libino
14.11.08,11:00
Dobrý deň potreboval by som radu v tejto záležitosti zamestnávatel mi oznámil dňa 13.10.08 že so mnou rozväzuje pracovný pomer dohodou k 15.10.2008 dnom 13.10.08 som ale firmu musel opustiť s tým že dva dni mi bude písať dovolenku.Nakolko som neodrobil celý rok a časť dovolenky už som vyčerpal pre nedostatok dovolenky mi na deň 15.10.08 dal absenciu.Podotýkam že som ešte dna 15.10 bol ochotný vo firme odovzdať agendu a všetko tak aby mohol moj nástupca pokračovať.Od 16.10.som bol PN a zamestnávatel mi zrušil socialnu poisťovnu.Prosím poradte čo mám robiť aby som dostal zaplatené za nemocensku a neaml absenciu.Ďakujem
Stina
14.11.08,10:05
Ak skončil pracovný pomer dohodou k 15.10.2008 , zamestnávateľ odhlási zamestnanca.
Ty si od 16.10.2008 PN , nemocenskú dávku Ti bude vyplácať sociálna poisťovňa.
libino
14.11.08,10:10
Ďakujem to mi je jasné ale ja som 13.10.opustil na príkaz šefa firmu ale výpoveď bola k 15.10 s tým ,že tie dva dni mi napíše dovolenku.Nakolko som už tolko dovolenky nemal dali mi absenciu o to ide a socialku zrušili a tak mi socialka nič nezaplatí a urad práce tak isto nie.
Infarkt
14.11.08,10:12
Ak ti štandartne schválil čerpanie dovolenky 2 dni, pričom je to omyl, má nárok na vrátenie vyplatenej náhrady za ten jeden deň a nie na to, že ti na ten deň píše absenciu...

Inak plne súhlasim, čo uviedla STINA.
dvojicka
14.11.08,10:13
Ďakujem to mi je jasné ale ja som 13.10.opustil na príkaz šefa firmu ale výpoveď bola k 15.10 s tým ,že tie dva dni mi napíše dovolenku.Nakolko som už tolko dovolenky nemal dali mi absenciu o to ide a socialku zrušili a tak mi socialka nič nezaplatí a urad práce tak isto nie.

po spravnosti ti mal dat na tie 2 dni neplatene volno a nie absenciu.
V dohode by si mal vsak mat napisane, ze tie dva dni si cerpas bud dovolenku alebo nepl.volno...ak ti to dohoda o rozviazani PP neobsahuje, tak tazko sa budes teraz dovolavat pravdy.
libino
14.11.08,10:16
Ďakujem s tým súhlasím len mi nie je teda jasné prečo to tak neurobil ked som hovoril s účtovníčkou tak mi povedala ,že plnila iba príkaz majitela.Ako mám ďalej postupovať.Dik
libino
14.11.08,10:18
Dohoda to neobsahuje len to že som na jeho žiadosť prišile dňa 15.10 do práce a odovzdával som celu agendu.Svedkovia su ale neviem či mi to pomôže.
dvojicka
14.11.08,10:18
Ďakujem s tým súhlasím len mi nie je teda jasné prečo to tak neurobil ked som hovoril s účtovníčkou tak mi povedala ,že plnila iba príkaz majitela.Ako mám ďalej postupovať.Dik

Ja by som na tvojom mieste napisala oficialny list, kde by som popisala skutocnost a poziadala o napravu. Pripadne by som tam doplnila stat zo ZP, ktora hovori kedy je mozne udelit absenciu, co v tvojom pripade vobec nepripada do uvahy
dvojicka
14.11.08,10:20
Dohoda to neobsahuje len to že som na jeho žiadosť prišile dňa 15.10 do práce a odovzdával som celu agendu.Svedkovia su ale neviem či mi to pomôže.

v pripade, ze ti na zaklade doporuceneho pripadne osobne prevzateho listu nevyhovie, chod s tym akopodnet na inspektorat prace. V zasade plati, ze pri pracovno pravnych sporoch dava sud spravidla za pravdu slabsiemu- cize tebe ako zamestnancovi;)
libino
14.11.08,10:22
Ďakujem to bude asi najlepšie riešenie.Len neviem či to zaberie.
Infarkt
14.11.08,10:24
V dohode to nemusí mať uvedené...

