Meggi 1
15.11.08,23:54
Pre tých, čo nemajú možnosť z akéhokoľvek dôvodu navštevovať kurz angličtiny a chceli by sa naučiť základné komunikačné frázy po anglicky, som sa rozhodla založiť túto tému.

Budem do nej postupne dopĺňať bežné frázy z každodenného života. Myslím si, že je efektívnejšie učiť sa celé frázy ako izolované slovíčka.

Úspešné štúdium všetkým "učeniachtivým" :)
Meggi 1
15.11.08,23:58
Greetings, meeting people and making introductions - Pozdravy, stretnutia a zoznamovanie

Stretnutie:
Hello. (hə´lou) Ahoj. (Pozn.: hovorová fráza=hovor.)
Good morning. (gud mo:niη) Dobré ráno. Dobrý deň (predpoludním).
Good afternoon. (gud a:ftənu:n) Dobrý deň (popoludní).
Good evening. (gud i:vniη) Dobrý večer.
Good night. (gud nait) Dobrú noc.

Lúčenie:
Goodbye. (gud´bai) Do videnia.
Bye-bye. (bai´bai) Do videnia. (hovor.)
Bye. (hovor.)

Dialóg pri stretnutí:
A: How are you? (hau ə ju) Ako sa máš?
B: Fine, thank you. (fain θænk ju) Ďakujem, dobre.

Zoznamovanie - neformálne:
A: I´m Anna. (aim ana) Som Anna.
B: Hello, Anna. I´m Peter. (aim pi:tə). Ahoj Anna. Som Peter.
A: Hello, Peter.

Zoznamovanie - formálne:
- May I introduce you to Mr XY? (mei ai intrə´dju:s ju tə mistə XY) Smiem vás zoznámiť s pánom XY?
- Mr XY, this is Mr AB. (ðis iz) Pán XY, toto je pán AB.
- Nice to meet you, Mr AB. (nais tə mi:t ju) Rád vás spoznávam, pán AB.
- Nice to meet you.
Meggi 1
16.11.08,00:10
Forms of address - Oslovenie

Mr Smith (mistə) - Pán Smith
Mrs Smith (misiz) - Pani Smithová
Miss Smith (mis) - Slečna Smithová
Dr Smith (doktə) - Pán doktor Smith
Prof Smith (prə´fesə) - Pán profesor Smith
Ladies and gentlemen. (leidiz ənd džentlmən) - Dámy a páni.
Meggi 1
16.11.08,00:22
Learning a foreign language - Štúdium cudzieho jazyka

Do you speak English? (du ju spi:k iηgliš) - Hovoríte po anglicky?
I´m sorry, I don´t understand. (aim sori ai dount andə´stænd) - Prepáčte, nerozumiem.
Can you repeat that, please? (kæn ju ri´pi:t ðæt pli:z) - Môžete to zopakovať, prosím?
Could you speak more slowly, please? (kud ju spi:k mo: slouli pli:z) - Mohli by ste hovoriť pomalšie, prosím?
What does "pen" mean? (uot daz pen mi:n) - Čo znamená "pen" ?
Meggi 1
16.11.08,18:16
Requests - Prosby

Can you help me, please? - (kən ju help mi: pli:z) - Môžete mi pomôcť, prosím?
Could you ... ? - (kud ju ... ) - Mohli by ste ... ?
Please bring me... - (pli:z briη mi:...) - Doneste mi, prosím...
Please tell me... - (pli:z tel mi:...) - Povedzte mi, prosím...

