Armola
23.05.05,08:42
Pekný deň všetkým!

Mám jeden dosť akútny prípad a snad tu mi niekto vie poradiť.

Robim v jednej firme, ktora by mala bud 1. zaniknut alebo 2. pozastaviť činnosť .
V obidvoch pripadoch to zanamena, ze nepotrebuju zamestnancov. Nasa uctovnicka a taktiez aj riaditel nam dali na vyber z dvoch moznosti:
1. Vypoved dame dohodou - od 1. júla tým, že celý jún nemusíme chodiť do roboty ale výplatu dostaneme.
2. 2 mesačná výpovedná lehota, ktorá začne plynúť od 1. júna. V tomot pripade by sme však museli chodit do roboty (normalne). Povedali nam aj to, ze z dovodu, ze materska firma je zahranicna, kludne nam mozu zmenit pracovisko na tie 2 mesiace aj napr. k nim do zahranicia. V zmluve vsak mame zadaný výkon práce Bratislava.
Chcem sa spýtať či tieto možnosti su pravne v poradku? A či nie je nutne, aby nam dali odstupne. Znami mi tvrdia, že v prípade krachu alebo vyhodenia zamestnavatel je povinný dať min. 2 mesačné odstupné bez toho aby sme my chodili ešte do roboty.
Budem velmi vdacna, ak mi nekto poradi. Dnes musim dat stanovisko a chcem si byt ista s touto vecou.

Este raz dakujem!
tkt
23.05.05,06:59
Pekný deň všetkým!

Mám jeden dosť akútny prípad a snad tu mi niekto vie poradiť.

Robim v jednej firme, ktora by mala bud 1. zaniknut alebo 2. pozastaviť činnosť .
V obidvoch pripadoch to zanamena, ze nepotrebuju zamestnancov. Nasa uctovnicka a taktiez aj riaditel nam dali na vyber z dvoch moznosti:
1. Vypoved dame dohodou - od 1. júla tým, že celý jún nemusíme chodiť do roboty ale výplatu dostaneme.
2. 2 mesačná výpovedná lehota, ktorá začne plynúť od 1. júna. V tomot pripade by sme však museli chodit do roboty (normalne). Povedali nam aj to, ze z dovodu, ze materska firma je zahranicna, kludne nam mozu zmenit pracovisko na tie 2 mesiace aj napr. k nim do zahranicia. V zmluve vsak mame zadaný výkon práce Bratislava.
Chcem sa spýtať či tieto možnosti su pravne v poradku? A či nie je nutne, aby nam dali odstupne. Znami mi tvrdia, že v prípade krachu alebo vyhodenia zamestnavatel je povinný dať min. 2 mesačné odstupné bez toho aby sme my chodili ešte do roboty.
Budem velmi vdacna, ak mi nekto poradi. Dnes musim dat stanovisko a chcem si byt ista s touto vecou.

Este raz dakujem!
1. máš istotu, že ati za jún naozaj zaplatia, keď budeš doma? Normálne by to nemalo byť možné
2. výpovedná lehota je 2 mesiace pokiaľ si zamestnaná menej ako 5 rokov, ak viac tak je 3. Odstupné -§76 zákonníka práce-môže dostať v prípade ak nebudeš mať výpovednú lehotu a to zase dvojmesačné alebo trojmesačné, ale to len vtedy ak skončíš pracovný pomer podľa zákoníka práce §63 odst. 1 písm a) až c), v tvojom prípade a) alebo b)
Jana Acsová
23.05.05,07:09
Nakoľko nemám rada takéto manipulácie zo zamestnancami, pridávam sa do diskusie. Nedokážem zodpovedať všetky otázky, dúfam, že sa kolegovci pridajú, uvádzam len toľko:

1. prvá alternatíva je riskantná (a proti ZP),
2. alternatíva je schodnejšia za týchto podmienok:
Ak pristúpite na dvojmesačnú výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) - c) t.j. iba z dôvodov:
- že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ, alebo jeho časť,
- sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zemestnávateľa o znížení počtu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
- zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku ... dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ...

a výpoveď podpíšete, keď budete mať v ruke kópiu výpovede, môžete dať okamžite žiadosť o skončenie pracovného pomeru a to pred začatím plynutia výpovednej lehoty. Vtedy zamestnancovi patrí odstupné §76 ZP.

