Kennard
16.11.08,17:09
Ake su vlastne postupy zo strany banky ak clovek nesplaca uver a dostane sa do situacie ked strati zamestnanie?

Mam na mysli to ked sa uz vycerpaju vsetky moznosti ( uver nie je poisteny, nie je tam zalozena nehnutelnost, clovek nema moznost ziskat peniaze na dalsie splacanie...) a banka pristupi na vymahanie pohladavky.

Predpokladam ze to pojde na sud a zaujimalo by ma ak clovek nema ziadny majetok co vlastne moze banka od takehoto cloveka vysudit. Moze ist clovek za nesplacanie do vazenia?
najag
16.11.08,16:51
Ak bol rucitel, tak nastupuje, ak nie, tak nastupi exekucia.
velvet
16.11.08,17:11
Ak bol rucitel, tak nastupuje, ak nie, tak nastupi exekucia.

Súhlasím a doplním. Môže ísť o exekučné zrážky zo mzdy prípadne z dôchodku pokiaľ má tá banka vlastné exekučné oddelenie, alebo nastúpi osoba exekútor, a ten rozhodne čo ďalej. Ak Tá osoba nemá absolútne žiadny majetok, žiadne účty, proste nič, dá exekútor príkaz zamestnávateľovi tej osoby, na zrážky zo mzdy. Ak je človek nezamestnaný, tak exekútor proste vyčkáva. Ak sa nedočká žiadnej možnosti exekučného plnenia až do smrti dlžníka, pokračuje exekúcia po dedičskom konaní. ALE ak nemá dlžník žiadny majetok, ale MÁ nejakú rodinu, tak by bolo vhodné v záujme rodiny, aby sa VZDALA dedičstva právne skôr, ako by mohla nastať smrť dlžníka. Toto platí aj pre spoluručiteľa. Ešte som zabudla - ak je ten dlžník ženatý /vydatá/, automaticky za úver platí manželka /manžel/.
Snáď som na nič nezabudla.
hanelie
17.11.08,08:00
dezinformácie
velvet
17.11.08,09:02
dezinformácie

konkretizuj :)
hanelie
17.11.08,09:26
banka nemá exekučné oddelenie

a ten rozhodne čo ďalej.
nerozhoduje, postupuje podľa platných zákonov

Ak je človek nezamestnaný, tak exekútor proste vyčkáva.
nevyčkáva - zexekuuje majetok povinného

ale MÁ nejakú rodinu, tak by bolo vhodné v záujme rodiny, aby sa VZDALA dedičstva právne skôr, ako by mohla nastať smrť dlžníka.
:confused:

Ešte som zabudla - ak je ten dlžník ženatý /vydatá/, automaticky za úver platí manželka /manžel/. platí na majetok, ktorý je v BSM

želám príjemný dník - :)
velvet
17.11.08,10:14
banka nemá exekučné oddelenie

nerozhoduje, postupuje podľa platných zákonov

nevyčkáva - zexekuuje majetok povinného

:confused:
platí na majetok, ktorý je v BSM

želám príjemný dník - :)

:)Si ma chytila za slovíčka...viem že banka nemá exekučné oddelenie, ale DÚ ho má
...však každý vie že exekútor postupuje podľa zákona, lenže aj tam má viac možností AKO postupovať...som len laik, sa neviem odborne vyjadrovať :rolleyes:...
...ak dlžník proste NEMÁ absolútne nič /sú takí ľudia/, tak ani exekútor nemôže nič spraviť, jedine čakať...
...BSM by mal byť bezpodielové spoluvlastníctvo?...ak áno, môžu mať manželia aj niečo vlastné bez nároku partnera?...myslím že nejaké dedičstvo tam je...však?...ale čo by na to povedal ten druhý partner? :---
hanelie
17.11.08,10:58
žiadna inštitúcia nemá exekučné oddelenie
BSM - majetok, ktorý manželia nadobudli počas trvania manželstva - nespadá sem majetok z darovania a dedičstva


Si ma chytila za slovíčka..
tak sa nehnevaj, veď len debatujeme :)

ešte doplním: zdroj: civil.gov.sk
§ 2

Exekútor je štátom určenou a splnomocnenou osobou na vykonávanie núteného výkonu súdnych a iných rozhodnutí (ďalej len "exekučná činnosť").


§ 3

Exekútor vykonáva exekučnú činnosť nestranne a nezávisle. Pri výkone svojej činnosti je viazaný len Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi, inými všeobecne záväznými právnymi predpismi vydanými na ich vykonanie a rozhodnutím súdu vydanom v exekučnom konaní.


§ 4

Činnosť exekútora je nezlučiteľná s pracovným pomerom alebo s obdobným pracovným vzťahom alebo s vykonávaním inej zárobkovej činnosti s výnimkou vedeckej, pedagogickej, literárnej, umeleckej a publicistickej činnosti.


