janka8
14.11.08,09:15
Ahojte.
Na fikuse sa mi asi pred pol rokom objavili puklice a aj keď som ho stále umývala mydlovou vodou, stále sa objavujú a čo je horšie, napadli mi už aj Scheffleru (tú asi najviac) a aj Yuttu. Neviete mi poradiť, ako sa toho nadobro zbaviť? Chemické postreky nechcem veľmi používať, pretože bývam v byte.
Budem vďačná za akékoľvek rady.
arizona
14.11.08,09:09
-Mydlová voda-poumývať celé listy aj zo spodu, viackrát po sebe
-Ručne

Alebo ozaj použiť chémiu, keď nechceš prísť o všetky kvietky. Veď sa predávajú aj šetrné, netoxické prostriedky.

Pohľadaj aj v starších témach,kde sa už puklice rozdebatovávali.
http://www.porada.sk/search.php?searchid=6775663
janka8
14.11.08,09:57
Nemala som žiadne mazľavé mydlo, len tekuté, tak som tie kvety teraz poumývala "purovou" vodou, neviem ale, či to má také isté účinky ako to mazľavé mydlo. Pilne kvety sledujem, ale vždy niekde nejakú objavím a ak nie puklicu, tak lepkavé listy určite. No tak kúpim mazľavé mydlo a vyskúšam. Uvidíme, či zaberie - pevne dúfam.
tetrisss
14.11.08,17:36
Puklice su riadne otravne potvory, ja tiez nie som velmi za chemicke postreky a jedine co sa mi osvedcilo, je mechanicke odstranenie puklic a to vatickou namocenou v liehu, alebo nejakej inej vysokopercentnej /domacej/ palenke.
arizona
14.11.08,17:44
Mne sa raz objavili v oleandroch. Pekne,ručne som ich zoškrabkávala...odvtedy našťastie nič! Nepoužila som ani lieh, ani nič.Len som "zabila" asi dve hodiny:D
janka8
14.11.08,18:16
No tak ja som ich tiež mechanicky zoškrabávala, ale mám to v 4 kvetoch a z takej Yuccy to ide tažko, keďže ku pníku sa ani nedostanem. A aj samotný kmeň je drsný a ak sú aj tam, tak sa ich asi ani nezbavím.
Niekde som čítala o domácom "postreku" - 1 lyžica mazľavého mydla - mydlo na pranie rozpustiť do 1l vody a pridať cca 1 lyžicu liehu a s tým kvet vystriekať. Ak mi nezabralo to dnešné 4-hodiné oškrabávanie, tak to asi vyskúšam.
marko7997
03.12.08,11:00
Puklice su naozaj neprijemny skodcovia.Tiez som ich mal na oleandroch{tie som uplne zostrihal a zatial tam nie su}.Najnovsie som ich objavil aj na izbovych kvetoch .Odstranujem ich z nich tiez iba mechanicky nie je to vsak take jednoduche lebo ked nejaku puklicu prehliadnes ona sa rozmnozi a prejde aj na ine kvety.A tie lepkave listy mna stvu najviac.