Expressing gratitude - Vyjadrenie poďakovania

Thank you (very much) - (θæηk ju veri mač) - Ďakujem (veľmi pekne).
You´re very kind - (juə veri kaind) - Ste veľmi láskavý (á).
Do´nt mention it. - (dount menšn it) - Nie za čo.
It was a pleasure. - (it wəz ə pležə) - Bolo mi potešením.
Not at all. - (not ət o:l) - Rado sa stalo. Niet za čo.
That´s all right. - (ðæts o:l rait) - To je v poriadku.
dodo777
17.11.08,19:21
ahoj koľko rokov sa učiš AJ, že si na to trúfaš, ja si myslim ža na svete je už dosť odbornej literatúry z AJ na celkom dobre úrovni. Aj tak ťa obdivujem, že si sa do toho pustila, fajn. Až na tu výslovnosť, celkom dobré.
danushka
17.11.08,19:34
Meggi, si poklad !!!
Oceňujem Tvoju snahu a verím, že na stránkach tejto témy si prídu na svoje práve takí, ako ja...anglicky neviem ani šteknúť a vybrala som sa do Kanady a tam veru rúčky, nožky fungovali, aby som sa dohovorila. Čo by som ja dala za základné frázy vtedy...
Meggi 1
18.11.08,21:22
ahoj koľko rokov sa učiš AJ, že si na to trúfaš, ja si myslim ža na svete je už dosť odbornej literatúry z AJ na celkom dobre úrovni. Aj tak ťa obdivujem, že si sa do toho pustila, fajn. Až na tu výslovnosť, celkom dobré.
Literatúry je dosť, súhlasím. A určite sú rozpracované obšírnejšie ako ja tu prezentujem. Tieto frázy sú len tie najzákladnejšie na odštartovanie pre tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemajú možnosť dostať sa k takej literatúre a chceli by vedieť aspoň základné komunikačné frázy. A ak pomôžu čo len jednému, nebola moja práca zbytočná.
A čo s výslovnosťou? :confused::confused: Tá je pre tých, ktorým by som zbytočne napísala vetu ako sa píše a nevedeli by ju prečítať. Alebo si mal na mysli niečo iné?
Meggi 1
18.11.08,21:31
Meggi, si poklad !!!
Oceňujem Tvoju snahu a verím, že na stránkach tejto témy si prídu na svoje práve takí, ako ja...anglicky neviem ani šteknúť a vybrala som sa do Kanady a tam veru rúčky, nožky fungovali, aby som sa dohovorila. Čo by som ja dala za základné frázy vtedy...
Ďakujem :)
Pustila som sa do toho práve z toho dôvodu, že to niekomu môže pomôcť a možno aj stať sa odrazovým mostíkom k ďalším, možno aj zložitejším frázam.
Veľa šťastia pri štúdiu :)
Meggi 1
18.11.08,22:58
Apologizing - Ospravedlnenie

Sorry. / I´m sorry. (sori / aim sori) - Je mi ľúto. Prepáčte.
Excuse me. (ik´skju:z mi:) - Ospravedlňte ma.
That´s all right. (ðæts o:l rait) - To nič. To je v poriadku.
Don´t mention it. (dount menšn it) - To nestojí za reč.
Meggi 1
18.11.08,23:13
Weather - Počasie

What´s the weather like today? (uots ðə ueðə laik tə´dei) - Aké počasie je dnes?
It´s sunny / It´s cold / It´s hot / It´s rainy / It´s windy / It´s foggy / It´s cloudy. ( Ic sani/kould/hot/reini/uindi/fogi/klaudi) - Je slnečno / Je zima / Je horúco / Je daždivo / Je veterno / Je hmlisto / Je oblačno.
It´s raining. (reiniη) - Prší.
It´s snowing. (snouiη) - Sneží.
It´s nice today. (ic nais tə´dei) - Dnes je pekne.
michelle84
19.11.08,05:00
It´s snowing now :)
Fabiana
19.11.08,10:51
Weather - Počasie

What´s the weather like today? (uots ðə ueðə laik tə´dei) - Aké počasie je dnes?
It´s sunny / It´s cold / It´s hot / It´s rainy / It´s windy / It´s foggy / It´s cloudy. ( Ic sani/kould/hot/reini/uindi/fogi/klaudi) - Je slnečno / Je zima / Je horúco / Je daždivo / Je veterno / Je hmlisto / Je oblačno.
It´s raining. (reiniη) - Prší.
It´s snowing. (snouiη) - Sneží.
It´s nice today. (ic nais tə´dei) - Dnes je pekne.

Meggi, oceňujem tvoju aktivitu, ale keby som s angličtinou začínala, tak mi prepis výslovnosti nič nehovorí. Bez Martinky - mojej učiteľky by som neprišla na to, ako mám čítať tie kvačky, éčka naopak, dvojbodky...
Meggi 1
19.11.08,22:16
Meggi, oceňujem tvoju aktivitu, ale keby som s angličtinou začínala, tak mi prepis výslovnosti nič nehovorí. Bez Martinky - mojej učiteľky by som neprišla na to, ako mám čítať tie kvačky, éčka naopak, dvojbodky...
Ďakujem :)
Veľa som rozmýšľala, ako to urobím s výslovnosťou. Či frázy bez nej alebo s ňou. Nakoniec som sa rozhodla prilepiť ku každej fráze aj výslovnosť z dôvodu, že angličtina má odlišnú zvukovú podobu ako grafickú a neviem, či by ich vedel vysloviť niekto, kto sa angličtine zatiaľ venoval málo.
Volila som znaky fonetického prepisu ( æ - ð - η - θ - ə ), lebo keby som použila naše slovenské hlásky, výslovnosť by sa dosť oddialila od skutočnej výslovnosti.
Je zložité opísať výslovnosť týchto znakov, preto som to nenapísala. Je potrebné ich počuť, dá sa to naučiť na kurzoch angličtiny.
Napr. napíšem η = nosové n. No kým to nepočuješ, nevieš, čo za nosové n to je.
Alebo vysvetli výslovnosť hlásky θ...nie je to ani f, ani s .....musíš vysvetliť postavenie jazyka a zubov pri jej vyslovení.
Takto graficky sa výslovnosť veľmi ťažko vysvetľuje.
Jednoduché je vysvetliť jedine význam dvojbodky vo výslovnosti: je to predĺženie hlásky, ako náš dĺžeň. A približne aj æ = hláska podobná nášmu ä. Ale ostatné......len počuť a tak sa naučiť...

