sway
21.05.05,13:33
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
:confused:
andrej_rv
21.05.05,13:33
Sway, účtuješ to správne. Všetko, čo súvisí s obstaraním budovy - priame i nepriame náklady (projekt, poplatky za stavebné povolenie, materiál, doprava, subdodávky prác a služieb, priame mzdy a prislúchajúca časť odvodov...) sa má sústreďovať na účte 042 a po zaradení budovy do užívania bude tvoriť vstupnú cenu pre odpisy. Ak náhodou máte na stavbu budovy úver, môžeš sa rozhodnúť, či úroky do doby dokončenia budeš účtovať na tiež na účet 042 (obstaranie budovy) alebo priamo do nákladov (562).
ESTER
21.05.05,13:33
Rozumiem tomu tak, že staviate sklad vo vlastnej réžii. Správny postup podľa metodiky účtovania by mal byť taký, že všetok materiál čo na výstavbu skladu kúpiš (neviem akým spôsobom účtovania zásoby účtujete či A alebo B), takže napríklad zásoby na stavbu ak máš v sklade tak ich vyskladníš 501xxx/112 s tým, že si k účtu 501xxx vytvoríš analytiku, že ide o materiál použitý na stavbu. Takisto by sa malo postupovať pri nakupovaných službách súvisiacich so stavbou skladu napr. 518xxx/321,(211), kde na účte nákladovom je analytika, že ide o náklady so stavbou skladu. To isté pri ďalších nákladoch na mzdy a energiu....Až na konci účtovného obdobia, ak sklad nie je ukončený a neprebehla ani kolaudácia, by sa malo cez ID zaúčtovať 042/624, týmto zápisom sa vlastne vylúči vplyv nákladov (súvisiacich so skladom) na základu dane. Tým istým spôsobom pokračješ v nasledujúcom účtovnom období .... . Ak dôjde po kolaudácii k zaradeniu do uživania účtuješ 021/042.
sway
21.05.05,13:40
Rozumiem tomu tak, .....
moc dík všetkým,
no ja viem, že do konca 2005 nebude dokončený, tak sa netrápim nákladovými účtami, ale dávam všetko na 042 analytiku skladu..., tak je to asi Ok, ešte raz díííík !!!:)

a dík aj za úver, ten vybavujeme, zapamätám si rady!:)
apsgroup
12.08.05,12:20
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
apsgroup
14.08.05,17:40
Uz je po vikende,poradi mi niekto?
Paula
14.08.05,18:33
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?Čo sa týka poplatkov a kolkov, už bola debata na Porade. Niektorí radia zahrnúť na 042, niektorí radia dať priamo do nákladov. Mne sa viac pozdáva 042. Priznávam,že s úpravou pozemku, v tvojom prípade ide o výrub stromov - s tým nemám skúsenosť. Nemalo by to skôr byť súčasťou ceny obstarania pozemku? Poradia dúfam skúsenejší poradcovia.
apsgroup
15.08.05,06:37
Dakujem za odpoved, skusenejsi poradcovia prosim poradte.
Mirkaska
15.08.05,06:59
Pridám sa:
Vstupujú do OC aj náklady na dodávkový automobil využívaný na dopravu len v súvislosti so stavbou budovy? - napr. PHM, opravy a udržiavanie, odpisy?
ďakujem.
apsgroup
17.08.05,08:59
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
Znovu sa obraciam na skusenych poradakov s otazkou ako to vyriesit.
kvet
17.08.05,10:08
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
Podľa môjho názoru, poplatky, ktoré uvádzaš, by mali vstupovať do obstarávacej ceny majetku, t.j. účtovať ich cez účet 042. V postupoch účtovania v § 35 ods. 1 sú len demonštratívne vymedzené náklady, ktoré súvisia s obstaraním majetku. V ods. 2 uvedeného paragrafu, sú taxatívne uvedené náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny majetku. Okrem iného sú to aj, penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvých vzťahov ... Z obsahu uvedeného ustanovenia vyplýva, že ide o poplatky sankčného charakteru.
To je môj názor.
apsgroup
17.08.05,10:41
Ja si myslim to iste, len som chcela poznať názor niekoho, kto s tým má skúsenosti.
Aj tak ďakujem.
Mirkaska
19.08.05,12:21
Pridám sa:
Vstupujú do OC aj náklady na dodávkový automobil využívaný na dopravu len v súvislosti so stavbou budovy? - napr. PHM, opravy a udržiavanie, odpisy?
ďakujem.
Čo myslíte, má to byť súčasťou OC alebo nie?? Ide v podstate o obstaranie budovy vo vlastnej réžii so subdodávkami určitých prác. Materiál a veľa iných vecí bolo zabezpečených vo vlastnej réžii.

Ďakujem veľmi pekne.


Mirka
Kobra
09.09.05,11:22
My máme problémy s výnosmi. Kúpili sme starú budovu, ktorú sme demolovali (náklady na demoláciu sú na 042) predtým ako sme začali so stavbou novej haly. Železný odpad z pôvodnej budovy sa nám podarilo speňažiť. Vystavili sme faktúru na odberateľa.
Ako správne zaúčtovať takýto výnos? Na účet 648, 688 alebo uvažovať o znížení účtu 042 (to sa mi nezdá pravdepodobné)?
KEJKA
09.09.05,11:59
My máme problémy s výnosmi. Kúpili sme starú budovu, ktorú sme demolovali (náklady na demoláciu sú na 042) predtým ako sme začali so stavbou novej haly. Železný odpad z pôvodnej budovy sa nám podarilo speňažiť. Vystavili sme faktúru na odberateľa.
Ako správne zaúčtovať takýto výnos? Na účet 648, 688 alebo uvažovať o znížení účtu 042 (to sa mi nezdá pravdepodobné)?ale áno, nezdá sa to, lebo tieto prípady nie sú časté. Podľa IAS/IFRS v buducnosti to už bude samozrejmé.
ak by sa už vopred náklady na demoláciu znížili o výzisk - materiál-šrot mohol ísť na sklad, tak by to bolo to isté.
Skrátka investícia by až do zaradenia nemala ovplyvnovať ani náklady ani výnosy - je to len 042.
Johanka
09.09.05,12:54
Použiteľný materiál z likvidácie budovy sa účtuje 112/648. Pri jeho predaji 542/112 a 311/642.
KEJKA
09.09.05,13:01
Použiteľný materiál z likvidácie budovy sa účtuje 112/648. Pri jeho predaji 542/112 a 311/642.ale ak demolácia predchádza novej výstavbe, tak náklady na demoláciu nie su na 5.., ale na 042, preto aj tržba z predaného materiálu nejde na 6.. ale na 042Dal alebo mínusom na 042?D
Johanka
09.09.05,13:20
Náklady na demoláciu sú jasné. Ten materiál , ak prevezmem na sklad zaúčtujem ho 112/042 ? A čo ďalej - pri jeho predaji ,ako zaúčtujem faktúru odberateľovi? Zase ma to vedie len k tomu čo som už napísala... To je "dobrá" téma na piatkové popoludnie, lepšie sú pomázanky :) .
babenko1
09.09.05,14:53
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
:confused:nuž.. malo by sa to účtovať ako nedokončená výroba - všetky náklady dať na nákladové účty. Ku koncu roku zistiť rozostavanosť a zaktivovať to do výnosov a po kolaudácii zaradiť. Čo sa týka poplatkov, kolkov, projektu, sú to výdavky, ktoré sa takisto musia zaktivovať.
Jana Acsová
09.09.05,15:03
Vstupujú do OC aj náklady na dodávkový automobil využívaný na dopravu len v súvislosti so stavbou budovy? - napr. PHM, opravy a udržiavanie, odpisy?
ďakujem.
Čo myslíte, má to byť súčasťou OC alebo nie?? Ide v podstate o obstaranie budovy vo vlastnej réžii so subdodávkami určitých prác. Materiál a veľa iných vecí bolo zabezpečených vo vlastnej réžii.
Áno súvisiace náklady vstupujú do obstarávacej ceny nehnuteľnosti. Správne účtovanie ... aktivácia.
Jana Acsová
09.09.05,15:06
nuž.. malo by sa to účtovať ako nedokončená výroba - všetky náklady dať na nákladové účty. Ku koncu roku zistiť rozostavanosť a zaktivovať to do výnosov a po kolaudácii zaradiť. Čo sa týka poplatkov, kolkov, projektu, sú to výdavky, ktoré sa takisto musia zaktivovať.Táto problematika už bola vyriešená v prvej časti príspevku ... v zásadných otázkach pomerne dobrehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Navrhovaný postup sa nápadne podobá na účtovanie "stavebnej firmy" a nie na obstaranie investície vo vlastnej réžii.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif (usudzujem tak podľa pojmu "nedokončená výroba", ktorý je použitý).
Johanka
09.09.05,17:22
Však si mi predtým napísala, že žiadne 5-ky a 6-ky . Ale hlavne, že sme sa dohodli.
KEJKA
09.09.05,19:36
Však si mi predtým napísala, že žiadne 5-ky a 6-ky . Ale hlavne, že sme sa dohodli.radsej som ten príspevok vymazala. aby neplietol.
apsgroup
20.09.05,16:59
Obstarávame budovu vo vlastnej rezii,presnejšie ide o stavbu z unimobiniek, ale stavebne povolenie bude. Nemáme povinnost auditu. Myslíte, že môžem pre zjednodušenie učtovať nakupovaný materiál na 042 a len prácu zamestnacov a vlastnu dopravu aktivovať? Alebo musim ten material uctovať na 501 a aktivovať do vynosov?
Dosť to bude skreslovat hosp.vysledok v priebehu roka, preto sa pýtam. Je to chyba učtovať na 042 priamo?
KEJKA
20.09.05,18:34
Obstarávame budovu vo vlastnej rezii,presnejšie ide o stavbu z unimobiniek, ale stavebne povolenie bude. Nemáme povinnost auditu. Myslíte, že môžem pre zjednodušenie učtovať nakupovaný materiál na 042 a len prácu zamestnacov a vlastnu dopravu aktivovať? Alebo musim ten material uctovať na 501 a aktivovať do vynosov?
Dosť to bude skreslovat hosp.vysledok v priebehu roka, preto sa pýtam. Je to chyba učtovať na 042 priamo?HV to skreslovat nebude, lebo 501 je protipoložka výnosov. Rovnako ako pri aktivácii osobných nákladov ai.
Podľa mna nie je chyba účtovať priamo na 042, ked to vieš hned pri nákupe materiálu určiť, že to ide na stavbu.
apsgroup
21.09.05,04:54
Myslela som, že mi to bude skreslovat vysledok v priebehu roka, ked to do vynosov mam dat až na konci roka,alebo pri ukončení stavby. Mohla by som to dávat do vynosov mesačne, ale jednoduchšie sa mi zdá na 042. Len neviem, či to niekto niekedy nezoberie ako chybné učtovanie a nedá nám pokutu. Preto mám obavu dávať materiál na 042.
KEJKA
21.09.05,08:27
Myslela som, že mi to bude skreslovat vysledok v priebehu roka, ked to do vynosov mam dat až na konci roka,alebo pri ukončení stavby. Mohla by som to dávat do vynosov mesačne, ale jednoduchšie sa mi zdá na 042. Len neviem, či to niekto niekedy nezoberie ako chybné učtovanie a nedá nám pokutu. Preto mám obavu dávať materiál na 042.aktivovať na 042 by sa malo mesačne (zákon o účtovníctve) nie až na konci roka.
účtovať materiál na 042 nie je zakázané. A čo nie je zakázané, je dovolené.
Mirkaska
21.12.05,07:09
Nemáte niekto skúsenosti s výrubom stromov - poplatok mestu za žiadosť - od času posledných príspevkov v tejto téme? Na pozemku, ktorý je zaradený v majetku firmy sa plánuje stavať budova a momentálne sa začínajú práce, robí sa projekt, .... Dala som to do OC budovy. Myslím, že to tak má byť...
Fany
10.01.06,10:38
Ja sa pýtam: A čo s DPH?
Firma zakúpila budovu v r. 1991 a v roku 2000 urobila vo vlastnej réžii technické zhodnotenie. Je plátcom DPH. Ak sa takto zvýši hodnota stavby - nehnuteľnosti, robí sa napr.vnútropodniková faktúra a bez vyčíslenia DPH?
Môže sa na toto vzťahovať napr. § 38 Zákona o DPH, ak sa takéto práce vykonajú po 5 rokoch od začiatku užívania?
tamara
10.01.06,10:58
Mirkaska, mas to ok, ja som mala tento prípad minuly rok, podla auditorky je to súčasť OC....:)