Ak však dostanete výpoveď podľa § 63 ods. 2, kde je uvedené, že zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak ho nemá možnosť ďalšj zamestnávať a to ani na kratší čas v mieste, dohodnutom ako miesto výkonu práce a zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce - teda žiadne zahraničie. V tomto prípade nie je nárok na odstupné.

Kým neviete, podľa akého § chce s Vami zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer, Vaša situácia je neprehľadná. Existuje veľa alternatív.

Zhrnutie:
Dvojmesačné odstupné: výpoveď zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 a)-c) a pred začatím plynutia výpovednej lehoty ukončenie pracovného pomeru (napr. dohodou deň pred začiatkom lehoty) žiadosť z Vašej strany musí zamestnávateľ akceptovať - § 76 ods. 2 posledná veta ZP.
Bez odstupného: ostatné dôvody vrátane § 63 ods. 2

Pridajte sa kolegovci, doplňte, opravte, kto s tým máte skúsenosti.
Armola
23.05.05,07:11
1. máš istotu, že ati za jún naozaj zaplatia, keď budeš doma? Normálne by to nemalo byť možné
2. výpovedná lehota je 2 mesiace pokiaľ si zamestnaná menej ako 5 rokov, ak viac tak je 3. Odstupné -§76 zákonníka práce-môže dostať v prípade ak nebudeš mať výpovednú lehotu a to zase dvojmesačné alebo trojmesačné, ale to len vtedy ak skončíš pracovný pomer podľa zákoníka práce §63 odst. 1 písm a) až c), v tvojom prípade a) alebo b)
Aby som to spravne pochopila: Ak mi zamestnavatel da 2 mesacnu vypovednu lehotu, tak nemam narok na odstupne?
V pripade, ze by mi nedal vypovednu lehotu, tak by bol povinny mi dat odstupne?
Jana Acsová
23.05.05,07:16
Pozri predchádzajúcu odpoveď, tam je to komplexnejšie.
Armola
23.05.05,07:17
a výpoveď podpíšete, keď budete mať v ruke kópiu výpovede, môžete dať okamžite žiadosť o skončenie pracovného pomeru a to pred začatím plynutia výpovednej lehoty. Vtedy zamestnancovi patrí odstupné §76 ZP.