Snáď pomôžu frázy tým, ktorí už vedia ako na výslovnosť a chcú sa naučiť základné frázy. Aspoň dúfam...:) :---
Meggi 1
19.11.08,22:19
It´s snowing now :)
Michelle, where was it snowing? In the mountains?
In our region it was raining in the morning :)
dodo777
21.11.08,11:16
Tak to ti verím že nerozoznaš tie hačky, bačky, ale to je ľahka pomoc najdi si na nete Prekladač, ktorý má aj zvuk. Je to ok. Mám to vyskušane.
Meggi 1
23.11.08,17:22
Time - Čas

What time is it? - (out ´taim iz it) - Koľko je hodín?
What´s the time? - (uots ð∂ taim) - Koľko je hodín?
It´s five o´clock. - (ic faiv ∂´klok) - Je 5 hodín.
It´s half past five. - (ic ha:f pa:st faiv) - Je pol šiestej. (* pol hodiny po piatej hodine.) (Pozn.: * = vyjadrené ako)
It´s a quarter past five. - (kuo:t∂) - Je štvrť na šesť. (* štvrť hodiny po piatej.)
It´s a a quarter to six. - Je trištvrte na šesť. (* štvrť hodiny do šiestej hodiny.)
It ´s five past five. - Je 5.05. (* päť minút po piatej hodine.)
It´s five to six. - Je 5.55. (* päť minút do šiestej hodiny)

At five o´clock. - (∂t ´faiv ∂´klok) - O piatej hodine.
At 5 a.m. - (∂t ´faiv ´ei ´em) - O piatej ráno.
At 5 p.m. - (∂t ´faiv ´pi: ´em) - O piatej popoludní.
It´s midnight. - (ic ´midnait) - Je polnoc.
It´s noon. - (ic ´nu:n) - Je poludnie.
At midnight. - (∂t ´midnait) - O polnoci.
At noon. - (∂t ´nu:n) - Na poludnie.
Between five and six o´clock. - (bi´tui:n ´faiv ∂nd ´siks ∂´klok) - Medzi piatou a šiestou hodinou.)
Meggi 1
23.11.08,18:06
Days, months, seasons - Dni, mesiace, ročné obdobia

When? - (uen) - Kedy?

on Monday - (on ´mandi / mandei) - v pondelok
on Tuesday - (on ´tju:zdi / tju:zdei) - v utorok
on Wednesday - (on ´uenzdi / uenzdei) - v stredu
on Thursday - (on ´θ∂:zdi / θ∂:zdei) - vo štvrtok
on Friday - (on ´fraidi / fraidei) - v piatok
on Saturday - (on ´sæt∂di / sæt∂dei) - v sobotu
on Sunday - (on ´sandi / sandei) - v nedeľu

In the morning - (in ð∂ ´mo:niη) - Ráno. Predpoludním.
In the afternoon - (in ði a:ft∂´nu:n) - Popoludní.
In the evening - (in ði ´i:vniη) - Večer.
At night. - (∂t ´nait) - V noci.
This morning. - (ðis ´mo:niη) - Dnes ráno. / Dnes predpoludním.
This evening. - (ðis ´i:vniη) - Dnes večer.
Tonight. - (t∂´nait) - Dnes večer. / Dnes v noci.
Yesterday. - (jest∂ ´dei) - Včera.
Yesterday afternoon. - (jest∂´dei a:ft∂´nu:n) - Včera popoludní.
Tomorrow evening. - (t∂´morou ´i:vniη) - Zajtra večer.

In January. - (in ´džænju∂ri) - V januári.
In February. - (in ´febru∂ri) - Vo februári.
In March. - (in ´ma:č) - V marci
In April. - (in ´eipr∂l) - V apríli.
In May. - (in ´mei) - V máji.
In June. - (in ´džu:n) - V júni.
In July. - (in džu´lai) - V júli.
In August. - (in ´o:g∂st) - V auguste.
In September. - (in s∂p´temb∂) - V septembri.
In October. - (in ok´toub∂) - V októbri.
In December. - (in di´semb∂) - V decembri.

This month. - (ðis manθ) - Tento mesiac.
This year. - (ðis ji∂) - Tento rok.