Čerpanie dovolenky sa štandartne robí písomne, hm ? ;)

Takže ak to máš písomne podchytené (tzv.dovolenkový lístok), jednoznačne si to obhájiš a v zmysle tohto § Zákonníka práce vrátiš :

§ 117

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

Ak to bolo len niečo ústne dohovorené, tak to pravdepodobne neobhájiš :o a pravdy sa nedovoláš :(
dvojicka
14.11.08,10:24
...libino, pravo a ZP je na tvojej strane, tak sa nemas coho obavat
dvojicka
14.11.08,10:25
Čerpanie dovolenky sa štandartne robí písomne, hm ? ;)

...dovolim si s tebou nesuhlasit, pri rozvazovani prac.pomeru staci ked dohoda obsahuje cerpanie dovolenky, kde su napisane tie dni. SUhlasim vsak, ze k tomu je potrebne mat podpisany dovolenkovy listok;)
libino
14.11.08,11:14
Ahoj nevieš kde sa píše kedy je možné udeliť absenciu nenašile som to v ZP.
veronikasad
14.11.08,11:20
Ahoj nevieš kde sa píše kedy je možné udeliť absenciu nenašile som to v ZP.
Možno som trošku mimotemy, ale zaujímalo by ma, čo bolo dôvodom na rozviazanie prac.pomeru dohodou, keď zamestnávateľ už nechcel, aby si viac prišiel do práce ?
libino
14.11.08,11:45
Dôvod bol ten ,že sme si nerozumeli dohodli sme sa na výpovedi dohodou s dvojmesačným odstupným.Proste sme si nesadli bol to starý hundroš.
libino
14.11.08,11:52
kde by som našile kedy je možné dať absenciu
Stina
14.11.08,11:59
Ak nenastúpiš na pracovnú zmenu bez udania dôvodu.
Chobot
14.11.08,12:08
kde by som našile kedy je možné dať absenciu

Je to jednoduché - pokiaľ máš neospravedlnenú neprítomnosť, tak je to absencia. Ak nemáš doklad, ktorým by si podložil svoju neprítomnosť v práci (PN, OČR, pohreb príbuzného, návšteva lekára, podpísaná dovolenka, alebo iný doklad v zmysle ZP) tak zamestnávateľ je oprávnený ti písať absenciu.

Taký malý návod pre teba - ak máš známeho lekára, určite si bol v ten deň u neho na celodennom ošetrení a mal ti vystaviť priepustku na celodenné ošetrenie. Skoč za ním, nech ti to spätne vystaví. ;):cool::D
Infarkt
14.11.08,12:24
Taký malý návod pre teba - ak máš známeho lekára, určite si bol v ten deň u neho na celodennom ošetrení a mal ti vystaviť priepustku na celodenné ošetrenie. Skoč za ním, nech ti to spätne vystaví. ;):cool::D

;) :cool: :rolleyes: :D mimotemy
libino
14.11.08,12:46
Dakujem ale ako potom postupovať s tou priepustkou?
Chobot
14.11.08,12:55
Dakujem ale ako potom postupovať s tou priepustkou?

Dáš ju zamestnávateľovi, ktorý ti na ten deň potom nesmie dať absenciu, lebo máš ospravedlnenú neprítomnosť.
Lissa
05.02.09,17:47
Prosím o pomoc. Zamestnanec bol od 12.12.2008 do 11.1.2009 PN. Potom mal do 22.1.2009 absenciu a 22.1.2009 s ním zamestnávateľ ukončil PP. Za január mám nemocenské dávky do 11.1. a neospravedlnenú absenciu do 22.1., teda HM nula. Olymp mi vyčíslil za ZP základ 120,88 Eur, z ktorého je výpočet aj za z-ľa aj za z-ca. Musím ju uhradiť za neho, pokiaľ mi ju on neuhradí?