Jana.s
17.11.08,12:06
Dobrý deň,
máme takýto problém. Moja svokra vlastní k rodinnému domu aj pozemok-záhradu. Zo záhrady však na základe dedičstva vlastní iba 3/4 pozemku. Zostávajúca štvrtina pozemku je vo vlastníctve jej vzdialených troch sesterníc. Svokra však platí pravidelne daň z nehnuteľností za celú parcelu, teda aj za časť, ktorú nevlastní. Celý tento pozemok užíva už po dobu dvadsiatich rokov. Zhruba pred desiatimi rokmi sa snažila zostávajúcu štvrtinu pozemku odkúpiť, ale bol nezáujem zo strany vlastníčok tejto štvrtiny. Vlastníčky tejto štvrtiny o svoj pozemok nejavia žiadny záujem a ani sa oň žiadno nestarajú. Chcem sa spýtať, či existuje nejaká možnosť vydržania takéhoto pozemku, alebo je nutná kúpa?
(Nedávno sme sa boli opäť informovať o odpredaj tejto štvrtiny, avšak dohoda s vlastníčkami je prakticky nemožná)
geronimo13
17.11.08,11:37
ak to chcete vydržať, potrebujete osvedčenie vyhlásenia o vydržaní 323/1992 zákona o notároch a notárskej činnosti - notársky poriadok, podľa ustan. § 63 písm a) notárskeho poriadku potrebujete okrem iného súhlas osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastníckeho právo k nehnuteľnosti ... - to sú spomínané sesternice, ktoré však nejavia záujem, takže táto možnosť padá, druhá možnosť je kúpa, avšak aj táto možnosť podľa vášho vyjadrenia nie je možná, takže vám zostáva tretia možnosť a to, podľa toho čo ste napísali, máte predmetný pozemok v podielovom spoluvlastníctve, takže navštívte právnika, naštudujte si § 137 a ďalšie občianskeho zákonníka týkajúce sa podielového spoluvlastníctva; § 141 občianskeho zákonníka hovorí, že podieloví spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní, ak je predmetom nehnuteľnosť dohoda musí byť písomná, podľa § 142 ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná jeho vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Takže podľa môjho názoru je toto vaša jediná možnosť a podľa toho, čo ste napísali, by to nemal byť väčší problém, chce to čas a peniaze, keď sa už nedá v rámci rodiny dohodnúť.
anonym222
17.11.08,18:35
Svokra však platí pravidelne daň z nehnuteľností za celú parcelu, teda aj za časť, ktorú nevlastní. Celý tento pozemok užíva už po dobu dvadsiatich rokov. Zhruba pred desiatimi rokmi sa snažila zostávajúcu štvrtinu pozemku odkúpiť, ale bol nezáujem zo strany vlastníčok tejto štvrtiny. Vlastníčky tejto štvrtiny o svoj pozemok nejavia žiadny záujem a ani sa oň žiadno nestarajú. Chcem sa spýtať, či existuje nejaká možnosť vydržania takéhoto pozemku, alebo je nutná kúpa?
(Nedávno sme sa boli opäť informovať o odpredaj tejto štvrtiny, avšak dohoda s vlastníčkami je prakticky nemožná)
Jana, tak ako správne uviedol geronimo, vydržať pozemok bez súhlasu sesterníc nemôžeš. Samotný fakt, že ho užívaš a platíš daň ťa neoprávňuje vydržať ho. Píšeš, že sesternice nemajú záujem ho predať. Nie je to iba otázka ponúkanej ceny? Ak ho nechcú predať, aký majú s týmto pozemkom zámer. Podľa všetkého, táto malá časť sa nedá samostatne užívať. Treba s nimi jednať a vysvetliť im to. Zrušenie spoluvlastníctva (vysporiadanie) je jedno z riešení, ale štandardne by to malo byť odplatné vysporiadanie, teda je to zase niečo podobné ako odpredaj. Ja by som na tvojom mieste s nimi jednal a hlavne by som im vysvetlil, aké sú možnosti, výhody a nevýhody tohto vypsoriadania.
Jana.s
18.11.08,14:44
Obom Vám za rady veľmi ďakujem, pokúsime sa s nimi ešte vyjednávať.

s pozdravom
Jana
legolas
18.11.08,15:23
Na Tvojom mieste by som čakal, neverím, že sesternice svoju časť odpredajú a vydržaním sa to nedá.Veď máte 3/4 a tú 1/4 nechajte tak. Naisto sa dočkáte len na to treba čas.
anonym222
18.11.08,19:55
Na Tvojom mieste by som čakal, neverím, že sesternice svoju časť odpredajú a vydržaním sa to nedá.Veď máte 3/4 a tú 1/4 nechajte tak. Naisto sa dočkáte len na to treba čas.
Neviem či je dobre iba čakať, nemajú na čo, uvediem príklad:
Mojí svokrovci postavili garáž. Dostali pozemok do trvalého užívania, uzatvorili zmluvu o trvalom užívaní a takto to bežalo asi 28 rokov. Pozemky v trvalom užívaní prešli zákonom niekedy cca v 92-om roku do vlastníctva. Mysleli sme si, že všetko je OK. Teraz som zistil, že pozemok patrí mestu, lebo svokrovci túto zmluvu nezaregistrovali na št. notárstve - vraj je neplatná. Na mest. úrade mi povedali, že si musíme tento pozemok odkúpiť. Pred 20-timi rokmi stál m2 asi 400Sk teraz je to asi 1800,Sk. Ak budem čakať ďalej, možno že za 10 rokov to bude aj 150euro. Otázka znie, mám čakať? Veď z pozemku ma nikto nevyháňa:D, vlastne ani nemôže. Ale ja zase túto garáž asi ťažko niekomu predám s nevysporiadaným pozemkom, že? A možno bude mesto žiadať nejaké nájomné?