eviketa
22.05.05,12:28
Máte niekto nákup auta cez AAA Auto ? Ja mám pocit, že ide skôr o nejakú uvervovú zmluvu ako o predaj na leasing, aj keď splát.kalendár je podobný leasin.kalendáru. Ale podľa pokecu v zmluve je zapl. záloha a doplatok zaplatil GE Money. Kedy je auto majetkom podnikateľa ? Mám to chápať ako nákup HM a jeho splácanie ?
Paula
22.05.05,10:37
Pred časom som bola v inej firme sa informovať. Tam pri akontácii napr. 40% už ide o dlhodobý úver, ktorý v konečnom počítaní vychádza lacnejšie ako lízing.
eviketa
22.05.05,10:44
Takže čo s účtovaním v JU. Dať to ako čiastočnú úhradu na nákup IM ? A ak ide o užit.vozidlo je asi potom možné odpočítať celú DPH ak záloha pokryje DPH ?
pyton
22.05.05,12:05
Ahoj eviketa. Ťažko odpovedať tomu, kto nečítal zmluvu, ale na prvý pohľad by som na tvoje otázky odpovedala kladne. Inak, ako oni nazvali zmluvu?

O tejto fi sa niečo píše aj tu:
http://bella.blog.sme.sk/c/4859/AAA-Auto-co-ste-o-nich-nevedeli.html
eviketa
22.05.05,12:48
No tak som sa začítala... Celkovo tá faktúra je divná a ja stále nemôžem dokopať klienta, aby to išiel reklamovať. Názov je : faktura/kúpna zmluva, ďalej to je ako kupna zmluva t.j. zml.strany, predmet kupy... Pri kupnej cene je bod, kde kupujúci prehlasuje, že časť fin.prostr. získa poskytnutím účelovej finančnej pôžičky. Tá však nikde nie je. ani mu ju nedali . Splátkový kalendár ktorý je priložený je s klientom a GE capital leasing a nazvaný je spl.kalendár k zmluve o úvere (podotýkam text sa nesnažili ani preložiť je v češtine). NO cele je to asi nie moc košer a asi niečo na tých článkoch bude, nakoľko už investoval do opravy 70tis.
Takže čo s účtovaním? V zml. je, že nadobuda vlastnícke právo k tovaru jeho odovzdaním, z čoho mi vychádza, že je jeho a ja myslím, že by som účtovala spl. ako čiastočne úhrady faktúry/kupnej zmluvy a asi auto postupne odpisovala 4 roky.
pyton
22.05.05,13:11
"AAA Auto, ktoré avizovalo masívny Dovoz zo západnej Európy, prisľúbilo na všetky automobily poskytnúť lízing alebo úver. Autobazár má lízingovú dcéru, no spolupracuje aj s ďalšími hráčmi vrátane bánk."