Nemáte niekto skúsenosti s výrubom stromov - poplatok mestu za žiadosť - od času posledných príspevkov v tejto téme? Na pozemku, ktorý je zaradený v majetku firmy sa plánuje stavať budova a momentálne sa začínajú práce, robí sa projekt, .... Dala som to do OC budovy. Myslím, že to tak má byť...
Mikolajova
11.01.06,05:56
Chcela by som sa opytať v súvislosti s touto témou ak sa jedná o práce resp. služby, ktoré súvisia s uprataním budovy ktorá ešte nebola skolaudovaná môže sa to dať priamo do nákladov?
andrej_rv
11.01.06,10:36
Podľa mňa nie - súvisia s uvedením budovy do používateľného stavu.
Mirkaska
12.01.06,15:19
Firma chce vybudovat športové centrum. Momentálne je to v priebehu vybavovania prenájmu - kúpy pozemku. Za týmto účelom bolo potrebné urobiť víziu tohto centra pre posúdenie výstavby a schválenie. Ak to bude schválené vízia potom bude spracovaná do projektu.
V r. 2005 sme sa dostali len po víziu, za čo nám prišla faktúra na 59 500,- s DPH. Neviem, či to mám zaradiť do OC nehnuteľnosti, ktorá sa v budúcnosti bude možno stavať. NIe je to isté. Súrne Vás poprosím o radu. Ďakujem krásne.
accad
12.01.06,17:29
Ja by som v r.2005 účtovala ako náklady súvisiace s obstaraním DHM (variantné riešenia projektov) na 042/xxx.
Mirkaska
13.01.06,06:00
Ja by som v r.2005 účtovala ako náklady súvisiace s obstaraním DHM (variantné riešenia projektov) na 042/xxx.

To som včera v postupoch čítala, ale hovorí sa o variantné projektoch, nie o niečom, čo je ešte možno len sen... :)
andrej_rv
13.01.06,10:36
To som včera v postupoch čítala, ale hovorí sa o variantné projektoch, nie o niečom, čo je ešte možno len sen... :)
To, že ide momentálne len o "sen", je podľa mňa jedno. Vypracovanie vízie je prvým krokom k realizácii tohoto sna a spolu s ostatnými nákladmi na prípravu a realizáciu stavby je výdavkom súvisiacim s obstaraním stavby - čiže 042.
Ak by po čase firma definitívne rozhodla výstavbu nerealizovať, sumy vzťahujúce sa na zmarenú investíciu by sa podľa mňa mali zaúčtovať v súlade s Postupmi PÚ § 68 ods. 8 na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
Mirkaska
13.01.06,12:23
Ďakujem Andrej. Ja si to v podstate myslím tiež. No mýli ma jedna odpoveď dobrej daňovej poradkyne z minulého roku, kde tiež išlo o stavbu budovy - bola tam faktúra za štúdiu a 2. za projekt. Na štúdiu povedala, že to ide do nákladov, lebo štúdií môže byť viac...:confused:
Mikolajova
27.04.06,04:39
Chcela by som sa opýtať ako je to s budovou, ktorá je už skolaudovaná, ale stále sa kupuje nejaký materiál, ktorým sa ešte na nej pracuje. Ako to zaúčtovať? A ďalšia vec, ak sa pre podnájomníka dá vyrobiť kuchynská linka, dá sa urobiť pokládka podlahy, namontujú sa žalúzie, všetko sa potom nájomcovi vyfakturuje, akým spôsobom to zaúčtovať. Zaujíma ma nákup tých vecí a následne fakturácia nájomcovi. Fakturácia neprebehne v tých istých cenách ako nákup. Jedná sa o budovi, ktorá ešte nie je skolaudovaná. DAKUJEM.
kalkulka
27.04.06,10:28
Myslela som, že mi to bude skreslovat vysledok v priebehu roka, ked to do vynosov mam dat až na konci roka,alebo pri ukončení stavby. Mohla by som to dávat do vynosov mesačne, ale jednoduchšie sa mi zdá na 042. Len neviem, či to niekto niekedy nezoberie ako chybné učtovanie a nedá nám pokutu. Preto mám obavu dávať materiál na 042.
Mám na to trošku iný názor. V tomto prípade by neboli v účtovníctve zachytené prvotné náklady.
alex1
04.05.06,08:33
Firma stavia polyfunkčný dom, kde budú mať spoločníci aj svoje byty (pravdepodobne v prenájme). Dávam celé zariadenie bytov do obstarania spolu so stavbou. Je to správne?
KEJKA
04.05.06,19:22
Firma stavia polyfunkčný dom, kde budú mať spoločníci aj svoje byty (pravdepodobne v prenájme). Dávam celé zariadenie bytov do obstarania spolu so stavbou. Je to správne?
asi sa jedná o štandardné vybavenie - kuchynská linka, zabudované spotrebiče, napr. klíma.., sanita, prípadne aj vstavané skrine (samozrejme aj v nadštandardnom prevedení)........... tak je to správne.
apsgroup
05.05.06,17:40
Dostali sme vymer na dan z nehnutelnosti t.j.dan zo stavebného pozemku.
Vstupuje táto dan do ceny budovy, ktorá sa stavia na uvedenom pozemku???
Alebo je to naklad t.j.dan z pozemku aj ked stavebného???
alex1
06.05.06,08:52
asi sa jedná o štandardné vybavenie - kuchynská linka, zabudované spotrebiče, napr. klíma.., sanita, prípadne aj vstavané skrine (samozrejme aj v nadštandardnom prevedení)........... tak je to správne.

