Dračica
15.11.08,18:26
Dobrý deň,

Moja priatelka si berie 4 ročné dieťa z detského domova do pestúnskej starostlivosti.Pani úradníčka na úrade práce jej povedala že by mohla byť s týmto dieťaťom na rodičovskej dovolenke do 6 rokov. Lenže ona by rada dala toto dieťa do štátnej materskej školky. Rada by som vedela či bude dostávať aj pestúnske príspevky , aj rodičovský príspevok aj može dieťa do školky a ešte by si chcela chodiť aj na dohodu privyrávať. Pozrela som si už hádam všetky prípevky na porade ohĺadne rod.príspevku, ale odpoveď na takúto kombináciu som akosi nenašla. Prosím odpíšte a poraďte.

Ďakujem
ivka70
15.11.08,18:14
ak da dieta do statnej skolky, urcite nemoze poberat aj rodicovsky prispevok

rodicovsky prispevok pri dietati starsom ako 3 roky /do 6 rokov veku/ moze mat schvaleny pri zhorsenom zdravotnom stave dietata - ale vtedy dieta nemoze do skolky
Dračica
16.11.08,15:07
ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímalo,1. či je možné byť na rodičovskej dovolenke do 6 rokov, s tým že by nepoberala rodičovský príspevok a dieťa by dala do školky a ona by si chodila privyrábať na dohodu.
2. Ak by predsa len nedala dieťa do školky a zostala by s ním na doporučenie lekára doma do 6 rokov dostávala by aj rodičovský príspevok aj pestúnske príspevky? Nevylučuje sa to pestúnsky a rodičovký príspevok?
3. nevylučuje sa náhodou aj byť na rodičovskej dovolenke do 6 rokov hoci aj bez rodičovského príspevku a poberať zároveň aj pestúnske príspevky?
Prosím niekdo mi to lopatisticky objasnite.
Dračica
16.11.08,17:44
Halló, prosím vie mi niekto odpovedať?
ivka70
17.11.08,13:32
myslim, ze sa to nevylucuje, urcite jej poradia v SP
D123
17.11.08,16:51
ja som k tejto teme nasla:
1. Pestúnska starostlivosť je forma štátom finančne podporovanej a sledovanej náhradnej rodinnej starostlivosti. Môže mať dlhodobý (počas celého detstva) aj krátkodobý charakter. Štát zabezpečuje finančné príspevky pre pestúnov a deti (mesačný opakovaný príspevok pre pestúna, jednorazový a mesačný opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa v PS - príspevky sú stanovené zákonom a k 1. 9. každý rok sa opatrením MPSVR upravujú koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima).V prípade pestúnskej starostlivosti má náhradný rodič od 1. 7. 2005 nárok na rodičovskú dovolenku spojenú s rodičovským príspevkom až do šiesteho roku veku zvereného dieťaťa, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa. Vo všetkých formách náhradnej starostlivosti má rodina nárok aj na prídavky na deti a na daňový bonus. V tejto forme starostlivosti má rodina nárok aj na rodičovské príspevky pre zverené deti. (http://www.adopcia.sk/clanok.php?clanok=prispevky.xml)
zdroj: www.adopcia.sk (sekcia Nielen o adopcii, Formy NRS - pestunska starostlivost)
2. vysky davok, vratane podmienok su tu: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=115.....................pri opakovanom prispevku pre nahradneho rodica (OPNR) pisu ze ak je narok na rodicovsky, nevznika narok na OPNR (logicky - stat nikdy neplati za tu istu sluzbu 2x).
3. ivka70 radila obratit sa na SP, ta s tym vsak nic nema, prispevky vyplaca miestne prislusny UPSVaR, skor odporucam zavolat infolinku www.adopcia.sk, kde budu urcite ochotnejsi ako na UPSVaRe
Maja
Dračica
17.11.08,19:33
ďakujem