kajusha
14.11.08,13:22
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť s týmto: "Vo firme máme firemnú pokladnicu, ktorú dostanem na starosť ja a neviem si poradiť s tým, že keď mi niektorý kolega donesie nejaký "bloček" zo obchodu alebo neviem odkiaľ, tak mám vystaviť len výdavkový PD čiže do kolonky DPH nemám písať nič ani podľa prineseného "bločku". Lebo tam je vždy napísané DPH ale naša firma z takýchto bločkov nemá nárok na vrátenie DPH že? A potom to mám v omege zaúčtovať ako voľný základ...?? ak nemám pravdu tak mi poraďte prosím Vás ako to mám urobiť...Som začiatočník a ešte mám z toho taký menší väčší guláš :eek: :confused:
holubička1
19.11.08,12:03
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť s týmto: "Vo firme máme firemnú pokladnicu, ktorú dostanem na starosť ja a neviem si poradiť s tým, že keď mi niektorý kolega donesie nejaký "bloček" zo obchodu alebo neviem odkiaľ, tak mám vystaviť len výdavkový PD čiže do kolonky DPH nemám písať nič ani podľa prineseného "bločku". Lebo tam je vždy napísané DPH ale naša firma z takýchto bločkov nemá nárok na vrátenie DPH že? A potom to mám v omege zaúčtovať ako voľný základ...?? ak nemám pravdu tak mi poraďte prosím Vás ako to mám urobiť...Som začiatočník a ešte mám z toho taký menší väčší guláš :eek: :confused:
Ak nie je vaša firma platcom DPH tak doklad vystavuješ VPD ako suma celkom žiadna DPH a v Omege dáš v dokladoch sumu ako voľný základ.
kajusha
21.11.08,13:23
a keď je platcom DPH tak to mám ako vyriešiť???
Ďakujem za odpoveď
KvetkaK
21.11.08,13:30
a keď je platcom DPH tak to mám ako vyriešiť???
Ďakujem za odpoveď
Tak to rozpíšeš suma bez DPH a DPH a takto to potom aj zaúčtuješ.
sway
21.11.08,16:08
V prvom rade nám povedz za čo sú tie výdavky, ak kancelárske potreby napríklad, tak ak je firma platca DPH má na DPH nárok z takýchto "bločkov" účtuješ základ- 501, DPH- 343, 211 - spolu.
Ak je to reprezentačné - nie je nárok na odpočet tak len 513/211.
som dosť dobre nepochopila o čo ti vlastne kráča...;) napíš zrozumiteľne.:)
kajusha
25.11.08,12:26
No išlo mi hladne o to či mám na hlavne výdavkové pokladničné doklady vypisovať bez dph s dph a samozrejme cenu spolu...v podstate mi išlo len o to....pri ktorých nákladoch sa neúčtuje daň??reprezentácia a ešte čo?? bo z toho som trochu v šoku bo to mi nikto nepovedal...teda neviem o tom...:)
liba2
25.11.08,13:00
No išlo mi hladne o to či mám na hlavne výdavkové pokladničné doklady vypisovať bez dph s dph a samozrejme cenu spolu...v podstate mi išlo len o to....pri ktorých nákladoch sa neúčtuje daň??reprezentácia a ešte čo?? bo z toho som trochu v šoku bo to mi nikto nepovedal...teda neviem o tom...:)
Napr. ak pôjde o úhradu faktúry, ktorá je vo vašom účtovníctve zaevidovaná a zaúčtovaná aj DPH v číselnom rade OF (odoslané fa = odberateľské) alebo v rade DF (došlé fa = dodávateľské) - v týchto prípadoch už neuvádzaš DPH na pokladničný doklad.
Ale ešte nám prezraď, či ty robíš daňové priznanie k DPH , alebo je na to niekto iný určený. Ak je to niekto iným, mala by si s ním spolupracovať .....
kajusha
26.11.08,10:13
nie úhrady DFA (došlých alebo dodávateľských faktúr) platíme cez internet...toto som sa pýtala na bločky, keď niečo nakupujeme, napríklad kancelárske potreby, ktoré idú do samozrejme hneď do spotreby...no a ja som ešte len začínajúca účtovníčka a daňové priznanie nevyplňujem zatiaľ...ale začnem asi...