ďakujem. Presne toto som myslela. A ešte napr. sedacia súprava, stôl, stoličky, pračka, riad..... Aj to? Beriem to ako vybavenie bytu, ktorý môžeme ako celok prenajímať.
KEJKA
06.05.06,10:47
bežný nábytok.... nezabudovaný by som zaradila do OS 2 a viedla ako inventár.
alex1
09.05.06,07:18
Aj keď to bude nábytok do 30 tis. ?
apsgroup
09.05.06,09:31
Dostali sme vymer na dan z nehnutelnosti t.j.dan zo stavebného pozemku.
Vstupuje táto dan do ceny budovy, ktorá sa stavia na uvedenom pozemku???
Alebo je to naklad t.j.dan z pozemku aj ked stavebného???
Nevie mi niekto poradit, prosím?
Tweety
09.05.06,09:37
Nevie mi niekto poradit, prosím? Daň daň účujeme na obstaranie 042.
KEJKA
09.05.06,11:45
Aj keď to bude nábytok do 30 tis. ?
ak preukážeš súvis s prímami, tak si daj ako rozhodnutie spoločnosti takéto výdavky priamo do nákladov.
Ale vzhľadom na predpokladaný časový nesúlad medzi vystavbou, zariaďovaním a následným prenájmom by som volila odpisovanie.
Obe možnosti obstoja, ale ten môj postup je opatrnejší a z účtovného hľadiska aj správnejší.
mudroš
17.05.06,12:17
Podľa môjho názoru, poplatky, ktoré uvádzaš, by mali vstupovať do obstarávacej ceny majetku, t.j. účtovať ich cez účet 042. V postupoch účtovania v § 35 ods. 1 sú len demonštratívne vymedzené náklady, ktoré súvisia s obstaraním majetku. V ods. 2 uvedeného paragrafu, sú taxatívne uvedené náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny majetku. Okrem iného sú to aj, penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvých vzťahov ... Z obsahu uvedeného ustanovenia vyplýva, že ide o poplatky sankčného charakteru.
To je môj názor.
Myslím si, že poplatky nie sú nikdy súčasťou oceneia dlhodobého majetku, Aspoň pre mňa je to z citovaného znenia postupov jasné.
Čoiarkou je oddelený text "úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov". To znamená, že nielen úroky z omeškania, ale napríklad a zmluvné pokuty a podobne. To iné sankcie sa nevzťahuje na penále, pokuty, poplatky.

Ak budeme rozširovať okruh toho čo premietať do ceny, dostaneme sa do taký nezmyslov, že do ceny auta budeme musieť zahrnúť aj kolky za vydanie ŠPZ a podobne.
Mikolajova
20.10.06,07:16
Ahojte, ešte raz by som sa s Vami chcela poradiť, aj je budova skolaudovaná, ale ďalej sa na nej robia malé úpravy, robí sa pokládka podlách, dorába sa fasáda, akým spôsobom to zaúčtovať PU?
adato
20.10.06,16:21
Podľa stručného popisu sa mi zdá, že napriek tomu, že ste budovu skolaudovali, práce, ktoré na nej robíte sú ešte investičné a mali by byť účtované na obstaranie. Po ich ukončení navýšite hodnotu budovy a budete pokračovať v odpisovaní z navýšenej ceny.
kalkulka
22.10.06,13:19
Daň daň účujeme na obstaranie 042.
Tak toto sa mi nezdá. Z čoho takto usudzuješ?
Jozef I
22.10.06,15:34
Daň daň účujeme na obstaranie 042.

Pokiaľ viem tak daň z nehnuteľnosti je vyrubovaná vlastníkovi nehnuteľnosti po nadobudnutí. A je platená každoročne. Neviem si predstaviť, ako by som daň každý rok účtoval na 042. Ja by som to jednoznačne na 042 neúčtoval, ale dal by som to do nákladov.

P.S. dopĺňam že som si až teraz všimol, že príspevok je z 5 mesiaca, takže už je trochu neaktuálny, ale téma sa vytiahla, tak som zareagoval. :)
adato
23.10.06,10:43
Daň z nehnuteľností nemá súvis s obstarávacou hodnotou, platí sa podľa metrov štvrcových. Ale správne zaúčtované náklady môžu mať dopad na daň z príjmu. Podľa môjho názoru, ak v budove dorábali podlahy a nejednalo sa o výmenu podláh, ktoré tam už boli predtým, tak by sa malo účtovať do obstarania.
Mikolajova
26.10.06,11:32
Prosím Vás firma postavila budovu, a zároveň aj bránu s pohonom. Ako účtovať tú bránu samostatne alebo spolu s budovou?
Jozef I
26.10.06,11:43
Bránu s pohonom ak je napríklad pri vjazde ako súčať plota, aby sa dalo vstupovať do areálu, by som dal samostatne. Ak je brána súčasťou budovy, tak tam je to trochu polemické. Dá sa to samozrejme zaradiť a odpisovať spolu s budovou, a je to aj najkorektnejšie riešenie.
Ale od typu budovy a aj typu brány, sa dá v niektorých prípadoch odpisovať samostatne. Je to na zdôvodnení a obhajobe podľa konkrétneho prípadu.
sway
26.10.06,19:24
Prosím Vás firma postavila budovu, a zároveň aj bránu s pohonom. Ako účtovať tú bránu samostatne alebo spolu s budovou?

Ak bola realizácia pred kolaudáciou, zaradila by som to do ceny budovy, ak po nej, tak podľa ceny brány do majetku.;)
Mikolajova
30.01.07,16:44
Prosím Vás pri prístavbe budovi (technické zhodnotenie starej) firma nakúpila svietidlá a žiarovky cca 150 000,- Sk a tu je môja dilema, dať to na 042 a spolu s budovou odpisovať alebo to dať na 501.
JankaO
30.01.07,17:00
Prosím Vás pri prístavbe budovi (technické zhodnotenie starej) firma nakúpila svietidlá a žiarovky cca 150 000,- Sk a tu je môja dilema, dať to na 042 a spolu s budovou odpisovať alebo to dať na 501.


Umelé osvetlenie je súčasťou vstupnej ceny tecnického zhodnotenia alebo prístavby

Vybavením stavby, ktoré je jej súčasťou a odpisuje sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine, je predovšetkým :
- zdravo-technické inštalácie a zariadenia
– vnútorný rozvod (potrubia a zariadenia na zvyšovanie alebo znižovanie tlaku vody, na akumuláciu vody, úpravu a filtráciu vody, poistné zabezpečovacie zariadenia)
– požiarny vodovod, potrubia, protipožiarne zariadenia, elektrická požiarna signalizácia (hydranty s výzbrojou, stabilné hasiace zariadenia, strojové vybavenie požiarnych čerpacích staníc, sprinklerové a drenšerové zariadenia)
– zariadenia na ohrev, akumuláciu a úpravu pitnej vody (zásobníky, ohrievače, zásobné nádrže, výmenníky, cirkulačné čerpadlá, úpravne vody, poistné a zabezpečovacie zariadenia) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
– plynové ohrevné zariadenia do 50 kW (domový a priemyselný plynovod, ktorý neslúži pre výrobné prevádzky) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
– zostavy zdravo-technických zariaďovacích predmetov (výtokové batérie, zariaďovacie predmety s príslušenstvom)
– vnútorná kanalizácia (potrubia a príslušenstvo, zariadenia proti spätnému prúdeniu odpadovej vody, prečerpávacie zariadenia)
- vykurovanie: rozvody ústredného vykurovania a vykurovacie telesá s príslušenstvom
– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia v obytných domoch a budovách slúžiacich pre administratívu, školstvo atď.) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku)
- elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskozvody, okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- zariadenia na vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladu v nevýrobných objektoch
- rozvody technických a medicínskych plynov, stláčaného vzduchu a technologických vôd v nevýrobných objektoch (napr. rozvod chladiacej vody pre klimatizáciu)
- plynové odberné zariadenia na 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne)
- potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu
- izolácie stavebných konštrukcií, potrubí a technických zariadení všetkého druhu (tepelné, hlukové, hydroizolácie)
- zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek
- konštrukcie na upevnenie reklamných, informačných a propagačných zariadení a pod. zariadení
- zabudované umelecké diela v budovách
- obklady stien a stropov, stavebnicové inštalačné systémy
- okenice, mreže, rolety, žalúzie, markízy, automatické dvere a vráta.
Mikolajova
31.01.07,05:36
A ešte čo zo žiarovkami tiež ich dať na 042 ako súčasť osvetlenia (lámp, neónov)?
JankaO
31.01.07,15:05
A ešte čo zo žiarovkami tiež ich dať na 042 ako súčasť osvetlenia (lámp, neónov)?


Prvé áno, výmena už nie.
Mikolajova
27.11.07,05:41
Prosím Vás svetelnú reklamu by ste kde zaradili?
sway
27.11.07,06:25
Prosím Vás svetelnú reklamu by ste kde zaradili?

Podľa hodnoty - do 30 000 do réžie na anal. účet, nad 30 000 do majetku a odpisovať.
Ja osobne by som takúto reklamu nedávala do vstupnej ceny budovy.
Mikolajova
28.11.07,11:24
Prosím Vás opäť sa chcem s Vami poradiť kam by ste zaradili geometrický výmer pozemku, ktorý chce firma kúpiť do majetku firmy?
JUDDIT
18.02.08,08:37
keď staviame ďalšiu stavbu mimo našej prevádzky, cca 50 km a konateľ chodí na kontroly tejto stavby na firemnom aute, aj tieto jazdy účtovať na 042 do ocenenia budovy alebo zostanú na 501 v nákladoch?
Danila
18.02.08,09:04
keď staviame ďalšiu stavbu mimo našej prevádzky, cca 50 km a konateľ chodí na kontroly tejto stavby na firemnom aute, aj tieto jazdy účtovať na 042 do ocenenia budovy alebo zostanú na 501 v nákladoch?Vo výške účtu 512 - cestovné výdavky/uvedená stavba budú súčasťou aktivácie O42/624
janaGT
25.03.08,12:24
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?

ako si potom zaúčtovala ten poplatok za výrub stromov? Na 042 budovy alebo na 042 pozemku?
Mám taký istý problém.
janaGT
25.03.08,17:07
ako si potom zaúčtovala ten poplatok za výrub stromov? Na 042 budovy alebo na 042 pozemku?
Mám taký istý problém.
posúvam ...
betka
25.03.08,17:29
Vyjadrím svoj názor.
Ak vyrubujem stromy, a poplatok za výrub, kt. zaplatím príslušnému úradu, bude pre mňa OC nehnuteľnosti.

Vysvetlenie:
Ak chcem stavať nehnuteľnosť, a potrebujem dať preč stromy, aby mi nebránili v obstarávaní, tento výrub pridelím k obstaraniu nehnuteľnosti, bez neho by výstavba zrejme nebola možná.

Ak by som nestavala nehnuteľnosť (neobstarávala), výrub by nebol potrebný.
Teda výrub predstavuje vedľajší výdavok súvisiaci s obstarávaním. Nejde o bežný náklad, vynaložila som ho v nejakej súvislosti....s niečím, kt. presne priradím
Lenka1979
18.05.08,10:32
Dobrý deň,
aj ja by som mala jednu otázku ohľadom budovy. Firma stavia vlastnú výrobnú halu, všetok materiál,poplatky,kolky,projekt.dokumentácie dávam na 042 AÚ, teraz nám prišla FA za žumpu, ktorá je v hodnote 25.000 Sk bez DPH. Neviem, či ju mám zaradiť ako drobnú stavbu (bude osadená v hĺbke asi väčšej ako 3m) a všetky práce s ňou súvisiace (napr.výkopové, za osadenie atd.) zaradiť na jeden účet a odpisovať alebo je to súčasť budovy-haly? Podľa mňa nie, ja by som ju účtovala samostatne. Poradíte?
A ešte jedna otázka: v marci sme si ako firma sami vyrobili okná, musím to aktivovať-mzdy zamestnancov, máte niekto s tým skúsenosti? Materiál bol nakúpený hneď do spotreby, účtujeme sp.B, z neho sa hneď vyrobili okná a namontovali.
Ďakujem, peknú slnečnú nedeľu.
Lenka1979
19.05.08,05:38
Dobrý deň poraďáci, ak má niekto z Vás čas, prosím pozrite sa mi na môj príspevok ohľadom stavby. Vďaka.
Lenka1979
20.05.08,04:59
Nikto sa mi na to nepozrie?
Mikolajova
20.05.08,05:04
Osobne by som žumpu účtovala do OC budovy, lebo si myslím, že je jej súčasťou nakoľko sú prepojené a bez nej by budova asi nebola funkčná. Ale to je môj osobný názor, sú tu aj skúsenejší takže ber to len ako pohľad na vec.
Lenka1979
20.05.08,05:41
Vďaka, oceňujem každý názor. Budem rada, ak sa pripoja skúsenejší,ktorí o tom už niekedy účtovali. Ďakujem.
Tinika
19.10.08,11:01
Dobry den, chcela by som sa poradit. SZCO ma budovu zaradenu do iM, zatial ju rekonstruuje a nebola kolaudacia. Chcem si len potvrdit informacia, lebo mi nechce verit. Je doprava tehal tiez sucastou OC IM? Ak by si tie tehly doviezol sám, ako by to zauctoval? Ak by mal murára, jeho služby by tiez zaradil do OC IM alebo priamo do N? Dakujem za odpovede.
Lenka1979
19.10.08,16:00
Dobry den, chcela by som sa poradit. SZCO ma budovu zaradenu do iM, zatial ju rekonstruuje a nebola kolaudacia. Chcem si len potvrdit informacia, lebo mi nechce verit. Je doprava tehal tiez sucastou OC IM? áno, je súčasť OC. Ak by si tie tehly doviezol sám, ako by to zauctoval?účtoval by o aktivácii vlastných nákladov vynaložených na obstaranie majetku. Ak by mal murára, jeho služby by tiez zaradil do OC IM alebo priamo do N? áno, aj služby murára by zaúčtoval na účet obstarania. Dakujem za odpovede.

Odpovede modrým v texte. Okrem toho, je tu veľmi veľa ohľadom stavieb napísané, aj príspevky, ktoré som tu písala ja. Skús vyhľadávať.
Pekný večer.
Lenka1979
19.10.08,16:23
Žumpa je funkčná , keď zbiera odpadové vody.
Potom ak patrí k jednej budove - je zahrnutá v OC budovy.
Ak patrí k viacerým budovám, môže byť aj samostatne - lokálna kanalizácia.
kombajn2, žumpu som zaradila samostatne ako stavbu v 4.OS keďže má hĺbku väčšiu ako 3m, možno by mohla byť aj v 3 OS ako drobná stavba, ale to iba v prípade, keby nepresahovala 25m2 a hĺbku 3m. Tak neviem. Už som to tak zaradila.
Tinika
19.10.08,18:20
Odpovede modrým v texte. Okrem toho, je tu veľmi veľa ohľadom stavieb napísané, aj príspevky, ktoré som tu písala ja. Skús vyhľadávať.
Pekný večer.

Všetko čo sa vynaloží na zhodnotenie (rekonštrukciu) budovy sa po kolaudácii dá do zvýšenia OC IM.

Ďakujem za odpovede.
hogo
20.10.08,17:09
Zdravim všetkých poraďákov, prečítal som si všetky príspevky k tejto téme no žiaden sa nevzťahuje na môj prípad. Prosím všetkých skúsených za cennú radu ohľadom vedľajších nákladov na obstaranie k nehnuteľnosti, konkr.pozemku, či presnejšie bud.staveniska. Firma dala pokosiť rozsiahlu plochu kúpnou zmluvou obstaraného pozemku (cca.1ha) určenú na budúce rozparcelovanie za účelom zamýšľanej výstavby rodinných domov na kľúč. Pozemok som k dátumu zápisu v katastri nehnuteľností preúčtoval vrátane všetkých sprievod.vedľaj.nákladov v kalkulač.cene z 042 na 032. Teraz sa mi však vyskytli ďalšie náklady napr.za kosenie plochy. Naviac spoločníci firmy sa dohodli so samostat.hospodar.roľníkom (SHR) vlastníkom traktora tak, že PHM mu zabezpečí firma (konkr.v bandaskách cca.40L). Doteraz som nedostal žiadnu zmluvu k tejto dohode a ani faktúru od SHR za samotné kosenie. Podľa môjho názoru takto obstarané PHM nie je možné uplatniť ani do nákladov firmy, ani do OC pozemku, a teda nie je možné uplatniť ani odpočet DPH z nakúpených PHM. Je mi jasné že PHM si mal obstarať sám SHR a celý úkon vrátane spotreb.PHM vyfakturovať firme, čo sa ale nestalol. Je môj názor správny? ďakujem vopred za odpovede.
Keity
03.12.08,10:26
Dobry den, chcela by som sa opýtať jednú vec. V roku 2006 nám firma dokončila výstavbu budovy. Máme preberací protokol. Stavba bola postavená bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré sme dostali až v roku 2008. Túto stavbu som od roku 2006 viedla na 042 a v roku 2008 som ju chcela zaradiť (máme už aj kolaudáciu a výpis z katastra) a začať odpisovať. Problém je v tom, že už v roku 2006 sme protizákonne pracovali v budove a dosahovali za to zisky. (nemali sme stavebné povolenie, ani povolenie na užívanie a pod.) Auditori ma tlačia do toho, aby som v roku 2006 a 2007 účtovala o nedaňových opravných položkách a znížila zisk. Je to v poriadku? Účtovali by ste o nich? Ďakujem veľmi pekne.
Keity
12.12.08,13:07
Kedže som dostala odpoved od osoby, ktorej si nazor cením tak len to sem napisem v kocke mozno to niekomu na budúce pomôže. Na budovu musíme už od roku 2006 tvoriť nedaňové oprávky §18 a v roku 2008 zúčtovať. Takze auditori maly pravdu a majitela skoro porazilo (platiť daň zo straty).
certik
12.01.09,10:02
Dobrý deň, prosím odsúhlasite mi správnosť postupu účtovania?
Firma kúpila komplex budov, tieto som zaradila do majetku v OC v r. 2008 a začala odpisovať. V tom istom roku firma začala rozsiahlu rekonštrukciu. Náklady s ňou spojené /materiál, práca strojov, nákup náradia, mzdy..../ to všetko účtujem na 042 a po dokončení rekonštrukcie zaradím a zvýšim cenu pôvodného majetku na 021?
Ďakujem
adato
12.01.09,12:23
Ešte by som sa chcela vrátiť k tomu, čo napísala Keity. Ak tomu dobre rozumiem, mali ste tvoriť opravnú položku k majetku, ktorý ste mali zaradený na obstaraní, využívali ste ho pre podnikanie, ale neodpisovali. Táto opravná položka je kvázi účtovný odpis. Po kolaudácii sa opravná položka rozpustí a jej hodnota sa dostane do účtovných odpisov daného roka (teda z 553 na 551). Pre daňové účely sa však stále uplatňuje daňový odpis a nie účtovný, ani opravná položka. Z rozdielu medzi účtovnými odpismi a daňovými by ste mali mať zaúčtovanú odloženú daň.
Keity
27.01.09,11:24
Ja si to tiež ešte celé musím premyslieť čo mi to urobí z rokom 2008. Ale účtovnícky náklady mám ako opravné položky v roku 2007 t.j. tam sa nič nedeje len sa mi 09x premení na 08x. Daňovo som ich musela z HV vybrať v tabuľke A. A vrátia sa mi tam po častiach až v ďalších rokoch podľa daňových odpisov. T.j. účtovali sme aj odloženú daň.
LUBY
14.03.09,17:10
prosím o radu- ešte záležitosť minulého roka: sročka sa chystá stavať pre vlastnú potrebu nadstavbu nad bytovým domom. Podľa zmluvy má pri podpise 2/3 väčšinou vlastníkov vložiť do fondu opráv jednorazový vklad 500000,- Sk, pri zápise vkladu do katastra ďalších 500000,- Sk a tiež 400000 na osobitný účet byt. domu ako vinkuláciu pre prípad... Prvá platba bola splatená v r. 2008, na zápis na vklad do kAtastra sa ešte čaká .. mám všetky tieto sumy zapísať 042/379, alebo dať nesplatené sumy na 042/479? alebo úplne ináč? vďaka
adato
15.03.09,10:03
Jedná sa o platby vlastníkov s.r.o.? teda o peňažné vklady do s.r.o.?
Nakoľko nerozumiem tomu, že pre vlastnú potrebu - pre vlastnú potrebu spoločnosti ako takej?
Na účet obstarania tieto platby nepatria, tam budú účtované náklady na samotnú realizáciu.
Teda ak sa jedná o peňažné vklady - malo by byť navýšené základné imanie - lebo sa jedná o zdroje pre nový majetok.
Ak by sa jednalo o súkromný majetok potom by sa tieto platby mali považovať za zálohy.
LUBY
15.03.09,11:16
Tie vklady zaplatila a zaplati srocka zo svojho podnikatelskeho uctu do fondu oprav bytoveho domu na streche ktoreho bude nadstavovat ako protihodnotu pre vlastnikov bytov za umoznenie realizovania vstavby a odskodnenie za stazene podmienky byvania. Co bude srocka potom robit s tymi bytmi este neviem, nevidela som celu zmluvu, teraz na nu cakam.Ale predpokladam ze nieco bude ako sidlo spolocnosti a ostatne budu prenajimat. Zaviazali sa aj ze zabezpecia vymenu vchodovej brany, hlavneho rozvadzaca, reviziu elektroinstalacie a plynoinstalacie....mam z toho gulas, nikdy som nic take co sa tyka vystavby neuctovala
LUBY
16.03.09,06:12
posúvam, prosím zapojte sa kto vie poradiť
LUBY
16.03.09,11:12
Dakujem:) a tie neuhradene zaväzky na 379, alebo 479, ked este nevedia kedy bude povoleny vklad?
certik
12.05.09,11:15
Ahojte, dokončujeme rekonštukciu komplexu budov a kupujeme už také veci ako umývadla, drezy do kuchyne, dvere......Mám toto všetko účtovať ešte na 042? Ďakujem
apo
20.11.09,09:12
Myslím si, že poplatky nie sú nikdy súčasťou oceneia dlhodobého majetku, Aspoň pre mňa je to z citovaného znenia postupov jasné.
Čoiarkou je oddelený text "úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov". To znamená, že nielen úroky z omeškania, ale napríklad a zmluvné pokuty a podobne. To iné sankcie sa nevzťahuje na penále, pokuty, poplatky.

Ak budeme rozširovať okruh toho čo premietať do ceny, dostaneme sa do taký nezmyslov, že do ceny auta budeme musieť zahrnúť aj kolky za vydanie ŠPZ a podobne.

Ahoj Mudroš.
Na Tvoj citovaný príspevok č. 49 nik nereagoval napriek tomu, že vyvrátil prijatý názor v predchádzajúcich príspevkoch. Je to problém diskutovaný cca rok dozadu. Ja som dnes hľadal odpoveď na otázku čo s kolkami súvisiacimi s výstavbou nehnuteľnosti.

Problém je skutočne v tom, že v zákonných úpravách je to napísané, ale my neprávnici nevieme čítať tieto texty.

Takže citované ustanovenie z Postupov účtovania PÚ hovorí o POPLATKOCH všeobecne ako vykladáš text TY, alebo tvorca textu mal na mysli poplatky sankčného charakteru ako bolo uvedené v inom predchádzajúcom príspevku.

Odpoveď je vo význame čiarky v texte.

Prikláňam sa k Tvojmu výkladu, že text treba chápať takto, citujem:

"penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku"

Takže citované ustanovenie hovorí o ŠTYROCH rôznych prípadoch. Text za alebo by sa nemal vzťahovať na prvé tri druhy výdavkov.

Okrem toho vždy mám :Dhusiu kožu keď účtujem kolky za pridelenie evidenčného čísla motorovému vozidlu, ale nikdy som tento poplatok nedal do vstupnej ceny, ale kolky :cool:súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti som dával do vstupnej ceny. Až dnes som si položil otázku: "A OZAJ TAM KOLKY platené mestu, katastru, za overenie dokumentov, životnému prostrediu, vodným tokom PATRIA?". Myslím si že nie.

Počkám na ďalšie stanoviská.

Pozdravujem

apo
kačenka
16.12.09,07:43
Prosím o usmernenie:
Firma postavila budovu, bolo vydané kolaudačné rozhodnutie o užívaní stavby. Deň vydania kolaud.rozhodnutia je 15.10.2009. Na rozhodnutí bola vyznačená právoplatnosť MsU a tá bola 02.11.2009.
Prosím o radu: Je rozhodujúci dátum pre zaradenie do majetku a odpisovanie dátum kolaudácie, alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie.
Neviem teda, či odpisujem 10/09 alebo 11/09.
kačenka
17.12.09,06:48
Prosím o usmernenie:
Firma postavila budovu, bolo vydané kolaudačné rozhodnutie o užívaní stavby. Deň vydania kolaud.rozhodnutia je 15.10.2009. Na rozhodnutí bola vyznačená právoplatnosť MsU a tá bola 02.11.2009.
Prosím o radu: Je rozhodujúci dátum pre zaradenie do majetku a odpisovanie dátum kolaudácie, alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie.
Neviem teda, či odpisujem 10/09 alebo 11/09.

Prosím, nevie mi nikto poradiť?
Mária.K.
17.12.09,07:45
Prosím o usmernenie:
Firma postavila budovu, bolo vydané kolaudačné rozhodnutie o užívaní stavby. Deň vydania kolaud.rozhodnutia je 15.10.2009. Na rozhodnutí bola vyznačená právoplatnosť MsU a tá bola 02.11.2009.
Prosím o radu: Je rozhodujúci dátum pre zaradenie do majetku a odpisovanie dátum kolaudácie, alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie.
Neviem teda, či odpisujem 10/09 alebo 11/09.
Nie som právnik, ale myslím si, že pre možnosť zaradenia do majetku (ak sa voči rozhodnutiu nikto neodvolal), by mal byť rozhodujúci deň vydania kolaudačného rozhodnutia. Právoplatnosťou sa v tomto prípade vyznačuje skutočnosť, od akého dátumu nie je možné uplatniť riadny opravný prostriedok.
Ale bola by som rada, keby som sa dozvedela aj iné názory, aby som si svoj pohľad na vec utvrdila, alebo vyvrátila.
Danila
17.12.09,08:12
Nie som právnik, ale myslím si, že pre zaradenie do majetku (ak sa voči rozhodnutiu nikto neodvolal), by mal byť rozhodujúci deň vydania kolaudačného rozhodnutia. Právoplatnosťou sa v tomto prípade vyznačuje skutočnosť, od akého dátumu nie je možné uplatniť riadny opravný prostriedok.
Ale bola by som rada, keby som sa dozvedela aj iné názory, aby som si svoj pohľad na vec utvrdila, alebo vyvrátila.
Prvotným dokladom pre zaradenie stavby je Protokol o zaradení stavby do užívania.....
Mária.K.
17.12.09,08:25
Prvotným dokladom pre zaradenie stavby je Protokol o zaradení stavby do užívania.....
Samozrejme, ale moja odpoveď bola reakcia na príspevok č. 92 a bola zameraná na moment nadobudnutia nehnuteľnosti v prípade, keď sa vlastníctvo k nehnuteľnosti získava vlastnou výstavbou (alebo dodávateľsky) a následne sa vydáva kolaudačné rozhodnutie. Ospravedlňujem sa, ak to tak z odpovede nevyznelo.
Danila
17.12.09,08:31
Samozrejme, ale moja odpoveď bola reakcia na príspevok č. 92 a bola zameraná na moment nadobudnutia nehnuteľnosti v prípade, keď sa vlastníctvo k nehnuteľnosti získava vlastnou výstavbou (alebo dodávateľsky) a následne sa vydáva kolaudačné rozhodnutie. Ospravedlňujem sa, ak to tak z odpovede nevyznelo.Ja som Tvoj príspevok pochopila:) a len som si dovolila oponovať. kolaudačné rozhodnutie je totiž len dokument o možnosti začať stavbu užívať. Ale niekde nie je napísané, že sa užívať začala. Preto ten protokol, lebo zaradenie je dňom užívania stavby a kolaudačné rozhodnutie len prílohou k protokolu o zaradení do pužívania.....
kačenka
17.12.09,08:34
Prvotným dokladom pre zaradenie stavby je Protokol o zaradení stavby do užívania.....


