EIP
14.11.08,09:26
Dobry deň,
chcela by som sa spýtať na jednu vec.
Zamestnávateľ skončil pracovný pomer so zam-ncov podľa §60 t.j. dohodou a dal mu aj trojmesačné odstupné.
A tu sa chcem spýtať, môže sa ten zamestnance hneď prihlásiť na úrad práce aj keď dostal trojmesačné odstupné alebo až po troch mesiacoch. Dostala som takú otázku a neviem na ňu odpovedať.
ĎAkuejm veľmi pekne za pomoc
Stina
14.11.08,08:27
Prihlasuje sa hneď.
veronikasad
14.11.08,08:34
Dobry deň,
chcela by som sa spýtať na jednu vec.
Zamestnávateľ skončil pracovný pomer so zam-ncov podľa §60 t.j. dohodou a dal mu aj trojmesačné odstupné.
A tu sa chcem spýtať, môže sa ten zamestnance hneď prihlásiť na úrad práce aj keď dostal trojmesačné odstupné alebo až po troch mesiacoch. Dostala som takú otázku a neviem na ňu odpovedať.
ĎAkuejm veľmi pekne za pomoc
Vyplatené odstupné nemá vplyv na zaevidovanie uchádzača do evidencie na úrade práce.
EIP
14.11.08,08:34
dakujem a to , že dostal odstupné, tak to s tým nemá nič spoločné?
veronikasad
14.11.08,08:36
dakujem a to , že dostal odstupné, tak to s tým nemá nič spoločné?
Ak splňa podmienka na výplatu príspevku v nezamestnanosti, vyplatené odstupné nemá na to žiadny vplyv. S výplatou sa začne od 1. dňa evidencie na úrade práce.
EIP
14.11.08,08:39
a kde prosím ťa si naštudujem podmienky splňania príspevku v nezamestnanosti
veronikasad
14.11.08,08:42
a kde prosím ťa si naštudujem podmienky splňania príspevku v nezamestnanosti
Dávka v nezamestnanosti

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)

(4) U fyzických osôb uvedených v odseku 3 je obdobie poistenia na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu 2) obdobím poistenia v nezamestnanosti podľa tohto zákona.

(5) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.

(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

(7) Rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
willma
14.11.08,08:57
Ak splňa podmienka na výplatu príspevku v nezamestnanosti, vyplatené odstupné nemá na to žiadny vplyv. S výplatou sa začne od 1. dňa evidencie na úrade práce. neviem, ja keď som bola eidovaná na ÚP v 1996, tak mi dávky začali vyplácať až po dvoch mesiacoch, nakoľko som dostala odstupné, alebo sa vari niečo zmenilo?
EIP
14.11.08,08:57
ďakujem veľmi pekne za pomoc
veronikasad
14.11.08,09:01
neviem, ja keď som bola eidovaná na ÚP v 1996, tak mi dávky začali vyplácať až po dvoch mesiacoch, nakoľko som dostala odstupné, alebo sa vari niečo zmenilo?
ano zmenilo, to už dnes neplatí ...
batorek
07.01.09,17:02
Prosím o radu vyplňam tlačivo pre úrad práce a do vymeriavacích základov roka 2008 lebo končil zamestnanec k 31.12.2008 a dostal aj odstupné, mi do 12 mesiaca započíta program aj odstupné je to dobre alebo odstupné tam nemá ísť? Je to aj zdanené. Ešte sme nemali odstupné vo firme tak nie som si istý. Díky batorek
veronikasad
07.01.09,17:11
Prosím o radu vyplňam tlačivo pre úrad práce a do vymeriavacích základov roka 2008 lebo končil zamestnanec k 31.12.2008 a dostal aj odstupné, mi do 12 mesiaca započíta program aj odstupné je to dobre alebo odstupné tam nemá ísť? Je to aj zdanené. Ešte sme nemali odstupné vo firme tak nie som si istý. Díky batorek
Z odstupného sa neplatí poistenie v nezamestnanosti, neuvádzaš ho do vymer. základu.
Tweety
07.01.09,17:11
Prosím o radu vyplňam tlačivo pre úrad práce a do vymeriavacích základov roka 2008 lebo končil zamestnanec k 31.12.2008 a dostal aj odstupné, mi do 12 mesiaca započíta program aj odstupné je to dobre alebo odstupné tam nemá ísť? Je to aj zdanené. Ešte sme nemali odstupné vo firme tak nie som si istý. Díky batorek
Odstupné za do VZ nezapočítava.