maria.zelinska
14.11.08,18:48
Sme dve sestry a dedili sme po matke byt. U notárky sme sa na dedičskom konaní dohodli, že byt si nechá sestra, ktorá sa do bytu pesťahuje a mne vyplatí finančný podiel. Je z toho aj notársky zápis z dedičského konania. Sestra mi má vyplatiť do dvoch mesiacov 300 000,- Sk. Mám povinosť zaplatiť daň a keď áno v akej výške. Notárke sme zaplatili trovy z dedičského konania. Ak mi viete poradiť tak mi odpíšte.
anonym222
14.11.08,18:36
Ak sa dobre pamätám, tak v prípade že Vaša mama užívala tento byt minimálne 5 rokov, tak je takýto Váš príjem oslobodený od dani z dedičstva. Nič teda neplatíte. Pre istotu je treba pozrieť zákon o dani z prevodu nehnuteľnosti.
Muška
14.11.08,18:42
1) Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)

..tzn., ak Tvoja matka VLASTNILA byt 5 rokov, tak sa na Teba vzťahuje oslobodenie.