In spring. - (in ´spriη) - Na jar.
In summer. - (in ´sam∂) - V lete.
In autumn. - (in ´o:t∂m) - Na jeseň.
In winter. - (in ´uint∂) - V zime.
branislavp
10.01.09,06:56
Ahoj Meggi 1, ďakujem. Oceňujem Tvoje aktivity v PORADE.
wegamizi
10.01.09,07:07
Huraaaa, to je fajn, Meggi, si zlatko, chodim na Aj uz rok sukromne a tato tvoja pomocka je pre mna supeeeer, dakujem za vsetkych, koho si potesila aspon tak, ako mna. Pre mna je to velmi vyhovujuce, frazy som si vytlacila a citam si ich pro kazdej prilezitosti, si pokladik;)
Meggi 1
11.01.09,22:42
Ahoj Meggi 1, ďakujem. Oceňujem Tvoje aktivity v PORADE.


Huraaaa, to je fajn, Meggi, si zlatko, chodim na Aj uz rok sukromne a tato tvoja pomocka je pre mna supeeeer, dakujem za vsetkych, koho si potesila aspon tak, ako mna. Pre mna je to velmi vyhovujuce, frazy som si vytlacila a citam si ich pro kazdej prilezitosti, si pokladik;)
Ďakujem :)
Som rada, že sú frázy užitočné.
Keď budem mať viac času, popridávam nejaké ďalšie.
Zatiaľ želám úspešné štúdium tých fráz, ktoré tu už sú :)
Slayer666
15.01.09,17:24
Podla mna je to fajn, co robis, Meggi. Niekto ti tu kritizoval vyslovnost, myslel tym asi to, ze je to nepresne, ale nic si z toho nerob. Teda, nic ine sa tomu vytknut neda, takze to asi bolo toto.

Napr. tieto:
1, Good afternoon. (gud a:ftənu:n), pricom je to inac: [ɡʊd ɑ:ftə'nu:n](UK) alebo [ɡʊd æftə'nu:n](USA)
2, Good evening. (gud i:vniη) - [ɡʊd 'i:vnɪη]
3, What does "pen" mean? (uot daz pen mi:n) - [wɒt dʌz pɛn mi:n]
a tak dalej....

Rozhodol som sa otvorit samostatnu temu aby som pomohol ludom s citanim tej vyslovnosti. Ak sa niekto ma zaujem ucit po anglicky, neda sa to prepisovat ako 'vot daz pen mín' alebo vznikaju aj horsie veci, takze sa bude musiet naucit citat trochu fonetiky. Podobne ako ten, kto chce hrat na hudobnom nastroji sa musi naucit citat noty.:)
Slayer666
17.01.09,09:32
Napr. napíšem η = nosové n. No kým to nepočuješ, nevieš, čo za nosové n to je.

Pravda, ale dovolim si take tvrdenie, ze aj n a m su nosove. Ale n je dasnove, m obojperne a η makkopodnebne. Nosove su vsetky (aj nase ň) tieto hlasky, lisia sa miestom artikulacie. Ale to by samozrejme tiez nepomohlo nikomu tuna.:)

Takze mozno takto. V slovencine mame η v slove banka, gong atd., ale nemame ho pred samohlaskou alebo na konci slova, vzdy pred k,g.

Este by sa to dalo vysvetlit tak, ze η sa vyslovuje ako g, ale so zapojenim nosovej dutiny - ale tomu by asi tiez nikto nerozumel.
Tatiana
17.01.09,18:57
Veľká vďaka Meggi1. Ale pre tých, ktorí by ešte sa trošku chceli zdokonaliť v angličtine alebo ešte viac o nej vedieť ponúkam súper stránku, z ktorej sa dá veľa naučiť
http://www.helpforenglish.cz/anglictina-pro-zacatecniky/
Meggi 1
19.01.09,22:41
Podla mna je to fajn, co robis, Meggi. Niekto ti tu kritizoval vyslovnost, myslel tym asi to, ze je to nepresne, ale nic si z toho nerob. Teda, nic ine sa tomu vytknut neda, takze to asi bolo toto.

Napr. tieto:
1, Good afternoon. (gud a:ftənu:n), pricom je to inac: [ɡʊd ɑ:ftə'nu:n](UK) alebo [ɡʊd æftə'nu:n](USA)
2, Good evening. (gud i:vniη) - [ɡʊd 'i:vnɪη]
3, What does "pen" mean? (uot daz pen mi:n) - [wɒt dʌz pɛn mi:n]
a tak dalej....

