peter.janovic
17.11.08,11:36
Dobrý deň,
som spoluvlastníčkou darovanej parcely, darovaná bola rovnakým dielom, t. zn. každému spoluvlastnícky podiel 1/2 - icu k celku, do výlučného vlastníctva, resp. vo vzťahu k spoluvlastníkovi do podielového spoluvlastníctva.
Chcem sa opýtať ako je to s tou polovicou, pretože brat sa rozhodol stavať vo vrchnej polovici parcely, bez môjho súhlasu, a je presvedčený, že pozemok sa delí na vrchnú a spodnú časť, tým budem mať navyše zamedzený prístup na spodnú časť. Ako mu mám vysvetliť, keď notár povedal pri podpise darovecej zmluvy, že mne patrí "každá druhá" hruda, tak si nemôže svojvolne zvoliť, ktorá časť patrí jemu a ktorá mne. Som si vedomá toho, že potrebuje môj podpis a súhlas.
Ako to môžem riešiť po právnej stránke?
Ďakujem
hanelie
17.11.08,10:46
požiadať súd o vysporiadanie spoluvlastníckych podielov
§142 O Z

brat nemá oprávnenie rozdeľovať nehnuteľnosť podľa svojho uváženia
svetlik
17.11.08,10:55
Najlepsie dohoda o zruseni podieloveho spoluvlastníctva mozno aj s vecnym bremenom spocivajucim v prave cesty, budete ale potrebovat GP,
jonatanmika
17.11.08,12:00
požiadať súd o vysporiadanie spoluvlastníckych podielov
§142 O Z

brat nemá oprávnenie rozdeľovať nehnuteľnosť podľa svojho uváženia



Šikovní (nielen bratia) to tak robia.





Najlepsie dohoda o zruseni podieloveho spoluvlastníctva mozno aj s vecnym bremenom spocivajucim v prave cesty, budete ale potrebovat GP,



A ako sa píše hore (keďže ste takí súdržní súrodenci) okrem GP aj súd.
Chobot
17.11.08,17:12
Dobrý deň,
som spoluvlastníčkou darovanej parcely, darovaná bola rovnakým dielom, t. zn. každému spoluvlastnícky podiel 1/2 - icu k celku, do výlučného vlastníctva, resp. vo vzťahu k spoluvlastníkovi do podielového spoluvlastníctva.
Chcem sa opýtať ako je to s tou polovicou, pretože brat sa rozhodol stavať vo vrchnej polovici parcely, bez môjho súhlasu, a je presvedčený, že pozemok sa delí na vrchnú a spodnú časť, tým budem mať navyše zamedzený prístup na spodnú časť. Ako mu mám vysvetliť, keď notár povedal pri podpise darovecej zmluvy, že mne patrí "každá druhá" hruda, tak si nemôže svojvolne zvoliť, ktorá časť patrí jemu a ktorá mne. Som si vedomá toho, že potrebuje môj podpis a súhlas.
Ako to môžem riešiť po právnej stránke?
Ďakujem

A ku stavbe nepotrebuje náhodou nejaké to stavebné povolenie? A k stavebnému povoleniu netreba náhodou aj súhlas vlastníka pozemku? Dával si mu takýto súhlas na stavbu? Ak nie, tak ho "bonzni" na stavebný úrad, ktorý mu zakáže čiernu stavbu, čím získaš čas na súdne rozdelenie pozemku.

Inak chytrý braček...:rolleyes: sám si rozdelí pozemok, ako mu vyhovuje....:cool: