ludka09
14.11.08,11:37
ahojte poradte mi prosim, som zaciatocnik ,mesacne mam povinnost davat ake vykazy ci prehlady voci danovemu uradu.Som platca dph a mam aj zamestnancov,aj takych co poberaju bonus.Dakujem.
Stina
14.11.08,10:40
Pre daň zo závislej činnosti prekladáš Daňovému úradu štvrťročné prehľady

Pre DPH - predkladáš na DÚ :
podľa toho či si mesačný platca DPH - mesačné výkazy,
alebo štvrťročný platca DPH - štvrťročné výkazy.
Johanka
14.11.08,10:43
Ak si začiatočník, poštuduj nasledovné (zo zákona o dani z príjmov):
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný viesť pre zamestnancov mzdové listy s výnimkou uvedenou v odseku 4 a výplatné listiny vrátane ich rekapitulácie za každý kalendárny mesiac aj za celé zdaňovacie obdobie.

(2) Mzdový list musí na daňové účely obsahovať

a) meno a priezvisko zamestnanca, a to aj predchádzajúce,
b) rodné číslo zamestnanca,
c) adresu trvalého pobytu zamestnanca,
d) mená, priezviská a rodné čísla osôb, na ktoré zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane [§ 11 ods. 3] a daňový bonus,
e) výšku jednotlivých nezdaniteľných častí základu dane s uvedením dôvodu ich priznania,
f) za každý kalendárny mesiac
1. počet dní výkonu práce,
2. úhrn vyplatených zdaniteľných miezd bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo o nepeňažné plnenie,
3. sumy oslobodené od dane,
4. sumy poistného a príspevku, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
5. základ dane, nezdaniteľné časti základu dane, zdaniteľnú mzdu, preddavok na daň,
6. sumu daňového bonusu,
g) za zdaňovacie obdobie súčet jednotlivých údajov uvedených v písmene f).
7. výška úhrad zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatených v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)

(3) Údaje uvedené v odseku 2 písm. a) až d) sa neuvádzajú u osôb, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.132)

(4) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) nevedie pre zamestnancov, ktorí poberajú len nepeňažné príjmy uvedené v § 5 ods. 3, mzdové listy, je povinný viesť evidenciu (zoznam) obsahujúcu meno a priezvisko zamestnanca, a to aj predchádzajúce, jeho rodné číslo, adresu trvalého pobytu, údaj o trvaní pracovnej činnosti a úhrn nepeňažných príjmov uvedených v § 5 ods. 3.

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

(7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na účely § 50, pričom vzor tohto potvrdenia určí ministerstvo.

(8) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný kópie dokladov uvedených v odsekoch 1 a 4 až 6 uchovávať po dobu ustanovenú osobitným predpisom.1)

(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len "prehľad"),
b) hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa § 5 ods. 8 a o daňovom bonuse (ďalej len "hlásenie"), poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, a o zrazených preddavkoch na daň; hlásenie obsahuje aj meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu osoby, ktorej bol príjem poskytnutý, jej rodné číslo, výšku zrazeného preddavku na daň, sumu priznaného a vyplateného daňového bonusu, zrazenú daň a základ dane, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.132)

(10) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 sa predkladá na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo.

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

;)
ludka09
14.11.08,12:09
dakujem pekne ,tzn ak jednemu zamestancovi vysla dan 2500,-a dalsej pracovnicke mam vyplatit bunus platim na dan urad rozdiel a kedze mam vyplatny termin k 30emu do konca mesiaca tento rozdiel musim zaplatit na dan. urad. Prehlad o preddavkoch davam stvrtrocne kedze som kvartalny platca dph. Je to spravne?
ekopo
14.11.08,12:17
v čom si začiatočník?
posledná veta: nie je to správne
mzdy a DPH je rozdiel
ZDENIELA
14.11.08,12:19
dakujem pekne ,tzn ak jednemu zamestancovi vysla dan 2500,-a dalsej pracovnicke mam vyplatit bunus platim na dan urad rozdiel a kedze mam vyplatny termin k 30emu do konca mesiaca tento rozdiel musim zaplatit na dan. urad. Prehlad o preddavkoch davam stvrtrocne kedze som kvartalny platca dph. Je to spravne?
Tak tu bude ťažko radiť ...
DPH nemá nič spoločné s preddavkami na daň za zamestnancov. Prehľad na DU za zamestnancov dávaš Q-lne ten je vždy štvrťročný a priznanie k DPH s tým nemá nič
jeso
14.11.08,12:21
prehlad o preddavkoch z dani z príjmov zamestnancov dávaš štvrťročne - ale nie preto, že si kvartálny platca DPH !!!!
s DPH to nemá nič spoločné

