culinka
14.11.08,13:24
Prosím, poradí mi niekto, ako zaúčtovať tržbu za predaj tovaru cez reg.pokladňu v jednoduchom účtovníctve. Predavačky vkladajú tržbu priebežne na účet v banke . Mne vždy 1.nasledujúci mesiac zašlú pásku s mesačnou uzávierkou . Sme plátcami DPH. Prosím o konkrétny príklad. Účtujem v ALFE. A ešte by ma zaujímalo, ako dostať tržby do pohľadávok, resp. do evidencie DPH.
Ďakujem .

Culinka
tinaM
14.11.08,14:29
Prosím, poradí mi niekto, ako zaúčtovať tržbu za predaj tovaru cez reg.pokladňu v jednoduchom účtovníctve. Predavačky vkladajú tržbu priebežne na účet v banke . Mne vždy 1.nasledujúci mesiac zašlú pásku s mesačnou uzávierkou . Sme plátcami DPH. Prosím o konkrétny príklad. Účtujem v ALFE. A ešte by ma zaujímalo, ako dostať tržby do pohľadávok, resp. do evidencie DPH.
Ďakujem .

Culinka

Pásku z reg.pokladne-mes.uzávierku účtuješ ako príjem hotovosti do pokladne s druhovým členením za tovar /cenu bez DPH/ a sumu DPH do kolónky DPH.

V Alfe postupuješ takto:
Pokladňa príjem- zobrazí sa Ti tabuľka, kde prevedieš zápis.
l.napíšeš deň, mesiac, rok
2.číslo dokladu
3.Kód účelu 23-príjem za tovar
4.Suma - dáš si rozpis, kde zadáš cenu v 10% DPH a 19% DPH
5.V popise peň.operácie zadáš účel platby napr. tržby v hotovosti za...
6.´Dole si zaškrtneš štvorček "Zápis do evidencie DPH"
7. Zobrazí sa Ti tabuľka DPH a dáš OK

Klikneš taktiež aj na štvorček "Úhrada pohľadávky",ktorý je zaškrtnutý, ale tržba nie je pohľadávka, tak ten štvorček bude prázdny.
Takto sa Ti automaticky DPH dostane do evidencie DPH.

Pozri si aj užívateľskú príručku pre ALFU. Tam je to pekne rozpísané.
alikam
14.11.08,15:04
Súhlasím s TinaM, len ešte pripomeniem, že keď Ti vyhodí už tabuľku DPH, tak tam treba zaškrtnúť "nekontrolovať" (je to na ľavej strane tabuľky), inak Ti to bude pri kontrole vyhadzovať ako chybu. To preto, že to nejde cez pohľadávky a IČO.
A vklady predavačiek sa účtujú cez priebežné položky, ale to asi vieš.
culinka
20.11.08,11:32
Ďakujem veľmi pekne, pomohlo mi to. Ešte poprosím , kde je o tom v príručke písané, nemôžem to pohľadať.
Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň.
culinka
20.11.08,12:17
Ďakujem Ti pekne ALIKAM. Myslíš tabuľku napr. Banka-príjem, vpravo dole zakliknúť " Nekontrolovať" ( pod OK) ?
V tabuľke DPH , nekontrolovať nemám. Nie je tam ešte iné nastavenie ?
culinka
20.11.08,13:00
TinaM, ešte raz Ťa poprosím o pomoc.Vieš problém nie je v zaúčtovaní celej mesačnej tržby jednorazovo. Problém je v tom, že ja mám napríklad v jednom mesiaci 10 vkladov tržby na účet a 50 platieb kartou . Keď to všetko zrátam, obrat celkom sedí podľa mesačnej uzávierkovej pásky , ale daňový základ a DPH nie. Prosím poraď, ak vieš.
Ester plus
20.11.08,13:20
Nie je to v tom že platba kartou je na páske v jednom mesiaci a pripísanie na účet v nasledujúcom mesiaci?