inquisitor
16.11.08,21:10
Zdravím všetkých,


Rád by som sa spýtal, či mi môže niekto "lopatisticky" napísať, ako sa vlastne zhodnocujú akcie na finančných trhoch? Ide mi o to vedieť, čo vlastne PRIAMO ovplyvňuje, že sa zvýši/zníži hodnota jednotlivej akcie.

Vopred úprimne ďakujem každému za odpoveď.

Dušan
Filip Glasa
17.11.08,06:56
hodnota je v prvom rade nezávislá od ceny, ktorá sa kótuje na burze. V tvojich očiach môže mať akcia hodnotu 100, lebo firma má slušné zisky aj vyhliadky, rastie jej majetok a vypláca dividendy. Ale na burze sa môže obchodovať kľudne za 50.
1. hodnotu ovplyvňuje hlave ziskovosť, majetok firmy, dividenda a vyhliadky do budúcna
2. kótovanú cenu na burze ovplyvňuje:
- likvidita, úrokové sadzby, psychológia investorov, vnímanie rizika, atď.
inquisitor
17.11.08,11:41
Vďaka za odpoveď.

V podstate mi však ide o toto:

(príklad)
Ak existuje akcia, ktorá má hodnotu napr. 100,- EUR, tak sa táto akcia aj za túto cenu obchoduje. Ak sa nájde niekto, kto ponúkne jej majiteľovi hodnotu napr. 105,- EUR, tak to burza zaregistruje a automaticky zvýši jej hodnotu na 105,- EUR?

Čo však, ak majiteľ túto akciu nepredá ani za spomínaných 105,- EUR, zostáva cena tejto akcie už na výške 105,- EUR?
Alebo opätovne klesne na 100,- EUR?


Ak má tá istá akcia hodnotu 100,- EUR a majiteľ vyhlási, že jeho firma mala zisk (napr. 30 %), tak akým spôsobom sa určí nová hodnota akcie?


Chápem, že je to o ponuke a dopyte. Len sa snažím zistiť, od ktorého OKAMIHU a ako nastane zvyšovanie/znižovanie hodnoty akcií.

Vďaka. :-)
inquisitor
17.11.08,11:42
Vďaka za odpoveď.

V podstate mi však ide o toto:

(príklad)
Ak existuje akcia, ktorá má hodnotu napr. 100,- EUR, tak sa táto akcia aj za túto cenu obchoduje. Ak sa nájde niekto, kto ponúkne jej majiteľovi hodnotu napr. 105,- EUR, tak to burza zaregistruje a automaticky zvýši jej hodnotu na 105,- EUR?

Čo však, ak majiteľ túto akciu nepredá ani za spomínaných 105,- EUR, zostáva cena tejto akcie už na výške 105,- EUR?
Alebo opätovne klesne na 100,- EUR?


Ak má tá istá akcia hodnotu 100,- EUR a majiteľ vyhlási, že jeho firma mala zisk (napr. 30 %), tak akým spôsobom sa určí nová hodnota akcie?


Chápem, že je to o ponuke a dopyte. Len sa snažím zistiť, od ktorého OKAMIHU a ako nastane zvyšovanie/znižovanie hodnoty akcií.

Poznáte na to odpoveď?

Vďaka.
Filip Glasa
17.11.08,18:40
cena akcie na burze je výsledkom dopytu a ponuky. Teda aktuálna cena je cena za ktorú sa zrealizoval posledný obchod na burze.

Hodnotu akcie, ktorá nemusí byť zhodná s cenou na burze, vidí každý investor inak. Cez dobré zisky podniku vidím hodnotu jeho akcií vysoko a napriek tomu sa na burze vďaka zlej nálade môže obchodovať nízko.