Rozhodol som sa otvorit samostatnu temu aby som pomohol ludom s citanim tej vyslovnosti. Ak sa niekto ma zaujem ucit po anglicky, neda sa to prepisovat ako 'vot daz pen mín' alebo vznikaju aj horsie veci, takze sa bude musiet naucit citat trochu fonetiky. Podobne ako ten, kto chce hrat na hudobnom nastroji sa musi naucit citat noty.:)

K výslovnosti na vysvetlenie, prečo nepoužívam Tebou uvedené znaky ʊ ɒ ʌ ɛ. Nechcela som už pridávať ďalšie "haky-baky" pre človeka, ktorý sa s takýmito znakmi výslovnosti stretá prvý raz. Aj tak má asi ťažkú hlavu z æ ə θ η, ktoré som uviedla. Pre začiatočníka poslúži u namiesto ʊ alebo a namiesto ʌ, atď., v tom rozdiel začiatočník nevidí, len ho zmätú ďalšie nezrozumiteľné šifry. Frázy sú totiž určené začiatočníkom, preto je tomu prispôsobený aj môj fonetický prepis.

Tebou založená nová téma na výslovnosť je fajn, máš to opísané naozaj precízne, kto si chce nacvičiť výslovnosť jednotlivých hlások, môže to urobiť podľa toho.
Meggi 1
19.01.09,22:44
Pravda, ale dovolim si take tvrdenie, ze aj n a m su nosove. Ale n je dasnove, m obojperne a η makkopodnebne. Nosove su vsetky (aj nase ň) tieto hlasky, lisia sa miestom artikulacie. Ale to by samozrejme tiez nepomohlo nikomu tuna.:)

Takze mozno takto. V slovencine mame η v slove banka, gong atd., ale nemame ho pred samohlaskou alebo na konci slova, vzdy pred k,g.

Este by sa to dalo vysvetlit tak, ze η sa vyslovuje ako g, ale so zapojenim nosovej dutiny - ale tomu by asi tiez nikto nerozumel.
Ďakujem za doplnenie k výslovnosti η.
martina101285
04.02.09,18:44
Konečne niekoho napadlo napisat anglicke frazy. velmi si my s tymto pomohla. clovek sa slovicka nauci len horsie to je dat do vety to my robi najvacsi problem. dufam ze to budes robit dlhsie, ze ta nikto od tohto neodhovoril. este raz dakujem.
Chcela by som ta poprosit ci by si nemohla nabuduce napisat nejake frazy ked sa chce niekto objednat u lekara alebo sa spytat na cestu. dost by si my pomohla.
Composite
13.02.09,22:47
je to super, ešte by to chcelo pokračovať a nechať premazať tie zbytočné komentáre, ktoré ti môžu poslať cez SS, ak niečo treba.

Aspoň budem trochu slušnejší, alebo nikdy som sa neučil tieto základy, formality,... povedali sme si čau, a šlo sa pracovať.
Poznám strojársku technicku AJ, žiadne stavby viet ;), tak hadam už to bude lepšie
Meggi 1
17.02.09,14:43
Sorry, mesiac som tu nebola, tak som sem nepísala. Vidím aj nejaké reakcie, ďakujem za ne.
Tak idem pridať zas niekoľko ďalších fráz.
Meggi 1
17.02.09,14:45
Konečne niekoho napadlo napisat anglicke frazy. velmi si my s tymto pomohla. clovek sa slovicka nauci len horsie to je dat do vety to my robi najvacsi problem. dufam ze to budes robit dlhsie, ze ta nikto od tohto neodhovoril. este raz dakujem.
Chcela by som ta poprosit ci by si nemohla nabuduce napisat nejake frazy ked sa chce niekto objednat u lekara alebo sa spytat na cestu. dost by si my pomohla.
Dobre, tak teda budú ďalšie frázy u lekára a udávanie smeru :)
Meggi 1
17.02.09,14:56
je to super, ešte by to chcelo pokračovať a nechať premazať tie zbytočné komentáre, ktoré ti môžu poslať cez SS, ak niečo treba.

Aspoň budem trochu slušnejší, alebo nikdy som sa neučil tieto základy, formality,... povedali sme si čau, a šlo sa pracovať.
Poznám strojársku technicku AJ, žiadne stavby viet ;), tak hadam už to bude lepšie
Pozri, tie komentáre tu pokojne môžu zostať, ľudia vyjadrili svoj názor, veď kto nechce, nebude ich čítať a zameria sa iba na frázy.
A...idem pokračovať :)
Meggi 1
17.02.09,16:02
At the doctor´s - U lekára

Can I see the doctor, please? (ken ai si: ðə doktə pli:z) - Môžem navštíviť lekára, prosím?
(Could I see ... ?) - Mohol by som navštíviť ... ?
Can I have an appoinment to see the doctor, please? (kən ai hæv ən ə´pointmənt tə si: ðə doktə pli:z) - Môžem sa objednať k lekárovi, prosím?
What are the doctor´s surgery hours? (uot a: ðə doktəz sə:džəri auəz) - Kedy sú ordinačné hodiny?

