L-M
14.11.08,13:39
Pekný deň prajem.
Potrebovala by som poradiť - mám FA za betón na 51 765,- základ dane 43 500,- DPH 8265,-
- odpočet zálohy 50 000,-
-celkom k úhrade 1765,-
Pracujem v programe ALFA - ale tam mi nevedia veľmi poradiť či moje zaúčtovanie v PD je správne.
Do záväzkov som si dala celú FA 51765,- - aj keď celkom k úhrade je 1765,-.
V PD som si nahodila výdavok za materiál 50000,- s 0%DPH - záloha za betón, potom som si ručne zadala do záväzkov čiastočnú úhradu podľa PD 50000,-.
S dútumom úhrady som do PD nahodila cez F7 -úhradu zo záväzku tých 1765,-,ale nedalo mi tam žiadnu DPH. Tak som ručne urobila v rozpise DPH - 19% DPH 51765,-
0% DPH -50000,-
Vtedy mi dalo do základu -6500,- a do DPH tých 8265,- čo som potrebovala -
Len teraz vôbec netuším či to tak môže byť???
Dúfam, že je to aspoň trošku zrozumiteľné.
Prosím poradíte
Lucia
ekopo
14.11.08,13:16
Otázku máš v sekcii jednoduché účtovníctvo preto odpoviem všeobecne a účtovanie môže byť aj takto:
1., poskytnutú zálohu zaúčtuješ v PD - VOZD materiál 50.000,-
2., dostaneš FA na 1.765,- Sk ktorú v tejto hodnote zaeviduješ v záväzkoch s rozčlenením na DPH 19% 8.265,-Sk, materiál=základ dane 19% 43.500,- odpočet zálohy 0% -50.000,-Sk (zároven by sa takto zaevidovaná FA mala dostať do evidencie DPH)
3.,pri úhrade zostatku by sa do PD mali dostať správne hodnoty.
resp. dostať ich tam cez ID

všetko záleží od použitého programu
L-M
14.11.08,15:35
Otázku máš v sekcii jednoduché účtovníctvo preto odpoviem všeobecne a účtovanie môže byť aj takto:
1., poskytnutú zálohu zaúčtuješ v PD - VOZD materiál 50.000,-
2., dostaneš FA na 1.765,- Sk ktorú v tejto hodnote zaeviduješ v záväzkoch s rozčlenením na DPH 19% 8.265,-Sk, materiál=základ dane 19% 43.500,- odpočet zálohy 0% -50.000,-Sk (zároven by sa takto zaevidovaná FA mala dostať do evidencie DPH)
3.,pri úhrade zostatku by sa do PD mali dostať správne hodnoty.
resp. dostať ich tam cez ID

všetko záleží od použitého programu

Vedieme jednoduché účtovníctvo.
Veru tak som to aj mala,ale v KROSE mi tvrdili,že to tak nemôžem zaevidovať do záväzkov.
Teraz som z toho blázon ako to zaevidovať- oni tvrdia,že tých 50000,- ako čiastočnú úhradu. Ale to je vlastne záloha bez DPH,tak logickejšie je to tak ako to píšeš ty.
Aj napriek tomu,že som to pôvodne mala tak ako píšeš ty-mi to žiadne správne údaje do PD zo záväzkov neprevzalo.
Ide len o to,že ak to aj znova zaevidujem ,tak ako píšeš ty- a správne údaje sa mi neprevezmú-či to môžem prepísať v rozpise DPH ručne - tak ako som písala.
Píšeš, že ich tam resp. dostať cez ID- v KROSE mi niečo spomínala
o preúčtovaní - iba DPH cez ID. Aby som tam mala tú DPH aj na výstupe.
Ale veru som to ešte nerobila a vôbec tomu nerozumiem.
Cez ID robím preúčtovanie str. lístkov SZČO z cenín a vyúčtovanie preddavkových FA. Ale toto veru netuším ako by som urobila.
Ďakujem za radu
Muška
14.11.08,16:17
L-M
1. príde Ti záloha bez rozpisu DPH - uvedenú zálohu zaevidujem od "Ostatných pohľadávok"
2. uhradím uvedenú zálohu /nezaúčtujem ju ešte v PD/
3. po úhrade zálohovej faktúry mi príde faktúra - daňový doklad o prijatej platbe z rozúčtovaním DPH, uvedenú faktúru zaevidujem do knihy došlých faktúr a ....teraz...zaúčtujem tú úhradu z bodu 2 ako úhradu daňového dokladu-záloha a preto v PD mi príde záloha rozúčtovaná aj na DPH.
4. príde mi "vyúčtovacia" faktúra, zaevidujem do knihy došlých faktúr v sume: celá suma mínus zálohová suma /s rozpísanou DPH/ zostatok rozdiel
5. v "Knihe ostatných pohľadávok" zaevidujem zálohu /bod 1/ ako vybavenú.

