blaaa
14.11.08,16:39
dobry den. Mám problem ,ktory neviem vyriesit.Som zdrav,postihnuta na 45 perc,ostala som pracovat v tom istom zamestnaní ako som pracovala pred ochorenim,teraz som zistila že nevládzem vykonávat tuto prácu mám nárok na odstupné zo zdravotných dôvodov ak áno čo ktomu potrebujem.
Mária27
20.11.08,20:57
Odstupné sa dáva, keď sa ruší pracovné miesto. Asi máš na mysli odchodné - keď prvýkrát odchádzaš do dôchodku. To ti dá zamestnávateľ s poslednou výplatou, len mu to pripomeň.
Chobot
21.11.08,07:41
dobry den. Mám problem ,ktory neviem vyriesit.Som zdrav,postihnuta na 45 perc,ostala som pracovat v tom istom zamestnaní ako som pracovala pred ochorenim,teraz som zistila že nevládzem vykonávat tuto prácu mám nárok na odstupné zo zdravotných dôvodov ak áno čo ktomu potrebujem.

Na skončenie zo zdravotných dôvodov nestačí len subjektívny pocit, že nemôžeš vykonávať prácu. Ak máš len ty tento pocit, tak môžeš skončiť z vlastnej iniciatívy a nie je nárok na odstupné (veľa ľudí má pocit, že už nevládzu pracovať).

Pokiaľ sú to objektívne príčiny - zdravotný stav - treba si to nechať potvrdiť od posudkového lekára a zamestnávateľovi predložiť zdravotný posudok, kde bude uvedené, že zo zdravotných dôvodov nemôžeš vykonávať terajšiu prácu. Vtedy ťa zamestnávateľ musí buď preradiť na inú vhodnú prácu, alebo ak ťa nepreradí do 15 dní, tak môžeš skončiť PP zo zdravotných dôvodov a vtedy máš nárok na odstupné (dvoj, či trojmesačné).