Tato cast mi absolutne nie je jasna. V pripade, ze by som ja dala vypoved oni by boli povinny mi dat 2 mesacne odstupne? Ale ja vypoved mozem dat len s dohodou a v tom pripade mi nemusia dat odstupne.?!
Olgica
23.05.05,07:21
V prvej alternatíve nevidím problém, ale musíte mať v rukách doklad o výpovedi ktorá končí 30.06.2005. Nemusíte chodiť do práce a dostanete výplatu. Tu však prídete o druhú výplatu, lebo pri výpovednej dobe máte mzdu za dva mesiace. (Ak by ste ju nedostali musíte sa obrátiť na súd.)
Lepšia je druhá alternatíva. Dostanete mzdu za dva mesiace (ale musíte chodiť do práce). Nemám skúsenosti a tým čo píše AVO - zhrnutie.
Nemáte nejakého právnika?
Olgica
23.05.05,07:22
Aby som to spravne pochopila: Ak mi zamestnavatel da 2 mesacnu vypovednu lehotu, tak nemam narok na odstupne?
V pripade, ze by mi nedal vypovednu lehotu, tak by bol povinny mi dat odstupne?
Správne si to pochopila.
Jana Acsová
23.05.05,07:26
Tato cast mi absolutne nie je jasna. V pripade, ze by som ja dala vypoved oni by boli povinny mi dat 2 mesacne odstupne? Ale ja vypoved mozem dat len s dohodou a v tom pripade mi nemusia dat odstupne.?!Ak sa budete tváriť, že chcete podpísať výpoveď z "organizačných dôvodov", t.j. presne citovaných v mojom príspevku § 63 ods. 1 a)-c) pričom nesmie byť iný dôvod, a keď budete mať v ruke podpísaný papier, môžete dať hneď žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru z rovnakých dôvodov - teda dohodu a odstupné Vám patrí.
Vy nemôžete dať výpoveď. Prvý krok musí urobiť zamestnávateľ a vy budete mať vo vrecku pripravenú žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru, ktorú mu predložíte pred začiatkom plynutia výpovednej lehoty a on ju musí akceptovať.
Nezabudnúť - prvý krok musí urobiť zamestnávateľ, t.j. musí Vám dáť výpoveď. Treba si všimnúť formuláciu, akú Vám predloží.
Pri inom § nemáte nárok na odstupné.
Armola
23.05.05,07:33
V prvej alternatíve nevidím problém, ale musíte mať v rukách doklad o výpovedi ktorá končí 30.06.2005. Nemusíte chodiť do práce a dostanete výplatu. Tu však prídete o druhú výplatu, lebo pri výpovednej dobe máte mzdu za dva mesiace. (Ak by ste ju nedostali musíte sa obrátiť na súd.)
Lepšia je druhá alternatíva. Dostanete mzdu za dva mesiace (ale musíte chodiť do práce). Nemám skúsenosti a tým čo píše AVO - zhrnutie.
Nemáte nejakého právnika?
Bohuzial pravnika nemame. Skusam cez znamich nieco zistit.
Luba2
23.05.05,07:46
Skoro celé ste to už rozobrali, ja sa len pripájam s tým miestom výkonu práce. Ak máš v pracovnej zmluve dohodnutú napr. Bratislavu ako miesto výkonu práce, tak bez súhlasu obidvoch strán /teda aj Teba/ Ti nemôže zamestnávateľ zmeniť miesto výkonu práce. Mohol by Ti však napr. prikázať ísť na pracovnú cestu trebárs aj do zahraničia a trebárs aj na dva mesiace, ale to by Ti musel platiť všetko čo Ti pri pracovnej ceste prináleží - teda stravné, ubytovanie, vreckové...
anka1
24.05.05,09:02
Ak sa budete tváriť, že chcete podpísať výpoveď z "organizačných dôvodov", t.j. presne citovaných v mojom príspevku § 63 ods. 1 a)-c) pričom nesmie byť iný dôvod, a keď budete mať v ruke podpísaný papier, môžete dať hneď žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru z rovnakých dôvodov - teda dohodu a odstupné Vám patrí.
Vy nemôžete dať výpoveď. Prvý krok musí urobiť zamestnávateľ a vy budete mať vo vrecku pripravenú žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru, ktorú mu predložíte pred začiatkom plynutia výpovednej lehoty a on ju musí akceptovať.
Nezabudnúť - prvý krok musí urobiť zamestnávateľ, t.j. musí Vám dáť výpoveď. Treba si všimnúť formuláciu, akú Vám predloží.
Pri inom § nemáte nárok na odstupné.
U nás vo firme hrozí podobný problém. Prosím Vás , nemáte náhodov vzor takejto žiadosti o rozviazanie prac. pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby. Díky moc.
anka1
24.05.05,11:36
Ľudkovia, pomoc!!! Stačí tam iba citovať § 76 ZP?
Luba2
24.05.05,11:41
A to kam chceš citovať § 76? Najprv musíš dostať od zamestnávateľa výpoveď podľa § 63 - buď a/ alebo b/, budeš tam mať napísaný dôvod a dĺžku výpovednej doby a od kedy začína plynúť.


Ty vzápätí ešte pred začiatkom plynutia /čiže ešte pred prvým dňom nasledujúceho mesiaca/ oznámiš, že chceš radšej ukončiť pracovný pomer dohodou podľa § 60 no a vtedy je zamestnávateľ povinný Ti vyplatiť to odstupné podľa § 76.

Alebo chceš niečo iné a nerozumiem Tvojej otázke?
anka1
24.05.05,11:58
A to kam chceš citovať § 76? Najprv musíš dostať od zamestnávateľa výpoveď podľa § 63 - buď a/ alebo b/, budeš tam mať napísaný dôvod a dĺžku výpovednej doby a od kedy začína plynúť.


