moniv
14.11.08,09:18
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Máme postavenú hrubú stavbu. Strechu chceme potiahnuť a tak vytvoriť prístrešok pre autá. Už máme hotové aj betónové stĺpy vedľa domu, čo budú podopierať strechu. Teraz sme sa rozhodli, že polovicu toho prístrešku zastaviame a urobíme si takú malú dieľňu (proste bordeláreň 3x3m). Chceme si to spraviť sami, len by som si potrebovala ujasniť nejaké veci. Moje otázky:
1. treba spraviť základ pod celou pristavbou, alebo pri stene domu netreba?
2. niektorí mi radili, že tieto základy, deku, múry prístavby treba oddilatovať od domu a stĺpov a niektorí povedali presný opak, že ich treba "ukotviť". Tak teraz neviem...
3. ak treba nechať medzeru medzi stĺpami/domom a stenami prístavby, ako tieto steny "zviažeme" dokopy? Alebo môžu byť postavené len tak nezávisle...? Spravila som taký rýchly náčrt návrhov, ako by to "mohlo" byť...

Ďakujem
220870
14.11.08,18:28
Z akých materiálov je postavený dom , z čoho budete stavať prístavbu, aké hlboké základy máte na akom podloží.
Na to žlto označené miesto na 100% netreba základ .
moniv
15.11.08,06:07
Základy domu sú do hĺbky cca 1,2 m. Základ stĺpu je v hĺbke 1 m. Dom aj prístavba je z ytongu. No a podložie je zhutnený štrk. Poradíte prosím?
220870
15.11.08,16:34
Určite by som priznal dilatáčnú špáru.U Ytongov je takmer isté že prasknú.Pri napájaní stiku jednotlivých stien vynechať cca 0,5 mm špáru a vyplniť montážnou penou alebo niečím podobným.Povrchovú omietku rozdeliť fasádnym dilatačným profilom ( dostať ho v stavebninách).http://www.baumit.com/sk/main4/sub2/07690/index.shtml
http://www.stavebneprofily.sk/
moniv
16.11.08,07:56
Ďakujem. Ale ako postaviť tie základy a múry? Spraviť tri nezávislé steny, alebo obostavať tie stĺpy???
legolas
16.11.08,07:57
Je potrebné urobiť základ aj pri múre pretože ak to napojíš tak Ti s veľkou pravdepodobnosťou po čase bude v tej časti dmu múr praskať,je to zapričinene nerovnomerným zaťažením.
moniv
16.11.08,08:05
Ano, ale ak nenapojíme tie základy domu a prístavby na seba. Chceme medzi ne dať polystyrén...
chandler
17.11.08,12:35
pravdu maju obaja, mozes to aj oddilatovat (kvoli tomu ze dom je vyssi a sadne trosicka viac) ale nemusis, pretoze obidve su zalozene v rovnakej hlbke a rozdiel podchodia nie je taky velky. max. budete mat praskliny tam kde sa spaja pristavba s domom. - ale zabranis tomu tak ako pise 220870.
ten zlty zaklad tam nemusi byt, zaklady k sebe nemusite nijako kotvit jednoducho ich vybetonujete vedla existjucich (domu aj stlpov) a nato vymurujete steny - oddelene od stien domu (kvoli pripadnej praskline)
skutocna dilatacia by bola taka ze by ste mali pristavbu uplne oddelenu od domu - lenze to nebudete robit lebo strechu budet mat aj nad domom aj pristavbou.