To chápem, že musí byť protokol, ale na základe čoho teda tem protokol vystavím, teda s akým dátumom, tak podľa reakcie tem dátum je vlastne kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. OK????
Danila
17.12.09,08:38
To chápem, že musí byť protokol, ale na základe čoho teda tem protokol vystavím, teda s akým dátumom, tak podľa reakcie tem dátum je vlastne kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. OK????Ak si v ten deň začala stavbu aj používať, tak je to zároveň deň zaradenia...... bola som presvedčená, že píšem zrozumiteľne....
Mária.K.
17.12.09,08:41
To chápem, že musí byť protokol, ale na základe čoho teda tem protokol vystavím, teda s akým dátumom, tak podľa reakcie tem dátum je vlastne kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. OK????
Môj názor je uvedený v príspevku č. 94, ktorý som na základe upozornenia Danily spresnila.
apo
17.12.09,09:05
Súhlasím s názormi, že pre začatie odpisovania je rozhodujúci moment počiatku používania majetku. Pri nehnuteľnosti nadobudnutej vlastnou činnosťou tomu predchádza kolaudácia.

ALE

Na začiatku roka bola avizovaná zmena v tom zmysle, že ak sa nehnuteľnosť používa už pred kolaudáciou je možné začať s odpisovaním. Ja túto zmenu v zákone o dani z príjmu neviem nájsť.

Ďalej bolo avizované, že z nehnuteľnosti je možné vybrať časti napríklad pohyblivé schody a tieto neodpisovať 20 rokov, ale podľa zaradenia takto vybranej časti nehnuteľnosti. Tiež to neviem nájsť v zákone.

Prosím o radu.

apo
kačenka
17.12.09,10:54
Ďalej bolo avizované, že z nehnuteľnosti je možné vybrať časti napríklad pohyblivé schody a tieto neodpisovať 20 rokov, ale podľa zaradenia takto vybranej časti nehnuteľnosti. Tiež to neviem nájsť v zákone.

Prosím o radu.

apo[/QUOTE]

Je to § 22 ods. 15 v nadväznosti na prílohu č. 1 k zákonu
- boli vyčlenené 4 druhy oddeliteľných súčastí od stavby:
1. počítačové siete
2. výťahy
3. pohyblivé schody
4. klimatizácia
Mária.K.
17.12.09,11:06
Súhlasím s názormi, že pre začatie odpisovania je rozhodujúci moment počiatku používania majetku. Pri nehnuteľnosti nadobudnutej vlastnou činnosťou tomu predchádza kolaudácia.

ALE

Na začiatku roka bola avizovaná zmena v tom zmysle, že ak sa nehnuteľnosť používa už pred kolaudáciou je možné začať s odpisovaním. Ja túto zmenu v zákone o dani z príjmu neviem nájsť.

Ďalej bolo avizované, že z nehnuteľnosti je možné vybrať časti napríklad pohyblivé schody a tieto neodpisovať 20 rokov, ale podľa zaradenia takto vybranej časti nehnuteľnosti. Tiež to neviem nájsť v zákone.



Prosím o radu.

apo

Skús si pozrieť nasledovné:

Text č. 34/2009 Fs.

Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 12. marca 2009 č. MF/10531/2009-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov
MINISTERSTVO FINANCIÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY

34/2009

Opatrenie
Ministerstva finanií Slovenskej republiky
z 12. marca 2009
č. MF/10531/2009-74,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií
Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002
č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti
o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre
podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného
účtovníctva v znení neskorších predpisov


---Referent: Ing. Mária Horváthová, tel.: 02/59 58 34 78, odbor pre legislatívu a metodiku účtovníctva

Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ustanovuje:


Čl. I

Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (oznámenie č. 740/2002 Z. z.) v znení opatrenia z 11. decembra 2003 č. 25167/2003-92 (oznámenie č. 560/2003 Z. z.), opatrenia z 24. novembra 2004 č. MF/10069/2004-74 (oznámenie č. 689/2004 Z. z.), opatrenia zo 14. decembra 2005 č. MF/26670/2005-74 (oznámenie č. 616/2005 Z. z.), opatrenia z 12. decembra 2006 č. MF/25814/2006-74 (oznámenie č. 671/2006 Z. z.), opatrenia z 5. decembra 2007 č. MF/16317/2007-74 (oznámenie č. 602/2007 Z. z.) a opatrenia z 27. novembra 2008 č. MF/23535/2008-74 (oznámenie č. 509/2008 Z. z.) sa mení a dopĺňa takto:

---1. V § 33 odsek 1 znie:

"(1) Dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 01 - Dlhodobý nehmotný majetok, dlhodobý hmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 02 - Dlhodobý hmotný majetok - odpisovaný a technické zhodnotenie prenajatého majetku podľa § 32 ods. 2 písm. c), ak sú uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov /23/. Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby /23a/ alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skušobnú prevádzku /23b/."

Poznámka pod čiarou k odkazu 23 znie:

"23) Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.".

---2. Poznámka pod čiarou k odkazu 23c sa vypúšťa.

---3. V § 37 sa vypúšťajú odseky 1 a 2.

Doterajšie odseky 3 až 17 sa označujú ako odseky 1 až 15.

---4. V § 43 ods. 1 sa na konci pripája táto veta:

"V účtovnej jednotke, v ktorej sa zásoby účtujú podľa spôsobu B a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sú splnené aspoň dve z podmienok uvedených v § 19 ods. 1 písm. a) prvom až treťom bode zákona, sa od nasledujúceho účtovného obdobia účtujú zásoby podľa spôsobu A.".

---5. § 52 sa dopĺňa odsekmi 15 a 16, ktoré znejú:

"(15) Ocenenie nového osobného motorového vozidla sa zníži o sumu poskytnutej dotácie na kúpu nového osobného motorového vozidla podľa osobitného predpisu /32a/.

(16) V účtovníctve predajcu alebo zástupcu výrobcu /32a/ osobného motorového vozidla sa účtuje o dotácii na kúpu nového osobného motorového vozidla podľa osobitného predpisu /32a/ na účte 315 - Ostatné pohľadávky.".

Poznámka pod čiarou k odkazu 32a znie:

"32a) § 7a výnosu Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky z 1. marca 2005 č. 1/2005 o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (oznámenie č. 88/2005 Z. z.) v znení výnosu zo 4. marca 2009 č. 2 /2009 (oznámenie č. 80/2009 Z. z.).".

---6. V § 56 ods. 12 sa vypúšťa posledná veta.

---7. Za § 86e sa vkladá § 86f, ktorý vrátane nadpisu znie:


"§ 86f
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 20. marca 2009

(1) Ustanovenie § 33 ods. 1 v znení účinnom od 20. marca 2009 sa prvýkrát použije pri účtovaní stavby uvedenej do užívania z dôvodu vydania povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku v účtovnom období, ktoré končí po 28. februári 2009.

(2) Opravná položka tvorená z dôvodu vydania povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku sa zúčtuje na ťarchu účtu 094 - Opravná položka k nedokončenému dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 081 - Oprávky k stavbám. Pri tvorbe odpisového plánu v účtovnom období, ktoré končí po 28. februári 2009, sa zohľadní zníženie hodnoty majetku o zúčtovanú opravnú položku.

(3) Dlhodobý nehmotný majetok, ktorým sú zriaďovacie náklady, sa vyradí z účtovníctva pri zostavovaní účtovnej závierky po 20. marci 2009, ktorá sa zostavuje k 1. marcu 2009 a neskôr. Vyradenie tohto majetku z účtovníctva sa účtuje na ťarchu účtu 071 - Oprávky k zriaďovacím nákladom so súvzťažným zápisom v prospech účtu 011 - Zriaďovacie náklady. V účtovnej jednotke, ktorá prvýkrát zostavuje účtovnú závierku, sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného majetku, ktorým sú zriaďovacie náklady, účtuje na ťarchu účtu 551 - Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 - Oprávky k zriaďovacím nákladom. V ostatných prípadoch sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného majetku, ktorým sú zriaďovacie náklady, účtuje na ťarchu účtu 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov alebo 429 - Neuhradená strata minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 - Oprávky k zriaďovacím nákladom.

(4) Dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia podľa § 32 ods. 2 písm. c), uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom /9/, sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.

(5) Dlhodobý nehmotný majetok uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom /5/, sa považuje za dlhodobý nehmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.".

---8. V prílohe č. 1 účtovej triede 0 v účtovej skupine 01 sa vypúšťajú slová "011 - Zriaďovacie náklady".