Ty vzápätí ešte pred začiatkom plynutia /čiže ešte pred prvým dňom nasledujúceho mesiaca/ oznámiš, že chceš radšej ukončiť pracovný pomer dohodou podľa § 60 no a vtedy je zamestnávateľ povinný Ti vyplatiť to odstupné podľa § 76.

Alebo chceš niečo iné a nerozumiem Tvojej otázke?
Lubka zle som sa vyjadrila. Samozrejme že mi najprv musí zamestnávateľ doručiť výpoveď podľa § 63 ... Mne len išlo o tú žiadosť o ukončenie pracovného pomeru, či v nej mám aj citovať § 76 t.j. že mi patrí odstupné. Neviem ako to mám presne napísať aby sa z toho nemohol nejako vyzuť.

Ja neviem napr.:
Na základe vašej výpovede podľa § 63 ... Vás týmto žiadam o skončenie pracovného pomeru k 30.06.2005 s tým že podľa § 76 mi patrí odstupné vo výške 2 mesačného priemerného zárobku....
Luba2
24.05.05,12:17
Áno, nebolo by na škodu, ak by si mu tam napísala napr. že ho zároveň upozorňuješ na jeho povinnosť vyplatiť Ti odstupné podľa § 76. Len si uváž, či ho tým veľmi nevyprovokuješ, aby si sa o to odstupné nakoniec nemusela súdiť.
anka1
24.05.05,12:33
Áno, nebolo by na škodu, ak by si mu tam napísala napr. že ho zároveň upozorňuješ na jeho povinnosť vyplatiť Ti odstupné podľa § 76. Len si uváž, či ho tým veľmi nevyprovokuješ, aby si sa o to odstupné nakoniec nemusela súdiť.
No ešte uvidím ako to napíšem, zatiaľ mi nedal výpoveď. Díky za rady :)
endrju
24.05.05,13:51
Jeden "nápad":
A nestačilo by pri preberaní výpovede urobiť toto?

Napísať niekde na liste s výpoveďou aj text "netrvám na výpovednej lehote" a podpísať to? Tým by boli obidve muchy (výpoveď pre nadbytočnosť a oznámenie o tom, že zamestnanec chce odstupné) pricapnuté na jednom lajstre. Nemohli by potom vzniknúť pochybnosti o termíne doručenia "netrvania na výpovednej lehote" po začatí plynutia výpovednej lehoty a pod. Počul som už o prípadoch doručenia výpovede pre nadbytočnosť posledného v mesiaci a s tým súvisiacimi problémami s odstupným...:(
Lubomira
24.05.05,17:25
Kedže som to už zažila, ponúkam svoju Žiadosť o skončenie pracovného pomeru:
Dňa.... mi bola doručená výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 odst.1 písm.b Zákonníka práce, v zmysle ktorej výpovedná doba začína plynúť dňom......... a pracovný pomer končí dňa......
Podľa § 76 odst.2 Zákonníka práce Vás žiadam o skončenie pracovného pomeru ku dňu.....(pred začatím plynutia výpovednej doby)z dôvodov uvedených v § 63 ods.1 písm.b vrátane nárokov z toho vyplývajúcich.
Na túto moju Žiadosť mi zamestnávateľ odpovedal písomne : Prijatie návrhu na skončenie prac. pomeru a oznámil mi, že návrh prijíma a potvrdzuje skončenie prac.pomeru - dátum a zároveň moje nároky vyplývajúce zo skončenia prac.pomeru mi vyplatí v najbližšom výplatnom termíne po skončení prac.pomeru.
Prajem Anke, aby to dobre dopadlo.
Armola
25.05.05,06:46
Nakoniec sme sa dohodli na vypovedi s dohodou. (Ta prva alternativa co som pisala v prvom prispevku). Mesiac budem doma a budem mat aspon cas na ucenie. Dovolenku nam vyplatia - nemusime si ju cerpat.

Fakt nemam energiu sa s nimi nadrapovať.
Ďakujem za rady. Ste skveli ludkovia tu na porade. Vzdy viete poradit.
Este raz dakujem!!!!
anka1
08.06.05,13:38
Prosím Vás pekne skúste mi poradiť.