I feel ill. (ai fi:l il) - Cítim sa chorý.
I fainted. (ai feintid) - Odpadol som / Zamdlel som.
It hurts here. (it hə:ts hiə) - Tu ma to bolí.
I have a cold. (ai hæv ə kəuld) - Mám nádchu.
I have a cough. (ai hæv ə ko:f) - Kašlem.
I have a sore throat. (ai hæv ə so: θrəut) - Bolí ma hrdlo.
I have a headache. (ai hæv ə hedeik) - Bolí ma hlava.
I have a stomachache. (ai hæv ə staməkeik) - Bolí ma žalúdok.
I have a toothache. (ai hæv ə tu:θeik) - Bolí ma zub. / Bolia ma zuby.
I can´t move my leg / arm. (ai ka:nt mu:v mai leg / a:m) - Nemôžem pohnúť nohou / ramenom.
My ankle is swollen. (mai æŋkl iz suoulən) - Mám napuchnutý členok.

Go on a diet. (gəu on ə daiət) - Dodržujte diétu.
I´ll give you some medicine to take twice a day. (ail giv ju sam medsin tə teik tuais ə dei) - Dám vám liek na užívanie dvakrát za deň.
Put an elastic bandage on your ankle. (put ən i´læstik bændidž on jə æŋkl) - Dávajte si elastický obväz na členok.
Take these pills. (teik ði:z pilz) - Užívajte tieto pilulky / tabletky.
katka25
17.02.09,16:22
som rada,z e som objavila tuto temu. super !!! pridavam si ju ako stranku medzi oblubene :) si poklad meggi http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifdufam, ze budes pokracovat. ja by som privitala nejake zauzivane frazy,ktore sa vysktuju v listoch, mailoch...lebo si dopisujems americankou a mam problem ako jej vyjadrit niektore myslienky.ja davam take tie vseobecne z ucebnic a ona mi pise uplne inaksie, ktore nepoznam.
Meggi 1
17.02.09,16:40
Giving directions - Udávanie smeru

Excuse me, where´s the post office? (iksk´ju:z mi: ueəz ðə poust ofis) - Prepáčte, kde je pošta?
Excuse me, how do I get to the police station? (iksk´ju:z mi: hau du ai get tə ðə polis steišn) - Prepáčte, ako sa dostanem na políciu?
Can you show me the way to the railwy station, please? (kæn ju shəu mi: ðə uei tu ðə reiluei steišn pli:z) - Môžete mi ukázať cestu na železničnú stanicu, prosím?

Go straight along this street. (gəu əloŋ ðis stri:t) - Choďte rovno touto ulicou.
Go to the crossroads. (gəu tu ðə krosroudz) - Choďte ku križovatke.
Turn right. (tə:n rait) - Zabočte doprava.
Turn left. (tə:n left) - Zabočte doľava.
Take the first turning to the right / left. (teik ðə fə:st tə:niŋ tu ðə rait / left) - Zabočte do prvej ulice napravo / naľavo.
Go down / up this street. (gəu daun / ap ðis stri:t) - Choďte dole / hore touto ulicou.
Go to the end of this street. (gəu tu ði end əv ðis stri:t) - Choďte na koniec tejto ulice.
You can take a bus. (ju kən teik ə bas) - Môžete ísť autobusom.
You can go on foot. (ju kən gəu on fut) - Môžete ísť pešo.
Meggi 1
17.02.09,17:25
som rada,z e som objavila tuto temu. super !!! pridavam si ju ako stranku medzi oblubene :) si poklad meggi http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifdufam, ze budes pokracovat. ja by som privitala nejake zauzivane frazy,ktore sa vysktuju v listoch, mailoch...lebo si dopisujems americankou a mam problem ako jej vyjadrit niektore myslienky.ja davam take tie vseobecne z ucebnic a ona mi pise uplne inaksie, ktore nepoznam.
Ďakujem :)
K tým frázam v listoch / mailoch: napíšem úvodnú a záverečnú frázu, obsah je to, o čom chceš písať.
Meggi 1
17.02.09,17:57
Writing letters / e-mails (informal) - Písanie listov / emailov (neformálne)

Oslovenie:
Dear Sally (diə seli) - Milá Sally
Hi / Hello, Sally (hai / heləu seli) - Ahoj Sally

Úvod:
How are you? (hau ə ju) - Ako sa máš?
I haven´t written to you for a long time. (ai hævnt ritən tə ju fərə loŋ taim) - Dlho som ti nepísal.