---9. V prílohe č. 1 účtovej triede 0 v účtovej skupine 07 sa vypúšťajú slová "071 - Oprávky k zriaďovacím nákladom".


Čl. II

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 20. marca 2009.

Ján Počiatek, v. r.
minister financií

Prílohy
1
apo
17.12.09,13:18
Ďakujem, milí Poraďáci.

apo
betka
18.12.09,20:09
Upresnenie pre Apa:

Ano, zaradiť budovu do používania je možné vtedy ak:

Príklad:
Spoločnosť XY dostala 10.12.2009 od stavebného úradu povolenie na dočasné užívanie stavby (alebo prechodné) do 10.12.2010. NA stavbu nebolo dobosiaľ vydané kolaudačné rozhodnutie z titulu:
- došlo k " prehodnoreniu" stavby zo skladovacích priestrov na výrobnú halu. Výrobná hala nebola preklasifikovaná na výrobnú a to z titulu, že nesplňa podmienky výrobnej haly ako takej, a preto dostala "názov" ako dočasná. Výroba v nej funguje, ale napr, výroba plastový okien a spolu sňou i samotné výrobné zariadenie má ako také nedostatky, kt. je potrebné odstrániť, aby bola hala skolaudovaná ako výrobná (to len pre info)
- ak dostala hala od stavebného úradu povolenie na dočasnú prevádzku od -do, ja mám na základe postupov účtovania možnosť zaradiž túto halu do majetku, i keď nemám ešte splnené všetky podmienky na stálu prevádzku výroby=výrobnú halu ako takú. Ešte má nedostatky, kt. som povinná odstrániť v súvislosti s výrobou......
- z účtu 042 zaradím do používania na základe tohto povolenia od úradu a odpisujem....
- toto je základný rozdiel (v minulosti sa muselo účtovaž na 042 a bola povinná tvorba OP k obstarávaným investíciám bez možnosti zaradenia do používania. Teraz je možné konečne zaradiť a odpisovať)

- čo sa týka daní: Je možno túto nehnutelnosť "odpisovať daňovo" v tom prípade ak k 31.12. mám v ruke povenie stavebného úradu na prechodné a dočasné užívanie stavby, napr.
V roku 2008 som dostala povolenie na prechodné a dočasné užívanie stavby do 15.12.2009, ak toto povolenie je predlžené do nasl. obdobia roku 2010 je nárok na daňový odpis. Ak nemám povolenie po 15.12.2009 nemám nárok na odpisy daňové.

Jasne o tom hovorí ZDP i postupy. Treba prečítať......

Čo sa týka tých kolkov. Otázka:
Môžeš začať vôbec investíciu bez počiatočného stavebného povolenia???? Nie nemôžeš (nemal by si). A nie som povinná náhodou tieto kolky uhradiť ako vedľajšií náklad súvisiaci s obstaraním, aby som vôbec mohla konať???
Tento kolok by som považovala ako prvotný štart k obstarávaniu,

Som mimo témy, ako ja začínam nenávidieť stavby:mad::mad::mad:, mňa raz zabijú :mee:
betka
18.12.09,20:31
Ešte predsa len poznámka. Ak začínam investovať, začínam postupmi účtovania:

(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Nemyslím si, že poplatok, kt. som dala tučným, súvisí s poplatkom-kolkom zaplateným stavebnému úradu.

Ide vlastne o príslušenstvo pohľadávky, kt. sú:
- úroky
- úroky z omeškania
- poplatok z omeškania
- náklady spojené s uplatnením pohľadávky.

Čiže tento poplatok= poplatok z omeškania je oprávnený požadovať veriteľ to vtedy, ak sa dlžník dostane do omeškania.... To písmeno a) nám vyplýva zo zmluvných vzťahov. A teda kolok platený úradu je z tohto vylúčený.
apo
18.12.09,21:17
Betka, ťaháš mi tŕne z päty za ktoré ja nemôžem.

Si hotový poklad.

apo
betka
19.12.09,07:45
Predsa tu dám čierne na biele:

Postupy účtovania platné od 1.12.2008

§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

Tu nám jasne vysvetlovalo, čo so stavbou v prechodnom užívaní.

Postupy platné od 20.3.2009

par. 33:
.......Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií ........ Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku.

Čo sa týka ZDP:

Platnosť od 20.3.2009 (tuším, že je to tento dátum, ale určite je to marec)

22/(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.


Bolo do 28.2.2009:

22/(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. (Nič nevidíme tu napísané)


Takže vidíme rozdiely, ktoré boli a kt. sú. Niekedy je dosť ťažké všimnúť si tieto rozdiely, a to hlavne vtedy, keď dochádzak niekoľkonásobným zmenám v krátkom období.
Danila
19.12.09,08:29
betka, excelentný výkon v téme. Máš pravdu a zdravý, logický názor na poplatky. Áno, patria tie kolky do OC. A mňa najviac teší, že zriaďovacie výdavky už nie sú nehmotným majetkom....;) Škoda, že Ťa naraz nemôžem oceniť vo všetkých príspevkoch.:)
kačenka
21.12.09,08:47
Ja mám takýto problém:
Firma dostala kolaudačné rozhodnutie teraz v decembri, ale už od augusta túto halu prenajíma. Čiže faktúry za nájom účtujem na 602. Je to správne?
Lebo som sa dozvedela názor, že by som to nemala do dňa vydania kolaudačného rozhodnutia-čiže zaradenia budovy do používania, účtovať na 602, ale na 042-čiže znižovať vstupnú cenu obstaraného majetku. Ale mne sa to nezdá, ani v postupoch som nič také nenašla.
betka
21.12.09,09:25
ĎAkujem za komplimenty Danilka, Apo, pošteklili ma.

Pre Kačenku.
Viete o tom, že nemôžete prenajímať niečo neskolaudované, je to protizákonné, pretože kolaudačným rozhodnutím chápeme, že je stavba až vtedy spôsobilá k užívaniu: na prenájom, ako sklad, na výrobu.... Splňa hygienické, požiarne, architektonické ....... podmienky, proste všetky, kt. má byť stavba vybavená. Ak by neboli splnené čo i len požiarne podmienky, stavbu Vám neskolaudujú, pretože nie je schopná k užívaniu trvalému.

Ale pokiaľ ste mali na takúto stavbu nejaké rozhodnutie, (ide o rozhodnutie dočasné) povolenie od úradu, že ju môžete dočasne, prechodne využívať do urč. dátumu, čiže stavba splňa všetky podmienky, kt. splňať má, ibaže má malilinké nedostatky, napr. nie je rebrík tam kde má byť, sú tam nejaké menšie nedorobky, kt. nemôže ovplyvniť hygienu, bezpečnosť pri práci, .....
... A už táto investícia na základe takéhoto rozhodnutia mala byť účtovaná od marca na 021, a už by ste moli prenajímať.
kačenka
21.12.09,09:54
Ja viem, že to tak nemá byť, ale sú veci medzi nebom a zemou, čo ja neviem a ani nemôžem ovplyvniť. Jednoducho je to tak a ja to musím riešiť.
Nijaké povolenie ani nič podobné tam nebolo, až teraz tá kolaudácia.
Tak prosím Vás poraďte čo s tým.
Ja si myslím, že budem mať len výnosy od 8/09-12/09 a náklady na odpis až v decembri.
Je to tak správne?
Danila
21.12.09,10:32
Ja mám takýto problém:
Firma dostala kolaudačné rozhodnutie teraz v decembri, ale už od augusta túto halu prenajíma. Čiže faktúry za nájom účtujem na 602. Je to správne?
Lebo som sa dozvedela názor, že by som to nemala do dňa vydania kolaudačného rozhodnutia-čiže zaradenia budovy do používania, účtovať na 602, ale na 042-čiže znižovať vstupnú cenu obstaraného majetku. Ale mne sa to nezdá, ani v postupoch som nič také nenašla....lebo je to samozrejme blbosť.....Problém je v tom, že zaradiť DM môžeš až začatím používania. Ty však užívaš majetok bez náležitého povolenia, čo je nepochybne priestupok v podnikaní nedodržaním zákona. Mať výnosy z majetku, ktorý nemám v majetku je asi problém. Asi celkom určite. Neviem, či by bolo možné spätne povolenie o dočasnom užívaní stavby doplniť. Inak ostáva len čakať, ktorý kontrolný orgán na tento nedostatok príde. Môžem Ťa však trošku upokojiť, z praxe poznám firmy, ktoré mali také isté nedostatky, nikomu to neprekážalo, až mne zvedavej.:);)
misolga
17.02.10,11:00
Na základe zmluvy o prevzatí dlhu medzi FO a PO , FO previedol budovu do svojej sro-čky.V zmluve o prevzatí dlhu je uvedená suma 41400 Eur- výška úveru voči pôvodnému dlžníkovi(FO) a ku dňu prevzatia dlhu (sro) aktuálny zostatok 37 500 Eur. Vstupnou cenou pre zaradenie budovy do majetku firmy je výška prevzatého dlhu t.j. 37500 Eur alebo pôvodná suma na ktprú bol poskytnutý úver?
sybila3
28.02.10,12:32
v r. 2008 sročka kúpila pozemok. zaúčtovala som 042/211, zaradila do používania 031/042. neodpisujem. V r. 2009 sme tam robili preložku el.prúdu zo stredu na kraj pozemku a zabudovanie el.rozvodnej skrine.Faktúru zaúčtujem 042/321 a po dokončení-zar. do použív. 022/042? Potom všetko čo bude súvisieť s výstavbou na pozemku budem dávať na účtet 042 a po dokončení prevediem tiež na účet 022 a z toho vyrátam odpisy? je to dobre? ďakujem
sway
28.02.10,15:31
No a zasa som tu:confused::