V tvojom prípade ide podľa všetkého o úver a nie o leasing a účtovala by som to tak ako píšeš aj ty.
pyton
22.05.05,13:17
Ale pre istotu sa ešte opýtaj klienta, či ide o úver alebo o leasing, či on nebude náhodou trvať na tom, že on bral auto na leasing, len podľa papierov to tak nevyzerá.
Aby teda vedel, ako to budeš brať ty a ako to budeš účtovať.
eviketa
22.05.05,13:23
žiaľ toto som už skúsila a on s tým už nič nechce dalej robiť. Ja som totiž pýtala tú zmluvu o uvere a tým by to bolo jasnejšie.
Ale aj tak srdečne ti dakujem aspon v mojej podporehttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
pyton
22.05.05,14:55
eviketa, neviem prečo máš z toho obavu?????, veď ty uvažuješ o účtovaní správne.:) tú debatu s klientom som ti doporučila, len aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu a keď ste tú debatu už mali a vieš, čo si myslí o tom on, tak to uzavri, ako to tebe vychádza z tých dokladov a hotovo.
jess
22.05.05,15:32
O tejto fi sa niečo píše aj tu:
http://bella.blog.sme.sk/c/4859/AAA-Auto-co-ste-o-nich-nevedeli.htmltiež mám skúsenosti s touto "firmou", ale na strane predávajúceho. Chceli sme za auto 200.000, povedali, že je to reálne. Keď muž prešiel 200km do Blavy, tak mu povedali, že dajú 160.000 a keď sa mu nepáči, nech ide preč. Keďže mu po ceste odpadla časť výfuku, bol rád, že sa auta zbaví aj za tak málo peňazí.Trčal tam asi 5 hodín, kým mu boli schopní dať peniaze a nachystať všetky papiere. Slečna si ponechala 1000 korún ako "zálohu", že im pošleme ešte nejaký papier tuším ohľadom zákonnej poistky a že nám ju obratom po obdržaní papiera vrátia .....a vracajú aj po urgencii 1,5 mesiaca !!!!!
jobb
14.07.05,07:43
Na to, aby si urcila, ci ide o uver/leasing v spolocnosti GE Money staci vediet cislo zmluvy. Pokial cislo zmluvy je v tvare 6xxxxx, tak je to uver, pokial je cislo 4xxxx, alebo 9xxxx, tak je to leasing.
eviketa
14.07.05,13:53
a to máš odkiaľ ?
accad
14.07.05,14:20
GE Capital Leasing = Ge Money Auto
zmluvy začínajúce na 4xxxx - majú názov Kúpna zmluva k leasingovej zmluve
zmluvy začínajúce na 6xxxx - majú v názve Zmluva o úvere na nákup vozidla a záložná zmluva
zmluvy začínajúce na 9xxxx - stretávala som sa s nimi do novely zákona o DPH do 1.1.2005 a boli to tiež kúpne zmluvy k leasingovej zmluve
Zmena ma súvis s novelou DPH od 1.1.2005 a doplnením odseku 7 do § 8.
ZuzanaP
16.08.05,07:43
Akurát dnes som si overovala, či ide o lízing alebo úver.

Kúpili sme auto v 03/2005 a chystám sa robiť knihu jázd, neskoro ale predsa.

Od menovanej spoločnosti som dostala odpoveď, že ak máme úverovú zmluvu, je to tak ako píše accad, je auto naše.

Na faktúre za auto je však poznámka: až do úplného zaplatenia fakturovanej čiastky je predmet zmluvného vzťahu,.........., vo vlastníctve spoločnosti AAA.

Čo si odporuje, lebo ak máme úverovú zmluvu auto je naše. Podľa ich vyjadrenia by mi to mali daňováci uznať. Ak nie potom ich asi budem naháňať s nejakým potvrdením, že auto je naozaj naše.

Išlo mi hlavne o to, že pri lízingových autách, si nemôžeme účtovať sadzbu základnej náhrady z titulu dane z príjmov.
anitram
17.08.05,11:57
ZuzanaP na to potvrdenie sa potom nacakas. Pre AAA auto sa stava zakaznik nezaujimavy, hned ako vycaluje prachy za auto (v pripade uveru, hned ako leasingovka doplati zvysok) . Potom uz mozes ist akurat tak na lamparen.
Znamemu predali auto, ktore bolo prerobene na plyn, ale nemalo to zapisane v dokladoch, po urcitej dobe mu auto vyhorelo - vdaka splynovacu, myslis, ze dostal nieco naspat?? haha
Viem ako to tam funguje.
Ja osobne by som si tam ani auto nekupovala ani nepredavala. V Blave je plno bazarov, kde pri vykupe ponuknu za auto viac ako tam. AAA Auto len osklbava.
Ja som sa uz poucila s ojazdenkami a ak kupovat tak len nove, a ak nie su peniaze, tak radsej ziadne.
ZuzanaP
18.08.05,04:27
tak takú skúsenosť teda vôbec nemám. Mali sme nejaký drobný problém a hneď nám vyšli v ústrety.

A než sme auto kúpili, nechali sme si ho skontrolovať automechanikom priamo zo Škody. Máme felíciu.

Asi je to aj podľa toho, na koho natrafíte.