Záver:
I must go now. (ai məst gəu nau) - Musím ísť. / Musím končiť.
Bye for now! (bai fə nau) - Nateraz ahoj!
Best wishes. (best uišiz) - So želaním všetkého najlepšieho.
Júlia Tanečková
04.03.09,12:25
Vedel by niekto povedať, ako sa povie po anglicky "teším sa na Vašu skorú odpoved!
Slayer666
04.03.09,13:12
I am looking forward to hearing from you soon. - uz dost aj taka otrepana fraza :D

[aɪ əm 'lʊkiŋ 'fɔːwəd tə 'hɪəɹiŋ fɹəm ju 'su:n]
Júlia Tanečková
11.03.09,09:53
Ešte by som potrebovala vedieť, ako sa po anglicky povie: "Chodili sme sa kúpať do mora. S priatelkou som chodila hrávať tenis."
Díky za odpoved
Composite
11.03.09,13:06
Ešte by som potrebovala vedieť, ako sa po anglicky povie: "Chodili sme sa kúpať do mora. S priatelkou som chodila hrávať tenis."
Díky za odpoved
zlezaradilmimotemy


Mýliš si tému, ale na prekladanie viet je tu iná tému, tu sú frázy, nejaké lekcie,...

prosím písať do správnej témy
Slovanka
11.03.09,13:26
Potrebovala by som kontext, ale ak sa jedná zvyk v minulosti, tak je tam dobré použiť "used to".

We used to go swimming in the sea. I used to go play tennis with my friend.
Júlia Tanečková
11.03.09,15:16
Potrebovala by som kontext, ale ak sa jedná zvyk v minulosti, tak je tam dobré použiť "used to".

We used to go swimming in the sea. I used to go play tennis with my friend.

Nie, jedná sa o rozprávanie o dovolenke v minulosti
majoneza
15.03.09,11:46
We went swimming in the sea. I went to play tennis with my friend.
lydiack
19.03.09,12:47
super
Meggi 1
22.03.09,19:05
Hotel

Do you have a vacant room? (Du ju həv ə veikənt rum) - Máte voľnú izbu?
I´d like a single room. (aid laik ə siŋgl rum) - Chcel by som jednoposteľovú izbu.
double-room (dabl rum) - dvojposteľová izba
I have booked a room. (ai həv bukt ə rum) - Zarezervoval som si izbu.
I´d like a room with a shower. (aid laik ə rum uið ə šauə) - Chcel by som izbu so sprchou.
a room with a bath (ə rum uið ə ba:θ) - izba s vaňou
Can I get my key? (kæn ai get mai ki: ) - Môžem dostať svoj kľúč?
room number (rum nambə) - izba číslo ...
I´m leaving today. (aim li:viŋ tə´dei) - Dnes odchádzam.
cyklista
20.04.09,10:13
Ahojte, všetci. Mám rad táto tému. Som Lester. Učim sa slovensky. Počúvam frázy na rozhlas a televiziu.

20 otázky

And why are you going there? - A prečo tam idete?
And you think it, too? - A ty, tiež to mysliš?
Can you hear me? - Počuješ ma?
Did you have a good time? - Dobrý čas?
How do I look? - Ako vyzerám?
Is someone there? - Je tam nikto?
It is not enough? - Už nie budem dosť?
So what? - Tak čo?
What are you saying? - Čo to hovoriš?
What are you thinking? - Čo ty myslíš?
What did I say? - Čo som povedal?
What do I have for you? - Čo ti mám?
What do you say about this? - Čo povieš na toto?
What do you want? - Čo chceš/chcete?
What is it that you are making? - Čo to robíš?
What is it you are saying? - Čo to hovoriš?
Why are you doing it? - Prečo to robiš?
Why are you here? - Prečo ste tu?
Why would I? - Prečo by som?
You want to say something? - Chceš niečo povedať?
Slayer666
20.04.09,11:11
Ahojte, všetci. Mám rad táto tému. Som Lester. Učim sa slovensky. Počúvam frázy na rozhlas a televiziu.

20 otázky

And why are you going there? - A prečo tam idete?
And you think it, too? - A ty, tiež to mysliš?
Can you hear me? - Počuješ ma?
Did you have a good time? - Dobrý čas?
How do I look? - Ako vyzerám?
Is someone there? - Je tam nikto?
It is not enough? - Už nie budem dosť?
So what? - Tak čo?
What are you saying? - Čo to hovoriš?
What are you thinking? - Čo ty myslíš?
What did I say? - Čo som povedal?
What do I have for you? - Čo ti mám?
What do you say about this? - Čo povieš na toto?
What do you want? - Čo chceš/chcete?
What is it that you are making? - Čo to robíš?
What is it you are saying? - Čo to hovoriš?
Why are you doing it? - Prečo to robiš?
Why are you here? - Prečo ste tu?
Why would I? - Prečo by som?
You want to say something? - Chceš niečo povedať?