Môj šéf chce aby som odišla lebo nemá peniaze (stratil nejaké zákazky a ide vyhodiť ekonómku !), ale samozrejme dohodou. To zasa nesúhlasim ja a chcem podľa § 63 b) a odstupné. To zas nesúhlasí on. Môžeme uzatvoriť dohodu §60, uviesť tam aj tie organizačné dôvody a dohodnúť 1 mesačné odstupné? Je to vôbec po právnej stránke správne? Je to síce "Dohoda", ak sa dohodnú dve strany....
alex1
20.06.05,10:24
Chcem Vás poprosiť o radu!!!

keď už nemáme pre pracovníkov náplň práce ani inú vhodnú prácu, môžeme dať výpoveď podľa §63 ods.2 a)??? A tým pádom nemusíme dávať odstupné???Alebo treba dať §63 ods.1 b) pre nadbytočnosť, ale už aj prípadné odstupné.
alex1
20.06.05,12:22
Chcem Vás poprosiť o radu!!!

keď už nemáme pre pracovníkov náplň práce ani inú vhodnú prácu, môžeme dať výpoveď podľa §63 ods.2 a)??? A tým pádom nemusíme dávať odstupné???Alebo treba dať §63 ods.1 b) pre nadbytočnosť, ale už aj prípadné odstupné.

Skúste sa niekto vyjadriť.
Jura
20.06.05,12:39
Keď ide o znižovanie stavu zamestnancov: tak § 63 ods. 1, písm. b) - musí byť
písomné rozhodnutie zamestnávateľa o zmene jeho úloh.... , samozrejme s odstupným
pozri § 76 ZP. Pri uplatňovaní tohto výpovedného dôvodu platí však nielen povinnosť
zamestnávateľa ponúknuť zamestnancovi inú vhodnú prácu podľa ust. § 63 ods. 2
ZP, ale aj ochranná doba podľa ust. § 64 ZP.
Luba2
20.06.05,12:40
Neviem, či dobre rozumiem. Ak sú zamestnanci nadbytoční, môžeš im dať výpoveď pre nadbytočnosť. Výpovedná doba je dva alebo tri mesiace a ak nemáš inak upravené v kolektívnej zmluve, tak odstupné neplatíš. Ak odídu dohodou po prevzatí výpovede /ešte pred začiatkom plynutia výpovednej doby/ tak platíš odstupné 2 alebo trojnásobok priemerky.
alex1
20.06.05,12:53
Neviem, či dobre rozumiem. Ak sú zamestnanci nadbytoční, môžeš im dať výpoveď pre nadbytočnosť. Výpovedná doba je dva alebo tri mesiace a ak nemáš inak upravené v kolektívnej zmluve, tak odstupné neplatíš. Ak odídu dohodou po prevzatí výpovede /ešte pred začiatkom plynutia výpovednej doby/ tak platíš odstupné 2 alebo trojnásobok priemerky.