výkaz DPH budeš dávať štvrťročne -preto, že si kvartálny platca
podobne budeš dávať aj súhrnný výkaz DPH štvrťročne -
ludka09
14.11.08,12:29
konecne mi dal niekto odpoved na co sa pytam obcas pletiem jablcka s hruskami co satyka nazvov jednotlivych prehladov a vykazov robim dva tyzdne s cestou a stava sa ze sa nespravne vyjadrim, ale to neznamena ze danej veci nerozumiem, len mam problem naucit sa kedy presne co mam kde posielat a platit aby to bolo v termine.Dakujem ti ze si mi orozumel a odpovedal nato naco sa pytam.Ucený nikto z neba nespadol a tyka sa to aj mna, len s tym rozdielom ze ja sa chcem naucit. Mozno aj ja budem raz tak reagovat ako tý co mi odpovedali pre tebou ako Zdeniela tak to bude tazke a podobne, ale dufam ze nie.Este raz ti dakujem za poradu.Cením si to.Vdaka JESO.
ZDENIELA
14.11.08,12:38
.... Ucený nikto z neba nespadol a tyka sa to aj mna, len s tym rozdielom ze ja sa chcem naucit. Mozno aj ja budem raz tak reagovat ako tý co mi odpovedali pre tebou ako Zdeniela tak to bude tazke a podobne, ale dufam ze nie.Este raz ti dakujem za poradu.Cením si to.Vdaka JESO.
Tým, že som povedala, že tu bude ťažko radiť som nechcela ťa uraziť ani odradiť aby si sa pýtala , ale to si mohla spoznať už podľa toho, že som ti aj na danú otázku odpovedala ....
Takže ťažko (čo určite uznávaš aj sama) s každým to je na začiatku ťažké aj so mnou ;)
Ťažko - ale určite nie neochotne :)
ludka09
14.11.08,14:13
v poriadku , tesim sa ze sme si to vyjasnili.a dakujem za pomoc.
Lucida
18.11.08,07:42
Ahojte!

Prosím Vás o radu, či sa mesačné výkazy do ZP a SP musia posielat aj s odoslaním mzdy zamestnancovi alebo aj bez ohladu na to ci mu mzda bola zaslana/vyplatena alebo nie.
Teda 15-teho dna v mesiaci.

Dakujem pekne!!
Anja111
18.11.08,08:11
Ahojte!

Prosím Vás o radu, či sa mesačné výkazy do ZP a SP musia posielat aj s odoslaním mzdy zamestnancovi alebo aj bez ohladu na to ci mu mzda bola zaslana/vyplatena alebo nie.
Teda 15-teho dna v mesiaci.

Dakujem pekne!!
Výkazy do poisťovní zasielaš v termíne, bez ohľadu na to, kedy bude vyplatená mzda zamestnancovi...
iriska
18.11.08,08:35
výkaz DPH budeš dávať štvrťročne -preto, že si kvartálny platca
podobne budeš dávať aj súhrnný výkaz DPH štvrťročne -


Ahojte, aj ja chcem poradiť ohľadom vyššie uvedeného. Jednoduché účtovníctvo už ako tak v rámci svojich schopností ovládam, ale v DPH ešte plávam len ako sekera, takže treba dávať štvrťročne aj výkaz DPH aj súhrnný výkaz DPH, či ako?:mee:
Ďakujem
ekopo
18.11.08,08:44
plávaš aj v zlej téme :)
prezri si túto tému (pojednáva o DPH) a hľadaj : http://www.porada.sk/f7-dan-z-pridanej-hodnoty.html
iriska
18.11.08,08:50
ale ja som sa pýtala práve ohľadom toho príspevku, ktorý som citovala
Anja111
18.11.08,09:00
Ahojte, aj ja chcem poradiť ohľadom vyššie uvedeného. Jednoduché účtovníctvo už ako tak v rámci svojich schopností ovládam, ale v DPH ešte plávam len ako sekera, takže treba dávať štvrťročne aj výkaz DPH aj súhrnný výkaz DPH, či ako?:mee:
Ďakujem


ale ja som sa pýtala práve ohľadom toho príspevku, ktorý som citovala
Veď vlastne si si citovala aj odpoveď.
Áno, výkazy podávaš štvrťročne, ak si štvrťročný platiteľ DPH.