stevanka
14.11.08,10:53
Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o radu,moja známa už viac rokov žije v Taliansku,má aj talianske občianstvo,ale zároveń aj slovenské občianstvo.Trvalý pobyt má stále na Slovensku.Na Slovensku sa zdržuje len pár dní v roku.Nieje už viac rokov poistená v žiadnej Zdravotnej poisťovni na Slovensku.Je povinná byť prihlásená a platiť poistné aj v tomto prípade?
Ďakujem.
veronikasad
14.11.08,09:54
Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o radu,moja známa už viac rokov žije v Taliansku,má aj talianske občianstvo,ale zároveń aj slovenské občianstvo.Trvalý pobyt má stále na Slovensku.Na Slovensku sa zdržuje len pár dní v roku.Nieje už viac rokov poistená v žiadnej Zdravotnej poisťovni na Slovensku.Je povinná byť prihlásená a platiť poistné aj v tomto prípade?
Ďakujem.
Je v Taliansku zamestnaná na pracovnú zmluvu a platí za ňu zamestnávateľ zdravotné poistenie ?
stevanka
14.11.08,10:45
V Taliansku pracuje /viac menej len na papieri/vo firme spolu so svojim manželom,ktorú majú s viacej spoločníkmi.Ale či jej muž tam platí nejaké odvody,nevie ani ona sama.
veronikasad
14.11.08,10:47
V Taliansku pracuje /viac menej len na papieri/vo firme spolu so svojim manželom,ktorú majú s viacej spoločníkmi.Ale či jej muž tam platí nejaké odvody,nevie ani ona sama.
Pokial je v Taliansku zamestnaná na prac.zmluvu, je povinná na Slovensku sa odhlásiť zo zdr.poistenia a vrátiť preukaz poistenca.
V prípade nutnosti ošetrenia počas pobytu v SR sa preukazuje talianskym preukazom.
Muška
14.11.08,10:50
Podporím Veroniku
zo zákona ZP
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná
1. v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca
stevanka
14.11.08,10:57
Ale nepracuje tam dlho,nejaké dva roky,ale v Taliansku je už od 1993,a dovtedy nikde nepracovala,tým pádom ani nebola poistená.
veronikasad
14.11.08,11:00
Ale nepracuje tam dlho,nejaké dva roky,ale v Taliansku je už od 1993,a dovtedy nikde nepracovala,tým pádom ani nebola poistená.
"medzeru" v zdravotnom poistení si bude musieť doriešiť v zdravotnej poisťovni, ktorej bola naposledy poistená na Slovensku. Ak nebola zdravotne poistená v zahraničí, mala byť na Slovensku samoplatitelom.
stevanka
14.11.08,11:01
Bude musieť doplatiť poistné za to obdobie,keď nebola zamestnaná,t.j.asi od roku 1993 až do r.2005 ?Nebola ani evidovaná na Úrade práce.
veronikasad
14.11.08,11:02
Bude musieť doplatiť poistné za to obdobie,keď nebola zamestnaná,t.j.asi od roku 1993 až do r.2005 ?Nebola ani evidovaná na Úrade práce.
Ano, ako samoplatitel.
Muška
14.11.08,11:04
Stevanka, treba zistiť či je /alebo bola/ a od kedy - do kedy v Taliansku zdravotne poistená.
Ostatné dátumy by si mala doriešiť na slovenskej ZP , ako dobrovoľne poistená, tak ako píše Veronika
Odhlásenie zo ZP na Slovensku /na čas poistenia v Taliansku/ jej urobia len na základe dokladu z Talianska, že tam v uvedenom období bola poistená.