmú si alebo uschovajú svoj vrtuľník a idú preč. Priestory ináč nevyužívajú. Majiteľ hangáru má v ňom zriadené i vlastné sociálne zázemie.
Je toto prenájom nehnuteľnosti, ktorý treba hlásiť na daňový úrad, alebo príjem len na konci roka priznať v daňovom priznaní?
hanelie
14.11.08,10:48
nájom nehnuteľnosti - registrácia DÚ
ZDENIELA
14.11.08,12:02
nájom nehnuteľnosti - registrácia DÚ
Takže treba so zmluvou naklusať na DU? A neboli tam neaké výnimky, ak sa prenajíma len časť nehnuteľnosti - ale myslím, že to bol len pri bytových priestoroch ... ?
hanelie
14.11.08,15:16
skús pozrieť ešte ten zákon a §
info - zdroj: dú
Fyzická osoba, ktorá pred 1.9.2007 prenajímala a naďalej prenajíma na území SR byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku a nemala do 31. augusta 2007 registračnú povinnosť, bola povinná podľa § 31 ods. 2 písm. a) v nadväznosti na § 110g ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov, najneskôr do 31.12.2007 požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade.
ZDENIELA
18.11.08,11:15
skús pozrieť ešte ten zákon a §
info - zdroj: dú
Fyzická osoba, ktorá pred 1.9.2007 prenajímala a naďalej prenajíma na území SR byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku a nemala do 31. augusta 2007 registračnú povinnosť, bola povinná podľa § 31 ods. 2 písm. a) v nadväznosti na § 110g ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov, najneskôr do 31.12.2007 požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade.
Ďakujem za odvolávku, ale neviem prečo sa mi stále niečo marí o tom, že ak si prenajímateľ v danej nehnuteľnosti ponechá neaký bytový priestor (neviem ako to bolo presne definované) túto povinnosť - oznámenie DU nemá ...
Alebo sa mi to snívalo? Neviem to teraz nikde nájsť, viem, že to bolo riešené aj tu na porade.
ZDENIELA
18.11.08,11:38
Ďakujem za odvolávku, ale neviem prečo sa mi stále niečo marí o tom, že ak si prenajímateľ v danej nehnuteľnosti ponechá neaký bytový priestor (neviem ako to bolo presne definované) túto povinnosť - oznámenie DU nemá ...
Alebo sa mi to snívalo? Neviem to teraz nikde nájsť, viem, že to bolo riešené aj tu na porade.
Už som to zrejme našla... Otázky riešené drsr:

2. Otázka:
Vlastním rodinný dom, v ktorom prenajímam jeho časť. Mám povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo časť nebytového priestoru, nevzťahuje sa na ňu povinnosť registrácie.
Ak však fyzická osoba prenajíma takú časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku (byt), tejto fyzickej osobe vzniká povinnosť registrácie.

No z tohto mi vyplýva, že sa na môj prípad vzťahuje táto výnimka a ak podnikateľ prenajíma súkromne len časť nehnuteľnosti, registrovať sa nemusí a nemusí teda ani nič oznamovať na DU?
jonatanmika
18.11.08,18:49
Už som to zrejme našla... Otázky riešené drsr:

2. Otázka:
Vlastním rodinný dom, v ktorom prenajímam jeho časť. Mám povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo časť nebytového priestoru, nevzťahuje sa na ňu povinnosť registrácie.
Ak však fyzická osoba prenajíma takú časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku (byt), tejto fyzickej osobe vzniká povinnosť registrácie.

No z tohto mi vyplýva, že sa na môj prípad vzťahuje táto výnimka a ak podnikateľ prenajíma súkromne len časť nehnuteľnosti, registrovať sa nemusí a nemusí teda ani nič oznamovať na DU?


mimotemy

Už len ten vrtuľník zo zadania aby sa tam vmestil.