Dôležité je, či Ti dodávateľ zasiela aj "Daňový doklad" za uhradenú zálohu - lebo väčšina to nerobí.
Pri zálohách by si mala mať 3 faktúry:
1. záloha - bez rozúčtovania DPH
2. daňový doklad za prijatú platbu /toto je bod 1. rozúčtovaní s DPH
3. daňový doklad - konečná faktúra
L-M
16.11.08,16:54
L-M
1. príde Ti záloha bez rozpisu DPH - uvedenú zálohu zaevidujem od "Ostatných pohľadávok"
2. uhradím uvedenú zálohu /nezaúčtujem ju ešte v PD/
3. po úhrade zálohovej faktúry mi príde faktúra - daňový doklad o prijatej platbe z rozúčtovaním DPH, uvedenú faktúru zaevidujem do knihy došlých faktúr a ....teraz...zaúčtujem tú úhradu z bodu 2 ako úhradu daňového dokladu-záloha a preto v PD mi príde záloha rozúčtovaná aj na DPH.
4. príde mi "vyúčtovacia" faktúra, zaevidujem do knihy došlých faktúr v sume: celá suma mínus zálohová suma /s rozpísanou DPH/ zostatok rozdiel
5. v "Knihe ostatných pohľadávok" zaevidujem zálohu /bod 1/ ako vybavenú.

Dôležité je, či Ti dodávateľ zasiela aj "Daňový doklad" za uhradenú zálohu - lebo väčšina to nerobí.
Pri zálohách by si mala mať 3 faktúry:
1. záloha - bez rozúčtovania DPH
2. daňový doklad za prijatú platbu /toto je bod 1. rozúčtovaní s DPH
3. daňový doklad - konečná faktúra
Lenže celý problém je v tom ,že to nie je zálohová FA, ale len PPD - záloha za betón 50 000,-. Potom prišla FA - myslím , že 20.10.2008 s rozpisom
za betón ( doslovne si to už nepamätám ) základ 43 500,-
DPH 8 265,- = 51 765,-
odpočet zálohy so dňa 14.10.2008 - 50 000,-
Celkom k úhrade 1 765,-
Preto aj tá moja otázka ako to zaevidovať do záväzkov. Každý vraví inak, tak už som z toho blázon. Logicky by to podľa mňa bolo,tak ako vraví "ekopo"
V rozpise DPH - do 19% DPH 51 765,-
- do 0% DPH - 50 000,-
K úhrade rozdiel - čiže 1 765,-
Tak by sa mi aj správne dostala do evidencie DPH. A to ostatné tak ako som písala v prvom príspevku, aby som sa neopakovala.
Dúfam, že sa v tom aspoň trochu dá vyznať. Nie som v tom účtovaní až taká zbehlá a vy mi viete vždy poradiť, ako by to malo byť.
Ďakujem pekne za Váš čas. Snáď, aj ja dakedy niekomu poradím, keď budem vedieť-veľmi rada, lebo je to super, že ste všetci takí ochotní.
lenkam68
17.11.08,13:04
Nadviazala by som na príspevok č. 2, v ktorom je uvedený postup - účtovať poskytnutú zálohu do VOZD, čo sa mi nezdá až tak úplne správne, pretože napr. na prelome rokov, mi konečná faktúra môže prísť až v budúcom roku a vtedy záloha nemôže byť VOZD. Pracujem v programe ALFA, podotýkam, že necelý mesiac a som začiatočník aj v JÚ. Preto by som Vás prosila o odobrenie alebo vyvrátenie môjho postupu účtovania zálohových faktúr, ktorý som si naštudovala v príručke a tento postup som si prispôsobila. Príklad:
poskytnutá záloha: 100 000,- - evidencia v KZ ako preddavok
úhrada zálohy: 100 000,- - v PD ako VNZD, vyrovnanie záväzku v KZ
konečná faktúra: (fa k prijatej platbe nemám) - 150 000,- i s DPH- evidencia v KZ na celú sumu, čiže na 150 000,- s rozpisom na základ + DPH, mám to v evidencii DPH
úhrada rozdielu: 50 000,- - v PD VOZD v členení, čiast. vyrovnanie záväzku v KZ
cez interný doklad preúčtujem poskytnutú zálohu do VOZD, čiže:
ID1 -100 000,- VNZD
ID2 100 000,- VOZD v členení a uhradím zbytok z konečnej fa

