adriana126
14.11.08,10:59
Môžme si odpočítať DPH z okuliarov zakúpených pre konateľa spoločnosti, z dôvodu, že ich potrebuje pre prácu?
paťuška
14.11.08,10:09
No, ak by ich potreboval napr. pri zváraní alebo inej nebezpečnej práci ohrozujúcej zrak tak áno. Ale ak si konateľ kúpil dioptrické okuliare za niekoľko tisíc na čítanie, asi ťažko ich vôbec zúčtovať v nákladoch a o DPH ani nehovoriac.;)
Excise Duty
14.11.08,10:10
Samozrejme. A tiež zo šprciek, ktoré potrebuje pri rokovaní so zákazníčkami...
adriana126
14.11.08,10:15
dakujem za odpoved, mne to bolo jasne, len konatelka si mysli, ze vsetko si moze dat do nakladov, dodáva mi bločky za nákup káva a podobne, ja jej ich zúčtujem na 513, aj tak tomu nerozumie, lebo komunikácia s niektorými ľuďmi je ťažká
Jana Acsová
14.11.08,10:31
dakujem za odpoved, mne to bolo jasne, len konatelka si mysli, ze vsetko si moze dat do nakladov, dodáva mi bločky za nákup káva a podobne, ja jej ich zúčtujem na 513, aj tak tomu nerozumie, lebo komunikácia s niektorými ľuďmi je ťažkáAk máte na mysli, že aj okuliare zaúčtujete na repre, tak repre nie je vecne príslušný účet pre zaúčtovanie okuliarov. Jedná sa o výdavok osobnej spotreby, ktorý je okrem iného aj predmetom dane zo závislej činnosti a teda ak bude hradený z výdavkov spoločnosti, jedná sa o nepeňažné plnenie pre osobu konateľky.

A ešte:
Spoločenská zmluva, prípadne iný dokument by mal obsahovať ustanovenie ohľadom odmeny, prípadne iných pôžitkov konateľa (okrem pracovno-právnych nárokov, ktoré nesúvisia s konateľstvom). Konateľ nemôže predložiť hocijaké doklady ... konateľ by mal predložiť doklady v kontexte platného premetu podnikania a obchodnej dokumentácie spoločnosti vrátane zriaďovacích dokumentov (zakladateľská listina, spoločenská zmluva ...)