helloween23
16.11.08,21:17
TOTO JE PRVÝ PRÍSPEVOK: aby ste vedeli o čo sa jedna
Dobrý večer. Mám tiež jeden problém. Asi pred pol rokom som požičal kamarátovi auto a dohodli sme sa ústne,že ak ho rozbije tak mi vyplatí za neho 40 000 Sk. On súhlasil stále vyvolával, aby som ho mu už požičal. Tak som mu ho požičal. Lenže stala sa taká vec, že tak o dva mesiace neskôr ako som mu ho požičal ho rozbil, je aj zápis na polícii o tom, a to mi ho mal už vrátiť. O tej havárii mi ani nepovedal vravela mi to svokra keď išla náhodou autobusom okolo z práce. Tak som mu volal a on nedvíhal. Potom som sa s ním spojil a vravel, že všetko vráti. Lenže prešli ďalšie dva mesiace a on nič. Tak som mu volal a stále sa vyhováral, že musí predať to rozbité auto a potom mi dá peniaze aj napriek inej dohode som podstúpil. Lenže opäť háčik pred týždňom vo štvrtok to auto predal lebo mi aj písal, že ho predáva a hneď ako ho zoberie sa mi ozve a vyplatí ma. Lenže od štvrtku ma vypnutý telefón a vyhýba sa mi. Prosím PORAĎTE ako sa to dá vyriešiť bez toho aby som porušil zákon viete ako myslím. Ja to už psychicky nezvládam však mám aj rodinku ktorú musím živiť. Ďakujem :mee: :mee: :mee:

TOTO JE ODPOVEĎ ČO SOM DOSTAL:
Získal si veľkú skúsenosť - ústne dohody sú na nič. Ani pred súdom nedokážeš, že ste sa dohodli na vyplatení tej sumy.
Jedinou možnosťou je spojiť sa s ním osobne a ak uzná svoj záväzok, tak nech napíše a podpíše zmenku. Tá je ľahko súdne vymáhateľná a môžeš ho dať aj na exekúciu. Pokiaľ ti zmenku nepodpíše, tak máš smolu.
Ešte by si ho mohol udať na polícii za poškodenie cudzej veci, na základe čoho ho môžu trestne stíhať. Pokiaľ by bol odsúdený, môžeš si následne cez občiansky súd vymáhať od neho náhradu škody.

A S TÝM POTREBUJEM TERAZ PORAĎIŤ PROSÍM
Dobrý deň. Tak už som mu napísal a keď som mu popísal čo môžem urobiť tak sa ozval a navrhol som, že ešte raz mu vyjdem v ústrety a pred mesiacom som urobil splátkový kalendár dal som tam dátum a sumu po 5000sk, sumu a dátum upresnil on. Má to splácať desiateho v mesiaci a boli sme aj potvrdiť na mestskom úrade podpisy lebo už som to chcel mať aj nejak potvrdené. Lenže sa stala zase taká vec, že tohto mesiaca 10.11.2008 mal dať prvú splátku a nedal. Aj som sa mu ozval a odpísal, že ešte nemá a že do toho 13.11.2008 mi vyplatí, ale ani sa neozval ani nič a už je 16 - tého. PROSÍM poraďte ako mám postupovať ďalej ĎAKUJEM
gabooz
18.11.08,18:04
Ak spravne rozumiem tak ten splatkovy kalendar (alebo cestne prehlasenie), ze zaplati do isteho datumu podpisal, dokonca to mas s overenym podpisom. Mozes podat navrh na sud na vydanie platobneho rozkazu.

Inak tym, ze rozbil tovje auto, predal ho a tebe nedal peniaze by som nevylucil ani trestny cin podvodu
helloween23
21.11.08,11:09
Ak spravne rozumiem tak ten splatkovy kalendar (alebo cestne prehlasenie), ze zaplati do isteho datumu podpisal, dokonca to mas s overenym podpisom. Mozes podat navrh na sud na vydanie platobneho rozkazu.

Inak tym, ze rozbil tovje auto, predal ho a tebe nedal peniaze by som nevylucil ani trestny cin podvodu
Áno je to tak ako si napísal. A Ďakujem za radu lebo už som z neho zúfalý