§ 5
velvet
17.11.08,15:10
žiadna inštitúcia nemá exekučné oddelenie

tak sa nehnevaj, veď len debatujeme :)



nemám sa prečo hnevať...však sa dozvedám nové záležitosti :D
ale daňový úrad MÁ vlastné exekučné oddelenie...viem z vlastnej skúsenosti :o:---
duves
18.11.08,07:22
Ake su vlastne postupy zo strany banky ak clovek nesplaca uver a dostane sa do situacie ked strati zamestnanie?

Mam na mysli to ked sa uz vycerpaju vsetky moznosti ( uver nie je poisteny, nie je tam zalozena nehnutelnost, clovek nema moznost ziskat peniaze na dalsie splacanie...) a banka pristupi na vymahanie pohladavky.

Predpokladam ze to pojde na sud a zaujimalo by ma ak clovek nema ziadny majetok co vlastne moze banka od takehoto cloveka vysudit. Moze ist clovek za nesplacanie do vazenia?

Čo sa tyka poistiek, tak mam otazku: Kto z vas vie o aky typ poistenia ide?
Je to produkt poistovne cardiff. Zmluva je uzavreta medzi bankou a poistovnou. Klient "iba" pristupuje k poistyniu. Banka ponuka zvycajne 2 urovne poistenia, tzv.typ A a typ B. No a teraz k veci: ak niekto strati zamestnanie, musi splacat pôžičku nadalej:eek:. Precitajte si podmienky, lebo ich nik nečíta. Poistovna to ma urobene na takej skutočnosti, že väčšina si nove zamestnanie najde do 3 mesiacov. Ak bude trvat nezamestnanosť aj vo 4.mesiaci, nastupuje povinnost uhradzať splatky uveru poistovnou. Maximálne však do 12.mesiaca nezamestnanosti. A tak je to urobene aj pre ostatne krytia (praceneschopnost atd).
Kennard
19.11.08,05:42
Dakujem vsetkym za nazor a rady.

Cize z napisaneho mi vychadza ze ak clovek ozaj nema ziadne peniaze a je napr nezamestnany, nevlastni auto, byt a ine veci (plus uver nebol poisteny voci neschopnosti splacat z dovodu straty zamstnania) ktore by mu exekutor mohol zhabat tak nie je legalny sposob ako tieto peniaze od dlznika vymoct spat.
RSFredinka
19.11.08,15:04
mám otázku a ak si zoberie chlap pôžičku a potom sa ožení a následne si neplatí dlhy a ide na neho exekútor pôjde aj po majetku jeho manželky?veľmi pekne ďakujem za odpoveď
duves
19.11.08,15:15
mám otázku a ak si zoberie chlap pôžičku a potom sa ožení a následne si neplatí dlhy a ide na neho exekútor pôjde aj po majetku jeho manželky?veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Po majetku jeho manželky preukázatelne nadobudnuty pred manželstvom nepôjde.
RSFredinka
19.11.08,15:43
myslím či jej môžu siahať na výplatu respektíve zrážať ten dlh zo mzdy?
duves
19.11.08,19:02
Myslim, že nie, nikde neuznala ten dlh za vlastný. Ale nech sa vyjadri niekto s pravnym vzdelanim.
evucha1
27.11.08,10:44
Platí zaňho manželka aj v prípade ak majú uzatvorené bezpodielové spoluvlastníctvo a dlžoby sa týkajú podnikateľskej činnosti?
duves
27.11.08,18:34
Ak je manžel ako SZČO, tak vtedy je dlh stale spolocny , ak nemaju zuženie, alebo zrušenú BSM (vysporiadanu). Ak je eseročka, tak tam nie. To je dlh spoločnosti.
RSFredinka
05.05.10,14:40
mám otázku môže si exekútor vymáhať trovy od oprávneného ak povnný zomrel a nezostal po ňom žiadny majetok? ďakujem
Zuziana
05.05.10,15:00
Tu sa odporúča vzdať sa dedičstva. Dedičstva sa dá vzdať až po smrti poručiteľa v rámci dedičského konania - občiansky zákonník.
RSFredinka
05.05.10,15:13
ide o to že ja som oprávnená a povinný zomrel a teraz exekútor hovoril že ak povinný nič nevlastnil a rodina sa vzda dedičstva, tak budem platiť exekútorovi trovy za jeho vykonanú prácu. Môže to do mňa exkútor žiadať aj keď som oprávnená?
yenefer
12.05.10,11:52
ide o to že ja som oprávnená a povinný zomrel a teraz exekútor hovoril že ak povinný nič nevlastnil a rodina sa vzda dedičstva, tak budem platiť exekútorovi trovy za jeho vykonanú prácu. Môže to do mňa exkútor žiadať aj keď som oprávnená?
Áno, môže