Ide mi o to, ako by som sa mohla vyhnúť výpovednej dobe a odstupnému. Preto sa pýtam, či môžem dať výpoveď podľa § 63 ods.2 a) ... ak nemá možnosť ďalej zamestnávať... Ale asi v tomto prípade musí byť tak či tak výpovedná doba, že!?
Jura
20.06.05,12:59
Musí byť výpoveď, a keď on po obdržaní výpovede požiada o SPP dohodou pred zača-
tím plynutia výpovednej doby, môžete súhlasiť a vyplatiť odstupné.
alex1
20.06.05,13:07
Musí byť výpoveď, a keď on po obdržaní výpovede požiada o SPP dohodou pred zača-
tím plynutia výpovednej doby, môžete súhlasiť a vyplatiť odstupné.
Ale toto sa podľa mňa týka len ak použijem § 63 ods.1 písm a)-c). Ale ako to je pri §63 ods.2
Denda
20.06.05,13:08
Výpovednej dobe sa nevyhneš, ale odstupné, ak nemáš kolektívnu zmluvu neplatíš. Ešte upozorňujem, že v prípade keď Zákonník práce hovorí môže poskytnúť odstupné, pre firmu to znamená nedaňový náklad, ak to nemá dohodnuté v kolektívnej zmluve.
alex1
20.06.05,13:24
Ešte upozorňujem, že v prípade keď Zákonník práce hovorí môže poskytnúť odstupné, pre firmu to znamená nedaňový náklad, ak to nemá dohodnuté v kolektívnej zmluve.
podľa mňa odstupné je daňový náklad ak je dané z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c. Nedaňový je len, ak je dané z iných dôvodov. Aspoň si myslím.
Zuzka11
20.06.05,13:25
Výpovednej dobe sa nevyhneš, ale odstupné, ak nemáš kolektívnu zmluvu neplatíš. Ešte upozorňujem, že v prípade keď Zákonník práce hovorí môže poskytnúť odstupné, pre firmu to znamená nedaňový náklad, ak to nemá dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Odstupné musíš vyplatiť podľa § 76 ods.(2)...a vtedy je daňovým nákladom.
jamajka
20.06.05,13:27
podľa mňa odstupné je daňový náklad ak je dané z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c.
Myslím si to isté.
Jana Acsová
20.06.05,13:28
Odstupné musíš vyplatiť podľa § 76 ods.(2)...a vtedy je daňovým nákladom.Áno daňový výdavok je vtedy, keď ZP uvádza "musíš" alebo "máš nárok", keď uvádza "môžeš" vtedy je nedaňový.
alex1
20.06.05,13:30
Odstupné musíš vyplatiť podľa § 76 ods.(2)...a vtedy je daňovým nákladom.
Ale nie pri §63 ods.2! Ale musím dať výpovednú dobu a to nechcem, lebo ma to vyjde drahšie ako odstupné. Preto to asi vyriešim tak ,že dám §63 ods1 b) a budem apelovať na zamestancov nech si požiadajú o odstupné. Čo vy na to?
Denda
20.06.05,13:37
Ale nie pri §63 ods.2! Ale musím dať výpovednú dobu a to nechcem, lebo ma to vyjde drahšie ako odstupné. Preto to asi vyriešim tak ,že dám §63 ods1 b) a budem apelovať na zamestancov nech si požiadajú o odstupné. Čo vy na to?Nielen požiadajú o odstupné. Musia dať žiadosť o rozviazanie prac.pomeru dohodou pred plynutím výpovednej doby, ale to už bolo v tejto téme riešené na začiatku.
alex1
20.06.05,13:37
Áno daňový výdavok je vtedy, keď ZP uvádza "musíš" alebo "máš nárok", keď uvádza "môžeš" vtedy je nedaňový.

no neviem, v daňových výdavkoch od Ing. Dobšoviča som sa dočítala, že je daňový, ak je daná výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c, a nedaňový ak je nad rámec týchto dôvodov. A "môžeš" si vysvetľujem, že nemusím, ak o to nepožiada zamestnanec.
Jana Acsová
20.06.05,13:41
Áno daňový výdavok je vtedy, keď ZP uvádza "musíš" alebo "máš nárok", keď uvádza "môžeš" vtedy je nedaňový.

no neviem, v daňových výdavkoch od Ing. Dobšoviča som sa dočítala, že je daňový, ak je daná výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c, a nedaňový ak je nad rámec týchto dôvodov. A "môžeš" si vysvetľujem, že nemusím, ak o to nepožiada zamestnanec.V príspevku 3 je naznačené aj to čo sa musí, prípadne môže stať. Jedná sa o varianty, ktoré môžu nastať. Preto ten rozdiel v slovíčkach. Mojou snahou nie je rozporovať naznačené §§, ale upozorniť na povinnosť, alebo dobrovoľnosť, ktorá z nich vyplýva a následné dańové posúdenie.
alex1
20.06.05,13:41
Nielen požiadajú o odstupné. Musia dať žiadosť o rozviazanie prac.pomeru dohodou pred plynutím výpovednej doby, ale to už bolo v tejto téme riešené na začiatku.
Aj som to tak myslela, len som zabudla napísať , že požiadajú v žiadosti. ďakujem za pripomienku.
alex1
20.06.05,13:53
Zhrniem moje rozhodnutie.

Dám výpoved podla §63 ods.1 psím b) pre nadbytočnosť. Poradím im, aby si podali žiadosť o skončenie PP pred výpovednou dobou a požiadali o odstupné. A toto odstupné je daňový náklad, nakoľko to majú upravené v pracovnej zmluve, keďže nemáme kolektívnu zmluvu.