Netvrdím, že je to správne, ale ani v Krose mi neporadili, ako postupovať, keď dodávateľ nepošle faktúru k platbe, ale až konečnú (načo má zo zákona právo). Takže prosím, vyjadrite sa k môjmu postupu, lebo keď som to nahodila, celkom sa mi to páčilo, len neviem a mám obavy, aby mi to nenarobilo šarapatu na konci roka v nejakých výkazoch.
ekopo
17.11.08,13:09
K poslednému príspevku: od 1.1.2008 je poskytnutá a prijatá preddavková platba považovaná za VOZD resp. POZD.
lenkam68
17.11.08,13:52
Ďakujem za upozornenie, ešte nemám detailne preštudované všetky zákony (nahadzujem celý rok 2008 spätne do programu a prečítam si zatiaľ len to, čo momentálne potrebujem, lebo inak to nestíham), preto by som Vás veľmi prosila, keby ste sa vyjadrili k tomu môjmu upravenému postupu účtovania záloh v prípade, že sa jedná o DM, ktorý bude odpisovaný. Ďakujem
Terezap
18.11.08,19:54
Prosím a viete niekto bod po bode rozpísať ako správne zaúčtovať zálohové faktúry došlé aj vyšlé v Pohode. Stále sa tým brodím a neviem si s tým rady.
ekopo
18.11.08,20:04
Otázka: je povinný odberateľ zaplatiť zálohovú FA?
Odpoved: nie je, nemusí nastať právny dôvod, čiže nie je dôvod účtovať o zálohových FA
to isté platí aj pre dodávateľské FA

hladať tu: http://www.porada.sk/f48-pohoda.html

a presnejšie tu: http://www.porada.sk/t90035-predfaktura.html
lenkam68
23.11.08,16:01
Prosím len o vysvetlenie. Ak dostanem záloh. faktúru, ktorá má variabilný symbol, ja túto faktúru uhradím pod tým VS a nezaúčtujem ZF ako záväzok, potom mi príde ostrá faktúra, ktorá je na vyššiu sumu ako zálohová (prípadne medzi tým aj fakt. k platbe) Túto uhradím pod VS ostrej fakt., zúčtujem aj do záväzkov, nebude vadiť, keď VS zo zálohovej platby v bank. výpise, nebude korešpondovať s VS ostrej faktúry, keďže úhradu zo zálohovej faktúry musím priradiť k ostrej?

Ďakujem