Waldo
14.11.08,13:34
Dobrý deň,

naša spoločnosť eviduje neuhradenú pohľadávku z 21.2.2004. Možem ju celú odpísať na účet 546 - odpis pohľadávkz? Bude daňovo uznaná?

Ďakujem za skorú odpoveď

Zuzana
Vladimír Ozimý
14.11.08,13:04
Dobrý deň,

naša spoločnosť eviduje neuhradenú pohľadávku z 21.2.2004. Možem ju celú odpísať na účet 546 - odpis pohľadávkz? Bude daňovo uznaná?

Ďakujem za skorú odpoveď

Zuzana

odpis pohľadávky je dosť citlivá záležitosť pretože ak nespĺňate jednoznačné podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. h alebo i) potom je tu možnosť ešte § 19 ods. 2 písm. r) lenže tam je podmienka tvorby opravnej položky. Ak ste ju netvorili vidím v tom problém si to daňovo uznať...pretože ste nedodržali postupy účtovania. Opravnú položku môžme tvoriť podľa § 20 ods. 14 len na pohľadávky ktoré nie sú premlčané. Kdežto ak ste nevykonali žiaden úkon tak potom vaša pohľadávka je premlčaná. To znamená že ak ste doteraz netvorili orpavnú položku tak ak by ste ju chceli tvoriť tento rok išlo by o nedaňový výdavok a tým pádom aj odpis pohľadávky mám za to že bude nedaňový

V praxi sa strašne často podceňuje význam opravných položiek!!!!
money
14.11.08,16:57
Vladimir, pokial tomu dobre rozumiem, tak odpis pohl.podla § 19 ods.2 pism. r nie je mozny ak som nevytvoril opravnu polozku-uctovnu ?
Ester plus
17.11.08,16:41
Vladimir, pokial tomu dobre rozumiem, tak odpis pohl.podla § 19 ods.2 pism. r nie je mozny ak som nevytvoril opravnu polozku-uctovnu ?
Odpis je možný ale nebude daňovým nákladom ak sa nevytvorila k pohľadávke opravná položka do výšky podľa zákona - §20 ods.14.
KEJKA
17.11.08,17:38
no ja s takým názorom nesúhlasím. Je možnosť tvoriť OP, je aj povinnosť z hľadiska verného zobrazenia majetku a záväzkov v účtovníctve. O daňovej uznateľnosti odpisu však rozhoduje ZDP - ak sú splnené podmienky, odpis sa uzná. Podmienkou však nie je predchádzajúca tvorba OP.
Ester plus
18.11.08,12:25
ZoDP v §19 ods.2 písm.r) hovorí, že za daňový výdavok sa považuje odpis pohľadávky do výšky OP, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo 14. V ktorých prípadoch je možné považovať odpis pohľadávky za daňový výdavok bez možnosti tvorby OP?
KEJKA
21.11.08,21:17
no ja s takým názorom nesúhlasím. Je možnosť tvoriť OP, je aj povinnosť z hľadiska verného zobrazenia majetku a záväzkov v účtovníctve. O daňovej uznateľnosti odpisu však rozhoduje ZDP - ak sú splnené podmienky, odpis sa uzná. Podmienkou však nie je predchádzajúca tvorba OP.


ZoDP v §19 ods.2 písm.r) hovorí, že za daňový výdavok sa považuje odpis pohľadávky do výšky OP, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo 14. V ktorých prípadoch je možné považovať odpis pohľadávky za daňový výdavok bez možnosti tvorby OP?
znenie pís. r)
r) odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14.

a § 19,ods. 14
(14) Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť .................
uvádza podmienky, ale nikde nie je uvedené, že pred odpisom musí byť OP účtovaná.

ak je možnosť tvorby OP, je možné aj pohľadávku odpísať.