klient kúpil nedokončenú budovu do firmy a neuvedomil si skutočnosť že:
budova a pozemok sú 2 odlišné veci,na zmluve je cena
* rozostavanej budovy 30 000 €
* zastaveného pozemku 70 000 €

odpisovať môžme iba cenu budovy - je tak ???, nie je cenou budovy aj zastavaný pozemok....:rolleyes:

díííík
Lenka1979
28.02.10,15:38
No a zasa som tu:confused::

klient kúpil nedokončenú budovu do firmy a neuvedomil si skutočnosť že:
budova a pozemok sú 2 odlišné veci,na zmluve je cena
* rozostavanej budovy 30 000 €
* zastaveného pozemku 70 000 €

odpisovať môžme iba cenu budovy - je tak ???, nie je cenou budovy aj zastavaný pozemok....:rolleyes:

díííík

áno, odpisovať budete len budovu. Pozemky sú vylúčené z odpisovania.
sway
28.02.10,15:40
áno, odpisovať budete len budovu. Pozemky sú vylúčené z odpisovania.

sa dobre opláchli.... si mysleli, že ak ide o zastavanú plochu tak to môžu dať ako súčasť budovy... som si dobre myslela...

dík :)
Lenka1979
28.02.10,15:42
sa dobre opláchli.... si mysleli, že ak ide o zastavanú plochu tak to môžu dať ako súčasť budovy... som si dobre myslela...

dík :)

... no bohužiaľ, majú smolu... pozemky sa nikdy neodpisovali.. aj preto by sa v zmluvách (ako v jeho) mala osobitne rozlišovať cena stavby-budovy a cena pozemku.
sybila3
28.02.10,18:04
v r. 2008 sročka kúpila pozemok. zaúčtovala som 042/211, zaradila do používania 031/042. neodpisujem. V r. 2009 sme tam robili preložku el.prúdu zo stredu na kraj pozemku a zabudovanie el.rozvodnej skrine.Faktúru zaúčtujem 042/321 a po dokončení-zar. do použív. 022/042? Potom všetko čo bude súvisieť s výstavbou na pozemku budem dávať na účtet 042 a po dokončení prevediem tiež na účet 022 a z toho vyrátam odpisy? je to dobre? ďakujem
dobre je to účtovanie, alebo nie? ďakujem
azla
28.02.10,18:53
Dobre.
sybila3
01.03.10,08:06
takže kým postavia dielne na pozemku, tak všetko čo sa týka stavby budem dávať na účet 042 a až po kolaudácii stavby sa preradí do užívania a vyrátajú odpisy. nemám s tým skúsenosť preto si to overujem, ďakujem pekne
sybila3
01.03.10,10:50
dávam na tú 042 aj služby? napr. pripojenie odberného zariadenia?
Lenka1979
01.03.10,10:58
dávam na tú 042 aj služby? napr. pripojenie odberného zariadenia?

áno, na 042 patria aj služby, ktoré súvisia so stavbou.
sybila3
01.03.10,11:05
ďakujem, ešte som také niečo neúčtovala, takže proste všetko čo sa týka stavby-či stav.materiál, služby na 042 s analytikou. ďakujem
deni27
03.03.10,20:39
Potrebujem poradiť s nasledovným:
Rok 2006: spoločnosť s.r.o. kúpila na základe výberového konania rozostavanú budovu za 16 596,96 Eur, zaúčtované na 042/211
Rok 2007: znalcom ohodnotené na 49 790,88 Eur
Rok 2009: môže sa ešte a ako zaúčtovať rozdiel kúpnej ceny a ceny stanovenej znalcom? Spoločnosť potrebuje zvýšiť vlastné imanie vo výkazoch kvôli úveru a tiež by chceli mať v účtovníctve skutočnú hodnotu majetku. Vopred ďakujem za odpovede.
verca2
03.03.10,21:00
Potrebujem poradiť s nasledovným:
Rok 2006: spoločnosť s.r.o. kúpila na základe výberového konania rozostavanú budovu za 16 596,96 Eur, zaúčtované na 042/211
Rok 2007: znalcom ohodnotené na 49 790,88 Eur
Rok 2009: môže sa ešte a ako zaúčtovať rozdiel kúpnej ceny a ceny stanovenej znalcom? Spoločnosť potrebuje zvýšiť vlastné imanie vo výkazoch kvôli úveru a tiež by chceli mať v účtovníctve skutočnú hodnotu majetku. Vopred ďakujem za odpovede.

skúsim ti odpovedať, ale určite sa vyjadria aj skúsenejší. Myslím že ten rozdiel do účta nedostaneš. Zákon o účtovníctve hovorí o oceňovaní v §25. Skús pozrieť. Nehmotný majetok sa ocenuje obstarávacou cenou, s výnimkou majetku,ktorý sa vytvoril vlastnou činnosťou. Myslím že podľa zákona o účte by si určite účtoval o znížení hodnoty majetku.. (cez opravné položky)ale o zvýšení hodnoty (v tvojom prípade) sa neúčtuje.
misa
21.03.10,12:49
Dobry den. Podnikatel-sro obstaral nehnutelnost /apartman/ na základe zmluvy /bola rozostavana/, ked nehnutelnost bola postavena, stavitel spisal s podnikatelom zmluvu o najme priestorov za symbolicku cenu, ktora ma platnost do vtedy, kym neprebehne zapis na katastri o zmene vlastnictva nehnutelnosti /je tam nejaky problem s prepisom/. Tento stav trva uz asi 4 mesiace. Za toto obdobie plati podnikatel mesacne poplatky spravcovi nehnutelnosti za spravu a preddavky na spotrebu energii – toto je tiez dohodnute v tej zmluve o najme. Su tieto zaplatene poplatby nakladom alebo vstupuju do obstaravacej ceny nehnutelnosti? Podla zakona bude nehnutelnost nasim majetkom az po zapisani na katastri, tak neviem co s takymito vydavkami, pokial existuje zmluva o najme.
A este podotazka, podnikatel tento apartman zacal zariadovat - kupil postele, kresla, kuchynsku linku, stol, stolicky..... Cena jednotlivych kusov je do 1700€, spolu samozrejme viac. Je moznost to priamo uctovat do vydavkov alebo ako subor a odpisovat.
Dakujem za nazory.
misa
22.03.10,06:59
Nikto nema skusenosti s tymto?
Ivánuška
27.03.10,19:48
potrebovala b y som poradiť: spoločnosť kupila budovu v roku 2008,ktorú zaradila do majetku a odpisuje, v priebehu roku 2009 začala rekonštrukciu budovy ale od základov, t.z. že boli búračské práce. čo s hodnotou budovy ktorá sa odpisuje, kedže bola zbúraná a stavia sa od základov. Stavanie účtujem na obstaraní 042. Len mi poradte či je potrebné niečo zaúčtovať v prípade ked sa budova zbúrala? dakujeeeeem.. velmi mi pomôžete.. :confused:
verca2
06.04.10,19:26
Asi trocha neskoro, ale predsa. Ak bola budova zbúraná, tak platí §19 odst. 3) po b) Zákona o dani z príjmov.

Daňovým výdavkami sú aj:
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

V postupoch som zatiaľ zmienku o zbúranej stavbe nenašla.. Konkrétne v ustanovení, čo je súčasťou obstarávacej ceny :-( Ale možno poradia skúsenejší.
pekný večer
azla
06.04.10,19:50
V postupoch som zatiaľ zmienku o zbúranej stavbe nenašla.. Konkrétne v ustanovení, čo je súčasťou obstarávacej ceny :-( Ale možno poradia skúsenejší.
pekný večer




§ 36
Účtovanie pri vyraďovaní dlhodobého majetku



(2) Zostatková cena stavebného objektu alebo jeho časti likvidovaného v dôsledku novej stavby, vrátane nákladov na likvidáciu sa zahrnie do nákladov na novú stavbu.
betka
12.04.10,17:27
Po Slovensky:
Ak mal starý objekt nejakú ZC, účtovanie je: 042/081-účtujeme o ZC stavebného objektu, kt. sa likviduje v dôsledku novej stavby
zukana
19.01.12,18:28
Poradte mi.
Staviame predajňu. Čo ide do nákladov a čo do OC:
- okná, výklady, exteriérové dvere
- interiérové dvere, vstavané posuvné dvere
- klimatizačné zariadenie, ktoré je zapustené v strope a všetky káble sú zakrité.
- reproduktory takisto zapustené v strope
- centrálny vysávač
Ďakujem
zukana
20.01.12,15:06
Viete mi poradiť:

Staviame predajňu. Čo ide do nákladov a čo do OC:
- okná, výklady, exteriérové dvere
- interiérové dvere, vstavané posuvné dvere
- klimatizačné zariadenie, ktoré je zapustené v strope a všetky káble sú zakrité.
- reproduktory takisto zapustené v strope
- centrálny vysávač
Ďakujem