Hi there. So your mother tongue is English, right? I'll make a few corrections lest this be confusing for the others.

Did you have a good time? - Bavil/a si sa?/ Bavili ste sa?
Is someone there? - Je tam niekto? (niekto - someone, nikto - no one)
It is not enough? - Nestačí to?/ Nie je to dosť?
What do I have for you? - Čo mám pre teba?
cyklista
20.04.09,13:39
So your mother tongue is English, right?

Áno, to je.


I'll make a few corrections lest this be confusing for the others.

Ďakujem, dobrý nápad.
Meggi 1
02.05.09,20:51
Trocha zas oprášim frázy, pridám ďalšie, tie predošlé sú už určite dobre zvládnuté u každého, kto sa ich chcel naučiť. :)
Meggi 1
02.05.09,21:21
Shopping - Nákupy

Shop assistant - Predavač:
Can I help you? / What can I do for you? - Čím vám môžem poslúžiť?
Yes, sir? / Yes, madam? - Áno pane / pani? Čo si želáte?

Customer - Zákazník:
I would like to buy a present for my sister. - Chcel (a) by som kúpiť darček pre svoju sestru.
Do you have jeans skirts - size 38? - Máte džínsové sukne - veľkosť 38?
Can you show me that white blouse over there? - Môžete mi ukázať tamtú bielu blúzku?
Give me ...., please. - Dajte mi ...., prosím.
I need ... - Potrebujem ...
I like these jeans. - Páčia sa mi tieto džínsy.
Where can I get ...? - Kde dostanem ... ?
How much is it? / What does it cost? - Koľko to stojí?
How much are these jeans? - Koľko stoja tieto džínsy?

It ´s £xx */ It costs £xx * - Stojí to xx libier.
They ´re £xx * / They cost £xx * - Stoja xx libier.

* (čítaj: xx pounds)
go850
14.05.09,11:57
dakujem ti strasne moc. toto som hladala. ak budes mat este nejake frazy, tak ich sem hod. Dakujeeeeem
Meggi 1
19.08.09,19:05
Je tu leto, kúpanie, dovolenky pri vode (aj v zahraničí) :)
Preto pridávam nejaké frázy týkajúce sa tejto témy.

Summer - Leto

It´s hot today. - Dnes je horúco.
Is it possible to bathe here? - Je možné sa tu kúpať? Dá sa tu kúpať?
Which swimming pool is the best? - Ktoré kúpalisko je najlepšie? Ktorý bazén je najlepší?
What is the water like in the pool / in the lake / in the river? - Aká je voda v bazéne / v jazere / v rieke?
Is the water warm / cold? - Je voda teplá / studená?
How deep is the water? - Aká hlboká je voda?
Do I need a bathing cap? - Potrebujem kúpaciu čiapku?

How far is it to the beach? - Ako ďaleko je to na pláž?
I´d like to hire a deckchair / a sun shade. - Chcel(a) by som si požičať (prenajať) lehátko / slnečník.
I like to sun-bathe and swim in the summer. - V lete sa rád(a) opaľujem a plávam.
The sea is clean / dirty. - More je čisté / špinavé.
There are a lot of people on the beach. - Na pláži je veľa ľudí.
Is scuba diving possible here? - Dá sa tu potápať? (ide o potápanie s dýchacím prístrojom)
---------------------------------------------------

... Enjoy the summer and water :)
Trigy
02.10.09,06:41
ahoj Maggi 1, prosim ta, ako pises vyslovnost, myslim tie znaky??? ja ich neviem nikde najst... dakujem
Blankake
02.10.09,07:05
ahoj Maggi 1, prosim ta, ako pises vyslovnost, myslim tie znaky??? ja ich neviem nikde najst... dakujem
Tie znaky máš vo Worde - Vložiť/Symbol a tam si vyhľadáš dané znaky výslovnosti a môžeš im priradiť klávesové skratky.
Meggi 1
03.10.09,21:07
ahoj Maggi 1, prosim ta, ako pises vyslovnost, myslim tie znaky??? ja ich neviem nikde najst... dakujem


Tie znaky máš vo Worde - Vložiť/Symbol a tam si vyhľadáš dané znaky výslovnosti a môžeš im priradiť klávesové skratky.
mimotemyNebola som tu včera, tak som nemohla odpovedať, ale nájdeš to vo Worde, ako píše Blanka.

Ďalšia možnosť je, že pôjdeš cez ponuku Štart:
Štart - Programy - Príslušenstvo - Systémové nástroje - Mapa znakov.
Robert Malik
31.12.16,14:58
Ja som sa veľa užitočných frázk pre komunikáciu naučil z tohto online kurzu : Neučí sa tam moc gramatika ale len užitočné veci potrebné k dorozumeniu.