Súhlas??
Denda
20.06.05,14:00
Zhrniem moje rozhodnutie.

Dám výpoved podla §63 ods.1 psím b) pre nadbytočnosť. Poradím im, aby si podali žiadosť o skončenie PP pred výpovednou dobou a požiadali o odstupné. A toto odstupné je daňový náklad, nakoľko to majú upravené v pracovnej zmluve, keďže nemáme kolektívnu zmluvu.

Súhlas??Pracovná zmluva s týmto nič nemá. V tomto prípade je povinnosť súhlasiť s rozviazaním pracovného pomeru dohodou a vyplatiť odstupné.
alex1
20.06.05,14:12
Pracovná zmluva s týmto nič nemá. V tomto prípade je povinnosť súhlasiť s rozviazaním pracovného pomeru dohodou a vyplatiť odstupné.Máš pravdu. Už som asi unavená, trochu sa mi zlievajú príspevky na danú tému do jedneho. Nejako to už poriešim. Záleží, čo na to povedia zamestnanci. Ale ďakujem pekne za postrehy.
alex1
20.06.05,14:32
Ešte ma zaujíma, môžeme im odstupné vyplatiť aj po častiach, ak sa s nimi dohodnem? Dohoda by mala byť asi písomná, že?!
Jura
21.06.05,06:19
Treba sa s nimi dohodnúť písomne.
Jara
21.06.05,12:41
odstupné možno vyplatiť aj po častiach, ale na základe písomnej dohody.
alex1
22.07.05,13:15
odstupné možno vyplatiť aj po častiach, ale na základe písomnej dohody.

Takže podpísali mi súhlas o vyplácanie odstupného po častiach. Budem im to alikvotne vyplaca kazdy mesiac. Od 1.8.2005 sa idu nahlasit na urad prace. Potrebujem si overit, či im dajú podporu, keď budu este cerpat odstupne. Konie PP je 31.7.2005. Ja myslím, že nebude,kedže to nejde do vymeriavaceho základu na odvod do FZ, ale nie som si istá.
alex1
22.07.05,14:38
Takže podpísali mi súhlas o vyplácanie odstupného po častiach. Budem im to alikvotne vyplaca kazdy mesiac. Od 1.8.2005 sa idu nahlasit na urad prace. Potrebujem si overit, či im dajú podporu, keď budu este cerpat odstupne. Konie PP je 31.7.2005. Ja myslím, že nebude,kedže to nejde do vymeriavaceho základu na odvod do FZ, ale nie som si istá.
Aspoň vyjadrite niekto súhlas!!!!! ak samozrejme si myslíte to čo ja.
endrju
24.07.05,09:03
Takže podpísali mi súhlas o vyplácanie odstupného po častiach. Budem im to alikvotne vyplaca kazdy mesiac. Od 1.8.2005 sa idu nahlasit na urad prace. Potrebujem si overit, či im dajú podporu, keď budu este cerpat odstupne. Konie PP je 31.7.2005. Ja myslím, že nebude,kedže to nejde do vymeriavaceho základu na odvod do FZ, ale nie som si istá.
Alex1,

vznik nároku na dávku v nezamestnanosti nie je podmienený vyplácaním odstupného.

Ak poistenec splnil podmienky priznania nároku na dávku v nezamestnanosti (§104 zákona 461/2003):
- "v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len evidencia nezamestnaných občanov ) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky",
- o dávku požiada "po uplynutí troch rokov odo dňa zániku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti"
a
podľa § 106 nenastala okolnosť, v dôsledku ktorej:
"nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých
a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu",

dávka v nezamestnanosti bude vyplatená.:D

Mohla by si vysvetliť poslednú vetu Tvojho príspevku? Nerozumiem jej.:confused:
alex1
24.07.05,12:31
Ďakujem za odpoveď. Uistila som sa.
Posledná veta sa týka toho, že keď sa zamestnanec prihlási na UP, dajú mu papier kde vyplňuje zamestnávateľ jeho príjem za určité obdobie, z ktorého sa mu vypočítava dávka. Ale potom ma napadlo, že odstupné nejde do VZ, takže mu to nebudem ani písať do týchto papierov. Len som potrebovala uistiť.